Thursday
September 3, 2015

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 15,942

finance
company issuing $1,000 par value bond that pays 7% annual interest maturing in 15 yrs. Investors willing to pay $958 for bond. Flotation cost 11% of market value and tax rate 18%. What will be theafter-tax cost of debt?
February 24, 2011 by kay

Extremly hard math
The function rule C =10n+26 relates the number of people n who attend a small concert to the cost of dollars C of the concert. Make a table of the imput/output pairs to show the cost if 27,39, and 43 people attend. Please help me I dont understand any of this.
May 11, 2015 by Dove

aLgEbrA variable & expression
i need to define a variable and write an algebraic expression for each phraase. 1) two points few than 3 times the number of points scored yesterday. i wrote: 3p-2 = 2) one metere more than 6 times your height in meters i wrote: 1 + 6h 3) seven pages fewer than half the number...
October 20, 2011 by marko

diffirential calculus
a builder intends to construct a storage shed having a volume of 900ft^3, a flat roof and a rectangular base whose width is three-fourths the length. the cost per square foot of the materials is 4000.00 for the floor,6000.00 for the sides and 3000.00 for the roof. what ...
September 25, 2011 by kait

Managerial economics
Suppose Nick produces to goods @ cost C(q1,q2)=1000=.5q1^2+.5q2^2->5q1q2 If nick produces only one of he two goods his cost is given this cost function with the other good set = to 0. The inverse demand functions for the two goods are given by p1=a-.25q1 and p2=A-.05q2 a=17...
September 22, 2007 by Patrick

Statistics
Height (ft) Interval after (min) 96 68 111 80 76 66 91 72 66 58 108 79 116 84 91 79 The data show the time intervals after an eruption (to the next eruption) of a certain geyser. Find the regression equation, letting the first variable be the independent (x) variable. Find the...
February 12, 2014 by Stephanie

math
Home work help plz a)what would be the cost of the activity in the first week b)what would be the cost of the activity each subsequent week Mrs ogden has heard about aqua aerobics from her sister in law. she wants to join her sister in law and her friends in classes three ...
November 27, 2012 by jessica

LINEAR EQUATIONS
Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each wrap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total cost will be $100 If...
April 12, 2015 by Kimbo

math
Scenario: Regression equations are created by modeling data, such as the following: Sales = (Cost Per Item × Number of Items) – Constant Charges In this equation, constant charges may be rent, salaries, or other fixed costs. This includes anything that you have to pay for ...
May 5, 2011 by sharon

accounting
Answer the following question: Select two of the seben common problems with data collection identified on p. 353-354 of your textbook. For the two problems you select, explain in your own words why that problem exists, give a real world example of a situation in which that ...
August 3, 2008 by jdw

accounting
Answer the following question: Select two of the seben common problems with data collection identified on p. 353-354 of your textbook. For the two problems you select, explain in your own words why that problem exists, give a real world example of a situation in which that ...
August 3, 2008 by jdw

Statistics
above average warmth extended over the east and southeast on Jan.13, 2005.The days forecasted high temperatures in four cities in the affected area were as follows: Burlington, Vt. 55 degrees F, Durham, N.C. 74 degrees F, Williamsburg, Va. 74 Degrees F., and Augusta Ga., 75 ...
February 12, 2015 by Phyiss

stats
Consider an infinite population with 25% of the elements having the value 1, 25% the value 2, 25% the value 3, and 25% the value 4. If X is the value of a randomly selected item, then X is a discrete random variable whose possible values are 1, 2, 3, and 4. (a) Find the ...
November 5, 2008 by Mischa

economics
What are example of trade flow, capital and labor flow information and technology flow and financial flows
February 10, 2008 by linda

Math
At the Sacramento Monarchs home games, Row 1 seats cost $35 each and Row 2 seats cost $30 each. The 105 seats in these rows were sold out for the season. The total receipts for them were $3420. How many of each seat were sold?
August 31, 2011 by Ashley

Pre-algebra
If m is the number of minutes a taxi ride lasts, then 2 + 0.35m can be used to find the cost of a taxi ride with Bill's Taxi Company. How much will it cost for a 12-min taxi ride? I don't understand how to calculate this, thank you!
August 31, 2012 by Susan

Algebra
Suppose a cost-benefit model is given by y=2771x/100-x, where y is the cost for removing x percent of a given pollutant. What percent of pollutant can be removed for $36,000? Round your answer to the nearest tenth of a percent?
June 9, 2014 by Michelle

math
How much would it cost to pour a concrete slab for a patio 14 feet by 16 feet and 6" thick if cost is $80 per cubic yard. I know 27cubic feet equals 1 cubic yard, so do I take 14*16 *27 or??
January 23, 2008 by Tyler

