Tuesday
May 3, 2016

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 17,346

Geometry
A floor measures 19' by 16'. There is a rug centered on the floor with a 2'border all the way around the rug. If the carpet cost 415.00 per square yard, find the cost of the rug. Remember: convert yards to feet.
June 8, 2011 by jean

maths
solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost? 2)Sarah buys 1kg apple for herself and another 1 kg grapes for her brother . she also buys 2 kg peaches . what is the total cost?
July 30, 2012 by Anonymous

maths
Mr.Wang spent $40 for 5 picture cards, 2 note book and a vase. The cost of 1 picture card and the vase was $16. The cost of 1 picture card and 1 note book was $10. What was the cost of the vase?
September 1, 2007 by Danial

algebra
a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy for a total cost of $540. The next day at the same price per ounce, the jeweler purchased 4 oz of th egold alloy and 25 oz of the silver alloy for a total cost of $450. Find the cost per ounce of the gold and...
April 29, 2011 by julie

Algebra
3 pounds of squash and 2 pounds of eggplant cost $2.85. The cost of 4 pounds of squash and 5 pounds of eggplant is $5.41. What is the cost of each pound? 3p + 2e = $2.85 4p + 5p = $5.41 Answer? .58 cents a pound
January 13, 2015 by HELP!

math,correction
The problem states: In planning for a new item, a manufacturer assumes that hte number of items produced X and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce and that 300 items will ...
January 24, 2007 by Jasmine20

marketing
Matt owns a donut shop. He rents a space for $1500 a month and pays his only employee $300 a month. Matt can serve 1000 donuts each month. His variable cost per donut is $2. what price does Carlos need to charge in order to make a profit of $2000 per month? A. $3.80 B. $5.80. ...
December 9, 2006 by Kay

chemistry
why is the bond length an average rather than a fixed number ?
October 21, 2012 by eddie

algebra
kaylas cell phone plan as a fixed fee of $45
March 17, 2014 by linda

Science asap!!!
This question is about energy efficiency. e.g. more efficient A= B C D E Less Efficient my question An old freezer has an energy consumption per year of 350kwh use the equation in the box to calculate the extra cost of using the old freezer for one year compared with using a ...
September 20, 2013 by HS

math
Part 1: Using the Library, web resources, and/or other materials, find a record-breaking temperature (in degrees Celsius) for a town or city in a country other than the United States. Include the name of the town and country along with the temperature, and what record was ...
November 2, 2009 by Samantha

AIU
Part 1: Using the Library, web resources, and/or other materials, find a record-breaking temperature (in degrees Celsius) for a town or city in a country other than the United States. Include the name of the town and country along with the temperature, and what record was ...
January 3, 2010 by Feguens Mileon

Math
What is variable
September 13, 2013 by Kiran

Math
14 + y/8 = 10 What is the variable?
January 27, 2016 by Joseph

Linear Equations
Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each rap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total cost will be $100 If ...
April 12, 2015 by Kimbo

Finance
Firm A has $20,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $20,000 in assets, financed by $10,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $10,000 in equity. Both firms sell 30,000 units at a sale price of $4.00 per unit. The variable costs of ...
May 29, 2012 by Jane

writing
word puzzle about labor day. wondeful workers. we have most of the answer we have United states and what
September 2, 2008 by tori

Compensation
How would the compensation system change if the minimum wage provision of the Fair Labor Standards Act of 1938 were repealed
April 30, 2009 by Jessica

american history
under the system,spanish conquistadores were rewarded with local villages and control over the local labor force
April 25, 2011 by Anonymous

Economics
Joe's utility over consumption and leisure is given by c^(1/2)+@l^(1/2), where @ is a positive constant. Find and graph Joe's labor supply.
February 18, 2013 by Corey

Math
You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples as the other two fruits combined. A.) write a...
April 10, 2016 by Jude

math
I know that on this forum you can't graph but can someone help me with where to plot my lines... Here is the question and my solution...(need to shade solution)will draw two lines(solid) and shade below but need to verify line equation points A small company produces both ...
August 12, 2007 by Dori

MATH
lWhat is the PROCUREMENT cost of the below systems? Cost Types Cost (in millions) Research/Development $400 Procurement of Prime mission $800 Procurement of support equipment $100 Procurement of Initial Spares $100 Operations & and Support $70,000 Disposal $100 ANWERS! (A). ...
February 16, 2013 by Willaim

Statistics
Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand for scissors has been about 45 scis¬sors ...
September 24, 2011 by Running Out of Time dee

