Monday
February 8, 2016

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 16,853

math
student tickets to the school musical cost $3 each. All other tickets cost $5 each. Suppose that 272 tickets were sold for a total of $1120. How many tickets of each type were sold?
August 24, 2011 by Valentin

math
the total cost of manufacturing 100 cameras per week is 700 $ and 120 cameras per week is 800 $ ,the the cost equation ,assuming it to be linear is
November 1, 2011 by anthy

Math
Trey can drive his car 130 miles on 4 gallons of gas. At this rate, if gas cost $ 3.45 per gallon how much will it cost to drive 260 miles?
March 24, 2015 by Amy

algebra
Bill spent less than $23 on lunch for his co-workers. If burgers cost $5.25 each and sodas cost $2.25 each, which of the following is not a possible combination of burgers and sodas that Bill could have purchased?
April 13, 2015 by shawty

math
At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . b) 1399 items . c) 1450 items .
October 8, 2010 by ana

Math
how would you solve this problem? Adult tickets to a play cost $12 and children's tickets cost $5. If 220 tickets were sold and $2542 was collected, how many of each kind of ticket was sold? There are 500 seats in the theater and 280 seats are already filled but we can ignore ...
October 26, 2008 by Joey

math
ernesto spent a total of 64$ for a pair of jeans and a shirt. the jeans cost 6$ more than the shirt. how much did the jeans cost?
May 18, 2009 by kimmy

Math
April buys eight books for $44. Paper back books cost $4 and hard back books cost $8. How many of each book did she buy?
July 1, 2009 by Jason

math
a group of 9 people spent $78 to go to the movies.adult tickets cost$10 each and student tickets cost $8 each.How many adult tickets were purchased?
January 31, 2012 by zack

Algebra
A 2 mile cab cost $5. A 6 mile cab costs $9. Write an equation to model the cost: c of a cab ride miles: m.
September 7, 2014 by Kate

precal
Roses cost $5 each and geraniums cost $3 each. Michelle bought 4 more geraniums than roses and spent a total of $52. How many roses did she buy?
January 21, 2015 by dakota

math
the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the footballs cost $40 each, how many footballs were purchased?
July 21, 2015 by candie

English
Underline the noun clause in each sentence.Identify it as Do Direct Object,S for Subject,PN for Predicate Nominative,or OP for Obect of Preposition. 1.I do not know where she works after school. i need to know what lets you know which one is which. The normal order of words/...
December 13, 2006 by JOphinia

government
Why has the Commerce Clause (Article 1, section 8, Clause 3) been used to target agriculture, transportation, finance, labor relations and the workplace?
November 29, 2008 by kim

Amaerican history
6.   Under the _______ system, Spanish conquistadores were rewarded with local villages and control over the local labor force.
June 20, 2011 by Sarah

american history
Under the _______ system, Spanish conquistadors were rewarded with local villages and control over the local labor force
July 15, 2013 by william

american history
Under the _______ system, Spanish conquistadores were rewarded with local villages and control over the local labor force.
July 7, 2014 by stacy

government
Before the Clayton Act both business and the American Federation of the Labor were in favor of (A) Strikes (B)a laissez faire policy on the part of governmet (C)injunctions (D)collective bargaining.
January 17, 2010 by faith

Government
According to communist theory, the value of a commodity is determined by the: A. Gosplan B. Five Year Plan C. laws of supply and demand D. amount of labor put into it I think it's D?
July 14, 2011 by Ant

office finances
payroll deductions taxes include social security,medicare,and a.fair labor fees b.service charge c.petty cash d.income tax my answer is d
December 28, 2013 by susue

Math
another question, im so confused!D: it says: Define variables and write an EQUATION for each phrase: 1.)The total cost is the number of cans times 0.70. Let ___ represent total cost and let ____ represent # of cans. __________________
August 17, 2011 by Math

math
A company uses the function C(x)= 20.50x+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is $625,000.
February 2, 2013 by Anonymous

