algebra

posted by .

You can compute the cost of 5000, and 5001 mowers from the formula, then subtract. Another method is to take the derivative of the cost function with respect to n, giving you the cost per mower...

C=200n+150000
dC/dn=200 dollars

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost …
  2. algebra 2

    A garden supply store sells two types of lawn mowers. The cashiers kept a tally chart for the total number of mowers sold. They tallied 30 mowers sold. Total sales of mowers for the year were $8379.70. The small mowers cost $249.99 …
  3. algebra 2

    A garden supply store sells two types of lawn mowers. The cashiers kept a tally chart for the total number of mowers sold. They tallied 30 mowers sold. Total sales of mowers for the year were $8379.70. The small mowers cost $249.99 …
  4. Math Question

    Hello! I have a question about a word problem: A garden supply store sells two types of lawn mowers. The cashiers kept a tally chart for the total number of mowers sold. They tallied 30 mowers sold. Total sales of mowers for the year …
  5. Calculus

    Given that C(x)=2x^3-21x^2+36x+1000 is a cost function, determine the intervals for which the cost is increasing. Determine any intervals for which the marginal cost is increasing. Marginal cost is when you derive the cost function, …
  6. M A T H

    A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed cost (leases, insurance, etc.) of $48,000 per day and variable cost (labor, materials, etc.) of $1,400 per unit produced. The mowers are sold for $1,800 each. So the …
  7. M a t h

    A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed cost (leases, insurance, etc.) of $48,000 per day and variable cost (labor, materials, etc.) of $1,400 per unit produced. The mowers are sold for $1,800 each. So the …
  8. Precalculus

    Johnny's Tumblers sells plastic cups in bulk for start-up restaurants. Their cost for producing these is modeled by: c(x) = 0.02x^2 + 0.5x + 40 a) Since the marginal cost is found by taking the derivative, the formula for c'(x)= ?
  9. Precalculus

    The cost of manufacturing lawn mowers is $12,320 in overhead costs and $396 per lawn mower in production costs. Marketing studies show that the best selling price is $452 per lawn mower. Find the cost function, C(x), the revenue function, …
  10. Math

    To obtain a rough estimate of the development cost, Abigail, the accountant working for Pinecrest Enterprises, assumes that the total cost C (in millions of dollars) is given by the formula C= 20y + 15, where y is the cost per subdivision. …

More Similar Questions