Saturday
May 18, 2013

# Search: writeing promot on the 1800's

Number of results: 606

writeing promot on the 1800's
to compare and contrast the children of the 1800's to the cildren of today.
Thursday, October 16, 2008 at 11:18am by brittany lasseigne

writeing promot on the 1800's
O_o didn't consider that haha :)
Thursday, October 16, 2008 at 11:18am by Joshua

writeing promot on the 1800's
my project is do by friday and i only have a sruten amount of time in the compare lab plese help.
Thursday, October 16, 2008 at 11:18am by brittany lasseigne

writeing promot on the 1800's
Sorry, Joshua, but there's almost no one still alive who was born in the 1800s. Someone born in 1898 would be 110 years old. http://lcweb2.loc.gov/learn/features/timeline/riseind/rural/rural.html http://lcweb2.loc.gov/learn/features/timeline/riseind/city/city.html http://...
Thursday, October 16, 2008 at 11:18am by Ms. Sue

math
I = PRT 1800 = P * 0.05 * 9 1800 = 0.45P 1800/0.45 = P 4,000 = P
Sunday, December 30, 2012 at 2:37pm by Ms. Sue

math
You could either change these to decimals -- or to fractions with the same denominators. -8/9 = -1600/1800 -7/8 = - ? /1800 -22/25 = - ? /1800
Wednesday, September 1, 2010 at 8:52pm by Ms. Sue

Math!!
height = h side of bottom = s area of bottom = s^2 area of each of 4 sides = sh so total area = s^2 + 4sh 1800 = s^2 + 4sh h = (1800-s^2)/4s volume = v = s^2 h so v = s^2 (1800-s^2)/4s v = s(1800-s^2)/4 4v = 1800 s - s^3 where is that maximum? by trial and error I get s = 24.5...
Sunday, November 29, 2009 at 10:13pm by Damon

Physics
You did not give units so I assume 1800 m/s and 6.4 m/s^2 Ac = v^2/r 6.4 = 1800^2/r r = 1800^2/6.4 in meters if you gave me metric units
Sunday, October 3, 2010 at 8:06pm by Damon

writeing promot on the 1800's
Hi brittany lasseigne, what do you need help with? There are many points of comparison you could consider jotting down. You could try to talk to grown ups who have lived through the 1800's as children. Here's some starting material for you (Please do not copy, this is ...
Thursday, October 16, 2008 at 11:18am by Joshua

She paid 1800 * \$3. She received dividends of 1800 * \$0.8 She sold the stock at \$4.6 * 1800. Divide the amount she spent by the difference between the total amount of money she made and her initial investment.
Friday, November 9, 2007 at 9:38am by Ms. Sue

physic
how many layers? n= rotationsi30min/2PI= 1800sec*1rad/sec/2pi = 1800/2PI thicknesstape=1cm/1800/2PI= 2PIcm/1800
Wednesday, October 27, 2010 at 5:51pm by bobpursley

Algebra
Just use a simple ratio equation x/6 = 1800/400 x = 27 or rate for the account = 6/400 = .015 so for the \$1800 , interest = .015(1800) = 27
Friday, June 29, 2012 at 11:20pm by Reiny

algebra1
A. 1800 - 150 = ? B. 1800 + 80 = ? C. 1800 - (-80) = ?
Sunday, August 29, 2010 at 1:03am by PsyDAG

Social Studies
How did the headright system promot British migration to the new world?
Tuesday, September 4, 2007 at 12:46am by Stephanie

Geography
http://fcit.usf.edu/FLORIDA/maps/1800/1800.htm
Tuesday, January 19, 2010 at 6:48pm by Ms. Sue

popular plays in the 1800's
How much did a play cost in the late 1800's
Tuesday, December 5, 2006 at 4:35pm by Steve

math
1800. 1/3=600, and 2/3=1200. which means the whole property cost should be a multiple of 6 also. so 3/3 is \$1800.
Thursday, April 4, 2013 at 2:38pm by Tifini

