Friday

April 18, 2014

April 18, 2014

Number of results: 206

**Calculus**

I draw the figure, labeling the distance the plane flies on its path as Flightdistance(FD), d is the distance from radar to plane, 8km is the initial vertical altitude. FD=time*24km/min Using law of cosines d=sqrt(FD^2+8^2-2*8*FD cos 110) taking the derivative d'= 1/2*1/sqrt...
*Monday, March 1, 2010 at 9:26pm by bobpursley*

**Quantiative Methods**

rfdf d fd fd f
*Saturday, November 10, 2007 at 7:13pm by Rick*

**geometry**

If FD=4x-27, and SG is congruent to FD and SG=2x-3, Then whais the length of SG?
*Monday, November 14, 2011 at 3:39pm by KC*

**Physics**

1. Since work equals force times distance(W = F*d), and the force or weights and distance were equal, the amount of work was also equal. 2. We can use the horsepower(hp) Eq to compare their power outputs: hp = f*d / 550t = f*d / 550*30, hp = f*d / 16500 = 6.06x10^(-5)*fd. hp...
*Monday, November 15, 2010 at 7:50pm by Henry*

**math**

since AF is the perpendicular bisector of BD, therefore BF=FD. since DF=FD=13, BF=13 now, if you draw this figure, you will see that you form a right triangle (AFD) when you connect A and D,, connecting A and B, you form another right triangle,, since they share a common ...
*Monday, March 28, 2011 at 10:31pm by Jai*

**AP Physics**

a. a = (Vf - Vi)/t, a = (4.65 - 0) / 2.6 = = 1.788m/s^2. d = 0.5at^2, d = 0.5 * 1.788 (2.6)^2 = 6.04m. F = ma = 1260 * 1.788 = 2252.88N. W = Fd = 2252.88 * 6.04 = 13607J. b. P = Fd/t=2252.88 * 6.04/1.768=7696.
*Saturday, February 26, 2011 at 9:45pm by Henry*

**College Chemistry Lab**

Determine the molarity of FD&C Yellow #5 in the following solution that's prepared by mixing the dye solution with water and alcohol. None of the solutes react with one another. 6.35x10^-5M FD&C Yellow #5 = 6.50mL deionized water = 6.50mL ethyl alcohol = 6.80mL
*Tuesday, March 16, 2010 at 7:32pm by L***

**Physics**

First, take the mass. It has weight mg. break that into components, normal to the plane, and down the plane. fn=mgcosTheta fd=mgsinTheta You I hope remember friction is dependent on the normal force. Pulling force-fd-friction=mass*a This problem is standard fore for physics ...
*Saturday, December 5, 2009 at 8:35pm by bobpursley*

**physics**

two people push in opposite directions on a block that sits atop a frictionless surface. The soles of their shoes are glued to the surface. if the block originally at rest moves to the right a distance of d. Describe qualitatively how much work is done by the person on the ...
*Monday, October 30, 2006 at 9:44pm by joseph*

**geometry**

this one is just like the one with bearings. Use law of cosines: DE2 = FD2 + FE2 - 2*FD*FE*cosF DE2 = 225 + 784 - 2*15*28*cos(73.666666) DE2 = 773 DE = 28
*Thursday, February 16, 2012 at 10:54pm by Steve*

**physics**

also I was always told to use this equation when the velocity is small through the medium Fd = -bv were this is just a proportion also that other formula that is suppose to be used when there is a high velocity Fd = 2^-1 p v^2 A Cd v Ok what is exactly meant by high and low ...
*Friday, July 31, 2009 at 10:56pm by physics*

**Physics**

What work is required to stretch a spring of spring constant 500N/m from x1=.2m to x2=.25m? Assume the unstreched position is at x=0. W=Fd so w=(500)(.25-.2) =500(.05) =25J is this correct? Calculate the work required to compress an initially uncompressed spring with a spring ...
*Wednesday, October 17, 2007 at 5:07pm by Andrea*

