Monday
September 22, 2014

Search: what is total fixed cost for the el dorado star

Number of results: 21,916

algebra
The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. (b) Graph the cost equation. (c...
July 23, 2007 by jen

accounting II
3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended: Materials and supplies used Brass $75,000 Repair parts 16,000 Machine lubricants 9,000 Wages and salaries Machine operators 128,...
April 28, 2014 by eric

word problems in algebra
The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. (b) Graph the cost equation. c) ...
April 5, 2007 by Amanda

Economics
10. An industry currently has 100 firms, all of which have fixed cost of $16 and average variable cost as follows: Quantity / Average variable cost: (1/$1),(2,$2), (3,$3), (4,$4), (5,$5), and (6,$6) b. The price is currently $10. What is the total quantity supplied in the ...
November 28, 2006 by Mariah

Economics
Suppose that Neptune Music has the copyright to the latest CD of the heavy Iron Band. The market demand schedule for the CD is: Q = 800 Ė 100P. Q represents quantity demanded measured in thousands of CDs and P represents the price in dollars. Production requires a fixed cost ...
November 17, 2006 by John

Economics
Suppose Honda's total cost of producing 4 cars is $225,000 and its total cost of producing 5 cars is $250,000 a)What is the average total cost of producing 5 cars b)What is the marginal cost of the fifth car? c)Draw the marginal cost curve and the average total cost curve for ...
August 13, 2014 by Malima

economics
HELP!!!!! One and only Inc is a monopolist. The demand function for its product is estimated to be Q=60-0.4P +6Y+2A Y=3,000 P=Price per Unit Y=Per capita disposable personal income (thousands of dollars) A=hundreds of dollars of advertising expenses The Firms average variable ...
August 25, 2010 by Christina

Algebra Word Problems
A manufacturer has decided to come out with a new and improved toilet. The fixed cost for the production of this new toilet line is $16,000 and the variable costs are $68 per toilet. The company expects to sell the toilets for $154. Formulate the function C(x) for the total ...
December 18, 2009 by mike

Microeconomics
1. Complete Table-1 (Joseph Farms, Inc., Cost and Revenue Data), either as a Microsoft Excel spreadsheet, or as a Microsoft Word table. Assume that the price is $165 and the fixed costs are $125, at an output level of 1. Also assume that the data represents a firm in pure ...
December 6, 2012 by Sherry

Direct Labor: Variable or Fixed Cost?
Throughout the corporate world, businesses are transforming labor into a more flexible (and variable) cost. Among such companies are Hewlett-Packard, General Electric, DuPont, Sun Microsystems, and British Airways. Discuss whether direct labor is a fixed or a variable cost. ...
November 18, 2010 by George

math correction
is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number of cups produced. a. Find a formula for C(x). (...
May 25, 2007 by mathstudent05

accounting
i need help working through this! i am stuck. 3. Definitions of manufacturing concepts Interstate Manufacturing produces brass fasteners and incurred the following costs for the year just ended: Materials and supplies used Brass $75,000 Repair parts 16,000 Machine lubricants 9...
April 28, 2014 by eric

Mathematics
The formula Total cost = Cost + Shipping cost - Holding cost is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+H. Solve the formula for C, the the cost of the asset. C=
December 17, 2013 by Abby

finance
A manufacturing company produces 80,000 units of product A at a total cost of $2 million. Total fixed costs are $1.2 million. If the company increases production by 25% and uses a 40% markup up the price per unit will be: A. $31.50 B. $30.80 C. $51.80 D. $43.75
November 25, 2011 by Anonymous

Science
In general, the narrower the spectral line of a star A.the hotter the star is B.the bigger the star is C.the denser the star is D.the smaller that star is E.the cooler the star is http://en.wikipedia.org/wiki/Stellar_classification
October 9, 2006 by Liz

business
Tim Urban, owner/manager of Urban's Motor Court in Key West, is considering outsourcing the daily room cleanup for his motel to Duffy's Maid Service. Tim rents an average of 50 rooms for each of 365 nights (365 X 50 equals the total rooms rented for the year(. Tim's cost to ...
January 22, 2014 by tim

math
The equation C = 500 + 50x describes the total cost of a wedding reception, where C is the total cost and x is the number of guests. What is the total cost for 125 guests?
October 13, 2011 by crystal

