Post a New Question

Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

18,800 results

Calculus Help
using the cost function C(q) = q3−60q2+1200q+760 for 0 ≤ q ≤ 50 and a price per unit of $551. Round your answers to the nearest whole number. a) What production level maximizes profit? q = b) What is the total cost at this production level? cost = $ c) What ...

Computer science
If we have any five numbers. how do we find maximum and minimum number of those. You take the first number and store it in variable Min and Max. Then you take the second number. If that number is larger than the variable Max you overwrite Max and store that varible there. If ...

Statistics
The manufacturer of Sleepeze has asked you to test the effectiveness of the drug. You decide to test the effectiveness using the drug and a placebo. You select a select a group of 500 subjects and randomly assign them to either the treatment group or the placebo group. Is this...

accounting
when fixed costs decrease, what does this do for sales?

physics
E^2/(e^(E/T)-1)Evaluate dn/dE at fixed T and enter it below.

LA
Showing a fixed, firm purpose; determined R _ S _ L _ _ E_ _

math
The cost of tuition at Johnson Community College is $ 160 per credit hour. Each student also has to pay $100 in fees. Write an equation that shows the relationship between the total cost, C, and the number of credit hours taken, x.

economics
Mary earns $100/day at a flower shop. She will take 2 days off without pay to attend an out of town wedding. Transportation will cost $180 round trip. Hotel $99/day for 2 nights. What is the opprotunity cost?

perimeter
A garden is in the shape of a rectange. One side of the garden has 20 ft ength the other has a length of x. You pan to build a sidewalk of wdth 4 ft to surrond the garde . The cost to dig and pour concrete is $88 per sq ft. Exoress the cost to buid the sidewallk as a function ...

algebra
1) It took a contractor 1285 hours to manufacture their first unit of an item. If the contractor expects to achieve a 92% unit learning curve, how many hours would be required to manufacture units 51-100? (Use the tables provided in the lesson). 290,475 37,488 284,398 38,289 2...

statistics please
Experience in investigating insurance claims shows that the average cost to process a claim is approximately normally distributed with a mean of $80. New cost-cutting measures were started and a sample of 25 claims was tested. The sample mean of the costs to process these ...

math
When making a telephone call using a calling card, a call lasting 3 minutes cost $1.65. A call lasting 11 minutes cost $4.85. Let y ba the cost of making a call lasting x minutes using a calling card. Write a linerar equation that models the cost of making a call lasting x ...

fin/370
Firm A had $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $10,000, but these assets are financed by $5,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $5,000 in equity. Both firms sell 10,000 units of output at $2.50 per unit. The variable costs of ...

math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost.

math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost.

Math
If a bottle and a stopper cost $1.10. How much does the stopper cost?

Math
At a carnival,10 tickets cost $4. How much do 50 tickets cost?

Math
At a carnival,10 tickets cost $4. How much do 50 tickets cost?

math
if 2/12 yards of wire cost 15 cents what will 20 yards cost

math140
If 5 sweaters cost $66.35 how much would 8 sweaters cost?

Math
the cost of 24 concrete blocks is$50.88 calculate the cost of 42 blocks

algebra
if 240 widgets cost $36, what is the cost of 180 widgets?

general math
if 3 1/2 bags of seed cost $35, what will 4 1/2 bags cost?

Math
If 1L cost $1.25 then how much would 1cup cost? How would i do this?

Math
Eight oranges cost $1.00. How much will 5 dozen oranges cost?

Math
If 9 apples cost $8.1 how much would 5 apples cost

calculus
The Audubon Society at Enormous State University (ESU) is planning its annual fund-raising "Eat-a-thon." The society will charge students 90¢ per serving of pasta. The only expenses the society will incur are the cost of the pasta, estimated at 20¢ per serving, and the $350 ...

Calculus
the cost function C(q) = q3−57q2+1083q+1010 for 0 ≤ q ≤ 50 and a price per unit of $534. Round your answers to the nearest whole number. a) What production level maximizes profit? q = b) What is the total cost at this production level? cost = $ c) What is the...

