Post a New Question

math help

posted by .

1. Michelle reads 1,200 words in 7 minutes, and Tricia reads 700 words in 3 minutes.
Who is the faster reader?

2.Find the unit price for the item:

$6.96 for a dozen pears.

  • math help -

    Simple division for both problems.

    1200/7 =
    700/3 =
    And then compare.

    6.96/12 =

    Please give them a try and repost with your answers. Someone here will give you feedback.

    =)

  • math help -

    1. 233.

    2. 0.58

  • math help -

    1.2 inches of rain in five hours. Is the rate equivalent to the rate of 2.1 inches of rain in eight hours?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question