Sunday
September 21, 2014

Search: Pencils

Number of results: 214

MATH PLEASE HELP!!!!!
Carmen bought 3 box of pencils. Each box has the same number of pencils. She used 5 pencils and 7 pencils left over. How many pencils were in each box?
August 16, 2011 by MIKI

aig math
A bookshop had 60 boxes of pencils. Each box contained 85 pencils. Half of the pencils were packed into packets of 25 pencils and the rest were packed into packets of 20. How many packets of pencils were there altogether? My answer is 229 am i right? How many pencils were left...
March 18, 2013 by May

math
A bookshop had 60 boxes of pencils. Each box contained 85 pencils. Half of the pencils were packed into packets of 25 pencils and the rest were packed into packets of 20. How many packets of pencils were there altogether? My answer is 229 am i right? How many pencils were left...
March 18, 2013 by lidia

3rd grade
In a box of colored pencils, there are 5 fewer red pencils than green pencils. Use[] to stand for the number of green pencils. Write an expression that represents the number of red pencils in the box.
April 18, 2010 by Anonymous

math
Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
October 22, 2013 by Zachary Pratt

math
Dylan loved pencils. He had a whole box full of pencils in different colors and designs. One-seveth of them were yellow, one-sixth of them were blue, and the rest of the pencils had designs on them. What fraction represents the pencils with designs on them?
February 1, 2012 by Lis

maths
Sean had 24 coloured pencils. This is a mutiple choice question. He was given a new set of coloured pencils which contained twice as many as he already had. Sean gave 11 coloured pencils to each of his three sisters. How many pencils did he now have? a) 36 b) 37 c) 39 d) 61 ...
October 20, 2009 by Donna

Data Management
Sorry...i wrote the previous questions wrong.. The producer of HB pencils has 720 pencils randomly chosen from each day's productions. A defect rate of 15% is acceptable. a) Assuming that 15% of all manufactured pencils are defective, what is the probability of finding at ...
January 13, 2008 by Jamey

Data Management
The producer of HB pencils has 720 pencils randomly chosen from each day's productions. A defect rate of 15% is acceptable. a) Assuming that 15% of all manufactured pencils are defective, what is the probability of finding at least 80 percent defective pencials in this sample...
January 13, 2008 by Jamey

Data Management
The producer of HB pencils has 720 pencils randomly chosen from each day's productions. A defect rate of 15% is acceptable. a) Assuming that 15% of all manufactured pencils are defective, what is the probability of finding at least 80 percent defective pencials in this sample...
January 13, 2008 by Jamey

math
jonathan bought 12 pencils. he gave his brother 1/2 of the pencils and gave his friend 1/4 of the pencils. how many pencils did his friend get
May 1, 2012 by Lawrence

MATH
A box contains 6 red pencils and 8 black pencils. what fraction of thr pencils are red?
January 16, 2013 by RYAN

math
a box contains 4 red pencils nand ix black pencils. what fraction of the pencils are red
February 5, 2013 by Anonymous

Statistics
A group of 6 children are choosing colors of pencils to use to draw a picture. The available colors are black, red, and blue. If the second child refuses to use red pencils and the third child refuses to use blue pencils, then how many ways are there for the children to choose...
June 25, 2011 by Anonymous

math
a box contains 6 red pencils and 8 black pencils. what fraction of the pencils are red
February 2, 2012 by celest

math
a store sells y+3 boxes of pencils. each box has 5y-7 pencils. how many pencils does the store sell?
February 4, 2013 by leaky

math
when ordering supplies , mr.williams accidentally ordered 12 more than twice his usual number of pencils.when the order arrived , he recieved 60 pencils. how many pencils does mr.williams usually order?
March 1, 2012 by judy

math
NELSON GOT A PACK OF 12 PENCILS. HE TOOK 3 PENCILS TO PUT IN HIS DESK AT SCHOOL AND 2 PENCILS TO PUT IN HIS LOCKER AT SCHOOL. WHAT IS THE FRACTION OF TOTAL PENCILS THAT NELSON TOOK TO SCHOOL?
January 9, 2013 by ivan

math
Mrs Sim gave pencils to every student in her class. If she gave each student 8 pencils, she would have 3 pencils left. If she gave 3 pencils to each student, she would have 188 pencils left. How mant students were there in Mrs Sims's class?
June 23, 2012 by unknown

