Wednesday

April 23, 2014

April 23, 2014

Number of results: 845

**math**

Whew. It turns out the Count and I gave you the same equation, but he did it much more neatly. he wrote P(n) = 365!/(365 - n)! 365^(-n) I wrote p no coincidence = { 364!/(365-n)!} /365^(n-1) which can be written (365!/365) /(365-n)! / 365^(n-1) which is (365! / (365-n)!) / 365^n
*Tuesday, February 26, 2008 at 4:24pm by Damon*

**eco/365**

what is sub optimization need an example of it to
*Sunday, November 4, 2012 at 12:40pm by at*

**math help plz!**

m is 365 days in a year I think you mean: f = (1 + i)^m - 1 So to the power m where i = nominal rate/365 i = .08/365 so f = (1 +.08/365)^365 = 1.0833 so 8.33% is present effective rate Now we want to go down 2% so 6.33 % is new effective rate so 1.0633 = (1 + r/365)^365 log 1....
*Saturday, March 27, 2010 at 8:51pm by Damon*

**Data managment math (#1 of 7)**

Please post one question at a time and show your work. This is not a place where homework is done for you. There are other sites where that is done for a fee, but you won't learn much that way. 1. The probability that the first person in a group of 1 has no match is 365/365. ...
*Sunday, January 27, 2008 at 12:14pm by drwls*

**math**

how would i multiply 365/365 x 364/365 x 363/365...all the way to 326/365 using excel or the ti-83 calculator without having to input all those numbers. please help. thanks.
*Tuesday, October 16, 2007 at 7:58pm by sophia*

**eco/365**

What does our government hope to achieve through the use of its antitrust policy? Is it getting softer or harder of late?
*Wednesday, October 31, 2012 at 2:43pm by at*

**math**

(A) Solve 10 = 12 + 2.83 sin[(2*pi/365*(t-365)] -2 = 2.83 sin[(2*pi*/365)(t-365)] -0.7067 = sin[(2*pi*/365)(t-365)] sin[(2*pi*/365)(t-365)] = -0.7848 Solve for t. [(2*pi*/365)(t-365)] = -0.90244 Use the first value t-365 = -52 t = 313 days Oct 1 is day 303. So Oct 11 is one ...
*Saturday, August 13, 2011 at 7:52pm by drwls*

**math**

Denote the probability by P(n). Clearly: P(n) = 0 for all n > 365. For n smaller than 365, we can argue as follows. Since everyone's birthday is assumed to be random, selecting n people and comparing the birthdays is equivalent to randomly selecting a string of n integers ...
*Tuesday, February 26, 2008 at 4:24pm by Count Iblis*

**eco/365**

What has been our national policy over mergers and acquisitions? Is it different for horizontal, vertical, and conglomerate mergers
*Wednesday, October 31, 2012 at 1:45pm by at*

**eco/365**

What happens when we change our mind? Specifically, AT&T had a governmentally endorsed monopoly over long distance telephone services until 1984; what happened after that break-up
*Friday, October 26, 2012 at 1:31pm by at*

**eco/365**

Current and expected government policies and regulations, including taxes and regulations in place to address issues related to externalities realated to the cell phone industry as a whole. help please
*Friday, November 2, 2012 at 12:45pm by at*

**MATH, HELP**

what is the probability that at least 2 students in a class of 36 have the same birthday? Do i punch this in to the calculator or how did you found this way or method for your solution: Log(365!) = 1792.3316 Log(329!) = 1581.7202 36 Log(365) = 212.3963 And therefore: 365!/[(...
*Monday, July 16, 2007 at 12:33am by student*

**Math**

n=number of years Daily interest=0.015/365 1000=100*(1+(0.015/365))^(n*365) Take log on both sides log(1000)=log(100)+(n*365)*log(1+0.015/365) Solve for n. It turns out that it takes only just over 150 years instead of 667 years for simple interest. If we use the average of ...
*Saturday, September 17, 2011 at 7:05pm by MathMate*

**math**

If there are two people, what is the probability that the second will have a different birthday? That would be 364/365 Now if there are three people, what is the probability that the third has a different birthday? That would be 363/365 so the probability of all three having ...
*Tuesday, February 26, 2008 at 4:24pm by Damon*

