Thursday
October 23, 2014

Search: Video in java(netbeans)

Number of results: 779

Video in java(netbeans)
Hi, i am using netbeans and i'm trying to incorporate a video into my project. I want the program to run a video when a button(jbutton) is clicked. i'm totally lost. p.s. i do have JMstudio to run videos in java but got no clue how to use it. Thank you very much in advance
October 31, 2010 by Luke

Java
Can anybody help me figure how to post a Java file to as an attachment. I need to post this in my classroom forum but I have not clue to how. I am using the program called Netbeans. Thanks
August 8, 2008 by PurplePeople

Information Technology
Hi! I am actually asked to create a cipher using NETBEANS to encrypt and decrypt messages.I have NEVER touched NETBEANS before and I am looking for someone to give me some information on how to run this cipher and the JAVA codes that should be generated in it Thanks Sivashen
September 5, 2011 by Sivashen

java refractor
Why am I getting error called that the renaming refractor cannot apply in this context when trying to change a name in the netbeans? And how should I solve it? Please tell me quickly. emergency I need to submit my project tomorrow
January 1, 2011 by harry

java
I hava a Employee class and my main class. But in my netbeans it is saying that cannot find symbol symbol:class Employees location:class Main Why is this?And what should I do? Please send me a detail answer. I will really thankful for all of you.
December 24, 2010 by Mark

OOP(netbeans)
Write a program that accepts a person’s weight and displays the number of calories the person needs in one day. A person needs 19 calories per pound of body weight, so the formula expressed in Java is Calories = bodyweight * 19;
March 9, 2013 by kchik

Java progamming 1
I want the program to ask for and get the price of a book from a user. The program will then multiply the price by 7% sales tax and display both the sales tax and final price of the book (price + sales tax) on the screen. using Netbeans
February 11, 2013 by newton

Math
Define variables and write a system of equations for this situation. Solve using substitution. Suppose you want to join a video store. Big Video offers a special discount card that costs $9.99 for one year. With the discount card, each video rental costs $2.49. A discount card...
April 1, 2009 by Angie

Java
What kind of Math do I need to be proficient in in order to be prepared for a college course in java?
March 15, 2008 by James

Java
Is there a method in Java in which to see if an integer value contains characters?
November 2, 2009 by Crystal

Computer Language Java
What is the concept of multi-threading in java and how is it similar and different than GUI?
May 1, 2011 by Anonymous

java programming
write a java program using arrays function for hotel bill calculation?
August 18, 2013 by sasi

computer science
How would you write this program? We are using Java in Netbeans IDE.. Write a program to enter the year (ex 2004) and month number (1-12) then compute the number of days in that month. Example Enter the Year: 2004 Enter the Month: 2 There are 29 days in that month
October 17, 2010 by Anonymous

JAVA
simple java program to retrive data from oracle database between specific dates.. Please somebody help na???
March 25, 2011 by Pappu

computer
this isnt really a school question but i have a question about the sun java...it wouldnt load any of my games using it but whenever i deleted it and using the regular java...its working fine...it doesnt make any sense...please i hope someone can explain this to me...i dont ...
March 19, 2007 by sheila

Java Programming
I'm new to Java and I'm not sure how to write the source code for this problem I got in class... Write a java program using the while and if statement that will accept ten student grades and that will display the sum of the grades, the student average, and the respective ...
June 10, 2013 by Samantha

Java
I am trying to write an algorithm for my JAVA class and am having some issues....if I were to post my program is there anyone on here that could help me figure out what I am doing wrong? Thanks
April 4, 2008 by Mike

Video
Does anyone know where I can learn how to make a video infomercial for class? I want to make a high quality video... I just don't know how I leave the background the same and make these products come out one by one and then all the products staying there on the screen (this ...
June 2, 2010 by Amy~

french
ok my assignment is find a french music video and put speach bubbles in the video and also explain the meaning of the video. ok my music video is "Juste Une Photo de Toi" and i got the speech bubbles working but i dont know what the video mean. here what i think it is about: ...
February 21, 2011 by neeedhelpp

Java
create a java program that accepts students names, and test scores from a file, and displays theri name, average score and letter grade to the screen.
February 24, 2012 by Big Daddy

algebra
Write a rule in words and as an algebraic expression to model the relationship in each table. The local video store charges a monthly membership fee of $5 and $2.25 per video. 1 video is $7.25 2 videos are $9.50 3 videos are $11.75
August 27, 2012 by melissa

java
Write a java application that finds the smallest of several integers. Prompt the user for the number of integers that will be input, then prompt the user for that number of integers. Evaluate the integers to determine the smallest value. Run the program to test for 3 numbers...
October 21, 2012 by saleh

