Friday
April 18, 2014

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 19,983

research
Your research study could measure the length of stay needed following a particular procedure -- say an appendectomy. The length of time spent in the hospital would be the dependent variable. The independent variable could be the ages of the patients. An extraneous variable ...
Thursday, April 24, 2008 at 10:13pm by Ms. Sue

MATH
lWhat is the PROCUREMENT cost of the below systems? Cost Types Cost (in millions) Research/Development $400 Procurement of Prime mission $800 Procurement of support equipment $100 Procurement of Initial Spares $100 Operations & and Support $70,000 Disposal $100 ANWERS! (A). ...
Saturday, February 16, 2013 at 10:44pm by Willaim

Math
how do I write a written equation? A jacket cots 28.00 more than twice the cost of a pair of slacks. If the jacket costs 152.00, how much do th slacks cost?
Tuesday, November 4, 2008 at 5:29pm by brandon

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information what was the wholesale cost of the earrings?
Saturday, July 11, 2009 at 11:57pm by shannon

Algebra 1
If you rent a car for one day and drive it for 100 miles, the cost is $40.00. If you drive it 200 miles, the cost is $46.00. What are the data points given?
Thursday, May 19, 2011 at 11:36am by Anonymous

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information, what was the wholesale cost of the earrings
Friday, November 9, 2012 at 10:33am by Anonymous

ACC305 Accounting for Decision Making
What is the difference between the flow of products and cost in a manufacturing organization to the flow of products and cost in a service and merchandising organization, please provide an example?
Thursday, November 22, 2012 at 12:01am by Anonymous

MATH
if the minimum cost is $608.50 how many barrels are extracted in order to meet the minimum cost. C=9x2-144x+608.50 this is a quadratic relation that 2 is a exponet. please show your work
Tuesday, December 18, 2012 at 6:28pm by t

Math
If 3 pounds of apples cost $0.90, how much will 10 pounds cost? $3.00 You find that your watch gains 2 minutes in 6 hours. How much will it gain in 3 days? 24 minutes
Wednesday, October 16, 2013 at 7:52pm by Jerald

Operations Management
Joe Henry's machine shop uses 2,500 brackets during the course of a year. These brackets are purchased from a supplier 90 miles away. the following information is known about the brackets. annual demand 2,500 holding cost per bracket per year $1.50 order cost per order $18.75 ...
Wednesday, July 6, 2011 at 12:20am by Jeff

Science asap!!!
This question is about energy efficiency. e.g. more efficient A= B C D E Less Efficient my question An old freezer has an energy consumption per year of 350kwh use the equation in the box to calculate the extra cost of using the old freezer for one year compared with using a ...
Friday, September 20, 2013 at 1:17pm by HS

Math-
Use a proportion to solve the problem. If 4 sandwich rolls cost $1.08, how much will 18 rolls cost? A) $4.32 B) $6.32 C) $5.86 D) $4.86
Wednesday, May 19, 2010 at 10:32am by Annonom

math
A phone compant uses the expression 1.25 + 0.10m to calculate the cost of a phone call that lasts m minutes. What is the cost of a call that last 20 minutes?
Monday, March 7, 2011 at 4:44pm by Jay

math
p --- cost of hockey stick s --- cost of hockey stick 5p + 3h = 23 5p + h = 20 subtract the two equations, it is easy after that.
Monday, March 14, 2011 at 4:01pm by Reiny

Math Conversion
The cost is $4.95 per sq yd Size is 33 1/3 yd Width is 24" How much does it cost for 33 1/3 sq yards?
Wednesday, August 8, 2012 at 8:38pm by Steve

Physics
A charge of -3.00 µC is fixed at the center of a compass. Two additional charges are fixed on the circle of the compass (radius = 0.130 m). The charges on the circle are -4.00 µC at the position due north and +5.00 µC at the position due east. What is the magnitude and ...
Friday, September 21, 2007 at 2:34pm by Mary

algebra 10th grade
please help with this problem Your dad is taking Biology as part of the veterinarian program at the local community college. This semester he will spend a total of 40 hours in the biology lab, and he will take notes in class 6 hours per week. Define a variable for the number ...
Tuesday, March 26, 2013 at 8:41pm by mary