**MATH HELP PLSS!!**

monthly: period is 12 months per year, so n=12 daily, then n=365 if by hour, then n=365*24 if by minute, then n=365*24*60 if by second, then n=365*24*60*60 then by millisecond, multiply by another 1000
*Thursday, September 12, 2013 at 8:55pm by bobpursley*

**Math Question**

The first judge will have a birthday on a certain date The prob that the second judge will have a different birthday = 364/365 prob that the third judge will have a different b-day than the other two = (364/365)(363/365) . prob that the 9th judge will have a different b-day ...
*Wednesday, September 21, 2011 at 8:22pm by Reiny*

**Physics**

X + Y = 365 X - Y = -123 Sum: 2x = 233 X = 116.5 N. X + Y = 365 116.5 + Y = 365 Y = 248.5 N.
*Sunday, November 3, 2013 at 10:44pm by Henry *

**math help plz!**

j=6.50% m=Daily(365) f(effective rate)=? f=(1+i)^n =(1+(.0650/365))^365 =1.067152848-1 =0.067152848 =6.72% i know how to find the "f" but if its j=? m=Quarterly(4) f=3.25% how do i find the "j"???
*Saturday, March 27, 2010 at 5:36pm by Amy*

**math!**

j=6.50% m=Daily(365) f(effective rate)=? f=(1+i)^n =(1+(.0650/365))^365 =1.067152848-1 =0.067152848 =6.72% i know how to find the "f" but if its j=? m=Quarterly(4) f=3.25% how do i find the "j"???
*Saturday, March 27, 2010 at 5:12pm by Amy*

**math**

I will assume 365 days i = .025/365 so n = 4(365) = 1460 amount = 500(1 + .025/364)^1460 I got 552.58
*Wednesday, January 25, 2012 at 2:41pm by Reiny*

**biology**

Eco-tourism is tourism designed to protect the environment. How does eco-tourism affect YOUR biome?
*Saturday, April 3, 2010 at 9:42pm by Ms. Sue*

**math**

f(x) = 64 + 27cos(2pi/365(x+145)) what would be the period i tried by solving 2pi/(2pi/365) period = 365 but this doesn't seem right
*Monday, September 5, 2011 at 3:43pm by Amy*

**math**

APY = (1 + r)^n - 1. A. r = APR / 365 = rate per compounding period expressed as a decimal. n = 365 days=the number of compounding periods. APY = (1 + 0.00016438)^365 - 1, = 1.061830 - 1 = 0.061830 = 6.183%
*Friday, October 29, 2010 at 3:42pm by Henry*

**Calculus 1**

I'm asked to find max and min of: L(t)=12+2.8sin((2pi/365)(t-80). I find the derivative as: L'(t)=(5.6*pi/365)*cos[(2pi/365)(t-80)] but I get lost afterwards.
*Monday, July 8, 2013 at 12:40am by Leo*

**Math**

totally misread that question, sorry 300 years = 300(365) days = 300(365)(24) hours = 300(365)(24)(3600) seconds so distance = 300(365)(24)(3600)(3 x 10^5) km = 2.3824 x 10^16 km
*Friday, November 11, 2011 at 8:09pm by Reiny*

**physics**

The actual number of days in a complete orbital revolution is not quite 365.24. A more accurate value is 365 + 97/400 = 365.2425 (There are 97 leap years in a 400 year period. Century years are only leap years if they are divisible by 400) The relative error in the number you ...
*Friday, January 15, 2010 at 10:07pm by drwls*

**math**

I'll take the last one. The others are calculated similarly. Principal, P= $1 (for comparison purposes) Period = day Number of periods, n = 365 Rate, R = 1+11.7%/365 = 1.000320548 Amount after one year = PR^n = 1*1.000320548^365 = 1.1241... The equivalent annual interest is 12...
*Monday, April 18, 2011 at 1:04pm by MathMate*

**math, help**

I need help or hint on the setup: what is the probability that at least 2 students in a class of 36 have the same birthday? This is 1 minus the probability that all students have different birthdays. Suppose that the birthday of a student is completely random. Then we can ...
*Sunday, July 15, 2007 at 4:15pm by student*

**Precalculus Math**

2500 (1+.025/365)^(365*2) = 2628.17
*Thursday, September 27, 2012 at 11:05pm by Steve*

**math**

2500*((1+.06/365)^(20*365) - 1) Unless you count leap years.
*Monday, October 24, 2011 at 7:49am by Steve*

**Math**

365.6 22.5 miles per gallon times 16.25 gallons = 365.625
*Saturday, February 9, 2008 at 5:58pm by kaye*