Algebra 1
jasper wants to join a video store, blockbuster offers $9.99 for one year. with the discount card, each video rental costs $2.49. a discount card frm video time costs $20.49 for 1 year. with the video time discount card, each vido rental costs $1.79. a) after hw many video ...
May 16, 2011 by Tranese

math
haris has 20.92 to spend on videos-games rentals at a local video store. the store charges 3.95 per video-game rental plus 8.125% tax. what is the maximum number of video games that harris can rent?
June 25, 2008 by kenneth mitchell

psy
Cathy owes six overdue movies to her local video store. Since each of Cathy’s overdue videos is a comedy, only comedies are currently overdue at Cathy’s local video store. Which one of the following premises, if added to the statements above, would allow the conclusion to be ...
October 25, 2010 by Liz

math
Ahmed earns $1.50 for every video game he sells. When he sells one carton of 30 video game, he earns an additional $10. What is the minimum number of video games he has to sell in order to earn $450?
August 6, 2014 by Sharon

Java
write a java program to read a record name, age, and salary. Calculate the tax amount on the salary field display the new record.
February 20, 2014 by Bano

JAVA PROGRAMMING
Create a java program that will calculate the current grade in a classroom. The program should ask for 5 grades as well as total point value per grade available.
September 12, 2014 by JORDAN

math
AT Mr. Hoopers Video rentals you can join a video club for a monthly fee of $30. Club members pay only .85$ to rent each movie. If you are not a member of the video club, the movies rent for $2.25 each. How many videos would you have to rent each month to make the membership ...
March 25, 2009 by cas

algebra
Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A store membership costs $21 and members pay only $2.50 to rent each video. How many videos would one need to rent to justify purchasing a membership?
February 9, 2012 by Jessie

Video games, entertainment
Is the new video game far cry 3 OK for kids?
December 20, 2012 by Anonymous

Java
Can someone please help me out!!!I included what I have so far. *Purpose Implement a Java-method with three local int variables a, b, c, d and e that sorts these three values in ascending order by comparing and exchanging their values. At the end of the program a <= b <...
March 7, 2011 by Joyenna

business
what is the difference between video conferencing and video call?
December 3, 2009 by Person

math
One week Trey rented 4 DVDs and 2 video games for $18. The next week he rented 2 DVDs and 1 video game for $9. Find the rental costs for each video game and DVD.
January 22, 2014 by anne

Java help please
I am trying to run the following program and am getting this error: java.util.InputMismatchException import java.io.*; import java.util.*; public class Pre2 { static Scanner console = new Scanner(System.in); public static void main(String[] args)throws IOException { Scanner ...
March 2, 2008 by Mike

Computer Science Computer Programming
Please help! I cannot figure out what I am doing wrong. I cannot get the correct output when I run the system. Here is what I have entered in to Netbeans IDE: package shippingcharges; public class ShippingCharges { private double weight; private int miles; public ...
May 21, 2012 by AB

Economics
Multiple Choice: If the price of movies on video rises while the price of movies on DVD remains the same, the law of demand predicts that consumers will: A) substitute movies on video for movies on DVD. B) substitute movies on DVD for movies on video. C) buy only movies on ...
October 25, 2006 by Yellow Bird

ecology
Identify a viewpoint given in the video that highlights the importance of biodiversity. Do you believe that every species is connected to one another as expressed in the video? Why or why not?
July 1, 2008 by Tasha

French
How would you ask a friend if he wants to play video games? I was thinking, Est-ce que tu fais jouez aux jeux vidéo? But I wasn't sure?
February 9, 2010 by Sam

French
How would you ask a friend if he wants to play video games? I was thinking, Est-ce que tu fais jouez aux jeux vidéo? But I wasn't sure?
February 9, 2010 by Sam

java.please help
Write a Java program that prompts the user for a string. If the string entered by the user does not start with Hello and does not end with a digit, print incorrect and re-prompt the user. Otherwise, print Thank you.
October 8, 2014 by De

JAVA PROGRAMMING
"POWERS" Compute the power of a number given the base and exponent. Do three versions of this program using a while loop, a do-while loop and a for-loop. Introduction Please help..i don't know how to input this in java...please help.tnx
January 13, 2012 by Java

