Sunday

April 20, 2014

April 20, 2014

Number of results: 4,632

**hurry! math**

125^x-2 = 125^2 * 125^x-4 125^x-3 = 125 * 125^x-4 so, what we have is 125^x-4 (125^2 - 125) = 125^x-4 125^2 - 125 = 1 No solution Evidently I misunderstood the notation. If you meant 125^x - 2 + 125^x - 3 = 125^x - 4 125^x = 1 x = 0
*Monday, May 6, 2013 at 8:05am by Steve*

**statistics**

Use the list and calculation method to answer the following questions. Show your work at each step. 4. You draw three cards (with replacement) from a standard deck of cards. What is the probability that a. exactly one will be red: .125 + .125 + .125 = .375 b. none will be red...
*Friday, June 7, 2013 at 5:47pm by Lynn*

**math**

1 / 8 in )= 0.125 in 1 / 2 in = 0.5 in 0.125 - 0 = 0.125 0.125 - 0.5 = - 0.375 0.125 - 1 = - 0.875 Less differet is 0.125 1 / 8 in is closest to 0 in
*Sunday, December 11, 2011 at 10:23pm by Anonymous*

**hca 220**

hca 220 hca 220 Use 10 medical words discussed in this week’s reading to create a script of dialogue between two medical professionals.
*Monday, August 16, 2010 at 9:25pm by Anonymous*

**math**

which of the following expressions shows the equation to use in finding the dimensions of a cube n by n by n with a volume of 125? 1]n3=125 2]n2=125 3]3n=125 4]n=125-3 5] not enough information is given.
*Thursday, November 15, 2012 at 10:17am by nerline 2*

**math 11**

125 = 5^3 125^-2/3 = 1/(125^2/3) = 1/(5^3)^2/3 = 1/5^2 = 1/25 ----------- 125^3/2 = sqrt(125)^3 not the same thing at all
*Thursday, January 12, 2012 at 12:47am by Steve*

**mathematics**

which of the following expressions shows the equation to use in finding the dimensions of a cube n by n by n with a volume of 125? 1. n3 =125 2. n2 =125 3. 3n =125 4. n =125 __ 3 5. not enough information is given
*Sunday, August 28, 2011 at 5:23pm by Quanna*

**hca/125**

Address the risk factors for arthritis, osteoporosis, and injuries from falls. Incorporate prevention strategies such as proper nutrition (calcium, diet).
*Monday, April 11, 2011 at 10:55pm by Rebecca*

**math**

which of the following expressions shows the equation to use in the finding the dimensions of a cube N by N by N with a volume 125 1) n3=125 2) n2=125 3) 3n=125 4) n=125/3 5) not enought info given need help with this problem!!
*Tuesday, August 24, 2010 at 11:36pm by Angel*

**math**

which of the following expressions shows the equation to use in finding the dimensions of cube n by n by n by n with a volume of 125? 1. n to the third power =125 2. n to the second power= 125 3. 3n=125 4.n=125/3
*Saturday, July 9, 2011 at 12:03pm by jenny*

**algebra**

If you think about it, 1/5 is really 5^-1, which is read "five raised to the negative one." 125 becomes 5^3. We needed to have the SAME BASE of 5 on BOTH sides of the exponential equation. We now have this: 5^-1(x - 2) = 5^3 NEXT: Remove the parentheses from the left side by ...
*Wednesday, February 20, 2008 at 7:00pm by Guido*

**chemistry**

Ka = (x)(x)/(0.125-x) = 1.84E-4 We make the problem a little easier to solve if we assume x is small and that 0.125-x = 0.125. Then 1.84E-4 = x^2/0.125 1.84E-4*0.125 = x^2 2.3E-5 = x^2 x = sqrt(2.3E-5) = 0.00480M = (H3O^+).
*Friday, November 11, 2011 at 7:42pm by DrBob222*

**HCA 270**

Has anyone taken Axia's HCA 270? Need help on Checkpoint: Ration Analysis.
*Friday, November 7, 2008 at 1:04pm by ERICKA*

**HCA 220**

HCA 220 WEEK 4 POWER POINT PHYSIOLOGY PRESENTATION CH. 3,4,&5
*Friday, April 9, 2010 at 3:46pm by Anonymous*