Math
Karen sells tickets a movie theater. Last night she sold 128 tickets for a total of $1108. Adult's tickets cost $10 and children's tickets cost $6 how many of eac h kind of ticket did karen sell?
April 28, 2014 by ang

math
the function rule C = 10n + 26 relates the number of people n who attend a small concert to the cost in dollars C of the concert. Make a table of the input/output pairs to show the cost if 27, 39, and 43 people attend.
May 18, 2014 by kelsey

algebra
The cost, c(x) in dollars in per hour of running a certain fishing boat is modeled by the function c(x)= 0.9x^2 - 18.1x + 135.1, where x is the speed in km/hour/ At what approximate speed should the boat travel to achieve minimum cost?
September 25, 2014 by Sarah

economics
Mauricio has a circus act, and he has a budget of $720 to spend on monkeys and unicycles. The cost of a unicycle is $120 and the cost of a monkey is $90. where would you place point a and b the quantity of monkeys at max is 10 and quantity of unicycles are 10 as well
October 10, 2014 by marg

Math
On an outing to the theatre the tickets are £8.50 each for every ten tickets bought you get two extra free tickets. How much would it cost if you wished 12 tickets? . A party of 26 people go to the show. How much will it cost altogether?
January 11, 2016 by NH

economics
1. 1. Derived demand refers to a) demand curves derived from utility functions b) an individual demand curve estimated from a market demand curve c) a market demand curve estimated from individual demand curves d) demand for a resource derived from the demand for the product ...
September 14, 2010 by shubh

math
an apple and a pear cost 25 pesos,a pear and a banana cost 19 pesos and apple and banana cost 16.how much i spend if i buys 1 apple,1 pear and 1 banana?
September 22, 2014 by lorenz

Finance
can you answer this? 1 . cost of trade credit abcdef corporation purchase merchandise for $200,000, 2/10, n/30 required:1 . annual cost of trade credit 2 . trade annual cost of trade credit item is chaned to 1/15, n/20 2 . cost of bank loans abcdef corp, was granted a $200,000...
March 10, 2009 by meimei

algebra
electricity costs 7.57 a month plus 8.77 per kilo watt hour for the first 400 kWhr and 6.574 per kWhr for all useage over 400 in a month. what is the cost for 300 kWhr? 2638 What is the cost of 700? 7.57+8.77 times 400 and 6.574 times 300? 5487.77 I think. I need to write a ...
February 23, 2013 by Lori

Math
Tickets for children cost $3.00, adult tickets cost $5.00. I am responsible for selling 6 tickets. How would I figure out all the possible dollar amounts that my ticket sales could total? SOOOO confused, please, any help would be sincerely appreciated. Thank You
May 14, 2015 by Kyle

Business
I need to find the ROI and NPV of a $35,000 software installation, which will reduce staff of one at $10 per hour +18% benefits. Money cost are 7% and the system will become obsolete in three years. I have figured the ROI, but am not sure about the 7% money cost. Can you help?
May 15, 2010 by Cher

English
I forgot to include the following few sentences. Thank you. 1) Virginia Woolf abandoned the traditional technique of novel writing for a new, more modern form. 2) What did she turn to? She turned into an interior monologue* . In her need to shift back and forth in time and ...
July 6, 2011 by Henry2

Math
A pack of 7 pens cost $6 . A pack of 9 files cost $12. Fred wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that he must pay?
January 15, 2012 by Pls help!

maths
Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 oranges. She paid $3 more than Jill. find the cost of an orange if a mango cost is $1.
April 17, 2012 by ss

math
If a contractor pays an average wage of $20.00 per hour and wants to make a 15% mark-up on the cost of labour, what will the contractor charge as an average labour cost on contracts?
July 5, 2012 by Jason

Math
f a contractor pays an average wage of $20.00 per hour and wants to make a 15% mark-up on the cost of labour, what will the contractor charge as an average labour cost on contracts?
March 23, 2015 by Anonymous

Public Finance
A worker lives in a state that has its own income tax. The worker is in the 31 percent federal tax bracket. In addition, he is subject to a 9 percent MTR for his state income tax. Assume that mortgage interest is deductible both on his federal and state income tax, and that ...
January 24, 2011 by Melvin

public finance
A worker lives in a state that has its own income tax. The worker is in the 31 percent federal tax bracket. In addition, he is subject to a 9 percent MTR for his state income tax. Assume that mortgage interest is deductible both on his federal and state income tax, and that ...
January 25, 2011 by Anonymous