Algebra HELP:(
The total cost of purchasing from a mailorder catalog, y, is a function of the cost of the items purchased, x. In addition there is a fixed shipping charge of 2.75 per order, and sales tax is 8%. Write an equation that shows the relationship between the quantities. I have ...
June 1, 2010 by bart

Accounting
The standard costs and actual costs for factory overhead for the manufacture of 2,500 units of actual production are as follows: Standard Costs Fixed overhead (based on 10,000 hours) 3 hours @ $.80 per hour Variable overhead 3 hours @ $2.00 per hour Actual Costs Total variable...
July 23, 2013 by Anonymous

Financial Management
I need to know how to find the fixed cost and the variable cost along with the break even point using this information. During the sixth month of the fiscal year, the program director of the Westchester Home-Delivered Meals (WHDM) program decides to again re-compute fixed ...
August 16, 2010 by Sandi

algebra
The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the companyís fixed costs allotted to this product is $300, and the...
April 19, 2010 by John

math
Find the appropriate cost function in each case: Fixed cost, $200; 50 items cost $2000 to produce. help me please! ty!!
February 5, 2011 by anonymous

Math (Trig/pre-calculus)
some stars are so far away that their position appear fixed as earth orbits the sun. other stars, however, appear over time to shift their positions relative to the background of "fixed" stars. suppose that the star shown below appears to shift through an arc of theta = 0 ...
August 23, 2012 by Anonymous

business calculus
the total cost of producing x units of toys is C(x)=110-4x+〖.02x〗^2. a.find the marginal cost b. if 50 toys are manufactured, what is the rate of change of the total cost? c.what is the amount in peso of the actual cost of manufacturing the 51st toy?
April 9, 2013 by ma.gelifer

Economics
Youíve been hired by an unprofitable firm to determine whether it should shut down its unprofitable operation. The firm currently uses 70 workers to produce 300 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firmís output is $30. Although ...
December 11, 2006 by Sally

Economics
The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firmís output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you donít know the firmís fixed cost, you know ...
November 18, 2008 by Vision

Math
The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firmís output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you donít know the firmís fixed cost, you know ...
November 18, 2008 by Randy Tan.

Entrepreneurship
What are five fixed cost? Fixed costs are things a firm pays regardless of how much it produces, sells, or services. Expenses like rent, interest on loans, licence fees, property taxes, certain tools or fixed equipment, insurance, phone hookup, etc.
December 5, 2006 by Bryan

economics
# You produce shoes. Currently you produce 4 pairs of shoes at a total cost of %40. a)what is your average total cost (ATC) b)Suppose you could produce one more( fifth)pair at a marginal cost of $20. If you do produce that fifth pair of shoe, what will your average total cost ...
November 18, 2011 by gopak

human services
You are selected to participate in a new bonus plan. You will receive a bonus based on the average cost of delivering a service. The fixed cost of that service is currently 75% of total costs. What action will you take to ensure you receive a bonus?
November 23, 2011 by debra

Marketing
A manufacturer of AC units realizes a cost of $55.00 for every unit produced. Its total fixed cost is $2,000,000. If the manufacturer produces 500,000 units, calculate its: a. unit cost b. markup price if it desires a 10% returns on sales c. ROI price if it desires a 25% ...
July 12, 2010 by Craig

