Thursday
April 24, 2014

Search: they are fresh, eating oranges

Number of results: 1,314

Dangling Modifiers
Could some one check and see ifi got these right If your baby does not like cold apple juice, it should be heated. 1. If your baby does not like cold apple juice, you should heat it. When they are fresh, eating oranges can often keep away the cold virus. 2.Eating fresh Oranges...
Wednesday, August 30, 2006 at 10:03pm by Toni

4th grade
nick's diner advertise fresh squeezed orange juice every day of the year. he serves twenty-four 8-ounce glasses of juice a day. nick knows it takes three 6-ounce oranges to make one 8-ounce glass of juice. nick orders oranges by cases that have 24 oranges and weigh a total of ...
Monday, January 24, 2011 at 5:59pm by dk

maths
PLS HELP!!!! Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?
Saturday, September 1, 2007 at 7:41am by Ben

Maths
Some children were sharing oranges. If each child took 3 oranges, there would be 2 oranges left over. But if each child took 4 oranges, there would be 2 oranges short. How many oranges were there?
Saturday, September 1, 2007 at 4:50am by Ben

math
a box contain 60 oranges.3/5 of the oranges were equally shared among 4 boys.how many oranges did each boy received.
Saturday, February 9, 2013 at 2:53pm by simon

Math
Oranges are on sale at $0.99 per pound. Either bought 3.25 pounds of oranges. About how much did she pay for the oranges?
Sunday, April 10, 2011 at 9:05pm by Chole

Math
Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20? Part 2- A week after the first sale %8 of the remaining oranges (from part 1) went bad and he threw ...
Wednesday, November 13, 2013 at 8:19pm by Gwen

Math
The question is: A Woman is selling an (X) amount of Oranges The first time she sold half of the total Oranges and half of an Orange. The second time she sold half of what is left of the Oranges and also half of an Orange. The third time she sold half of what's left of the ...
Wednesday, February 4, 2009 at 2:15am by Keith

Math
Mr.Santiago brought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crates. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. A) How much money did Mr.Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20 B) If he made $24.15 by selling the rest of the ...
Friday, October 28, 2011 at 10:23pm by Carrie

math
in a store all the oranges are stacked in triangular pyramids, each layer of oranges is in the shape of an equilateral triangle and the top layer is an single orange. How many oranges are are in a stack ten layers high
Sunday, December 8, 2013 at 5:44pm by Jennifer

Science
Which of the following contain water that is easily available for human use? (more than one answer) Icecaps & glaciers - 76% of fresh water Shallow Groundwater- 12% of fresh water Deep Groundwater - 11% of fresh water Lakes & Rivers - 0.34% of fresh water Water Vapor - 0.037% ...
Thursday, January 14, 2010 at 7:44pm by Anya

math
bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
Sunday, September 2, 2012 at 8:09pm by wan

Math
Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay in all? How many oranges and pears does she ...
Tuesday, October 22, 2013 at 6:01am by Tam

English
She is eating a noodle. (Does this mean she is eating a piece of noodle? When she is eating "noodle' for breakfast, what expression do we have to use? 1. She is eating noodles. 2. She is eating a noodle.)
Monday, March 29, 2010 at 9:32pm by rfvv

math
Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest form, if necessary.
Thursday, January 23, 2014 at 6:00pm by Anonymous

Math (for PsyDag)
This is the example i was given: The oranges in a box have a mass of 4680 gm.If the average mass of an orange is 97.5gm, find the number of oranges in the box. Total mass = average mass of an orange x number of oranges in the box. Therefore the number of oranges in the box= ...
Monday, July 20, 2009 at 2:41pm by keisha

Math
Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R? Please kindly solve this using George Polya method.. guess and check...
Thursday, August 9, 2012 at 7:30pm by Kaloy

Mathamatics
I need help figuring out these two math word porblem: 1) A sales tax of 6% of the cost of a car was added to the purchase price of $29,500. a. how much was the sales tax? b. What is the total cost of the car, including sales tax? 2) During the packaging process for oranges, ...
Saturday, November 15, 2008 at 12:42pm by Tati

Math
Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?
Thursday, August 9, 2012 at 8:27am by Kaloy