**English 2**

fd
*Monday, January 16, 2012 at 5:07pm by debra*

**physics**

W=Fd
*Friday, October 12, 2012 at 12:15am by Anonymous*

**fs**

fd
*Wednesday, March 7, 2012 at 10:30am by De*

**chemistry**

mawawawaw
*Sunday, February 23, 2014 at 5:29am by fd*

**Social Studies**

fd
*Monday, October 15, 2007 at 11:40pm by Allie*

**Summary of The Necklace?**

fd
*Thursday, October 18, 2007 at 10:29pm by Ebony*

**physics**

W = Fd = 5 * 0.5 = 2.5 Joules.
*Tuesday, November 8, 2011 at 8:45am by Henry*

**physics**

6ytguyhjiui fd,
*Tuesday, October 26, 2010 at 7:37pm by ertyu*

**Physic**

work=Fd That is what it is asking.
*Sunday, December 8, 2013 at 9:41pm by bobpursley*

**fd**

if y=36 when x=9 find x when y=52
*Tuesday, June 17, 2008 at 12:54pm by df*

**physics**

W=Fd or W=FnetCOS(theta)
*Tuesday, November 2, 2010 at 6:44pm by Asim*

**physics**

W=FD 300/2 = 150 N
*Tuesday, February 8, 2011 at 7:07pm by Tiffany*

**PHYSICS**

Efinal= 1/2mvi^2+fd
*Tuesday, March 26, 2013 at 7:58am by Brandon*

**Physics**

recall that speed is distance traveled per unit time, or v = d/t also recall that work is force exerted times distance, or W = Fd since in the problem we are only given the force, we calculate for the distance first. substituting the given speed and time to formula for speed: ...
*Friday, April 8, 2011 at 11:04pm by Jai*

**Physics**

W = FD Given m = 2.0-kg d = 0.050 m W = ?
*Thursday, January 7, 2010 at 5:06pm by Priscilla*

**Physics**

W = Fd/t = F * d/(t/3) = F * d * 3/t. Wo = 3 Times the usual.
*Wednesday, March 2, 2011 at 11:38pm by Henry*

**PreAp Physics**

W = Fd = 112 * 4.5 = 504J.
*Wednesday, November 23, 2011 at 7:21pm by Henry*

**Physical science**

W = fd W also = change in K
*Monday, February 4, 2013 at 3:26pm by Emmi *

**science**

287J=W=Fd=F(2.5m), solve for F
*Monday, February 25, 2013 at 8:33pm by Devron*

**Physics**

please check these: In which of the following sentences is WORK used in the scientific sense of the word? a. holding a heavy box requires a lot of work b. a scientist works on an experiment in the laboratory c. sam and rachel pushed hard, but they could do no work on the car d...
*Monday, February 9, 2009 at 5:27pm by y912f*

**intergrated physics and chemistry**

Work is expressed by- Fd
*Thursday, November 29, 2007 at 7:18pm by scott*

**fd**

Cross-multiply and then solve for x: 36/9 = 52/x
*Tuesday, June 17, 2008 at 12:54pm by Writeacher*

**physics**

W = Fd = 80 * 15 = 1200 Joules.
*Tuesday, November 23, 2010 at 9:33pm by Henry*

**Physics**

Given F = 450 N m = 20 kg d = 2 m W = Fd
*Sunday, January 2, 2011 at 3:53pm by Anonymous*

**physics**

W=Fd 1250=F*2 Power to lift it=625
*Thursday, November 4, 2010 at 7:30pm by Judy*

**physics**

W = Fd, F = W/d = 1470 / 20 = 73.5N.
*Thursday, June 30, 2011 at 6:16pm by Henry*

**physics**

W = Fd = 463 * 0.12m = 55.56J.
*Tuesday, November 8, 2011 at 11:56pm by Henry*

**Physics**

F = mg = 260kg * 9.8 = 2548N. P=W/t = FD/t = 2548 * 1.9 / 1.8 = 2690.
*Thursday, February 3, 2011 at 9:00pm by Henry*

