Monday
September 26, 2016

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 17,843

Math
The length and bredth of a rectangular field are in d ratio 5:3.If the cost of reaping the field at 85paise per sq. Meter is Rs.624.75,find the cost of fencing it at the rate of Rs. 4per meter. Plz give me full solutn nd ans is Rs.448
September 9, 2012 by Simran kaur

MATH HELP PLEASE Explain
The Kitchen Kompany operates on a 145% markup rate based on the cost. The markup on the store's new line of cabinets is $300 per cabinet. Find the cost of one cabinet and its selling price.
February 25, 2016 by Bradley

Math
270 tickets were sold at a school event. The total money collected is $1700, if the adults cost $10 and the student section cost $5. How many adult tickets were sold? My teacher gave this to us but he didn't explain it how. Can you help me answer this question and show the ...
September 18, 2016 by Anonymous

Calculus
A freight company will move one truck load of material according to the following cost schedule: The base shipping fee is $400 for any distance up to and including 150 miles and an additional $50 for each 50 mile increment over 150 miles. The cargo cost is 15 cents per pound ...
September 7, 2008 by George

MATHS
James pays $120.00 for golf clubs that are on sale for 20% off at Golf Pros. At Nine Iron, the same clubs cost $8.00 less than they cost at Golf Pros. They are on sale for 13% off. What is the original cost of the clubs at Nine Iron?
May 24, 2016 by roma

maths
Experience in investigating insurance claims shows that the average cost to process a claim is approximately normally distributed with a mean of 80 dollars. New cost-cutting measures were started and a sample of 25 claims was tested. The sample mean of the costs to process ...
April 23, 2014 by Hani

algebra
A grandmother is looking for a plan to finance her new grandchild’s college education. She has $25,000 to invest. Search the internet and locate a long-range investment plan, CD, Savings Bond, etc, for the grandmother. The plan is to earn compound interest. Calculate the ...
November 4, 2012 by Kathy

math
a store charges $28 for a sweater.this price is 40% more than the amount it costs the store.during a sale, store employees can purchase it at 30% off the stores cost. how much will it cost an employee to buy the sweater?
April 3, 2009 by leslie

math
In 2000, selected automobiles had an average cost of $23,000. The average cost of those same automobiles is now $37,950. What was the rate of increase for these automobiles between the two time periods?
September 14, 2013 by maryna

math
There were 744 tickets sold for a basketball game. The activity cardholder's tickets cost $1.75 and the non-cardholders tickets cost $2.25. The total amount of money collected was $1477.50. How many of each kind of ticket were sold?
May 8, 2014 by angel

Math
Sara wants to buy a necklace. The necklace has a list price of $57, and the sales tax is 8%. What will be the cost of the necklace after tax is added? Round your answer to the nearest cost. (can you try and explain it to me using proportions)
April 2, 2016 by Lily

Math Help
A shop owner bought 30 folders and some journal. He paid @82.50 for the folders. Each journal cost 10 times as much as a folder. What was the cost of each journal?
May 28, 2014 by Math

Math
Jamie is saving money to buy a new video system. So far, he has saved $16, which is 15% of the total cost of the system. What is the total cost of the system?
January 27, 2015 by Amy

math
20 red marbles cost$3 while 40 marbels are available at$4.how much would it cost someone to buy 10 red marbles and 50 green marbles? 1.$3.50 2.$4.00 3.4.50 4.5.00 5.5.50
July 16, 2016 by tashi

university-health economics
Suppose hospital (A) has 500 patients/day and average cost of operation is $1500/day. Hospital (B) has 300 patients/day and average cost of $600/day. Hospital (C) has 100 patients/day and average cost of $600/day. What can you say about the most efficient size of hospital? ...
December 28, 2009 by abdel salam

government
most nominations today are made by a. self-announcement b. caucus c. convention d. direct primaries d
December 27, 2007 by jere

English
Which one of these verbs have a direct object: A. George was furious. B. They won the game. Is B the correct sentence?
March 24, 2008 by Jin Kobeaux

American History
In which war did America experience a direct military attack upon its own territory?
July 30, 2008 by TiffanyDavis04

Spanish
Use direct object pronouns in this sentence. Mi consejero académico me hizo unas sugerencias.
August 27, 2008 by Meagan