Math
Two shirts cost $12.50. How much will it cost to buy five of the shirts? Select all the pairs of ratios that form a proportion. Which are: 1/6,4/20 7/9,28/36 14/18,21/27 30/80,6/18. For which value of m is 4/16=m/24 a proportion? Solve the proportion. t/16=40/50 Can You Help ...
January 15, 2013 by Anonymous

math
Ashleys class bought 3 bags of bird sees and a bird feeder for their class garden area. The bird feeder cost $27. Write an expression that can be used to find the total cost.
February 5, 2014 by Anonymous

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Tim
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
February 20, 2010 by Crystal

maths
A cuboidal room is 1 and 1/2 as long again as it is broad. The cost of carpeting the room at the rate of Rs.5 per m sq is Rs.480 and the cost of papering the walls with coloured paper at the rate of Rs.3 per m sq is Rs.360. Find the dimensions of the room .
January 26, 2013 by Anonymous

Math algebra
You plan a party and spend $26 on decorations. Each of the tables will have 8 party favors and 8 individual flowers. The flowers cost $2.50 each. Which equation can you use to find the cost of each party favor? *please make an equation*
June 2, 2014 by Mae

Math
Lear, Inc., has $800,000 in current assets, $350,000 of which are considered permanent current assets. In addition, the firm has $600,000 invested in fixed assets. a. Lear wishes to finance all fixed assets and half of its permanent current assets with long-term financing ...
July 13, 2009 by janay1978

mgt
Describe to what degree rules and regulations will be used to direct employees and managers in a book store. We'll be glad to critique your answer.
June 27, 2007 by stacy

English
What is the gerund phrase and does it act as a direct object, subject, or etc. in the following sentence: This means time spent working was wasted.
March 10, 2009 by asdf

Grammar
What kind of complement is the underlined word? 1.Email DAD a copy of the photograph tonight. Ans- direct object Is this correct? Thanks! -MC
May 12, 2009 by mysterychicken

Biology
How are scientists able to piece together the process of protein synthesis and the effects of genetic controls without direct observation?
May 14, 2009 by Connie

human resource management
Which of the following would not be an informative or positive message? a. Summary b. Claim adjustment C. Transmittal d. Direct request
February 8, 2011 by erica

English
Can someone direct me to where I can get an analysis of "Son" by John Updike-I have searched everywhere and I'm totally confused on this short story Thank you
February 16, 2011 by Jillian

business
the direct approach for delivering bad news is best for people who a. you dont know well b. prefer straightforward messages c. are unfamiliar with your company
August 10, 2011 by Anonymous

Math-URGENT,
Given that y varies directly with x, write a direct variation equation that relates x and y. x=1/3 <---(fraction), y=2 **Provide an explanation as well, please.
October 24, 2011 by Izzy

inclusion in early childhood
Is asking children to count objects direct teaching, embedded learning, rote memorization or readiness skills
July 2, 2012 by anonymous

government
A(n) _________________________ differs from a direct democracy in that only a small number of elected representatives actually vote on a specific issue.
June 24, 2013 by kendra

English
Which group of words is the complete infinitive phrase in this sentence,it is important to avoid harmful exposure to the suns direct rays
March 6, 2014 by tina

Government
A(n) _________________________ differs from a direct democracy in that only a small number of elected representatives actually vote on a specific issue
June 19, 2014 by JJ

curriculum
Describe and explain four safety practices teachers should employ when learning children adult- direct exercises.
November 2, 2014 by Diana

Social Studies
which of the following georgia counties is most likely to experience a direct hit of a hurricane? dooly, muscogee, or dade
August 23, 2015 by Lily

math ( help)
Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price? Let E be the expensive, and C the cheaper. E+C=9 E(12.75) + C (11.95)=112.35 the answer to your math problem is 6 cds for 12.75 and 3 cds for 11.95
November 1, 2006 by Graciela

Economics
Suppose a market with two sellers Seller 1 has a marginal cost of c1=20q1 and seller 2 has a marginal cost of c2=40q2 Find the market supply curve in a competitive market where the price = c1= c2
September 30, 2010 by Shane

MATH
You wish to mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Rounding off the items to the nearest half-dollar, your estimate of the total cost of these items is A. $22.50. B. $22.30. C. $22.59. D. $23.00. Is it A??
August 18, 2012 by Sara

math
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related.
January 16, 2013 by skylar

MATH
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related
January 16, 2013 by skylar

MATH
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related
January 16, 2013 by skylar

Statistics
the forms used in your coding area cost $100.00 per 1,000 forms for the first 2,000 and $50 for every 1,000 thereafter. If you need to order 5,000 forms, what is the total cost?
October 28, 2013 by Kitty

