FOOD

posted by .

THIS IS AN INDIAN,PAKISTANI,PANJABI FOOD.

HOW DO YOU MAKE BEEF NIHARI?

COMMENTS: I LOVE TO EAT BEEF NIHARI IN RESTAURANTS BUT I DON'T KNOW HOW TO MAKE IT.I NEED LIKE A RECIPE!

PLEASEEEE HELPPPPPP!

THANK YOU!

Thank you for using the Jiskha Homework Help Forum. Here it is and "bon appétit!"

Nihari (Pakistani Stew)

This is a traditional brunch item from Pakistan — served with Naan bread. this recipe is simple to put together but needs to cook several hours. i sometimes make it with boneless chicken + add a stock cube to get the stewy taste. if using beef - you can ask for "nihari meat" (its a special cut of meat) at your local Halal butcher shop.

3-4 servings
1 litre
5-1/4 hours 15 min prep
Change to: litre US Metric


1/2 kg beef
salt
1 teaspoon pepper
1/2 teaspoon turmeric powder
1 teaspoon coriander powder
4 tablespoons oil
3 tablespoons flour
1 teaspoon ginger paste

spice mix

2 teaspoons fennel seeds
1/2 teaspoon whole black peppercorns
1/2 teaspoon cumin seeds
2 small cardamom pods, seeds of
10 cloves
2 whole black cardamom pods
1 cinnamon stick
1 bay leaf
1/4 teaspoon nutmeg
2 teaspoons coriander seeds

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Language

    I wnat to see if I got this right, the first one is what it looked like before I made changes. There should be 5 changes. What fun the zoo is. we love it. I feed the elephants but their trunks tickle me. I buy zoo food other food may …
  2. Math

    If a chef uses 200 grams of ground beef to make one hamburger patty, how many patties can he make from a 5 kilogram package of ground beef. I believe the answer would be 25 patties, but not too sure how I got that answer and if it's …
  3. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.
  4. 6th grade math

    The lasagna recipe requires two pounds of ground beef for ever six cups of tomato sauce. How much beef is necessary if you only have one cup of tomato sauce?
  5. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  6. English

    What kinds of food can you make? 1. I can make pasta. 2. I can make ramen. 3. I can make noodles. 4. I can make fruit soup/juice. 5. I can make cooked rice. 6. I can make cookies. 7. I can make bread. 8. I can make Japanese food, sushi.
  7. Science

    True or False 1) All living things must eat other living things for food. 2) Plants can make their own food. 3) Plants don't need oxygen, only carbon dioxide. 4) Animals eat plants or other animals that eat plants. 5) Many living things …
  8. Math

    Saeed bought 21 1/2 lb. of ground beef. He used 1/4 of the beef to make tacos and 2/3 of the remainder to make quarter-pound burgers. How many burgers did he make
  9. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. if she wants to make 12 tacos, how much beef will she need
  10. math

    saeed bought 22 1/2 lb. of ground beef. he used 1/4 of the beef to make tacos and 2/3 of the remainder to make quarter pound burgers. How many burgers did he make?

More Similar Questions