Sunday
April 20, 2014

Search: Reading Comp

Number of results: 8,561

Reading Comp.
D??
Monday, March 28, 2011 at 11:04pm by Arlynn

Reading Comp.
What is YOUR answer?
Monday, March 28, 2011 at 11:04pm by Ms. Sue

Reading Comp.
Right! :-)
Monday, March 28, 2011 at 11:04pm by Ms. Sue

Reading Comp.
Yes. C is right.
Monday, March 28, 2011 at 11:08pm by Ms. Sue

Reading Comp.
The only negative in that paragraph is that hearing aids don't convey the real sound.
Monday, March 28, 2011 at 11:02pm by Ms. Sue

Comp - Citing
I wrote a critique and had to include a works cited page. I didn't use quotes or anything. I just summarized what was said in reading. Where would I cite the book?
Thursday, January 31, 2008 at 7:40pm by Ashlynne

physics
what is the vert. comp. of vector with magnitude 88.5m/s and whose horiz. comp. is 75.4m/s? what is the direct. of this vector?
Sunday, January 13, 2008 at 7:16pm by Anonymous

math
consider the amount of $1 at the end of 2 years at 6.2% simple ---- 1 + (1)(.062)(2) = $1.124 at 6.1 comp. annually ---- (1.061)^2 = $1.1257 at 5.58% com. semi --- (1.0279)^4 = $1.11636 at 5.75% comp. quarterly -- (1.014375)^8 = 1.12096 so what do you think?
Monday, April 25, 2011 at 4:50pm by Reiny

English Comp
read Chapters 1 and 2 and your Instructor’s Guidance for Week One again, applying the Survey-Question-Read-Recite-Review (SQ3R) strategy as you reread the materials. Discuss how this reading strategy is similar to and/or different from the way you read course material ...
Thursday, December 6, 2012 at 7:06pm by Lita

Reading Comp.
When we have too much work to do we become very anxious It is vital to set priorities and work on the most important things first. What does the second sentence do? a. It gives an example b. It makes a contrast c. It proposes a solution* d. It states an effect
Monday, March 28, 2011 at 11:08pm by Arlynn

Physics
Vector: 14.7km @ (-35)deg = 325deg CCW, 4th QUAD. X = hor = 14.7*cos(325)=12.04km = East Comp. Y = ver = 14.7*sin(325) = -8.43km = South Comp.
Wednesday, January 19, 2011 at 6:31pm by Henry

math
Pt = Po(1+r)^n, r APR / 4 = 4% / 4 = 1% = 0.01 = QPR = Ouarterly percentage rate. n=4 comp/yr * 6yrs = 24 comp. periods. Pt = 1300(1.01)^24 = $1650.66.
Sunday, July 3, 2011 at 8:31am by Henry

math
Pt = Po(1+r)^n. r = (1.7%/360) / 100% = 0.0000472 = Daily % rate expressed as a decimal. n = 1 comp./day * 180 days = 180 comp. periods. Pt = 4800(1.0000472)^180 = $4840.41.
Thursday, December 8, 2011 at 4:43pm by Henry

Math
I'm assuming you mean the rate changes to 9 % after 3 years. Pt = Po(1+r)^n. r = (10%/4) / 100% = 0.025 = Quarterly % rate exprssed as a decimal. n = 3 yrs * 4 comp / yr. = 12 Comp. periods. Pt = $9000(1.025)^12 = $12,104 After 3 years. r = (9%/2) / 100% = 0.045 = Semi-annual...
Wednesday, January 11, 2012 at 5:14pm by Henry

Physics
Vo = 27m/s @ 20 Deg. Xo = 27*cos20 = 25.4 m/s = Hor. comp. Yo = 27*sin20 = 9.2 m/s. = Ver. comp. A. h = (Y^2-Yo^2)/ 2g. h = (0-(9.2)^2 / -19.6 = 4.35 m. B. V = 0 @ max. ht. C. R = Vo^2*sin(2A)/g. R = (27)^2*sin40 / 9.8 = 47.8 m.
Wednesday, June 20, 2012 at 11:34pm by Henry

