Saturday
December 10, 2016

Search: minimum price

Number of results: 11,253

math
If the markup on an oven is 200% based on cost, what is the corresponding percent markup based on selling price? Round percents to the nearest tenth of a percent. Do not enter the percent symbol in your answer.
March 9, 2016 by tina

Math
A shopkeeper marked the price of an article a certain percent above cp and he allowed 16% discount to make 5% profit. If a customer paid rs.9492 with 13% vat to buy article by what percent is MP above CP of article?
June 5, 2016 by Gho

7th grade math Ms. Sue please
1. The price of a radio changes from $40.00 to $44.00. (1 point) 10% decrease 10% increase 36.4% decrease 40% increase 2. The price of an oven changes from $450 to $396. (1 point) 13.6% increase 13.6% decrease 12% increase 12% decrease 3. The top player’s scoring average ...
November 19, 2012 by Delilah

business
Optional Assignment Search the internet for an example of the power or politics in an organization, identify how it has been used and relate it to the theory we have studied this week. Your APA formatted MS Word paper should be a minimum of one page in length. (Make sure to ...
September 4, 2011 by beth

Business Economics
When we are given an expression for the Short Run Total Cost Curve (for eg: 8 + 3Q - 1.5Q^2 + 0.25Q^3), how do you derive expressions for the following: 1. Average Fixed Costs 2. Average Viarable Costs Curve 3. Marginal Costs Curve 4. Short Run Supply Curve I also have a ...
April 18, 2007 by Dan

Physics
The potential energy of a particle on the x-axis is given by U+ 8xe ^-xsquared/19 where x is 1 meter and U is in Joules. Please find the point on the x-axis for which the potential is a maximum or minimum. I've worked it three times and I get these three answers. Which one is ...
November 24, 2009 by Ahley

Physics
In an action movie, the heroine is supposed to jump with a motorcycle from the roof of one skyscraper to another one. The roof of the second skyscraper is h=9 meters lower, and the gap between the buildings is d=15 meters wide. Both roofs are horizontal and flat. Neglecting ...
January 27, 2015 by Chris

Math Pre-Cal (Exponential Functions)
The federal minimum wage was raised to $1.00 per hour in 1956. It was raised to $2.00 per hour in 1974. If it had continued to increase at this same exponential rate, what would it be in 2016? I tried working this problem and got ~$10.08 for 2016. I'm not sure if my answer is ...
February 21, 2016 by Earl

Calculus AB
A particle is moving along the x-axis so that at time t its acceleration is a(t)=ðcos(ðt) At time t=1/2, the velocity v of the particle is 1/2. Find the velocity of the particle at any time t. I think I got that right, as sinðt + C. Now it wants the minimum velocity of the ...
January 20, 2012 by Savannah

MATH CHECK ANSWERS
please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 ANSWER= 10/$6.75=$1.48 12/$7.25=$1.65 10 Units...
February 11, 2014 by Matt

MATH CHECK ANSWERS
please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 ANSWER= 10/$6.75=$1.48 12/$7.25=$1.65 10 Units...
February 11, 2014 by Matt

math
josh buys concert tickets worth $180, he then keeps 2 of the tickets and sells the rest for 9 dollars more, he make a total profit of $36, after selling all the tickets. what was the original ticket price? howmuch people bought the ticket?
March 10, 2010 by sam

math
Labor rate = $12 per hour Hours worked = 36 Overhead rate = 125% Retail price of good furnished = $185 Sales tax rate = 7% Total bill for services and parts = $ The answer that I got was 762.80. Can you check my answer.
July 9, 2013 by sarah

math
A new car is purchased for the price of $35,000. If the value of the car depreciates at a rate of 12% per year, when will the car be worth half of the original rate? I put down (this was wrong): 35000 (0.12/12) = 75000 350 (0.12/12) 175 = 612.5 = about 6 years
May 4, 2015 by Bri

Managerial Economics
# of Fisherman Daily Tuna Catch 0 0 1 50 0.02 2 110 0.02 3 300 0.01 4 450 0.01 5 590 0.01 6 665 0.01 7 700 0.01 8 725 0.01 9 710 0.01 Suppose market price of tuna is $3.50/lb. How many fisherman should the company use if the daily rate is $100?
August 30, 2010 by Janet

grammar
i need help in creating these kid of sentences a) a sentence that expresses uncertainity about a price b) a sentence that contains an abbreviation for a tittle MY SENTENCE: (The BBC provides UK and worldwide weather services.) is it right??? c) a forceful imperative MY ...
March 30, 2011 by plz help