Literature
What are a few of the Literary Devices in the book Uncle Tom's cabin. Can I have the direct quotes?
April 18, 2009 by Renee

english 4
in the Canterbury Tales what are some examples of direct and indirect characterization for the,Knight,Nun,and the squire?
September 30, 2009 by renee

algebra
Describe the steps to graph the direct variation equation y = – 3x. In the formula d = rt, what do each of the letters stand for and how do they relate?
February 4, 2010 by rosiee

Spanish
Rewriting this sentence in DIRECT OBJECT PRONOUNS. -Vamos a ver a mi actor favorito en el teatro.
March 3, 2010 by Janie

Workplace Environment
My writing is not good but if i can get someone to direct me to sources i can put information together? Urgent
April 16, 2010 by Debra

math
Describe the steps to graph the direct variation equation y = – 3x. In the formula d = rt, what do each of the letters stand for and how do they relate?
November 8, 2010 by sakovia

English (Grade 6)
What is the best website to practice direct and indirect speech, adjectives and verbs for free? Thank you
November 29, 2010 by Tiffany

Pre-Algebra :(
Can you answer this, please? Tell whether each equation represents direct variation between x and y. y=-3x^2
January 5, 2011 by I NEED HELP! :(

taxes
how long does it usually take to get your income takes back if you filed electronically and direct deposited?
February 7, 2011 by scooby

English
What is the transitive verb and direct object in the following sentence? Felicia flew home from Arizona.
February 15, 2011 by Cheryl

Spanish
Podemos alquilar dos peliculas I need to answer this using direct object pronouns.
May 22, 2011 by Jane

englsih
1.Where are (the aronsons) going for vacation is the underlined a subject direct indirect object or predicate nominative
February 13, 2013 by jj

Math
Determine whether the equation represents direct, inverse, joint, or combined variation. y = 2x on 3rd
February 20, 2014 by Eva

ethics
mmanuel Kant argues that we have _______moral duties to animals. a. No. b. Direct. c. Indirect. d. Innumera
September 8, 2014 by anna

Biology
Compare ad contrast indirect versus direct values of biodiversity and provide two examples?
October 24, 2014 by David

Geometry
How to find point of intersection of direct common tangents for two circles which touch each other?
January 17, 2015 by Shanu

grammer
Gardeners must thanks worms and bees for beautiful flowers. What would be the direct objects in this sentence?
October 21, 2015 by Mortal Kombat

math
8 pens cost $4 more than 8 pencils. Harry paid $8 for 4 pens and 4 pencils. What was the cost of a pencil?
March 7, 2012 by Anonymous

college math
If gas cost $3.97 per gallon what is the cost of filling a 13.8 gallon gas tank?
May 25, 2012 by Lourane

calculus
The Cost C of a product is a function of the quantity x of the product: C(x)=x^2-400x+50.Find the quantity for which the cost is minimum.
November 2, 2012 by Arvin

algebra
If refreshments cost 45$ for 18 people, at the same rate, how much would refreshments cost for 26 people?
November 8, 2013 by Lilly

algebra
If refreshments cost $45 for 18 people, at the same rate how much would refreshments cost for 26 people?
November 12, 2013 by Tamaki

math
Markup = $70; Rate of markup based on cost = 78% a. Find the cost. b. Find the selling price.
December 11, 2013 by Anonymous

Math
If the cost is 3.00 doars per sq ft to clean a carpet, how much will it cost to clean a carpet 12.5 ft x 23ft?
January 30, 2014 by Ron

math
two movie tickets cost 19.00. three movie tickets cost 28.50 what is the costant of proportionality? 1) 0.5 2) 9.0 3) 9.5 4) 11.0
April 1, 2016 by help pls