**finance**

What is HCA? http://en.wikipedia.org/wiki/HCA
*Sunday, June 30, 2013 at 9:27pm by Ms. Sue*

**Algebra 2**

1/5 - 1/25 + 1/125 = LCD = 125 25/125 - 5/125 + 1/125 = 21/125.
*Saturday, May 12, 2012 at 7:33pm by Henry*

**HCA 220**

Does anyone know where I can purchase the HCA 220 textbook for reasonable price?
*Thursday, September 17, 2009 at 11:58am by Michelle*

**Algebra**

make a sketch and shade in the region. (I used the intercepts of the corresponding equations to draw the lines) I got a region with critical points of (13.125, 3.125) and (7.5, 12.5) inside the first quadrant after solving the simple equations. Slide the line 4x + 2y = z ...
*Thursday, August 25, 2011 at 1:35pm by Reiny*

**Standard Deviation-Please check**

2-25.125=-23.125 = 534.77 5-25.125=-20.125 = 405.02 47-25.125=21.875 = 478.52 11-25.125=-14.125 = 199.52 13-25.125=-12.125 = 147.02 48-25.125=22.875 = 523.27 39-25.125=13.875 = 192.52 36-25.125=10.875 = 118.27 Sum 2598.41 If I divide by one less,which I am supposed to do I ...
*Monday, June 14, 2010 at 10:57pm by bart*

**Math**

well, I would let z = x^3 then z^2 -124 z -125 (z-125)(z+1) so (x^3-125)(x^3 + 1) we know 5^3 = 125 try dividing by (x^3-125) by x-5 sure enough (x-5)(x^2+5x +25)(x^3 +1) so try (x+1) on the (x^3+1) part and get (x-5)(x^2+5x+25)(x+1)(x^2-x+1)
*Friday, January 27, 2012 at 4:46pm by Damon*

**Algebra II**

1/6.25 = e^-(125 t) .16 = e^-(125 t) ln .16 = -125 t -1.83 = -125 t
*Monday, November 21, 2011 at 1:14pm by Damon*

**math**

1^3/5^3= 1/125 2^3/5^3= 8/125 1/125*8/125= 8/15625 = 0.000512
*Sunday, December 11, 2011 at 11:38pm by Anonymous*

**HCA 220**

I need help with this capstone discussion question for HCA 220 week 9. The following questions are:" What are the most important concepts you have learned in this course? How can you apply them to your life? What difference can the topics in this course make in your everyday ...
*Sunday, August 16, 2009 at 6:46pm by Markella Smith*

**6th grade**

Since the mode is 125, at least two of them must have brought exactly that many. The third student must have brought 26 more or less than that, because the range is 26. The two possibilities are: 125, 125, and 99, and 125, 125 and 151.
*Wednesday, January 20, 2010 at 6:06pm by drwls*

**chemistry**

is this the right anser? for this problem please let me know thanks calculate the amount of heat in kilojoules released when 50 grams of steam at 125 C are converted to 50 grams of ice at -125 C so 50 grams of H2O Ti= 124 C Tf= -125 C q=? J=? q=m *Cp * At J= 50g * 4.184J/g C...
*Monday, October 27, 2008 at 6:52pm by Joshua*

**Math**

Please don't change names with each post. 1,000 / 8 = 125 3 * 125 = ? 5 * 125 = ?
*Monday, September 6, 2010 at 4:49pm by Ms. Sue*

**pre algebra**

6/3.2 = 1.875 15 - 1.875 = 13.125 13.125 + 7 = 20.125 20.125 - 1 = 19.125 Answer = 19.125
*Monday, August 27, 2012 at 9:38pm by Anonymous*

**Math**

the mean is 2044/16 = 127.75 the median is 125 + 125 = 250/2 = 125 the range is 171 - 89 = 82 Am i correct?
*Saturday, July 30, 2011 at 2:55pm by Jen*

**math 11 **

simplify (make the radicand as small as possible) 125^-2/3 =125^3/2 =square root(125^3) I'm stuck in this part what do I do next? please help
*Thursday, January 12, 2012 at 12:47am by MathHelp*

