Maths

posted by .

3 part question.
1. 4 peaches and 3 grapefruit cost £1.30. Write down an algebraic equation to illustrate this.
2. 2 peaches and 4 grapefruit cost £1.20. Write down an algebraic equation to illustrate this.

3. Find the cost of 3 peaches and 2 grapefruits
Please help!

  • Maths -

    1. Let p = peaches and g = grapefruit.
    Then 4p + 3g = #1.20(I can't write a pound sign on my computer so I wrote # be the pound sign).

    2. You should be able to do 2 now.

    3. For problem 3, you must solve the two equations set up in questions 1 and 2 simultaneously. Repost if you need help doing that.

  • Maths -

    yeah can you help me to put the two equations together? I did get the equations for the first two questions but don't know what to do with them to get the third.
    thanks

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. to bobpursley,math

    This is what i have am i wrong or correct.Or how can word it or modify it to be with what the directions are asking?
  2. math

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  3. Math: I need help.

    Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost to buy a dozen grapefruit …
  4. Help with Math.

    1. I've posted this question before (once, the other post wasn't me)and I have still got no help. Peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. …
  5. math

    peg spends $7.50 a week for grapefruit. When grapefruit are out of season, she gets 1 fewer grapefruit than when they are in season. If the price decreases by $3 per dozen in season, how many dollars will it cost her to buy a dozen …
  6. maths

    solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost?
  7. math

    one-half of a number is 8 less than two-thirds of the number. write algebraic equation: the sum of x and 8 is 15 write algebraic equation: 4 more than x is 9 write algebraic equation: 5 less than twice x is equal to 35 write algebraic …
  8. Geometry

    one-half of a number is 8 less than two-thirds of the number. write algebraic equation: the sum of x and 8 is 15 write algebraic equation: 4 more than x is 9 write algebraic equation: 5 less than twice x is equal to 35 write algebraic …
  9. Algebra

    1.Simplify the following expression. 4(20+12)÷(4-3) 4(20+12 ÷ 1 4 32 ÷ 1 128 2.A gym membership cost $25 to join and $14 a month. Write and use an algebraic expression to find the cost of the gym membership for 6 months. $25+$14x6m …
  10. Math

    4 oranges and 6 grapefruit cost $2.62. 7 oranges and 5 grapefruit sell for $2.66. What is the cost of 1 grapefruit, and 1 orange?

More Similar Questions