Saturday
December 3, 2016

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 18,199

Algebra
1. determine whether the equation represents a direct variation , if it does find the constant of the vartion 2y=5x+1
November 24, 2015 by Sarah

Algebra
Suppose that Y varies directly with X, and Y=4 when X=16 (a) Write a direct variation equation that relates X and Y (b) Find Y when X=3
March 13, 2016 by Anonymous

Math-Direct Variation
can you please show me how to set this up? The variables x and y vary directly. When x is 3, y is 6. Find x when y = 2/3
August 12, 2016 by Lucas

Economics
a firm in a purely competitive industry is currently producing a 1000 unir per day at a total cost of $450. if the firm produced 800 units per day, it total cost will be $300, and it it produced 500 units per day, it total cost will be $275. Requirements: (1) what are the firm...
January 27, 2013 by Mary

Maths
3 part question. 1. 4 peaches and 3 grapefruit cost £1.30. Write down an algebraic equation to illustrate this. 2. 2 peaches and 4 grapefruit cost £1.20. Write down an algebraic equation to illustrate this. 3. Find the cost of 3 peaches and 2 grapefruits Please help!
October 29, 2007 by Gavin

finance
The Nutrex Corporation wants to calculate its weighted average cost of capital. Its target capital structure weights are 40 percent long-term debt and 60 percent common equity. The before tax cost of debt is estimated to be 10 percent and the company is in the 40 percent tax ...
June 10, 2012 by sara

Calculus Help and Check
The marginal cost of manufacturing x yards of a certain fabric is C'(x) = 3 − 0.01x + 0.000012x2 (in dollars per yard). Find the increase in cost if the production level is raised from 2000 yards to 4000 yards. $186,000
April 29, 2014 by Tenshi

Economics
“Many countries peg their own currencies to the greenback; these countries import U.S. inflation when the Fed makes a mistake.” Why would these countries “import” inflation. A. this is incorrect because countries only import goods or services B. this is correct because...
March 27, 2011 by CLA

statistics
Refer to the Baseball data, which report information on the 30 Major League Baseball teams for the 2010 season. Let the number of games won be the dependent variable and the following variables be independent variables: team batting average, number of stolen bases, number of ...
December 2, 2012 by Shawn

economics
cattle rancher (A) owns a property next to an apple farm (B) cattle sometimes tent to roam into B's land and damage the trees. The rancher can choose the size of the herd. revenue form cattle is $6 per head. The following schedle lists A's marginal prodction cost(MPC) and the ...
September 10, 2006 by Nadia

Word Problem
Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order? Thanks!
February 18, 2009 by Michelle

MATH
A CIRCULAR COFFEE TABLE HAS A DIAMETER IF 5FT. WHAT WILL THE COST BE TO BE REFINISHED IF THE COMPANY CHARGES $3.00 PER SQUARE FOOT? A+=+pi%2Ar%5E2 r+=+2.5 A+=+pi%2A2.5%5E2 A+=+pi%2A6.25 A+=+19.635 ft2 If cost = C C+=+3%2A19.635 C = $58.90 answer
December 2, 2010 by TANGIE

math
james said that it would cost him $6.55 per day to ski each of the five days if he bought a weekday pass. Why is his answer incorrect? type of ticket cost days used weekday $327.50 mon-fri
April 11, 2012 by stephanie

Math algebra 1
The cost of renting a circular saw at a hardware store is described by the function f(x) = 25x - 10 in which f(x) is the cost and x is the time in days. If lewis has $200 to spend, what is the maximum number of days that he can rent a saw if tax is not considered?
April 30, 2012 by Dayana

math hw
steven bought four rare books that cost $130, $120, $80 and $75 respectivily. if he paid 1/3 of the total cost immediatly and the remainder in three equal payments, how much was each of the equal payments? please show work.
November 17, 2012 by ellis

math
a carpet for a small room measuring 4 ft by 7.5 ft cost $120 how much would it cost for a carpet (with the same price per square foot) for a bigger room that measures twice as long and three times as wide
December 5, 2012 by Lily

Math
Sam and two friends went to the movies for Sam's birthday. They shared a large box of popcorn costing $6, and they spent a total of $21. The expression below can be used to find c, the cost of each ticket. $21 = 3c + $6 How much did each ticket cost?
December 14, 2013 by Eden S.

