Monday
March 27, 2017

Post a New Question

Number of results: 18,739

algebra
1) It took a contractor 1285 hours to manufacture their first unit of an item. If the contractor expects to achieve a 92% unit learning curve, how many hours would be required to manufacture units 51-100? (Use the tables provided in the lesson). 290,475 37,488 284,398 38,289 2...
August 31, 2011 by Debra

statistics please
Experience in investigating insurance claims shows that the average cost to process a claim is approximately normally distributed with a mean of $80. New cost-cutting measures were started and a sample of 25 claims was tested. The sample mean of the costs to process these ...
December 12, 2012 by gina

math
When making a telephone call using a calling card, a call lasting 3 minutes cost $1.65. A call lasting 11 minutes cost $4.85. Let y ba the cost of making a call lasting x minutes using a calling card. Write a linerar equation that models the cost of making a call lasting x ...
February 8, 2010 by ReRe

fin/370
Firm A had $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $10,000, but these assets are financed by $5,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $5,000 in equity. Both firms sell 10,000 units of output at $2.50 per unit. The variable costs of ...
February 26, 2012 by gail

math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost.
April 15, 2008 by Jeremy

math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost.
April 15, 2008 by Jeremy

Math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost?
March 28, 2010 by Bob

Math
At a carnival,10 tickets cost $4. How much do 50 tickets cost?
June 30, 2011 by ehler

Math
At a carnival,10 tickets cost $4. How much do 50 tickets cost?
June 30, 2011 by ehler

math
if 2/12 yards of wire cost 15 cents what will 20 yards cost
March 16, 2012 by Anonymous

math140
If 5 sweaters cost $66.35 how much would 8 sweaters cost?
April 4, 2013 by betsy

Math
the cost of 24 concrete blocks is$50.88 calculate the cost of 42 blocks
April 10, 2013 by Lorenzo

algebra
if 240 widgets cost $36, what is the cost of 180 widgets?
February 17, 2015 by stephanie

general math
if 3 1/2 bags of seed cost $35, what will 4 1/2 bags cost?
May 8, 2015 by Sara

Math
If 1L cost $1.25 then how much would 1cup cost? How would i do this?
March 28, 2016 by Tiara

Math
Eight oranges cost $1.00. How much will 5 dozen oranges cost?
May 8, 2016 by Isabelle

Math
If 9 apples cost $8.1 how much would 5 apples cost
October 17, 2016 by Emily

calculus
The Audubon Society at Enormous State University (ESU) is planning its annual fund-raising "Eat-a-thon." The society will charge students 90¢ per serving of pasta. The only expenses the society will incur are the cost of the pasta, estimated at 20¢ per serving, and the $350 ...
June 7, 2014 by Anonymous

Calculus
the cost function C(q) = q3−57q2+1083q+1010 for 0 ≤ q ≤ 50 and a price per unit of $534. Round your answers to the nearest whole number. a) What production level maximizes profit? q = b) What is the total cost at this production level? cost = $ c) What is the...
November 3, 2010 by Erika

Accounting
Case 13-5 Lease Classifications Doherty Company leased equipment from Lambert Company. The classification of the lease makes a difference in the amounts reflected on the balance sheet and income statement of both Doherty and Lambert. Required: What criteria must be met by the ...
September 24, 2011 by Vanessa

math
speakeasy company offers customers a choice between 3 schemes:1st,a monthly charge of $15 + 5cents/ min.2nd,a monthly charge of $5 for the line rental +20 cents/min,3rd a(pay as you go) charge of 35cents/min with no monthly line rental charge. a)investigate the 3 schemes to ...
May 10, 2010 by rima

Statistics PLEASE HELP ME!
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on ...
April 22, 2014 by Vanessa

stats
Question 5 of 10 Why are partial regression coefficients necessary in multiple regression? (Points : 1) Multiple variables each provide some of the same information. Each variable involved contributes a unique error component. Each variable involved is part of the intercept ...
July 20, 2014 by please help

geography
2) resources that include workers and their labor are called ________ A) Natural resources B) human resources C) Industrial resources D) Capitol resources 3) which of these is the most likely opportunity cost of choosing to play a board game rather than go to the movies? A) ...
March 13, 2015 by Gav

Health care Economics
4. The following is a cost function for clinic visits in a small inner city clinic. Quantity of Visits Total Costs per Week Marginal cost 0 $10 0 1 15 5 2 25 10 3 45 20 4 75 30 5 115 40 6 165 50 a. Determine the marginal cost for each level of output b. If the price per visit ...
July 13, 2010 by Dolores Metoyer

math
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...
November 24, 2012 by stephy

math
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...
November 24, 2012 by stephy

