Post a New Question

math

posted by .

write the following as a rate in lowest terms
$402 for 18 rolls of film

To find the rate for one roll of film, divide $402 by 18.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math (unit rate)

    how would i get the answer to this problem-$1.60 for 8 rolls?
  2. physics

    Would you see the same thin film interference pattern in a film of soap surrounded by air and a film of soap on glass?
  3. English

    I just wanted to know if the following alternatives are possible. Thank you. 1) An actor plays the part of a character in a film or play/in a film or in a play/ in films or plays. 2) A director supervises and controls a film, play, …
  4. eng 22

    Which of the following leads to the deepest appreciation of a film?
  5. Film

    Which of the following is true of the screenwriter’s role in making movies?
  6. algebra

    Write and solve a system of equations to solve the problem. At a film festival, Film A is 4 times as long as Film B. Together, the films are 160 min long. How long is each film?
  7. Algebra I

    Write and solve a system of equations to solve the problem. At a film festival, Film A is 4 times as long as Film B. Together, the films are 160 min long. How long is each film?
  8. 3rd grade math

    Justin took photographs during a trip to the mountains. He used one roll of color film and one roll of black-and-white film. He took 1/3 of the pictures in color during a picnic with his family. If he took 36 pictures in all, how many …
  9. math

    What is the area of a semi circle to the nearest whole number?
  10. Math

    The rabbit population in a forest area grows at the rate of 7% monthly. If there are 180 rabbits in September, find how many rabbits (rounded to the nearest whole number) should be expected by next September. Use . A. 402 B. 408 C. …

More Similar Questions

Post a New Question