Monday
April 21, 2014

Search: math(unit rate)

Number of results: 231,720

math/unit rate
please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You may also go to www.dictionary.com and type in...
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by hannah

mathh (unit rate)
$3/4lb unit rate 861 bagels/3d unit rate 850/1.25 unit rate
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Anonymous

Math
How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
Tuesday, April 17, 2007 at 5:36pm by Adam

math rate
15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me? rate is 15 chapters/5 days unit rate is 3 chapters/day
Sunday, March 4, 2007 at 8:52pm by brandon

Math(Unit Rate)
If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 devide,=.5 Kg/unit calaulate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours dont know omg i dont know this means dumbasses ...
Monday, November 13, 2006 at 6:31pm by Sean + Sam

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoey

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoey

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoe

mathh (unit rate)
tell whether the unit rate is written as a unit rate Question: 36 miles per hour
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by victoria

math (unit rate)
unit rate is like say you ate 3 pancakes for 6 dollars. the unit rate is 2 dollars a pancake
Thursday, April 26, 2007 at 11:02pm by jj

unit rate
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for the unit rate. For example, For a 20 oz box...
Tuesday, November 28, 2006 at 6:24pm by lisa

math helpp
8. Convert the scale to a unit rate. Show your work. Interpret the meaning of the unit rate.
Wednesday, January 16, 2013 at 8:14pm by tesj

math
Okay so i here is the problem......find the unit rate. I dont remember how to solve for the unit rate. Help me please i have a quiz tomorrow.
Monday, January 9, 2012 at 7:24pm by kayla

mathh (unit rate)
i hate math whats the ratio of 270 mi in 5 h as a unit rate ??????
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Mariah

Math
How can you write a unit rate if at least one term is a fraction? How is this different from writing a unit rate where both terms are whole numbers?
Thursday, September 5, 2013 at 8:24pm by Lydia

Math
25 heatbeats in 20 seconds is this a unit rate or non unit rate
Sunday, October 14, 2012 at 11:22pm by jion lee

math
rate of older machine === 1 unit/unit of time rate of newer machine === 4/3 units/unit of time combined rate = 1 + 4/3 = 7/3 units/unit of time (7/3)x = 560 x = 240 The slower did 240 copies and the faster did (4/3)(240) or 320 copies
Monday, October 1, 2012 at 4:14am by Reiny

rate-unit rates
Ok im like reatardedly stupid,sorta,so heres a prob i need help width to rite a rate as a unit rate..which is 180 words in 3 min...how do i get the awnser?? plz help!
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Anonymous

math (unit rate)
what is the unit rate for 8 cd's for $110.00?
Thursday, April 17, 2008 at 12:23am by ayjahnisah

Math
The directions are: Write each ratio as a unit rate. What is a unit rate?
Wednesday, December 17, 2008 at 9:11pm by Bob

math/unit rate
What is the unit rate, 96 points in 6 games.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Alivia

math
Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1.50 Unit Rate: 0.02 how much would you save in one year?
Monday, January 14, 2013 at 4:55pm by regdsa

Math(Unit Rate)
Hmm, i had forgotten how to do that for a moment, very helpful. So you had to divide 112 by 8 in order to get the unit rate $14 an hour... i get it now =3
Monday, November 13, 2006 at 6:31pm by Phone

algebra 1
unit rate is the time rate, usually. If the unit is meters, then the unit rate is meters/second.
Thursday, August 30, 2007 at 7:54pm by bobpursley

its urgent math i need the answer fast
Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1.50 Unit Rate: 0.02 how much would you save in one year?
Monday, January 14, 2013 at 6:16pm by James

math- unit rate
what is the unit rate for 18:1.25
Thursday, November 15, 2012 at 8:36pm by kayla

Steve 3 more questions.
Andre drove 378 miles in 7 hours. A.Find the unit rate in miles per hour.Show your work. B.Find the unit rate in miles per minute.Show your work. C.Find the unit rate in miles per second.Show your work. D.Use one of your unit rate answers from parts a-c to find Andres rate in ...
Tuesday, October 30, 2012 at 6:55pm by misty

math/unit rate
unit rate of 105 trucks on a 5 boats... 105/5= 21 EASY
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Chase... 6th grader

mathh (unit rate)
find the unit rate of 12,520 books for 11 glow in the dark pencils
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by sara

mathh (unit rate)
the question is write the unit rate (fraction) 8.48 in. 4 sec. ANSWR quickly pleasssse!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Anonymous