MATH HELP
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...
November 24, 2012 by stephy

algebra 2
An accountant is working on projections for his next assignment and finds that the cost to the company, C, can be expressed as |C-20,000|<4,000. a) solve for the projected cost by writing a compund inequality; then write it as an absolute value inequality.
September 9, 2009 by help

math
3 people each want a set of ....lets say rubber bands($4) also they want the rubber band life prolonging solution($2). Oh snap! How much will it cost each person? How much will it cost altogether? Prove your answer
September 30, 2010 by Rroyd

Calc
You need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and$1.60 per pound. a) Verify that the total cost is y=1.25x + 1.60(50 - x), where x is the number of pounds of the less expensive commodity. b) Find the inverse function of the cost function.
December 6, 2010 by Erica

Math
A cellular phone company offers a contract for which the cost C, in dollars, of t minutes of telephoning is given by C=0.25(t-500)+ 56.95, where it is assumed that t is greater than or equal to 500 minutes. What times will keep cost between $92.20 and $129.95?
May 1, 2011 by Renee

Applied Calc 2
he marginal cost function for a manufacturing company is given by dollars per box, where q is the number of boxes manufactured. If , find the total cost of manufacturing 10 boxes. Round to the nearest dollar.
October 12, 2011 by Anonymous

Economics
If a soybean grower for who price exceeds average total cost for a wide range of output is currently producing where Average Total Cost is at a minimum, what economic advice would you give to this farmer and why?
December 10, 2012 by Naomi

algebra 1
Two records and three tapes cost $31. Three records and two tapes cost $29. Find the cost of each records and each tape.
January 27, 2009 by Kayle

Math
If one apple and two pears cost $1.55 and two apples and two pears cost $2.30, how much does one apple cost?
December 8, 2010 by Prince

MATH
5kg of flour and 4kg of sugar cost $14.80. If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar, what is the cost of 1kg of sugar?
November 27, 2016 by YEOW

Math
Suppose Meagan needs to drive the truck 10 miles to her new home. a) What is the cost of using Truck A? b) What is the cost of using Truck B? c) Which company offers the better deal at this mileage? 2. Suppose Meagan needs to dive the truck 30 miles to her new home. a) What is...
January 26, 2014 by Ryan

algebra
A certain office can purchase a photocopier for $5600 with a maintenance fee of $15 a month. On the other hand, they can rent the photocopier for $95 a month (including maintenance). If they purchase the photocopier, each copy would cost 3¢; if they rent, the cost is 6¢ per ...
May 3, 2013 by Maho

math
Biologists want to st up a station to test alligators in a lake for west niles virus. Suppose that the cost for such a station are 2,500 for setup costs and 3.00 to administer each test. A) write an expression that gives the total cost to test x animals. B) you can find the ...
March 25, 2009 by tera

Chandra
A building is the shape of an airplane hanger (a half cylinder). Construction for the foundation (rectangular part) costs $30 per square foot, the sides (semicircle bases) cost $20 per square foot and the roofing cost $15 per square foot. The volume of the entire building is ...
November 23, 2009 by Luke

Math
The warehouse manager on a construction site is trying to figure out a rational way to control inventory and has asked for your help. There are a number of parts that have roughly the same characteristics relative to consumption and size (key when determining inventory control...
February 9, 2012 by Carlos

Algebra
The Peterson family takes their clothes to the local cleaners. The table below gives the number of coats, shirts, and dresses they had cleaned over the course of three months. They had no other items cleaned there. (January) 5 coats, 5 shirts, 6 dresses (February) 1 coat, 8 ...
March 16, 2017 by Shelby

Labor Economics
What is the effect of an increase in the price of market goods on a worker's reservation wage, probability of entering the labour force, and hours of work? THanks for the help
September 13, 2008 by Andrei

history
Alfred T. Mahan argued that to protect its trade, the United States must build up its a. army b. navy c. labor unions d. pioneer spirit B?
March 27, 2009 by history

history
one goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws ?
April 19, 2009 by history

history
one goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws D?
April 19, 2009 by history

history
One goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws C
May 26, 2009 by y912f

Social Sudies please help
workers mostly sell there labor in order to earn income --------- grow their productivity become entrepreneurs avoid inflation
August 21, 2015 by ttng

Social studies
Specialization most helps producers by growing what? A Consumer Demands B labor productivity C prices of goods D levels of trade I think its A
December 7, 2016 by Jimmy