**Algebra**

H = p a^t H = 125 * 3^4 = 125 * 3*3*3*3 = 125 * 81 = 10,125 However your formula does not make sense to me. I suspect a typo. In real life you would not build three times as many homes every year as in the year before. We would run out of planet very quickly.
*Monday, July 5, 2010 at 7:49pm by Damon*

**Calculus**

In general, f(x) ≅ f(x0) + f'(x0)*(x-x0) For f(x) = ∛x f(x) ≅ ∛x0 + (x-x0)/(3∛(x0²)) Let x0=125, x=125.2 f(125.2) = f(125) + (125.2-125)/(3∛(125²)) =5 + (0.2)/(3*25) =5.0267 Check: 5.0267³ = 125.2001...
*Monday, September 28, 2009 at 6:25pm by MathMate*

**Sur: Healthcare HCA 240**

Ms. Sue~ Is there something wrong with you? We are not trying to be doctors in HCA 240 - these are fictional characters! We are learning about different disorders and diseases therefore we have to know symptoms! Why would you take down a students attempt at help? I think you ...
*Saturday, May 9, 2009 at 8:54pm by Wiccandream*

**math**

1/8 = .125 so .125/12 = 3/x x = 36/.125 = 288 miles
*Sunday, May 20, 2012 at 8:56pm by Damon*

**hurry! math**

Find the value of x in 125^x-2 + 125^x-3 = 125^x-4.with explanation
*Monday, May 6, 2013 at 8:05am by hurry! nick *

**HCA 230**

CORRECTION- THIS QUESTION IS FOR MY HCA 230 CLASS NOT CULTURAL DIVERSITY CLASS.
*Saturday, February 2, 2008 at 3:16pm by Tiane*

**math**

5^3 = 125 So how do we get 125^(1/3) from this? Simply take the cubed root of both sides. (5^3)^(1/3) = 125(^1/3) What then, must the cubed root of 125 be?
*Thursday, February 28, 2008 at 9:52pm by Dan*

**math**

N delivers 125/2 papers per hour A delivers 125/3 papers per hour together they deliver (125/2 +125/3) papers/hr that is really 125(1/2+1/3) = 125 (3/6+2/6) = 125 (5/6) papers/hr so 125 (5/6) papers/hr * x hours = 125 newspapers x = 6/5 hours = 1 1/5 1/5 hour = 60/5 = 12 ...
*Sunday, June 1, 2008 at 8:28pm by Damon*

**Algebra 2 ..**

Both problems require to graph the vertex. 1. we know that the parabola passes through the following points: (0,0), (50,125),(100,0). Using the standard formula, where (h,k) represent the coordinates of the vertex, we have h=50, k=125, and the parabola is: y=a(x-h)^2+k=a(x-50...
*Wednesday, December 26, 2012 at 7:40pm by MathMate*

**Algebra**

1 + .03 = 1.03 1 - .11 = .89 1 + .125 = 1.125 = 9/8 (.125 = 1/8) 1 - .0625 = .9375 = 15/16 (.0625 = half of .125 or 1/16) (1 + x)? I hope this helps. Thanks for asking.
*Thursday, February 19, 2009 at 7:02pm by PsyDAG*

**math**

(125-115)/125 (10/125 )*100 8%
*Tuesday, April 15, 2014 at 11:34pm by Kuai*

**math**

since 2N IS DIVIDING MOVING IT TO THE OTHER SIDE OF THE EQUATION LETS YOU MULTIPLY IT FROMING 3N= 2N(0.125). NOW TO GET RID OF 0.125 YOU DIVIDE IT FROM BOTH SIDES. 3M/0.125= 2N. DIVIDE BY 2 TO GET N BY ITSELF. N= 3N/0.125 0VER OR DIVIDED BY 2
*Thursday, November 27, 2008 at 3:34pm by walid*

**arithmetic**

0.125 is read as one hundred twenty-five thousandths. As a fraction it is 125/1000. That can be simplified by reducing it to 125/1000 = 5/40 = 1/8.
*Tuesday, February 5, 2008 at 6:28pm by Ms. Sue*

**Math**

The number of dry cleaning orders picked up at Sunny Fresh Dry Cleaners was sampled over 12 hour periods. Below is the sample: 142 171 125 91 140 125 97 125 162 142 125 117 89 125 140 128 From this data set, compute the sample mean, median, mode and midrange. Compute the 1st ...
*Friday, July 29, 2011 at 9:03pm by Jen*