Math
Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand for scissors has been about 45 scis¬sors ...
September 25, 2011 by Deana

physics
A concave spherical mirror forms an inverted image different in size from the object by a factor a > 1. The distance between object and image is d. Find the focal length of the mirror. (Use any variable or symbol stated above as necessary.) (b) Suppose the mirror is convex...
March 16, 2016 by Anonymous

physics
(a) A concave spherical mirror forms an inverted image different in size from the object by a factor a > 1. The distance between object and image is d. Find the focal length of the mirror. (Use any variable or symbol stated above as necessary.) (b) Suppose the mirror is ...
March 17, 2016 by Bisi urgent

A. Production
A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual demand (D)=50,000 units Set-up cost(S)=$85 per ...
April 26, 2007 by D.Martin

Algebra
The attendance at a baseball game was 400 people. Student tickets cost $2 and adult tickets cost $3. Total ticket sales were $1050. How many tickets of each type were sold? Instructions: Write an equation to model each situation. Can someone please tell me HOW to do this and ...
October 3, 2007 by mimi

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
March 22, 2013 by Kaleia

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
March 23, 2013 by Kaleia

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1041st and the 2141st disc? (Round your answers to the ...
March 28, 2013 by Kaleia

Math
Assume that the retail price of the product is $85, the cost is $47, and the expenses are $13. Compute a new sale price using the formula for markdowns, assuming a 15 percent discount. This is what I did, but I don't know where to incorporate the $13 expenses. $85 retail price...
December 7, 2015 by Justine

economics
Inreference to opportunity cost: If a snowstorm occurs who will most likely to attend a concert. Person A pays $5.00 for his ticket, whereas person B is a winner of a $5.00 concert ticket? What are the benefits/cost?
January 10, 2008 by Maj

5th grade math
it cost $0.38 to produce and mail a newsletter.each week,475,000 newsletters are mailed to subscribers. about how much does it cost to produce and mail the newsletter each month
October 7, 2008 by katy

ACC305 Accounting for Decision Making
What is the difference between the flow of products and cost in a manufacturing organization to the flow of products and cost in a service and merchandising organization, please provide an example?
November 22, 2012 by Anonymous

Algebra 1- Math
The owner of a pet store spent $236 on 10 dogs and cats. The cats cost &18 each and the dogs cost &26 each. How many of each did the owner buy? Mrs. Sue Please help or any other person
January 30, 2013 by Anonymous- Mrs Sue pleasse

Math
The cost of renting a car for one day is $32 plus $.08 per mile. How much would it cost to rent a car for one day if the number of miles driven is 250?
November 6, 2013 by Evy

College Algebra
Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.
November 20, 2013 by Haley

Math
Inventory cost at Tech Co. is 35 percent per year. What is the per unit inventory cost for an MP3 player sold at $50? Assume that the margin corresponds to the retailer's average margin.
March 24, 2014 by Kelbo

percentages/word problem
The Quick Plumbing Supply sells a set of faucets for $79.75. If a 45% markup based on cost was used, what was the cost of the faucets to Quick Plumbing? (Round to the nearest cent.)
April 3, 2014 by Anthony

MATHS
A manufacture finds the total cost “C” for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue “R” by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 11, 2015 by vinny

MATHSS
A manufacture finds the total cost “C” for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue “R” by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 11, 2015 by VINNY

Maths help
A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 12, 2015 by Ryan

Maths
A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 14, 2015 by Maths urgent!

sales tax
here is my problem. The tax rate in a certain state is 5% Find the total price payed for shoes that cost 52 dollars Total price = cost + salestax =52 + 52*.05 =52+2.60
August 9, 2005 by masha

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information what was the wholesale cost of the earrings?
July 11, 2009 by shannon

5th grade math
A girl bought a card and then returned it. The second card cost $1.50 less than the first card. She got 75 cents in change. How much did the first card cost?
October 8, 2009 by lesa

economics
apples cost £2 and pears cost £4. For John the marginal Utility (MU) of the last apple consumed was 4 and MU of pears was 12. For Paul MU of last apple was 3 and MU of last pear was 6. Which person is not maximising utility and how can you tell? What should they do?
November 8, 2009 by remy

prealgebra
You are ordering food for home delivery. The cost of your food is $26. You want to give the delivery person an 18% tip. What is the total cost with the tip? How do you show your work and solve this problem up above?????
February 27, 2012 by vick

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information, what was the wholesale cost of the earrings
November 9, 2012 by Anonymous

Corporate Finance
Taxes and WACC. Rainbow in the Dark Manufacturing has a target debt-equity ratio of .65. Its cost of equity is 13%, and its cost of debt is 8%. If the tax rate is 35%, what is the company's WACC?
November 10, 2012 by Susanne

easy algebra!
C(x)=x^2−20x+111 represents the total cost, in dollars, to produce x gallons of paint. How many gallons of paint should be produced to minimize the total cost?
March 18, 2013 by please..anyone help!!