Math-Help please?
Michael owns 300 shares of a certain stock. Suppose the price of the stock drops by $4 per share. Write a multiplication equation to find the change in Michael's investment. I put 300x(300x[-4]) is that right?
November 14, 2011 by Anna

math
A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to the nearest cent/
March 24, 2012 by Tina

maria vazquez
Sonoma winery has fixed cost of $10,000 per year. its warehouse sells wine with variable costs of 80% of its unit selling price. How much in sales does Sonoma need to break even per year?
April 29, 2013 by edwin

Payback periods
purchase price 550,000, period of useful 10 years, annual revenue 100,000,operating costs 32,000, depreciation 55,000 no income taxes can you show me how to get the answer I have an answer but not sure if it is correct
February 8, 2014 by Carol

Payback periods
purchase price 550,000, period of useful 10 years, annual revenue 100,000,operating costs 32,000, depreciation 55,000 no income taxes can you show me how to get the answer I have an answer but not sure if it is correct
February 8, 2014 by Carol

Entrepreneurship
1. If a product becomes more easily available, what is likely to happen? A) The product will get more competitors. B) The cost of making the product will increase. C) The product will become a consumer good. D) The price will go down. Is the answer D? I'm not really sure, so ...
December 14, 2015 by Tim

MATH HELP PLEASE Explain
The Kitchen Kompany operates on a 145% markup rate based on the cost. The markup on the store's new line of cabinets is $300 per cabinet. Find the cost of one cabinet and its selling price.
February 25, 2016 by Bradley

calculus
Consider the function f(x) = x^4 - 18 x^2 + 4, \quad -2 \leq x \leq 7. This function has an absolute minimum value equal to and an absolute maximum value equal to
October 31, 2014 by Alessandra Romano

Physics
An underwater microphone is used to record sounds emitted by porpoises. The minimum intensity level the instrument can record is 10 dB. Assuming a porpoise emits sound at a rate of 0.05 J/s, what will be the max distance at which the animal will still be recorded? Neglect ...
February 21, 2010 by Mitchell

History Help NO NEGATIVE COMMENTS PLZZZ
3. In 1966, Mexican American farm workers demanded all of these EXCEPT a minimum wage. decent housing. health benefits. toilets and drinking water.* 4. All these organizations encouraged women to run for office EXCEPT MALDEF.* Mujeres por la Raza. the Texas Women’s Political...
April 22, 2015 by YOLO

Math ---HELP!!!!!
A researcher wishes to estimate the mean amount of money spent per month on food by households in a certain neighborhood. She desires a margin of error of $30. Past studies suggest that a population standard deviation of $248 is reasonable. Estimate the minimum sample size ...
May 30, 2016 by angela

5th Grade Math Problem
I posted this a little while ago, but didn't see it. Sorry if it post twice. Each fire hose is 25 yards long. The fire station needs enough fire hoses to reach and fire hydrant to the farthest house, which could be up to 230 feet away. What is the minimum number of hoses that ...
January 8, 2008 by Mathew

Economics
A monopoly firm faces a demand curve given by the following equation: P = $500 − 10Q, where Q equals quantity sold per day. Its marginal cost curve is MC = $100 per day. Assume that the firm faces no fixed cost. You may wish to arrive at the answers mathematically, or ...
May 3, 2016 by Bob

5th grade math
Ms.John's lass took a timed test. What was the minimum and maximum ? 8.5 9.2 7.1 7.03 9.04 8.09 Which is NOT a way of writing 15,43,202? A. 15 million,482 thousand,203 B.fifteen million,four hundred eighty' C.10,000,000+5,000,000+400,000+80,000+' D.15 million,483 thousand,202.
October 28, 2010 by pat

math
a store charges $28 for a sweater.this price is 40% more than the amount it costs the store.during a sale, store employees can purchase it at 30% off the stores cost. how much will it cost an employee to buy the sweater?
April 3, 2009 by leslie