**Chemistry**

I suggest X = + enantiomer and 1-X = - enantiomer. --------------------------- 125.6X + (1-X)*-125.6 = 35.6 and solve for X and 1-X. These will be fractions and you can convert to percent by multiplying by 100. Note: If the + enantiomer has +125.6 then the - enantiomer will ...
*Tuesday, November 8, 2011 at 12:53pm by DrBob222*

**ALG2**

recall that a^(-x) = 1/a^x having a negative exponent does not imply you get a negative answer. so (-125)^-2/3 = 1/(-125)^(2/3) = 1/[(-125)^(1/3)]^2 = 1/(-5)^2 = 1/25
*Wednesday, March 12, 2008 at 10:31am by Reiny*

**math**

The "square root" of a number simply means the number is raised to the power of 1/2 or 0.5. So your question becomes (((125)^1/2)^4)^1/6 When you have exponents beside each other you simply multiply them. So the question becomes 125^(0.5*4*1/6) = 125^(1/3) Now what number ...
*Thursday, February 28, 2008 at 9:52pm by Dan*

**algebra**

1/125(5^8-1) 1/125 (5^7) 1/125 (78125) = 625
*Saturday, March 10, 2012 at 2:10am by Renee*

**Chemistry**

I think it is easier to set up an ICE chart for these. Note that it is a limiting reagent problem. mol HCl = M x L = 0.5 x 0.25 = 0.125 mol Ca(OH)2 = 0.5 x 0.25 = 0.125 .......2HCl + Ca(OH)2 ==> CaCl2 + 2H2O I.....0.125....0.125......0........0 C....-0.125...-0.0625...0....
*Sunday, July 22, 2012 at 3:11am by DrBob222*

**HCA/270**

Tawanna -- you've posted this in the wrong forum_search_20140419! The Jiskha Homework Help Forum has absolutely no connection with Axia College. We know nothing about HCA 270, Arcadia Hospital or your table. If you're hoping for another Axia student to help you through Jiskha...
*Friday, June 26, 2009 at 7:59pm by Ms. Sue*

**calculus**

How much did it change? YQ = 4(500)^3 YP = 4 (1)^3 difference = 4 (125*10^6) length of interval = 5 - 1 = 4 so 4 (125*10^6)/4 = 125 *10^6
*Wednesday, January 26, 2011 at 12:34pm by Damon*

**HCA 240 week 5 DQ 1**

hca 240 week 5 dq1
*Sunday, November 22, 2009 at 12:32pm by Anonymous*

**Physics**

F = 125 N mass = (125+305)/10 = 43 kg a = F/m = 125/43 = 2.9 m/s^2
*Tuesday, January 17, 2012 at 8:10pm by Damon*

**physics**

time to top = 6.25/2 = 3.125 v = Vi - 9.8 t 0 = Vi - 9.8 t Vi = 9.8*3.125 = 30.625 so h = 0 + Vi t - (9.8)/2 t^2 h = 30.625 * 3.125 - 4.9 * (3.125)^2 = 47.85 meters
*Thursday, February 12, 2009 at 7:04pm by Damon*

**Geometry**

let the height be h (1/2)(14)h = 125 h = 125/7 side^2 = (125/7)^2 + 7^2 = 367.877551 side = 19.18 so the two equal sides are appr. 19.2 ft each
*Friday, May 25, 2012 at 4:58pm by Reiny*

**Chemistry**

..........HA --> H^+ + A^- Initial.0.125....0......0 change....-x.....x......x equil..0.125-x...x......x Ka = (H^+)(A^-)/(HA) Plug into the Ka expression and solve for x = (H^+). Then % ion = [((H^+)/(0.125)]*100 = ?
*Saturday, September 29, 2012 at 8:13pm by DrBob222*

**math exponential**

5 e^-(t/5^2) = 1.5 e^-(t/125) = .3 e^(t/125) = 1/.3 = 3.3333 t/125 = ln 3.3333 t = 150.5 can some one please explain why it's 1/.3 and where the one comes from and where the negative sign goes. Steps 2 to 3 is what i'm talking about
*Monday, January 19, 2009 at 3:47pm by Anonymous*

