Saturday

April 19, 2014

April 19, 2014

Number of results: 72,103

**English**

1. Why wasn’t he invited to Anila’s party? (1 point) (1 pt) N (0 pts) O (0 pts) P 1 /1 point 2. I hope Anila left me directions to her house. (1 point) (0 pts) N (1 pt) O (0 pts) P 0 /1 point 3. My sister will pick us up after Anila’s party. (1 point) (0 pts) N (1 pt) O (0 pts...
*Sunday, October 10, 2010 at 3:47am by MOOOMOO*

**Inorganic chemistry**

What are the negative electrodes in these two systems? Pt, Br^-, Br2 !! Pt, Fe^2+, Fe^3+ and Pt, Br^-, Br2 !! Pt, I^-, I2
*Monday, April 27, 2009 at 1:53pm by Steve*

**math**

Pt = Po Pt = Po Pt = Po (r + 1)^n. r =2% / 100% = 0.02 = rate / mo. n = 12 comp/yr * 0.75 yr = 9 comp. Pt = 98.50 (1.02 )^9, Pt = 98.50 * 1.1951 =117.72 after 9mo. 9r v 9
*Monday, November 22, 2010 at 5:45pm by Henry*

**maths**

find the gradient of the curve y=2x^3-5x^2-x+1 at the pt (2,-5). find the x-coordinate of another pt on the curve where the tangent at that pt is parallel to the tangent at the pt (2,-5)
*Monday, November 22, 2010 at 11:19am by yani*

**math**

Add: 1 pt. 9 oz + 2 pt. 10 oz = 3 pt. 19 oz. = 4 pt. 3 oz. Since there are 2 pints in a quart, Mark originally started with 6 pints. Change that to 5 pints 16 oz. Subtract.
*Wednesday, September 3, 2008 at 6:56pm by Ms. Sue*

**Chemistry**

That looks ok to me but if you put units everywhere, I would include those in the factor also; i.e., 0.0449 mol Pt x (195.08g Pt/1 mol Pt) = xx
*Sunday, September 25, 2011 at 5:42pm by DrBob222*

**Chemistry**

Ok I think I'm gettingvit I hope, I need to check my work. Given 0.0449 mols Pt Find mass 0.0449 mol Pt x 195.08/1 =8.76g Pt Am I right
*Sunday, September 25, 2011 at 5:42pm by Monique*

**algebra**

Since you didn't say how often it was compounded, i'll assume simple interest. Pt = Po + r*t*Po, Pt = Amount after time t (30 years), Po = Initial investment, r = annual percentage rate (APR) expressed as a decimal. Pt = 30000 + 0.03625 * 30 * 30000, Pt = 30000 + 32625 = 62625.
*Sunday, September 26, 2010 at 8:40am by Henry*

**coding**

During the month of july, the following medicare patients were discharged from hospital B, Using appendix B,calculate the case mix for the following 2 PT-MS-DRG 100 2 PT-MS-DRG 460 1 PT-MS-DRG 066 3 PT-MS-DRG 740
*Saturday, August 28, 2010 at 12:30pm by kivi*

**chemistry**

Pt(s) | Mn2+(aq), MnO4-(aq), H+(aq) || H+(aq), IO3-(aq) | I2(s) | Pt(s) Pt(s) | Mn2+(aq) | MnO2(s) | H+(aq) || H+(aq) || PbO2(s) | Pb2+(aq) | Pt(s) how come the first one has comas within cell notation but not the second one,
*Thursday, June 3, 2010 at 10:32pm by eng*

**Math **

Pt = Po*r*t / (1-(1+r)^-t). r = (6% / 12) / 100% = 0.005 = Monthly % rate expressed as a decimal. t = 6yrs * 12mo/yr = 73monhs. Pt = 10000*0.005*72 / (1-(1.005)^-72) = Pt = $11932.50. Monthly Payment = Pt / t = 11932.50/72= $165.73/mo.
*Monday, November 28, 2011 at 8:31pm by Henry*

**Finance**

Pt = Po(1+r)^n. r = Rate per compounding. n = The # of compounding periods. 2 yrs @ 8% + 2 yrs @ 8.4%. Pt = !000(1.04)^4 + Po2(1.021)^8, Pt = 1169.8586 + 1169.8586(1.021)^8, Pt = 1169.8586 + 1381.4631 = $2551.32.
*Sunday, November 6, 2011 at 2:28pm by Henry*