Cost and Management Accounting
MPLC produces jam and jelly of different flavors. The company wants to calculate the following variances based on the information provided. Standard Actual Sales(units) $900 $1000 Sales price per unit $15 %12 Variable cost of sales per unit$110 $9 Margin per unit $5 $3 Total ...
April 29, 2013 by Chrystal

algebra
s=0 cost =$25 s=1 cost=$41 s=2 cost =$57 s=3 cost=$73 Let s stand for sets of prints ordered. write the RULE that describes a student's total cost.
July 1, 2012 by Shelby

home economics
Imagine that the efficient provision of telephone calls in a medium-sized city involves an initial investment of $100 million financed by borrowing at 6 percent and variable cost of 5 cents a phone call. The phone company's annual fixed cost would be $6.0 million (6.00 percent...
April 28, 2008 by Eric

algebra
Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. a) Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced. b)Find the average cost, C=C/x and simplify appropriately. c) What is the horizontal asymptote of C? Interpret. d) Graph C ...
April 16, 2012 by Bryan

math
The formula Total cost = Cost + Shipping cost + Holding cost is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+H. Solve the formula for H, the holding cost of the asset.
December 14, 2013 by Debbie

Microeconomics
I am trying to calculate profit. If I am given the total revenue of $21,000,000. There are not fixed or variable costs. There is a constant marginal cost of $1,000.00. Would my profit still be the total revnue of $21,000,000?
October 7, 2008 by G

Economics
Say you are the manager of a perfectly competitive firm selling a product. Your business is making a loss because total revenue is less than total costs. What would you do--shut down or continue to operate? Use hypothetical numbers to explain. Information you need to provide ...
November 9, 2011 by Michelle

calculus
A ship uses $( 7v^2 ) of fuel per hour when travelling at a constant speed of v km/h. Other expenses in operating the ship (i.e. crew and equipment) amount to $345 per hour. The ship makes a journey of 100 km. C(v) : (700v^2 + 34500)/v C'(v): (700v^2 - 34500)/v^2 C"(v): 69000/...
August 13, 2012 by Becky

Accounting 7
Noteworthy, Inc., produces and sells small electronic keyboards. Assume that you have the following information about Noteworthyís costs for the most recent month. Depreciation on factory equipment $800 Depreciation on CEO's company car $100 Speakers used in the keyboard $1,...
August 31, 2014 by Mia

Programming
Iím using VB 2008. I need to write a simple program that calculates total sales of purchases. The program should accept item costs as input calculate the tax on each item (8%) display the item cost, total cost, and total after taxes. Item costs will be added to a listbox while...
April 17, 2011 by Brenda

Accounting 7
coteworthy, Inc., produces and sells small electronic keyboards. Assume that you have the following information about Noteworthyís costs for the most recent month. Depreciation on factory equipment $800 Depreciation on CEO's company car $100 Speakers used in the keyboard $1,...
September 1, 2014 by Mia

Physics
Hunting a black hole. Observations of the light from a certain star indicate that it is part of a binary (two-star) system. This visible star has orbital speed v = 270 km/s, orbital period T = 1.6 days, and approximate mass m1 = 6.0Ms, where Ms is the Sun's mass, 1.99 x 1030 ...
January 2, 2011 by kelly

Brief calculus
The marginal cost of producing the xth box of CDs is given by 9 − x/(x^2 + 1)^2. The total cost to produce 2 boxes is $1,200. Find the total cost function C(x). I'm getting 9x-(1/(x^2 - 1))+1181.9 but i guess its wrong
November 3, 2013 by Kyle

Geometry
Marty's Tee Shirt & Jacket Company is to produce a new line of jackets with a embroidery of a Great Pyrenees dog on the front. There are fixed costs of $650 to set up for production, and variable costs of $40 per jacket. Find an equation that can be used to determine the total...
November 22, 2009 by aleah

principles of finance some please help me!
The fixed cost for a firm drop by 25%. Prior to this breakthrough fixed cost were $100,000 and unit contribution maegin was and remains at 5.00. The new amount of break-even units will be: Thank You Very Much! ps: I got two answer Some information appears to be missing here. ...
March 29, 2007 by Jean

Managerial ECON
The chief economist for Argus Corporation, a large appliance manufacturer, estimated the firmís short- run cost function for vacuum cleaners using an average variable cost function of the form AVC = a + bQ + cQ2 where AVC dollars per vacuum cleaner and Q number of vacuum ...
November 6, 2011 by lost

Accounting 7
Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and prime cost to determine the following costs...
September 9, 2014 by miguel

