Post a New Question

Quick Math

posted by .

I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion.

(I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?

(II)(This one I don't understand)
What is the cost of a half dozen dozen apples at dozen a half a dozen?

Is that exactly what the question says?


Yes. There is no price so I didn't inderstand. Just by looking at the two could you tell which is more expensive?

  • Quick Math -

    If you have 12 apples, 7 oranges, 8 pears and 9 kiwi, what percent of the fruit do the oranges represent?

  • Quick Math -

    .25926

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  4. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many roses …
  5. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones …
  6. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  7. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. …
  8. math

    Dozen pears cost $ 2.45 Dozen apples cost $ 3.68 Dozen peaches cost $ 1.85 What is the total cost for a dozen each of pears, apples and peaches?
  9. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …

More Similar Questions

Post a New Question