Algebra
Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B) C(n)=0.4n-0.4;$11.60 C) C(n)=0.4n-.025;$11.75 D) C(n)=0.4n;$12....
October 27, 2016 by Leslie

Social Studies
A these statement about the goals of the labor movement in the 1800's and the barriors to achieving these goals
October 17, 2010 by Sam

algebra
It would cost $79.59 to buy three tickets in Japan plus two tickets in Switzerland. Three tickets in Switzerland plus two tickets in Japan would cost $75.31. How much does an average movie ticket cost in each of these countries?
August 13, 2012 by Christina

economics
Read the Case Exercise Cost Analysis (pp. 327-328 of the Textbook) - Answer the following questions: 1. Calculate the incremental, or marginal, cost per chair to Leisure Products of accepting the order from Southeast? 2. What assumptions did you make in calculating the ...
December 2, 2010 by Anonymous

Finance 200
11. The Sterling Tire Company’s income statement for 2008 is as follows: Given this income statement, compute the following: STERLING TIRE COMPANY Income Statement For the Year Ended December 31, 2008 Sales (20,000 tires at $60 each...
February 26, 2010 by teena

Math
Adjusting a budget - Given the net income, the percent budgeted for two variable expenses, and the amount of an unexpected bill, determine if there is enough money in the variable expense items to cover the amount of the unexpected expense or if the bill should be covered with...
May 22, 2012 by Cody Davidson

chemistry
homer notices that his shower is covered in a strange green slime. His friend Barney tells him that cocnut juice will get rid of the green slime. Homer decides to check this out by spraying half the shower w/ coconut juice. he sprays the other half of the shower with water. ...
September 25, 2007 by Anonymous

business
1. An auto manufacturer negotiates a deal to have its cars appear in a Hollywood film. This is an example of A. publicity. C. media placement. B. product placement. D. image exposure. 2. To affect market _______, a company’s framework could be geographic, demographic, ...
June 6, 2012 by nick

Vba
I'm trying to write a sub that asks how much oil I made, and then gives me number of barrels needed to hold oil, cost of producing oil, and profit from oil. This is what I have so far, I'm not sure what to do. Sub Oil() Dim barrels As Variant Dim tons As Integer InputBox "How ...
July 8, 2013 by Dom

statistics
1.For 10 pairs of data, the correlation coefficient is computed to be r = -1. Wht do you know about the scatter diagram? 2.You are considering the most expensive purchase that you are likely to make: the purchase of a home. Identify at least five different variables that are ...
August 5, 2010 by Kasi

Science
Homer Notices that his shower is covered in a strange green slime. His friend, Barney, tells him that coconut juice will get rid of the green slime. Homer decides to check this out by spraying half of the shower with coconut juice, and half with water. After three days of '...
September 2, 2008 by Summer

science
I am having trouble with independent and dependent variables. Here is a problem from my home work. Krusty Krabs Breath Mints: mr. K created a secret ingredient for a breath mint that he thinks will cure bad breath people get from eating his crabby patties. he asked a 100 ...
September 6, 2006 by Kate

algebra
The St. Mark's Community Barbecue served 250 dinners. A child's plate cost $3.50 and an adult's plate cost $7.00. A total of $1347.50 was collected. How many of each type of plate was served
June 24, 2010 by Denise

algebra
The model t=100+12 x represents the cost, in dollars of renting a car, where x is the number of days the car rented. What’s the total rental cost if one rents the car for 5 days.
February 7, 2013 by lyn

Business Math
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? Round
September 5, 2014 by Joan

math
Warner Cable Company needs to replace 5 vehicles. It considering 2 different types: Type HC with a higher cost and higher gas mileage and Type LC with a lower cost and lower gas mileage. Vehicle HC is $35000 and Vehicle LC is $28000. HC averages 43 miles per gallon of gas and ...
December 1, 2016 by Audrey

Math
An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $3 for the first mile and $0.20 for additional 1/10 mile. Write the formula for the cost of the cab ride function C(x). - did not match any documents. No pages were found containing " An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $...
January 23, 2014 by Pea

Math
The cost C, in dollars, to produce graphing calculators is given by the function C(x)=57+4500, where x is the number of calculators produced. How many calculators can be produced if the cost is limited to $129,900?
June 19, 2010 by Anonymous