Unit rate
My teacher mr.taylor at the mesa academy for advanced studies tought me unit rate but i just forgot how to do it
Monday, November 13, 2006 at 6:41pm by cassandra/ cassie

mathh (unit rate)
please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by brina

mathh (unit rate)
please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second
Tuesday, September 16, 2008 at 10:13pm by brina

mathh (unit rate)
write the unit rate as a fraction $15 per square root
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by johnny

mathh (unit rate)
explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate
Tuesday, September 15, 2009 at 3:02pm by andra

mathh (unit rate)
WRITE A UNIT RATE 250 MILES FOR 20 GALLONS
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by MARTIA

unit rate
Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79.
Wednesday, January 22, 2014 at 6:18pm by Regan

Math
Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate. Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate. Please help me!
Thursday, January 9, 2014 at 6:01pm by Anonymous

unit rate
find the unit rate 175 calories in 12 ounces
Tuesday, April 14, 2009 at 7:50pm by jenna

Statistics
In a three-channel queuing system, the arrival rate is 1 unit per time period and the service rate is 0.6 unit per time period. Determaine the probability that an arriving unit does not have to wait.
Thursday, November 15, 2012 at 5:00am by Ellis

Math
An employee has two hourly wage options for positions in a large corporation. One position pays $11.00 plus additional unit rate of $0.50 unit produced. The other pays $7.25 plus a unit rate of $1.25. W(x)=11+0.5x M(x)=7.25+1.25x I need to find the solution for the systems by ...
Saturday, October 22, 2011 at 8:23pm by Christina

math (unit rate)
SO it would have the same unit ofr measurement?
Thursday, April 26, 2007 at 11:02pm by Shannon

Math-unit rates
Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Tuesday, September 18, 2012 at 11:10pm by Sammi

Math-unit rates
Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Tuesday, September 18, 2012 at 11:20pm by Sammi

unit rate
find the unit rate $920 for 40 hours
Tuesday, April 14, 2009 at 7:41pm by jenna

mathh (unit rate)
IS 50 MILES IN 2 HOURS A UNIT RATE
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by BERSA

mathh (unit rate)
7.40 for 5 pounds find unit rate
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Anonymous

math
how do you8 find unit rate divide quantity by time. For instance, one travels 45 miles in 1/2 hour. Unit rate= 45/.5=90miles/hr the answer to your problem is x=18 the answer to your problum is x=18
Tuesday, March 6, 2007 at 3:56pm by brianna

math rate
what would be the unit rate - 15 chapters in 5 days Take 15 chapters and divide by 5 days. Unit rate would be 3 chapters per day. I hope this helps and is what you were asking.
Sunday, March 4, 2007 at 3:20pm by brandon

math/rates and unit rates
This site may help you. http://www.321know.com/rat-unit-rate.htm Also -- if you post one or two problems, we'll be glad to help you figure them out.
Thursday, May 8, 2008 at 6:35pm by Ms. Sue

algebra/math
i know this is probably a really simple answer and i'm gonna want to hit my head on a wall after i get it, hopefully, but how would i find a unit rate and then simplify it, if possible? like, 3 pages/5 hours? like the directions just say to write as a rate in simplest form......
Thursday, August 23, 2007 at 7:35pm by bridget

unit rates
what is a unit rate and 7 facts bout them??? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ http://www.aaaknow.com/rat-unit-rate.htm heelp me so...lik know you !@#$%^&es i need some help
Tuesday, December 19, 2006 at 6:42pm by dezy

Math
What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i need it as a fraction like: 180mi/1.5 hrs thats not the unit rate i think it is The units here will be miles per hour. (Another valid yet rare answer is hours per mile.)
Thursday, January 25, 2007 at 6:51pm by kristy

unit rate
how do you find the unit rate/3candybar for 1.00
Tuesday, November 28, 2006 at 6:24pm by jr

unit rate
88students for 4 classes find the unit rate
Tuesday, April 14, 2009 at 7:29pm by bob

unit rate
what is the unit rate 78 miles on 3 gallons
Monday, January 4, 2010 at 6:59pm by susquehanna township middle school

Math
unit rate? well usually it is a unit compared to a rate ex. min/sec= minutes per sec miles/hr= miles per hour
Monday, August 27, 2007 at 6:30pm by ~christina~

mathh (unit rate)
determine the unit rate if 10,500 ants are in 1,500 square feet.
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by stephanie