**math**

assuming 365 days/year, just solve for r: 6000*(150/365)r = 210.50
*Friday, October 25, 2013 at 6:53am by Steve*

**Calculus 1**

You don't really need any derivatives for this. You know sin(z) has a max od 1 and a min of -1. So, when (2pi/365)(t-80) is an odd multiple of pi/2, sin is 1 or -1, so the min/max of L is 12±2.8 If you want to find the values of t where these extrema occur, then recall that ...
*Monday, July 8, 2013 at 12:40am by Steve*

**eco/365**

http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_System_divestiture
*Friday, October 26, 2012 at 1:31pm by Ms. Sue*

**math**

365 * 9 = 3285. 3653 / 365 = 10 years Before you go any farther, figure out which is correct.
*Tuesday, August 7, 2012 at 5:37pm by Ms. Sue*

**11th grade-Calculas**

dD/dt = A(2pi/365)*cos [(2pi/365)*(t-80)] =0 for maximum or minimum (2pi/365)*(t-80) = n*pi/2 when n=1 gives maximum , then (t-80) = 365/4, for minimum n = 3 and t-80 = 3*365/4 (3) = dD/dt = +2/60 (4) = dD/dt = -2/60
*Sunday, April 5, 2009 at 8:54pm by Jacob*

**Algebra**

(1+.0375/365)^365 = 1.0382, or 3.82%
*Wednesday, March 6, 2013 at 12:28pm by Steve*

**triginometry**

Pi is not 180. PI should be 3.141592 in that equation. 14= 3.1sin (2PI/365 *(n-172)) + 12.3 1.7=3.1 sin(2PI/365 ((n-172)) 2PI/365 (n-172)= arcsin1.7/3.1 =.580 rad n-172=33.7 n=206 check my work.
*Monday, November 26, 2007 at 8:25pm by bobpursley*

**Math**

Right. It's not 1.03*365. It's 1.03 to the power of 365 aka 1.03^365 also written 1.03 with 365 written in superscript above and just to the right of 1.03. The power key isn't on all calculators. Scientific calculators usually have this function, and it's usually on a key ...
*Tuesday, October 20, 2009 at 7:59pm by jim*

**math**

The probability is 1 - Probability of no matches The probability of no matches is the ratio of the number of ways you can choose the birthdays such that each person has a different birthday (let's call this N) divided by the number of ways to distribute birthdays without ...
*Sunday, April 18, 2010 at 7:34pm by Count Iblis*

**personal finance**

Because of daily compounding, the accumulated interest at the end of a year is 4.602%, not 4.5%. Actual APR = (1+.045/365)^365 = 1.04602
*Saturday, March 31, 2012 at 6:39pm by drwls*

**Calc..Help Please**

A model for the length of daylight (in hours) in Philadelphia on the t th day of the year is L(t)= 12+2.8 sin[2pi/365(t-80)] Use this model to compare how the number of hours of daylight is increasing in Philadelphia on March 21 and May 21. (Assume there are 365 days in a year...
*Monday, February 20, 2012 at 6:12pm by Nurcan*

**Physics**

Fg = m*g = 73 * 10 = 730 N. = Force of gravity. Fg-Fk = m*a 730-Fk = 73 * 5 = 365 N. -Fk = 365-730 = -365 Fk = 365 N. = Force of kinetic friction.
*Tuesday, January 7, 2014 at 7:26pm by Henry *

**eco/365**

http://www.sjsu.edu/faculty/watkins/suboptimum.htm
*Sunday, November 4, 2012 at 12:40pm by Ms. Sue*

**physics**

Using Hooke's law: Force=kx k=force/x=365/.3 400=k distance distance=400/k=400/(365/.3)=400*.3/365 Neat.
*Sunday, October 14, 2007 at 8:53pm by bobpursley*

**Math**

it looks like you could just solve for 2^x=(1*365*24*3600) =>xln(2)=ln(1*365*24*3600) => x=ln(1*365*24*3600)/ln(2) oh and at 1 for the series begining at 1 not zero. appoximately 26 times.
*Wednesday, February 4, 2009 at 8:17pm by DAS*

