Monday

April 21, 2014

April 21, 2014

Number of results: 26,145

**Algebra 2 **

Let L be the length of fence parallel to the river. A = L*(2400-L)/2 = 1200L - L^2/2 dA/dL = 0 = 1200 - L (using calculus) L = 1200 m for maximum A Amax = 1200*600 = 720,000 m^2 You can get the same answer by completing the square. A = -(1/2)(L^2 -2400L + 1,440,000) + 720,000...
*Thursday, May 19, 2011 at 1:13am by drwls*

**algebra**

The remainder of available funds after buying food is 7/24 of $1200 or $350. After spending 5/7 of that ($250) for clothing and other expenses, $100 is left. This could also be computed from the formula X = 1200(1 - 17/24)(1 - 5/7) =1200(7/24)(2/7) = 1200*(1/12)
*Thursday, February 7, 2008 at 5:02am by drwls*

**Math**

a(r) = 1200 (1+r)^3 Now just expand the binomial power. a(r) = 1200(r^3 + 3r^2 + 3r + 1) and multiply through by 1200
*Sunday, October 30, 2011 at 6:27pm by Steve*

**math (sue)**

I set this up for you in the last post. Set up a proportion (ratio) and cross multiply. Solve for x. 1 / 30 = x / 1200 1200 = 30x 1200/30 = 30x/30 40 = x Doesn't that make sense? The ratio is 1 teacher to 30 students. There are 1200 students. 1200/30 = 40. So there are 40 ...
*Saturday, June 27, 2009 at 2:29pm by Ms. Sue*

**math**

Let's use this proportion and cross multiply. x/1200 = 1/30 30x = 1200 x = 1200/30 x = ?
*Sunday, September 5, 2010 at 5:02pm by Ms. Sue*

**Physics **

If a large housefly 3 m away from you makes a noise of 43 dB, what is the noise level of 1200 flies at that distance, assuming interference has a negligible effect? Noise level of 1200 flies = ??dB HELP: Using the formula for decibels and the given information, you can ...
*Sunday, December 5, 2010 at 9:30pm by HelpPlease*

**Math (number of days to paint houses)**

The sixty houses take (10 men)(120 days) = 1200 man-days to complete. Then one house would take (1200 man-days) / (60 houses) = 20 man-days / house. How many man-days are required for thirty houses? If those man-days are divided amongst five people, how many days must each ...
*Thursday, September 13, 2007 at 1:27am by stapel*

**maths**

The enrollment of Kennedy High School dropped from 1200 to 1000 over a three-year period. What the percent of decrease during this time? A. 20 B 16 2/3 C. 25 D. 200 E. 2 My answer is 1200-1000=200 200/1200= 1/6 ( some wrong )
*Thursday, August 15, 2013 at 6:54pm by Tomas*

**Physics **

1200 flies will have 1200 times the sound power or one at the same distance 10 log(10)1200 = 3.1 x 10 = 31 dB more than 43 db, or 74 dB I don't understand the last hint.
*Sunday, December 5, 2010 at 9:30pm by drwls*

**Math**

If the interest it withdrawn annually and not compounded, the number of years T is given by 1200*0.07*T = 252 T = 252/[(0.07)(1200)] = 3.0 years If the interest is compounded (lefgt in the account), it will take a bit less time, but the formula to use is quite different. I ...
*Thursday, November 19, 2009 at 3:43pm by drwls*

**math**

Their trip takes 30 hours. If they average 40 mph, the trip length is 1200 miles. Let X be the cost of a gallon of gas. 165.00 = [(1200/30) + (1200/20)]*X = (40 + 60 gallons)* X ($/gallon) Solve for X
*Wednesday, October 29, 2008 at 7:27pm by drwls*

**Algebra**

Kevin stuffs shrimp in his job as a seafood chef. He can stuff 1200 shrimp in 4 hours. When his sister helps him, they can stuff 1200 shrimp in 3 hours. If kevin gets sick, how long will it take his sister to stuff 600 shrimp?
*Thursday, September 5, 2013 at 2:08pm by Dee*