Math
A rectangle has parameter of 24 unit, if width is 4 unit what is length. 10 unit 6 unit 16 unit 8 units My answer is 16 unit.. I wan a make sure if I am right.
Thursday, November 24, 2011 at 9:26am by Anonymous

Math
Find unit rate! I know the answer but how am I suppose show my work to show that it is a unit rate? Question: Five buses leave on a field trip. There are about 45 students per bus. About how many students are on the 5 buses?
Friday, January 22, 2010 at 6:55pm by Trinity

math
the rate of delivery is 150 g h^-1 so the length of time is 3000 g/150 g h^-1 20 h Note the unit conversion to g. Note that the unit g cancels and we end up with just h, unit of time, which is what we want.
Friday, April 8, 2011 at 3:57am by DrRuss

AP Chem!
The unit will the those of rate; i.e., liters/min, liters/hour, mL/second, etc. Any unit of volume (usually used for gases)/unit time.
Sunday, October 5, 2008 at 7:58pm by DrBob222

math
If the rate 130 miles per 2 hours is reduced to a unit rate,
Sunday, February 27, 2011 at 10:55am by marleshiaw

6th grade math
write each rate as a unit rate. Q: 6 eggs for 3 people
Tuesday, November 29, 2011 at 1:10pm by Kate

math
express each rate as a unit rate. 400 yards in 53 seconds
Thursday, December 29, 2011 at 4:15pm by jquan

math
what is the difference between a ratio and a rate? what is a non-unit rate?
Sunday, February 1, 2009 at 7:18pm by dawn

math
simplify each rate into unit rate $1.20 for 5 minutes
Tuesday, February 7, 2012 at 8:10am by lony

Math
unit rate: 45 students/bus students= rate*buses = rate*5 you do it from here.
Friday, January 22, 2010 at 6:55pm by bobpursley

math
442 mi in 8.5 hr.... now name the units in each rate then write a unit rate.
Wednesday, September 19, 2012 at 5:52pm by Carly

Math
what is the rate and unit rate of 21 meals in 7 days?
Tuesday, March 24, 2009 at 4:27pm by Taja

Math(Unit Rate)
what is a unit rate
Monday, November 13, 2006 at 6:31pm by Anonymous

mathh (unit rate)
Write the unit rate in fraction form 1. $8.00 for 10 2. $2.40 per dozen 3. 100 students in 4 classrooms 4. 220 miles per 11 gal. 5. $5.00 for 25 6. $280 for 7
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by naomi

7th Grade Math
whenever there are not two distinct units, it would not be a rate, since there is no "per" involved 6m/3 = 2m, a length, not a rate 3/7 is a number, not a rate C/d = pi, a number, not a rate, since both top and bottom have the same unit (length)
Thursday, September 20, 2012 at 9:18am by Steve

math
the______ relates to a price to some common unit parallel unit price rate isosceles decimal
Sunday, April 11, 2010 at 4:17pm by Anonymous

Math
Find the unit rate. Roger's heart rate (82 beats per minute) for 30 seconds.
Wednesday, April 13, 2011 at 5:16pm by Amy

calculus
A company knows that unit cost C and unit revenue R from the production and sale of x units are related by R^2/236000+5507 . Find the rate of change of revenue per unit when the cost per unit is changing by and the revenue is
Sunday, July 4, 2010 at 6:10pm by theo

math
OK. Then $6.75 is the "final cost." The unit is 5 pounds. Divide $6.75 by 5 to find the unit rate.
Wednesday, December 3, 2008 at 6:02pm by Ms. Sue

Math
It is possible to divide fractions by fractions. You can write a unit rate dealing with fractions by using fraction division. For example: If of the apples are rotten in every of the boxes then the unit rate is: ⅔ rotten apples per box. The only difference is that ...
Thursday, September 5, 2013 at 8:24pm by Graham

unit rate
How do you find unit rate? ex. 80/2.5 = x/1
Sunday, May 24, 2009 at 4:53pm by Lexi

Math
How do you create a word problem using unit rate? Please check the explanation at this site -- http://www.321know.com/rat-unit-rate.htm One of the most common word problems might be -- George averages 60 miles per hour when driving on a highway. How far will he go in three ...
Tuesday, January 16, 2007 at 4:36pm by Tom

math
The unit rate is the price per unit. You can get it by dividing the price by the number of units that cost that amount. For example, ($2.00)/(5 cans) = $0.40/can
Tuesday, December 4, 2007 at 7:47pm by drwls

algebra/math
Yes, 0.6 page per one hour does make sense. You could also have a unit rate if we did it the other way. 5/3 would be 1.67 hours per one page. From the question I can't tell which one you prefer but I think either would be ok since both are unit rates. One is the rate of pages/...
Thursday, August 23, 2007 at 7:35pm by DrBob222