Finance
Firm A has $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $10,000 in assets, but these assets are financed by $5,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $5,000 in equity. Both firms sell 10,000 units of output at $2.50 per unit. The variable ...
March 12, 2012 by John

Calculus Please Help?
A hawk flying at 25 m/s at an altitude of 150 m accidentally drops its prey. The parabolic trajectory of the falling prey is described parametrically by x=25t,y=150−4.9t^2 until it hits the ground. The variable x represents the horizontal distance traveled by the prey ...
October 22, 2013 by Robin

microeconomics
Describe the adjustments in the production possibilities curves in each of the following situations for the United States economy. You should use a graph of a production possibilities curve in your explanation of each scenario. The two goods being produced in the economy are ...
June 26, 2010 by Jen

English (Check)
Indicate which aspects of the Puritan Plain Style (short words, direct statements, and references to ordinary, everyday objects) are displayed by each poetry excerpt. 1. If ever two were one, then surely we. If ever man were lov'd by wife, then thee. A: Short words and direct ...
February 20, 2016 by Victoria

calc
15. Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. • • • • The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the ...
May 8, 2013 by Ryan

calculus
Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. -The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline -The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the shoreline -The intake and ...
May 8, 2013 by James

Social Science
Reading this article, Happiness is a thing called stable extraversion: a further examination of the relationship between the Oxford Happiness Inventory and Eysenck's dimensional model of personality and gender Determine what the independent and dependent variables are in this ...
November 6, 2013 by JIskha

Statistics
In order to compare two kinds of feed, thirteen pigs are split into two groups, and each group received one feed. The following are the gains in weight (kilograms) after a fixed period of time: Feed A: 8.0 7.4 5.8 6.2 8.8 9.5 Feed B: 12.0 18.2 8.0 9.6 8.2 9.9 10.3 We wish to ...
February 18, 2013 by Bill

Finance
Mooncorp Insurance has quoted you an annual premium to insure your car of $3100. You are offered a 15% discount if you pay the lump sum immediately. They also offer an alternative payment method. You can pay the account in full by making 12 equal beginning of the month ...
December 11, 2015 by Raila

Business Calculus
Bill wants to fence in his rectangular garden so his precious produce will be protected. Three sides of the fence will be constructed with wire at $2 per linear foot and the fourth side will be constructed of wood fencing at a cost of 6$ per linear foot.If he has $400 to spend...
November 2, 2015 by Rae

History
How “new” was the New South in terms of its labor conditions and its race relations?
February 15, 2016 by Diana

Math
Strategy How much more money do 10 t-shirts cost than 6 t-shirts. T-Shirts Cost 1 $8 3 $24 5 $40
February 20, 2013 by Quan

math
The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00. 1. Write an expression to represent the student council's total cost of ...
June 2, 2014 by anonymous

Biology!
How do you make a hypothesis! my teacher told me to use If THEN and Because! But I still don't get how to do it! IF (what you are going to do), THEN(what you think will happen),BECAUSE (why you think this way) Katrina's answer is very good. Possibly another way of stating it ...
October 2, 2006 by Katie!

statistics
Terms and Definitions matching ___ Statistics ___ Discrete variable ___ Statistics ___ Continuous variable ___ Population ___ Qualitative data ___ Population parameters ___ Quantitative data ___ Sample ___ Mean ___ Bias ___ Mode ___ Representative sample ___ Median ___ ...
December 14, 2010 by Anonymous

Park University
The number of arrivals per period is distributed according to the Poisson with an expected value of 0.75 unit per period. The cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be ...
September 15, 2013 by Joseph

algebra
The cost for a long-distance telephone call is $0.36 for the first minute and $0.21 for each additional minute or portion thereof. Write an inequality representing the number of minutes a person could talk without exceeding $3. Well, Cost= .36 + (minutes-1)(.21) Does that help?
April 24, 2007 by stumped

Math
Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order?
February 17, 2009 by Brett

algebra
a celluar phone company offers a contract which the cost c, in dollars, of t minutes of telephoning is given by c=0.25(t-600) plus 57.95 where it is assumed that t is > or eqaul to 600 minutes. what time will keep cost below 102.45 and 135.20?
October 14, 2010 by Anonymous

algebra
The cost, in millions of dollars, to remove x % of pollution in a lake modeled by c=6,000/200-2x What is the cost to remove 75% of the pollutant? I am so lost, there are other percents if someone can show me this one I can figure out the other questions.
July 8, 2011 by daytripper

