Math

posted by .

If 450 kilowatts of electric used cost 25.32, then how much would 240 kilowatts of electric cost?

first find how much one kilowatt costs.

so divide 450 kilowatts/$25.32 and you get your answer.

then take that answer and multiply to get the cost of 240 kilowatts.

I think we need to rethink this problem. If I divide 450/25.32 then multiply by 240 kw I get over $4,000. Shouldn't the cost of 240 kw be LESS THAN the cost of 450 kw; i.e., should't the cost of 240 kw be less than $25.32?

How abour 25.32/450 kw = cost of 1 kw.
And that times 240 kw or
(25.32/450)*240 = ?? cost of 240 kw.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math expression

    If the customer uses more than 450 minutes the payment is $39.99 for the first 450 minutes plus $0.45 for each minute over 450. How do I convert this into an expression?
  2. physics

    -Using a digital camera, you are taking a picture of your 1.80meter-tall friend standing at a distance of one meter from you. From the camera manual, you learned that the size of the sensor (electronic film) is 6mmx8mm. In other words, …
  3. Physics

    If the Kitty Hawk Flyer has 12 HP how would you express this power in the SI system and report the numerical value in kilowatts?
  4. algebra

    Last month, your electric bill was $25.32 for 450 kilowatt-hours of electricity. At that rate, what would be the bill for 240 kilowatt-hours?
  5. Fairmont

    Last month, your electric bill was $25.32 for 450 kilowatt-hours of electricity. At that rate, what would be the bill for 240 kilowatt-hours?
  6. Physics

    HELP WITH c.!!! A electric bill showed 1200 kilowatt hours (kWh) purchased at a cost of $150.00. a. What does PECO charge per kWh?
  7. math

    Power companies typically bill customers based on the number of kilowatt-hours used during a single billing period. A kilowatt is a measure of how much power (energy) a customer is using, while a kilowatt-hour is one kilowatt of power …
  8. Math

    The “Limited Plan” offers a 15% discount for power usage between 7pm – 9am if most of your usage happens during that time. If not, then you lose your discount and you pay a 20% premium on the usage outside of that time. The cost …
  9. Fourth grade math - math book PearsonRealize

    Homework 6-3 (1) Kareem has 216 role-playing game cards. His goal is to collect all 15 sets of cards. There are 72 cards in a set. How many more cards dose Kareem need to reach his goal?
  10. AP Physics 1

    If electrical energy costs 12 cents, or $0.12, per kilowatt-hour, how much does it cost to operate an electric over for 5.0 h if it carries a current of 20.0 A at 220 V?

More Similar Questions