**Physics**

Ok Here are my answers, if you can give me any more help it would be greatly appreciated. 1. 1000+1200=2200 2. Fw = ma 1000*9.8 m/s^2 = 9800 1200*9.8 m/s^2 = 11760 Fw = 21,560 3. Momentum = mv 1000*7 + 1200*6 7000 + 7200 Momentum = 14,200 kg m/s 4. 14,200 / m1+m2 14,200 / 1000...
*Friday, January 6, 2012 at 9:30pm by Will*

**physics**

for springs connected in tandem 1/k=1/k1 +1/k2 => k=1200 N/m the stretch is x=mg/k=5.9•9.81/1200 =
*Wednesday, February 27, 2013 at 5:33pm by Elena*

**MATH **

x/1200 = 1/30 30x = 1200 x = 40
*Monday, September 21, 2009 at 9:34pm by Reiny*

**algebra **

A rancher is putting up a rectangular electic fence to contain some horses. The rancher has 1200 feet of electric wire. The fence needs to be at least 120 feet in one direction in order to contain the barn. Which system of linear equalities describes the conditions in this ...
*Tuesday, May 4, 2010 at 9:19am by letes*

**Physics**

(b) The motion-producing force component remains 260cos20, but the normal component applied to the floor becomes 1200 -260sin20. Then compute the net force along the direction of motion: 260cos20 - 0.1896*(1200 -260sin20) Divide that by the mass (1200/g)to get the accleration.
*Sunday, September 18, 2011 at 9:01pm by drwls*

**Math**

Tyler buys a stereo system for $1200, and pays for it using a credit card. This particular card charges 1.5 percent monthly interest on the unpaid balance, and requires a minimum payment of $20 each month. Suppose that Tyler pays only the minimum amount each month. How long ...
*Sunday, November 13, 2011 at 9:45pm by Danielle*

**math**

Tyler buys a stereo system for $1200, and pays for it using a credit card. This particular card charges 1.5 percent monthly interest on the unpaid balance, and requires a minimum payment of $20 each month. Suppose that Tyler pays only the minimum amount each month. How long ...
*Monday, November 14, 2011 at 7:59am by Danielle*

**Partial Derivatives**

How do you take the partial derivative of y = (1200z1z2)^1/2 in respect to z1. Please note z1 and z2 are variables. f'z1 = (1200^1/2)(z1^1/2)(z2^1/2) f'z1 = ?? the answer is... f'z1 = ((1200^1/2)(z2^1/2))/((2(z1^1/2)) but I do not know how to get this answer. Please help me by...
*Monday, October 12, 2009 at 8:16pm by Anonymous*

**math**

2w + 2l = 160 w+l = 80 l= 80-w wl = 1200 w(80-w) = 1200 80w - w^2 - 1200=0 w^2 - 80w + 1200 = 0 (w-20)(w - 60) = 0 w = 20 or w = 60 if w = 20, then l = 80-20 = 60 and if w - 60 , then l = 80-60 = 20 So the rectangle is 20 by 60 as Ms Sue found by trial-and-error
*Friday, October 26, 2012 at 4:30pm by Reiny*

**Math**

After 3 years investment of 1200 compounded annually and an interest rate R will yield an amount of 1200 (1+R)Q write this polynomial in standard form
*Sunday, October 30, 2011 at 6:27pm by ASSISTANCE *

**math**

3/4X=1200 X=1200*4/3 X=1600L
*Monday, September 3, 2007 at 3:08am by Anonymous*

**math**

let the width of the whole rectangle be x m (there will be 4 of these) let the length be y m then 4x + 2y = 2400 2x + y = 1200 y = 1200 - 2x Area = xy = x(1200-2x) = -2x^2 + 1200x Now, I don't know if you are studying Calculus. If you do, then d(Area)/dx = -4x + 1200 = 0 for a...
*Sunday, July 12, 2009 at 10:53am by Reiny*