Math
Mrs. Daniel pays $324 for a handbag and 3 pairs of shoes. The handbag cost half as much as the 3 pairs of shoes combined. Find the cost of the hand bag.
October 14, 2014 by Amber

math
A factory produced 65, 160 sweets. The sweets were packed in packets each holding sweets. The cost of each packet was $72. All the packets were then equally put in 15 cartons. What was the cost of the sweets in each carton?
January 20, 2015 by kudu

math
Carlos joins a DVD club.The membership cost$49 per year. Each DVD cost$4. supose carlos buys 28DVDs this year . How much money will he make?
July 29, 2015 by kayla

maths
the cost to travel in a local minibus is R2.50 for each trip and 50cent for each completed kilometre:what would a ticket cost for a journey of 24 kilometre (2):if nomthi paid R6.50 for her ticket how far did she travel
August 25, 2015 by dimpho

algebra
The revenue achieved by selling x graphing calculators is figured to be The cost of each calculator is How many graphing calculators must be sold to make a profit (revenue - cost) of at least $466.20?
November 16, 2015 by Sara

Math
A set costs half as much as a book.A book costs 600$ more than a pen.If the total cost of the three items is 6900$,find the cost of a set.
November 16, 2015 by David

Math
Denise is saving for a new bicycle. The bike cost $89 and she already has $54. What percent of the total cost of the bicycle has Denisa already earned (rounded to the nearest whole percent)
January 6, 2016 by Sheila

math
a 6-pack of under shirts costs $13.98. This is $3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts. if each undershirt costs the same amount, how much does each undershirt cost when purchased individually?
February 3, 2016 by Sara

ENLISH
CHOOSE THE SENTENCE IN WHICH THE VERB HAS A DIRECT OBJECT. 1. SHE IS INSECURE 2. I WALKED AWAY. 3. GEORGE WAS FURIOUS. 4. THEY WON THE GAME.
November 8, 2007 by Anonymous

Workpplace Environment
Can you direct me to someone that will help me with writing the paper or even give me a website to go to for some information. Urgent!!!
April 16, 2010 by Debra

astronomy
true or false: The cosmological redshift is a direct measure of the expansion of the universe, thus independent of direction
April 29, 2010 by laura

business
Which of the following would NOT be an informative or positive message? Summary Procedures Manual Transmittal Direct request
June 1, 2010 by ana

ap us history
how could secret ballots and direct primaries increase the influence of the masses in government in the late nineteenth century
January 9, 2011 by Anonymous

business
which of the following would not be an informative or positive message? summary, procedures manual, transmittal, and direct request
January 27, 2012 by gail

AP Language
What is Tan’s strategy behind including a direct quotation from her mother (paragraph 6) rather than paraphrasing what she said?
March 16, 2012 by Needhelp500

Computer Question for school
is there a way to, on an online video, copy the screen? I am watching a direct instruction for schoolwork and don't know if i can, can I?
April 10, 2012 by ♥rebel•stupidity=kathy♥

english
Choose the sentence in which the verb has a direct object. A. George was furious. B. I walked away. C. They won the game. D. She is insecure.
June 26, 2012 by Angel

English
In the following sentence is there a direct object or a predicate adjective? Sometimes I feel nervous before a game.
January 15, 2013 by Emily

Civics
which of the following is not an authoritarian form of government? A. Totalitarianism B. Absolute monarchy C. Dictatorship D. Direct democracy Answer is "C"
May 11, 2013 by Jen

Algebra
Here is the question : Determine whether the equation represents direct, inverse, joint, or combined variation. y=2x^3
February 20, 2014 by Eva

science
1. Develop hypotheses predicting the efficiency of solar energy from direct sunlight against the 4 variables tested?
April 6, 2014 by debie

Math
Write a linear equation that is not a direct variation in word problem form. I need help how to make one
December 4, 2014 by M

Algebra
A. Tell whether x and y show direct variation. Explain your reasoning. 1. x = y - 2 / 9 2. 5x - 3y = 0 My answer: Yes because 5 and 3 pass through the origin (0).
May 19, 2015 by Faye

malenga high
L.o direct impact to which bad road use has on physical.social.emotional and economic aspects
September 15, 2015 by busisiwe

