Quick Math

posted by .

I have a question:

How would you solve this?

a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?

In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents?





So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

yes, half a dozen dozen is 144/2 = 72 but I don't know what that has to do with the problem. The problem states that you have half a dozen dimes which is 6 dimes or 60 cents for a dozen. So you pay 60 cents for one dozen, how much will you pay for 12 dozen?

I have a second part:

So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct?

Yes. half a dozen dozen is 72.

I have a second part that i am not comprehending.

a half dozen dozen oranges at a dozen a half dozen

There is no question so I don't comprehend it either.

ae=2, ce=3, and de=4. what is the length of be?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  4. math

    For a wedding, Shereda bought several dozen roses and several dozen carnations. The roses cost $15 per dozen, and the carnations cost $8 per dozen. Shereda bought a total of 17 dozen flowers and paid a total of $192. How many roses …
  5. math

    what is a gross? A gross is a dozen dozen ... or in other words, 12 x 12. =) One Gross is a measurement equal to 144 of something (a dozen dozen). The term is not often used today.
  6. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. …
  7. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  8. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  9. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions