math

posted by .

explain how to write 20 miles divided by 4 hours as a unit rate

If that's distance traveled per unit of time it would be

20miles per 4 hrs but since it's usually compared per hour...

20/4= 5 miles

so every hour you travel 5 miles
and thus...

5miles per hour

Note the formula for such a question is....

distance = rate * time

d = rt
so....

rate = distance / time

r = d/t

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    the el paso middle school girls baxketball team is going from el paso to san antonio for the texas state championship game.the trip will be 560 miles.their bus travels at an average speed of 60 miles per hour. estimate the distance …
  2. math

    If you swim 2 miles in 40 minutes, what is the unit rate?
  3. Math

    What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i need it as a fraction like: 180mi/1.5 hrs thats not the unit rate i think it is The units here will be miles per hour. (Another valid yet rare answer is hours
  4. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
  5. Math

    The relationship between the speed of travel and the distance traveled can be described by the equation d=rt where d = distance traveled in miles, r = speed (or rate) of travel in miles per hour, and t = time traveled in hours. Graph …
  6. Physics(check)

    11)A race car travels on a racetrack at 38 m/s and slows at a constant rate to a velocity of 20 m/s over 10 s. How far does it move during this time?
  7. math

    substitute to find the value of the expression. A train must cover a distance of 2398 miles. The velocity, in miles per hour, of the train is where t is the time,in hours, to complete the trip. If the train completes the trip in 22 …
  8. arithmetic

    a car traveled a distance of 195 miles in 3 hours 15 minutes what is the unit rate ?
  9. math

    Here is the information for two pay-as-you-go cell phone companies, On Call- 3.5 hours: $10 Talk Time- 1/2 hour: $1.25 1)What is the unit rate in dollars per hour for each company?
  10. Math

    Which ratio is equivalent to 4/16 A. 2:4•• B. 6 to 20 C. 8:32 D. 12 to 64 Write the ratio as a unit rate. 286 miles in 5 1/2 hours A. 36 miles per hour B. 52 miles per hour •• C. 57.2 miles per hour D. 114.4 miles per hour …

More Similar Questions