Wednesday
April 23, 2014

Search: math(unit rate)

Number of results: 219,331

math/unit rate
please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You may also go to www.dictionary.com and type in...
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by hannah

Math
A rectangle has parameter of 24 unit, if width is 4 unit what is length. 10 unit 6 unit 16 unit 8 units My answer is 16 unit.. I wan a make sure if I am right.
Thursday, November 24, 2011 at 9:26am by Anonymous

math
Consider the integer 345 = 3×100 + 4×10 + 5×1. 5 is the unit digit because it has the weight of ones. 4 has the weight of tens and 3 has the weight of hundreds. So, for unit digit of 7^x, we consider the first few values of x to see if there is a pattern. When x=1, 7^x = 7...
Sunday, June 13, 2010 at 4:43pm by Ariel

Physics
the volume of a cuboid is the product of its length, breadth, and height. give a possible metric unit for the volume. is the unit for volume a basic unit or a derived unit? m^3. it is a basic unit is this correct?
Sunday, April 13, 2008 at 2:13pm by Anonymous

math
A storage unit in the shape of a rectangular prism has a volume of 72 ft3. The area of the base of the unit is 18 ft2. What is the volume of a similar unit whose height is 8 ft?
Wednesday, July 3, 2013 at 11:06am by Anonymous

math
A storage unit in the shape of a rectangular prism has a volume of 72 ft3. The area of the base of the unit is 18 ft2. What is the volume of a similar unit whose height is 8 ft?
Wednesday, July 3, 2013 at 11:06am by Anonymous

Math(Unit Rate)
If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 devide,=.5 Kg/unit calaulate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours dont know omg i dont know this means dumbasses ...
Monday, November 13, 2006 at 6:31pm by Sean + Sam

Math
Jan built a cube from unit cubes (each 1 by 1 by 1 unit). Ken took this cube apart,and used the unit cubes to build a rectangular solid that was the same height asJan's cube but 2 units greater in width and 2 units less in length. Ken had 24 unit cubes left over. How many unit...
Wednesday, May 1, 2013 at 2:16am by Nate Williams

Chemistry
Remember these. A bcc unit cell has 2 atoms/unit cell. A fcc unit cell has 4 atoms/unit cell. A simple cubic unit cell has 1 atom/unit cell.
Monday, February 8, 2010 at 9:47pm by DrBob222

math
unit purchase price = 10/6 = 1.6666.. unit selling price = 10/4 = 2.50 profit per unit = .833333 number sold = 60/.83333 = 72
Sunday, March 7, 2010 at 8:37pm by Reiny

Concordia
All costs shown are on a per unit of product sold basis. Sales = $18/unit Direct Materials = $2/unit Direct Labor = $2/unit Variable Manufacturing Overhead = $2/unit Variable selling and administrative expenses = $2/unit Fixed Manufacturing Overhead = $2/unit at current volume...
Wednesday, September 26, 2012 at 8:11pm by Dawn

French Study Guide
The unit I'm on is unit 10, and the title of this unit is La Sante, which is health.
Tuesday, October 27, 2009 at 5:00pm by Anna

Math Units
Why is a informal math unit considered to be more fun for students than a standard math unit?
Wednesday, April 16, 2008 at 5:38pm by Susan

Unit planning
Where could I find a sample unit that focuses on animals that live in water? The unit should have a literacy focus
Sunday, March 23, 2008 at 4:59pm by Ashley

Chemistry
The body centered cubic structure has two Na atoms per unit cell. mass of unit cell = (2 atom/unit cell)*(23 g/mol)*(1 mol/6.022 x 10^23 atoms) = ??[Check the atomic mass of Na on your periodic table.] Knowing mass of unit cell and density of the unit cell, calculate volume of...
Wednesday, January 2, 2008 at 4:09pm by DrBob222