Algebra
If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
Wednesday, February 27, 2013 at 3:24pm by Jenn

math
jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
Wednesday, February 22, 2012 at 12:08pm by john

Algebra
A boy was sent with $2.10 to buy oranges. He found the price 3 cents higher per dozen than he had expected to pay, and so he bought 6 fewer oranges than he had intended to buy and received 1 cent in change. How much did he pay for a dozen oranges?
Thursday, April 17, 2014 at 9:46am by Summer

matha
out of 250 oranges 50 oranges distributed in class what is the percentage left
Tuesday, January 25, 2011 at 12:08am by sahil

maths
The ratio of oranges and bananas is 3:6. There are 54 pieces of fruit altogether, how many of them are oranges? Do I set it up 3/6 times x/54?
Thursday, February 4, 2010 at 2:57am by Jenny

math
A bowl of fruit contains 4 apples, 5 oranges, and 3 bananas. In how many ways can 3 oranges be selected?
Tuesday, November 27, 2012 at 6:36pm by Anonymous

math
Jimmy had a total of 163 apples and oranges. After selling 50% of all the apples and 20% of all the oranges, he had 110 fruits left. How many oranges did Jimmy have at first?
Friday, January 20, 2012 at 5:10am by widyan

math stuff
suppose to arrage the names of the ppl in descending order of their share of oranges: Eddy's share of oranges is half the sum of dennis and carols share bob has more oranges then dennis the total share of anna and bob is equal to that of carol and dennis eddy has fewer oranges...
Saturday, March 31, 2007 at 10:21pm by jake p

math
A grocer sell 84 oranges in one day. At the end of the day, the grocer has 1/3 as many oranges as he did at the start of the day. If n=the number of oranges the grocer has left at the end of the day, which of the equations could be used to determine the number of oranges left ...
Friday, February 22, 2013 at 9:21am by Tonia

Algebra
The yearly production of a 5 foot orange tree is 34 pounds of oranges. A 14 foot tree produces 86 pounds of oranges. Let h represent the height of an orange tree and p the number of pounds of oranges produced. List the ordered pairs.
Thursday, November 29, 2012 at 9:38pm by Antonio

economics
Suppose 15 peaches and 20 oranges need to be divided between fred and ethel. Fred's utility function is U=Max(#of peaches, #of oranges) ethels utility function is U=Max(2# peaches, # of oranges). Carefully draw a graph showing the set of Pareto efficient allocations.
Thursday, September 20, 2007 at 10:14pm by jon

Math
3 apples and a pineapple equally balances 10 oranges. Also,6 oranges and an apple equally balances a pineapple. How many oranges balance a pineapple?
Sunday, February 16, 2014 at 2:26pm by Anonymous

math - word problem
2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges. Of the fruit that are not oranges, 2/3 are apples, IF 2/2 of the apples are green and there are 6 pieces of fruit that are neither apples or oranges, how many more oranges than green apples are in Lurene's basket?
Friday, September 20, 2013 at 7:56pm by Anonymous

AIG MATH
A fruit seller has an equal number of apples and oranges.He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left.What is the total number of fruit he had at first?
Monday, February 4, 2013 at 7:29pm by May

math
A farm sells boxes of oranges for $8 and boxes of grapefruits for $12. The farm wants to ear at least 4,000. If he sells 210 boxes of oranges and 150 boxes of grapefruit will he earn at least $4,000? If not how many more boxes of oranges must he sell to make up the difference...
Thursday, October 2, 2008 at 6:06pm by Katy

math
A fruit seller has an equal number of apples and oranges. He sold 109 oranges and 45 apples.The number of apples left is 5 times the number of oranges left. What is the total number of fruit he had first?
Sunday, February 3, 2013 at 4:11pm by May

Math
Find the ratio of bananas to oranges. WRite the ratio as a fraction in simplest form. Then explain its meaning. 1/3? 1 banana to 3 oranges?
Friday, November 16, 2012 at 9:38pm by Jerald

math
a crate contains apples, pears, and oranges.There are 184 apples and pears and 248 apples and oranges. there are 3 times as many oranges as pears. how many apples are in the crate? How do I show my work to solve this problem using Singapore math - Math in Focus curriculum?
Thursday, November 29, 2012 at 8:43pm by Braden

arithmetic
A basket of fruit has 10 oranges,12 apples, and 18 peaches.Express in simplest form the fraction of fruit that are oranges.
Monday, December 14, 2009 at 7:25pm by elvis