**physics**

W e Fd = 1470J, 20F = 1470, F = 73.5N.
*Wednesday, June 29, 2011 at 1:24pm by Henry*

**physics**

Work = Fd = 30N * 6m = 180 Joules.
*Wednesday, August 3, 2011 at 4:32am by Henry*

**calculate work done**

W = Fd F = ma a = (15-6)/2 = 4.5 d = 1/2 at^2 = 2.25*4 = 9 W = 2*4.5*9 = 81
*Friday, November 11, 2011 at 12:28pm by Steve*

**geometry**

If CFD=12a+45, find a so that FC is perpendicular to FD
*Saturday, September 6, 2008 at 12:17pm by Mary*

**biology**

are theories temporary ideas and i dont understand the dictionary def
*Monday, January 27, 2014 at 12:53am by fd*

**Physics**

A beam which is fixed to a wall by bolting or which is extended from inside the building, the free other end of which is freely hanging in the air is called a cantilever. This may make for easier search if you intend to do so. The torque caused by weights on the beam is called...
*Saturday, December 4, 2010 at 11:37pm by MathMate*

**Physics**

F = mg = 50kg * 9.8N/kg = 490N. W = Fd = 490 * 3 = 1470Nm.
*Wednesday, March 2, 2011 at 11:37pm by Henry*

**PHUSICS**

W = Fd = 700 * 10 assuming a weightless bucket :-) or, Jill carried it.
*Tuesday, March 12, 2013 at 2:01am by Steve*

**physics**

Wb = mg = 50kg * 9.8N/kg = 490N. = Weight of block. Fb = 490N @ odeg. Fh=490sin(0) = 0 = Hor. force of block Fv = 490cos(0) = 490N. = Force perpendicular to surface = Normal. a. Fap*cos30 - Fh - Ff = 0, Fap*cos30 - 0 - 0 = 0, Fap*cos30 = 0, Fap = 0 = Force applied. Work = Fd...
*Monday, November 28, 2011 at 5:41pm by Henry*

**geometry**

looks like 4x-27 = 2x-3 so, x=12 and SG = FD = 21
*Monday, November 14, 2011 at 3:39pm by Steve*

**phsyics**

d = 1.8km * 1000m/km = 1800m. W = Fd = 470 * 1800 = 846,000 Joules.
*Tuesday, November 1, 2011 at 7:04pm by Henry*

**Physics**

I believe the answer is 1/2kx^2=Fd=10N(0.2m)=2J. Hopefully someone checks this.
*Wednesday, January 23, 2013 at 5:08pm by Devron*

**AP Physics**

but i solved for the force and it did not come out as the right anser i did Fd=mgh then said F(.6)=(48)(9.8)(3) but its wrong???
*Thursday, November 13, 2008 at 10:00pm by Corey*

**geometry**

ABC is congruent to DEF AB = 11, BC = 14, CA = 20, FD = 4x - 12 Find x
*Sunday, November 20, 2011 at 6:01pm by T*

**Physics**

A luggage handler pulls a 20kg suitcase up a ramp inclined at 25 degrees above teh horizontal by a force F of magnigutde 145N that acts parallel to the ramp. The coefficient of kinetic friction between teh ramp and the incline is .30. If the suitcase travels 4.6 m along the ...
*Thursday, January 18, 2007 at 4:19pm by Jamie*

**Physics**

How do you use this equation? mgh+1/2mvh=mgh+1/2mv^2+Fd
*Sunday, January 27, 2008 at 11:26pm by Cassidy*

**Science**

W=FD where W is work, F is force, and D is displacement. Find F and you will be able to get work.
*Thursday, December 8, 2011 at 2:42pm by Anonymous*

**Physics**

W = Fd = 5.89*10^5 * 520 = 30.63*10^7J.
*Sunday, February 27, 2011 at 9:47am by Henry*

