Post a New Question

math

posted by .

Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00?

First, you need to divide $1.29 by 3.

Did you get $.43? That's the amount that one apple costs.

Now -- divide $5.00 by .43.

That answer will tell you about how many apples you can buy for $5.00.

  • math -

    11.60

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question