ALGEBRA 1
You must be referring to http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1272494440 Two experts each gave you almost the entire solution. from F + (2F -1000) = 4400 F + 2F - 1000 = 4400 3F = 5400 F = 1800 So the footage of the first is 1800 square feet. check: 1000 less than twice 1800...
Thursday, April 29, 2010 at 11:13pm by Reiny

Calculus
With lot dimensions of 16 x 18, you don't even have enough room for the pool. How would you fit in an 1800 square feet of pool? You need to set this up as a calculus problem and look for the minimum of the Lot Area function. Let x be the shorter width of the pool rectangle...
Saturday, October 25, 2008 at 10:48pm by drwls

Calculus
Let the height be h, and the radius r V = pir^2h 900 = pir^2h h = 900/(pir^2) For the surface area I am including 2 circles, SA = 2pir^2 + 2pi(r)(h) = 2pir^2 + 2pir(900/pir^2) = 2pir^2 + 1800/r d(SA)/dr = 4pir - 1800/r^2 = 0 for a min of SA 4pir = 1800/r^2 r^3 = (1800/(4pi) r...
Friday, March 19, 2010 at 8:42pm by Reiny

algebra writeing equations
OK.
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by Ms. Sue

WRITEING
HOW DO U WRITE CA POEM?
Thursday, September 17, 2009 at 8:16pm by brittany

algebra writeing equations
Right.
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by Ms. Sue

psy 202
what are the five maps in writeing?
Monday, October 26, 2009 at 5:47pm by meshelle

algebra2
looks like you defined s to be the measure of each of the sides of the end. let the length be l so girth = 4s + l = 120 total area = 2s^2 + 4 sl = 3600 s^2 + 2sl = 1800 s^2 + 2s(120-4s) - 1800 = 0 s^2 + 240s - 8s^2 - 1800=0 7s^2 - 240s +1800 = 0 by the formula s = (240 ±...
Thursday, April 26, 2012 at 3:02pm by Reiny

Calculus
Let the dimensions of the garden be x (fence side) and 75/x (since the area is 75). So the total cost, C(x) = 7x+2*12(75/x)+12(7) = 7x+1800/x+84 To find the minimum cost (at the expense of the shape of the garden) we calculate C'(x)=0 7-1800/x^2=0 x=sqrt(1800/7)=16.04'...
Tuesday, February 21, 2012 at 8:48pm by MathMate

algebra writeing equations
#2 ) answer could it be; t &lt; \$10
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by marko

algebra
i = .042/360 = .0001166667 n = 5(360) = 1800 amount = 21000(1.000116667)^1800 = 25906.92
Tuesday, July 26, 2011 at 6:48pm by Reiny

math
You round down and say 500*3 which is 1500 then go 600*3 which is 1800. The number is between 1500 and 1800.
Wednesday, October 5, 2011 at 6:56am by dan

math
eighteen hundred = 1800 (or 18 x 100) one thousand eight hundred = 1800 also
Wednesday, September 22, 2010 at 5:34pm by cel

1450 + 350 = 1800 2012 - 1800 = 212 212 / 10 = 21 decades
Monday, November 26, 2012 at 5:12pm by Ms. Sue

Math
Cross multiply and solve for x. 30/x = 40/60 40x = 1800 x = 1800/45 x = 45 minutes
Thursday, March 8, 2012 at 7:45pm by Ms. Sue

math
I = Po*r*t = 2500-1800. 1800*0.04*t = 700 72t = 700 t = 9.7 years.
Sunday, March 17, 2013 at 6:48pm by Henry

WRITEING
Dose anyone have apoem on ionic and covalent bonding
Thursday, September 17, 2009 at 8:16pm by austin

math
"The maximum, range of a projectile is directly proportional to the square of its velocity" -----&gt; range = k(velocity)^2 , where k is a constant when vel=60, range = 242 242 = k(3600) k = 242/3600 = 121/1800 r = (121/1800)v^2 when v=70 r = (121/1800)(4900) = ...
Tuesday, March 8, 2011 at 6:10am by Reiny