Applied Calculus
An underground electricity cable is to be laid between two boat docks on opposite banks of a river. One boat dock is 600 feet downstream from the other. The river is 200 feet wide. If the cost of laying the cable is $50 per foot under water and $30 per foot on land, how should...
April 8, 2012 by Trisha

math
If the rental fee on a land line phone is $45 per month and $0 per month for a cell, and the cell cost 85 cents a minute and the land line cost 15 cents a minute, with calls for one month on both phones totaling 1 hr and 5 mins,show how the land line phone cost less than using...
April 9, 2008 by Jay

algebra word prob 1
i need to write an expression that would help find the total cost of fifty $6.00 movie tickets and eight $12 play tickets. THen find the total cost. i wrote: ($50.00 x 6) + ($8x12) = 300 + 96 =$396 is that right?
October 6, 2011 by Marko

Healthcare Statistics
the coding section in the HIM department shows its first-quarter budget analysis as having an expected cost of operation of $62,000. However, the actual cost of operation was $76,000. calculate the budget variance.
November 3, 2013 by Anonymous

Accounting
A baker makes 500 cream-filled eclairs at a cost of $0.72 each. He estimates that 10% of the eclairs will be sold the following day at a reduced price of $0.80 each. Find the marked price if the baker wishes to obtain a 75% markup on cost. A. $1.27 B. $1.31 C. $1.33 D. $1.45 A
January 22, 2014 by Angela

HELP- Accounting
A baker makes 500 cream-filled eclairs at a cost of $0.72 each. He estimates that 10% of the eclairs will be sold the following day at a reduced price of $0.80 each. Find the marked price if the baker wishes to obtain a 75% markup on cost. A. $1.27 B. $1.31 C. $1.33 D. $1.45
January 27, 2014 by Angela

math
The function rule C=10n +26 relates the number of people n who attend a small concert to the cost in dollars c of the concert.. Make a table of the input.output pairs to show the cost if 27, 39, and 43 people attend. Help me pleaseee!!!! :( <3
June 5, 2014 by Jamanonymous

math
Paving cost is $10.30 per square yard. find the total cost of paving the shaded area in figure 27-21. Round the answers to nearest ten dollars. 170'-0" Radius 92'0 256'-0" is the shaded area
November 13, 2015 by jackie

Finanace
Beginning inventory 600 units @ $ 10 Purchases ( in order from first to last) 1,000 units @ $11 900 units @ $ 12 700 units @ $ 14 Sales for the period were 1,900 units A) Compute the inventory balance and the cost of goods sold at the end of the accounting period using average...
February 20, 2012 by Ruthie

math
NO CLUE how TO DO THIS PROBLEM EXPLANATION AND ANSWERS? WE RECENTLY LEARNED TO DO Y=km^x+b IF THAT HELPS! You are a mathematician for a major movie company. You are figuring projected sales for their newest movie, which is currently being filmed. You find that as filming ...
April 10, 2010 by jade.

MAT 116 (algebra)
Please help not understanding this question. If the cost of a cell phone has decreased 400% during the past 10 years, does that correspond to a cost decrease of four times? Make up your own numbers in an example and then explain your answer as though you were talking to ...
May 15, 2012 by Liz

finance
Innovation Company is thinking about marketing a new software product. Upfront cost to market and develop the product are $5 million. The product is expected to generate profits of $1 million per year for 10 years. The company will have to provide product support expected to ...
June 13, 2014 by Mike

Finance
Giant Motor Company Plant characteristics Lyra Libra Hydra New Lyra New Libra Capacity (in millions) 1 0.8 0.9 1.6 1.8 Fixed cost (in $billions) 2 2 2.6 3.4 3.7 Profit margin (in $1000s) per car (large negative numbers mean the plant can't make that car) Lyra Libra Hydra New ...
November 29, 2012 by shankar

Math
Please help thanks :) I need to know how to figure out this question. Below is some financial information for the month of September for a large clothing store Using the retail method of inventory, estimate the value of the ending inventory at cost on September 30 Finanical ...
November 28, 2007 by Israel

math
A box with a rectangular base and rectangular sides is to be open at the top. It is to be constructed so that its width is 8 meters and its volume is 72 cubic meters. If building this box costs $20 per square meter for the base and $10 per square meter for the sides, what is ...
May 9, 2007 by maricela

math
swimming lessons at the local park district swimming pol cost $18.00 for 3 weeks of lessons. What is the best estimate of the total cost for 8 people to take swimming lessons at the pool?
February 22, 2012 by cindy

Algebra
Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?
May 24, 2010 by TinaG