**english**

1. An aphorism is a cleverly worded statement that is meant to trick the listener into believing a lie. (1 point) (0 pts) true (1 pt) false 1 /1 point 2. It is the neighbor who believes that good fences make good neighbors, not the speaker. (1 point) (1 pt) true (0 pts) false ...
*Friday, January 27, 2012 at 1:26pm by Urwelcome*

**Finance**

Pt = Po(1+r)^n. r = 3%/100% = 0.03 = APR expressed as a decimal. n = 1comp/yr * 1yr = 1 = # of compound- ing period. Pt = 7000(1.03)^1 = Pt = 7000(1.03)^2 =
*Friday, January 13, 2012 at 3:38pm by Henry*

**English**

1. George Bernard Shaw criticized The Importance of Being Earnest for (1 point) (0 pts) being too long. (0 pts) not being funny. (1 pt) not having real substance. 2. Choose the word below that best completes the sentence: He’s incredibly ___________; he just can’t make up his ...
*Monday, January 14, 2013 at 2:02pm by Ann*

**prealgebra**

Pt = Po(r + 1)^n. r = ( APR / 2 ) / 100, r = (18 / 2) / 100 = 0.09 = Semi-annual rate expressed as a decimal. n = 2 comp/yr * 16 yrs = 32 comp. periods. Pt = Po(r + 1)^32, Pt = 6350(1.o9)^32, Pt = 6350 * 15.7633 = 100097.14 = total after 16 yrs. Int. = Pt - Po = 100097.14 - ...
*Monday, December 13, 2010 at 2:05am by Henry*

**Finance**

Pt = Po*(1+r)^n. r = 11%/100% = 0.11 = APR expressed as a decimal. n = 1 comp./yr * 1yr = 1 compounding period. Pt = $10500*(1.11)^1 = $11655. I = Pt-Po = 11,655-10,500 = $1155.00.
*Friday, December 30, 2011 at 1:55am by Henry*

**math**

Pt = Po + rtPo, Pt = 7900 + 0.043*6*7900, Pt = 7900 + 2038.20 = $9938.20.
*Tuesday, May 3, 2011 at 4:59pm by Henry*

**Math**

That's a good start -- that's the amount of developer he used. Next -- 3 pt., 19 oz. to 4 pt, 3 oz. Subtract: 3 qt. - 4 pt. 3 oz = ? Hint: 3 qt = 6 pints = 5 pints, 16 oz.
*Friday, April 4, 2008 at 9:54am by Ms. Sue*

**Math**

having problems with this one: 4 qt 9 pt = ______ pt
*Friday, July 30, 2010 at 9:01pm by Jo*

**Algebra II**

I = PRT Divide both sides by PT I/PT = R
*Sunday, January 30, 2011 at 6:29pm by helper*

**Geometry**

Help. PT=5x+3 and TQ=7x-9 Find the value of PT
*Thursday, August 15, 2013 at 4:34pm by Vanessa*

**math**

Change the units 4 gal 1 pt = blank pt
*Thursday, January 12, 2012 at 8:15pm by stephanie*

**math**

and you were wrong. 5 quarts is 10 pints. 1 cup is 1/2 pint, so 5 cups = 5/2 or 2 1/2 pints. Your hint is 5c * 1pt/2c = 5/2 pt You did 5c * 2c/pt, but that winds up 10 c^2/pt, which is meaningless. Keeping track of the units can help you make correct choices on conversions.
*Sunday, November 24, 2013 at 12:52am by Steve*

**Algebra**

Pt = Po(r + 1)^n. r = APR / 4 = 2 / 4 = 0.5% = 0.005 = Quarterly int. rate expressed as a decimal. n=7yrs * 4 comp/yr = 28 comp. periods. Pt = 3800(1.005)^28, Pt = 3800 * 1.14987261 = $4369.52 = principal after 7 yrs. Int. = Pt - Po = 4369.52 - 3800 = $569.52
*Wednesday, February 9, 2011 at 10:47am by Henry*

**maths**

PT bisects QR perpendicularly.P is a point on the y-axis.if Q(1;8) and R(6;1). Find the equation of PT
*Thursday, April 19, 2012 at 2:36pm by oarabile mpane*

**Math **

Pt = Po + r*t*Po, Pt = 2000 + 0.055*4*2000, Pt = 2000 + 440 = 2440.
*Wednesday, December 15, 2010 at 9:02pm by Henry*