Calculus
You would know your answer is illogical, since 16x18 is only 288 square feet!! Let the pool be x feet by y feet. then the property must be x+20 feet by y+10 feet. and the area = (x+20)(y+10) but xy= 1800 ---&gt; y = 1800/x then Area =(x+20)(1800/x+10) = 1800 + 10x + 36000/...
Saturday, October 25, 2008 at 10:48pm by Reiny

Calculus
You're right, I mis-calculated the cost of the fourth side (12(7) instead of 12x). Let the dimensions of the garden be x (fence side) and 75/x (since the area is 75). Since there are four sides to the garden: So the total cost, C(x) = 7x+2*12(75/x)+12(x) = 19x+1800/x To ...
Tuesday, February 21, 2012 at 8:48pm by MathMate

maths plz help me
you add the numbers next to x and multiply 5×360 so it will be : x + 1450 = 1800 subtract both sides x + 1450 - 1450 = 1800 - 1450 x = 350 :)
Sunday, November 9, 2008 at 10:12am by :)

math
P = 2L + 2W P = 2(700) + 2(200) P = 1400 + 400 = 1800 feet 1 yard = 3 feet 1800/3 = 600 yards 600 * \$20 = \$______
Wednesday, January 11, 2012 at 7:23pm by Ms. Sue

Math
(2000*12 + 1800*14 + 2600*15)/(2000+1800+2600) i got 13.78
Thursday, December 13, 2012 at 12:45pm by Reiny

Algebra
if x was invested at 9%, then 2900-x was invested at 5%. .09x + .05(2900-x) = 217 x = 1800 so, \$1800 at 9%, \$1100 at 5%
Sunday, November 4, 2012 at 7:33pm by Steve

math investments
1800 * \$3 = \$5400 -- amount he paid 1800 * \$4.6 = \$8200 -- amount he sold it for 1800 * \$0.8 = \$1440 -- dividends Adding the sale price to the dividends -- \$8200 + 1440 = \$9640 Next -- subtract the amount he paid from the amount he made -- \$9640 - \$5400 = \$4240 4240/5400 = 0....
Thursday, January 10, 2008 at 7:42pm by Ms. Sue

MATHS
If the time periods are a and b days, respectively, 600+60a = 1500+30b 30a = 60b a=20 b=10 So Charis had 1800 Shermin had 600 check: 1800-20*60 = 600 1800-10*30 = 1500 600-20*30 = 0 600-10*60 = 0
Thursday, May 2, 2013 at 3:57am by Steve

algebra
Driving down a mountain, Tom finds that he has descended 1800 ft in elevation by the time he is 3.25 mi horizontally away from the top of the mountain. Find the slope of his descent to the nearest hundredth. Here what I have -1800 divid it by 3.25*5280ft -1800/17160 -0.105 ...
Friday, April 6, 2007 at 10:24am by Amanda

physics
1 Lap = 2 * 3o m = 60 m. a. d = 60 m/Lap * 30 Laps. = 1800 m. = Distance traveled b. Displacement = 0 because the starting point and end point are the same. c. d. S = d/t = 1800 m/3h = 600 m/h.
Monday, January 16, 2012 at 4:09pm by Henry

algebra writeing equations
ok so #2 the ticket is at most \$10 statement is t &gt; 10 right?
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by marko

algebra writeing equations
sorry forget what i wrote for #2 could it be; the ticket is at most \$10 t &gt; 10
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by marko

trigonometry
can you tell me how to actually do this. find thenumebr of radians through which the hour hand of a clock turns in 5 hours. i dont know what i did, this is what i wrote: 360degrees=1 hour 1800 degrees=5 hours 1800(pi/180) somehow i got 10pi which is apparantly wrong.
Wednesday, January 7, 2009 at 1:35pm by please check

Math
1 liter = 1000 mliters 1 mililiter = 1 / 1000 liter 1800 mililiters = 1800 / 1000 = 1.8 liters
Thursday, November 24, 2011 at 6:10pm by Anonymous