Accounting
Case 13-5 Lease Classifications Doherty Company leased equipment from Lambert Company. The classification of the lease makes a difference in the amounts reflected on the balance sheet and income statement of both Doherty and Lambert. Required: What criteria must be met by the ...

math
speakeasy company offers customers a choice between 3 schemes:1st,a monthly charge of $15 + 5cents/ min.2nd,a monthly charge of $5 for the line rental +20 cents/min,3rd a(pay as you go) charge of 35cents/min with no monthly line rental charge. a)investigate the 3 schemes to ...

Statistics PLEASE HELP ME!
The Wall Street Journal reported that automobile crashes cost the United States $162 billion annually (The Wall Street Journal, March 5, 2008). The average cost per person for crashes in the Tampa, Florida, area was reported to be $1599. Suppose this average cost was based on ...

stats
Question 5 of 10 Why are partial regression coefficients necessary in multiple regression? (Points : 1) Multiple variables each provide some of the same information. Each variable involved contributes a unique error component. Each variable involved is part of the intercept ...

Health care Economics
4. The following is a cost function for clinic visits in a small inner city clinic. Quantity of Visits Total Costs per Week Marginal cost 0 $10 0 1 15 5 2 25 10 3 45 20 4 75 30 5 115 40 6 165 50 a. Determine the marginal cost for each level of output b. If the price per visit ...

geography
2) resources that include workers and their labor are called ________ A) Natural resources B) human resources C) Industrial resources D) Capitol resources 3) which of these is the most likely opportunity cost of choosing to play a board game rather than go to the movies? A) ...

math
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...

math
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...

MATH HELP
A charity organization is collecting change to raise monay. They have collected twice as many dimes as quarters, 22 more nickels than dimes, and 3 times as many pennies as nickels. a) define a variable for the number of quarters collected. b) use you defines variable to write ...

algebra 2
An accountant is working on projections for his next assignment and finds that the cost to the company, C, can be expressed as |C-20,000|<4,000. a) solve for the projected cost by writing a compund inequality; then write it as an absolute value inequality.

math
3 people each want a set of ....lets say rubber bands($4) also they want the rubber band life prolonging solution($2). Oh snap! How much will it cost each person? How much will it cost altogether? Prove your answer

Calc
You need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and$1.60 per pound. a) Verify that the total cost is y=1.25x + 1.60(50 - x), where x is the number of pounds of the less expensive commodity. b) Find the inverse function of the cost function.

Math
A cellular phone company offers a contract for which the cost C, in dollars, of t minutes of telephoning is given by C=0.25(t-500)+ 56.95, where it is assumed that t is greater than or equal to 500 minutes. What times will keep cost between $92.20 and $129.95?

Applied Calc 2
he marginal cost function for a manufacturing company is given by dollars per box, where q is the number of boxes manufactured. If , find the total cost of manufacturing 10 boxes. Round to the nearest dollar.

Economics
If a soybean grower for who price exceeds average total cost for a wide range of output is currently producing where Average Total Cost is at a minimum, what economic advice would you give to this farmer and why?

algebra 1
Two records and three tapes cost $31. Three records and two tapes cost $29. Find the cost of each records and each tape.

Math
If one apple and two pears cost $1.55 and two apples and two pears cost $2.30, how much does one apple cost?

MATH
5kg of flour and 4kg of sugar cost $14.80. If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar, what is the cost of 1kg of sugar?

Math
Suppose Meagan needs to drive the truck 10 miles to her new home. a) What is the cost of using Truck A? b) What is the cost of using Truck B? c) Which company offers the better deal at this mileage? 2. Suppose Meagan needs to dive the truck 30 miles to her new home. a) What is...

algebra
A certain office can purchase a photocopier for $5600 with a maintenance fee of $15 a month. On the other hand, they can rent the photocopier for $95 a month (including maintenance). If they purchase the photocopier, each copy would cost 3¢; if they rent, the cost is 6¢ per ...

math
Biologists want to st up a station to test alligators in a lake for west niles virus. Suppose that the cost for such a station are 2,500 for setup costs and 3.00 to administer each test. A) write an expression that gives the total cost to test x animals. B) you can find the ...