**Stats**

CI95 = mean ± 1.96 (sd/√n) With your data: CI95 = 1200 ± 1.96 (230/√14) Calculating... 1200 + 120.48 = 1320.48 1200 - 120.48 = 1079.52 I found approximately the same answer you did.
*Monday, July 9, 2012 at 11:50am by MathGuru*

**Math**

If you deposit 1200.00 annually with 5% compounded interest, how many years will it take to get to a million dollars?
*Sunday, March 11, 2012 at 10:33am by Molly*

**math**

Nadia 23, miguel, etc etc. I interpret the problem a little differently than Ms. Sue. Here is how I see it. 30,000*0.04 = 1200 and 30,000-1200 - 28,800 at the end of the first year. For year 2, the salary STILL is 30,000 (not 28,800); therefore, the 30,000*0.04 is another 1200...
*Wednesday, July 15, 2009 at 5:17pm by DrBob222*

**Mathematics**

Q1: (a) 1200/450 = ? (b) (1200-450)/1200 = ? Q2: Water Volume = 20*15*H = 4800 cm^3 Solve for the water height H (in cm) H = 4800/300 = ___ What is a "he cuboid"? Do you mean the tank area in contact with water? You can certainly do that. Q3: (32/40)*340 = ___ km
*Saturday, May 14, 2011 at 6:20am by drwls*

**CHEMISTRY**

An equilibrium mixture of the following reaction was found to have = 0.0325 at 1200 degrees C. What is the concentration of I? I2(g)<->2I (g) Keq=1.3×10−2 at 1200
*Wednesday, November 28, 2012 at 8:56pm by Don*

**Math**

$X = Amt. raised. X/3 = Amt. for med. supplies. 1/4(2x/3)=2x/12 = x/6 = Amt. for tents. (2/3)(X-x/3-x/6) = (2/3)(X-3x/6) = (2/3)(3x/6) = = 6x/18 = x/3 = Amt. for water purification. x/3 = $400, X = $1200 = Amt. raised. x/3=1200 / 3 = $400 for med. supplies. x/6 = 1200 / 6 = $...
*Wednesday, September 21, 2011 at 6:14pm by Henry*

**physics**

conservation of momentum applies you are given both masses. (1200+2400)4900=1200*5700+2400*V
*Monday, March 12, 2012 at 10:40am by bobpursley*

**math for the office professional**

you said: he went 1200 miles/55 gallons = 1200/55 mpg = .....
*Wednesday, November 6, 2013 at 12:57pm by Reiny*

**math-anybody can help?Im still waiting.thank you.**

400 * 3 = 1200 gain 500 * 2 = 1000 loss 1200 - 1000 = ?
*Wednesday, February 12, 2014 at 5:02pm by Ms. Sue*

**12th grade Physics**

Force required to accelerate the car vertically = m * (v^2) = 1200 * (0.8^2) = 1200 * 0.64 This force will be equal to the tension on the rope.
*Saturday, October 24, 2009 at 1:09pm by Vipster*

**math**

I'm not sure what you want, but here is my best response. Saves $1200 = +$1200 Spends $500 = -$500
*Sunday, September 27, 2009 at 12:19am by PsyDAG*

**math**

You deposit $1200 in an account that pays an APR of 7% compounded monthly. How long will it take for your balance to reach $150,000?
*Tuesday, May 14, 2013 at 7:22pm by emma*

**math**

T=I/Pr1200/5300* 7.2% T=1200/ 5300* .072 T=1200/381.60 T=3.1444
*Monday, January 9, 2012 at 8:24pm by Charla*

**geometry**

10 * 15 * 8 = 1200 cu. in. 1200 * 0.95 = ______ cu. in. water
*Thursday, May 31, 2012 at 8:07pm by Ms. Sue*

**math**

80 *40 = 3200 20 * 60 = 1200 40 * 30 = 1200
*Monday, November 4, 2013 at 5:52pm by Kuai*

