math (unit rate)

posted by .

how would i get the answer to this problem-$1.60 for 8 rolls?


I think you are asking how much it would be for 1 roll.

If it is $1.60 for 8 rolls, you need to divide this my 8 to get the price for 1 roll.


5y6y67

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Discrete Math

    You are stranded on a deserted island, and along the way you stumble across a genie. He says he will get you off the island provided that you can meet his conditions. He hands you a 20-sided die, and says that you need to roll it 1000000 …
  2. Math

    If glenda rolled two six-sided number cubes nine times and computed the sum of the numbers rolled each time. If the mean sum of Glenda's rolls was 6 what was the total of the nine sums Glenda rolled?
  3. Math - Data please help!

    1) A lotery has 1,000,000 tickets and draws 100 tickets to award prizes. How many tickets would you expect to have to purchase before you would win a prize?
  4. Math 4

    Karen is buying wallpaper border for her bedroom Which is 12ft by 13ft. If the border is sold in rolls of 5yards each how many rolls will she need to purchase?
  5. Math- 5th grade

    Shauna baked bread rolls to sell at a school fair. 2/5 of the rolls were chocolate rolls, 1/3 were raisin rolls, 1/4 of the remainder were strawberry rolls, and the rest were vanilla rolls. What fraction of the rolls were vanilla rolls?
  6. 5th grade Math

    The school received 14 rolls of free movie tickets from a local theater. There are 48 tickets in each roll. The school has 32 classes of 24 students each. If the school plans to give one ticket to each student, which of the following …
  7. math

    ross buys 3 packages of 12 veggie burgers each. he also buys enough packages of 8 rolls so that there is a roll for every veggie burger. how many packages of rolls does he buy. How would i use a bar diagram?
  8. Probability

    The newest invention of the 6.041x staff is a three-sided die. On any roll of this die, the result is 1 with probability 1/2, 2 with probability 1/4, and 3 with probability 1/4. Consider a sequence of six independent rolls of this …
  9. Computer Science

    Create an array to record the results of rolling a 6-sided die. The user determines the number of rolls. Output the results of each roll and the sum of all rolls. The rolls should produce a random integer from 1-6.
  10. math

    Mrs. Lum bought 6 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. he total cost of the rolls of ribbon was $27. Each roll cost $3. How many rolls of yellow ribbon did M. Lum buy?

More Similar Questions