**math**

if the new one is similar to the old one, then it must be 7x by 9x and its perimeter would be 2(7x+9x) or 32x so 32x = 260 x = 8.125 so the new one is 7(8.125) by 9(8.125) or 56.875 by 73.125 check : 73.125/56.875 = 73125/56875 = 2925/2275 = 9/7 --- ratio works perimeter = 2(...
*Wednesday, March 23, 2011 at 9:52pm by Reiny*

**HCA 220**

Is it either one of these two? http://www.textbooks.com/Adv-Search.php?CSID=Q2U0QQA0C2U0QOQCMAOMQTAAD&PART=PRINT&keyword=HCA+220&x=28&y=24 If not, find someone with a used textbook. Is there a bookstore there where students turn in old textbooks? Sra
*Thursday, September 17, 2009 at 11:58am by SraJMcGin*

**Math**

The number of dry cleaning orders picked up at Sunny Fresh Dry Cleaners was sampled over 12 hour periods. Below is the sample: 142 171 125 91 140 125 97 125 162 142 125 117 89 125 140 128 From this data set, compute the sample mean, median, mode and midrange. Compute the 1st ...
*Saturday, July 30, 2011 at 2:55pm by Jen*

**chemistry/please double check**

Hi, I just need to know if I finally got this exercise right. Calculate the amount of heat in kilojoules released when 50 grams of steam at 125 Celsius are converted to 50 grams of ice at -125 Celsius. so, qw= 50*4.184J/g C (125 C-o)= 26.15 x 10^3 qi= 50*2.09*(-125)=-13.065 KJ...
*Tuesday, October 28, 2008 at 8:02pm by Joshua*

**Finance**

Kim Davis is in the 40% personal tax bracket. She is considering investing in HCA (taxable) bonds that carry a 12% interest rate. a. What is her after-tax yield (interest rate) on the bonds? b. Suppose Twin Cities Memorial has issued tax exempt bonds that have an interest rate...
*Monday, January 27, 2014 at 8:24pm by Lisa*

**Math**

Let the function be y = x^(1/3) so we know (125, 5) lies on it, we need (123, ?) dy/dx = (1/3)x^(-2/3) at (125,5) , dy/dx = 1/75 the tangent equation is y = (1/75)x + b but (125,5) is on it 5 = (1/75)(125) + b 5 = 5/3 + b b = 10/3 tangent line at (125,5) is y = (1/75)x + 10/3 ...
*Saturday, March 13, 2010 at 12:14am by Reiny*

**math word problm**

120/11 = 10.9090909090909090_ Without rounding, the tenth digit is 0. 1. Range from +27 to - 125, therefore average (27+125)/2 = 76. Go 76º up from -125º or down from 27º. 2. -2-(-1) = -2+1 = -1
*Thursday, October 6, 2011 at 1:33pm by PsyDAG*

**MATH**

x = (x+7) + (x+14) + (x+21) + (x+28) = 125, 5x + 70 = 125, 5x = 125 - 70 = 55, x = 11.
*Sunday, September 5, 2010 at 9:47pm by Henry*

**Calculus **

let foot of ladder be x ft from wall let top of ladder by y ft above grouns x^2 + y^2 = 15^2 2x dx/dt + 2y dy/dt = 0 so when t = 2, x = 4+6 = 10 y^2 = 225-100 = 125 y = √125 , and dx/dt = 3 2(10)(3) + 2(√125 dy/dt = 0 dy/dt = -60/(2√125) = -30/√125 = ...
*Saturday, October 29, 2011 at 10:10pm by Reiny*

**math**

2L * 2W = 125 cm. 2L + 2*21.4 = 125 2L + 42.8 = 125 2L = 125-42.8 = 82.2 L = 41.1 cm.
*Friday, March 29, 2013 at 4:02am by Henry*

**Algebra II - Word Problem**

125 = 45/(0.4+m) 0.4+m = 45/125 m = 45/125 - 0.4 m = -0.04
*Thursday, November 15, 2012 at 8:20pm by Steve*

**Accounting**

John Doe is in the 40 percent personal tax bracket. He is considering investing in HCA bonds that carry a 12 percent interest rate. a. What is his after-tax yield(interest rate) on the bonds? b.Suppose Twin Cities Memorial Hospital has issued tax-exempt bonds that have an ...
*Monday, January 25, 2010 at 1:05pm by Angel Wright*