Chemistry
500.0 O x (1S/2.25 O) x (1 kS/1000S) = ? note: O unit in numerator of first term cancels with O unit in denominator of second; S unit in numerator of second cancels with S unit in denominator of third and that leaves unit of kS which is what you want.
Thursday, September 12, 2013 at 10:39pm by DrBob222

math
what is the number of each atom in the unit cell of a BCC cystalline structure unit cell. I know its 2 atoms=8/8 +1 Calculate what % of each atom is contained within the unit cell? How do I do this
Wednesday, January 13, 2010 at 10:46pm by Anonymous

math
the rate of delivery is 150 g h^-1 so the length of time is 3000 g/150 g h^-1 20 h Note the unit conversion to g. Note that the unit g cancels and we end up with just h, unit of time, which is what we want.
Friday, April 8, 2011 at 3:57am by DrRuss

math
A company has monthly fixed costs of $22,000 for its facilities and it costs $280 per unit for each unit that it produces. How many units must the company produce to have an average cost per unit of $480?
Monday, May 16, 2011 at 6:11pm by Anonymous

Math
A manufacturer produces certain devices. The fixed cost of production is $2000. The first unit produced cost $2 and the cost per unit increases by 20 cents or each additional unit produced. What is the total cost C of producing x units?
Monday, May 10, 2010 at 7:23pm by Tim

mathh (unit rate)
$3/4lb unit rate 861 bagels/3d unit rate 850/1.25 unit rate
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Anonymous

math (unit rate)
SO it would have the same unit ofr measurement?
Thursday, April 26, 2007 at 11:02pm by Shannon

Math
Can the sum of two unit vectors be a unit vector? Can the difference?
Saturday, March 29, 2008 at 2:00pm by Anonymous

Math-unit rates
Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Tuesday, September 18, 2012 at 11:10pm by Sammi

Math-unit rates
Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
Tuesday, September 18, 2012 at 11:20pm by Sammi

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoey

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoey

math/unit rate
A unit rate is like 42 cupcakes in 3 boxes. how many cupcakes in each box. a unit rate is comparing 2 items.
Tuesday, September 26, 2006 at 5:58pm by Zoe

Money and Banking
1. A firm uses capital to produce revenue. The marginal revenue from the first 5 units of capital is as follows: 1st unit has MR 2.30, 2nd unit has MR 1.9, 3rd unit has MR 1.70, 4th unit has MR 1.35, and 5th unit has MR 1.15. If the interest rate is 50%, what is the optimal ...
Sunday, September 8, 2013 at 6:37pm by Anonymous

math
Why a rectangular prism composed of 2 unit cubes has 6 faces. How do its dimensions compare to a unit cube
Tuesday, February 18, 2014 at 8:41pm by heaven

math
what standard unit is comparable to a unit? thank you mrs.Sue
Sunday, April 20, 2008 at 10:04pm by dstny

Unit Cells
Copper has a unit cell volume of (47.453 A^3) and a face centered unit cell. How would I go about finding the volume of atoms within the unit cell? Would you use Avogadro's # somehow?
Sunday, May 9, 2010 at 11:00pm by CHeM

calculus
A company knows that unit cost C and unit revenue R from the production and sale of x units are related by R^2/236000+5507 . Find the rate of change of revenue per unit when the cost per unit is changing by and the revenue is
Sunday, July 4, 2010 at 6:10pm by theo

college
RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. RNO could sell these units in their ...
Friday, August 20, 2010 at 6:49am by G

Math
Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory? A.$12.82 B.$13.33 C.$13.78 D.$14.00
Thursday, December 13, 2012 at 12:45pm by Steph

Probability
I get 33.333% The each unit of energy has 3 possible landing. So the total possibilities are 3*3*3 = 27. There are 3 ways in which B has one unit and is the first unit. (BAA, BAC, BCC). So, there must also be 3 ways where B gets the second unit and 3 ways where B gets the ...
Monday, October 22, 2007 at 10:58pm by economyst

math (unit rate)
unit rate is like say you ate 3 pancakes for 6 dollars. the unit rate is 2 dollars a pancake
Thursday, April 26, 2007 at 11:02pm by jj

