math UNIT RATE

posted by .

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

  • math UNIT RATE -

    Unit price is price per ounce, usually expressed in cents per ounce. For the first can,
    1.14/8 = 0.1425 $/oz = 14.25 cents/oz

    Now you do the second can and compare them. They are pretty close in unit price. Sometimes the bigger size is not the better deal.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Finance

    Lee-Foods, Inc., sells 55-pound bags of tomatoes for $12 a bag. The fixed costs of this operation are $79,000, while the variable costs of the tomatoes are $.11 per pound. Please help, I have worked this out like this please tell me …
  2. 8th grade math

    A 20 ounce bag of popcorn costs $2.80 at the movie theater, if the unit price remains the same, how much would a 35 ounce bag cost ?
  3. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  4. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  5. Math

    A 7 4/5 ounce can of cat food costs 38 cents. What is the unit rate (price per ounce) of the cat food?
  6. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  7. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  9. math complicted question please help

    1. a box of crackers has 24 grams of fat.the box contains 8 servings. what is the unit rate?
  10. Math

    Tom has green and red tomatoes in a bag a 4 to 3 ratio 5 green tomatoes and 5 red tomatoes were removed making the ratio become 3 to 2 how many red tomatoes were originally in the bag Please show me how to work the problem

More Similar Questions