**Physics**

Vo=0 7.80g=.0078kg V=590m/s d=.048m W/d W=Fd =1/2mV^2 - 1/2m(Vo)^2
*Thursday, March 24, 2011 at 6:36pm by NinaCC*

**fd - Math**

Math help needed here.
*Tuesday, June 17, 2008 at 12:54pm by Ms. Sue*

**Physics**

Fd=0.5mv^2 F(4.5)=0.5(75)(6.0)^2 F=0.5(75)(6.0)^2/4.5 F=300N
*Thursday, January 10, 2013 at 11:16am by Anonymous*

**physics**

F = mg = 10kg * 10N/kg = 100N. W = Fd = 100 * 100 = 10,000 J.
*Sunday, October 30, 2011 at 2:58am by Henry*

**geometry**

Since the triangles are congruent, FD = CA 4x-12 = 20 4x=32 x=8
*Sunday, November 20, 2011 at 6:01pm by Steve*

**physics**

F = mg = 50kg * 9.8N/kg = 490N. W = Fd = 490N * 300m = 147,000 Joules.
*Wednesday, August 3, 2011 at 4:37am by Henry*

**physics**

convert 145 km/h into m/s 145 × 1000 ÷ 3600= 40.3 then use this equation: W=Fd
*Wednesday, March 3, 2010 at 2:29pm by Diamond*

**Math-Algebra**

I only did 1 and 3 but I don't know if its correct. 1. L = a/w ===== 8 = a/3 (3(8) = (a/3)(3) 24 = a L = 24/4 = 6 3. W = FD ====== (60N)(15m) = 900 Nm
*Sunday, November 24, 2013 at 11:08pm by Marie Pierre*

**physics**

In your "C" answer, second line, you should have used 0.08m, not 0.0888m (that was the K constant). Therfore, the result is W=Fd= 71*0.08= 5.68 Joules
*Sunday, November 6, 2011 at 2:41pm by Moses*

**physics**

Fe = 454kg * 9.8N/kg = 4449.2N. Pe Fd/t = FV = 4449.2 * 0.180m/s = 801W
*Tuesday, March 8, 2011 at 4:46pm by Henry*

**physical science 101**

Fn = ma = 7 * 4 = 28N. d=Vo*t + 0.5*at^2. d = 0 + 0.5*4*5^2 = 50m. W = Fd = 28 * 50m = 1400 Joules.
*Thursday, August 11, 2011 at 9:58am by Henry*

**physics**

a) F = ma |F| = 84kg*-3.5m/s^2 b)v=0 x= -(41m/s)^2/(2(-3.5m/s^2)) c)W is going in the -x direction because it's decelerating W= -Fd Then you just apply these equations to d,e, and f.
*Thursday, October 28, 2010 at 10:18pm by Granger*

**Physics**

Thanks. Is this the only way to calculate because in our lesson we only learned the formula for work =fd? We've haven't done KE yet.
*Monday, April 6, 2009 at 11:51pm by KC*

**fd - correction**

Oops. I was considering the 17 as the length of the edges, not the diagonals. The height h is given by 15^2 + h^2 = 17^2 h=8 A = (8+22)/2 * 8 = 120
*Wednesday, October 3, 2012 at 1:23am by Steve*

**Physical Science**

W=FD W=(400N)(3.0m) W=1200N I dont really get the 1250N car thing. Unless you also need friction, but i need the coefficent for that.
*Monday, December 7, 2009 at 10:47pm by ALan*

**fd**

a trapezoid abcd has parallel sides ab and dc of lengths 8 and 22. If both diagonals AC and BD are of length 17, what is the area of the trapezoid
*Wednesday, October 3, 2012 at 1:23am by Anonymous*

**Physics**

A spring has a force constant of 100N/m and an unstretched lenght of .07 m. One end is attached to a post taht is free to rotate in the center of a smooth table. The other end is attatched to a 1 kg disc moving in uniform circular motion on the table, which stretches the ...
*Monday, March 26, 2007 at 6:40pm by Tammy*

