math / linear programming

posted by .

Two factories manufacture 3 different grades of paper. The company that owns the factories has contracts to supply at least 16 tons of low grade, 5 tons of medium grade, and at least 20 tons of high grade paper. It costs $1000 per day to operate the first factory and $2000 per day to operate the second. Factory 1 produces 8 tons of low grade, 1 ton of medium grade, and 2 tons of high grade paper in one day's operation. Factory 2 produces 2 tons of low grade, 1 ton of medium grade, and 7 tons of high grade paper per day. How many days should each factory be in operation in order to fill the orders most economically?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    what is 10,000lb=_____T 5 tons, since there are 2000 lb per ton. As a follow through to the other post I did for you (cups to pints), note tons=10,000 lbs x factor tons = 10,000 lbs x (1 ton/2,000 lb)= 5 tons. Note again, how the lbs …
  2. Linear Programming

    OKay My question is: Two factories manufacture 3 different grades per paper. the company that owns the factories has contracts to supply at least 16 tons of low grade, 5 tons of medium grade, and at least 20 tons of high grade paper. …
  3. Algebra 2 (Linear Programming)

    The Carbon coal company has 2 mines, a surface mine ad a deep mine. it costs $200 per day to operate the surface mine and $250 to operate the deep mine. Each mine produces a medium grade and a medium-hard grade coal, but in different …
  4. Finite Mathematics

    I just need help with the set up of this problem, that's where I'm getting lost. A mining company operates two coal mines, M1 and M2. The company sells the coal to three purchasers: two steel mills P1 and P2, and a power generating …
  5. linear programming

    Exeter Mines produces iron ore at four different mines; however, the ores extracted at each mine are different in their iron content. Mine 1 produces magnetite ore, which has a 70% iron content; mine 2 produces limonite ore, which …
  6. Math

    Ventura Coal mined 6 ⅔ tons on Monday, 7 ¾ tons on Tuesday, and 4 ½ tons on Wednesday. If the goal is to mine 25 tons this week, how many more tons must be mined?
  7. Math

    Ventura Coal mined 6 ⅔ tons on Monday, 7 ¾ tons on Tuesday, and 4 ½ tons on Wednesday. If the goal is to mine 25 tons this week, how many more tons must be mined?
  8. math

    Ventura Coal mined 6 ¨ø tons on Monday, 7 ¨ú tons on Tuesday, and 4 ¨ö tons on Wednesday. If the goal is to mine 25 tons this week, how many more tons must be mined?
  9. Math

    A steel plant has two sources of ore, source A and source B. In order to keep the plant running, at least three tons of ore must be processed each day. Ore from source A costs $20 per ton to process, and ore from source B costs $10 …
  10. ALGEBRA

    The amounts of e-waste generated in a region during two years were 14,200,000 tons and 10,700,000 tons. What was the total e-waste generated over these two years in the region, expressed in scientific notation?

More Similar Questions