**word problem**

number of original members ---x share per member = 1200/x number of members now --- x+8 share per member = 1200/(x+8) solve 1200/(x+8) = 7.5
*Friday, October 8, 2010 at 7:01am by Reiny*

**math**

number of courses ---- x solve 425x + 55 < 1200 Don't you think you should be able to do this in your head? 3 courses would already be over 1200, right?
*Saturday, September 25, 2010 at 1:57am by Reiny*

**math**

I = PRT I = 1200 * 0.015 * 2.5 I = 45 $1200 + $45 = $1245.00
*Friday, January 4, 2013 at 7:04pm by Ms. Sue*

**math**

A town of 1200 people has "fan-out" system for emergencies. In an emergency the mayor phone two people. in the next minute each of these people phone two other people . the pattern continues until all 1200 people are contacted. complete yhe tableand determine how many minutes ...
*Sunday, October 18, 2009 at 4:54pm by shaila*

**Trig**

V1 + V2 = 1200[70o] + 900[205o] X = 1200*cos70 + 900*cos205 = -405.3 Y = 1200*sin70 + 900*sin205 = 747.3 tanAr = Y/X = 747,3/-405.3 = -1.84376 Ar = -61.53o = Reference angle. A = -61.53 + 180 = 118.5o Vr = Y/sinA = 747.3/sin118.5 = 850.3[118.5o] = Resultant vector.
*Friday, November 15, 2013 at 8:57am by Henry *

**Physics**

d = r*t = 1200 m. 33.4t = 1200, t = 1200 / 33.4 = 35.93 s. = Time to reach state line. Dt = 100 + 1200 = 1300 m. = Dist. the trooper must travel to reach state line. Dt = 0.5a*t^2 = 1300 m. 0.5a*(35.93)^2 = 1300, 0.5a*1291 = 1300, 645.5a = 1300, a = 1300 / 645.5 = 2.014 m/s^2.
*Wednesday, February 1, 2012 at 10:47am by Henry*

**math115**

#1 & 2 are correct #3 : "11% of what number is 132?" .11x = 132 x = 132/.11 = 1200 check: 11% of 1200 = .11(1200) = 132
*Saturday, October 3, 2009 at 1:40pm by Reiny*

**Math**

How long will it take to earn $252 in interest if $1200 is invested at a 7% annual interest rate??
*Thursday, November 19, 2009 at 3:43pm by Sierra*

**math**

Two fifths of the students in a class of 1200 own pc,s, how many students do not own pc's. 2/5 x 1200=480 1200-480=720 is this correct? 30% of the students who own pc's also own play stations, what fraction of the students in the school own play station? How do i work out this...
*Saturday, June 27, 2009 at 3:18pm by Jayda*

**algebra**

I = prt I = 1200 * 0.02 * 9 I = 216 1200 + 216 = 1416
*Friday, May 27, 2011 at 4:58pm by Ms. Sue*

**Math-HELP PLEEEEAAASE**

1200/20 = 60 10 * 6 * 20 = 1200
*Monday, May 20, 2013 at 9:10pm by Ms. Sue*

**math**

a manufacturer's cost is given by C= 300 cube root of n + 1200, where c is the cost and n is the number of parts produced. find the cost when 8 parts are produced. help please!!!! We have C = 300n1/3 +1200 Substitute 8 for n to get C = 300*81/3 +1200 You should know that 23=8...
*Friday, October 13, 2006 at 1:34pm by tay*

**MONGU COLLEGE**

Is the inductive reactance of the coil 1200 ohms? If so: a. Xl = 2pi*F*L = 1200 Ohms. F=Xl/(2pi*L)=1200/(6.28*0.07)=2728.4 Hz. b. Xc = 1/(2pi*F*C) Xc=1/(6.28*2728.4*0.001*10^-6)=58333 Ohms Z = Xl+ Xc=1200 + (-58333)=-57133 Ohms, Capacitive. = 57133@(-90) Deg. I = V/Z = 120/...
*Tuesday, March 5, 2013 at 5:21pm by Henry*