**Pre-Calculus**

Best Investment: 1. Peoples Bank, 15000 @ 6.5 %. City Bank, 7000 @ 6%. 2. Peoples Bank: Pt = Po + r*t*Po, Pt = 15000 + 0.065 / yr *1yr * 15000, Pt = 15000 + 975 = 15975. City Bank: Pt = 7000 + 0.06 / yr * 1yr * 7000, Pt = 7000 + 420 = 7420. Total Income = 15975 + 7420 = 23395.
*Thursday, December 2, 2010 at 10:15am by Henry*

**Math**

Kevin's Account: Pt = Po + Po*r*t. Pt = 4000 + 4000*0.05*5 = $5000. Jill's Account: Pt = Po(1+r)^n. r = 5%/100% = 0.05 = APR expressed as a decimal. n = 1comp/yr * 5yrs = 5 Compounding periods. Pt = 4000(1.05)^5 = $5105.13. Diff. = 5105.13 - 5000 = $105.13.
*Tuesday, April 24, 2012 at 1:13pm by Henry*

**Chemistry**

Can you explain what you don't understand here? The first thing you do is calculate where the equivalence point is. A is just calculation of pH of a weak acid. Then you have all of the calculations leading up to the eq. pt, all of the calculations after the eq. pt. and finally...
*Sunday, February 10, 2013 at 5:35pm by DrBob222*

**algebra**

Pt = Po(1 + r)n. r = 5%/yr * 0.5yr = 2.5% = 0.025 = semi-annual rate expressed as a decimal. n=2 comp/yr * 6yrs = 12 comp. periods. Pt = 20000(1.025)^12, Pt = 20000 * 1.3449 = $26,897.78
*Friday, March 4, 2011 at 1:23am by Henry*

**chemistry**

predict the geometries of the complexes from these reactions: 1- [pt(NO2)cl3)]2- + NH3 --> [pt(NO2)(NH3)cl2]-1 +cl- 2-cis-[pt(RNH2)2(NH3)(NO2)]+1 + cl- --> Pt(RNH2)(NH3)(NO2)Cl + RNH2
*Sunday, April 5, 2009 at 11:31pm by dana*

**chemistry**

predict the geometries of the complexes from these reactions: 1- [pt(NO2)cl3)]2- + NH3 --> [pt(NO2)(NH3)cl2]-1 +cl- 2-cis-[pt(RNH2)2(NH3)(NO2)]+1 + cl- --> Pt(RNH2)(NH3)(NO2)Cl + RNH2
*Monday, April 6, 2009 at 4:17pm by shannon*

**chemistry help**

predict the geometries of the complexes from these reactions: 1- [pt(NO2)cl3)]2- + NH3 --> [pt(NO2)(NH3)cl2]-1 +cl- 2-cis-[pt(RNH2)2(NH3)(NO2)]+1 + cl- --> Pt(RNH2)(NH3)(NO2)Cl + RNH2
*Monday, April 6, 2009 at 7:02pm by shannon*

**Business Algebra**

1. Pt = Po(r + 1)n. r = (APR/4) / 100 = (4.25/4) / 100 = 0.010625 = Quarterly percentage rate. n = 4 comp/yr*5 yrs = 20 comp periods. Pt = 23000(1.010625)^20, Pt = 23000 * 1.2354 = 28413.75 Int. = Pt - Po, Int. = 28413.75 - 23000 = 5413.75.
*Tuesday, December 21, 2010 at 2:20pm by Henry*

**Health/Law**

Please explian thanks :) If a doctor operates on a pt and leaves a sponges in her abdomen when the pt finds this out she sues what is that an example of
*Thursday, November 15, 2007 at 7:37am by Anonymous*

**math**

Pt = Po * (r + 1)^n. Pt = value after time t(20yrs), Po = Initial investment, r = Quarterly percentaqge rate(QPR) expressed as a decimal, n = the number of compounding periods. r = 0.25 * 5.9 = 1.475 % = 0.01475, n = 20 yrs / 0.25 yr = 80. Pt = 4000 * (0.01475 + 1)^80 = 12905....
*Sunday, September 19, 2010 at 1:23am by Henry*

**chemistry**

A balanced equation that represents an overall cell reaction is shown. Choose the cell notation which corresponds to the electrochemical cell that is described by this equation. a) Sn2+(aq) + 2Cu+(aq) → Sn4+(aq) + 2Cu(s) b) Pt(s) l Sn2+(aq), Sn4+(aq) ll Cu+(aq) l Cu(s) c...
*Tuesday, November 15, 2011 at 8:07pm by Bob, NEED YOUR HELP*