**Applied Math - Cosine Periods)**

when t = T, the argument must be 2 pi so cos ( 2 pi t/T + phase ) = cos (2 pi t/365 + phase) the low point of the cosine function is when the angle inside is pi radians because cos(pi) = -1 so 2 pi (20)/365 + phase = pi .11 pi + phase = pi phase = .89 pi so we have cos ( 2 pi ...
*Sunday, March 3, 2013 at 6:42pm by Damon*

**Statistics**

There are 365 days in a year. You only want to know about 4 of these days. 4/365 * 46,000 = approx. 504
*Thursday, October 13, 2011 at 11:53pm by PsyDAG*

**Math**

Um... 365+365?!
*Tuesday, May 15, 2012 at 8:02pm by Sara*

**Math**

Um... 365+365?!
*Tuesday, May 15, 2012 at 8:02pm by Sara*

**Trigonometry**

In the equation: N=Asin(Bt) + C A represents half of the difference between the maximum and minimum, sometimes called amplitude. B is a multiplitive factor to ensure that the cycle of sine (2π) fits into the physical cycle, in this problem, 365 days. Since the amplitude of ...
*Monday, September 28, 2009 at 10:51pm by MathMate*

**MATH I NEED HELP**

Compounding daily use 365 days Are you using a business calculator? If you are 2% goes into I Your N is 3 24,000 is your Principal Value (PV) 0 PMT P/Y = 1 C/Y = 365 * (I am not 100% on this) Calculate FV
*Sunday, January 27, 2013 at 7:56pm by Anonymous*

**finance**

i = .02/365 = ..... n = 20(12) = 240 using amount = principal(1 + i)^n amount = 1000(1 + .02/365)^240 my keystrokes on my calculator are: .02÷365 = + 1 = yx 240 = x 1000 = to get $1013.23
*Tuesday, September 17, 2013 at 9:39pm by Reiny*

**English**

In the word ecologists, is eco the root morpheme or ology? Are the morphemes eco, log, y, ist, s or ec, ology, ist, s ? This is very confusing for me. Any explanation on how to find the root would be appreciated. For example, on contributions are the morphemes con, trib, ute, ...
*Tuesday, March 20, 2012 at 5:37pm by Li*

**Math**

365 * 24 * 60 * 60 = number of seconds in 365 days The quickest way to solve this problem is by copying and pasting it into the Google search box.
*Sunday, December 6, 2009 at 3:18pm by Ms. Sue*

**Can somebody answer this question?????????????????**

compounded daily for 4 years = 365 x 4 = 1460 days. [(0.09/365) + 1]^1460 x 5000 = ?? I get close to $7160 but that isn't exact. You need to go through the math.
*Thursday, November 3, 2011 at 8:13pm by DrBob222*

**compound intrest**

T = 365 + 57 = 422 Days. r = (3.5%/365)/100% = 9.58904*10^-5 = Daily % rate expressed as a decimal. I = Po*r*T I= 32000*0.00009589*422 = $1294.90
*Tuesday, July 23, 2013 at 1:03pm by Henry *

**statistics**

A basic statistics course had a total of 25 students which included 15 female (F) students whose distribution by major was 4 in Bio (B), 6 in COM (C), 3 in ECO (E), and 2 in PSY (P). In addition, the course had 10 male (M) students whose distribution by major was 2 in BIO (B...
*Thursday, September 22, 2011 at 6:51pm by Anonymous*

**Math**

1 yr=365.25 days. 1x10^9yrs = 365.25 x10^9 days. 1 day = 24 hrs. 365.25 x10^9 days = 24 x 365.25 x 10^9 = 8766 x 10^9 hours. 1 hr = 60 min. 8766 x 10^9 hrs = 60 x 8766x10^9 hrs= 525960 x 10^9 min =5.25960 x 10^14 min
*Monday, June 21, 2010 at 4:44pm by Henry*

**ALGEBRA1**

Let D = amount of money needed to reach $635 therefore, 365 + D = 635 D = 635 - 365 D = $270
*Tuesday, May 8, 2012 at 8:29pm by Jai*

**math**

I = Po*(r/365)*t = $1307 I = 45000*(.04/365)*t = 1307 4.932t = 1307 t = 265 Days.
*Monday, October 14, 2013 at 2:38pm by Henry *

**Math**

365 days is 52 weeks plus 1 day So, the year will have 53 Fridays. Day 1,8,15,...365 are all Fridays.
*Sunday, November 17, 2013 at 5:34pm by Steve*

