math,algebra,help

posted by .

Problem states:

Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item).
(a)If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation.

My equation answer for par A is:
C = 10x + 40

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  3. algebra help

    The cost of producing a number of items x is given by: C = mx + b In which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  4. algebra help please

    Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost …
  5. word problems in algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  6. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  7. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this …
  8. Math

    Can anyone help me with this? The marginal cost for items in dollars is given by C''(x) = 2x + 30. If the cost of producing 2 items is $220, determine the cost function. What is the cost function?
  9. Algebra

    The cost of producing cell phones is represented as C=mx+b, where m is the marginal cost, x is the number of phones produced, b is the fixed cost, and C is the final cost. a. If the fixed cost is $75 and the marginal cost is $8, write …
  10. MATH

    The cost to manufacture a product is proportional to the quantity produced, with a cost of $270000 dollars per day when 900 items are produced. The cost to store n items is proportional to the square of n, with a daily storage cost …

More Similar Questions