Math
How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
Tuesday, April 17, 2007 at 5:36pm by Adam

maths
A factory produces two products A and B using raw materials p and q. It uses 3 units of p and 1 unit of q to produce one unit of A. It uses 1 unit of p and 2 units of q to produce one unit of B. The maximum daily supplies are 330 units of p and 220 units of q. If the profit ...
Tuesday, July 9, 2013 at 7:50am by maths

Math
How many unit cubes would it take to construct the complete exterior of a hollow cube with edges of 4 units and faces 1 unit thick?
Wednesday, February 2, 2011 at 5:53pm by K

Physics
nope. it's not D,, power is work per unit time, or P = w/t where w = work in Joules (J) and t = time in seconds (s) thus the unit of power is Joules/second or J/s (A) hp = horsepower --> a unit of power,, (B) J = Joules --> unit of work (C) W = watts --> a unit of ...
Friday, October 29, 2010 at 2:32am by jai

AP Chem!
The unit will the those of rate; i.e., liters/min, liters/hour, mL/second, etc. Any unit of volume (usually used for gases)/unit time.
Sunday, October 5, 2008 at 7:58pm by DrBob222

math
"the 10s unit is 1/2 of the digit unit"
Thursday, January 26, 2012 at 5:35pm by Ms. Sue

Reason for my request
I am doing this for my Literacy class. our goal is not to create a unit but to find a unit and to evaluate whether or not that unit caters to the needs of the students it targets especially in terms of literacy....
Sunday, March 23, 2008 at 9:08pm by Ashley

Math
The decimal number 0.75 means: A. there are seventy-five parts of a whole unit that has 100 parts. B. there are seven-and-a-half parts of a whole unit. C. that a whole unit consists of seventy-five parts. D. seventy-five tenths of a whole unit.
Saturday, July 14, 2012 at 5:16pm by Loulou

unit rate
the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for the unit rate. For example, For a 20 oz box...
Tuesday, November 28, 2006 at 6:24pm by lisa

HEALTH
A calorie is defined as ________. A. A unit of energy supplied by foods with refined sugars B. A unit of measure supplied by cells C. A unit of measure supplied by carbohydrates D. A unit of energy supplied by food a?
Wednesday, August 1, 2012 at 3:06pm by Aya

math
Argus company makes three products: A, B, and C. Each unit of A costs $4, each unit of B costs $2, and each unit of C costs $1 to produce. Argus must produce at least 20 As, 30 Bs, and 40 Cs combined. Minimize Argus's costs
Tuesday, April 20, 2010 at 6:26pm by brittney

math
Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
Friday, October 12, 2012 at 9:34pm by Anonymous

statistics
Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
Wednesday, May 8, 2013 at 10:37am by Anonymous

ACCOUNTING
Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current level of activity, ...
Saturday, January 26, 2013 at 1:00am by DIANE

ACCOUNTING
Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current level of activity, ...
Monday, January 28, 2013 at 4:36pm by DIANE

Managerial Accounting
Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per unit based on the current level of activity, ...
Wednesday, April 16, 2014 at 11:34pm by Jhoan

Math (Combinatorics)
In the plane, the points with integer coordinates are called lattice points. Suppose a flea in the plane jumps from one lattice point to another. Each jump is one unit to the right, one unit to the left, one unit up, or one unit down. If the flea starts at the origin and makes...
Monday, April 29, 2013 at 11:37am by Bob

Math (Combinatorics)
In the plane, the points with integer coordinates are called lattice points. Suppose a flea in the plane jumps from one lattice point to another. Each jump is one unit to the right, one unit to the left, one unit up, or one unit down. If the flea starts at the origin and makes...
Wednesday, May 1, 2013 at 6:41am by Hale

math
By a unit fraction, we mean a rational number with a numerator of 1. Symbolically, 1 b where b is a nonzero integer. Find six distinct, positive unit fractions whose sum is 1.
Wednesday, February 6, 2013 at 3:54pm by Omar

