Physics

posted by .

At the time this problem was written, the price of gold was $427 per ounce, while that of platinum was $866 an ounce. The "ounce" in this case is the troy ounce, which is equal to 31.1035 g. The density of gold is 19.3 g/cm^3 and that of platinum is 21.4 g/cm^3. a)If you find a spherical gold nugget worth 1.00 million dollars, what would be its diameter?
b)How much would a platinum nugget of this size be worth?

  • Physics -

    $1,000,000 x(1 oz/$427) = ?? oz.
    ??oz x (31.1035 g/1 oz) = xx grams.
    volume = xx grams/density = zz cm3.
    Volume of a sphere = (4/3)*pi*r3. Solve for r and multiply by 2 since 2r = diameter.
    b) is done the same way.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    A pawn shop is selling gold for $12.00 an ounce and platinum for $9.00 an ounce. How much of each should be used to make a gold-platinum mixture of x pounds selling for $y an ounce?
  2. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  3. Algebra 1

    In 2000, the internatonal price of gold was $270 per ounce, and the price of silver was $5 per ounce. How much silver could be mixed with 9 oz of gold to obtain a mixture that costs $164 per ounce?
  4. College Chemistry/Lab Math

    I think I have this problem figured out correctly, but is there anyone who can tell me if I'm doing something wrong. The question is... "One troy ounce of gold is worth $380. There are 33.8 grams per troy ounce. You have a stock colloidal …
  5. chemistry

    platinum metal currently costs $1700 per troy ounce ( note: this is different than a regular ounce 1 troy ounce =31.1035 g. what would the costs be, in dollars , to purchase enough platinum to form a solid cone with maximum radius …
  6. chemistry

    Rhodium metal currently costs $1251. per troy ounce (note this is different than a regular ounce! 1 troy ounce = 31.1035g). What would the cost be in dollars to purchase enough gold to form a solid square based pyramid with base dimensions …
  7. pre calc

    A jeweler wants to make a 1 ounce ring composed of gold and silver, using $200 worth of metal. If gold costs $6000 per ounce and silver is $50 per ounce, how much of eat metal should she use?
  8. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  9. Science

    One troy ounce of gold is worth $380. There are 33.8 grams per troy ounce. You have a stock colloidal solution of a very fine gold dust. Its concentration is .1% w/v. from this solution, 1 ml is placed in 9 ml of an isotonic, pH buffered …
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions