Algebra2

posted by .

The cable company has two plans:
Plan 1- Flat fee of $45 a month
Plan 2- $15 a month plus 45 cents per minute

What two equations would you use to graph the two plans?

After how many minutes does it not make a difference which plan you use?

  • Algebra2 -

    Let Y be the monthly cost in dollars, and t the totl minutes of all calls in one month
    Plan 1: Y1 = 45
    Plan 2: Y2 = 15 + 0.45 t
    That's two equations.
    Set Y1 = Y2 to solve for the t that makes the charges equal.

  • Algebra2 -

    2x+6x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Elementary Algebra

    I need help setting this problem up? AT&T one rate 10cents nation wide direct plan for $2.99 a month plus 10cents per minute. Quest 5cent long distance plan for $4.99 per month plus 5cents per minute. For what number of minutes per
  2. management science

    Kim Davis has decided to purchase a cellular phone, but she is unsure about which rate plan to select. The "regular" plan charges a fixed fee of $55 per month for 1,000 minutes of airtime plus $0.33 per minute for any time over 1,000 …
  3. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what …
  4. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  5. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of use. …
  6. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  7. Math

    Verizon has two different cell phone plans. The cost, Y, of plan A is $11 a month Plus $.21 per minute. The cost, Y, of Plan B is $20 a month plus $.10 per minute. After how much time to the nearest minute will the cost of plan a B …
  8. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …
  9. Math

    A cellular phone company offers two types of monthly plans. Plan A: 10 cents per minute Plan B: a monthly fee of $10 plus 7.5 cents/minute Define the appropriate variables and write an equation relating the cost and the numbers of …
  10. Algebra

    You are a representative for a cell phone company and it is your job to promote different cell phone plans. Your boss asks you to visually display two plans and compare them so you can point out the advantages of each plan to your …

More Similar Questions