Algebra
Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
May 24, 2010 by TinaG

math
a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?
October 29, 2010 by Lilly

math
jasper owns a small retail store as a sole proprietor. the business records show that the cost of the stores inventory items has been steadily increasing. the cost of the end of the year inventory is 200,000 and the cost of the beginning of the year inventory was 250,000. ...
November 11, 2013 by keri

math
jasper owns a small retail store as a sole proprietor. the business records show that the cost of the stores inventory items has been steadily increasing. the cost of the end of the year inventory is 200,000 and the cost of the beginning of the year inventory was 250,000. ...
November 12, 2013 by keri

Trade-Economics
1.United States and Mexico have two industries; call them, L-intensive (LIN) and K-intensive (KIN). They have two factors of production: labor and capital. US is a capital abundant country and Mexico is a labor abundant country. At the initial equilibrium, US exports KIN ...
March 22, 2010 by Kp

Calculus/ Optimization
A truck driver, on assignment from the owner of the truck is to drive on a 300 mile stretch of highway at a constant speed of v miles per hour. According to road signs, the minimum speed allowed is 55 miles per hour and the speed limit is 70 miles per hour. The cost of gas on ...
March 24, 2013 by Marto

pre-calculus
Callaway golf Company has determined that the marginal cost C of manufacturing x Big Bertha Golf clubs may be expressed by the quadratic function: C(x) = 4.9^2 - 617.4x + 19,600 How many clubs should be produced to minimize marginal cost?
October 14, 2009 by n/a

I.T
pseudocode for a program that is required to compute the costs of a car trip. The required input values are: Litres per 100km, Distance travelled and Cost per litre of petrol. The out value is the total cost of the trip.
April 6, 2011 by sipho

algebra
Cost of Tuition In 2000, the average cost of tuition and fees at private four-year colleges was $16,200, and in 2005 it was $20,100. Sketch a line that passes through the points (2000, 16200) and (2005, 20100).
May 8, 2012 by brian

Math grade 12 Advanced Functions
A company uses the function C(x)=20.50+2000, where C is the cost and x is the number of units it produces, to determine its daily costs. Find the inverse of the function and determine how many units are produced when the cost is $625,000.
January 25, 2013 by Anonymous

math
the function rule C = 10n + 26 relates the number of people n who attend a small concert to the cost in dollars C of the concert. Make a table of the input/output pairs to show the cost if 27, 39, and 43 people attend. Please help me i dont know how to do it?
May 9, 2013 by Batman

algebra
A repairman purchased several furnace-blower motors for a total cost of $150. If his cost per motor had been $5 less, he could have purchased 1 additional motor. How many motors did he buy at the regular rate?
November 6, 2014 by anonymous

math
A repairman purchased several furnace-blower motors for a total cost of $150. If his cost per motor had been $5 less, he could have purchased 1 additional motor. How many motors did he buy at the regular rate?
November 6, 2014 by suz

Math to hard please help
The function rule C= 10n+26 relates the number of people n who attend a small concert to the cost in dollars C of the concert. Make a table of the input/output pairs to show the cost if 27,39, and 43 people attend.
May 10, 2015 by stupid at math

English
"bacteria or germs" is a compound direct object after the gerund "controlling" which is the object of the preposition "of" Make sense? I hope you'll point out to your teacher that non-word that is serving as a direct object after the main verb "showed." =) He showed scientists...
December 14, 2006 by Writeacher

algebra
Suppose that you can spend $72 for compact discs and videos. Discs cost $18 and videos cost $9 each. write a system of inequalities that shows the various number of discs and videos that you can buy.
February 8, 2012 by lisa

math algebra
How many liters of a blue dye that cost 1.80 per liter must be mixed with 20 l of anil which costs 2.60 per liter to make a mixture that cost 2.12 per liter
October 5, 2015 by totsy

Business Finance
Erasers cost $5 per carton and pencils cost $7 per carton. If an order comes in for a total of 15 cartons for $85, how many cartons of each were bought?
January 24, 2012 by Terry

math
the mason family went to the amusement park. they spent 56.00$ on tickets. if adults cost 12$ and kids cost 5$ how many adults and children went to the park?
February 23, 2012 by jazzlyn

Conversion Double Check
Scary thing is I am an adult... If the cost is $4.95 sq yd and the roll is 33 1/3 yards how much does it cost for the roll if it is 24" wide 36" wide etc? What is the conversion formula?
August 8, 2012 by Steve