Math
a store has 8 boxes each of red and black pencils. 4 boxes of red pencils and 6 boxes of black pencils are sold. how many pencils are left?
December 10, 2012 by Nick

math
Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils. (a) Write down an expression, in terms of x, for the number of pencils Roy bought
November 5, 2012 by Emily

Fractions
Sam has 9 yellow pencils in his desk. 3/4 of his pencils are yellow. How many pencils does Sam have in his desk? 3rd grade fraction, slightly confusing to me
January 26, 2014 by Lily

Math
Mr. Smith has 17 18-cent notebooks and 7-cent pencils. The notebooks and pencils are worth $1.85. How many notebooks and how many pencils does Mr. Smith have? I would like to see how this is solved, not just the answer, that way I can learn how to do it.
October 19, 2009 by Kelly

Math
There are 8 pencils in a package. How many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils?
April 22, 2013 by Taytay

hurestics
haziq has $20.he buys 2 pencils.he has $25 after that.How much were the pencils if his father gave him $7?
August 24, 2014 by nawfal tze wei's friend

math
at the school store 6 pencils sell for $.99. at this rate what is the cost of 16 pencils?
June 17, 2012 by Taylor

Maths
A box contains pns and pencils in the ratio 6 : 5. There are 24 pens. How many pencils are there?
March 27, 2014 by Anonymous

math
The school store open on the first day of school with 30 notebooks and 18 pencils. Within two days it sold all of these items. On the first day, twice as many notebooks were sold as pencils. On the second day, for every 3 notebooks sold, 2 pencils were sold. how many notebooks...
February 19, 2014 by lexus

5TH GRADE MATH
EXPLAIN HOW YOU INTERPRET THE REMAINDER. THERE ARE 10 PENCILS TO BE GIVEN TO 3 STUDENTS. HOW MANY PENCILS DOES EACH STUDENT GET?
October 22, 2013 by Stephon

math
At the store, 6 pencils sell for $.99. At this rate what is the cost of 16 pencils?
November 14, 2010 by Lilly

statistics(HELP)ASAP
an art school knows that in general they go through 38 colored pencils per week. they have asked their students to hold their pencils differently over the past 10 weeks and wonder whether this has made a significant difference in the number of penccils they go through. dat aon...
March 8, 2013 by kim

statistics(HELP)ASAP
an art school knows that in general they go through 38 colored pencils per week. they have asked their students to hold their pencils differently over the past 10 weeks and wonder whether this has made a significant difference in the number of penccils they go through. dat aon...
March 8, 2013 by `leslie

math
each box has 10 pencils . how many pencils do 3 boxes have ?
January 21, 2011 by jordan

maths
10 pencils in each packet 46 pencils how many packets are needed
February 25, 2012 by jack

Math
If a shopkeeper sold 15 boxes of pencils on Mon and Tues. He sold 3 more boxes on Mon then on Tues. There were 12 pencils in each box. How many pencils did he sell on Monday.
December 1, 2010 by Kelsey

math
"A 12-pack of cinnamon scented pencils sells for $3.00 at a school booster club sale. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $3.21?" what is the answer and how do you show the work?
January 9, 2012 by Unknown

Math
In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I dont get this.
April 16, 2013 by Nomad

math
a shopkeeper sold a total of 15 boxes of pencils on monday and tuesday. he sold 3 more boxes on monday than on tuesday. there were 12 pencils in each box. how many pencils did he sell on monday?
October 18, 2013 by gaby

math
pencils come in packs of 20 for 2.79 if 18 8th graders and 19 7th graders need 4 pencils how much would it cost?
September 10, 2012 by sarah