Environmental Science
identify a viewpoint given in the video that highlights the importance of biodiversity. Do you believe that every species is connected to one another as expressed in the video? Why or why not?
November 30, 2009 by Anonymous

ENVIRONMENTAL SCIENCE
Identify a viewpoint given in the video that highlights the importance of biodiversity. Do you believe that every species is connected to one another as expressed in the video? Why or why not?
January 19, 2010 by gloria

Video Please HELP!!!
I used a Canon PowerShot SX10 IS to take a video. And it wouln't open on my laptop. I made changes to the video like cuttin the beginning on the camera before trying to open it. Is there a way I could open it?? It saids that the file has an extension).THM) that is not ...
June 6, 2010 by Amy~

Java
I am a JAVA Programmer. For some reason, I am unable to find a JAVA job. Can you tell me what i can do to improve my JAVA skills? http://www.sun.com/corp_emp/ At this webpage, you can navigate within the TRAINING section (toward the right) to find out how to improve your ...
August 7, 2007 by Singh

dont say goodbye vlr
: Identify a viewpoint given in the video that highlights the importance of biodiversity. Do you believe that every species is connected to one another as expressed in the video? Why or why not?
September 29, 2008 by linda

english
John Leo's article,"when life imitates video"argure whether or not he makes a persuasive case that video games are responsible for the violence in today's society
October 8, 2010 by purvi

math
Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25. How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie from the same video rental store? SO I HAD V= ...
January 12, 2014 by B8

information technolgy
Hi I need help trying to create a code to encrypt and decrypt a message in netbeans.I know what to do but I cant get it to encrypte and decrypte.Can you please help me.
September 22, 2011 by kyle

Algebra
One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie? Rental cost for each video?
March 30, 2014 by Charlie

Web Design
Does anyone know where to find a video player that is free, plays and hour plus of video, and does not bog down the web site?
May 29, 2010 by Jim

math
A video store charges $2.75 per day for overdue videos. You owe a late fee of $13.75. How many days overdue is the video?
February 3, 2013 by Bonnie

Algebra
The cost of 5 similar cameras and 3 similar video cameras is $3,213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he pay?
October 19, 2012 by Chris

Algebra 2
the demand for a new video game is given by the function p(x)= -x^2 + 5x +75. Correspondingly, the supply function for the same game is given by p(x) = 7x-9, where p represents the price per video in dollars and x represents the number of video games sold in thousands of games...
May 30, 2011 by someone

Education/Technology
With the advent of digital technologies, A) audio and video support technologies were no longer considered valid media. B) digital audio and video technologies joined more traditional technologies as supports for instruction. C) research proved that nondigital technologies ...
March 14, 2013 by Lor

psy
)]}> Many are concerned that playing violent games may lead to violent behavior. However, statistics show that violent behavior in children has declined significantly at the same time that video game sales have skyrocketed. It is therefore clear that there is no ...
September 25, 2010 by Cat

math
Look at the revenue for videos rented (v) on a given day at two different video rental stores below r = 2v + 10 r = 1.6v + 18 After how many video rentals will the revenues of both stores be equal? a)25 b)45 c)70 d)20
April 2, 2013 by joe

math
rick has a collection of 6 video games. he lets his best friend borrow 2/6 of his video game collection. write two fractions equivalent to this number. explain how you came up with the answer.
January 22, 2014 by Ashpen

agebra
Sam and Chris went to “Lots O Fun” to play laser tag and video games for Chris’s birthday. Sam played 3 games of laser tag, 5 video games, and spent $17 total. Chris played 4 games of laser tag, 7 video games, and spent $23 total. How much does one video game cost to play?
November 5, 2010 by Mariel

math
the cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3213 each video camera costs 4 times as much as each digital camera. john buys a digital camera and a video camera. how much does he pay?
October 21, 2013 by milly

Math
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3,213. each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he pay?
October 27, 2013 by Don't know

math
NetBusters has a $30 sign-up fee plus $1.25 per video BlockFlix has a $10 sign-up fee plus $2.25 per video How do I set up a function rule equation I assume that you want to find out how many videos you have to buy before they become equal. Consider this: There is a $20 ...
May 29, 2007 by Joe

Design-IT
i'm doing a presentation for Design Technology food. it requires me to have good it skills, which i lack. :) this is my problem i got a video from a website. i now need that video to be on powerpoint without me copy a pasting the URL address.
May 30, 2013 by HS

music
hey does anyone know which band plays the runaway song in the video game of the fast and the furious video game? cuz if anyone does tell me because i luv that song!
December 13, 2009 by A7X a.k.a Aaron