Math
If a company pays $4.90 dividend at the end of the year, and the stock price is $70, and the growth rate is 6% can you tell me what the required rate of return would be using the dividend yield and growth rate (capital gains)?
January 6, 2010 by Robert

accounting
Midland Oil has $1,000 par value bonds outstanding at 8 percent interest. The bonds will mature in 25 years. Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: A. 7 percent. B. 10 percent. C. 13 percent.
January 10, 2010 by Cindy

math
Midland Oil has $1,000 par value bonds outstanding at 8 percent interest. The bonds will mature in 25 years. Compute the current price of the bonds if the present yield to maturity is: A. 7 percent. B. 10 percent. C. 13 percent.
January 11, 2010 by Robert

math liberal arts
A piece of land in Ottawa with an area of 0.4 square kilometers is priced at 5600 Canadian dollars. If there are 1.358 Canadian dollars per (U.S.) dollar, then what is the price in dollars per squaremile?
January 26, 2013 by Anonymous

math
A. Wyatt’s Western Wear purchases shirts for $47.50 each. A $34.00 markup is added to the shirts. What is the selling price? B.What is the percent markup based on cost for the shirts in the previous question? (Round percent to the nearest tenth.)
May 31, 2013 by TISHA

Math
A company’s profit is described by the equation P(x) = – 5x^2 + 300x + 15,000 where x is the price in dollars that the company charges for its product. What should the company charge for the product to generate the maximum profit? a.) $20 b.) $30 c.) $50 d.) $60 How to ...
February 4, 2014 by Anonymous

math
A bakery charges ten cents for a cookie that is 2 inches in diameter. If the price is proportional to the area, how much do they charge for an extra large cookie that is 8 inches in diameter? Assume that each cookie is shaped of a circle.
May 19, 2014 by Trinity

Math
Sara wants to buy a necklace. The necklace has a list price of $57, and the sales tax is 8%. What will be the cost of the necklace after tax is added? Round your answer to the nearest cost. (can you try and explain it to me using proportions)
April 2, 2016 by Lily

strategic marketing
Calculate the retailer margin as a percent of costs and also the retailer margin as percent of sales. Selling Price = $46; Cost = $23; Margin = $23
April 18, 2010 by william sexton

math
An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
November 9, 2010 by m

Physics
Light of a red laser (wavelength λ=650 nm) goes through a narrow slit which is only a=2 microns wide. After the light emerges from the slit, it is visible on a screen that is L=5 meters away from the slit. What is the approximate width on the screen (in cm) of the bright ...
May 30, 2013 by Anonymous

Business
A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that output is constant at the level of 120,000 ...
May 18, 2015 by Allien

economics
A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that output is constant at the level of 180,000 ...
October 25, 2015 by Delynn

math
A 13-foot ladder is placed against a wall. If the ladder cannot be placed at a slope less than 2.4, what is the minimum height of the wall? A.5 feet B.12 feet C.20 feet D.13 feet E.8 feet
August 22, 2011 by Anonymous

calculus
Suppose that 430 ft of fencing is used to enclose a corral in the shape of a rectangle with a semicircle whose diameter is a side of the rectangle. (In the figure below, the blue outline represents the fencing.) Find the dimensions of the corral with maximum area. x=? y=? i ...
October 28, 2010 by Help asap!! plz

calculus
A woman pulls a sled which, together with its load, has a mass of m kg. If her arm makes an angle of θ with her body (assumed vertical) and the coefficient of friction (a positive constant) is μ, the least force, F, she must exert to move the sled is given by If &#...
October 30, 2014 by Michael

Pre calc quadratic stuff
The main suspension bridge has cables in shape of a parabola. suppose pinte on tops of where towers and cables are attatched are 168 m apart and 24 m vertically above the minimum height. determine the quadratic function in vertex form that represents shape of origin. Identify ...
March 6, 2016 by gucci$harma

Dynamics
Problem 13.185 A 9.13 kg sphere A of radius 90 mm moving with a velocity magnitude v(0)= 2 m/s strikes a 830 g sphere B of radius 40 mm which is hanging from an inextensible cord and is initially at rest. Sphere B swings to a maximum height h after impact. Determine the range...
September 22, 2011 by Kate

AP Physics B
Through a pipe of diameter 15.5 cm , water is pumped from the Colorado River up to Grand Canyon Village, on the rim of the canyon. The river is at 564 m elevation and the village is at 2096 m . At what minimum pressure must the water be pumped to arrive at the village? The ...
January 23, 2013 by Steph

physics
what is the minimum riding speed needed to be able to hear the whistle? Remember, you can assume the following things: The whistle you use to call your hunting dog has a frequency of 21.0 kHz, but your dog is ignoring it. You suspect the whistle may not be working, but you can...
March 4, 2013 by taylor

math
a rectangular garden with an area of 2112 square feet is to be located next to a barn with fencing on three sides and the barn acting as the fourth side.Write a function that gives the length of fencing needed if the length of the side parallel to the barn is x. Find the ...
April 23, 2013 by Anonymous