Math
If 3 pounds of apples cost $0.90, how much will 10 pounds cost? $3.00 You find that your watch gains 2 minutes in 6 hours. How much will it gain in 3 days? 24 minutes
October 16, 2013 by Jerald

math
two computer disks and three notebooks cost $17 however, five computer disks an four notebooks cost $32.find the price of each
November 5, 2013 by jamaica

Math
The cost of a telephone call is $0.75 + $0.25 ties the number of minutes. Write an algebraic expression that models the cost of a telephone call that lasts t minutes.
August 13, 2014 by Kayle

maths
The cost of a taxi is $1.80 plus $10 per eight of a mile .write an expression for the nth mile of a taxi ride.evaluate the expression for the cost of 4.5 miles.
August 14, 2014 by firdous

algebra
The cost of a telephone call is $0.75 + $0.25 times the number of minutes. Write an algebraic expression that models the cost of a telephone call that lasts t minutes.
August 18, 2014 by shy gurl

Math
The local baseball team is advertising a special deal on ticket prices. The cost of the first ticket to a game is $12 and every ticket after that costs $0.25 less. If the maximum number of tickets you can buy is 30, what is the total cost of 30 tickets? Wouldn't you use Sn = n...
December 27, 2010 by Anonymous

health care cost
what is our government doing to try and regulate health care cost
October 13, 2008 by april

statistics
If Z is a standard deviation, find the probability that Z lies between -1.10 and -0.36 You have not provided enough information to answer that question. Besides, a different symbol should be used for the standard deviation and the variable (Z) itself. Are you sure there isn't ...
August 4, 2007 by Artie

Paine College
Morningside Nursing Home, a not-for-profit corporation, is estimating its corporate cost of capital. Its tax-exempt debt currently requries an interst rate of 6.2 percent and its target capital structure calls for 60 percent debt fianancing and 40 percent equity (fund capital...
August 10, 2010 by Lisa

finance
If our company's bank loan has a 12 interest rate, what is our effective, after-tax interest cost? Assume the tax rate = 38% If our preferred stock is paying a contractual $1.85 annual dividend and has current market price of $13.50, what is our cost of preferred stock? A ...
July 17, 2007 by Cyn

Finance
If our company's bank loan has a 12 interest rate, what is our effective, after-tax interest cost? Assume the tax rate = 38% If our preferred stock is paying a contractual $1.85 annual dividend and has current market price of $13.50, what is our cost of preferred stock? A ...
July 17, 2007 by Cyn

math
The percentage of working mothers y can be modeled by the equation y=0.0102x + 0.644 where x is the number of years since 1990. In what year will 90% of mothers be in the labor force?
January 28, 2010 by Bob

history
workman is underbid in labor market What does this mean? I've looked up the word underbid: to bid less then but I still don't quite understand Could someone explain this
October 17, 2010 by Amy

microeconomics
Immigration is a major topic of concern in today’s economy. What are the possible problems and solutions for these concerns? What could happen to the U.S. labor markets if immigration is not controlled?
November 30, 2011 by keith

history
What are three good points to talk about in a research paper about child labor in the 1800s? 10th grade level please.
October 1, 2012 by bob

social studies
which of the following contributed to Britain's industrial revolution? A. large labor force C. powerful monarchy B. decreasing food D. decreasing money
May 15, 2013 by Katie

English
Choose the sentence in which the verb has a direct object. 1. Sge is insecure. 2. I walked away. 3. George is furious. 4. They won the game.
November 9, 2007 by Anonymous

chemistry`
What direct, non-fuel uses of petroleum are involved in the daily operation of a Hybrid? Please help I don't understand the question!
April 27, 2008 by lisa

Geography
Hi there, Can you direct me to sites, videos or pictures...ect. about the culture of Djibouti. Such as: food, activites, trade. Thank you.
January 10, 2009 by Sabrin

criminal justice
list the characteristics of workgroups tha have a direct effect on individual performance and organizational productivity.
August 9, 2009 by bethanie

algebra 2
what does it mean when they say tell wheather the equation represents direct variation. if so then give the constant of variaton the problem is: 2y-5x=0
August 26, 2009 by bandit

Math 117
it takes 4 hr for 8 cook to prepare a dinner. how long would it take for 7 cooks? inverse or direct variation?
January 25, 2010 by HELP

Trig
How do I simplify this? cos4xcos3x-sin4xcos3x I pulled the cos3x out as a common factor but that doesn't really help. Can someone please direct me on this. Thanks!
February 9, 2010 by Scott

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>