**math**

I assume you are depositing the $1200 every month monthly rate = .07/12 = .00583333.. number of months = n 1200( 1.0058333..^n - 1)/.0058333 = 150000 ( 1.0058333..^n - 1)/.0058333 = 125 1.0058333^n - 1 = .72916662.. 1.00583333^n = 1.72916662... take log of both sides log 1....
*Tuesday, May 14, 2013 at 7:22pm by Reiny*

**Math**

Assuming interest is compounded annually (yearly) at r% starting from an initial amount P, then the compound interest formula gives the final amount A after n years. A=P(1+r/100)^n For the given case 1000000=1200(1.05)^n Rearrange: (1.05)^n=1000000/1200=1000/1.2 Take log on ...
*Sunday, March 11, 2012 at 10:33am by MathMate*

**math**

A nation does not have to be self sufficient in food production. 1200 Calories per day should also not be regarded as "life threatening" in terms of starvation. But, to play along with this game, set 1400*(1.02)^t/(1.03)^t = 1200 and solve for t (in years)
*Tuesday, May 18, 2010 at 10:02pm by drwls*

**MATH**

Ferdinand walked 1200 feet in 4 minutes. At this rate, how long would it take hoime to walk a mile (5280 feet) ?
*Friday, September 20, 2013 at 2:02pm by Anonymous*

**College Math**

Fiona invested $1100 at 8% compound comtinously. At the same time, Maria ivested $1200 at 8% compounded daily. How long will it take for their investments to be equal in value?
*Sunday, November 11, 2012 at 8:09am by Anonymous*

**statistics**

(89-12)/89 = ? (1200-405)/1200 = ?
*Saturday, January 19, 2013 at 9:32pm by PsyDAG*

**Algebra**

100 feet = 1200 inches scale = 10 inches : 1200 inches 1 inch : 120 inches
*Wednesday, February 2, 2011 at 6:05pm by Heather*

**houston community college**

1650-1200 = 450 1200*0.08 = 96 450/96 = 4.7 years
*Wednesday, November 20, 2013 at 9:13pm by kuai*

**8th Grade Math (Algebra1)**

Nicole, re your first question In your chart, in the row "with the wind" fill in D as 1200, R as x+y, and T as 4 in the row "against the wind", fill in D = 500, R = x-y, and T = 2 from first row: 1200 = 4(x+y) 4x + 4y = 1200 x + y = 300 (#1) from second row: 500 = 2(x-y) 2x - ...
*Tuesday, February 3, 2009 at 9:21pm by Reiny*

**chemistry**

density = 1.20 g/mL so 1000 mL has a mass of 1.20 x 1000 = 1200 grams How much of that is H3PO4? 34.0%. 1200 x 0.34 = 408 g. How many moles is that? 408/98 = 4 something. You do it exactly. That is 4 something moles in 1 L so Molarity = 4 something. Molality: 1000 mL has a ...
*Tuesday, February 16, 2010 at 11:48pm by DrBob222*

**Physics**

work output=1200*5 work input=20*340 MA=1200/340
*Sunday, November 3, 2013 at 7:43pm by bobpursley*

**math**

A = (30 + X) (20 + X) = 2(30 * 20), X^2 + 30X + 20X + 600 = 1200 m, X^2 + 50X + 600 = 1200, X^2 + 50X + 600 - 1200 = 0, X^2 + 50X - 600 = 0, Factor the Eq: (X - 10) (X + 60) = 0, X - 10 = 0, X = 10. X + 60 = 0, X = -60. Use the positive value of x: X = 10 m = width of strips ...
*Sunday, December 5, 2010 at 10:49pm by Henry*

**chemistry**

Take 1 L of solution. That will have a mass of 1000 x 1.20 g/mL = 1200 grams. That will contain 8.20 moles NaOH or 8.20 x 40 = 328 g NaOH. So the solution has 328 g NaOH and 1200-328 = 872 g H2O. moles NaOH = 8.20 moles H2O = 872/molar mass H2O XNaOH = moles NaOH/total moles.
*Thursday, December 8, 2011 at 5:19pm by DrBob222*