Math
Farmer Brown planted corn and wheat on his 1200 acres of land. The cost of planting and harvesting corn is $275.00 per acre. The cost of planting and harvesting wheat is $125.00 per acre. If Farmer Brown's total cost was $244,500, how many acres of corn did he plant?
July 19, 2015 by Janice

math
Farmer Brown planted corn and wheat on his 450 acres of land. The cost of planting and harvesting corn is $280.00 per acre. The cost of planting and harvesting wheat is $125.00 per acre. If Farmer Brown's total cost was $102,750, how many acres of corn did he plant?
May 17, 2016 by Grant

math
Part 2: Now it’s time to make the guest list! Figure out how many guests you will have at your party, and how much it will cost to feed everybody. You have four grandparents coming. For the adults, you have your parents, your best friend’s parents, your aunt and uncle, and ...
April 22, 2010 by corey

math
Part 2: Now it’s time to make the guest list! Figure out how many guests you will have at your party, and how much it will cost to feed everybody. You have four grandparents coming. For the adults, you have your parents, your best friend’s parents, your aunt and uncle, and ...
April 23, 2010 by corey

math
Part 2: Now it’s time to make the guest list! Figure out how many guests you will have at your party, and how much it will cost to feed everybody. You have four grandparents coming. For the adults, you have your parents, your best friend’s parents, your aunt and uncle, and ...
April 26, 2010 by luigi

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 5. He removed the picture from ...
September 7, 2014 by Anonymous

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 1. He removed the pictures from...
September 8, 2014 by Anonymous

Physics
A bowling ball rolls without slipping up a ramp that slopes upward at an angle (beta) to the horizontal. Treat the ball as a uniform, solid sphere, ignoring the finger holes. What is the acceleration of the center of mass of the ball? Express your answer in terms of the ...
April 3, 2012 by Joe

finance
In the mid 1990s selected automobiles had an average cost of $12000.The average cost of those same automobiles is now $20000. What was the rate of increase for these automobiles between the two time periods?
May 29, 2010 by deb

algebra
A problem that is similar to the examples talked about are St Marks Community babraque served 250 dinners. A childs plate cost $3.50 and an adults plate cost $7.00. A total of $1347.50 was collected . How many of each plate was served?
January 13, 2011 by judyanne

Algebra
The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of her 34 students over a 6-month period to cover the cost of replacing the tiles?
February 26, 2013 by Aimee

5th grade math
Draw an equation or function table. The cost of shipping mittens purchased online is $2 plus $6 for each of pair of mittens. What is the total cost of buying 5 pairs? P = pair of mittens. Can you please help me with this problem?
January 14, 2014 by tiffany

calculating statistical data
the forms used in your coding area cost 100.00 per 1000 forms for the first 2000 and $50 for every 1000 thereafter. if you need to order 5000 forms what is the total cost?
July 23, 2014 by marcus

Algebra 2
the cost c of going to the movies varies directly with the number of people N attending. A group of four paid $14 to go to the movies on Friday. Write an equation that relates c & n. How much would it cost for seven people to go to the movies.
August 24, 2014 by Emma

Operations Management
Joe Henry's machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year. These brackets are purchased from a supplier 90 miles away. the following information is known about the brackets. annual demand 2,500 holding cost per bracket per year $1.50 order cost per order $18.75 ...
July 6, 2011 by Jeff

math
An advertisement states that 8 thermometers cost $12.42 minus a 3% discount. Dr wants to order a dozen to take advantage of the savings, sales tax is 5% What would the cost be? I divided 8 into $12.42 with $1.55 per thermometer. $1.55 x 12 thermometer = $18.60 $18.60 x 5% tax...
May 13, 2010 by LASTDAYS

Algebra II
You have purchased a VCR for $180. You also joined a video rental store where you can rent movies for $3 each. Suppose that the cost of admission to a movie theater is $6.00. How many videos must you rent to make your average cost per video less than $6.00?
December 2, 2012 by Anonymous

Algebra II
You have purchased a VCR for $180. You also joined a video rental store where you can rent movies for $3 each. Suppose that the cost of admission to a movie theater is $6.00. How many videos must you rent to make your average cost per video less than $6.00?
December 2, 2012 by Anonymous

Math
John wants to hire an editor to check his thesis paper. The editor charges a flat rate of $50 and $2 per page. Write a polynomial to describe the cost. Find the cost of editing 75 pages. Calculations: Answer: Polynomial: ____________________Cost:_________________
February 24, 2014 by Teresa

planning & implementing for the environment
An advantage of ordering equipment through catalogs is that A. there's no transportation cost (usually added to the cost at retail stores).B. prices are always cheaper than at retail stores.C. there's a wide selection of materials.D. you aren't billed for 60 days. My answer is B
October 15, 2014 by Amanda