Finance
The average cost for a vacation is $1,050. If a family borrows money for the vacation at an interest rate of 11.9% for 6 months,what is the total cost of the vacation including the interest on the loan?
March 22, 2011 by nessa

math
The cost of a certain new car is g dollars. The car is on sale for h% off this price. What is the total cost of the car on sale after the addition of 7% sales tax?
August 13, 2013 by mike

math
average cost for traning is $200 per hour per person 60 person is employs and scheduled for 25hours per year. how much would it cost
October 13, 2014 by milton

College Algebra
Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ...
September 23, 2010 by Frances

Math
1. If the cost to recover the 60 to 70 foot cypress trees is $375 each and the cost to harvest the larger trees is $500, how much it cost to recover all of the trees if 2/5 of the trees are more than 70 feet long? 4. Because the harvested lumber depletes the amount of natural ...
June 23, 2014 by kml

healthcare
Most people feel health care is priceless; however, health care comes with a steep cost. What factors must be considered when looking at the true cost of care?
June 23, 2011 by bobbi

math
do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?How do you get the answer for X +X+3.50 = 30.50. Trying to explain how to get answer to a 5th grader.
November 14, 2012 by Anonymous

math
do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?How do you get the answer for X +X+3.50 = 30.50. Trying to explain how to get answer to a 5th grader.
November 14, 2012 by Anonymous

math
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? (Round to the nearest cent.)
March 1, 2014 by jessica

math
At a local restaurant, you order a cheesburger that costs $3.75, an order of french fries that cost $2.95, and a small drink that costs $1.30. There is 7% sales tax added to the order. What is the total cost of your meal?
April 21, 2014 by anonymus

Math
the cost of renting a speed boat is $25 plus an additional fee of $12 for each hour the boat is rented. which equation can be used to find the c, the cost for renting the boat for h hours. a. c= 12h +25 b. c= 25h + 12 c. c= 12(h+25) d. c= 25 (h+12)
April 12, 2015 by Angelina

Algebra
The cost of a large pizza is $7.99 plus an additional $0.99 for each topping. Tom ordered a large pizza that cost $10.96. Write and s olve an algebraic equation to find the number of toppings on the pizza.
March 20, 2016 by Natoutou

finite math
A company installs different POS computer systems. POS system A requires two hours to configure and one hour for assemble. POS B requires three hours to configure and one hour to assemble. POS C requires two hours to configure and two hours to assemble. The company has up to ...
September 22, 2012 by cheryl

history
He organized a labor union in order for members to get better pay and working conditions A. J.P. Morgan B. Corneilus Vanderbilt C. Andrew Carnegie D. Samuel Gompers
April 17, 2012 by Seger, Megan R

literature
In "Life without Principle," Thoreau writes, "If my wants should be much increased, the labor required to supply them would become a drudgery." What does this statement mean?
December 12, 2012 by michelle

World History
Why did Mesopotamia city-states flourished? Was it due to specialized labor or conquered an area large enough to make themselves self-sufficient.
August 8, 2015 by Ken

social studies
Which type of economic institution works to provide services to a community and does not pay taxes? A bank B market C non-profit D labor union (?)
August 19, 2015 by nina

HSM/220
How do I increase a fixed sum by 50% properly?
October 25, 2013 by Holly

Algebra
23. The ___ axis represents the independent variable. X? 21. Name the set(s) of numbers to which 1.68 belongs. a. rational numbers b. natural numbers, whole numbers, integers, rational numbers c. rational numbers, irrational numbers d. none of the above I'm not sure 27. The ...
May 6, 2010 by y912f

math
on the way to the Open Air Museum Jaz and Kim stop to buy petrol.The petrol costs $3.15 for one USE gallon. Kim wants to compare the cost of petrol in America with the cost of petrol in England. Kim uses this information - 1 US gallon=3.875 litres - 1 litre of petrol in ...
October 3, 2016 by Anonymous

WM
What training is required fo this career and where can the training be taken? How much does it cost. I understand the question, but can't find out the cost of the training. By the way, the career is "webmaster" Help please.
November 29, 2008 by Larry

Microeconomics
Why do consumers dislike the bundling of goods? How do consumers respond to free goods? What are the cost components for electrical products? What is the cost structure for information goods?
September 18, 2011 by Ms. Johnson