Reading
All of the following statements about reading skills are true EXCEPT: A. Different activities require different types of reading. B. It is not always necessary to perform a thorough reading. C. It is best to use skimming when you look for specific information. D. “Study ...
Thursday, August 29, 2013 at 1:51pm by Vickie

physics
A man pushs a cart wt a force of 36N directd@ an angle 25dgree belw the horizontal. The horizntal comp oe the force is 32.6N.The vrticl comp of force is 15.6N.Fnd work dne on the cart as the prsn moves50m
Monday, August 15, 2011 at 2:36am by Luc

physical
how do i get a 45 year old inactive male who weighs 280lb and has a body comp of 55% lean mass and 45% fat mass.down to his goal! his goal is to alter his body comp to 80%-20% and lower his weight to 200lbs
Sunday, February 1, 2009 at 5:09pm by Leah

English Comp.
Please go back and study the advice we've given you. You've ignored Bobpursley's advice. "Since time is short, you need to do close reading of this. In conclusion, the different between neat people and sloppy people is that, neat ... is but only one example. You can do better ...
Monday, July 13, 2009 at 10:18am by Ms. Sue

physics
i dont understand how to do this question, its a phys 11: "A skier is acc. down a 30.0 degree hill at 3.80m/s^2" a) What is the horiz. comp. of the acc.? b) What is the vert. comp. of the acc.? c) Assuming she starts from rest and acc. uniformly down hill, how long will it ...
Sunday, January 13, 2008 at 6:54pm by Anonymous

physics
Vo = 48.6m/s @ 37deg. Vo(h)=48.6cos37 = 38.8m/s = hor. comp. Vo(v)=48.6sin37 = 29.2m/s = ver comp. Rectangular Form: Vo = 38.8 + j29.2 m/s. The "j" means there is a 90 degree phase difference between the 2 vectors.
Friday, June 24, 2011 at 4:59pm by Henry

Finance
Pt = Po(1+r)^n, r = 4.40%/yr * 0.75yr = 3.3% = 0.033 = rate per compounding period expressed as a decimal. n = 15yrs / 0.75yr/comp.Period = 20 Comp. periods. Pt = 1000(1.033)^20 = $1914.28.
Tuesday, October 4, 2011 at 8:03am by Henry

Math
Pt = Po(1+r)^n. a. r = (8.01%/12) / 100% = 0.006675 = Monthly % rate expressed as a decimal. n = 12 comp./yr * 15 yrs. = 180 comp. periods. Pt = 2631(1.006675)^180 = $8713.48. b. Pt = Po(1+r)^n. r = (8.01%/360) / 100% = 0.0002225 = daily % rate expresed as a decimal. n = 360 ...
Sunday, December 11, 2011 at 6:22am by Henry00

algebra
Pt = Po(1 + r)n. r = 5%/yr * 0.5yr = 2.5% = 0.025 = semi-annual rate expressed as a decimal. n=2 comp/yr * 6yrs = 12 comp. periods. Pt = 20000(1.025)^12, Pt = 20000 * 1.3449 = $26,897.78
Friday, March 4, 2011 at 1:23am by Henry

physics
m1v1v+m2v2=(m1+m2)V 2500*-14i+1500*23j=(3800)V then X-comp is 2500*-14/3800 Y-comp is 1500*23/3800 P=(m1+m2)V find the value of V from the square root of the previous .... 0553053359
Wednesday, September 1, 2010 at 6:07am by Qais

exp of math
Pt = Po(1+r)^n, r = APR/2 = 8% / 2 = 4% = .04. n = 2 comp/yr * 3yrs = 6 comp. periods. Pt = 2195(1.04)^6 = $2777.38. Int. = 2777.38 - 2195 = $552.38.
Sunday, July 3, 2011 at 8:14am by Henry

Math
Pt = Po(r + 1)^n. r = 16% / 4 = 4% = 0.04 = Quarterly int. rate. n = 4 yrs * 4 comp / yr 16 comp. Pt = 4700 (1.04)^16, Pt = 4700 * 1.8730 = 8803.01 = Amt. due after 4 yrs.
Tuesday, November 30, 2010 at 4:33pm by Henry

Reading Comp.
A blanket of thick fog covered the area Visibility there was almost zero How are the two related? a. The two sentences establish a comparison b. The second sentence contradicts the first c. The first sentence explains the meaning of visibility d. The second sentence indicates ...
Monday, March 28, 2011 at 11:04pm by Arlynn

reading strategies
reading titles and headings,and trying to get an overview of what lies ahead in reading passageis called
Saturday, October 22, 2011 at 4:11am by Ali

author
Reading can be both a learning process - in which you are reading to remember- or a relaxation, in which you are reading to get rid of the trials and tribulations of the day.
Thursday, August 21, 2008 at 6:05am by Tabia