Science AP Chemistry
It is necessary to add iodide ions to precipitate the lead(II) ions from 250 mL of 0.076 M Pb(NO3)2(aq). What minimum iodide ion concentration is required for the onset of PbI2 precipitation? The solubility product of PbI2 is 1.4 × 10−8 . Answer in units of mol/L. What ...
March 20, 2016 by Jacaria

Calculus
If m ≤ f(x) ≤ M for a ≤ x ≤ b, where m is the absolute minimum and M is the absolute maximum of f on the interval [a, b], then m(b − a) ≤ b f(x) dx a≤ M(b − a). Use this property to estimate the value of the integral. The ...
April 9, 2012 by Michael

Calculus
F(x) = x^5 ln x A) Find the interval on which f is increasing Find the interval on which f is decreasing B) Find the local minimum value of f C) find the inflection point (x,y) Find the interval in which f is concave up Find the interval in which f is concave down
November 1, 2012 by Ray

physics
A 14.0-kg chair is at rest on a flat floor. The coefficient of static friction between the chair and the floor is 0.450. A person tries to move the chair by pushing on the chair with a force directed at an angle of 30„a below the horizontal. What is the minimum force that ...
December 2, 2012 by mike

physics
A 14.0-kg chair is at rest on a flat floor. The coefficient of static friction between the chair and the floor is 0.450. A person tries to move the chair by pushing on the chair with a force directed at an angle of 30„a below the horizontal. What is the minimum force that ...
December 2, 2012 by mike

Additional mathematic
Thinking maps are visual learning tools. Each map is based on fundamental thinking process, such as a quantity, sequencing, classifying, comparing and contrasting, and can be used together as a set of tools for showing relationships. Create at least one i-Think map to show ...
June 10, 2015 by Yee Leng

math
Collaboration is very powerful! Suppose you have a group of F students, each of whom independently has 55% chance of correctly answering each true/false question on a test with 25 questions. Unfortunately, unlike the first puzzle, this time they don’t know whether they know ...
September 14, 2016 by Dip(back to school 4)

math
Markup = $70; Rate of markup based on cost = 78% a. Find the cost. b. Find the selling price.
December 11, 2013 by Anonymous

accounting
multiplying the standard price of direct materials by the standard quantity for direct materials yields:
May 13, 2015 by Anonymous

economics Need help immediatly
Inflation doesn't reduce purchasing power if ______. price of essential products, such as food and gasoline, don't increase too much it causes an increase in nominal wages it remains under 10% per year the Federal Reserve increases the money supply enough to offset it
June 20, 2008 by carrie

HISTORY
Which of the following was NOT a reason that slavery became more broadly used in Virginia after Bacon's Rebellion? a. the economic incentives made by the British government b. the increasing survival rate of all people in the region c. the declining price of slaves d. the ...
February 9, 2011 by T-Baby

Math
I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and then you have 60 cents per dozen so two dozen ...
December 5, 2006 by Gina

Math
A boat must be moored 25 feet away from a dock. The boat will be 10 feet below the level of the dock at low tide. What is the minimum length of rope needed to go from the boat to the dock at low tide?
April 16, 2014 by Anonymous

accounting
1. Sharon Kent is a realtor. She organized her business, called SK Realty, as a corporation on April 1, 2011. Sharon started the business by depositing $105,000 in cash into the business bank account and issued herself common stock. Consider the following facts as of April 30...
September 7, 2012 by Anonymous

Vectors
A 50 N force is applied to the end of a 30 cm wrench and makes an angle of 30 degrees with the handle of the wrench. What is the Torque on the bolt at the other end of the wrench? What direction does the Torque act? What is the Maximum and Minimum Torques and how are these ...
May 16, 2010 by Ria

Physics.
A mass of m1 = 12 kg is placed on an incline with an inclination angle of 50 degrees, a coefficient of kinetic friction of 0.16, and a coefficient of static friction of 0.89. m1 is tied to a rope which runs parallel to the incline and runs over a pulley to a hanging mass of m2...
October 21, 2011 by Amanda