**physics**

A speeding car is pulling away from a police car. The police car is moving at 30 m/s. The radar gun in the police car emits an electromagnetic wave with a frequency of 20.0 x 10^9 Hz. The wave reflects from the speeding car and returns to the police car where the frequency is ...
*Saturday, August 21, 2010 at 1:57pm by Liz*

**physics**

you do Fd=.5m*vfinal^2-.5m*vinitial^2 solve for vfinal and that is the correct answer.
*Wednesday, November 16, 2011 at 5:58pm by JM*

**Math solid mensurations**

rhombus ABCD has diagonals that intersect at E. DF is drawn perpendicular to DC and AD at D. With AB = 10cm, <BCD = 60 degrees and FD = 4cm, Find the length of FE
*Thursday, February 23, 2012 at 6:56am by Anonymous*

**8th grade Physics**

I don't quite get the formula "w=(fd)" i understand what to do once you get the data, but i can't seem to ever get the data from the six basic machines, and converting the measurement units. I really need help, please
*Tuesday, December 16, 2008 at 10:26pm by Anonmymous*

**physics**

A 1.00 kg hollow ball with a radius of 2.2^10^-1 m, filled with air, is released from rest at the bottom of a 1.50 m deep pool of water. How high above the water does the ball shoot upward if the upward force exerted by the fluid on the ball 40 N? Neglect all frictional ...
*Monday, October 27, 2008 at 11:30pm by Sandhya*

**plllllllllls help math**

ABCD is a convex quadrilateral with AC and BD intersecting at E. F is a point on AD such that EF is parallel to CD. It is given that the circumcircle of triangle AED is tangential to DC. If FD=336 and FA=420, what is ED?
*Wednesday, June 5, 2013 at 8:25am by clavin*

**Physics Disaster**

Had The Same Teacher For Physics And Ughh I Am Stuck. Notes Help Me A Lot So If Anyone Could Write A Few Or A Bunch Out That Would Be Awesome. I Am Not The Type Of A Person Who Minds Writing Down Notes;) Teacher Told Us About Work And That The Formula For It Is W = Fd. IS It? ...
*Wednesday, November 16, 2011 at 9:16pm by Fizzylicous*

**physics**

a.) the force exerted by the man is found by doing: Fnormal= mass(gravity)(sin30) - u(mass)(gravity)(cos30) ...the u is the coefficient of friction. b.) the work done by the man is found by using the force we found in the question above and putting it into: W=Fd My coeffiecent...
*Monday, April 27, 2009 at 7:14am by Anonymous*

**Physics Disaster XXP**

Had The Same Teacher For Physics And Ughh I Am Stuck. Notes Help Me A Lot So If Anyone Could Write A Few Or A Bunch Out That Would Be Awesome. I Am Not The Type Of A Person Who Minds Writing Down Notes;) Teacher Told Us About Work And That The Formula For It Is W = Fd. IS It? ...
*Wednesday, November 16, 2011 at 10:39pm by Fizzylicous*

**Physics**

You almost have it. Netforce*distance= changeinKE (20-mu*1*9.8)*5=change in ke or, you could calculate work in (your Fd) and subtract friction work. You forgot the distance on your fricion calcs.
*Wednesday, October 17, 2007 at 6:02pm by bobpursley*

**geometry**

Shape is a trapezoid: LINE AC = 12dm LINE FD = 13dm LINE BE = 14dm LINE CG = 10dm This line makes the right angle of the triangle What is the area?
*Sunday, May 19, 2013 at 9:01pm by beck*

**physics 11**

if you have the formula W=Fd, where W=work, F=force, and d=displacement, how do you find W if you don't have F, but you have a mass and displacement?
*Tuesday, January 11, 2011 at 10:05pm by sierra*

**Physics**

A 1000kg car accelerates from 0 to 25m/s in 8s. What is the average power delivered by the engine? (1hp=746W) P=W/t p=Fd/t P=Fv p=mav =1000(25/8)(25) =78125W which is about 104.725 hp Is this correct?
*Wednesday, October 17, 2007 at 5:53pm by Andrea*