**Business Math**

I = Po*r*t = $1.307 45,000*(0.04/365)*t = 1307 Solve for t in days. NOTE: Exact interest is based on 365 days per year instead of 360 days.
*Wednesday, April 2, 2014 at 5:18am by Henry*

**Chemistry**

OK. I see the problem You are using 365 (the original problem) and I keyed in 356. 365 x (24.02/165.83) = 52.869 which I would round to 52.9 g.
*Wednesday, July 14, 2010 at 10:56pm by DrBob222*

**Biology(HELP ME!!!)**

1 year = 365 days 1 day = 24 hours 1 hour = 60 minutes 365 * 24 * 60 * 20 = ?
*Monday, May 23, 2011 at 7:55pm by Ms. Sue*

**math**

you are finding the LCM of 225 and 365 225 = 5x5x3x3 365 = 5x73 LCM = 5x5x3x3x73 = 16425 days
*Sunday, February 13, 2011 at 8:49am by Reiny*

**6th grade science**

You are more likely to get a response if you post one question at a time and if you have had a go at answering it your self. We are not here to do the homework for you. [The] e[E]arth has only a limited amount of land, yet land is a renewable resource, why? You might find this...
*Tuesday, January 13, 2009 at 11:49pm by Dr Russ*

**Calculus Help**

3/31: t=90 4/21: t=111 L'(t) = 2.8cos[(2π/365)(t − 80)](2π/365) now just plug in t=90 and t=111 The answer, of course, will be in hr/day.
*Sunday, March 9, 2014 at 9:56pm by Steve*

**Science**

A lunar synodic month (the interval between new moons) is 29.53 days. In a 365 day year, there are 365/29.53 = 12.36 lunar months.
*Monday, March 28, 2011 at 8:38pm by drwls*

**Applied Math - Cosine Periods)**

when t = T, the argument must be 2 pi so cos ( 2 pi t/T + phase ) = cos (2 pi t/365 + phase) the low point of the cosine function is when the angle inside is pi radians because cos(pi) = -1 so 2 pi (20)/365 + phase = pi .11 pi + phase = pi phase = .89 pi so we have cos ( 2 pi ...
*Sunday, March 3, 2013 at 6:42pm by Damon*

**math(simple interest)**

Assume simple interest rate of 7.25% p.a. and three equal payments of $x. Future value of capital after 300 days = 9000*(1+300/365*0.0725) Future value of 3 equal payments made at 60, 180 and 300 days = x + x*(1+180/365*0.0725) + x*(1+240/365*0.0725) Equating the two and ...
*Wednesday, July 22, 2009 at 7:55pm by MathMate*

**math**

Exact interest is based on a 365-day year. From June 30 to September 17, three months have passed. Both July and August have 31 days, while June has 30 days. So the duration of the loan is 30+31+31-3=89 days. Interest =Principal*(days/365)*0.10 =19000*(89/365)*0.10 =$463... ...
*Sunday, June 23, 2013 at 12:01am by MathMate*

**Simple Interest**

To directly answer your question, the values are: x/(1 + 0.1175(30/365)) =x*(1/[1+0.1175(30/365)] =x*(1/1.009657534246579) =0.99043484159826x You could not reproduce the answer because the expression was incorrect. The 0.1175 had been transcribed as 0.01175.
*Friday, July 31, 2009 at 12:53am by MathMate*

**problem solving**

The previous was my solution, should have said Reiny instead of Anonymous let the age of the grandson be x days so the age of the son is x weeks and the age of the father is x/30 years so,... Grandson = x days = x/30 months = x/365 years Son = x weeks = x/5s years father = x/...
*Sunday, September 14, 2008 at 12:22am by Reiny*

**math help plz!**

Looking at your procedure, I conclude that you are finding the equivalent annual rate for a given rate compounded daily. I don't like the way you are writing it up. You are writing down steps connected by equal signs when they are not equal. e.g. f=(1+i)^n =(1+(.0650/365))^365...
*Saturday, March 27, 2010 at 5:36pm by Reiny*

**English**

In the word ecologists, is eco the root morpheme or ology? Are the morphemes eco, log, y, ist, s or ec, ology, ist, s ? This is very confusing for me. Any explanation on how to find the root would be appreciated. It's easy to find roots on some words, but words like ecology, ...
*Sunday, March 18, 2012 at 11:12am by Matt*