**physics**

5000 meters in 20*60 = 1200 seconds Vi = 30,000 m / 3600 s = 83.3 m/s v = Vi + a t 0 = 83.3 + a (1200) a = - .0694 = - 6.94 * 10^-2 m/s^2 average velocity with constant acceleration = (first + last)/2 = 83.3/2 = 41.7 m/s
*Sunday, March 30, 2014 at 3:30pm by Damon*

**math**

If the box has dimensions which are whole number of cm's, then it can fit 1200 cm³ / 1 cm³ =1200 cubes.
*Friday, July 26, 2013 at 11:49am by MathMate*

**ged math**

Since $195 is almost $200 and $1190 is almost $1200, about $200/$1200 (or 1/6) is used for the car payment. 1/6 is about 17%.
*Saturday, December 15, 2007 at 3:08pm by Ms. Sue*

**6th grade**

The gain in potential energy is 600*2 = 1200 J, and this is the minimum required work that would be required in a frictionless situation. The work that actually has to be done is F*X = 300*5 = 1500 J. The efficiency is therefore 1200/1500 = 80%
*Tuesday, November 3, 2009 at 5:39pm by drwls*

**math**

.9 x = 1200 x = 1200/.9 = 1333.33 1.1x = 1333.33(1.1) = 1466.67
*Friday, October 19, 2012 at 11:44am by Reiny*

**math**

Take the difference to find the discount and then divide that number by 1200 to find the discount rate.
*Thursday, December 5, 2013 at 5:12pm by Joe*

**math-calculus**

Time to W = 1260/x Time back if had gone all the way = (1260/1200)* time to W = 1260^2/1200x speed back =(x-20) so 1260 = (x-20)(1260^2/1200x) 1200 x = (x-20)(1260) 1200 x = 1260 x - 20(1260) 60 x = 20(1260) x = 420 x-20 = 400
*Sunday, January 8, 2012 at 11:19pm by Damon*

**Algebra**

let the original price be $x so after the first reduction of 40%, the new price is .6x now this is cut in half (50%) so the new price is .3x .3x = 360 x = 360/.3 = 1200 so the original price was $1200 check: 40% of 1200 = 480 leaving 720 now 50% of 720 = 360
*Thursday, November 6, 2008 at 7:05pm by Reiny*

**math**

1. 1.25P = 1200. P = 1200 / 1.25 = $960 2. 960-960r = 1200-1200r - 175.20. 960-960r = -1200r + 1024.80. -960r + 1200r = 1024.80 - 960. 240r = 64.8. r = 64.8 / 240 = o.27 = 27%.
*Thursday, April 19, 2012 at 2:12am by Henry*

**physics**

F(fr) = k•N =k•m•g =0.95•1200•9.8 =11172 N, friction force = centripetal force to keep the car on road mv^2/R =1200•(16.2)^2/54.5 =5778.5 N Net force = 11172-5778.5 =5393.5N
*Friday, October 12, 2012 at 5:29pm by Elena*

**Alg 1**

w^2 + 75w - 1200 = 0 I could not find the answer. It needs to be factors of 1200. Since the third term is negative, one needs to be negative and the other positive to add to 75. For example, 100 and -12, but that sums to 88. I could use 80 and -15, but that gives me 65. Do you...
*Monday, April 15, 2013 at 11:53am by PsyDAG*

**math**

Given Profit, P = -0.1n^2 + 30n - 1200 a. If P=2000, then 2000=-0.1n^2 + 30n - 1200 Solve for n in 0.1n^2 - 30n + 1200 + 2000 = 0 or n^2 - 300n + 32000 = 0 Since the discriminant (-300)²-4*3200 < 0 there are no real roots for n, hence April will not be able to get a ...
*Monday, June 20, 2011 at 10:15pm by MathMate*