**Finance math**

A. Pt = Po*(1+r)^n. r = 6%/100% = 0.06 = Annual % rate expressed as a decimal. n = 1 comp./yr * 4 yrs = 4 compounding periods. Pt = 100*(1.06)^4=$126.25 After 4 yrs. Int. = Pt - Po = 126.25 - 100 = $26.25. B. Pt = Po*(1+r)^n. r = (6%/4) / 100% = 0.015 = Quarterly % rate ...
*Saturday, January 21, 2012 at 7:16pm by Henry*

**calculus**

Pt = Po * e^(r*t). Pt = value after time t. Po = Initial investment. e = 2.7183 = base of natural log. r = Annual percentage rate(APR). t = lengtth of investment in years. First Option Pt = 12020 * 2.7183^(0.056*7) = 17788.90. 2nd Option Year 1. Pt = 1950 * 2.7183^(0.056*1) = ...
*Thursday, September 16, 2010 at 4:36pm by Henry*

**Math**

Pt = Po(r + 1)^n. r = 16% / 4 = 4% = 0.04 = Quarterly int. rate. n = 4 yrs * 4 comp / yr 16 comp. Pt = 4700 (1.04)^16, Pt = 4700 * 1.8730 = 8803.01 = Amt. due after 4 yrs.
*Tuesday, November 30, 2010 at 4:33pm by Henry*

**chemisry**

Cd/Cd2+//H+/H2/Pt Write the oxidation and reductionhalf reactions. Sketch a possible deisgn cell. I am unclear on the Pt portion and the charges ?
*Monday, August 30, 2010 at 8:23am by Kelsey*

**chemistry**

Answer the following for a primitive cubic unit cell. Answers should be numerical, set r = 7.0. edge in terms of r, the lattice pt radius=? face diagonal in terms of r, the lattice pt radius=? body diagonal in terms of r, the lattice pt radius=?
*Monday, February 16, 2009 at 3:13pm by leah*

**Math**

7 gal 2 qt 1 pt – 5 gal 3 qt ½ pt 6 gal 6 qt 1 pt - 5 gal 3 qt ½ pt = 1 gal 3 qt 1/2 pt
*Thursday, January 26, 2012 at 9:52pm by Ms. Sue*

**Medical Billing**

Np pt having foot pain centering around rt great toe and sometomes shooting up her leg. PF exam revealed severe overgrowth og nail into surrounding tissues. Pt has a n workup for gout by the doctor. Surgery scheduled for wedge resection of skin of nail fold to repair ingrown ...
*Tuesday, March 26, 2013 at 2:29pm by Anonymous*

**chemistry**

**** oops a is the actual reaction it should actually say: Sn2+(aq) + 2Cu+(aq) → Sn4+(aq) + 2Cu(s) a) Pt(s) l Sn2+(aq), Sn4+(aq) ll Cu+(aq) l Cu(s) b) Pt(s) l Sn2+(aq), Sn4+(aq) ll Cu+(aq), Cu(s) c) Cu(s) l Cu+(aq) ll Sn2+(aq), Sn4+(aq) l Pt(s) d) Pt(s) l Sn2+(aq), Sn4+(...
*Tuesday, November 15, 2011 at 8:07pm by Bob, NEED YOUR HELP*

**college alegbra**

Alright well after thinking about it you may have wanted R from the formula. If this is so then this is how you'd find it. divide the PT over to the left you can do this with both P and T since they are being multiplied so you'd get I/PT= R =)
*Wednesday, August 22, 2007 at 2:33am by ~christina~*

**Geometry - Circles and tangents**

Let O1 & O2 be the centres of the two circles. From P draw a tangent PT meeting the second circle at T. Likewise RS//PT is tangent to the first circle. From rt. triangle PTO2, sin(TPO2)= TO2/PO2 = 1/3. The distance between RS & PT = PR*sin(TPO2)= 4*1/3 = 4/3
*Thursday, March 21, 2013 at 5:07pm by Topquark*

**precal**

That was a very close estimate! Using the formula, I calculated: Pt = 292108.80, Monthly = 1622.83, Int = 132108.78. FORMULA:Pt =(Po*r*t) / (1 - (1 + r)^-t Pt = Pay-back amt. Po = Loan amt. r = Monthly int rate expressed as a decimal. t = Length of loan(15 years).
*Saturday, September 11, 2010 at 4:50pm by Henry*