English
The most important task related to reading is: A. reading speed. B. reading comprehension. C. taking notes. D. memorization. is it B
Thursday, March 14, 2013 at 10:50pm by Amy

math
1. Investment: $15,000 @ 8% for 9mo,compounded quarterly. Pt = Po(1+r)^n. r = (8%/4) / 100% = 0.02 = Quarterly percentage rate expressed as a decimal. n = 4 comp./yr * 0.75yr = 3 comp. periods. Pt = 15,000(1.02)^3 = 15,918.12. Int. = 15918.12 - 15000 = $918.12. 2. Investment...
Friday, May 20, 2011 at 12:31pm by Henry

reading
When is the best time to read review the discussion questions? A. Immediately after you have finished all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any detailed reading. D. At least 1 hour after your detailed reading.
Wednesday, August 8, 2012 at 2:15pm by chris

reading
When is the best time to read review the discussion questions? A. Immediately after you have finished all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any detailed reading. D. At least 1 hour after your detailed reading.
Wednesday, October 16, 2013 at 11:20am by alexis

help please :)
All of the following statements about reading skills are true EXPECT: A.Different activites require different types of reading. B.It is not always necessary to perform a thorough reading. C.It is best to use skimming when you look for specific information. D."Study reading"...
Thursday, September 29, 2011 at 4:38pm by ciara

english
All of the following statements about reading skills are true EXCEPT A. Different activities require different types of reading. B. It is not always necessary to perform a thorough reading. C. It is best to use skimming when you look for specific information. D. “Study reading...
Thursday, September 6, 2012 at 7:43pm by jeet

Physics
This is a The Russell traction apparatus problem and I solved the weight to be 76N. The second part of the problem asks what the angle is if the traction force is 19.4N horizontally. My initial thought was to use half of the weight as the y-comp and 19.4 for as the x-comp to ...
Sunday, November 11, 2007 at 4:22pm by Lou-Anne

reading
Why would one take a reading class in Summer School, then depend on others to answer the reading comprehension questions? Have you read the material?
Thursday, June 23, 2011 at 3:36pm by bobpursley

Physics
Im doing a problem on The Russell traction apparatus and I solved the weight to be 76N. The second part of the problem asks what the angle is if the traction force is 19.4N horizontally. My initial thought was to use half of the weight as the y-comp and 19.4 for as the x-comp ...
Sunday, November 11, 2007 at 6:00pm by Lou-Anne

physics
you slide a 325N trunk up a 20 degree inclined plane w/ constant velocity by exerting a force of 211 N parallel to the inclined plane a) what is the comp. of the trunk's weight parallel to the plane? b) what is the sum of the Fa, friction and the parallel comp. of the trunk's ...
Sunday, January 13, 2008 at 7:52pm by physics time..

reading/language please check
When is the best time to read review the discussion questions? A. Immediately after you have finished all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any detailed reading. D. At least 1 hour after your detailed reading.
Friday, April 16, 2010 at 6:12pm by jose

reading
How do I read and not lose focus on what I am reading? Like how do I comprehend what I am reading?
Tuesday, September 24, 2013 at 6:02pm by Johnny

Infant and toddler
These reading toys such as leappads, and leap books are quite remarkable, even up to age six. They teach reading, and the joy of reading.
Monday, September 17, 2007 at 1:42am by bobpursley

Math special angels PLEASE JUST GIVE ME THE ANSWER
http://www.aaamath.com/geo-comp-or-sup.htm I'll be glad to check YOUR answer.
Wednesday, March 12, 2014 at 4:14pm by Ms. Sue

math
Pt = Po Pt = Po Pt = Po (r + 1)^n. r =2% / 100% = 0.02 = rate / mo. n = 12 comp/yr * 0.75 yr = 9 comp. Pt = 98.50 (1.02 )^9, Pt = 98.50 * 1.1951 =117.72 after 9mo. 9r v 9
Monday, November 22, 2010 at 5:45pm by Henry

reading
When is the best time to read review or discussion questions? (C is wrong) A. Immediately after you have finished all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any detailed reading. (already tried and this is wrong answer) D. Throughout your detailed ...
Monday, December 10, 2012 at 3:32am by Anonymous

Language Arts/ Reading
Which is true of reading methods? 1. Quality literature aids success for all reading materials. 2. Whole language has been proven to be the most comprehensive reading method. 3. Experiences focused on written language are the most beneficial to children. Would number one be ...
Saturday, September 22, 2007 at 7:33pm by Anonymous