Chandra
A building is the shape of an airplane hanger (a half cylinder). Construction for the foundation (rectangular part) costs $30 per square foot, the sides (semicircle bases) cost $20 per square foot and the roofing cost $15 per square foot. The volume of the entire building is ...

Math
The warehouse manager on a construction site is trying to figure out a rational way to control inventory and has asked for your help. There are a number of parts that have roughly the same characteristics relative to consumption and size (key when determining inventory control...

Algebra
The Peterson family takes their clothes to the local cleaners. The table below gives the number of coats, shirts, and dresses they had cleaned over the course of three months. They had no other items cleaned there. (January) 5 coats, 5 shirts, 6 dresses (February) 1 coat, 8 ...

Labor Economics
What is the effect of an increase in the price of market goods on a worker's reservation wage, probability of entering the labour force, and hours of work? THanks for the help

history
Alfred T. Mahan argued that to protect its trade, the United States must build up its a. army b. navy c. labor unions d. pioneer spirit B?

history
one goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws ?

history
one goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws D?

history
One goal that progressive did NOT seek was a. the moral improvement of society b. the reduction of government corruption c. a ban on strikes d. child labor laws C

Social Sudies please help
workers mostly sell there labor in order to earn income --------- grow their productivity become entrepreneurs avoid inflation

Social studies
Specialization most helps producers by growing what? A Consumer Demands B labor productivity C prices of goods D levels of trade I think its A

economics
Which type of economic institution works to provide services to a community and does not pay taxes? A bank B market C non-profit D labor union

Finance
Firm A has $10,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $10,000 in assets, but these assets are financed by $5,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $5,000 in equity. Both firms sell 10,000 units of output at $2.50 per unit. The variable ...

Calculus Please Help?
A hawk flying at 25 m/s at an altitude of 150 m accidentally drops its prey. The parabolic trajectory of the falling prey is described parametrically by x=25t,y=150−4.9t^2 until it hits the ground. The variable x represents the horizontal distance traveled by the prey ...

microeconomics
Describe the adjustments in the production possibilities curves in each of the following situations for the United States economy. You should use a graph of a production possibilities curve in your explanation of each scenario. The two goods being produced in the economy are ...

calc
15. Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. • • • • The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the ...

calculus
Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. -The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline -The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the shoreline -The intake and ...

English (Check)
Indicate which aspects of the Puritan Plain Style (short words, direct statements, and references to ordinary, everyday objects) are displayed by each poetry excerpt. 1. If ever two were one, then surely we. If ever man were lov'd by wife, then thee. A: Short words and direct ...

Social Science
Reading this article, Happiness is a thing called stable extraversion: a further examination of the relationship between the Oxford Happiness Inventory and Eysenck's dimensional model of personality and gender Determine what the independent and dependent variables are in this ...

Statistics
In order to compare two kinds of feed, thirteen pigs are split into two groups, and each group received one feed. The following are the gains in weight (kilograms) after a fixed period of time: Feed A: 8.0 7.4 5.8 6.2 8.8 9.5 Feed B: 12.0 18.2 8.0 9.6 8.2 9.9 10.3 We wish to ...

Finance
Mooncorp Insurance has quoted you an annual premium to insure your car of $3100. You are offered a 15% discount if you pay the lump sum immediately. They also offer an alternative payment method. You can pay the account in full by making 12 equal beginning of the month ...

Business Calculus
Bill wants to fence in his rectangular garden so his precious produce will be protected. Three sides of the fence will be constructed with wire at $2 per linear foot and the fourth side will be constructed of wood fencing at a cost of 6$ per linear foot.If he has $400 to spend...

History
How “new” was the New South in terms of its labor conditions and its race relations?

Math
Strategy How much more money do 10 t-shirts cost than 6 t-shirts. T-Shirts Cost 1 $8 3 $24 5 $40

math
The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00. 1. Write an expression to represent the student council's total cost of ...

Biology!
How do you make a hypothesis! my teacher told me to use If THEN and Because! But I still don't get how to do it! IF (what you are going to do), THEN(what you think will happen),BECAUSE (why you think this way) Katrina's answer is very good. Possibly another way of stating it ...

statistics
Terms and Definitions matching ___ Statistics ___ Discrete variable ___ Statistics ___ Continuous variable ___ Population ___ Qualitative data ___ Population parameters ___ Quantitative data ___ Sample ___ Mean ___ Bias ___ Mode ___ Representative sample ___ Median ___ ...