4th grade fractions
Word Problem: Aaron has 9 new pencils. 4 of them are not red, 3 of them are blue, and 2 of them are yellow. What fraction of the pencils are NOT red? 4/9 or 5/9 ?
December 17, 2008 by Ms. Lynn

Math
Ratio of pens to pencils is 3:8; What could be the total number of pens and pencils? Can you explain how do you get the answer because I am studying for my test. Thank you very much for your help.
January 10, 2013 by Mia PLEASE HELP ME

math
pencils come in packages of 24. The teacher needs 80 pencils for a test. How many packages will he need to purchase?
February 19, 2013 by sarah

mathematics
In a package of 25 colored pencils, 8 are red .if you bought 125 pencils, how many would be red ?
February 27, 2014 by Delroy

math
draw a picture showing 4 pencils and a number of pens in which the ratio of pencils to pens is 2:3.
June 3, 2014 by faith

math
A box contains 4 red pencils, 3 blue pencils, and 3 yellow pencils. What is the probability that a student randomly selects a blue pencil, keeps it, then a second student randomly selects a yellow pencil? A. 1/10 B. 3/10 C. 6/10 D. 9/10
April 2, 2013 by andrea

math
Ratio of pens to pencils is 3:8; What could be the total number of pens and pencils?
January 9, 2013 by Mia PLEASE HELP ME

Math
six pencils cost $1.32.At this rate,how much will 5 pencils cost?
January 28, 2013 by Nicole A

Math
Mr. Smith has 17 18-cent notebooks and 7-cent pencils. The notebooks and pencils are worth $1.85. How many notebooks and how many pencils does Mr. Smith have?
October 25, 2009 by Anonymous

Math
Mr. White notices that of the 30 students in his science class, 18 are using yellow pencils, 6 are using blue pencils, 4 are using erasable ink pens, and 2 are using mechanical pencils. If his class is representative of the student body, and there are 600 students in the ...
March 4, 2014 by Anonymous

Math
Casper bought some pencils at $.50 each. He had $3 left after the purchase. If he wanted to buy the same number of note pads at $.80 each, he would be short $1.50. Write a linear equation for the number of pencils he purchased. Then solve it.
September 30, 2013 by Kris

5th grade math-ms sue
ms. sue*****ann and celia have 5 pens, 18 pencils, anf 22 erasers. If they share them equally, how many pencils will each one have?
August 27, 2009 by LEXI

math
Jim paid $ 5.55 for 1 notepad and 7 pencils. Anne paid $ 12.28 for 3 notepads and 2 pencils. How much does each notepad cost? Show all work. Thanks
April 7, 2014 by Billy

Math
Jim paid $ 5.55 for 1 notepad and 7 pencils. Anne paid $ 12.28 for 3 notepads and 2 pencils. How much does each notepad cost? Show all work
April 7, 2014 by Bill

Algebra 1
4 pencils and 5 pens cost $2.00; 3 pencils and 4 pens cost $1.58. Write out a system of equations that would represent this situation.
April 18, 2014 by Alex

math
charlotte has 3 times as many pencils in her schoolbox as rebecca.together they have a total of 24 pencills. how many pencils does rebecca have?
August 19, 2010 by charnette

algebra
Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.
March 16, 2011 by cody

math, help
how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil and the cost of a pen. and then also for ...
January 13, 2007 by jasmine20

Math
Leo has 8 more markers than colored pencils. He has a total of 32 markers and colored pencils. How many of each kind does he have?
October 20, 2011 by Dena

math
The box has 18 pencils.Divide the box into sixths. 1/6 of 18=? Now do I divide the box in single rows of six and each row there's three pencils? and my answer is 6? Thanks liz.
May 13, 2009 by liz

math
8 pens cost $4 more than 8 pencils. Harry paid $8 for 4 pens and 4 pencils. What was the cost of a pencil?
March 7, 2012 by Anonymous

matH
casper bought some pencils at .50 cents each. he had $3.00 left after purchase. if he wanted to buy the same number of notep[ads at .80 cents each he would be short $1.50 write a linear equation for the number of pencils he purchased. Solve
January 21, 2013 by Anonymous

