Post a New Question

math

posted by .

if a school has a hot-dog special for lunch. there are 18 classrooms and there are 28 students in each class. estimate to the nearest ten to find out about how many hot dogs does the school need to order?


Wouldn't it be 20 x 30?


This looks like a very rough estimate. How big are the students? I like your estimate, Bobpursley.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Between 50 and 100 grade 7 students at school are having a bbq. Each student will receive one hot dog. Hot dogs come in packages of 12 and buns in packages of 8. How many students are in grade 7, if all the packages of hot dogs and …
  2. math

    Can someone please help me? I don't know how to work this out, and my friends don't either. Eight hot dogs and ten buns come in separate packages. a. Is the number of hot dog packages proportional to the number of hot dogs?
  3. math

    At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell?
  4. math

    I need help writing an equation for this problem: for the school barbeque, room 107 bought 50 pounds of hot dogs for $69.50. How much did the hot dogs cost per pound?
  5. Math

    School A has 480 students and 16 classrooms. School b has 192 students and 12 classrooms. A. what is the ratio of students to classrooms at School A?
  6. Math

    School A has 480 students and 16 classrooms, School B has 192 students and 12 classrooms. How many students would have to transfer from School A to School B for the ratios of students to classrooms at both schools to be the same?
  7. Math

    You want to find out what the favorite hot lunch in the school cafeteria is among the high school students. At an assembly for the whole school, you decide to survey all students who are sitting on the end of their rows in the auditorium. …
  8. maths: Lowest common multiple

    Hot dogs are sold in packages of 12 while hot dog buns are sold in packages of 8. Help me! Don't know what to do! (a) How many packs of each should you buy to have the same number of hot dogs and hot dog buns?
  9. Algebra

    On a given day, a vendor made less than $40 from hot dog and pretzel sales. The inequality graphed below represents the number of hot dogs (x) and pretzels (y) he could have sold and made less than $40. Which combination of hot dogs …
  10. Math

    A company runs food service concessions for sporting events throughout the country. Their marketing research department chose a particular football stadium to test market a new jumbo hot dog. It was found that the demand for the new …

More Similar Questions

Post a New Question