English
Describe the picture using the following expressions. (There are some English expressions in a colored box.) 1. How much juice is there in the glass? There is a little juice. 2. How much water is there in the cup? There is a little water in the cup. 3. How many books are there...
Monday, March 29, 2010 at 5:11pm by rfvv

math
three boxes are in a room. You know that one contains apples, one centains oranges, and one contains a mixture of apples and oranges, but you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled "apples","oranges", and "apples and oranges", but each box has the...
Saturday, August 20, 2011 at 5:25pm by Audrey

algebra1
joe and jim are picking oranges in an orange grove.joe can fill his sack with oranges in 20 minutes.Jim can fill his sack with oranges in 30 minutes They need one more sack at the end of the day.Working together,how long will it take them to fill the sack?
Monday, April 22, 2013 at 11:53pm by loulou

math
ms.Perez has 24 pieces of fruit 1/2 are oranges,1/4 are mangos,2/8 are pineapple. How many oranges are there. How many mangos are there? how many pineapples are there?
Monday, January 28, 2013 at 7:45pm by keivin

Math - Fractions
2/3 of the pieces of Fruit in Lurene's basket are oranges. Of the fruit that are not oranges, 2/3 are apples, IF 2/2 of the apples are green and there are 6 pieces of fruit that are neither apples or oranges, how many more oranges than green apples are in Lurene's basket?
Tuesday, September 10, 2013 at 1:16pm by Venus

math
3 boxes are in a room. You know that one contains apples, one contains oranges, and one contains both apples and oranges, nut you don't know the contents of the specific boxes. The boxes are labeled, "apples," "oranges," and "apples and oranges," but each box has the wrong ...
Sunday, August 21, 2011 at 12:21pm by Audrey

business
Which of the following sentence contain a fragment?A)To prepare for the 10K race B)Eric eliminated greasy foods from his diet and began eating fresh fruits and vegetables.C)He also began getting at least eight hours of sleep every night.D)Correct
Monday, September 27, 2010 at 2:53pm by Anonymous

algebra 2
a grocer sold a total of 126 apples, oranges, and melons one day. she sold 16 fewer oranges than three times as many apples as melons. write a system of three equations that represents how many apples, oranges, and melons the grocer sold
Friday, December 17, 2010 at 9:08pm by lupita

economics
determine by how much the demand for Florida Indian River oranges would change as a result of a 10 percent increase in the price of Florida interior oranges, and vice versa.
Sunday, May 30, 2010 at 9:26pm by Mary

3rd grade
There are 32 more apples than oranges at a fruit stand. How many apples and oranges could there be?
Wednesday, November 10, 2010 at 8:56pm by JT

economics
From Table 4-1 in the text, determine how much the demand for Florida Indian River oranges would change as a result of a10 percent increase in the price of Florida interior oranges, and vice versa.
Monday, February 8, 2010 at 1:49pm by Anonymous

Maths
In a box of fruit there were 11 oranges and 9 apples. What fraction of the fruit were the oranges?
Wednesday, May 2, 2012 at 4:09am by Brad

College Level Calculus
Each orange tree grown in California produces 720 oranges per year if not more than 20 trees are planted per acre. For each additional tree planted per acre, the yield per tree decreases by 15 oranges. How many trees per acre should be planted to obtain the greatest number of ...
Tuesday, November 12, 2013 at 10:31pm by Timofey

HEALTH
What are the three types of eating disorders discussed in your reading materials? A. Anorexia, bulimia, binge-eating B. Anorexia, bulimia, starvation C. Anorexia, binge-eating, starvation D. Anorexia, binge-eating, chronic nervosa A?
Wednesday, August 1, 2012 at 2:49pm by Aya