Applied Calc 2
the marginal cost function for a manufacturing company is given by dollars per box,c'(q)=q^2-10q+30 where q is the number of boxes manufactured. If , find the total cost of manufacturing 10 boxes. Round to the nearest dollar.
October 12, 2011 by Anonymous

geometry
a recreation has the following dimensions. 15ft,33ft, 12ft, and 12ft. Carpeting will cost $ 1.50 per square foot. How many square feet of carpet will be needed and how much will it cost. Include correct units in each solution.
May 19, 2012 by angela

math 1
The total outing cost for a group of people amounted to Php 8000. When an additional 4 persons decided to join the outing, the cost per person decreased by 100. How many people actually joined the trip?
January 9, 2013 by HELP HELP HELP MNHS

College Algebra
Need help in working this problem - the cost of renting an edger is $16.50 for the first hour and $10.95 for each additional hour. How long can a person have the edger if the cost must be less than $55.00? (This is a question under the inequalities section)
September 18, 2013 by Debo

math 3
a sample of restraunts in a city showed that the average cost of a glass of iced tea is $1.25 with a standard deviation of 7 cents. if a new restraunt charges a price for iced tea that has a z value of 1.25, then what is the teas actual cost
November 20, 2014 by raven

Statistics
The repair cost for a certain model of laptop computer has a normal distribution with a mean of $100, and with a standard deviation of $25. If 16 ovens are sent for repairs, find the probability that the average cost of repairs will be within $10 of the mean.
December 16, 2015 by Tom Biggs

math
the price of a computer fell 20% this year, if the computer now cost $850, how much did it cost last year?
September 26, 2014 by Barbara

Math
The cost of a video game is $29.95 and sales tax is 6%. About how much will the game cost, including tax?
June 17, 2015 by Anonymous

MATHS LIT
THE COST TO MAKE MUFFINS USING THIS RECEIPT IS R25,00. DETERMINE THE COST TO MAKE 54 MUFFINS
March 7, 2016 by TSHEPO

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...
September 13, 2011 by David

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...
September 13, 2011 by David

Statistics
The number of arrivals per period is distributed according to the poisson with the expected value of 0.75 unit per period. the cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be ...
November 17, 2012 by FRED

Science 2
For a few of the largest stars, direct measurements of their disks are possible. True False
November 21, 2006 by Liz

Algebra 1
The ordered pairs in each exersise are for the same direct variation. Find each missing value. (-2,8) and (x,12) (4,y) and ( 16,12)
April 8, 2008 by Kirstin

Algebra 1
(x,8) and (6,-16) (3,y) and ( 9,15) (2,y) and (10,15) The ordered pairs in each exersise are for the same direct viration. find each missing value.
April 8, 2008 by Kirstin

Urdu-------needed by tommorow!
Tum kahan jaarahe ho? What is the noun and direct object in this? thanks -mysterychicken
October 28, 2008 by mysterychicken

Earth Science
Is there a direct relationship between the eccentricity of its orbit and the distance a planet is from the sun?
June 4, 2009 by Anonymous

electrical
what tpye detectric motor operate on both alternating current and direct circuit
November 1, 2009 by john

Grammar
Which sentence does the verb have a direct object? She is insecure. or They won the game. I cannot tell which is correct.
November 11, 2009 by Pam

english
A transitive verb with a direct object is in the ___ voice. a.active. b.passive. c.subjunctive.
January 3, 2011 by derek

nutrition
Could someone direct me to some websites that list the nutritional needs for men and women? Thanks
February 17, 2011 by net

algebra
Is this statement true or false? The constant of proportionality, k, in the direct variation model y=kx is the slope
March 17, 2011 by Candice Watt

eng 125
How is the more direct performative aspect of drama and/or poetry reflected in these forms?
November 10, 2011 by andre

grammar
what is the direct object in the head of the stables often mistreated agba and the young colt
February 14, 2012 by tyler

English
Bullying is comprised of direct behaviors such as teasing,taunting,threatening and stealing
April 29, 2012 by Anelisa

Discrete Mathematics
Show that the square of an oddnumber is an odd number using a direct proof.
September 22, 2013 by Anal

trignometry
,linytron reduce amount of gas tons chase direct deposit. Deactivate ac.done
September 27, 2013 by Nasanasa

trignometry
,linytron reduce amount of gas tons chase direct deposit. Deactivate ac.done
September 27, 2013 by Nasanasa

Lotto game
This is success,55 80 83 65 3, please help me predict the three direct numbers out of it, pls help me.
January 31, 2014 by Adekunle

Biology
Compare and contrast indirect versus direct values of biodiversity, and provide examples.
October 17, 2014 by David

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>

Post a New Question