Chemistry.. kinetics
Typically, initial rate is the highest. Instaneneous rate is the unit in the differential equation that solves the rate law.
Tuesday, July 21, 2009 at 5:39pm by bobpursley

Money and Banking
1. A firm uses capital to produce revenue. The marginal revenue from the first 5 units of capital is as follows: 1st unit has MR 2.30, 2nd unit has MR 1.9, 3rd unit has MR 1.70, 4th unit has MR 1.35, and 5th unit has MR 1.15. If the interest rate is 50%, what is the optimal ...
Sunday, September 8, 2013 at 6:37pm by Anonymous

Math
Ok so my tx book says explain the dirrrefence between a unit rate and a rate in in the 6th grade and it's my first week hhheeelllppp
Wednesday, August 29, 2012 at 7:31pm by Class rep

math (unit rate)
An 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. A 12 ouncecan cost $1.75. Which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by dani

Consumer Math Check
1. Money paid to a worker as a reward for good service is called ____________. =a.)Tips b.)Commission c.)Piecework 2. A ____________ is a record of time a worker starts and ends each day. a.)Weekly timecard =b.)Daily log c.)Pay period 3. ____________ is work paid for based on ...
Thursday, September 16, 2010 at 9:26am by Ariel

math
how to write the rate as a unit rate?
Tuesday, November 29, 2011 at 10:01pm by chelsey

math
explain how to write 20 miles divided by 4 hours as a unit rate If that's distance traveled per unit of time it would be 20miles per 4 hrs but since it's usually compared per hour... 20/4= 5 miles so every hour you travel 5 miles and thus... 5miles per hour Note the formula ...
Monday, August 20, 2007 at 8:13pm by michael

7th grade math
wriet a rate that can be calculted from the given information. include the rate unit. 1. there are 40 cars parked in the 6 rows of that parking lot.
Wednesday, January 7, 2009 at 9:15pm by cornelia

math
Consider the integer 345 = 3×100 + 4×10 + 5×1. 5 is the unit digit because it has the weight of ones. 4 has the weight of tens and 3 has the weight of hundreds. So, for unit digit of 7^x, we consider the first few values of x to see if there is a pattern. When x=1, 7^x = 7...
Sunday, June 13, 2010 at 4:43pm by Ariel

unit rates
whats the unit rate of..... drive 1,800 mi in 30 h
Tuesday, December 19, 2006 at 6:42pm by jasmine

ratios....unit rates
what is the unit rate of 120 b lbs/ $15
Thursday, January 8, 2009 at 9:44pm by 6th

Unit rates
Explain how you can use a unit rate to compare what store is a better buy.
Sunday, December 13, 2009 at 6:28pm by Bob

unit rates
how does unit rate help us in real life
Tuesday, December 19, 2006 at 6:42pm by lebron james

math
estimate each unit rate.1) 295 words in 6 minutes.find each unit price.then tell which has the lower unit rate. 2) $3.99 for 25fl.oz of detergent or $6.99 for 90 fl.oz of detergent.3) $d/12 hr= $96/8 hr 4. One molecule of nitrogen reacting 3 molecules of hydrogen makes 2 ...
Saturday, December 21, 2013 at 12:21am by angie

math
If you swim 2 miles in 40 minutes, what is the unit rate? If you use distance=rate*time, then rate =distance/time So 2mi/40min or simplifying to 1 mi per 20min Can you convert this to mile per hour?
Saturday, October 14, 2006 at 2:08pm by LIndsey

unit rate
ok im having trouble with unit rates i cant seem to get them can sum 1 help me or like giv an example to me so i can do the rest of my hw and understand it
Tuesday, April 14, 2009 at 7:57pm by jenna

Math(7th Grade)
300,000 * 30 * 2 = 18,000,000 liters of water needed for this trek. http://www.321know.com/rat-unit-rate.htm
Wednesday, September 5, 2012 at 8:46pm by Ms. Sue

Algebra 1
rate of change = slope it is the rate that a graph increases or decreeases. EX: 1/2 for every 1 unit rt, move 2 units up EX 7 (7/1) for every 7 units right, move 1 unit up
Sunday, September 30, 2007 at 5:39pm by Mike

Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next>>

Search
Members