AP CHEMISTRY
At 80.°C, Kc = 1.87 10-3 for the reaction. PH3BCl3(s) PH3(g) + BCl3(g) (a) Calculate the equilibrium concentrations of PH3 and BCl3 if a solid sample of PH3BCl3 is placed in a closed vessel at 80.°C and decomposes until equilibrium is reached. (b) If the flask has a volume ...
February 6, 2012 by Stan3000

Managerial Economics
The demand for health club services is Q = 350 − 2P and the marginal cost of providing these services is MC = 110 + 2Q. If a two-part tariff pricing system is used, what is the optimal price and quantity combination? a.P = 52 and Q = 240 b.P = 199 and Q = 52 c.P = 26 ...
March 20, 2012 by Ronald

math
By selling a home without using a realtor, Barb can avoid paying a 7.25% commission. She received an offer of $275,000 from a potential buyer. In order to give a comparable offer, for what price would a realtor need to sell the house? Round to the nearest hundred.
September 4, 2012 by Anonymous

Calculus
The quantity demanded each month of the Sicard wristwatch is related to the unit price given by the equation below, where p is measured in dollars and x is measured in units of a thousand. To yield a maximum revenue, how many watches must be sold? (Round your answer to the ...
June 17, 2013 by Anonymous

Earth science
According to the suplimentary demands the price you pay for a product is determine both by its availability and by consumer demand for the product. On the basis of the principle, which mineral do you think have a higher value, iron containing mineral or feldspars? Some one ...
December 6, 2015 by Kayla

Chemistry
Before 1982 U.S pennies were made of solid copper. As the price of copper rose,the U.S mint switched to a composition that is 97.5% zinc and 2.5% copper. A penny minted after 1982 is 19 mm in diameter and 1.6 mm thick. What is the volume of a penny in mL?
October 15, 2007 by Boriqualissa

acct.
how will I journalize this transaction? Rented a backhoe to Mission Landscaping at a price of $250 per day, to be paid when the backhoe is returned. Mission Landscaping expects to keep the backhoe for about two or three weeks
September 26, 2010 by sha

algebra
A retailer of DVD players knows that at a price of q dollars per player, he can sell (900 – 3q) players per month. Write a polynomial, in function notation, that represents the monthly income from the sale of DVD players.
October 4, 2010 by Anonymous

Money and Banking
Price of stock is 50.00 at the beginning of a year and 53.00 at the end of the year and it pays a dividend of 2.00 during the year calculate the stock's current yield,capital-gains yield,and the real return show work.
May 3, 2011 by Pam

Civics
Which best describes how patent law encourages market competition? A. It protects peoples ideas B. It protects companies copyrights C. It protects companies from forming trust D. It protects companies from price-fixing I think that the answer is A.
April 16, 2015 by Student

Real Estate
An owner lists her home at a 7% commission rate and wants to net $45,000 after paying the mortgage balance of $68,000 and the broker's commission. To the nearest dollar, what should the selling price be to net her $45,000?
August 2, 2015 by Linette

physics
A boulder rolls off a cliff that is 20 m above the surface of a lake with an initially horizontal speed v0. What minimum initial speed must it have to land on the plain? Hint: it must just avoid striking the dam which is 100 m away from the base of the cliff, as shown in the ...
October 12, 2010 by Anonymous

physics
Suppose that you loft the ball with an initial speed of 15.0 m/s at an angle of 50.0° the horizontal. At this instant your opponent is 10.0 m away from the ball. He begins moving away from you 0.38 s later, hoping to reach the ball and hit it back at the moment that it is 2....
February 10, 2011 by tish

college physics
loft the ball with an initial speed of 15.0 m/s at an angle of 50.0° the horizontal. At this instant your opponent is 10.0 m away from the ball. He begins moving away from you 0.38 s later, hoping to reach the ball and hit it back at the moment that it is 2.10 m above its ...
February 23, 2011 by jc

Math
2004 (2nd) course2-3.2 Let P and Q be points on the line y=x+4 where the x-coordinates of P and Q are p and p+1,respectively.Let O denote the origin. (1)For 2 vectors OP(vector)and OQ(vector),the inner product OP(vector)*OQ(vector) takes its minimum when p is JK/L (2)For P and...
June 10, 2011 by Bayarbold

Physics
A block of mass m lies on a rough plane which is inclined at an angle è to the horizontal. The coefficient of static friction between the block and the plane is ì. A force of magnitude P is now applied to the block in a horizontal direction, towards the plane. Show that the ...
May 13, 2012 by Anonymous