**College Algebra**

Bank A: Pt = Po(1+r)^n. r = 5.7%/100% = 0.057 = APR expressed as a decimal. n 1comp/yr * 1yr = 1 compounding period. Pt = 1(1.057)^1 = 1.057. Bank B: Pt = Po(1+r)^n. r = (5.6%/12) / 100% = 0.00467 = Monthly % rate expressed as a decimal. n = 1comp/mo * 12mo = 12 Compounding ...
*Wednesday, April 25, 2012 at 12:34pm by Henry*

**Chemistry**

Pt is functioning as a cathode - D shows that Pt is cathode and Fe as anode. I don't understand why H+ and water are in the reaction so my answers 1)D 2)B
*Friday, April 18, 2008 at 11:37pm by Matt*

**MATH **

% Financed = 100% - 18% = 82%. Amt. Financed = $24,000 * 0.82 = $19,680. Pt = Po*r*t / (1 - (1+r)^-t). r = 4.5% / 12 = 0.375% = 0.00375 = Monthly % rate expressed as a decimal. Pt=(19680*0.00375*36)/(1-(1.00375)^-36, Pt=2656.80 / 0.126063452 = $21,075.10. Int.=Pt - Po=21075.10...
*Thursday, August 25, 2011 at 6:26pm by Henry*

**math**

Since there was no compounding frequency given, i'll assume simple interest. Pt = Po + r*t*Po, r = APR = 5% = 0.05, t = 20 years = time to mature, Pt = 1000 + 0.05 * 20 * 1000, Pt = 1000 + 1000 = 2000 @ 20 years.
*Tuesday, November 16, 2010 at 11:01am by Henry*

**Chemistry**

Please help! Answer the following for a body centered unit cell. Crystalline Solids Program Answers should be numerical, set r = 4.0. edge in terms of r, the lattice pt radius: face diagonal in terms of r, the lattice pt radius: body diagonal in terms of r, the lattice pt radius:
*Thursday, February 17, 2011 at 7:30pm by Shawn*

**Chemistry**

Please help! Answer the following for a body centered unit cell. Crystalline Solids Program Answers should be numerical, set r = 4.0. edge in terms of r, the lattice pt radius: face diagonal in terms of r, the lattice pt radius: body diagonal in terms of r, the lattice pt radius:
*Thursday, February 17, 2011 at 7:30pm by Shawn*

**Finance**

Pt = Po(1+r)^n. BANK A: r = (3 %/2) / 100 % = 0.015 = Semi-annual rate expresed as a decimal. n = 2 comp / yr + 1yr = 2 compounding periods. Pt = 12,000(1.015)^2 = $12362.70. BANK B: Pt = Po*e^rt. r = 2.75% / 100% = 0.0275 = Annual % rate expressed a a decimal. rt = 0.0275 /yr...
*Saturday, December 17, 2011 at 5:08am by Henry*

**Chemistry**

What type of isomers are [Pt(NH3)2Br2]Cl2 and [Pt(NH3)2BrCl]BrCl? A. Structural B. Geometric C. Linkage D. Coordination E. Optical
*Wednesday, July 27, 2011 at 10:02am by Neha*

**math**

a basketball player scored 17 timea during one game. He scored a total of 28 pts,two for each two-pt shot and one for each free throw. How many two-pt shots did he make? How many free throws? How many two-pt shots did he make? simplify
*Monday, February 25, 2013 at 12:08am by Beverly thomas*

**science**

Answer the following for a body centered unit cell. Answers should be numerical, set r = 7.0. edge in terms of r, the lattice pt radius__? face diagonal in terms of r, the lattice pt radius__? body diagonal in terms of r, the lattice pt radius__?
*Monday, February 15, 2010 at 4:19pm by HELP!*

**Math**

Nope. First, add the amount used -- 1 pt. 9oz + 2 pt. 10 oz. How many pints and ounces is that? Then, subtract that amount from 3 quarts.
*Friday, April 4, 2008 at 9:54am by Ms. Sue*

**English, pt. 2**

thank you! :)
*Wednesday, August 22, 2012 at 5:44pm by Laruen *

**Geometry**

First you have to determine the relationship between PT and QS. Let us say they're equal for example, then you solve this way: PT=QS 3x-4=4x-3 x=-1
*Friday, September 16, 2011 at 12:33pm by Anonymous*

