College Algebra

posted by .

I'm having trouble with this word problem, I need help bad can someone please help and explain. Its kind of long. Can someone help me within the hour I'm desperate. Thanks

Here's the problem:
The PTO of Parksville Elementary School is having a Bazaar and all of the classes are expected to contribute to this fun and exciting event. The third grade teachers , along with some dedicated parents(e.g. YOU!), decide to sell cotton candy. A little research shows you can get the machine for $40, cleaning supplies will cost $10. The sugar/cone combo packages that cost $10 each will serve 100. The committee thinks they could probably sell 180 of these puffy globs of goodness, so they order two packages. (Note: You can get a refund for unopened packages--so only open them as needed). One of the parents asks: If we sell the cotton candy $1.50 each, how many servings must be sold to break even? You have volunteered to create the equations and graph the cost analysis chart so you will be able to answer that question, as well as the following questions:

a. What are the Cost equations? Graph these equations.
b. What is the Revenue equation? Graph this equation.
c. Where do these two lines cross? (Where is the Break-Even point?)
d. Profit equals Revenue minus Costs (P=R-C). What are the Profit equations?
e. How much profit will be made if 99 cones are sold?
f. What's the profit if 102 cones are sold? Do you always make more by selling more?
g. How much profit will be made if 150 servings are sold?
h. If the committee wants to make $300, how many cones must be sold? Can you do it?
i. How much would you have to sell each cone for to make a profit of $300 w/o getting extra supplies?






They sure make "word problems" harder by putting in so many words. Yours reads like a Jane Austen novel.

I suggest you let x be the number of cones sold.

a. For the cost equation, if you sell 100 or less, the cost is
C(x) = 50 + 10 = 60
If you sell 101 to 200, the cost is
C = 70 (since new box of 100 must be openied)
If you sell 201 to 300, the cost is C= 80, etc.
The cost function looks like a flight of stairs. You draw it.

b. The Revenue equation is
R = 1.5 X ($1.50 per cone)

c. You can make break even by selling less than 101.
Just set R = 1.5 X = 60 and solve for X

d. I have already told you what C anr r look like. You plot R

e. For 99 cones,
P = 99 x 1.5 - 60 = $88.50

f. For 102 cones,
P = 102 x 1.5 - 70 = $83.00

Use similar logic for g and h

i. I assume that "without getting extra supplies" means selling 200 cones. Allowing for a differnt selling price P, the profit (if you sell them all)would be

P*200 - 70 = 300
200 P = 370
P = $1.85

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    I'm still having trouble with this problem. Can someone please explain the steps to me. -2x+4>12 Is this the next step?
  2. math

    i am having a hard time with factoring i have read what is here but am still having trouble can some one help me with the problem s^2-s-6, and y^2-4y-5. these are expressions which either can be factored or are prime. can someone explain …
  3. Algebra

    I am having trouble with the following problem can someone please help me to figure out how to work it..... -8x-21= -23 2/3
  4. Algebra

    I'm having trouble with inequalities. Basically my problem is about which way the sign goes. Here's an example.. X(X+1)>2 so then it becomes X^2 + X>2 Correct?
  5. algebra word problem: still stuck

    question: rachel allows herself 1 hour to reach a sales appt 50 miles away. after she has driven 30 miles, she realizes that she must increase her speed by 15mph in order to get there on time. what was her speed for the first 30 miles?
  6. Algebra

    Solve and graph. I send this problem last night could someone please help me I have trouble with it. x+12<-8 or x+12>2 The solution is { x | x< or X > } please help me with this problem.
  7. Algebra

    I am having such a hard time in this class. Hopefully someone here can help me to understand some of what they are trying to teach me. I have a problem here and have been working on it for about an hour now and I can not figure it …
  8. algebra 1

    Can someone please help me with this inequality problem -3-8>(4x+8)-8 I have no idea how to solve this problem but I would like to learn. Can you be kind to show me the steps so that I can use this as an example problem for other …
  9. Math 141

    I am having trouble with this problem. perform the indicated operations and simpily the result as much as possible a) (3x - 2) (x^2 + 2x - 4 ) the answer i got so far is 3x^3 + 4x^2 -16x + 8. Am i done or i have to conitnue to simplify?
  10. Math

    How you do multiplication as scaling like 2 1/2 x 3 2/3 3 2/3 I suppose to say if it is <, >, or = Can someone explain how to solve this problem I need to learn how to do it because my daughter is having trouble getting it and …

More Similar Questions