Math
Need help understanding 2010-2011 Transitional Unit: 06 Lesson 01- Unit: 05 TESCCC source It is called Maintain Your Balance Can someone please help?
Wednesday, January 18, 2012 at 8:56pm by Jazz

math
rate of older machine === 1 unit/unit of time rate of newer machine === 4/3 units/unit of time combined rate = 1 + 4/3 = 7/3 units/unit of time (7/3)x = 560 x = 240 The slower did 240 copies and the faster did (4/3)(240) or 320 copies
Monday, October 1, 2012 at 4:14am by Reiny

mathh (unit rate)
tell whether the unit rate is written as a unit rate Question: 36 miles per hour
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by victoria

physics
A calorie is unit of heat or energy and it equals about 4.2J, where 1J= 1 kgm2/s2. Suppose we employ a system of units in which the unit of mass α kg, the unit of length β m & the unit of time γ s. Show that a calorie has a magnitude of 4.2α-1β-2γ...
Sunday, June 30, 2013 at 10:27am by Radhika

math
the______ relates to a price to some common unit parallel unit price rate isosceles decimal
Sunday, April 11, 2010 at 4:17pm by Anonymous

math
Calculate the magnitude of a when a = (2, 3, -2). Find (1/|a|)xa. Is it a unit vector. I calculated the |a| = sqrt17. I don't know how to determine if it's a unit vector or not?
Saturday, March 29, 2008 at 2:15pm by Anonymous

math helpp
8. Convert the scale to a unit rate. Show your work. Interpret the meaning of the unit rate.
Wednesday, January 16, 2013 at 8:14pm by tesj

math
It is not a unit vector unless its magnitude is 1. To make it a unit vector, all three components would have to be divided by sqrt17.
Saturday, March 29, 2008 at 2:15pm by drwls

math
Okay so i here is the problem......find the unit rate. I dont remember how to solve for the unit rate. Help me please i have a quiz tomorrow.
Monday, January 9, 2012 at 7:24pm by kayla

AP Chemistry
bcc is 2 atoms/unit cell. mass unit cell = 2*55.847/6.02E23 = ? volume unit cell = mass unit cell/density a = edge length = volume1/3 4r = a*(3)1/2 and solve for r = approximately 1.2E-8 cm. volume of atom = (4/3)*pi*r3 ratio is space used = (2*volume of atom/volume of unit ...
Tuesday, November 27, 2012 at 8:40pm by DrBob222

managerial economics
a)additional worker costs (50/200 = 1/4) dollar per unit additional machine costs (600/1800 = 1/3) dollar per unit So it would not pay to buy the machine b) If the hourly wage doubles, the labor would cost (1/2) dollar per unit, which is now greater than the (1/3) dollar per ...
Friday, February 8, 2008 at 3:21pm by Damon

math
OK. Then $6.75 is the "final cost." The unit is 5 pounds. Divide $6.75 by 5 to find the unit rate.
Wednesday, December 3, 2008 at 6:02pm by Ms. Sue

mathh (unit rate)
i hate math whats the ratio of 270 mi in 5 h as a unit rate ??????
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by Mariah

math
The unit rate is the price per unit. You can get it by dividing the price by the number of units that cost that amount. For example, ($2.00)/(5 cans) = $0.40/can
Tuesday, December 4, 2007 at 7:47pm by drwls

MATh/UNiT RATES
FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD FORM. 7.Gabrielle bikes 78 miles in 6 hours.
Tuesday, September 23, 2008 at 5:23pm by DEANZA

math
A product costs $42.75 per unit and we sell each unit for $78.42 there is a difference of $35.67. What is the percentage of the markup? Thank you.
Wednesday, October 31, 2012 at 7:33pm by Denyse

math
For liquid water, 200 ml. One (mg) is a mass unit; the other (ml)is a volume unit. You need a density to relate them.
Friday, December 28, 2012 at 1:58am by drwls

