math

posted by .

what is 10,000lb=_____T

5 tons, since there are 2000 lb per ton.

As a follow through to the other post I did for you (cups to pints), note
tons=10,000 lbs x factor
tons = 10,000 lbs x (1 ton/2,000 lb)=
5 tons. Note again, how the lbs (the unit we want to lose) is gone and the unit we want for the answer (tons) stays for the answer to be 5 tons.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math / linear programming

    Two factories manufacture 3 different grades of paper. The company that owns the factories has contracts to supply at least 16 tons of low grade, 5 tons of medium grade, and at least 20 tons of high grade paper. It costs $1000 per …
  2. Math

    1. 24 quarts equals 6 gallons? 2. 5 cups equals 40 quarts?
  3. math

    1. 24 quarts = 6 gallons? 2. 5 cups = 40 quarts?
  4. math

    I solved these can you chack them 1. 24 quarts = 6 gallons?
  5. calculus

    The fee per ton of pollution is given by A(x) = F(x)=x. Write a piecewise de nition of A(x). What is the limit of A(x) as x approaches 4,000 tons?
  6. calculus

    A state charges polluters an annual fee of $20 per ton for each ton of pollutant emitted into the atmosphere, up to a maximum of 4,000 tons. No fees are charged for emissions beyond the 4,000-ton limit. Write a piecewise de nition …
  7. calculus

    The fee per ton of pollution is given by A(x) = F(x)=x. Write a piecewise de nition of A(x). What is the limit of A(x) as x approaches 4,000 tons?
  8. statistics

    Weights of a certain model of fully loades gravel trucks follow a normal distrbution with mean = 6.4 tons and standard deviation = 0.3 ton. Waht is the probability that a fully loaded truck of this model is a. less than 6 tons?
  9. English

    How much gold , arriving in San Francisco, triggered the gold rush?
  10. Math

    A steel plant has two sources of ore, source A and source B. In order to keep the plant running, at least three tons of ore must be processed each day. Ore from source A costs $20 per ton to process, and ore from source B costs $10 …

More Similar Questions