Accounting 7
Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and prime cost to determine the following costs...
September 9, 2014 by Vanessa

Accouning 7
Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and prime cost to determine the following costs...
September 9, 2014 by Vanessa

science
if the spectrum of a star indicates that the star shines with a red light, approximately what is the surface temperature of the star?
October 2, 2008 by cristina

Economics (attempted as suggested by economyst)
Posted by eStone on Sunday, March 29, 2009 at 5:47pm. Suppose that a firm is currently employing 30 workers, the only variable input, at a wage rate of $60. The average product of labor is 30, the last worker added 12 units to total output, and total fixed cost is: $3,600. a. ...
March 30, 2009 by eStone

Economics
An industry currently has 100 firms, all of which have fixed costs of $16 and avg. variable cost as follows: Q Avg. Variable Cost ($) 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 a. Compute marginal cost and avg. total cost. b. the price is $10. what is the total quantity supplied in the market? c...
December 13, 2006 by Maggie

Math Word Problems
Citydog Screen Printers received two orders for a t-shirt designed for a math symposium. The first order was for 40 shirts at a total cost of $295 and the second order was for an additional 80 shirts at a total cost of $565. Each order included a shipping and handling charge. ...
September 14, 2007 by Lisa

Math - average rate problems(check + help)
The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this with the actual cost of producing the 5001st...
October 16, 2010 by Anonymous

Economics
The market for fertilizer is perfectly competitive. Firms in the market are producing output, but they are currently making economic losses. a. How does the price of fertilizer compare to the average total cost, the average variable cost, and the marginal cost of producing ...
November 25, 2006 by Sarah

intro-cal
a company makes x toys daily at a cost of C(x)=125+30x+2(x to the power of 2/3) dollars. what daily production level will minimize the average cost? (note define average cost as the Total cost divided by the total number of items) thx According to your definition Average Cost...
August 9, 2007 by Jarin

Calculus
The marginal cost of a certain commodity is C'(x)= 3x^2 -36x + 120 If it costs 5 dollars to produce 1 unit, then find the total cost of producing x units is... Please how do I find the total cost?
December 13, 2011 by Anonymous

geometry
a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let the total cost be c(in $) and the time you ...
October 28, 2011 by abigail

English
Which sentence contains repetitious words that should be left out? A. The bright star is visible to the eye. B. The star was visible centuries ago. C. The bright star is visible. D. The star will soon disappear.
June 14, 2013 by Cherokee

economics
A monopoly firm is faced with the following demand function P = 13 Ė 0.5Q The Marginal Cost function for the firm is given by 3 + 4Q and the total fixed cost is 4 Determine 1. The the profit maximizing output 2.The level of supernormal profit if any 3. The output level at the ...
June 21, 2014 by catherine

Microeconomics
A monopoly firm is faced with the following demand function P = 26 Ė 0.5Q. The Marginal Cost function for the firm is given by 6 + 6Q and the total fixed cost is 4. Determine a) The profit maximizing output. b) The level of supernormal profit if any. c) The output level at the...
July 21, 2014 by Job

Mathematics
The formula Total cost=Cost + Shipping cost + Maintenance is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+M. Solve the formula for S, the shipping cost of the asset. S=?
September 8, 2013 by Amy

math
find expressions fr the revenue, cost, and profit from selling x thousand items: item price: $2.00 Fixed cost; $214,448 Variable Cost: -3x^2 + 3480x - 100 COuld anyone help me out? this is for my review for the final exam. ty in advance.:)
May 16, 2011 by ashh

Physics
In Larry Nivenís science fiction novel Ringworld, a ring of material of radius 1.54 ◊ 1011 m rotates about a star with a ro- tational speed of 1.38 ◊ 106 m/s. The inhab- itants of this ring world experience a normal contact force ~n. Acting alone, this normal force would ...
November 17, 2012 by helpplz