MATH
Suppose a researcher wants to study the effectiveness of a new reading program for students who have not acquired the necessary reading skills by the time they reach the 8th grade. A randomly selected group of 50 students from a local junior high with poor reading skills will ...
Monday, November 2, 2009 at 4:30pm by VERONICA

Statistics
Suppose a researcher wants to study the effectiveness of a new reading program for students who have not acquired the necessary reading skills by the time they reach the 8th grade. A randomly selected group of 50 students from a local junior high with poor reading skills will ...
Sunday, October 11, 2009 at 10:14am by Trey

Compensation
A simple Google search found this: http://www.dol.gov/compliance/laws/comp-flsa.htm How do you think the compensation system would change if this act were repealed?
Thursday, April 30, 2009 at 10:57am by Ms. Sue

algebra HELP ASAP
r = 6% / 4 = 1.5% = 0.015 = Rate /qtr. n = 8 yrs * 4 comp. /yr = 32 comp. Pt = Po(1 + r)^n, =13000(1.015)^32, = 13000 * 1.6103 = 20934.22. I = Pt - Po = 20934.22 - 13000 = 7934.22.
Tuesday, November 2, 2010 at 10:27pm by Henry

math
Pt = Po (r + 1)^n. Pt = Principal @ time t(2 mo.). Po = Initial investment(420). r = APR / 12 = 3% / 12 = 0.25 % = 0.0025 = rate / mo. n = 12 comp. / yr * (1/6) yr = 2 comp in 2 mo. Pt = 420 (1.0025)^2 = 422.10.
Monday, November 15, 2010 at 4:59pm by Henry

reading
All of the following are goals of study reading EXCEPT: A. greater speed. B. retain information in your long-term memory. C. be an active reader. D. active reading.
Friday, August 3, 2012 at 11:01pm by briana

reading
All of the following are goals of study reading EXCEPT: A. greater speed. B. retain information in your long-term memory. C. be an active reader. D. active reading
Monday, April 8, 2013 at 11:34pm by cody

Help me choose a book?
You need to read all those books this year. The mark of an educated person is to be well read, and those are worth reading. Make it a promise to yourself and get it done. By the way, one learns to read by reading. One improves one's reading by reading.
Sunday, September 9, 2007 at 12:01pm by bobpursley

physic
A spring has stiffness of 100Nmm, the initial compression of the spring is 15mm, and it is then compressed to 65mm. •1Nmm = 0.001Nm •100Nmm = 100 X 0.001 = 0.1Nm •Comp.1 = 15 mm = 0.015m •Comp.2 = 65 mm = 0.065m a) i-Find potential energy at 15mm. ii- Find potential energy at ...
Thursday, April 2, 2009 at 9:07pm by daniel

English Comp.
Due today? Well, I am not certain the purpose of this writing, what you were supposed to accomplish or do, so I will restrict my comments to point of view. What is your Aunt going to say when she reads this? Will she have a differing opinion? Have you ever read about ...
Monday, July 13, 2009 at 10:18am by bobpursley

8th grade
Suppose a researcher wants to study the effectiveness of a new reading program for students who have not acquired the necessary reading skills by the time they reach the 8th grade. A randomly selected group of 50 students from a local junior high with poor reading skills will ...
Monday, December 21, 2009 at 9:54pm by AL

Algebra
Pt = Po(r + 1)^n. r = APR / 4 = 2 / 4 = 0.5% = 0.005 = Quarterly int. rate expressed as a decimal. n=7yrs * 4 comp/yr = 28 comp. periods. Pt = 3800(1.005)^28, Pt = 3800 * 1.14987261 = $4369.52 = principal after 7 yrs. Int. = Pt - Po = 4369.52 - 3800 = $569.52
Wednesday, February 9, 2011 at 10:47am by Henry

3rd grade art
In the picture, "Reading to Children" by Mary Cassatt. What is going on in the painting. She has to write a story. We started with, she is reading to the children. They look focused and interested on what she is reading and the teacher says, redo :( can anyone help? Thank you.
Saturday, October 4, 2008 at 1:00pm by elaine

1st grade Reading
Read to her and with her. Show that you enjoy reading and help her to enjoy it. Praise accurate reading responses. However, if there is a specific problem, you might seek professional help. Start at the school. I hope this helps. Thanks for asking.
Friday, September 25, 2009 at 11:25am by PsyDAG