College algebra
One day a store sold 31 sweatshirts. White ones cost $11.95 and yellow ones cost $12.50. In all, $379.80 worth of sweatshirts were sold. How many of each color were sold?
April 8, 2014 by Norma

Algebra 1
The monthly cost C for a cell phone is $20 each month plus $.10 for each minutes used. Which equation can be used to find the total cost (in dollars) for a month when m minutes are used? A. C= m+20 B. C= 0.1m+20 C. C= 10m+20 D. C=20m
September 18, 2014 by Anonymous

statistics
The forms used in your coding area cost $100.00 per 1,000 forms for the first 2,000 and $50 for every 1,000 thereafter. If you need to order 5,000 forms, what is the total cost?
November 16, 2014 by anonymous

6th grade
1)Bradley is buying ice cream cones. a double scoop cone cost x dollars. A single scoop costs $0.50 less than a double csoop. A triple scoop cone costs twice as much a single scoop cone. Write an expression to represent the cost of 3 double scoop cones and 1 single scoop cone...
March 10, 2009 by roy

math
four apples and 2 ponkans cost 53.two apples and four ponkans cost 75.how much will half a dozen apples and half a dozen ponkans cost?
October 31, 2013 by feneya

strategic manaement
Prepare an 8- to 10-slide PowerPoint® presentation evaluating the rival companies’ business competition strategies. o Identify the type of business level strategy each firm is using and evaluate its effectiveness. Consider cost leadership, differentiation, focused cost ...
November 21, 2011 by rains

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 5. He removed the picture from ...
September 7, 2014 by Anonymous

algebra
Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts? Evaluate the function for 5 t-shirts.
September 27, 2012 by kayla

5TH GRADE MATH PLEASE HELP
Draw an equation or function table. The cost of shipping mittens purchased online is $2 plus $6 for each of pair of mittens. What is the total cost of buying 5 pairs? P = pair of mittens. Can you please help me with this problem?
January 14, 2014 by TIFFANY

math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) =-5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 17, 2015 by Rose

Math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. a) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 21, 2015 by Christine

math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. a) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 22, 2015 by Krystal

Statistics
Hi! I had this one last question on my homework that I wasn't sure about, but, I need someone to check this for me and see if this is right. Thanks so much! Question: The study that looked at prevalence of various appliance in homes in 2001 made a comparison to the percentages...
September 16, 2014 by Beck J

math.
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost functiom C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. A) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even. Do i use the ...
March 25, 2015 by Jessica

Please Algebra 1
Roberta sold fifty tickets for the school play. Roberta sold ten more student tickets than adult tickets. How many student tickets did Roberta sell? From this result, if the total cost of a student ticket was three-fourths the cost of an adult ticket, and Roberta collected a ...
October 17, 2010 by JJ

Algebra 1- PLEASE help
Roberta sold fifty tickets for the school play. Roberta sold ten more student tickets than adult tickets. How many student tickets did Roberta sell? From this result, if the total cost of a student ticket was three-fourths the cost of an adult ticket, and Roberta collected a ...
October 18, 2010 by 123ABC

business math
Break-even Analysis. the R from selling x units of a product is R=139.95x the Cost C of producing units is C=97X+850. In order to obtain a profit, the revenue must be greater than the cost. A)complete the table x 10 20 30 40 50 60 R C B) for what values of x will this product ...
May 25, 2014 by bibi

physics
A shop prepares fresh takeout where 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. The shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decide to offer a $1-off coupon in a newspaper ad so, what markdown ...
October 20, 2014 by stacy

Math
A photographer sells two photo packages as shown. Package 1 ---- cost is 81 6 1x1 ID photos 3 wallet size photos Package 2 ---- cost is120 10 1x1 ID photos 4 wallet size photos How much does a 1x1 ID photo cost? A wallet size photo?
January 15, 2014 by Ashley Kate

cultural diversity
were Irish Immigrants to United States faced with environmental justice issues, redlinig, affirmative action, dual labor market, institutional or reverse discrimination, and double jeopardy?
January 21, 2008 by Barbara

U.S.History
please check Which of the following made possible the American industrial growth of the late 1800s? a. the household economy b. technological advances c. government reforms d. the developement of labor unions i chose B
February 4, 2009 by y912f

history
is this correct? which of the following contributed to the migration from farms to cities in the late 1800s? a. streetcars b. a sharp decline in the need for farm labor c. cheap housing d. decreased demand for agricultural products B
April 20, 2009 by history