**Math**

the two planes cover 580+620=1200 miles per hour. So, they travel for 2700/1200 = 2.25 hrs before meeting. (why?) In that time, the 2nd plane has traveled 2.25*620 = 1395 miles, so it is 1305 miles from LA.
*Tuesday, January 22, 2013 at 10:46pm by Steve*

**Algebra 2**

1. Ave(city) = 15 mi/gal, Ave(exp.) = x mi/gal, Ave = (15 + x) / 2 = 25 mi/gal, Multiply both sides by 2 and get: 15 + x = 50, x = 50 - 15, x = 35 mi/gal, express way. 2. d = 2 * 35 km = 70 km, Speed = 70 km / 4.8h = 14.58 km/h in still water, C = 15 - 14.58 = 0.417 km/h ...
*Thursday, October 7, 2010 at 11:57pm by Henry*

**Math please check**

Identify the amount in the following application In a shipment if 1200 parts, 60 were found to be detective. What percent of the parts were faulty? a. 60 b. 1200 c. what percent d. shipment answer: c
*Friday, March 28, 2008 at 1:52pm by Kim*

**area and perimeter**

if the length is x and the width is y, then 2x+3y = 1200 a = xy = x(1200-2x)/3 = 400x - 2x^2/3 max area when x = 400*3/4 = 300 So, the field is 300 by 200 Note that as in all such problems, the fencing is divided equally among the lengths and widths.
*Thursday, February 13, 2014 at 5:01am by Steve*

**physics**

ho = 0.5*a*t^2 = 0.5*20*60^2 = 36,000 m. Vo = a*t = 20*60 1200 m/s. a. h. = ho + (V^2-Vo^2)2g h=36000 + (0-(1200)^2)/-19.6=109,469 m. b. V = Vo + g*t Tr = To + (V-Vo)/g=60 + (0-1200)/-9.8 = 182.4 s. h = Vo*t + 0.5g*t^2 = 109,469 m. 0 + 4.9t^2 = 109469 t^2 = 22,341 s Tf = 150 s...
*Sunday, April 28, 2013 at 10:40am by Henry *

**Finite Math**

Simple interest is paid when the money is paid back (or in this case, withdrawn). That is not how banks compute interest either owed or paid, but since they want you to do it that way, here is what you do: If the initial principal is X, X*(1 + 0.08*(10/12)) = 1200.00 X*(1....
*Saturday, May 7, 2011 at 4:05pm by drwls*

**Algebra**

consider 1200 shrimp One job. 1/3 = 1/4 + 1/t t = 12 so, sis can stuff 1200 shrimp in 12 hours. 600 shrimp in 6 hours
*Thursday, September 5, 2013 at 2:08pm by Steve*

**Physics**

Assuming it is uniform motion,then Vf^2=Vi^2+2ad a=-Vi^2/1200 and vf=vi+at 0=Vi-Vi^2/1200 *5*60 0=Vi(1-Vi/300) Vi=300m/s a=.. check my work. Notice Vi is positive, it was going up at a rapid rate, if these calcs are correct.
*Sunday, July 11, 2010 at 7:56am by bobpursley*

**mathematics **

for the secound question i did the same but the answer was wronn?? its 1,200 * 0.075 = x 3x + 1,200 = i had 1470 1200*0.075=90 3*90+ 1200=1470
*Monday, February 1, 2010 at 11:38am by gbe*

**consumer math**

Assuming that the 11.5% interest rate is an annual rate -- 1200 * 0.115 = 138 138 * 0.25 = 34.50 $1200 + 34.50 = ?
*Wednesday, June 30, 2010 at 8:47pm by Ms. Sue*

**Math**

Revenue - Cost = 1200 Let N be the number produced (and sold) The revenue is 6N. The cost is 900 + 1.5 N. 1200 = 6 N - (900 + 1.5N) = 4.5 N -900 4.5 N = 2100 N = 467 N has to be an integer, so you round to the next higher integer. N=466 would result in a loss.
*Saturday, July 30, 2011 at 9:34pm by drwls*