English
1. I have three colored pencils. 2. I have three color pencils. (Which one is right?) 3. Leather is (a) treated animal skin which is used for making shoes, clothes, bags, and furniture. (Do we have to use'a' or not in this entence?)
April 23, 2010 by rfvv

algebra
the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
June 16, 2010 by Anonymous

College Algebra
Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.
November 20, 2013 by Haley

Math
Multiply a 3- digit number by a 1- digit number 1/in a package of pencils , 8 are yellow and 4 are blue . How many yellow pencils are in 426 packages? The answer: 4+8=12 12*426= 5,112 2/ A single pencil can draw a line equal to the length of 616 football fields! If you wanted ...
March 31, 2014 by Nnn

algebra
the cost of three markers and two pencils is 1.80 the cost of four markers and six pencils is 2.90 what is the cost of each item?
June 2, 2010 by lil

algebra
3 pencils cost $.03 more than 2 pen,and 1 pen and 10 pencils together cost $2.40.Determine the cost of each writing tool
February 29, 2012 by Herbert

mircoeconomic
Lakshani has $5 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0.50 and each pencil costs $0.10. She is thinking about buying 6 pens and 20 pencils. The last pen would add five times as much to her total utility as the last pencil.
November 18, 2008 by lisa

ols
cost 10 pens and 5 pencils is100.then find the cost of 8 pens and 4 pencils
September 24, 2011 by dinesh

math
1) Can someone tell me how the write 4x^3 + y^2 - 4y + 36=0 in standard equation (solve for y and complete the squares). 2) A pencil manufacturer determines that the daily cost c in dollars of producing n dozen pencils is given by c=(n^2/25,000) - (2n/5) +40000. a) How many ...
September 1, 2009 by Chris

algebra
of ten boxes, five contain pencils, four contain pens, and two contain both pencils and pens. How many boxes are empty??
January 14, 2009 by Zachary

Math
How do you solve this question: The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
May 25, 2009 by Angie

College Algebra
Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. what is the slope and what does it represent? what is the y-intercept and what does it represent?
December 11, 2013 by Sarah

Algebra1
Sally bought some ordinary pencils and 4 times as many special pencils. Each ordinary pencil cost $0.20 and each special pencil cost $0.35. She spent $14.40. How many of each pencil did she buy? Please show me how you got your answer. Thank you.
October 5, 2009 by Samantha

Math
Callie has 5 yellow pencils 5 red pencils 1 white pencil and 4 pink pencils in her desk drawer. If she picks a pencil at random from her drawer, what is the probability that she will not pick a yellow one A.1/3 B.2/3 C.4/15 D.3/5 B? Billy has 4 red marbles 5 green marbles and ...
December 10, 2012 by Jerald

Math
uh oh if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each find the cost of the following items number 36 has r pens and p pencils
August 21, 2007 by Leo

Math
if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents each how much does it cost for p pencils?
August 21, 2013 by Mikayla

math-algebra
There are 10 boxes,if 7 contain pens,3 contain pens and pencils,2 contain pencils only.how many empty boxes are there?
February 1, 2012 by nerisha

math 1 question!!!!!!
Which situation best represents a proportional relationship? (1 point) Kelly sold 2 rings for $3 and 3 rings for $6.<----- Lawrence packed 27 plates in 9 boxes and 81 plates in 27 boxes. Jeff ran 4 miles in 20 minutes and 6 miles in 24 minutes. Francesca placed 8 pencils in...
June 3, 2014 by Anonymous

