math

posted by .

I need help with part b of this question.

A racquetball club charges $15 per month plus $6 for each hour of court time, and only whole numbers of hours of court time can be purchased. Let x be the number of hours of playing racquetball in a given month, and g(x) the total cost.

a. Write an equation for the cost per month of playing racquetball?
g(x) = 6x + 15

b. What is the value of g (14)?
What would the equation be for this.I know the answer is $99


notice on the left g(x) has become g(14)
so the x was replaced by 14
Now do the same thing on the right side of the equation, you will be amazed at the result.

thank you.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    A tennis club offers two payment options: Option1: $35 monthly fee plus $4/hour for court rental Option 2: No monthly fee but $6.50/hour for court rental. Let x = hours per month of court rental time. a) Write a mathematical model …
  2. algebra

    A tennis club offers two payment options: Option1: $35 monthly fee plus $4/hour for court rental Option 2: No monthly fee but $6.50/hour for court rental. Let x = hours per month of court rental time. a) Write a mathematical model …
  3. computer science

    I need help with my Java homework! Write a program that calculates a customer's monthly bill. It should ask the user to enter the letter of the package the customer has purchased (A, B, or C) and the number of hours that were used. …
  4. Math

    A painter can paint a racquetball court in 8 hours. His assistant needs an additional 2 hours to paint the same court working by himself. How long will it take both of them working together to paint the court.
  5. algebra2 (math)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a …
  6. MATH ALGEBRA (2ND TIME POSTING! ) Please Help!! :)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a …
  7. corrections

    The 1910 case of weems v. United states was unique in what respect?
  8. Algebra

    You join a racquetball club. Your membership entitles you to unlimited court time. The equation represents the monthly cost y (in dollars) for x hours of court time. Graph the equation.
  9. math

    club x charges a one time fee of $35 with an additional charge of $35 per month. Club y charges no initiation fee but charges $46 per month. Write an equation to represent the cost for x amount of moths for each club. x=35x+35 y=46x …
  10. math

    You play racquetball at a community club. You have two options for paying for court time. Option A: You pay $12 for court time each time you play. Option B: You buy a club membership for $120 and then pay $2 each time you play. a. …

More Similar Questions