Macroeconomics
How do you calculate the nominal GDP and the real GDP of something? I know the formula for GDP is y=c+I+G+NX but in a problem like an economy produced this many of good#1 and this many of good#2 last year. The price of each good #1 was $8 last year, and each good#2 cost $7 ...
March 16, 2011 by y912f

algebra
One adult ticket and seven children's tickets cost $62. Two adult tickets and eight children's tickets cost $79. How much does one adult ticket cost? How much does one children's ticket cost?
March 31, 2016 by Z

math
a school playground is in the shape of a rectangle 700 feet long and 200 feet wide. if fencing cost 20 dollars per yards what will it cost to place fencing around the playground
January 11, 2012 by ash

geometry
a school playground is in the shape of a rectangle 500 feet long and a 100 feet wide if fencing cost 15 dollars per yard what will the cost be to place fencing around the playground ?
March 1, 2012 by ash

math
how do u solve the follow question? you are selling tickets to a football game. Student tickets (x) cost $4 and general admission tickets (y) cost $7. You sell 26 tickets and collect $140. How many of each type of ticket did u sell?
March 3, 2013 by kim

math
Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?
September 18, 2013 by Anonymous

math
Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?
September 18, 2013 by Anonymous

Math/Algebra
Delivery company charges $10 plus 40¢ per kilometer or part of a kilometer. Find the cost for a trip of: a.5 kilometers b.7.5 kilometers c.3.2 kilometers d.Graph the ordered pairs (kilometers, cost). Is this a function?
January 29, 2014 by Judy Conrad

Business Management
Inventory cost at Tech Co. is 35 percent per year. What is the per unit inventory cost for an MP3 player sold at $50? Assume that the margin corresponds to the retailer's average margin.
March 23, 2014 by Kelbo

Math
Sorry again but I am terrible at math and I need help help writing this prob into an equation: 50 pounds of potato salad cost $39.50 and 50 pounds of bean salad cost $23.50. What was the difference in costs of the salads?
September 21, 2014 by Mae

math
Megan rented a car that cost $35 per day plus $0.20 per mile for each mile driven. Which expression shows the cost of renting the car for 2 days and driving 180 miles?
December 15, 2014 by Carvin

math
What is the expected value of the cost of of claims on a males drivers policy? Note: number of drivers is 9634 number of claims is 977 and the average cost per claim is 6108 euro
November 23, 2015 by Jack

Math
Candy purchased the following items. •2 shirts that cost $15.00 each •1jacket that cost $28.00 she paid 4.5% sales tax on her purchase what was the total amount spent on this purchase including sales tax $55.39 $58.00 $60.61•• $44.94 Correct me
February 5, 2016 by Tala

Math
Victoria has a 1000$ budget for her pet store supplies. If collars cost $5 each and embellishments cost $2 each, write the inequality that represents this scenario. use c to represent numbers if collars and E for numbers of embellishments
April 18, 2016 by Alaina

math
Formerly 1/6 of a pie cost 20 cents.Now the price of 1/8 of a pie is 30 cents.The per cent increase is a. 10% b. 20% c. 33 1/3% d. 50% e. 100% My answer is d, anybody can tell me right or wrong, if wrong tell me the answer 1/6 cost 20 cent 1/8 cost 30 cent 20/100=0.2 20-30 ...
April 27, 2014 by thomas

Algebra 1
1. A company is deciding whether or not to hire a new worker. The company must pay the worker hourly and cover a daily cost for insurance. The cost to pay an hourly worker for one day is represented by the function y = 8x + 25, where x is hours. What is the y-intercept, and ...
March 8, 2016 by Katherine

Inventory
Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand for scissors has been about 45 scis¬sors ...
September 24, 2011 by donna

Math Algebra 1
1. A company is deciding whether or not to hire a new worker. The company must pay the worker hourly and cover a daily cost for insurance. The cost to pay an hourly worker for one day is represented by the function y = 8x + 25, where x is hours. What is the y-intercept, and ...
March 8, 2016 by Please help; Elena

math
You can find the average cost per animal by dividing total costs by number of animals. Write the equation that gives the average cost (AC) per animal
May 1, 2011 by peewee

math
student tickets to the school musical cost $3 each. All other tickets cost $5 each. Suppose that 272 tickets were sold for a total of $1120. How many tickets of each type were sold?
August 24, 2011 by Valentin

math
student tickets to the school musical cost $3 each. All other tickets cost $5 each. Suppose that 272 tickets were sold for a total of $1120. How many tickets of each type were sold?
August 24, 2011 by Valentin

math
the total cost of manufacturing 100 cameras per week is 700 $ and 120 cameras per week is 800 $ ,the the cost equation ,assuming it to be linear is
November 1, 2011 by anthy

Math
Trey can drive his car 130 miles on 4 gallons of gas. At this rate, if gas cost $ 3.45 per gallon how much will it cost to drive 260 miles?
March 24, 2015 by Amy

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>