Math
County fair tickets can be ordered in advance. There is a one time processing fee of $10 per order. Individual tickets cost $3 a piece for rides and food. Write an algebraic expression to represent the total cost for a visit to the fair.
January 3, 2016 by Devin

Physics
On the lower left corner of a square is a fixed charge qLL = 1.5x10^-9 C and on the loser right corner is a fixed charge qLR = 4.0x10^-9 C. The square has a side length L = 0.25 meters. a) Find the electric potential energy of a third charge q = -6x10^-9 C placed at the upper ...
January 26, 2010 by Diane

quant. methods
Kim is deciding between two cell phone plans. Plan A charges a fixed monthly fee of $100 for 1200 minutes and .25 per minute over 1200. Plan B charges a fixed monthly fee of $55 for 1000 minutes and .33 per minute over 1000. At what point of usage would Kim be indifferent ...
January 13, 2011 by Christina

Economics/Algebra
Can someone help with the following: I know how to get the MC and AC; however I'm not sure on the algabraic part. Given the following short-run total cost function, answer the following questions. TC = 3q2 + 5q + 300 a. Find the marginal and average cost functions. b. Show ...
October 25, 2009 by cb

5th grade
The Chang Toy Factory in China can produce 35 mini toy care each minutes at a cost of 77 cents. then, a package of 35 is put in a cardboard box that holds 350. What does it cost to procuces 285 toy cars? can you show me how to solve this problem .? do you divide or X it?
January 26, 2011 by pat

Algebra
One adults ticket to an amusement park costs d dollars. One child's ticket costs $19 less than twice the cost of an adults ticket. Write and simplify an expression for the cost of one child's ticket. If an adults ticket is $28, what is the cost of a child's ticket?
January 8, 2013 by Jose.

Physics
1.There are four charges, each with a magnitude of 2.5 µC. Two are positive and two are negative. The charges are fixed to the corners of a 0.29 m square, one to a corner, in such a way that the net force on any charge is directed toward the center of the square. Find the ...
February 7, 2007 by Todd

Calculus
A three-sided fence is to be built next to a straight section of a river, which forms the fourth side of a rectangular region. The enclosed area is to equal 3200 m2. What is the minimum perimeter that such a fence can have? I developed two equations: 3600=xy & 2x + y = P .... ...
November 23, 2006 by Ian

math
Children's tickets to a movie cost $7.00. Adult tickets cost $12.00. If 1275 tickets were sold for a total of $2490.00, how many of each type were sold?
June 24, 2013 by Monica

math
Children's tickets to a movie cost $7. Adult tickets cost $12. If 275 tickets were sold for a total of $2490.00, how many of each type were sold?
June 24, 2013 by Monica

math
Susie bought 5 kg of flour and 4 kg of sugar for $14.80.If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar,find the cost of 1kg of sugar.
April 6, 2015 by harry

MATH- URGENT!
the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the footballs cost $40 each, how many footballs were purchased?
July 21, 2015 by candie

answer
Suppose Meagan needs to drive the truck 10 miles to her new home. a) What is the cost of using Truck A? b) What is the cost of using Truck B?
August 17, 2015 by Anonymous

Psychology
Using the format of an experimental write-up*, describe (and illustrate) 2 of the following 3 important Behavioral/Learning experiments: 1) Seligman’s “Learned Helplessness” experiment 2) Skinner’s “Latent Learning” experiment 3) Bandura’s Observational Learning (Modeling) “...
January 31, 2012 by Giselle

finite math
A company installs different POS computer systems. POS system A requires two hours to configure and one hour for assemble. POS B requires three hours to configure and one hour to assemble. POS C requires two hours to configure and two hours to assemble. The company has up to ...
September 22, 2012 by cheryl

Applied Stats
Based on the data collected by the National Centre for health Statistics and made available to the public in the Sample Adult database, it was found that the percentage of adults who have at some point in their life been told that they have hypertension was 24 percent. Suppose...
August 8, 2016 by Anonymous