Math
1 liter = 1000 mliters 1 mililiter = 1 / 1000 liter 1800 mililiters = 1800 / 1000 = 1.8 liters
Thursday, November 24, 2011 at 6:10pm by Anonymous

algebra writeing equations
1. is right. 2. The cost per ticket is \$2.83 I think you can find a better inequality. 3. right
Sunday, November 6, 2011 at 6:07pm by Ms. Sue

AP World History
Im having a hard time writeing a thesis about the preambles of japan west germany france india congo and vietnam
Tuesday, October 14, 2008 at 8:27pm by Hunter

Series
2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of england would increase, ...
Sunday, May 18, 2008 at 9:14am by Anonymous

series
2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of england would increase, ...
Sunday, May 4, 2008 at 5:18pm by Anonymous

Math
2(a)Consider the arithmetic progression with terms A3=-2 and A12=23. Find the sum of A1+......+A40 (can do) (b)In 1800 the population of England was 8 million. The economist Malthus (1766-1834) produced a hypothesis, suggesting:-that the population of england would increase, ...
Sunday, May 4, 2008 at 2:04pm by Anonymous

statistics
mean cost=(total cost)/total number units. = (2000*12+1800*14+2600*15) /(2000+1800+2600)
Wednesday, May 8, 2013 at 10:37am by bobpursley

Math grd12
All possible cases = 7x6x5x4x3 = 2520 cases without the t = 6x5x4x3x2 = 720 so cases that contain the t = 2520 - 720 = 1800 OR One spot taken by the t, leaves 4 others to fill = 6x5x4x3 = 360 but the t could be in 5 different places so total number with a t = 5x360 = 1800
Sunday, November 21, 2010 at 10:05pm by Reiny

math
Ke of rock = m g h = 388 * 1800 = 698,400 Joules Ke of bull = (1/2)m v^2 = .5*450 *5.2^2 = 6084 Joules You would rather get hit by the bull. However 1800 meters is awfully high. The rock might achieve terminal velocity in such a long fall.
Monday, January 9, 2012 at 7:40pm by Damon

u.s history
my question kind of has 2 parts. first off i am trying to put in order what i think are the 10 most important things that happened between 1800-1850's does any one have any idea what they might be? also. What presidents where president between the 1800-1850 and what order ...
Wednesday, September 7, 2011 at 5:04pm by sara

accounting
On March 3, a customer gives you \$1800 cash for services not yet performed. At the end of the month, only \$600 of services are performed. In preparing the March statement, all \$1800 was listed as revenue. What errors would this cause? What principles are involved? What is the ...
Saturday, December 8, 2012 at 7:35pm by Kimmie

12
a high speed office copier has an initial price of \$1800. a service contract cost \$270 for the first year and increases by \$100 per year thereafter. it can be shown that over x years the total cost of thecopier is given by C(x)=1800+220x+50X^2 When is the average cost per yr ...
Tuesday, November 3, 2009 at 12:42am by Ak

Algebra 1
Driving down a mountain, Tom finds that he has descended 1800 ft in elevation by the time he is 3.25 mi horizontally away from the top of the mountain. Find the slope of his descent to the nearest hundredth. slope= descent/horizontal change 1800 feet to miles, there are 5280 ...
Saturday, February 3, 2007 at 7:03pm by Julie

Maths
a. The unpaid balance is \$1800. On e month's interest on that is 2%, or \$36. That is the finance charge in this case. b. Unpaid balance + finance charge + new purchases = 1800 + 36 + 50 = ?
Tuesday, September 20, 2011 at 5:30am by drwls

algebra
Driving down a mountain, Tom finds that he has descended 1800 ft in elevation by the time he is 3.25 mi horizontally away from the top of the mountain. Find the slope of his descent to the nearest hundredth. I put the numbers into the equation like: 1800/3.25*5280 1800/17160...
Thursday, July 26, 2007 at 1:04am by Lindz