Math
Steven paid for his video games in 4 equal payments. The first three payments totaled $42.45. How much did he pay in all for the video games?
December 17, 2013 by Anonymous

Copyright
Hey! Is it illegal under copyright law to record sections of a video so that you can use the quotes in an assignment about the video but then delete the sections after you've used them?
April 25, 2011 by Gina

statistics
Suzie watched 47 random movies from each nearby video store. Is this sample of the movies at nearby video stores likely to be representative?
February 2, 2012 by Anonymous

Math
Carlos sells video games on a web site. the cost for his web site is $75 per year. Carlos sells each video game for $25. Which equation can Carlos use to determine how many video games "g", he must sell to make a profit of $50 per year? A. 100g = 50 B. 75g + 25 = 50 C. 25g + ...
December 16, 2012 by Candi

algebra 1
the deepest point in elevation in the indian ocean is the java trench, which is 25,344 feet below sea level. elevations below sea level are represented by negative numbers. can you help write the elevation of the Java Trench? also, a mile is 5,280 feet. Between which two ...
September 10, 2014 by Liz

math
used video games cost $25each. write an algebraic expression to find the cost of m video games
September 21, 2011 by mercy

math
Girls who played video games and got into fights = 36 Girls who played video games and did NOT get into fights = 55 Girls who Never played video games and got into fights = 578. Girls who Never played video games and did NOT get into fights = 1436 Is there evidence that the ...
April 17, 2013 by Desperately needs help

English
Can anyone help me identify rhetoric, bias, and argumentation in the following video clip? ----------------- To find the video clip google : American Rhetoric Movie Speech "Citizen Kane" (1941) and click on the first link. Thanks
June 15, 2008 by Anonymous

math i need help plz!
A store sells televisions for $360 and video cassette recorders for $270. at the beginning of the week its entire stock is worth $45,990. During the week it sells three quarters of the televisions and one third of the video cassette recorders for a total of $27,630. How many ...
March 29, 2011 by ash

Math
Fun video rents videos for $1 per video plus chafes a $5 membership fee. Your equation should represent the total cost for renting any number of videos. write an equation Function Table
December 27, 2012 by Timmy

About Mcdonalds--Good bad?(no sites please)
Identify ways in which Mcdonalds is being socially responsible. To what point, u think Mcdonalds is being genuine in their concern and to what degree u believe this is public relations exercise made to improve Mcdonalds image. Support with evidence. This is video we watched. h...
April 27, 2011 by Anonymous

pre-calc
One day, a controversial video is posted on the Internet that seemingly gives concrete evidence of life on other planets. Suppose that 50 people see the video the first day after it is posted and that this number doubles everyday after that. a) write an expression to describe ...
May 19, 2009 by Jus

Pre-Algebra
Montel spends $0.75 every time he plays his favorite video game. Montel has $10. write and solve an inequality that shows how many times Montel can play the video game.
January 26, 2012 by Me PLZ HELP!!!! TNX

PHI103
Cathy owes the local video store six overdue movies.Each of Cathy's overdue movie is a comedy, only comdies are overdue at the local video store. What premise added to this statement would make this conclusion valid? Answer: Cathy is the only person that owes overdue movies to...
November 12, 2010 by Renee

information technology
Hi I need help trying to create a code to encrypte and decrypte a message in netbeans.I know what to do but I cant get it to encrypte and decrypte.Can you please help me.
September 21, 2011 by kyle

Algebra II
You have purchased a VCR for $180. You also joined a video rental store where you can rent movies for $3 each. Suppose that the cost of admission to a movie theater is $6.00. How many videos must you rent to make your average cost per video less than $6.00?
December 2, 2012 by Anonymous

Algebra II
You have purchased a VCR for $180. You also joined a video rental store where you can rent movies for $3 each. Suppose that the cost of admission to a movie theater is $6.00. How many videos must you rent to make your average cost per video less than $6.00?
December 2, 2012 by Anonymous

Physics
Suppose that we repeat the experiment shown in the video, but we replace one of the cylinders with a cylinder that has twice the radius (and use larger containers of water). If the height of the original cylinder is \rm h, how deeply must we submerge the new cylinder to get ...
April 23, 2013 by H