Math Mania
A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are twice as many apples as oranges and 3 times as many lemons as pears. If there are 3 more oranges than pears, and p represents the number of pears, which of the following expressions represents the total number...
Tuesday, November 9, 2010 at 10:01pm by Anonymous

algebra
supose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. later day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. what is the price of each type of fruit?
Tuesday, January 8, 2013 at 5:08pm by alex

math
donna brings 32 slices of apples and oranges to the party. there are 3 times as many oranges than apples. how many apples are there
Thursday, February 6, 2014 at 7:14pm by ann

math
Four large oranges are squeezed to make six glasses of juice. How much juice can be made from six oranges.
Friday, January 30, 2009 at 11:15pm by Ryan

Calc and Vectors
The owner of an orange grove estimates that 150 orange trees per acre will each yield on average 800 oranges per year. For each additional tree planted per acre the number of oranges produced by each tree decreases by 10 per year. How many trees should be planted per acre in ...
Wednesday, January 22, 2014 at 10:20pm by Annie

4th grade
I need to know I good way to do long division. The problem is: It takes 14 oranges to make a small pitcher of juice. Annette has 112 oranges. How many pitchers of juice can she make?
Wednesday, January 20, 2010 at 6:13pm by Katie

Math
Mrs Li bought some oranges. She gave 1/2 of them to her sister, 1/4 of the remainder to her neighbour, 3/5 of those left to her children and had 6 left in the end. How many oranges did Mrs Li buy? Explain your workings
Saturday, November 5, 2011 at 8:47am by Ruby

English
1. They are eating cotton candy. 2. They are eating cotton candies. 3. They are eating a cotton candy. 4. The boy is eating two cotton candies. (Which one is correct?)
Monday, October 11, 2010 at 9:21pm by rfvv

Peartree Elementary
There are 50 oranges in a box 3/10 of them are rotten. How many of the oranges are not rotten?
Sunday, February 6, 2011 at 8:04pm by Drake

English
I forgot to include the following statements I'm not sure of. Thank you very much for your help. 1) For lunch I usually have pasta with tomato sauce, then a breaded cutlet with chips or fresh vegetables. For my dessert I generally have some fresh season fruit (such as oranges...
Tuesday, December 14, 2010 at 3:09pm by Franco

calc
When 30 orange trees are planted per acre each tree yields 150 oranges For each additional tree per acre, the yield decreases by 3 oranges per tree. Express the total yield of oranges per acre, Y , as a function of the number of trees planted per acre, x, if x < or equal ...
Monday, December 2, 2013 at 11:15am by sara

The Science of Nutrition
What is the cycle of malnutrition? What I have read it is the eating habits of one person and then they pass these eating habits onto their offspring, who passes these eating habits onto their offspring and so on. Until it just keeps going on and on. I am right?
Thursday, March 12, 2009 at 2:38pm by A.W.

Fractions
Ms.Perez has a crate of 24 pieces of fruit. 1/2 are oranges, 1/4 are mangos, and 2/3 are pineapples. How many or oranges? How many or mangos? How many are pineapples?
Tuesday, April 12, 2011 at 7:51am by Tom

Math
Ms. Perez has a crate has 24 pieces of fruit . 1/2 are oranges, 1/4 are mango's and 2/8 are pineapples. How many oranges are there, how many mango's and how many pineapples?
Monday, January 30, 2012 at 11:57pm by Gabe

math
an apple cost 20 cent and a orange cost 25cent. if teh total number of apples and oranges is 20 and the total cost is 4.55, how many oranges are there?
Saturday, December 15, 2007 at 9:06pm by jonathan

home economics
Consider the following events: Scientists reveal that consumption of oranges decreases the risk of diabetes and, at the same time, farmers use a new fertilizer that makes orange trees more productive. Illustrate and explain what effect these change have on the equilibrium ...
Thursday, October 7, 2010 at 1:29pm by Anonymous

English
i writing a process analysis essay on topic staying healthy in winter and i making it a directional type of process analysis essay because it be easy to direct people on how to do things. the only points i get for staying healthy in winter be wearing warm clothing, covering ...
Wednesday, April 11, 2012 at 8:24pm by Mohammad

Algebra
If I buy 2 apples and 6 oranges, I will spend $5.60. However, if I buy 6 apples and 2 oranges, I will spend $4.80. How much does one orange cost? Write the answer like this example: 48cents.
Thursday, March 3, 2011 at 4:43pm by joshua