**math**

625 factors into 5 * 5 * 5 * 5. You have to combine the above factors, so the difference will equal 120. 5 * 5 * 5 = 125 125 - 5 = 120, or even better 5 - 125 = -120 Therefore x^2-120xy-625y^2 = (x+5y)(x-125y) Although this may not be the process you were seeking, I hope this ...
*Friday, May 2, 2008 at 11:45am by PsyDAG*

**Math/Trig**

Area of circle: A=r^2*pi Area of your sector=r^2*pi*(125/360)=3^2*pi*125/360=9*pi*125/360 =9*3.1415926535*125/360 =3534,2917351875/360 =9,8174770421875 m^2
*Friday, January 14, 2011 at 1:06pm by Bosnian*

**math**

math - bobpursley, Tuesday, May 14, 2013 at 7:41pm 125=M*e^(.045*40) M=125K/6.04== 20.66236 K 125=M(1+.05)^40 log 125=logM + 40log1.05 M= = 17.75571 thousand
*Tuesday, May 14, 2013 at 7:22pm by bobpursley*

**HealthCare Finance Bonds **

John Doe is in the 40 percent personal tax bracket. He is considering investing in HCA bonds that carry a 12 percent interest rate. a. What is his after-tax yield (interest rate) on the bonds? b. Suppose Twin Cities Memorial Hospital has issued tax-exempt bonds that have an ...
*Saturday, May 25, 2013 at 12:07pm by Chris*

**Algebra**

y=-2x^2+38x+10 we look for y>125 First we solve for points where y=125: 125=-2x^2+38x+10 -2x^2+38x-115=0 Solving for x, we find x=3.78 or x=15.22 Thus the projectile is over 125' between t=3.78 s and 15.22 s. Note: a parabola with the leading coefficient negative (-2x²...
*Friday, December 10, 2010 at 2:10pm by MathMate*

**powers of exponents math**

simplify each expression: can you check and help me please a) 3*3*3 i got: 27 b) (-2)(-2) i got: 4 c) (-125)(-125)(-125) i got: -1953125. d) -(2)(2)(2) i dont know: e) (-1) (-1) i got : 1 f) -4*4 i dont know:
*Saturday, September 8, 2012 at 11:27am by marko *

**Chemistry-urgent!**

Think it through. If you DILUTE something by a factor of 2, you take 125 mL and make it 250 mL. That makes it weaker, right? How much weaker? 250/125 = 2 x weaker so if it were 5.00% before, now it is 2.50%. If you ended up with 63 mL, the same grams in less volume is MORE ...
*Tuesday, November 30, 2010 at 4:51pm by DrBob222*

**physics**

t1=s1/v1=125/4=31.25 s. t2= s2/v2=125/4.5=27.78 s. t3= s3/v3=125/5.5=22.73 s. t=31.25 +27.78+22.73=81.76 v(ave) =total distance/ time taken = 125•3/81.76=4.59 m/s
*Tuesday, August 21, 2012 at 9:36pm by Elena*

**Stats**

D. 7/125 (specific category/grand total) E. Green eyes = 22/125 (category total/grand total) RFL = 74/125 For "either-or" probability, you add the individual probabilities. I hope this helps. Thanks for asking.
*Sunday, October 25, 2009 at 3:32pm by PsyDAG*

**math**

(-25+4)to the power 2x3-(5)to the power 3. is this the correct question? =-21 to the power 2 x3-(5x5x5) =(-21x-21)x3-125 =461x3-125 =1383-125 =1258 final answer.
*Wednesday, December 12, 2012 at 6:48pm by khan*

**Math**

If you know the quick expansion of (a+b)^3 = a^3 + 3a^2b + 3ab^2 + b^2, then your expression is = (3x)^3 + 3(3x)^2(5) + 3(3x)(5)^2 + 5^3 - 3x^3 + 3x = 27x^3 + 135x^2 + 225x + 125 - 3x^3 + 3x = 24x^3 + 135x^2 + 228x + 125 (here is a quick way to see if your answer is correct. ...
*Tuesday, July 26, 2011 at 9:22am by Reiny*