Math
Adult tickets cost $6 and children’s tickets cost $4. Mrs. LeCompte says that she paid $30 for tickets, for both adults and children. How many of each ticket did she buy?
October 30, 2013 by Hero

Algebra 1
The profit of a company can be modeled using the rule P = -C2 + 10C - 16 where P represents the profit and C represents the cost of the item sold. What cost will produce the maximum profit?
August 14, 2015 by Jamie Ciacico

English
I forgot to include the following statements. Thank you very much!! 8.He is linked/attached to the past 9.He gives this description of his father to underline that (or the fact that?) he is the only one able (or who is able) to govern 10. In front of the crowd (?) his words ...
February 21, 2010 by Franco

probability
t the discrete random variable X be uniform on {0,1,2} and let the discrete random variable Y be uniform on {3,4}. Assume that X and Y are independent. Find the PMF of X+Y using convolution. Determine the values of the constants a, b, c, and d that appear in the following ...
March 28, 2014 by JuanPro

math
when no more than 110 units are produced, the cost of producing x units is given by C(x)=.2x^3 - 25x^2 + 1531x + 25,000 How many units should be produced in order to have the lowest possible average cost?
February 12, 2011 by anonymous

Math Lit
A Maths Literacy tutor charges R200 for an hour lesson. A)how much would it cost for a private lesson? B)What Would it cost for two learners to hav a lesson together?
February 14, 2012 by mtano

BUSINESS MATH
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? (Round to the nearest cent.)
May 30, 2014 by misty

statistics
The forms used in your coding area cost $100.00 per 1000 forms for the first 2000 and $50 for every 1,000 thereafter If you need to order 5,000 forms what is the total cost?
June 7, 2015 by laverne

capitalization
Should country be capitalized in the sentence: On Monday,September e, our country will celebrate Labor Day?
April 25, 2012 by stephanie

Math
A truck can be rented from Basic Rental for $45.00 a day plus $0.25 per mile. Continental charges $25.50 per day plus $0.40 per mile to rent the same truck. a) Write an expression to calculate the cost of renting and driving a truck from Basic Rental. Let x be the number of ...
October 5, 2015 by Dustin

Economics
Can someone help with the following: I know how to get the MC and AC; however I'm not sure on the algabraic part. Given the following short-run total cost function, answer the following questions. TC = 3q2 + 5q + 300 a. Find the marginal and average cost functions. b. Show ...
October 25, 2009 by cb

math
Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest form, if necessary.
January 23, 2014 by Anonymous

MATH Help!
Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest form, if necessary.
March 12, 2016 by John Doswell

MATH
Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of change in simplest form, if necessary.
March 12, 2016 by John Doswell

math, correction
A cable tv company charges $50 for the basic service plus $10 for each movie channe. Let C(X) be the total cost in dollars of subcribing to cable tv, using x movie channels. write a cost function for the problem. what i think it is: c(x)= 50 + 10x That looks ok to me.
July 18, 2007 by student

math
A recreation room has the following dimensions.12ft,30ft,8ft,8ft. Carpeting will cost $1.50 a square foot. How many square feet of carpet will be needed and how much will it cost? Include correct units at each stage within your solution.
May 11, 2011 by kozy

math
A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon? Round to the nearest cent/
March 24, 2012 by Tina

Math
The length and bredth of a rectangular field are in d ratio 5:3.If the cost of reaping the field at 85paise per sq. Meter is Rs.624.75,find the cost of fencing it at the rate of Rs. 4per meter. Plz give me full solutn nd ans is Rs.448
September 9, 2012 by Simran kaur

MATH HELP PLEASE Explain
The Kitchen Kompany operates on a 145% markup rate based on the cost. The markup on the store's new line of cabinets is $300 per cabinet. Find the cost of one cabinet and its selling price.
February 25, 2016 by Bradley

Math
270 tickets were sold at a school event. The total money collected is $1700, if the adults cost $10 and the student section cost $5. How many adult tickets were sold? My teacher gave this to us but he didn't explain it how. Can you help me answer this question and show the ...
September 18, 2016 by Anonymous

Calculus
A freight company will move one truck load of material according to the following cost schedule: The base shipping fee is $400 for any distance up to and including 150 miles and an additional $50 for each 50 mile increment over 150 miles. The cargo cost is 15 cents per pound ...
September 7, 2008 by George