Last question for lesson 2 yay!
All of the following are goals of study reading EXPECT: A. greater speed B. retain information in your long-term memory C. be an active reading D. active reading i got B what do you think ?
Tuesday, September 27, 2011 at 5:57pm by ciara

Reading and writing
I am going to use the middle adolescence and the late adolescence. o Compare what you would expect to see in the classroom from each age group, in terms of expected reading and writing development. How might this influence what reading and writing activities you would assign? ...
Saturday, August 16, 2008 at 5:46pm by Sally

reading
In reading we have to draw a picture about how dog sleds are loaded. We just finished reading The Call of the Wild by Jack London so this is one of our many assignments and I can't find anything about this on th internet. Thanks so much for any help!
Saturday, February 9, 2008 at 6:50pm by lellie

EVERYTHING
Thank you, I like the idea of sitting the students in a circle and each one takes a chance at reading or the students play the game called popcorn, were the student who finished reading picks someone else to read. This is for middle school reading.
Sunday, June 8, 2008 at 1:52pm by Cindy

Physics urgent pls!
Vo = 8 m/s. @ 20o = Initial velocity. Xo = 8*cos20 = 7.52 m/s = Hor. comp. Yo = 8*sin20 = 2.74 m/s = Ver. comp. a. d = Xo * Tf = 7.52m/s * 3s.=22.56 m. b. h = Yo*Tf + 0.5g*Tf^2. h = 2.74*3 + 4.9*3^2 = 52.32 m. c. h = Yo*t + 0.5g*t^2 = 10 m. 2.74t + 4.9t^2 = 10 4.9t^2 + 2.74t...
Friday, February 22, 2013 at 9:33am by Henry

digital electronics
http://www.dspguru.com/comp.dsp/tricks/alg/grayconv.htm
Tuesday, August 12, 2008 at 11:14pm by bobpursley

help please :)
When is the best time to read review or discussion questions? A. Immediately after you have finshed all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any details reading. D. Throughout your detailed reading. i got A what do you think?
Tuesday, September 27, 2011 at 4:55pm by ciara

Statistics
A study of reading ability in schoolchildren chose 60 fifth-grade children at random from a school. The researchers had children's scores on an IQ test and on a test of reading ability. An eccentric professor has his own idea of the relationship between IQ and reading scores. ...
Wednesday, February 6, 2013 at 9:22pm by Karl Lewis

Physics
D(X,Y) = D(1130,-950)m. tanA = Y/X = -950/1130 = -8407, A = -40.05 Deg, CW = -40.05 + 360 = 320 Deg, CCW. D = X/cosA = 1130 / cos320 = 1475m @ 320 deg = Displacement. t = 22min * 60s/min = 1320s. V = D/t = 1475m @ 320deg / 1320s = 1.12m/s @ 320deg. V(h) = 1.12cos320 = 0.856m/s...
Sunday, June 12, 2011 at 7:21pm by Henry

reading strategies
1.Which of the following activities would best be suited for scaning? A. Finding answers to the chapter review in history. B. Looking at the article how to invest your money. C.reading the short story the hunters daughter. D. Both A & C. I chose D. 2.All of the following ...
Wednesday, October 7, 2009 at 7:30pm by larry

Comp Lit.
You're welcome.
Tuesday, August 30, 2011 at 8:33pm by Writeacher

Comp Lit.
Thanks!:)
Tuesday, August 30, 2011 at 8:33pm by Alana

comp 150
Ok...?
Monday, October 18, 2010 at 12:28am by Jen

Comp 155
Thank you for your help.
Sunday, May 1, 2011 at 4:09pm by Tracy

Comp 155
You're welcome!
Sunday, May 1, 2011 at 4:09pm by Writeacher

Intro to comp
is it C
Thursday, December 1, 2011 at 7:08pm by Andy

Business Algebra
1. Pt = Po(r + 1)n. r = (APR/4) / 100 = (4.25/4) / 100 = 0.010625 = Quarterly percentage rate. n = 4 comp/yr*5 yrs = 20 comp periods. Pt = 23000(1.010625)^20, Pt = 23000 * 1.2354 = 28413.75 Int. = Pt - Po, Int. = 28413.75 - 23000 = 5413.75.
Tuesday, December 21, 2010 at 2:20pm by Henry

Math
Pt = Po(r + 1)^n. r = 6% / 12 = 0.5%/mo = o.005, n = 12 comp/yr * 10 yr = 120 comp. Pt = 250(1.005)^120, Pt = 250 * 1.8194 = 454.85. Int. = 454.85 - 250 = 204.85.
Monday, November 22, 2010 at 3:58pm by Henry