Math
How can you write a unit rate if at least one term is a fraction? How is this different from writing a unit rate where both terms are whole numbers?
Thursday, September 5, 2013 at 8:24pm by Lydia

Math
The quantity demanded each month of Russo Expresso Makers is 250 when the unit price is $136.oo. The quantity demanded each month is 1,2oo when the unit price is $98.00. The suppliers will market 700 espresso makers if the unit price is $58.00 or lower. At a unit price of $74....
Tuesday, September 11, 2012 at 3:49pm by Emily

Math
I'm not sure what these utility units are, but think of the following: $10 bottle of wine = 50 This is $.20/unit. $4 of cheese = 40 This is $.10/unit. Does this help with your problem?
Sunday, August 30, 2009 at 9:46am by PsyDAG

Math
25 heatbeats in 20 seconds is this a unit rate or non unit rate
Sunday, October 14, 2012 at 11:22pm by jion lee

math
1x8 2x7 3x6 and so on. Now in inches, which are whole numbers also, it brings up a great range of sizes, and in centimeters, which can be in whole numbers, even greater. Measurements are in whole numbers depending on the UNIT of measurement. 1 inch is a nice whole unit of ...
Thursday, December 16, 2010 at 8:04am by bobpursley

Physics
B)In physics (and in all science) standard units are used to ensure measurement uniformity. Which of the following fictitious units of measurement could not be considered a standard unit? 1) The grimph: a distance unit equal to exactly 4 meters. 2) The nicket: a time unit ...
Saturday, September 1, 2012 at 1:11pm by Zhady

algebra
Two equations; two unknowns. 500 x + 100 y = 352 400 x + 150 y = 304. Solve for x and y. y is the cost per unit of gas. x is the cost per unit of electricity. 2000 x + 750 y = 1520 2000 x + 400 y = 1408 350 y = 112 y = $0.32 per unit x = $0.64 per unit
Thursday, March 29, 2012 at 11:06pm by drwls

math (unit rate)
An 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. A 12 ouncecan cost $1.75. Which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK
Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm by dani

math
A product is on sale for 30% off of normal selling price of $12.00 per unit and each unit cost is $5.00. What is the gross profit percentage?
Tuesday, November 6, 2012 at 1:56am by Denyse

algebra
1) It took a contractor 1285 hours to manufacture their first unit of an item. If the contractor expects to achieve a 92% unit learning curve, how many hours would be required to manufacture units 51-100? (Use the tables provided in the lesson). 290,475 37,488 284,398 38,289 2...
Wednesday, August 31, 2011 at 12:14pm by Debra

math
What text? Unit price usually refers to the price per pound or ounce (in the USA). The unit price usually, but no always, decreases when you buy larger sizes. Most supermarkets are required to post the actual price (per item) in large type and the unit price in small type on ...
Wednesday, June 30, 2010 at 12:59pm by drwls

math
1285 hrs to manufacture first unit - expects to achieve a 92% unit learning curve - how many hours would be required to manufacture units 51-100
Saturday, January 23, 2010 at 9:26am by ruth

Math
Unit Rates.. But trying to find the unit cost.. $2.00/64 $7.50/256 My answer for the first one is 32. Not sure about the second one .
Friday, November 15, 2013 at 1:58pm by Anonymous

math 115
1. determine whether the pair of fractions is proportional 4/6=8/12 yes, is this correct/ 2. find the unit price for the item.$54.70 for 5 !@#$%^&rs $10.94 unit. is this correct?
Saturday, September 5, 2009 at 11:10pm by Lea

chem da
The idea here is to use factors that convert from one unit to another. The placement of the factor (what's in the numerator and denominator) is done so that the unit you don't want to keep is canceled and the unit you want to keep is left. For example, there are 1000 g in 1 kg...
Saturday, September 17, 2011 at 5:52pm by DrBob222

statistics
this is a problem in my statistics class, and I am lost to me, it is confusing or missing something here is the problem please help grade points are assignede as follows: a=4,b=3,c=2,d=1,f=0. grades are weighted according to credit hours. if a student receives an A in a four-...
Sunday, February 10, 2013 at 10:42pm by Cyn