Botany
Think of this example of an ecosystem: A large tree with grasshoppers, caterpillars and other animals eating the leaves, birds eating the leaf eaters, snakes eating birds and a hawk eating snakes. An energy pyramid that counts the number of organisms at each trophic level ...
Monday, September 5, 2011 at 3:32pm by Joshue

4th grade
Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches? My answers is 9 banannas. Is this correct?
Monday, November 2, 2009 at 11:57pm by Bryan

GRAMMAR
CORRECT THIS SENTENCE ; I PREFER EATING FRIED FISH THAN EATING RICE.
Wednesday, April 10, 2013 at 8:51pm by Anonymous

Maths
Three bananas cost the same as two oranges. If oranges are half the price of peaches, how many bananas could I get for the price of 3 peaches? My answers is 18 banannas. Is this correct? Thanks
Wednesday, November 4, 2009 at 11:56pm by Bryan

maths
Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 oranges. She paid $3 more than Jill. find the cost of an orange if a mango cost is $1.
Tuesday, April 17, 2012 at 2:11am by ss

math
Lois wants to send a box of oranges to a friend by mail. The box of oranges cannot exceed a mass of 10 kg. If each orange has a mass of 200g, what is the maximum number she can send?
Wednesday, April 18, 2012 at 9:01pm by rob

Biology
Why are the intestinal lenghts of algae-eating tadpoles and insect-eating adult frogs so different?
Friday, September 17, 2010 at 8:53pm by Mark

algebra
mary went to the store for some fruit. The apples were $1.00 per pound and the oranges were $0.50 per poumd. She spent $5,00 all together and took home a total of 8 pond of fruit. How many ponds of apples and oranges did she buy?
Friday, January 27, 2012 at 12:43am by john

4th Grade Math
At Mrs. Livingston's favorite grocery store, oranges are sold in bags of 10 and grapefruits are sold in bags of 6. Mrs. Livingston wants to buy an equal number of oranges and grapefruits. What is the smallest number of each fruit Mrs. Livingston needs to buy in order to have ...
Thursday, November 13, 2008 at 8:29pm by Isabel

Maths
There are 50 oranges in a box 3/10 of them are rotten. How many oranges are not rotten?
Sunday, April 7, 2013 at 2:49pm by Armando

math
the cost of 10 oranges is $2.50. What is the cost of 5 dozen oranges?
Thursday, February 13, 2014 at 3:49pm by mon

Basic Statistics
In the popular TV cartoon series, "The Simpsons," the Simpson family has five members: Homer, Marge, Bart, Lisa, and Maggie. Let's involve the Simpsons in Simpson's Paradox. Consider Homer and Bart's consumption of potato chips and donuts. Suppose that Marge is in the room 30...
Saturday, August 6, 2011 at 9:20pm by Claire corquette

algebra
The yearly production of a 6 foot orange tree is 40 pounds of oranges. A 16 foot tree produces 65 pounds.? Let H represent the height of an orange tree and p the number of pounds of oranges produced. a). List the ordered pairs. (H.P) What is the ordered pair for the first tree...
Tuesday, March 27, 2012 at 5:50pm by Brittani

English
Ihave to develop an outline for my essay topic "Healthy eating and Diabetis" I have a thesis. And I have include the Outline. Please make suggestions. I would certaingly appreciate it. Here is what I have done. What is your thesis statement? Even though healthy eating is not ...
Wednesday, December 5, 2007 at 12:58pm by DANIELLE

word problem
juan bought 12 oranges and ate 1/4 of them carla bought 12 oranges and ate 1/3 of them . which ate more
Thursday, March 14, 2013 at 12:45am by ricky

Informal Logic
<21{3[2(08)44]}> Surveys show that people who use calorie information to decide which foods to eat consume on average 100 calories less than they would if they didnít check calorie information before eating. Strangely though, people who use calorie information in this ...
Saturday, April 27, 2013 at 11:10am by Donna

health
What is an example of having a poor diet? A. Making unhealthy food choices B. Not eating enough C. Not eating on a normal schedule D. All of the above
Wednesday, September 18, 2013 at 10:23am by Anonymous

