Post a New Question

Word Problem Cost minimization

posted by .

Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take to minimize his cost?


Green pills cost (3.5 cents/4 units) = 0.875 cents per unit.
Red pills cost (1 cent/1 unit) = 1 cents/unit.
Green pills exclusively should be used, and you will need 6 of them, costing a total of 21 cents. 24 red pills would have cost 24 cents. There is no benefit in mixing read and green.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question