Math (Trig/pre-calculus)
some stars are so far away that their position appear fixed as earth orbits the sun. other stars, however, appear over time to shift their positions relative to the background of "fixed" stars. suppose that the star shown below appears to shift through an arc of theta = 0 ...
Thursday, August 23, 2012 at 9:52pm by Anonymous

accounting
Andre has asked you to evaluate his business, Andre’s Hair Styling. Andre has five barbers working for him. (Andre is not one of them.) Each barber is paid $9.90 per hour and works a 40-hour week and a 50-week year, regardless of the number of haircuts. Rent and other fixed ...
Sunday, August 16, 2009 at 11:17pm by Anonymous

vb programing
You will need to create a class that stores all the required information, being careful to choose the variable type to match the nature of the variable. Then you'll need an input form that accepts user input and store the information for each vehicle. The input form should ...
Tuesday, November 16, 2010 at 11:00am by MathMate

math
A variable is normally distributed. 42% of the possible observations of the variable lie between 20 and 28. What information does this give you about the graph of the normal curve for this variable? I am not sure how to exactly explain this. The only thing I can imagine it ...
Sunday, April 22, 2007 at 2:46pm by J

Linear
the cost changes by $12 per ticket, so that is the rate of changes of cost due to changes in ticket number.
Wednesday, June 23, 2010 at 6:20pm by Damon

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
Friday, March 22, 2013 at 2:32pm by Kaleia

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
Saturday, March 23, 2013 at 11:02pm by Kaleia

business
After receiving a positive response from StopNShopToday, Inc. management about the recommendations for the incentives and performance appraisal projects, the HR generalist has been assigned a project that will prove to be very challenging: assessing the competitiveness of the ...
Friday, May 28, 2010 at 7:59pm by lisa centeno

Social Studies
Explain the economy of China. Include goods and services, resources, trade, and division of labor. no wikipedia
Sunday, May 25, 2008 at 8:54pm by Dee

english
Whitman is celebrating the American worker. Their singing represents the vibrancy of their labor and their contribution to our society.
Thursday, February 5, 2009 at 8:01pm by Ms. Sue

world history
They advocated shorter work hours, safer working conditions, and abolition of child labor.
Monday, December 7, 2009 at 4:31pm by Ms. Sue

10th grade
How did early labor unions in the United States differ in their organization and in the methods they used to achieve their goals?
Sunday, December 13, 2009 at 8:37pm by moya

Technology
Large, gasoline-powered machinery sure uses less labor than a horse-drawn plow.
Wednesday, April 7, 2010 at 7:23pm by Ms. Sue

american government
Why has the Commerce Clause been used to target agriculture, transportation, finance, labor relations and the workplace?
Wednesday, June 30, 2010 at 2:48pm by Anonymous

Finance
I have this same problem. I just cannot figure out if the labor content is needed to calculate the NPV. Any ideas?
Tuesday, August 31, 2010 at 10:04pm by Jane

Business
Pressure from investors to continously increase profits was a chief cause. Labor costs are lower in many other countries.
Sunday, October 10, 2010 at 10:14pm by Ms. Sue

Social Studies
Oh, ok thanks. I have another question though. What were the different types of labor or jobs that were created in order to invent the invention?
Monday, January 3, 2011 at 7:34pm by SooYoung

social studies
use the terms division of labor and assembly line in a paragraph about how these methods were used in business.
Thursday, February 14, 2013 at 4:09pm by Anonymous

Geography
Which of the following were the main proponents of NAFTA? A. Labor unions B. Environmentalists C. Human rights groups D. Large corporations
Thursday, July 11, 2013 at 2:23pm by Anonymous

Grammar
To have a predicate nominative, you must have a linking verb (not a form of "to be" that is a helping verb!). My brother is a tall lumberjack. "lumberjack" = pred nom because it's a NOUN that is referring to the same person as "brother." Here's another way to visualize what ...
Monday, May 11, 2009 at 2:08pm by Writeacher

5th grade math
it cost $0.38 to produce and mail a newsletter.each week,475,000 newsletters are mailed to subscribers. about how much does it cost to produce and mail the newsletter each month
Tuesday, October 7, 2008 at 9:42pm by katy

5th grade math
A girl bought a card and then returned it. The second card cost $1.50 less than the first card. She got 75 cents in change. How much did the first card cost?
Thursday, October 8, 2009 at 9:23pm by lesa

trig
tan theta is negative. Which means either sinT is -, or cosT is neg, but not both. sinT is - when quadrant III, IV cosT is - in II, III so answer is IV where sin is -, cos is not -
Saturday, January 21, 2012 at 7:06pm by bobpursley

math
If a contractor pays an average wage of $20.00 per hour and wants to make a 15% mark-up on the cost of labour, what will the contractor charge as an average labour cost on contracts?
Thursday, July 5, 2012 at 7:40pm by Jason