Physics
You have given an acceleration rate, 1800 m/s^2, not a speed. What happens will depend upon the relative speed of the droplet and thickness and material strength of the solid. You seldom see water droplets traveling that fast. They would be torn up and decelerate in the ...
Thursday, February 17, 2011 at 11:10am by drwls

Algebra and Trig
missing info how many feet of fencing? Suppose he has 120 feet, change the solution below to the appropriate number of feet in your question let length of field be y, (y being parallel to house.) let the width be x 2x + y = 120 y = 120-2x area = xy = x(120-2x) = 120x - 2x^2 If...
Thursday, March 10, 2011 at 1:16pm by Reiny

Math
1 liter = 1000 mililiters 1 mililiter = 1 / 1000 liters 1800 mililiters = 1800 / 1000 = 1.8 liters
Thursday, November 24, 2011 at 6:10pm by Anonymous

Math
1 liter = 1000 mliters 1 mililiter = 1 / 1000 liter 1800 mililiter = 1800 / 1000 = 1.8 liters
Thursday, November 24, 2011 at 6:10pm by Anonymous

Math
m= (-1800)ft* (1 mi/5280 ft) / 3.25 mi = - 1800 / 5280 / 3.25 = - .1048 = - .10
Tuesday, February 13, 2007 at 7:01pm by George

math
Circumference of a circle C = 2 r pi the arc length L = 2 r pi * theta / 360 ° = r * pi * theta / 180° 10 = r pi * 80 / 180 Multiply both sides by 180 10 * 180 = r * pi * 80 1800 = r * pi * 80 Divide both sides by 80 pi 1800 / 80 pi = r r = 1800 / 80 pi r = 40 * 45...
Saturday, May 12, 2012 at 12:21am by Bosnian

english
Which sentence uses italics, quotation marks, and punctuation correctly? The lesson titled “Quotation Marks” in the book WRITEING WITH POWER explains the many uses of quotation marks when writing. The lesson titled QUOTATION MARKS in the book WRITEING WITH POWER ...
Monday, March 11, 2013 at 8:17pm by Nisabel

math
\$6,000&#8804;x&#8804;\$10,000 where x is total amount Well your 30 tons of rock will cost 30 * \$60 = \$1800 so you are left with 2500 - 1800 = 700 for trees 700/84 = 8 1/3 but 1/3 of a tree will not do so we can only buy 8 trees y &#8804; 8 where y is the number of ...
Saturday, May 31, 2008 at 2:13pm by Damon

us history
For the first part of your post, try some of the foloing links: http://search.yahoo.com/search?fr=mcafee&p=challengers+for+farmers+on+the+plains+in+1800%27s For the 2nd part, here: http://search.yahoo.com/search?fr=mcafee&p=inventions+to+help+farmers+in+the+1800%27s Sra
Wednesday, March 2, 2011 at 9:33pm by SraJMcGin

math 116
1) you are planning to spend no less than \$6,000 and no more than \$10,000 on your landscaping project. Q1: write an inequality that demonstrates how much money you will be willing to spend on the project. A1: 6,000 greater than &gt; and equal = to 10,000 Q2: suppose you ...
Sunday, October 5, 2008 at 11:08am by Carmen

Physics
An 1800-kg car starting from rest accelerates constantly during the first 9.50 s of its motion. If the force acting on the car is 2150 N, what is the car;s speed at the end of this time? 2150 N = 1800 kg. (a) a = 1.194 (1.194)(9.5 s) = 11.347 m/s correct? correct. Vfinal= a*time
Tuesday, October 3, 2006 at 6:59pm by Fred

Calculus
Start with the definition of spring constant F(x)=kx From the definition of work, W=&int;F(x)dx W=&int;F(x)dx=kx&sup2;/2 + C The spring has stretched from its natural length (x=0) to 3 m longer: 1800=(k/2)[3&sup2;-0&sup2;] Finally, solve for k k=2*1800/9=...
Thursday, March 8, 2012 at 12:36am by MathMate