Math
900 s x (1 min/60 s) = ?? You know there are 60 seconds in 1 min so the factor is EITHER 60 s/1 min OR 1 min/60 s. Which do we use? Use the one in which the unit we don't want cancels and leaves the unit we want for the answer. Note that in my first line, seconds in the ...
Saturday, April 26, 2008 at 4:01pm by DrBob222

chemistry
for NaTl, is the unit cell of it based on the repetition of body centered cubic and the holes in this unit cell are octahedral? how many of each of the 2 cubes drawn for NaTl are required its unit cell? is it 8?
Monday, February 15, 2010 at 7:08pm by eng

math
I don't understand how to write the formulas for unit analysis. I can do the problems, but the explanation of the formulas in my book doesn't make sense with the problems I am doing. For instance, this one: Find the unit rate: $2 for 5 cans of vegetables. I know it is $0.40 ...
Tuesday, December 4, 2007 at 7:47pm by Lydia

Physics
1)The velocity of sound in air is 332 m/s. If the unit of length is km and the unit of time is hour, what is the value of velocity? m/s bobpursley said he would be happy to check my work but I don't know what theyre looking for I thought they are looking for the unit which is ...
Tuesday, April 15, 2008 at 12:17pm by Jon

math UNIT RATE
Unit price is price per ounce, usually expressed in cents per ounce. For the first can, 1.14/8 = 0.1425 $/oz = 14.25 cents/oz Now you do the second can and compare them. They are pretty close in unit price. Sometimes the bigger size is not the better deal.
Saturday, January 5, 2008 at 1:03pm by drwls

MATH
RobertaHernandezsellsthreeitems‐A,B,andCinhergiftshop.EachunitofAcostsher$2 tobuy,$1tosell,and$2todeliver.ForeachunitofB,thecostsare$3,$2,and$2,respectively, andforeachunitofC,thecostsare$6,$2,and$4respectively.The...
Tuesday, December 13, 2011 at 10:48pm by pickle123

accounting
Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit Mar. 5 Purchase 260 units @ $57.40/unit ...
Thursday, November 22, 2012 at 12:07am by Julie

chemistry/math
32 g X (1 mL / 2.78 g) = 11.51079137 mL The g will cancel out, and you will be left with the mL unit, which is a unit of volume.
Monday, September 29, 2008 at 10:05pm by Joe

chemistry
3.01 x 10^23 molecules x (1 mole/6.02 x 10^23 molecules) = ?? moles. Note that the factor in parentheses is a conversion factor and it is arranged so that the unit we want to convert FROM cancels (in this case the unit we want to get rid of is molecules) and the unit we want ...
Saturday, June 19, 2010 at 6:10pm by DrBob222

Geometry
your Dad is making the connection between the "unit circle" and basic trigonometry. Do a Google search for "unit circle" or "trigonometry and the unit circle" You will get many webpages, here is one that seems to be quite good (Broken Link Removed)
Saturday, August 23, 2008 at 12:06pm by Reiny

7th grade science
The formula for density is mass volume, or Mass divided by Volume. For example: 2000g 4000cm = .5 g/cm The end unit, [in this case, g/cm] is the unit of mass [in this case, grams], slash, unit of volume [in this case cm]. This would make the unit g/cm. Hope this helps...
Monday, December 16, 2013 at 9:10pm by Griffin

Pages: 1

Search
Members