Algebra
The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.
October 26, 2011 by Kelly

science
a neutron star, which is the remnant of an exploded massive star, consists of neutrons packing together with a total density of 3.03x10 14g/cm3. if you had a 1.40 cm3 sample of matter(about the size of a suger cube),what would its mass be?
February 9, 2011 by bonnie

math
an apple cost 20 cent and a orange cost 25cent. if teh total number of apples and oranges is 20 and the total cost is 4.55, how many oranges are there?
December 15, 2007 by jonathan

math
1. Suppose you are the owner of a tile company who purchases tiles from a supplier at a rate of $5 each. a. The variable cost is the cost that depends on the quantity, such as how many tiles are purchased. If you buy 100 tiles at $5 each, how much have you spent on tile? What ...
March 5, 2012 by Fred

MATH
As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your ...
August 14, 2012 by Jessica

math
As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your ...
September 25, 2012 by shay

Business studies
Frank owns a soda fountain and sells milkshakes. he sells 50 milkshakes per day for $5 each. his daily total cost is $290, of which $30 is fixed cost. What can you say about Franks short run decision regarding shut down and long run decision regarding exit?
April 5, 2012 by Silvia

algebra
I have a problem with break even analysis? the question is I'm trying to find the cost between 2 businesses to care for my lawn. The one company has an initial fee of $200+$50an hour for labor cost and the second company has an initial cost of $300+$25an hour for labor cost. ...
March 15, 2011 by Sylvia

Astronomy
Star 'A' has twice the radius of star 'B'. The ratio of the surface area of star 'A' to the surface area of star 'B' is equal to 8 4pi 2 1/8 4
September 25, 2011 by Jenna

cost accounting
Define variable, semi variable, fixed and semi fixed which is traditionally used in cost accounting. Define the above terms and subsequently describe the terms based on the business structure that is a car manufacturer introducing a new engine.
March 16, 2008 by scorpio_gall17

calc
q 0 125 250 375 500 625 750 C'(q) 27 35 41 45 43 46 51 Give fixed cost = 8800 and cost of producing 250 units is 17425, how much would the total cost increase if production were increased one unit, to 251 units? --- A cup of coffee at 90 degrees celsius is put into a 30 degree...
July 21, 2014 by anon

Microeconomics
I put this question on the board before. What I am not clear on is if I should consider the $2 million once when I doing the calculations? Qestion: A publisher faces the following demand shedule for the next novel of one of its popular authors. Price________Quantity Demanded $...
September 26, 2008 by G

math
A house costs $289,000. With a 5% down payment, 2 points due at closing, and the rest financed for 25 years at 6.0% fixed interest, what is the total cost of the house?
June 20, 2014 by Jennifer

algebra2 (math)
The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a set of 18 cabinets? c) Find the number of ...
October 5, 2010 by vid.

Calculus
Carla Music Company estimates that the marginal cost of manufacturing its professional series guitar is Cí (x) = .002x + 100 dollars/month when the level of production is x guitars/month. The fixed costs by Carla are $4000 per month. A. Find the total monthly cost incurred by ...
November 30, 2008 by Mel <3

To: Economyst
Hi there. You helped me with a couple of questions regarding Econ. I appreciate the help but my issue is I don't understand how you calculate the minimum average variable cost or the output that maximizes profit. I do understand that the price is more than the AVC so they ...
November 4, 2009 by cb

math
An advertisement states that eight thermometers cost $12.42 minus a 3% discount. Dr. wants to order a dozen to take advantage of the savings, sales tax is 5%. What would the cost be? Is my math right? I divided 8 by $12.42 and got $1.55 p/thermometer. 12*$1.55 would cost $18....
April 28, 2010 by debbie

Algebra
Today Star Satellite is offering the following special package to new customers: a one-time set-up fee of $10, the first month for free, and $32 per month thereafter. Which equation best represents k, the total cost of service for m months? A k = (10 + m)32. B k = 10 + 32m. C ...
October 15, 2009 by ilovepink

Survey of Mathematics
A house costs $289,000. With a 5% down payment, 2 points due at closing, and the rest financed for 25 years at 6.0% fixed interest, what is the total cost of the house?
June 20, 2014 by Jennifer