MAT 116 Algebra 1A
1) you are planning to spend no less than \$6,000 and no more than \$10,000 on your landscaping project. Q1: write an inequality that demonstrates how much money you will be willing to spend on the project. A1: 6,000 greater than &gt; and equal = to 10,000 Q2: suppose you ...
Monday, May 26, 2008 at 2:36pm by Carmen

mangerial econ
For \$600 the machine can produce 1800 units or 600/1800 = .333 per unit. For \$50 the marginal worker can produce 200 units or 50/200 = .25 per unit. Which is the most cost effective? Take it from here.
Wednesday, May 20, 2009 at 9:20pm by economyst

math
60x30 ----- 60+30 a-2 b-20 c-200 d-2000 e-none of these 60x30=1800 60+30=90 1800/90=20 answer b-20
Wednesday, September 1, 2010 at 8:39am by AnOnYmOuS1

math,algebra
EQUATION: (30+2x)(40+2x) = 1800 sq ft. 4(15+x)(20+x) = 1800 x^2+35x+300=450 x^2+35x-150=0 Use quadratic formula to get: x=[-35+sqrt(35^2-4*-150)]/2 x=[-35+-sqrt1825]/2 x=[-35+-42.72]/2 x=7.72/2 x=3.86 ft
Tuesday, April 17, 2007 at 5:42pm by Anonymous

math
total adults=1800 approves=25% How may approve and disapprove? Approve people=1800x25% (25% is given in question) = 1800x25/100 = 1800x0.25 Approve people= 450 Now = 1800-450 = 1350 OR 1800X75%=1350 I BELIEVE IT COULD HELP OUT
Saturday, October 22, 2011 at 10:59pm by Izhar

math,algebra
Problem 4 solution: EQUATION: (30+2x)(40+2x) = 1800 sq ft. 4(15+x)(20+x) = 1800 x^2+35x+300=450 x^2+35x-150=0 Use quadratic formula to get: x=[-35+sqrt(35^2-4*-150)]/2 x=[-35+-sqrt1825]/2 x=[-35+-42.72]/2 x=7.72/2 x=3.86 ft
Tuesday, April 17, 2007 at 5:42pm by Anonymous

drive-ing problem
hi this is my problem... A shaft turning at the 1800 r/min is coupled to a gear with 80 teeth, matching a gear with 62 teeth. In turn this gear is fitted to an intermediate shaft driving a gear with 40 teeth. This gear in turn drives a gear with 96 teeth...Calculate the final ...
Tuesday, October 3, 2006 at 10:20am by tigger needs help

6th grade pre-ap LA
We are writeing a letter to seniors in a retirement home. these people have no familey and no friends. what would be an apropitate way to adress the letter if it is personal but we dont know them? It can not be dear resident or dear friend or anything like that
Monday, December 8, 2008 at 5:22pm by Lisa

Math!!
If 1800 square centimeters of material is available to make a box with a square base and an open top, find the largest possible volume of the box Volume=____________ I did sqrt(1800)=42.4264 and then 42.4264/3= 14.142 cm then 14.142^(3) and got volume= 2828.34575 however is ...
Sunday, November 29, 2009 at 10:13pm by Anonymous

history
It was in the 1700s, right? It's just that my history book says the Scientific Revolution and Enlightenment lasted from 1550-1800. So does that mean they both lasted from 1550 to 1800? Or just that the Scientific Revolution and Enlightenment were in that time period and ...
Saturday, May 3, 2008 at 7:38pm by Junior

physical science explorations
well if F=ma and a=v-u/t (final velocity-initial velocity/time) so combining these two equations we get F=m(v-u/t) which gives us F=mv-mu/t if the car is to stop then obviously the final velocity is zero (now this will give us a negative answer but that is OK because it is a ...
Tuesday, August 25, 2009 at 10:37pm by Jordan

history
What happened after the Electoral College voted in the election of 1800? http://www.google.com/search?q=electoral+college+1800&rls=com.microsoft:en-us:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7SUNA Lots of interesting information in here. =)
Sunday, April 29, 2007 at 9:07pm by Mack