Park University
The number of arrivals per period is distributed according to the Poisson with an expected value of 0.75 unit per period. The cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be ...

algebra
The cost for a long-distance telephone call is $0.36 for the first minute and $0.21 for each additional minute or portion thereof. Write an inequality representing the number of minutes a person could talk without exceeding $3. Well, Cost= .36 + (minutes-1)(.21) Does that help?

Math
Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order?

algebra
a celluar phone company offers a contract which the cost c, in dollars, of t minutes of telephoning is given by c=0.25(t-600) plus 57.95 where it is assumed that t is > or eqaul to 600 minutes. what time will keep cost below 102.45 and 135.20?

algebra
The cost, in millions of dollars, to remove x % of pollution in a lake modeled by c=6,000/200-2x What is the cost to remove 75% of the pollutant? I am so lost, there are other percents if someone can show me this one I can figure out the other questions.

Applied Calc 2
the marginal cost function for a manufacturing company is given by dollars per box,c'(q)=q^2-10q+30 where q is the number of boxes manufactured. If , find the total cost of manufacturing 10 boxes. Round to the nearest dollar.

geometry
a recreation has the following dimensions. 15ft,33ft, 12ft, and 12ft. Carpeting will cost $ 1.50 per square foot. How many square feet of carpet will be needed and how much will it cost. Include correct units in each solution.

math 1
The total outing cost for a group of people amounted to Php 8000. When an additional 4 persons decided to join the outing, the cost per person decreased by 100. How many people actually joined the trip?

College Algebra
Need help in working this problem - the cost of renting an edger is $16.50 for the first hour and $10.95 for each additional hour. How long can a person have the edger if the cost must be less than $55.00? (This is a question under the inequalities section)

math 3
a sample of restraunts in a city showed that the average cost of a glass of iced tea is $1.25 with a standard deviation of 7 cents. if a new restraunt charges a price for iced tea that has a z value of 1.25, then what is the teas actual cost

Statistics
The repair cost for a certain model of laptop computer has a normal distribution with a mean of $100, and with a standard deviation of $25. If 16 ovens are sent for repairs, find the probability that the average cost of repairs will be within $10 of the mean.

math
the price of a computer fell 20% this year, if the computer now cost $850, how much did it cost last year?

Math
The cost of a video game is $29.95 and sales tax is 6%. About how much will the game cost, including tax?

MATHS LIT
THE COST TO MAKE MUFFINS USING THIS RECEIPT IS R25,00. DETERMINE THE COST TO MAKE 54 MUFFINS

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...

Statistics
The number of arrivals per period is distributed according to the poisson with the expected value of 0.75 unit per period. the cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be ...

math
i am supposed to solve this word problem using system of quatino methods The annual cost of owning and opearting a car, C dollars, is a linear function of the distance, d kilometers, it is driven. C=md+b the cost is $4600 for 10 000km and $9100 for 25 000km. Determien the ...

Math
Given (a+2,a-2)= a for all integers a, (6,2)= a) 3 b) 4 c) 5 d) 6 e) 8 The cost of a drive-in movie is $y per vehicle. A group of friends in a van shared the admission cost by paying $0.40 each.If 6 more friends had gone along,everyone would have paid only $0.25 each. What is ...

Science 2
For a few of the largest stars, direct measurements of their disks are possible. True False

Algebra 1
The ordered pairs in each exersise are for the same direct variation. Find each missing value. (-2,8) and (x,12) (4,y) and ( 16,12)

Algebra 1
(x,8) and (6,-16) (3,y) and ( 9,15) (2,y) and (10,15) The ordered pairs in each exersise are for the same direct viration. find each missing value.

Urdu-------needed by tommorow!
Tum kahan jaarahe ho? What is the noun and direct object in this? thanks -mysterychicken

Earth Science
Is there a direct relationship between the eccentricity of its orbit and the distance a planet is from the sun?

electrical
what tpye detectric motor operate on both alternating current and direct circuit

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>

Post a New Question