Math Word Problems

posted by .

Citydog Screen Printers received two orders for a t-shirt designed for a math symposium. The first order was for 40 shirts at a total cost of $295 and the second order was for an additional 80 shirts at a total cost of $565. Each order included a shipping and handling charge.

Then we have to writer a linear equation, for which I got: y-27/4x+25. We also had to find the cost per t-shirt, for which I got: $31.75. The last part I don't understand, however: fidn the shipping and handling charge.

If anyone could help, I would really appreciate it. Thanks in advance.

The second word problem is:
It costs Consolidated Cereals Corporation $1050 to produce 100 boxes of corn flakes and $1250 to produce 500 boxes. I found the cost function: c(x)=1/2x+1000 but don't know how to determine the fixed cost and the variable cost per box (mainly because I have no idea what those are.)

Once again, thanks in advance.

  • Math Word Problems -

    I don't agree with your solution to the first question.

    Cost= m x+b

    x is the cost per shirt, b is the handling charge

    295=40m+b
    565=80m+b
    subtract the first equation from the second:
    370=40x solve for m, the cost of each shirt. Then solve for b, put all that into y= mx+b
    One the second question,
    Cost= variable cost * n + Fixedcosts or
    cost= n*v+F

    1250=500v+f
    1050=100v+f
    subtract the second equation from the first
    200=400v solve for v, and it is 1/2 dollar. Solve for f, the fixed cost, and it looks as if it is 1000 dollars.

  • Math Word Problems -

    Thanks for your help, but my teacher wanted me to use point-slope form to solve the equations rather than subtracting one equation from the other. Do you know how to do that?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 8th grade math

    Albert has a home screen printing business. He has designed a bracelet and T‑shirt for St. Patrick‚Äôs Day which both use a special ink, available for a limited time from his supplier. Albert has already begun taking and fulfilling …
  2. Math

    A company charges $6 to make a pattern for an order of T-Shirts and $11 for each T-Shirts it produces from the pattern. The expression $11n + $6 represents the cost of n T-Shirts with the same pattern. Find the total cost for 5 T-Shirts …
  3. math

    The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company $3.20 …
  4. math

    teemu's t-shirts designs and manufactures t-shirts for a $15 flat design rate and $7.50 for each t-shirt.he wants to sell his t-shirts to the senior class for their graduation party. he is going to charge them $10 for each t-shirt. …
  5. math

    teemu's t-shirts designs and manufactures t-shirts for a $15 flat design rate and $7.50 for each t-shirt.he wants to sell his t-shirts to the senior class for their graduation party. he is going to charge them $10 for each t-shirt. …
  6. math HELP!

    Kara's custom tees experienced fixed costs of $300 and variable costs of $5 a shirt. write and equation that can be used to determine the total expenses encountered by kara's custom tee's. Let x be the number of shirts and let C(x) …
  7. math

    For a fundrasier, the Best Buddies club sold t-shirts. The adult shirts were $15 per shirt and the youth shirts were $12 per shirt, and they made a total of $330 on the shirts. If they sold a total of 26 shirts, how many of each did …
  8. math

    When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write an equation in the form y = mx + b that represents the cost, y, for x shirts.
  9. Algebra

    A company charges $6 to make an pattern for an order of T-shirts and $11 for each T-shirt it produces from the pattern. The expression $11n+$6 represents the cost of n T-shirts with the same pattern.Find the total cost for 5 T-shirts …
  10. algebra

    The volleyball team at West View High School is comparing T-shirt companies where they can purchase their practice shirts. The two companies, Shirt Box and Just Tees, are represented by this system of equations where x is the number …

More Similar Questions