**math**

Pt = Po + r*t*Po. Pt = 6.5 + 0.012*5*6.5 = 6.5 + 0.39 = 6.89M.
*Monday, May 16, 2011 at 12:18pm by Henry*

**English, pt. 2**

You're welcome.
*Wednesday, August 22, 2012 at 5:44pm by Ms. Sue*

**algebra with application**

Pt = Po(1+r)^n. r = (2.8%/360) / 100% = 7.777*10^-5 = Daily % rate expressed as a decimal. n = 360comp./yr * 10yrs. = 3600 compounding periods. Pt = 29,000(1.0000777)3600 = $38,370.35 I = Pt - Po = 38,370.35 - 29,000 = $9370.35.
*Sunday, November 27, 2011 at 2:35pm by Henry*

**ENGLISH**

1. Jonathan Edwards was a____. (1 point) (0 pts) politician (0 pts) farmer (0 pts) slave owner (1 pt) preacher 1 /1 point 2. Why is Edwards’s God so angry? (1 point) (1 pt) because men are sinful and wicked (0 pts) because the Puritans left Europe (0 pts) because Native ...
*Wednesday, September 5, 2012 at 3:48pm by !@#$%^&*

**Chemistry**

r = 5.0. how do i find the following: -edge in terms of r, the lattice pt radius -face diagonal in terms of r, the lattice pt radius -body diagonal in terms of r, the lattice pt radius
*Monday, February 15, 2010 at 6:34pm by Mary*

**Math**

X 3-pt questions. (31-x) 4-pt question. 3x + 4(31-x) = 100 Points. 3x + 124 -4x = 100 -x = 100-124 = -24 X = 24. 3-pt questions. (31-x) = 31-24 = 7 4-pt questions.
*Wednesday, December 5, 2012 at 1:24pm by Henry*

**chemistry**

Answer the following for a body centered unit cell. edge in terms of r, the lattice pt radius face diagonal in terms of r, the lattice pt radius body diagonal in terms of r, the lattice pt radius
*Monday, February 18, 2008 at 9:04pm by Stacy*

**chemistry**

Answer the following for a face centered unit cell. r=6.0 edge in terms of r, the lattice pt radius face diagonal in terms of r, the lattice pt radius body diagonal in terms of r, the lattice pt radius
*Monday, February 18, 2008 at 9:06pm by Kacy*

**Algebra**

Pt = Po(1 + rt), r = 1.7% / 100% = 0.017 = Annual % increase expressed as a decimal. t = 2012 - 2000 = 12yrs. rt = 0.017/yr * 12yrs = 0.204. Pt = 100.35*10^6(1.204), Pt = 120.8214*10^6 = 120,821,400 = population in 2012.
*Tuesday, March 1, 2011 at 12:14pm by Henry*

**Math**

Pt = $760 * 12mo/yr * 27yrs = $246240. Pt = Po*r*t / (1-(1+r)^-t = $246240. Po = Inital loan amount. r = (5.4%/12) / 100% = 0.0045 = Monthly % rate expressed as a decimal. t = 324mo = Length of loan. Pt=Po*0.0045*324 / (1 - (1.0045)^-324 = 246240. 1.458*Po / (1 - 0.23346) = ...
*Tuesday, March 29, 2011 at 2:32pm by Henry*

**Chemistry**

Consider the following electochemical cell. Pt | Fe3+ (0.0600 M), Fe2+ (6.50e-5 M) || Sn2+ (0.0620 M), Sn4+ (3.90e-4 M) | Pt (a) Calculate the voltage of the cell, Ecell, including the sign.
*Sunday, April 3, 2011 at 5:18pm by Logan*

**ALGEBRA**

Pt = Po + Po*r*t. Pt = $3800 + 3800*0.12*2, Pt = 3800 + 912 = $4712. = Amt. Pd. I = Po*r*t = 3800*0.12*2 = $912. Monthly = 4712 / 24mo. = $196.33.
*Saturday, November 26, 2011 at 11:11pm by Henry*

**math**

Pt = Po(1+r)^n r = (1.5%/360) / 1oo% = 0.0000417 = DPR expressed as a decimal. n = 360 comp. per yr. Pt = 5000(1.000041666)^360 = $5074.52.
*Monday, December 5, 2011 at 3:09pm by Henry*