Computer Science-Java
Hi, I have to write a method that returns my first name, middle initial, and last name as a single String and call the method in java. So far, I have: public class ReturnName { static String fullname(String firstname, String middleinitial, String lastname) { return firstname...
September 23, 2009 by Lisa

programming
Write a program which allows user to enter 10 student names and scores for Java programming 1 and Java programming 2. Allow user to choose which course they want to enter the record for. Use the loop to ask input from user. The program should store data into two-dimensional ...
March 2, 2014 by Java

java
can anyone help me with this? I'm new to java! Write a program that will find the lowest common denominator of two numbers. The user will enter the two denominators, the program will output both the lowest common denominator and the multipliers required for each fraction. For ...
April 7, 2012 by Anonymous

STATISTICS
A statistics professor conducted a study on the effect of playing video games on a student’s test scores. On the first day of class, she randomly divided her classes into groups. Group one played video games 2 hours a day, group two played video games 4 hours a day, and group ...
February 5, 2011 by DEBBIE

Math
2.Which of the following is equal to )? A.6x2x(0x4) B.0/9+(6-0) C.20/20-0x3 D.5+6+(4+0) A 3.Julia went to Game Mart and purchased 5 used video games that were all the same price, and 6 memory cards that were $6 each. Her total purchase was $51. What was the cost of each video ...
May 29, 2013 by Jerald

math function rule input/output
during a 10 hr train trip the distance you travel equals 45 miles per hour the number t of hours spent traveling The distance travelled is speed x time. Your question seems to be stated incorrectly. You say the travel time in the begining of the sentence and then ask for what ...
March 21, 2007 by Anonymous

Grammar
What part of speech is the word surveillance in "surveillance camera"? Also what part of speech is video in "home video"? Are they just considered part of the noun, or do they modify the nouns they come before, making them adjectives?
November 5, 2010 by JFer

Music Video Project
Hey guys! I am in a bit of a dilemma. I am doing a music video project for my AP Biology class and My topic is GENE REGULATION! I have no clue what to sing for it. What could be a good chorus? hook? What should be the most important to include in my song about the topic? Thanks!
March 13, 2012 by Sam

Math
A video store sells a certain video for $32, which is 60 percent more than it costs the store to purchase this video. During an inventory sale, employees are invited to purchase remaining videos at 25 percent off the store's cost. If an employee purchases this video during the...
August 15, 2007 by Mack

Microeconomics
What has the video gaming industry done from a microeconomic perspective? Furthermore, analyze the gaming industry with a specific emphasis on jobs created by the gaming industry and how do they pay? How is it developing? What are the expectations, salary, and opportunities of...
April 30, 2012 by Jeremy

Advertising--VIdeo
I have to find two video ads on the net. I want them to be really Influential. Is there any on net that you know which are really influential. I don't watch TV that much so I'm not aware of any commercials that people may get hooked onto. Brand name ads please:)
May 27, 2011 by mary

Community Service Idea
my class ( of 13 students)have all created poems describing ourselves. we have decided to put it all together into a big community service project by making t-shirts and postcards related to our poems (most of the poems are about making good choices and are uplifting); and we ...
June 20, 2010 by NEEDSHELP(:

Java
in Java how do you create a method that will prompt the user to type in 10 votes to determine a winner in a two candidate election? Ex: Vote 10 times - Smith vs. Watson User enters: Watson watson wATson Smith SMITH smiTh watson smith watson waTSoN And then this should report ...
April 29, 2013 by Cheunology

Civics
I have to write a one page report describing the problems associated with urban sprawl. We are watching a video called Sprawling from Grace, which talks about America being so dependent on transportation. We have to use examples from the video as well as our own ideas. I need ...
November 17, 2009 by Bob

English
1. I videotaped the scenery. 2. I made a video with the scenery. 3. I made videos regarding the scenery. 4. I made the video about the scenery. (Which expressions are grammatical? Thank you for your help.)
July 15, 2013 by rfvv

Math
Irma rents movies online each month it costs her a fee of $4.99 per month plus an additional $0.99 for each video game that she rents. Which equation can be used to find c, the cost Irma pays each month to rent movies and x video games? A.c=4.99x0.99(x) B.c=4.99+0.99+x C.c=4....
April 17, 2013 by Jerald

Question (plz read)
If you publish your work on lulu will it be in stores?? I was reading this website Self Publish a Book on lulu Step by Step after I watch the video, I'm wondering since my book will be sold all over the world (that what is said in the video) will it be in stores
July 22, 2012 by Laruen

Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Next>>

Search
Members