**Physics**

A 15 N force is needed to move an object with constant velocity of 5 m/s. What power must be delivered to the object by the force? I konw that P=W/t and W=Fd But other than that I am confused . I am not sure how i would solve this problem.
*Tuesday, October 16, 2007 at 8:59pm by Andrea*

**Physics**

W = FD Given F = 4.5 x 10^3 N D = 0.25 m W = (4.5 x 10^3 N) (0.25 m)
*Thursday, January 7, 2010 at 5:08pm by Priscilla*

**Physic**

A horizontal force F pulls a mass m across the floor at constant speed a distance d. If the coefficient of friction between box and floor is u, the work done by the force F is. I know W= FD and Wf = umgd, but I don't understand what the question asking. Thanks
*Sunday, December 8, 2013 at 9:41pm by Shadow*

**Math**

4ft = 48in Work is the same on both sides, and W = Fd W1 = W2 F1*d1 = F2*d2 150lbs*48in = F2*2in F2 = 3600lbs
*Monday, July 13, 2009 at 12:22pm by Marth*

**phys**

for a) w= 1/2 (m)(v^2) so just plug in the work that is given and the mass, and solve for v. for b) w=fd so f=w/d so plug in work and distance, convert as needed, and you're set. Hope I helped, even though I answered your question almost 3 years late!
*Wednesday, October 27, 2010 at 6:18pm by Mario*

**Physics**

in the equation w= fd it is assumed that the force varies and is exerted in the direction of displacement... true or false? Yes. Force is measured in the direction of displacement.
*Wednesday, February 7, 2007 at 10:29pm by Shelley*

**precalculus**

Find the focus, directrix, and focal diameter of the parabola. 9x + 7y2 = 0 my answers were focus = -9/28,0 fd =9/7 directrix= -9/28 (this ans. is incorrect) what am I missing? pls help
*Saturday, December 1, 2012 at 11:09pm by amaa*

**Please check my math 2**

A spring has stiffness of 100Nmm, the initial compression of the spring is 15mm, and it is then compressed to 65mm. 1Nmm = 0.001Nm 100Nmm = 100 X 0.001 = 0.1Nm Comp.1 = 15 mm = 0.015m Comp.2 = 65 mm = 0.065m a) i-Find potential energy at 15mm. ii- Find potential energy at 65mm...
*Saturday, March 21, 2009 at 6:52am by Henri*

**Please check my math**

A spring has stiffness of 100Nmm, the initial compression of the spring is 15mm, and it is then compressed to 65mm. 1Nmm = 0.001Nm 100Nmm = 100 X 0.001 = 0.1Nm Comp.1 = 15 mm = 0.015m Comp.2 = 65 mm = 0.065m a) i-Find potential energy at 15mm. ii- Find potential energy at 65mm...
*Saturday, March 21, 2009 at 6:23pm by Henri*

**Physics**

Calculate the work done by the applied force accelerating a 2 kg object at 3 m/s/s over 4 m if there is a 2.5 frictional force of resistance. I calculated using F=ma=6N; then net force = 6N-2.5N=3.5 N so W=fd=14J. Did I do this correctly? Thanks
*Monday, April 6, 2009 at 4:10pm by KC*

**physics**

Wb = mg = 50*12.3kg * 9.8N/kg = 6027N. = Weight of 50 boxes. Work = Fd = 6027 * 2.3 = 13,862 Joules. 31W. = 31Joules/s. t = 13,862J. * (1/31)s/J. = 447.2s
*Tuesday, November 8, 2011 at 8:59am by Henry*

**Physics**

Distance DC = FE = HG = AB = 2.7m FH = FD = GE = EC = CB = 2 m Find the supporting reaction of H, Member BD (Tension Force), Member CE, and Member CF? Figure Links: freeimagehosting 72dje
*Thursday, June 7, 2012 at 8:32pm by ToT_Alex*