Finance
Scanlon Inc.'s CFO hired you as a consultant to help her estimate the cost of capital. You have been provided with the following data: rRF = 4.10%; RPM = 5.25%; and b = 1.15. Based on the CAPM approach, what is the cost of equity from retained earnings? Several years ago the ...
Monday, April 2, 2012 at 3:11pm by Caitlin

Algebra
by just observing the given equations, since they have the same slope, they are parallel and thus the system has NO solution since parallel lines never meet or has no intersection. to prove this using substitution: first choose one equation. then choose one variable (for ...
Friday, July 1, 2011 at 9:03am by Jai

Science
Directions: You are a medical researcher who has just "discovered" a new treatment for AIDS. Now you need to design an experiment to test its effectiveness. Using the follwoing questions as guidelines, plan your experiment. 1) What groups will you have in your study? How will ...
Sunday, January 20, 2008 at 7:54pm by Jenny

psychology
This should start your project: Ho: Violent programs on TV have no effect on viewer aggression. Ha: Violent programs on TV increase viewer aggression. An independent variable is the potential stimulus or cause, usually directly manipulated by the experimenter, so it could also...
Monday, July 23, 2012 at 10:17pm by PsyDAG

Geometry Ms. Sue help please?
Ms. Sue, can you help me again? you replied to my question but i still need a bit of help Small Pizza- radius 6 in. cost $9.75 Medium- radius 8in cost $12 Large-diameter 20 in cost $16.50 The edge is stuffed with cheese, and its the best part of the pizza/ What size has the ...
Monday, January 24, 2011 at 12:05am by Skye

fiance
13. Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in bags? b. Calculate the profit or loss on 12,000 ...
Monday, July 27, 2009 at 6:55pm by Anonymous

Psychology
We do not do your homework for you. Although it might take more effort to do the work on your own, you will profit more from your effort. We will be happy to evaluate your work though. However, this information might help. An independent variable is the potential stimulus or ...
Monday, March 4, 2013 at 12:53pm by PsyDAG

finance
A project has an initial requirement of $261,000 for fixed assets and $27,000 for net working capital. The fixed assets will be depreciated to a zero book value over the 4-year life of the project and have an estimated salvage value of $78,000. All of the net working capital ...
Thursday, March 13, 2014 at 1:07pm by Anonymous

math
a store charges $28 for a sweater.this price is 40% more than the amount it costs the store.during a sale, store employees can purchase it at 30% off the stores cost. how much will it cost an employee to buy the sweater?
Friday, April 3, 2009 at 2:30pm by leslie

math
This is a thought question. Think about it. percent = amount of increase/cost. The amount of increase is constant at $10,000; therefore, the smallest cost per year will be the largest increase. Follow that reasoning to complete the ranking.
Wednesday, July 15, 2009 at 5:29pm by DrBob222

Algebra
The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of her 34 students over a 6-month period to cover the cost of replacing the tiles?
Tuesday, February 26, 2013 at 8:32pm by Aimee

Calculus (Help)
Can you please help me with this problem? I asked earlier, but nobody was able to help me... I've been working on it for about an hour now. A widget factory has fixed costs of 35 billion dollars and variable costs of 781 million dollars per widget. The revenue (in $ billions) ...
Wednesday, February 21, 2007 at 1:33am by Confused

Word Problem
Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order? Thanks!
Wednesday, February 18, 2009 at 1:59pm by Michelle

math hw
steven bought four rare books that cost $130, $120, $80 and $75 respectivily. if he paid 1/3 of the total cost immediatly and the remainder in three equal payments, how much was each of the equal payments? please show work.
Saturday, November 17, 2012 at 10:13pm by ellis

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1041st and the 2141st disc? (Round your answers to the ...
Thursday, March 28, 2013 at 1:41pm by Kaleia

Economics
Take a shot, what do you think. Hint, MC is the cost of producing the last unit. Here, the last 12 cost $60, so MC = 60/12 = $5
Saturday, March 28, 2009 at 11:15pm by economyst

math
If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?
Monday, December 20, 2010 at 8:12pm by tenesha

math
The cost of thirteen CDs and seven DVDs is $99.80; and the cost of seven DVDs and twelve CDs is $84.11.
Saturday, January 15, 2011 at 5:33pm by Tory Smith

math
A sales tax of 6% of the cost of a car is added to the purchase price of $29,500. What is the total cost of the car, including sales tax
Saturday, May 7, 2011 at 3:07am by Tevya