**Math**

p% = p/100 so (p/100) ( ? ) =12 since we only want the 12 to remain on the left side my ( ? ) must be 100(12)/p or 1200/p check: (p/100) * (1200/p) = 12
*Saturday, April 19, 2014 at 4:42pm by Reiny*

**physics**

i solve it but i am not sure that they need the impulse , i think they need the velocity that will act on it ! because they say how much impulse does the mass experience .. impulse = change in momentum impulse = m x v 1200 = 60 x v 1200\60 = 60 x v \ 60 v= 20 ms-1 ????
*Thursday, November 19, 2009 at 9:55am by Mota*

**physics**

A cooling fan is turned off when it is running at 870 rev/min. It turns 1200 revolutions before it comes to a stop. What was the fan's angular acceleration, assumed constant? How long did it take the fan to come to a complete stop?
*Wednesday, November 9, 2011 at 10:27pm by Anonymous*

**Math**

Invested $P @ 7%. Invested $(15,000-P) @ 8%. P*r*t + (15000-P)*r*t = $1100. P*0.07*1 + (15000-P)*0.08*1 = 1100 0.07P + 1200 -0.08P = 1100 -0.01P = 1100-1200 = -100 P = $10,000 @ 7%.
*Wednesday, January 23, 2013 at 6:01pm by Henry*

**stats**

suppose that a population of people is 1200. .25 of the population is white. we take a random sample of 100 people. What is the probabilit that more than .29 of these people are white?
*Tuesday, April 16, 2013 at 8:48am by d*

**chemistry**

11.31) solve for the new pressure when each of the following temperature changes occurs, with n and V constant: a. a gas sample has a pressure of 1200 torr at 155 celcius. what is the final pressure of the gas after the temperature has droped to 0 celcius? 1200 x12 celcius/0 ...
*Sunday, June 27, 2010 at 12:21am by Jetta*

**Physics**

A 1200 kg car is moving on the freeway at 65 mph. (A) find the magnitude of its momentum and its kinetic energy in SI units. (b) if a 2400 kg SUV has the same speed asthe 1200 kg car, how much momentum and kinetic energy does it have?
*Monday, June 22, 2009 at 2:06pm by Sarah*

**MATH**

1200-500 = 700 so x = 1200 - (700/35)t 1250 - 200 = 1050 so y = 200 +(1050/35) t when does x equal y ?
*Wednesday, January 5, 2011 at 6:49pm by Damon*

**Shelving units**

The average thikness of a medical chart is 1/4 inch. If a practice has 1200 patients with each chart 1/4 inch thick, how many shelving units will it take if a unit can hold 368 inches.
*Thursday, September 27, 2012 at 8:28pm by Jo*

**math**

contraints 2 g + 3 w < 1200 2 g + w < 800 objective p = 3 g + 2 w corners (g,w) (0,0) if g = 0 w = 400 or 800, use 400 (0,400) (0,400) if w = 0 g = 600 or 400, use 400 (400,0) intersection 2 g + 3 w = 1200 2 g + w = 800 ------------------ 2 w = 400 w = 200 g = 300 so (...
*Monday, July 18, 2011 at 4:07am by Damon*

**calculus**

if the box has dimensions x,x,h x^2 + 4hx = 300 so, h = (300-x^2)/4x by "largest" I assume you mean "having the largest volume". v = x^2 * h = 4x(300-x^2) = 1200x - 4x^3 dv/dx = 1200 - 12x^2 max volume where 1200-x^2 = 0, or x = 10 So, the box is 10x10x5
*Thursday, April 26, 2012 at 1:25am by Steve*

**Finance**

a) is just the present value of an "annuity" and its value is 1200 + 1200[1 - 1.08^-11]/.08 b) is rather vague. what is the coverage, is it $10,000? What actuarial tables are used? (they are a factor of date, country, sex, etc) If you are studying actuarial math, then there ...
*Saturday, October 25, 2008 at 11:34pm by Reiny*

Pages: **1** | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next>>