**Geometry and Algebra**

AB is a diameter of a circle with centre O. P is on BA extended, and PT is tangent to the circle. Use the corollary to the Intersecting Secants Property to prove that PT is perpendicular to OT. Here is the diagram (Without the dashes in the "com" and periods instead of the ...
*Tuesday, December 5, 2006 at 12:20am by Raj*

**CHEMISTRY**

The half-cell, Tl | Tl+(1 mol L-1), is connected to a Pt | H+ | H2(1 atm) half-cell in which the concentration of H+ is unknown. The measured cell voltage is 0.0841 V and the Pt | H2 | H+ half-cell is the cathode. Standard reduction potentials are given on the next page. (a) ...
*Tuesday, November 27, 2012 at 11:07pm by sabrina*

**math**

Pt = Po (r + 1)^n. Pt = Principal @ time t(2 mo.). Po = Initial investment(420). r = APR / 12 = 3% / 12 = 0.25 % = 0.0025 = rate / mo. n = 12 comp. / yr * (1/6) yr = 2 comp in 2 mo. Pt = 420 (1.0025)^2 = 422.10.
*Monday, November 15, 2010 at 4:59pm by Henry*

**chemistry**

Write a balanced chemical equation for the overall cell reaction represented as: a) Ag(s)|Ag^+(aq)||Sn^4+(aq), Sn^2+(aq)|Pt(s) b) Al(s)|Al^3+(aq)||Cu^2+(aq)|Cu(s) c) Pt(s)|Fe^2+(aq), Fe^3+(aq)||MnO4^-(aq),Mn^2+(aq)|Pt(s)
*Tuesday, March 1, 2011 at 9:23am by Jazmin*

**chemistry**

Write a balanced chemical equation for the overall cell reaction represented as: a) Ag(s)|Ag^+(aq)||Sn^4+(aq), Sn^2+(aq)|Pt(s) b) Al(s)|Al^3+(aq)||Cu^2+(aq)|Cu(s) c) Pt(s)|Fe^2+(aq), Fe^3+(aq)||MnO4^-(aq),Mn^2+(aq)|Pt(s)
*Tuesday, March 1, 2011 at 6:23pm by Jazmin*

**Math**

Pt = 0.12 * 4200 + 24 * 195, Pt = 504 + 4680 = 5184. F.C. = 5184 - 4200 = 984 = Finance Charge.
*Tuesday, November 23, 2010 at 2:44pm by Henry*

**Chemistry**

what are the condensed structured formulas of the products in each of the following reactions: cyclohexane+ H2-->Pt and cis-2-butene+ H2 -->Pt
*Monday, July 26, 2010 at 9:04pm by Bobby*

**Math**

Pt = Po + r*t*Po. b. Pt = 900 + 0.015*12*900, = 900 + 162 = 1062. Pt = 900 + 0.015*24*900, = 900 + 324 = 1224. c. Pt = 900 + 0.015*t*900 = 2*1224, 900 + 13.5t = 2448, 13.5t = 2448 - 900, 13.5t = 1548, t = 1548 / 13.5 = 115 months.
*Saturday, November 6, 2010 at 2:05pm by Henry*

**math**

Pt=Po*(r+1)^n. Compounded daily. Pt=principal at maturity. Po=Initial principal or deposit. r=DPR=Daily percentage rate. n=The number of compounding periods. t=6mo=0.5yr.=time for maturity. Po=1500. APR=4.0 r=4/365/100=0.000109589 n=0.5*365=182.5 days. Pt=1500*(0.000109589+1)^...
*Thursday, June 17, 2010 at 11:35am by Henry*

**math**

Pt = Po*e^rt. rt = 0.035/yr * 15yrs = 0.525. Pt = $2500*e^0.525 = $4226.16.
*Monday, May 9, 2011 at 10:52am by Henry*

**chemistry**

q = mass Pt x specific heat Pt x (Tfinal-Tinitial) 20.7 = 11.0 x sp.h. x (35.8 - 20.5) sp.h. = ?
*Tuesday, March 11, 2014 at 11:36am by DrBob222*

**please help analytical chemistry**

50 ml of a .1103M solution of formic acid is titrated with a .2511M NaOH. a) What is the pH before and NaOH is added? b) How many mL of NaOH solution must be added to reach the equivalence pt? c) what is the pH at the equivalence pt of the titration? d) If the titration is ...
*Monday, April 8, 2013 at 12:24pm by Lana*

**geometry**

Please Help Mark uses 1 pt 9fl oz and then 2 pt 10fl oz from a container of film developer that holds 3 qt. How much of the developer remains?
*Wednesday, March 5, 2008 at 7:13pm by Sherri*