Business Math
It says the mark up is based on price not cost so i believe that Reiny's answer is wrong because her answer is based on cost not price.
Tuesday, December 8, 2009 at 9:49am by matilda

English
1. How much tax does the mayor pay? 2. How much cost does the mayor pay? (Thank you for your help......If we use the verb 'cost,' what do we have to do to make Sentence 2 correct?)
Sunday, August 25, 2013 at 10:19pm by rfvv

Math
If the cost is 3.00 doars per sq ft to clean a carpet, how much will it cost to clean a carpet 12.5 ft x 23ft?
Thursday, January 30, 2014 at 3:27pm by Ron

Physical science
Perhaps some of these links will h elp: http://search.yahoo.com/search?fr=mcafee&p=acceleration+is+F%2FS%2C+direct%2C+inverse%2C+etc. Sra
Saturday, November 20, 2010 at 9:22am by SraJMcGin

Algebra1!!!
1.Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost? Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations. 6P + 3A=3.90 2P + 5A=3.30 ...
Monday, November 6, 2006 at 7:40pm by SANDRO!

French
P.S. One tricky thing I haven't explained is with Reflexive Verbs (Prénominal) Past Participles of reflexive verbs agree in gender and number with the preceding direct object (if there is one): Ils se sont arrêtés court. (They stopped short.) Où sont les cravates qu'il s'est ...
Saturday, April 23, 2011 at 11:45am by SraJMcGin

Chandra
A building is the shape of an airplane hanger (a half cylinder). Construction for the foundation (rectangular part) costs $30 per square foot, the sides (semicircle bases) cost $20 per square foot and the roofing cost $15 per square foot. The volume of the entire building is ...
Monday, November 23, 2009 at 1:30am by Luke

Substituion MATH
#1. -x + 10y = 60 -4x + 16y = 32 If we need to use the substitution method, we choose an equation and let one of the variable in terms of the other. Then we substitute it to the other equation. Here, let's choose the first equation. -x + 10y = 60 Then let's choose the variable...
Thursday, October 31, 2013 at 11:46am by Jai

algebra 2
y=4/9x direct variation
Friday, September 19, 2008 at 11:14pm by save me

English
5 direct and indirect speeches
Thursday, September 24, 2009 at 12:43pm by Leagh

english
what are direct and inderect objects?
Sunday, September 26, 2010 at 7:50pm by sarah

Math: Direct Variation
y=2x+1
Thursday, September 21, 2006 at 12:44am by kevin

7th grade
is y=x/7 a direct variation????
Monday, December 6, 2010 at 7:06pm by Cristina

math
Is this a direct variation y= -2x + 6
Wednesday, May 11, 2011 at 4:17pm by kenzie

english
C-The direct request pattern
Wednesday, August 31, 2011 at 8:05pm by Ty

english
C-The direct request pattern
Wednesday, August 31, 2011 at 8:05pm by Ty

geography(africa)
which is not a direct rule?
Wednesday, February 15, 2012 at 6:33pm by anali

dental assistant
Direct Contact
Monday, March 2, 2009 at 8:43pm by Anonymous

English
direct object
Sunday, November 4, 2012 at 2:23pm by Ms. Sue

English
I think direct object?
Tuesday, September 3, 2013 at 5:13pm by Brett

WORD PROBLEMS
5. THE UNIT COST OF A BEGINNING INVENTORY OF 405 UNITS IS zzz$15.16. TH EUNIT COST OF THE LAST 600UNITS PURCHASED IS $16.81 . USE FIFO TO FIND THE VALUE OF THE ENDING INVENTORY OF 170UNITS. 6. MXV PRODUCTS USES A COMPUTER PROGRAM TO SCREEN JOB APPLICATION AT A COST OF 1.40 PER...
Monday, April 14, 2008 at 2:06am by JESSICA 33

ECONOMICS - Perfect Competition
Please check and correct my answers. Thank you. 1) Jack Benny can get blood from a stone. If he has x stones, the number of pints of blood he can extract from them is f(x) = 2x^(1/3). Stones cost Jack w dollars each. Jack can sell each pint of blood for p dollars. a) How many ...
Monday, November 2, 2009 at 7:41am by Anonymous