Anthropology
Colonizers successfully changed the colonized from subsistence activities to wage labor with: (Points : 1) rewards and incentives. taxes that had to be paid in cash. persuasion and education. mutual trust and affection
October 11, 2012 by Geraline

algebra 2 word problem
1) a fitness club advertises a special for new members. each month of membership cost $19, with an initial enrollment fee of $75.00. write an expression for the total cost. Then evaluate your expression for 8 months of membership i wrote: $75.00 + 19m = ? $75.00 + 19(8)= $227....
October 20, 2011 by marko

Math
A first time car buyer is looking for a good used car to purchase. In addition to the cost of the car, there is a licensing fee of $140 and sales tax of 10% of the cost of the car. If the buyer only has $6740 to spend, what is the most expensive car that can be purchased?
September 23, 2007 by Jessica

accounting
Can someone please tell me how to set these problems up? I am confused! Lear, Inc., has $800,000 in current assets, $350,000 of which are considered permanent current assets. In addition, the firm has $600,000 invested in fixed assets. a.) Lear wishes to finance all fixed ...
June 22, 2009 by Angel

supply chain
Suppose that a manufacturer of men's shirts can produce a dress shirt in its Houston, Texas, plant for $8 per shirt (including the cost of raw materials). Chicago is a major market for 100,000 shirts per year. The shirt is priced at $15 at Houston. Transporta¬tion and storage...
November 8, 2013 by sam

Human service administrator
Why are cost per output and cost per outcome calculations valuable to a human service agency?
November 23, 2007 by Marie

math
If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?
December 20, 2010 by tenesha

Prevents
If a book would cost 36 dollars and it had 10 percent of discount how much would the book cost after the discount
May 28, 2014 by Brittany

Science
Patrick and Spongebob love to blow bubbles! The ads claim that Super Bubble soap will produce bubbles that are twice as big as regular bubble solution. Sample is made with 5 oz of Super Bubble soap and 5 oz of water, while the other is made with the same amount of water and 5 ...
August 31, 2015 by Wes

Math
Miss Emily spent 5/9 of her money on 10 stuffed bears and 5 dolls. She could buy 20 stuffed bears with the rest of her money. What was the ratio of the cost of a doll to the cost of the stuffed bear?
May 29, 2014 by Sharisse

Math
Write an expression for the total of movie tickets and popcorn for a group of friends attending a movie. Movie tickets cost $8.50 each and each friend will have a box of popcorn that cost $2.25.
March 30, 2015 by Amy

accounting help
Please help Tevin Trader starts a merchandising business on December 1 and enters into three inventory purchases. December 7 10 units @ $6 cost December 14 20 units @ $12 cost December 21 15 units @ $14 cost Trader sells 15 units for $25 each on December 15. Eight of the sold ...
June 24, 2008 by hello

statistics
A study was conducted to investigate the relationship between the cost, y (in tens of thousands of dollars), per unit of equipment manufactured and the number of units produced per run, x. The resulting equation for the line of best fit is given below, with x being observed ...
December 6, 2010 by edwin

MATH
Finding the variable 27x -3 (X-6) = 6
November 13, 2007 by Chris

PreCalc
How do i solve for the variable 3x= sqrt5x+1
December 12, 2007 by LT

Alegbra
Can you solve for a variable in an equation?
February 18, 2008 by greatdanelola

Math
Find the Variable. 6-22p=6
June 18, 2008 by LILAY

science
The variable that the experimenter changes are
September 11, 2008 by ciara

Math
How do you solve for x with one known variable?
December 28, 2008 by Jimmy Boldt

4th grade
what are variable symbols
August 27, 2009 by Kennedi

algebra
2x-3y=16;(x,4) solving for the missing variable
February 4, 2010 by kentreivia

Algebra
40. Solve for the variable in the equation 3(-2 - 3x) = -9x -4. x=2/3 ?
May 7, 2010 by y912f

AP Physics
K=1/2kx^2 solve for the variable x
August 1, 2010 by Lisa

AP Physics
qV=1/2mv^2, solve for the variable v
August 1, 2010 by Lisa

4th grade
What is the independent variable?
August 30, 2010 by Daniela

algebra
solve for the variable in the equation 3(-2 - 3x) = -9x - 4
September 19, 2010 by teri

Science
Define reacting variable.
January 23, 2011 by Landon

algebra2
what is the missing variable? 3a^2bx(?)=6a^2b^2x
January 26, 2011 by janelle

Math
y= x-7 3x+6y=-6 I don't understand how to solve for the x-variable.
March 28, 2011 by Erika

algebra 11
Solve the following for the variable x. 4/X-2+3/X+2=-3X/X^2-4 thank you.
March 16, 2011 by estherw

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>

Members