Urgent! Please help!
A house costs $289,000. With a 5% down payment, 2 points due at closing, and the rest financed for 25 years at 6.0% fixed interest, what is the total cost of the house?
June 20, 2014 by Jennifer

law
An alternative to an hourly rate is a/an __________ rate. (Points: 5) cost advertised family fixed Is it "Fixed"
October 15, 2011 by John

Business Calculus
A manufacturer has found that marginal cost is dc/dx=3x^2-60x+400 dollars per unit when x units have been produced. The total cost of producing the first 2 units is $900. What is the total cost of producing the first 5 units? I would integrate, you are given at x=2 the cost, ...
December 3, 2006 by Lisa

Math
Today Star Satellite is offering the following special package to new customers: a one-time set-up fee of $10, the first month for free, and $32 per month thereafter. Which equation best represents k, the total cost of service for m months? A k = (10 + m)32. B k = 10 + 32m. C ...
October 15, 2009 by ilovepink

math
A piano manufacturer has a daily fixed cost of $1200 and a marginal cost of $1500 per piano. Find the cost C(x) of manufacturing x pianos in onde day. Use your function to answer the following questions: a)On a given day, what is the cost of manufacturing 3 pianos? b)What is ...
September 15, 2012 by jack

Commerce
Answer: profit= price - total cost P = price ( GIVEN IN THE QUESTION ) Total cost = (Average cost) * Quantity ( Because AC = TC/Q ) TC= Q^3 - 8Q^2 + 36Q + 3 TC is also equal to Q * P Therefore Q *( P ) = Q^3 - 8Q^2 + 36Q +3 now you can solve ( if necessary apply derivatives )
October 29, 2010 by A. Ramesh

Economics
PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs Average Total Costs 0 $60 $0 $60...
December 4, 2012 by Timithy

algebra
Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced.
April 16, 2012 by Anonymous

Math
A company reaches the break - even point when its total revenue equals its total cost. The company sells their product at $ 25 per unit. If their total cost is $ 3,000 plus a unit cost of $ 12 , does the company break - even when 200 units are sold? (a) Yes (b) No
September 15, 2011 by John

Management Accounting
Monash Company is currently manufacturing part Z911, producing 40,000 units annually. The part is used in the production of several products made by Monash. The cost per unit for Z911 is as follows: Direct Materials $9.00 Direct Labour 3.00 Variable Overhead 2.50 Fixed ...
September 21, 2010 by Ken

Math
A international phone call cost a fixed amount for the first minute and a certain rate per each additional minute. If a 7 minute phone call cost $10 and a $4 call cost &6.40, find the fixed charge and the rate per each additional minute.
October 21, 2012 by Jamese

Astronomy
Another possible energy source would be gravity. Imagine that the strange object contains a black hole of mass mbh. You drop a star of mass m into it. If the star of mass m starts at rest at infinity, what will the kinetic energy of the star be when it crosses the event ...
April 28, 2014 by qwerty

FINANCIAL MATHEMATICS
The variable costs associated with a certain process are $0.65 per item. The fixed costs per day have been calculated as $200 with special costs estimated as $0.02X^2, where X is the size of the production run (that is, number of items produced). Therefore, the total cost ...
October 6, 2011 by FAKAAPO.SUETUSI

Economics
The production engineers at Impact industries have derived the expansion path shown in the following figure. The price of labor is $100 per unit. a. What prices does an impact industry pay for capital? b. If the manager at impact decides to produce 180 units of output, how ...
November 20, 2009 by Gio

H.S. Econ
My daughter is a sophomore in high school taking an econ class. Unfortunately, the teacher has chosen not to use the assigned text book, and uses other material for his tests. Therefore, I can't help her study the text. These questions were part of the review for today's test...
November 9, 2007 by Dana's Mom

H.S. Econ
My daughter is a sophomore in high school taking an econ class. Unfortunately, the teacher has chosen not to use the assigned text book, and uses other material for his tests. Therefore, I can't help her study the text. These questions were part of the review for today's test...
November 10, 2007 by Dana's Mom

Pages: <<Prev | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Next>>

Search
Members