**CHEMISTRY**

The half-cell, Tl | Tl+(1 mol L-1), is connected to a Pt | H+ | H2(1 atm) half-cell in which the concentration of H+ is unknown. The measured cell voltage is 0.0841 V and the Pt | H2 | H+ half-cell is the cathode. Standard reduction potentials are given on the next page. (a) ...
*Wednesday, November 28, 2012 at 1:07am by sabrina: Anyone know how to answer this?*

**chemistry**

50 ml of a .1103M solution of formic acid is titrated with a .2511M NaOH. a) What is the pH before and NaOH is added? b) How many mL of NaOH solution must be added to reach the equivalence pt? c) what is the pH at the equivalence pt of the titration? d) If the titration is ...
*Sunday, April 7, 2013 at 6:27pm by Jessica*

**Chemistry-Science**

Answer the following for a primitive cubic unit cell. Answers should be numerical, set r = 8.0 -edge in terms of r, the lattice pt radius:___ -face diagonal in terms of r, the lattice pt radius:___ -body diagonal in terms of r, the lattice pt radius:___ Answer the following ...
*Saturday, February 14, 2009 at 6:07pm by Bliss*

**chemistry**

Write the half reaction and balanced equation for: Cl2(g) + H2(g) -> HCl(aq) so I got: 2e- + Cl2(g) -> 2Cl- H2(g) -> 2H+ + 2e- so Hydrogen is oxidized and Chlorine is reduced so for cell notation I put: Pt(s)|H2(g)|H+(aq)||Cl2(g)|Cl-(aq)|Pt(s) but the answer in the ...
*Sunday, May 19, 2013 at 8:56pm by Hugh*

**Personal finances**

Pt = Po(1+r)^4. Pt = 28000(1.06)^4 = $35,349.35. = Salary at end of 4th year = Salary at beginning and during 5th yar.
*Saturday, January 28, 2012 at 12:45pm by Henry*

**Chemistry**

Answer the following for a face centered unit cell. r = 6.0. how do i find the following edge in terms of r, the lattice pt radius face diagonal in terms of r, the lattice pt radius body diagonal in terms of r, the lattice pt radius
*Monday, February 15, 2010 at 6:36pm by Mary*

**CHEMISTRY**

The half-cell, Tl | Tl+(1 mol L-1), is connected to a Pt | H+ | H2(1 atm) half-cell in which the concentration of H+ is unknown. The measured cell voltage is 0.0841 V and the Pt | H2 | H+ half-cell is the cathode. Standard reduction potentials are given on the next page. (a) ...
*Wednesday, November 28, 2012 at 9:27am by sabrina: Can someone please help!*

**algebra**

Pt = Po(1+r)^n. r=(4.5%/4) / 100% = 0.01125=Quarterly % rate expressed as a decimal. n = 4comp./yr * 10yrs = 40 Compounding periods. Pt = $6000(1.01125)^40 = $9386.26.
*Saturday, November 26, 2011 at 10:07pm by Henry*

**math**

Pt = Po(1+r)^n. r = (1.8%/4) / 100% = 0.0045 = QPR expressed as a decimal. n = 4comp/yr * 20 yrs = 80 Compounding periods. Pt = $184B(1.0045)^80 = $263.52B.
*Sunday, December 4, 2011 at 5:11pm by Henry*

**algebra**

Pt = Po(1+r)^n. r = 3.9% / 100% = 0.039=APR expressed as a decimal. n = 1comp/yr * 12yrs.=12 Compounding periods. Pt = 8500(1.039)^12 = $13,452.58.
*Thursday, March 29, 2012 at 11:50am by Henry*

**chemistry**

The problem doesn't say that the 1.00 g sample is pure; I'll assume it is. mols Pt = 0.5780/195 = about 0.00296 but you need to do ALL of these calculations more carefully. g Cl = 1.00-0.5760 = 0.422g and convert to mols = approx 0.012 So the empirical formula is PtCl4. ...
*Monday, March 3, 2014 at 11:51am by DrBob222*

**Segments in a Circle**

If PT = 5.3, TU = 3.8, and UV = 6.4. Solve for the measure of VS and round to the nearest hundredth. What is PT, TU etc Are they length of line segments? What kind of geometrical shape do you have? I can't figure out what you are asking.
*Tuesday, May 8, 2007 at 10:52pm by mike*

Pages: **1** | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Next>>