**eco**

A?
*Thursday, May 26, 2011 at 4:52pm by mike*

**eco**

a
*Sunday, March 10, 2013 at 4:47pm by libby*

**eco**

d
*Sunday, March 10, 2013 at 4:47pm by tay*

**Grammar/Morphemes**

In the word ecologists, is eco the root morpheme or ology? Are the morphemes eco, log, y, ist, s or ec, ology, ist, s ? This is very confusing for me. Any explanation on how to find the root would be appreciated. It's easy to find roots on some words, but words like ecology, ...
*Monday, March 19, 2012 at 10:29pm by Nicki*

**calculus**

compounded daily? an=1000(1+0.08/365)^t where t is in days. for instance, after 100 days, put this in your google search window: 1000(1+0.08/365)^100=
*Sunday, May 20, 2012 at 10:48am by bobpursley*

**eco**

That's what I am confused too.
*Sunday, November 2, 2008 at 8:32pm by demi*

**eco**

duplicate
*Saturday, July 11, 2009 at 4:07am by bobpursley*

**eco**

qweewq
*Thursday, May 26, 2011 at 4:52pm by qwe*

**eco**

85
*Thursday, May 26, 2011 at 4:52pm by Anonymous*

**Science**

http://www.teachersdomain.org/resource/tdc02.sci.life.eco.ccycle/
*Sunday, June 7, 2009 at 6:09pm by Ms. Sue*

**math**

3.8% compounded daily ---> (1+.038/365)^365 = 1.038729 4.1% compounded monthly --> (1 + .041/12)^12 = 1.041779 4.5% compounded quarterly --> (1 + .045/4)^4 = 1.045765
*Wednesday, November 17, 2010 at 9:58am by Reiny*

**economics**

What marginal costs does University of Phoenix incur in offering one more ECO/561 class? What marginal revenues does University of Phoenix earn from each additional ECO/561 class? How would you expect this marginal analysis to affect the volume of classes University of Phoenix...
*Tuesday, July 10, 2012 at 5:30pm by Netsy*

**math**

(1+r)^365 =(1.07) 1+r = 1.07^1/365 1+r =1.00018538 r = 0.0018538 r = .185% daily (1+r)^12 = 1.06 1+r = (1.06)^1/12 1+r = 1.004867551 r = 0.004867551 r = .486% monthly
*Tuesday, November 27, 2012 at 3:35pm by angela*

**eco**

what is surplus demand
*Saturday, October 6, 2007 at 10:24am by deep*

**eco 205**

Thank you GuruBlue
*Monday, January 18, 2010 at 11:55am by Mary*

**eco,**

pls answer
*Sunday, April 21, 2013 at 1:56pm by kiril*

**problem solving**

let the age of the grandson be x days so the age of the son is x weeks and the age of the father is x/30 years so,... Grandson = x days = x/30 months = x/365 years Son = x weeks = x/5s years father = x/30 years then x/30 + x/52 + x/365 = 120 x(1/30 + 1/52 + 1/365) = 120 I used...
*Sunday, September 14, 2008 at 12:22am by Anonymous*

**Math**

It is generally accepted that there are 52 weeks in a year, so I would divide by 52 that comes out to 165.19 (curious how you got 52.365 weeks in a year 365/7 = 52.14286 366/7 = 52.2857 (for a leap year) )
*Sunday, March 7, 2010 at 12:40am by Reiny*

**algebra**

Whqt do you mean by compounding "continuously? Daily? Every hour? If there is daily compounding, the investment increases by a factor [1 + (0.039/365])^365 = 1.039768 per year. After 2 1/2 years that factor becomes 1.039768)^2.5 = 1.102406 Multiply that by the initial 17,000 ...
*Sunday, April 13, 2008 at 8:46pm by drwls*

**math**

i = .14/365 = .000383561 n = 15(365) = 5475 amount = 10000(1.00038561)^5475 = 81 628.82 Comparing this with "continuous" compounding which would have resulted in 10000(e)^(.14)(15) = 81 661.70
*Saturday, November 13, 2010 at 10:55am by Reiny*

**GOV/ECO**

What specifically do you want to research?
*Sunday, October 19, 2008 at 6:59pm by Ms. Sue*

**eco**

recession and price rise
*Saturday, July 11, 2009 at 4:00am by priya*

**eco**

recession and price rise
*Saturday, July 11, 2009 at 4:07am by priya*

**eco 205**

What exactly do you need help on?
*Tuesday, November 17, 2009 at 8:09am by economyst*

Pages: **1**