5th grade word problems
if we need 5 oranges to make 3 small glasses of orange juice, how many small glasses of juice can we make with 100 oranges? please explain how to get the answer in terms i can understand
Wednesday, October 24, 2012 at 2:41pm by Anonymous

H.W in Partial economy
Bundle** Oranges/Week ** Total Utility A 0 50 B 1 80 C 2 100 D 3 115 E 4 125 F 5 133 G 6 139 H 7 144 I 8 146 J 9 147 K 10 147 L 11 147 M 12 147 N 20 147 From the above table draw TU curve and MU curve find MU when using the fourth oranges, then derive the demand line
Friday, October 7, 2011 at 2:03pm by sara

business
Which of the following selections contains a fragment? If none of the selections contains a fragment, select "Correct." (Points: 5) To prepare for the 10K race. Eric eliminated greasy foods from his diet and began eating fresh fruits and vegetables. He also began getting at ...
Monday, March 8, 2010 at 8:30am by lea

psy
<22{3[2(08)]}> Surveys show that people who use calorie information to decide which foods to eat consume on average 100 calories less than they would if they didnít check calorie information before eating. Strangely though, people who use calorie information in this way ...
Saturday, September 25, 2010 at 6:07pm by Cat

Health
What is an example of having a poor diet? A. Making unhealthy food choices B. Not eating enough C. Not eating on a normal schedule D. All of the above I think it's D.
Thursday, August 22, 2013 at 10:45am by Brandon

math
In a room of 20.000 ft^3 of air, 600 ft^3 of fresh air flows in per minute, and the mixture (made practically inform by circulating fans) is exhausted at a rate of 600 cubic feet per minute (cfm). What is the amount of fresh air inside the room y(t) at any time, if y(0)=0? ...
Wednesday, August 8, 2012 at 9:35pm by deel

5th grade math word problems
if we need 5 oranges to make 3 small glasses of orange juice, how many small glasses of juice can we make with 100 oranges?
Wednesday, October 24, 2012 at 8:41am by Anonymous

psychology
* Prepare one cup with sugar water and one with fresh water. * Take a sip of the sugar water and swish it around in your mouth for several seconds without swallowing it. Gradually, it should taste less sweet. (Dispose of the sugar water) * Taste from the cup containing fresh ...
Tuesday, March 30, 2010 at 7:16pm by ingrid

american intercontinental university
* Prepare one cup with sugar water and one with fresh water. * Take a sip of the sugar water and swish it around in your mouth for several seconds without swallowing it. Gradually, it should taste less sweet. (Dispose of the sugar water) * Taste from the cup containing fresh ...
Tuesday, March 30, 2010 at 7:13pm by ingrid

Math
You've got a bucket labeled Apples, and a bucket labeled Oranges, and a bucket labeled Apples and Oranges. You know they're all incorrectly labeled. How many pieces of fruit do you need to pull out, and from which buckets, before you can correct the labels? And why?
Thursday, February 19, 2009 at 9:10pm by Chase

Statistic
A statistic instructor randomly selected four bags of oranges, each bag labeled 10 pounds, and weighed the bags.They weighed 10.4, 10.9 , 10.8, and 9.9 pounds.assume that the distribution of the weights is normal. Find a 95% confidence interval for the mean weight of all bags ...
Friday, December 6, 2013 at 11:21pm by Jaz

AP Economics
The price of apples rises from 1.00 per lb to 1.50 per lb. As a result the qauntity fdemande for oranges rises from 8000 to 9500 per week. Calculate the cross price elasticity for apples and oranges.
Sunday, November 9, 2008 at 4:48pm by Darius Miller

Math
Steady Tortoise stated crawling from Woody Woods to Fresh Forest at 7:30 a.m. Sprightly Rabbit left Woody Woods for Fresh Forest at 8:00 a.m. and caught up with Steady Tortoise at 10:00 a.m. Rabbit reached Fresh Forest at 11:00 a.m. When will Tortoise reach the Forest? Give ...
Friday, December 12, 2008 at 5:44am by Shaba-laba-ding-dong

Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | Next>>

Search
Members