**math**

if 3M/2N=0.125, what is the value of N in terms of M? This is the workout solution.... 3M=2N(0.125) 3M/0.125=2N 24M=2N 12M=N I still don't understand....Please help..
*Thursday, November 27, 2008 at 3:34pm by Samia*

**math**

you have 2 lengths of 125, so you use up 250. Now you have 50 left, the 2 other sides must be even in order to be a rectangle. So divide 50 by 2 and you get 25. Therefore the rectangles sides are 125,125, 25,2.
*Tuesday, January 29, 2008 at 9:59pm by Cassidy*

**Algebra 2**

1)Solve: (1/5)^(t-2)=125 (1/5)^(t-2)=125 (1/5)^(t-2)=5^3 (1/5)^(t-2)=(1/5)^(-3) equate the powers on both the sides. we obtain..... t-2=-3 t=-3+2=-1 t=-1
*Tuesday, May 20, 2008 at 1:31pm by Jon*

**Math 115 24**

No, on two counts -125 + 3 = -122 -125 - 3 = -128
*Friday, January 9, 2009 at 7:55pm by Damon*

**algebra**

64y^3-125 8x^3+125 Please help me I do not understand. Must done today.
*Monday, May 17, 2010 at 11:59am by Johnnie J*

**Physics**

125/65 - 125/70 = ___ hours Concert that to minutes
*Thursday, September 16, 2010 at 9:55am by drwls*

**exp of math**

add and simplify 96/125 + 83/125 + 2/15 =
*Thursday, July 14, 2011 at 9:43am by aj*

**math**

You would start by plugging in 125 for x. C=500+50(125) C=6,750
*Thursday, October 13, 2011 at 9:11am by Rebecca*

**Math**

yes , if you meant to type 8.125 or you could say 8 lbs and 2 ounces .125 = 1/8 and 1/8 of 16 = 2
*Sunday, March 10, 2013 at 5:35pm by Reiny*

**math**

625/1000 = 5/8 (divide top and bottom by 125) by the way, .125 = 1/8
*Monday, March 24, 2014 at 6:07pm by Steve*

**Calc**

suppose that f(x) is a function of f(125)=52 and f'(125)=4. estimate f(123.5)
*Saturday, January 29, 2011 at 1:12pm by Matt*

**Calc**

Suppose that a function f(125)=52 and f'(125)=4. Estimate f(123.5)
*Saturday, January 29, 2011 at 10:05pm by Matt*

**Math pattern**

3, 125, 625, 125, 25, ??? I am thinking it is 10, 2?
*Thursday, November 8, 2012 at 11:54am by Brian*

**Physics**

0.5 m V^2 = 0.5*(1/m)*(mV)^2 Kinetic energy = ( 0.5)*(1/m)*(momentum)^2 1 = (1/m)*0.125 m = 0.125 kg
*Wednesday, May 15, 2013 at 11:05pm by drwls*

**decimals**

Please try this one again. 8 9/125 9/125=13.8 answer 8.138
*Tuesday, October 12, 2010 at 10:21pm by Ms. Sue*

**math**

125 - 42 = 83 answers right 125 * 0.65 = 81.25
*Tuesday, January 31, 2012 at 7:09pm by Ms. Sue*

**Trigonometry**

if secØ = 3.125 then cosØ = 1/3.125 = .32 now do as instructed, use your calculator.
*Thursday, October 17, 2013 at 10:27pm by Reiny*

**Math**

125,000 invested for 6 months = 125000(1.025 = $128,125 So what do you think?
*Sunday, April 13, 2014 at 10:18pm by Reiny*

**One college algebra ?**

Hello I have a question about a problem. The problem is (- 25/9)^3/2. Its multiple choice however I think they are tricking us. A. 125/27 B. - 125/27 C. 125/3 D. Not a real number I got A as an answer but feel that it is not a real number?
*Wednesday, January 16, 2013 at 10:16pm by Kristen*

**algebra**

they are factor complete or state that the polynomial is prime. 64y^3-125 8x^3+125 so help me please.
*Monday, May 17, 2010 at 11:59am by Johnnie J*

**chemistry**

Which of the following volumes are equivalent to 125 cm3? 1.25 dL 125 mL 0.0125 L
*Wednesday, September 8, 2010 at 7:54pm by Danielle*

Pages: **1** | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next>>