PreCalc
Linear velocity equals angular velocity (in radians) multiplied by radius. Let's start by calculating angular velocity. Angular velocity is a measure of the angular displacement per unit time. (The angular velocity of a particle traveling on a circular path is the ratio of...
Sunday, November 18, 2007 at 5:53pm by Michael

Social Studies
Native Americans had been exploring this region for thousands of years. Europeans explored it in the 1600s and 1700s. However, the Lewis and Clark Expedition was the first "official" exploration and started just months after the purchase of this territory. http://www...
Thursday, January 26, 2012 at 4:30pm by Ms. Sue

Economics (attempted as suggested by economyst)
Dont look at Robert's answers. He got them all wrong. a) The firm paid the last hired worker \$60 and he produced 12 units. So, cost of producing the last unit (MC) is 60/12 = \$5 b) The firm hires 30 workers and pays them \$60 each, so Total variable costs are 30*60 = 1800. ...
Monday, March 30, 2009 at 5:04pm by economyst

maths
1) 4 months @ 7 = 28 cartons 8 months @ 9 = 72 cartons (assuming the year has 12 months instead of 11) average apples sold per month is 100*66/12 = 550 2) since the sum is 48, and no single reading is over 20, then the smallest must be at least 8. 3) sum of numbers is 50*38 = ...
Saturday, May 19, 2012 at 4:13am by Steve

math
The algebraic way: Let x = number of \$45 sets, and 250-x = number of \$20 sets 45x+20(250-x)=6800 25x = 6800-5000 x=1800/25=72 Therefore you would buy 72 sets at \$45 and (250-72)=178 sets at \$20. Check the answers. The layman's way (no calculator, no pencil required): Buy ...
Monday, June 21, 2010 at 4:13pm by MathMate

self-reflection essay
am writeing self-relection essay abt the theme self perceiving society,society perceiving self, i dontknow how to start my outline to starte the thesis
Sunday, December 5, 2010 at 2:36pm by mercy

Physics
Water drives a waterwheel (or turbine) of radius 3.0m. The water enters at a speed of v1 = 7.0 m/s and leaves at a speed of v2= 3.0 m/s. A) if 150kg of water passes through per second, what is the rate at which the water delivers angular momentum to the waterwheel? [answer: ...
Sunday, April 13, 2008 at 12:35am by Odd

Math
S = Numbers of students Percent of boys. 100 % - 55 % = 45 % = 45 / 100 45 % S = 18 45 S / 100 = 18 Multiply both sides by 100 45 S = 18 * 100 45 S = 1800 Divide both sides by 45 S = 1800 / 45 = 40
Sunday, November 18, 2012 at 2:20am by Bosnian

Geometry
a. V = Af*h = 1800Ft^3, Af * 8 = 1800, Af = 225Ft^2 = 15x15Ft = Area of floor, Dimensions = 15x15x8Ft. b. 15Ft = 180 in. Width = 180in / 72 = 2.5 in. c. Vs = Vl/3 = 1800Ft^3, Vl/3 = 1800, Vl = 5400 Ft^3 = Volume of large unit. d. Vl = Af*h = 5400Ft^3, Af*8 = 5400, Af = 675Ft^2...
Thursday, April 7, 2011 at 7:18pm by Henry

self-reflection essay
am writeing self-relection essay abt the theme self perceiving society,society perceiving self and i dont know how to start it off?
Sunday, December 5, 2010 at 2:30pm by mercy

Algebra 1
11) Tell which real number corresponds to the situation. During a quiz, a person loses 1800 pts. answer: -1800 12) Solve for y z=yq Answer: z-q=y 13) Solve using the multiplication principle 10x=-90 Answer: x= -9 14) Collect like terms 20w+w+14/19w Answer: 413w 16) A mountain ...
Wednesday, November 5, 2008 at 8:56am by deedee

college statistic and algebra
1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is \$3,000, the variable cost is \$2 for each unit product and selling price \$10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units in a projected profit of? 2. what is the...
Wednesday, March 28, 2012 at 11:39am by bibi please help

Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Next>>