Physics
A packing crate is placed on a 32° inclined plane. If the coefficient of static friction between the crate and the plane is 0.67, will the crate slide down the plane? What is the minimum angle to which the plane must be raised so that the crate will slide down the plane?
November 30, 2010 by Jenni

economics
The demand function for a well known economics textbook is: P = 100 - .005Q The publisher must pay $20 per book in printing and distribution costs and, in addition, it must pay the author a $20 royalty for each book sold. (a) Your job is to provide advice to the publisher. ...
October 13, 2006 by tinky

Managerial Economics
A monopolist faces the price equation P = 1,000 – 0.5Q, and cost is given as TC = 400 + 100Q +2.5Q^2.Determine the profit at the revenue maximizing level and the profit maximizing level. Compare the answers above and comment on the appropriate goal of the firm.
November 24, 2009 by Dinish

algebra
A sign in a local department store says, “All Items 30% off Marked Price.” Form a function and then use it to determine how much one has to pay for each of the following marked items: a $65 pair of shoes, a $48 pair of slacks, and a $15.50 belt.
February 27, 2012 by tori

math
The dance company has a $10 cover charge, an average of 200 people will attend. For each $0.25 increase in admission price, the average number attending decreases by 1. What should the owner charge in order to make the most money? what is the maximum money that can be earned?
November 24, 2012 by Please help me

statistics
a pizza shop owner wishes to find the 95% confidence interval of the true mean cost of a large plain pizza. how large should the sample be if she wishes to be accurate to within $0.15? a previous study showed that the standard deviation of the price was $0.26
March 17, 2013 by paula

calculus
suppose the quantity demanded per week of a certain dress is related to the unit price p by the demand equation p=sqrt800-x. write the function that describes the revenue function? To maximize revenue how many dresses should be made and sold each week?
March 29, 2013 by lori

economic
College enrollments increased at the same time that average tuition rose dramatically. Does this contradict the law of downward-sloping demand? Explain. (b) Use supply and demand model to explain the dramatic rise in the price of a college education
December 6, 2013 by Terita

math
The Sweet Candy Shop buys 600 pounds of chocolate covered strawberries at $5.59 per pound. If a 10% spoilage rate is anticipated, at what price per pound should the strawberries be sold in order to achieve a 60% markup based on cost?
February 26, 2014 by manda

Grammar - INTERJECTION
Ho, ho! That was a good joke. Good heavens! You won the first price. Oh dear! You should not done that Bravo! You have won the prize. have you spent all your pocket money? Tut-tut! Did you break the cup. Hush! The king is going to speak
May 12, 2014 by Mohamed

Precalculus
The revenue and cost equation for a product are R = x(75 - 0.0005x) and C = 30x + 250,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least $750,000? What is the price per unit?
December 11, 2014 by Eva

Precalculus
The revenue and cost equations for a product are R = x(50 - 0.0002x) and C = 12x + 150,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least $1,650,000? What is the price per unit?
December 11, 2014 by Eva

finance
Leggio Corporation issued 20-year, 7% annual coupon bonds at their par value of $1,000 one year ago. Today, the market interest rate on these bonds has dropped to 6%. What is the new price of the bonds, given that they now have 19 years to maturity
August 8, 2010 by jane

Finance
Wachowicz Corporation issued 15-year, noncallable, 7.5% annual coupon bonds at their par value of $1,000 one year ago. Today, the market interest rate on these bonds is 5.5%. What is the current price of the bonds, given that they now have 14 years to maturity?
October 24, 2010 by Anonymous

modeling and equation solving
using a formla to relate variable quantities associated with the phenomena. a pizza place sells rectangular 18" by 24" pizza for the same price as its large round 24" diameter. if both are the same thickness which option gives you the most pizza for the money.
May 4, 2011 by anon

Microeconomics
Applying the concepts. 1.What is the break-even price? 2.How do entry costs affect the number of firms in the market? 3.Does volentary pricing work? 4.What type of consumers pay relatively high prices? 5.What are the effects of market entry? 6.What does it take to enter a ...
September 25, 2011 by Sally

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 62
  4. 63
  5. 64
  6. 65
  7. 66
  8. 67
  9. 68
  10. 69
  11. 70
  12. 71
  13. 72
  14. 73
  15. 74
  16. 75
  17. 76
  18. Next>>