MATHS
James pays $120.00 for golf clubs that are on sale for 20% off at Golf Pros. At Nine Iron, the same clubs cost $8.00 less than they cost at Golf Pros. They are on sale for 13% off. What is the original cost of the clubs at Nine Iron?
May 24, 2016 by roma

algebra
A grandmother is looking for a plan to finance her new grandchild’s college education. She has $25,000 to invest. Search the internet and locate a long-range investment plan, CD, Savings Bond, etc, for the grandmother. The plan is to earn compound interest. Calculate the ...
November 4, 2012 by Kathy

maths
Experience in investigating insurance claims shows that the average cost to process a claim is approximately normally distributed with a mean of 80 dollars. New cost-cutting measures were started and a sample of 25 claims was tested. The sample mean of the costs to process ...
April 23, 2014 by Hani

math
a store charges $28 for a sweater.this price is 40% more than the amount it costs the store.during a sale, store employees can purchase it at 30% off the stores cost. how much will it cost an employee to buy the sweater?
April 3, 2009 by leslie

math
In 2000, selected automobiles had an average cost of $23,000. The average cost of those same automobiles is now $37,950. What was the rate of increase for these automobiles between the two time periods?
September 14, 2013 by maryna

math
There were 744 tickets sold for a basketball game. The activity cardholder's tickets cost $1.75 and the non-cardholders tickets cost $2.25. The total amount of money collected was $1477.50. How many of each kind of ticket were sold?
May 8, 2014 by angel

Math
Sara wants to buy a necklace. The necklace has a list price of $57, and the sales tax is 8%. What will be the cost of the necklace after tax is added? Round your answer to the nearest cost. (can you try and explain it to me using proportions)
April 2, 2016 by Lily

Math Help
A shop owner bought 30 folders and some journal. He paid @82.50 for the folders. Each journal cost 10 times as much as a folder. What was the cost of each journal?
May 28, 2014 by Math

Math
Jamie is saving money to buy a new video system. So far, he has saved $16, which is 15% of the total cost of the system. What is the total cost of the system?
January 27, 2015 by Amy

math
20 red marbles cost$3 while 40 marbels are available at$4.how much would it cost someone to buy 10 red marbles and 50 green marbles? 1.$3.50 2.$4.00 3.4.50 4.5.00 5.5.50
July 16, 2016 by tashi

university-health economics
Suppose hospital (A) has 500 patients/day and average cost of operation is $1500/day. Hospital (B) has 300 patients/day and average cost of $600/day. Hospital (C) has 100 patients/day and average cost of $600/day. What can you say about the most efficient size of hospital? ...
December 28, 2009 by abdel salam

government
most nominations today are made by a. self-announcement b. caucus c. convention d. direct primaries d
December 27, 2007 by jere

English
Which one of these verbs have a direct object: A. George was furious. B. They won the game. Is B the correct sentence?
March 24, 2008 by Jin Kobeaux

American History
In which war did America experience a direct military attack upon its own territory?
July 30, 2008 by TiffanyDavis04

Spanish
Use direct object pronouns in this sentence. Mi consejero académico me hizo unas sugerencias.
August 27, 2008 by Meagan

Literature
What are a few of the Literary Devices in the book Uncle Tom's cabin. Can I have the direct quotes?
April 18, 2009 by Renee

english 4
in the Canterbury Tales what are some examples of direct and indirect characterization for the,Knight,Nun,and the squire?
September 30, 2009 by renee

algebra
Describe the steps to graph the direct variation equation y = – 3x. In the formula d = rt, what do each of the letters stand for and how do they relate?
February 4, 2010 by rosiee

Spanish
Rewriting this sentence in DIRECT OBJECT PRONOUNS. -Vamos a ver a mi actor favorito en el teatro.
March 3, 2010 by Janie

Workplace Environment
My writing is not good but if i can get someone to direct me to sources i can put information together? Urgent
April 16, 2010 by Debra

math
Describe the steps to graph the direct variation equation y = – 3x. In the formula d = rt, what do each of the letters stand for and how do they relate?
November 8, 2010 by sakovia

English (Grade 6)
What is the best website to practice direct and indirect speech, adjectives and verbs for free? Thank you
November 29, 2010 by Tiffany

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>