College Algebra
Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in slope-intercept form that expresses y in terms of x. slope= -2/5 what does it represent? y-intercept= 4 what does it represent?
December 11, 2013 by Sarah

english grammar
Are the qutation marks correctin either number one or two? 1.“Did the professor say,” Put down your pencils?”’ Janice asked. 2. "Did the professor say, 'Put down your pencils?’ Janice asked
May 28, 2009 by dick

maths
a box of red,blue and green pencils contains 20 in all.there are 6 times as many blue pencilas green ones,and fewer rd pencils than blue ones. how many red pencilsare in he box
February 13, 2011 by chrisopher

Math
if pencils cost 20 cents and pens cost 30 cents how much does r pens and p pencils cost? please help.
August 21, 2013 by Mikayla

math
a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
February 8, 2010 by vasumathi

English
Read each sentence then write which word should be followed by a comma My dog has a collar, a leash and several toys. leash? Waldo dashes through the house out the door, and around the yard. house? Luis walks hiss doing in the morning, after school and again at night school? I...
November 27, 2012 by Jerald

math
2x + 3y = 78 How do i solve for x and y? 2x=78 78/2=39 so x=39 3y=78 78/3=26 so y=26 Can't be, because 2(39)+ 3(26) does not equl 78 You need TWO equations when you have TWO variables, such as x and y. It can't be done with one equation. BUT, you say, what about this post ...
November 3, 2006 by mike

math
A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?
February 4, 2010 by jason

Manangerial Econ
You manage a U.S. based company that makes #2 pencils that sell in a highly competitive market (your pencils are considered a standardized commodity by your customers). Your marketing data predicts that in the upcoming year overall industry production will fall by at least 5% ...
April 18, 2010 by Shawn

maths-urgent
Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of pens he purchased.
January 16, 2013 by Anonymous

English
We can see many items in the picture. There is an MP3 player and earphones are attached to the MP3 player. There is a sketchbook and two 4B pencils are near the sketchbook. Looking at the picture, answer the questions. What are you going to do this Saturday? (I'm going to go ...
August 29, 2012 by rfvv

11th grade
For a child's birthday party, her family perpares goodies bags for the guests. each goodie bag contains 1 notepad, 2 pencils, 1 whistle, 2 cans of silly strings, 3 gummy bear packs, and 1 yo-yo. their current inventory is 30 notepads, 50 pencils, 28 whistles, 45 cans of silly ...
May 23, 2010 by Mickey

unit rates
What does 9 pencils for 14 dollars equal
May 2, 2013 by Anonymous

Language Arts
Could someone read the passage and please tell me which answer is correct? Some kids collect coins. I can't keep a quarter without spending it. Some kids collect stuffed animals. Cute, but my room is the size of a closet. Where am I going to put alot of stuffed animals? I have...
March 6, 2007 by Jessica

science
what are some of the harmful and negetive effects of the pencils?
January 18, 2013 by ZEELINGA

CHEMISTRY
what is the symbol for chromium (II) sulfate? You mean the formula? CrSO4 yes! thanx!!!!!! do u know how to find the number of molecules or atoms in a mole? The number of atoms in a mole is called Avogadro's number, the value of which is approximately 6.02 × 10^23. There are 6...
December 4, 2006 by INEEDHELP!!!

math
margarit liked to balance things. she balanced 3 pencil sharpeners and 2 one gram blocks with a 100 gram weight and another one gram block. she let x stand for the weight of one pencil sharpener and she claimed that x=30grams. was she correct if not how much died each pencil ...
January 23, 2007 by ciera

English expression
Q1) What is the difference between painting and drawing? If a person uses a colored pencil, do we have to say, "He is drawing a picture with a colored pencils. or He is painting a picture with a colored pencil." ? Q2) Is he writing a bule gel ink pen? (Is this expression ...
April 2, 2008 by John

science
why are pencils yellow i have to come up with a tall tell
November 6, 2008 by lucinda

algebra
At a school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16?
December 28, 2010 by bijou

punctuation
48. “Did the professor say put down your pencils”? Janice asked.
July 17, 2011 by Anonymous

Pages: 1 | 2 | 3 | Next>>

Search
Members