word problems in algebra

posted by .

The cost of producing a number of items x is given by
C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of
producing one more item).
(a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation.
(b) Graph the cost equation.
c) The revenue generated from the sale of x items is given by R =50x. Graph the
revenue equation on the same set of axes as the cost equation.
(d) How many items must be produced for the revenue to equal the cost (the
break-even point)?

A) Did
x=0
y=40

x=10
y=140

B) i put the points in the graph
(0,40) (0,140)
C) now this is my problem
do i replace the x with
R=50*0 then solve and then
R=50*10 and then solve and put those points in also and draw a trend line if i am missing some thing i am not sure where
D) I have figured out how to solve this part I am hoping it will solve once i get the right equations in the graph please help

a)
If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10 then the cost of:
1 item is $10 + $40 =$50
2 items is $20 + $40=$60
10 items is $100+ $40 = $140
20 items is $200 + $40=$240
x items is $10x + $40 = y (where y is the total cost)

"B) i put the points in the graph
(0,40) (0,140)" No, I think you can see that the second point is not right from a)

To plot R=50x (plot R on the y axis)
so if x=0, R=0
and if x=20, R=1000

If you plot the two lines, where they cross is the break even point.

Hope this helps.



if you don't want to find the break even point graphically (i wouldnt recommend using a graph becuase you MIGHT make a mistake on the graph, which would affect your answer to the break-even)..Personally, I hate graphs. I find equations simpler and more reliable.

Break-even is the point where Revenue=Cost
R=C
So, 50X=10X+40
Get all your X's on one side, so you have to throw the 10X over to the left
50X-10X=40
40X=40
So, X=1.



so x=1. and the cost is c=10x+40, and the revenue is r=50x.
then the total cost must be 50 and the revenue is 50. they are even.

  • word problems in algebra -

    this didn't help at all.
    i needed help with breaking points not graphing.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and …
  3. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  4. algebra help

    The cost of producing a number of items x is given by: C = mx + b In which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  5. algebra help please

    Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost …
  6. math

    * I posted this before, but I left out the equation, sorry. A company estimates that the marginal cost (in dollars per item) of producing x items is 2.08x-0.002x. If the cost of producing one item is $531 find the cost of producing …
  7. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  8. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this …
  9. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost function. …
  10. Basic math for science

    A sportswear manufacture determines that the marginal cost of producing x worm-up suits is given in dollars by 20-0.015x.if the cost of producing one suits is $25,find the cost function and the cost of producing 50 suits and 100 suits

More Similar Questions