math

posted by .

can anyone please help me with this problem. thanks

Each week, Florida Citrus, Inc., uses a single machine for 150 hours to distill orange and grapefruit juice into concentrates that are then stored in two separate 1000-gallon tanks before being frozen. (One tank is for orange juice concentrates and the other is for grape juice concentrates. Two concentrates cannot be mixed.) The machine can process 25 gallons of orange juice per hour but only 20 gallons of grapefruit juice. Each gallon of orange juice cost $1.50 and loses 30% in water content when distilled into a concentrate that then sells for $6.00 per gallon. Each gallon of grapefruit juice costs $2.00 and loses 25% when distilled into a concentrate that then sells for $8.00 per gallon. Find the optimal production plan (the highest profit).


Do this graphically. Plot on the horizontal axis gallons of gfruit juice, and on the vertical axis, orange juice.

Your first point on the graph is (150*20,0), the second (0,150*25).

Then plot constraints: Lines for the tank constaints. Horizontal line at y=1000, and a vertical line at x=1000.

Evaluate the corners for max profit.

I can see something wrong in the construction of this problem: To fill the orange tank, it takes 40 hours, and then to fill the gfruit tank, 50 hours. The machine can't be used for the 150 hours of production, the tanks are a severe limit on profits.

Be certain in the profit function to allow for the shrinkage of the product.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math Inequalities

    One canned juice drink is 25% orange juice another is 5% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 20L that is 24% orange juice?
  2. 6th grade Ariththmetic/Math

    Janine is having seven friends over for breakfast. Of the eight people who will eating breakfast, six like orange juice bestm and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for a gallon, $2.09 for a quart, and $1.29 …
  3. Arithmetic

    Janine is having seven friends over for breaksfast. Of the eight people who will be eating breakfast, six like orange juice best, and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for half gallon, $2.09 for a quart(1/4 …
  4. Math

    Mrs.Thompson has two containers of orange juice. One of the containers has 1/4 gallon of juice and the other container has 2/4 gallon of juice. How much orange juice do the containers have together?
  5. college math HELP!!!!!

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple and …
  6. college math

    CalJuice Company has decided to introduce three fruit juices made from blending two or more concentrates. These juices will be packaged in 2-qt (64-oz) cartons. One carton of pineapple-orange juice requires 8 oz each of pineapple and …
  7. Math

    Will a 2-quart pitcher hold an entire recipe citrus punch -recipe- 2cups orange juice 2cups grapefruit juice 1/4 cup of apricot neater 1/3cup of pineapple juice 4cups ginger ale is the whole recipe 8 2/14 cups?
  8. Math

    you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy
  9. math

    Karen mixed 1/2 cup of orange juice, 3/4 cup of pineapple juive , and 1/3 cup of grapefruit juice. How many cups of juice did she use?
  10. Math

    A group of students were asked to select their preferred breakfast drink from among coffee, tea, and orange juice. The results of the survey are shown in the table along with information about whether the students are in high school …

More Similar Questions