Statistics
A regression equation was calculated and is given below. The values for Miss America are values such as 0, 1, 2, 3, 4, etc. Regression Analysis: GPA versus Miss America The regression equation is GPA = 3.32 - 0.0890 Miss America b. What is the response variable? The values of ...
July 26, 2012 by Sheri

algebra
A building is 4 feet higher than twice the height of a tree. Define variable expressions for the height of the building and the height of the tree? A companys profit for the third quarter is 22,300 more than the profit for the first quarter. Define variable expressions for the...
July 3, 2012 by Ariel

English - Parts of Speech
In the sentence "He is projected to win," what part of speech is "to win"? I'm having trouble deciding between noun, adjective, or adverb... Thank you! he is going to win adverd 6th grade. I don't know how to do this can you help me please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! how ...
August 18, 2005 by Ben

math
Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.What is the cost of a loaf of bread?
March 17, 2015 by Athansia

social studies
The guild system of the Middle ages is analogous to what current-day organization? A. royal family B. a craft(labor) union C. a farmer's co-op D. a political party
April 7, 2011 by Rebecca

SS7R - HW Qs. Check (Q2)
The principle of ________________ _________________ gave the right to new states to choose if it's labor would be free or slave answer - popular sovereignty am i correct????
June 10, 2012 by Laruen

Socail Studies
Select all that apply. Three ways that unions made their opinions known were through: strikes collective bargaining support of labor legislation blacklisting
February 20, 2014 by sweets

Cultural Anthropology
Contrast the four types of subsistence strategies, be sure to include differences in lifestyle, kinship, property, ownership, distribution of resources and division of labor. Thank you!
April 11, 2014 by Eric

Civics
4.   The term suffrage refers to the  A. freedom to make one's voice heard. B. Soviet labor camps. C. right to vote. D. extermination of Jews under Hitler. C?
March 6, 2015 by Sarah

Finance
1. Briarcrest Condiments is a spice-making firm. Recently, it developed a new process for producing spices. The process requires new machinery that would cost $2,218,246. have a life of five years, and would produce the cash flows shown in the following table. Year Cash Flow 1...
August 23, 2013 by Inquiring Mind

computer science
Write a method main that demonstrates class Employee's capabilities by creating two Employee objects. Initialize one of the objects (give values to the instance variables) using the constructor and display its instance variable values through the display method. Using the set ...
October 27, 2012 by sim

Geometry
A floor measures 19' by 16'. There is a rug centered on the floor with a 2'border all the way around the rug. If the carpet cost 415.00 per square yard, find the cost of the rug. Remember: convert yards to feet.
June 8, 2011 by jean

maths
solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost? 2)Sarah buys 1kg apple for herself and another 1 kg grapes for her brother . she also buys 2 kg peaches . what is the total cost?
July 30, 2012 by Anonymous

maths
Mr.Wang spent $40 for 5 picture cards, 2 note book and a vase. The cost of 1 picture card and the vase was $16. The cost of 1 picture card and 1 note book was $10. What was the cost of the vase?
September 1, 2007 by Danial

algebra
a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy for a total cost of $540. The next day at the same price per ounce, the jeweler purchased 4 oz of th egold alloy and 25 oz of the silver alloy for a total cost of $450. Find the cost per ounce of the gold and...
April 29, 2011 by julie

Algebra
3 pounds of squash and 2 pounds of eggplant cost $2.85. The cost of 4 pounds of squash and 5 pounds of eggplant is $5.41. What is the cost of each pound? 3p + 2e = $2.85 4p + 5p = $5.41 Answer? .58 cents a pound
January 13, 2015 by HELP!

math,correction
The problem states: In planning for a new item, a manufacturer assumes that hte number of items produced X and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce and that 300 items will ...
January 24, 2007 by Jasmine20

chemistry
why is the bond length an average rather than a fixed number ?
October 21, 2012 by eddie

algebra
kaylas cell phone plan as a fixed fee of $45
March 17, 2014 by linda

marketing
Matt owns a donut shop. He rents a space for $1500 a month and pays his only employee $300 a month. Matt can serve 1000 donuts each month. His variable cost per donut is $2. what price does Carlos need to charge in order to make a profit of $2000 per month? A. $3.80 B. $5.80. ...
December 9, 2006 by Kay

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>