Chemistry
Could some please tell me if I did this problem correctly? Assume that at a given temperature, there is 1 g of CO2 gas in a one liter volume. How much mass of O2 would there be at the same temperature, in the same volume? My answer: Step 1) Find the number of moles of carbon ...
Thursday, October 22, 2009 at 7:11pm by Ed

algebra
How do you set this up as an equation? There is a total of 1600 cups and bowls. cups cost 1.90 and bowls cost 2.85. how many of each do you have if the bill was 3430.00. and that includes 105.00 saucer.
Thursday, September 10, 2009 at 10:15pm by jack

math
shaniquya went to the carnival with her friends. the total cost in dollars, c, of attending the carnival is given by the equation: 5(t-10)-2t=c where t represents the number of tickets purchased. A. if the cost, c, is $10, how many tickets did she purchase?
Monday, January 24, 2011 at 7:03pm by karon

math
a school playground is in the shape of a rectangle 700 feet long and 200 feet wide. if fencing cost 20 dollars per yards what will it cost to place fencing around the playground
Wednesday, January 11, 2012 at 7:23pm by ash

prealgebra
You are ordering food for home delivery. The cost of your food is $26. You want to give the delivery person an 18% tip. What is the total cost with the tip? How do you show your work and solve this problem up above?????
Monday, February 27, 2012 at 5:02pm by vick

geometry
a school playground is in the shape of a rectangle 500 feet long and a 100 feet wide if fencing cost 15 dollars per yard what will the cost be to place fencing around the playground ?
Thursday, March 1, 2012 at 11:57am by ash

Conversion Double Check
Scary thing is I am an adult... If the cost is $4.95 sq yd and the roll is 33 1/3 yards how much does it cost for the roll if it is 24" wide 36" wide etc? What is the conversion formula?
Wednesday, August 8, 2012 at 9:03pm by Steve

Corporate Finance
Taxes and WACC. Rainbow in the Dark Manufacturing has a target debt-equity ratio of .65. Its cost of equity is 13%, and its cost of debt is 8%. If the tax rate is 35%, what is the company's WACC?
Saturday, November 10, 2012 at 6:04pm by Susanne

Math
Now it's asking. Fencing cost $8 per linear foot. Jennifer plans to build the fence so that the length of the fence will be 25 feet on the 20 foot side of the pool. What is the cost of the fencing with this plan?
Monday, November 19, 2012 at 8:26pm by Vic

math
how do u solve the follow question? you are selling tickets to a football game. Student tickets (x) cost $4 and general admission tickets (y) cost $7. You sell 26 tickets and collect $140. How many of each type of ticket did u sell?
Sunday, March 3, 2013 at 10:25am by kim

Math
The cost of renting a car for one day is $32 plus $.08 per mile. How much would it cost to rent a car for one day if the number of miles driven is 250?
Wednesday, November 6, 2013 at 6:19pm by Evy

Math
Inventory cost at Tech Co. is 35 percent per year. What is the per unit inventory cost for an MP3 player sold at $50? Assume that the margin corresponds to the retailer's average margin.
Monday, March 24, 2014 at 11:47am by Kelbo

math/algebra
basically, you pick any variable you want, and let the equation calculate the corresponding second variable. e.g. pick y=2, (one of their answer points) then x+2(2)=4 x+4=4 so x=0, then when x=0,y=2, which is the point (0,2) (the x is always written first, the y second) in ...
Thursday, August 23, 2007 at 9:23am by Reiny

College Algebra
Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ...
Thursday, September 23, 2010 at 10:15am by Frances

Finance
Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in bags? b. Calculate the profit or loss on 12,000 bags ...
Thursday, July 9, 2009 at 2:03pm by Heather

Math
Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in bags? b. Calculate the profit or loss on 12,000 bags ...
Friday, October 30, 2009 at 3:57pm by Anonymous

Spanish
Are these correct? I. Rewrite each sentence by replacing the direct object in quotation marks with a direct object pronoun [me, te, lo, la, nos, los, las]. Ejemplo: No conozco "al jefe del departamento." --> No lo conozco. 1. Esa compañía vende "casas nuevas". Esa compañía ...
Thursday, January 23, 2014 at 4:10pm by Eric

math
4x-y=3 4x+y=1 This is called solving systems by elimination. Google it and you should receive helpful websites on this. Whenever you solve these systems, you add the top equation to the bottom equation and try to cancel one variable and be left with one variable and one number...
Thursday, February 16, 2012 at 10:48pm by yoyoma

Pages: <<Prev | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | Next>>

Search
Members