Finance math
A. Pt = Po*(1+r)^n. r = 6%/100% = 0.06 = Annual % rate expressed as a decimal. n = 1 comp./yr * 4 yrs = 4 compounding periods. Pt = 100*(1.06)^4=$126.25 After 4 yrs. Int. = Pt - Po = 126.25 - 100 = $26.25. B. Pt = Po*(1+r)^n. r = (6%/4) / 100% = 0.015 = Quarterly % rate ...
Saturday, January 21, 2012 at 7:16pm by Henry

help please
when is the best time to read reveiw or discussion a Question? a. immediately after you have finished all of the reading b. after you write your note c.before you begain any detailed reading d. throughout your detailed reading
Tuesday, April 24, 2012 at 11:36pm by zully

please help
When is the best time to read review or discussion questions? A. Immediately after you have finished all of the reading. B. After you write your notes. C. Before you begin any detailed reading. D. Throughout your detailed reading.
Tuesday, October 30, 2012 at 3:14am by hannah

Causal Argument Paper
Both of your questions can be answered by "yes" or "no." This doesn't lead to writing a good argument. Try starting your question with "why" or "what if" and see what happens. http://www.uncp.edu/home/canada/work/markport/comp/comp2/fall2002/10causal.htm
Sunday, November 7, 2010 at 1:28am by Writeacher

Writing Essay
All of the following statements about reading skills are true EXCEPT : A. Different activities require different types of reading. B. It is best to use skimming when you look for specific information. C. "Study Reading" requiers attention to details. I got B.
Thursday, October 6, 2011 at 6:32pm by ciara

Intro. to Comp.
Yes it is the motherboard
Tuesday, June 12, 2007 at 7:28am by Ephraim

Intro. to Comp.
Yes it is the motherboard
Tuesday, June 12, 2007 at 7:28am by Ephraim

English Comp.
What is your question?
Wednesday, July 1, 2009 at 9:49am by Ms. Sue

Grammar and Comp
Thank you! I will do that now.
Friday, November 5, 2010 at 3:09pm by JFer

Grammar and Comp (repost)
Thank you!
Friday, November 5, 2010 at 3:34pm by JFer

Comp
brothers-in-law's
Sunday, November 21, 2010 at 10:37pm by Ms. Sue

English comp 2
You're welcome, Cale.
Wednesday, April 20, 2011 at 4:34pm by Ms. Sue

comp 155
You're welcome. Go and do well! =)
Wednesday, June 29, 2011 at 2:19pm by Writeacher

Comp 155
It didn't matter.
Thursday, September 1, 2011 at 1:47pm by Her

intro to comp
Right
Thursday, December 1, 2011 at 7:12pm by Writeacher

comp.sci-python
¤¼¤»¤º
Monday, October 29, 2012 at 11:03pm by Anonymous

Reading
How many hours 150 minutes for reading log? for times with reading log
Saturday, March 21, 2009 at 4:29pm by Erin

Math - Trig
I am assuming the time of impact is the time to strike ground. Given: Vo = 88Ft/s @ 35 Deg. = Initial velocity. Xo = 88*cos35 = 72.1 Ft/s = Hor. comp. Yo = 88*sin35 = 50.5 Ft/s = Ver. comp. Tr = (Y-Yo)g = (0-50.5)/ -32 = 1.58 s = Rise time. Tf = Tr = 1.58 s. = Fall time. Tr + ...
Wednesday, April 11, 2012 at 12:22pm by Henry

English
He was reading about diamonds when his father entered his room. (Was he reading a book, or was he reading passage about diamonds on the Internet?)
Saturday, October 12, 2013 at 5:24am by rfvv

prealgebra
Pt = Po(r + 1)^n. r = ( APR / 2 ) / 100, r = (18 / 2) / 100 = 0.09 = Semi-annual rate expressed as a decimal. n = 2 comp/yr * 16 yrs = 32 comp. periods. Pt = Po(r + 1)^32, Pt = 6350(1.o9)^32, Pt = 6350 * 15.7633 = 100097.14 = total after 16 yrs. Int. = Pt - Po = 100097.14 - ...
Monday, December 13, 2010 at 2:05am by Henry

Comp Lit.
It's still a song!
Tuesday, August 30, 2011 at 8:33pm by Writeacher

Pages: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Next>>

Search
Members