Tuesday
August 4, 2015

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 15,837

Pre-algebra
If m is the number of minutes a taxi ride lasts, then 2 + 0.35m can be used to find the cost of a taxi ride with Bill's Taxi Company. How much will it cost for a 12-min taxi ride? I don't understand how to calculate this, thank you!
August 31, 2012 by Susan

Algebra
Suppose a cost-benefit model is given by y=2771x/100-x, where y is the cost for removing x percent of a given pollutant. What percent of pollutant can be removed for $36,000? Round your answer to the nearest tenth of a percent?
June 9, 2014 by Michelle

math
How much would it cost to pour a concrete slab for a patio 14 feet by 16 feet and 6" thick if cost is $80 per cubic yard. I know 27cubic feet equals 1 cubic yard, so do I take 14*16 *27 or??
January 23, 2008 by Tyler

Math
Two shirts cost $12.50. How much will it cost to buy five of the shirts? Select all the pairs of ratios that form a proportion. Which are: 1/6,4/20 7/9,28/36 14/18,21/27 30/80,6/18. For which value of m is 4/16=m/24 a proportion? Solve the proportion. t/16=40/50 Can You Help ...
January 15, 2013 by Anonymous

math
Ashleys class bought 3 bags of bird sees and a bird feeder for their class garden area. The bird feeder cost $27. Write an expression that can be used to find the total cost.
February 5, 2014 by Anonymous

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 5. He removed the picture from ...
September 7, 2014 by Anonymous

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Tim
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
January 17, 2010 by Tim

Math
A store sells a 1-liter container of juice for 75˘ and a 2-liter container for $1.40. Assume that the cost varies linearly with the number of liters, and find the slope of the line that shows the relationship. How many liters would be in a container that cost $3.35?
February 20, 2010 by Crystal

maths
A cuboidal room is 1 and 1/2 as long again as it is broad. The cost of carpeting the room at the rate of Rs.5 per m sq is Rs.480 and the cost of papering the walls with coloured paper at the rate of Rs.3 per m sq is Rs.360. Find the dimensions of the room .
January 26, 2013 by Anonymous

Math algebra
You plan a party and spend $26 on decorations. Each of the tables will have 8 party favors and 8 individual flowers. The flowers cost $2.50 each. Which equation can you use to find the cost of each party favor? *please make an equation*
June 2, 2014 by Mae

Math
Lear, Inc., has $800,000 in current assets, $350,000 of which are considered permanent current assets. In addition, the firm has $600,000 invested in fixed assets. a. Lear wishes to finance all fixed assets and half of its permanent current assets with long-term financing ...
July 13, 2009 by janay1978

math ( help)
Gli bought 9 cds.some of them cost $12.75, and the rest cost $11.95. the total was $112.35. how many did he buy at each price? Let E be the expensive, and C the cheaper. E+C=9 E(12.75) + C (11.95)=112.35 the answer to your math problem is 6 cds for 12.75 and 3 cds for 11.95
November 1, 2006 by Graciela

Economics
Suppose a market with two sellers Seller 1 has a marginal cost of c1=20q1 and seller 2 has a marginal cost of c2=40q2 Find the market supply curve in a competitive market where the price = c1= c2
September 30, 2010 by Shane

MATH
You wish to mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Rounding off the items to the nearest half-dollar, your estimate of the total cost of these items is A. $22.50. B. $22.30. C. $22.59. D. $23.00. Is it A??
August 18, 2012 by Sara

math
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related.
January 16, 2013 by skylar

MATH
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related
January 16, 2013 by skylar

MATH
in 2005,Eastside elementary school was built at a cost of $18,000,000.the school it replaced was built in 1935 at the cost of $180,000.explain how the values of the 8 in each number are related
January 16, 2013 by skylar

Statistics
the forms used in your coding area cost $100.00 per 1,000 forms for the first 2,000 and $50 for every 1,000 thereafter. If you need to order 5,000 forms, what is the total cost?
October 28, 2013 by Kitty

College algebra
One day a store sold 31 sweatshirts. White ones cost $11.95 and yellow ones cost $12.50. In all, $379.80 worth of sweatshirts were sold. How many of each color were sold?
April 8, 2014 by Norma

Algebra 1
The monthly cost C for a cell phone is $20 each month plus $.10 for each minutes used. Which equation can be used to find the total cost (in dollars) for a month when m minutes are used? A. C= m+20 B. C= 0.1m+20 C. C= 10m+20 D. C=20m
September 18, 2014 by Anonymous

statistics
The forms used in your coding area cost $100.00 per 1,000 forms for the first 2,000 and $50 for every 1,000 thereafter. If you need to order 5,000 forms, what is the total cost?
November 16, 2014 by anonymous

6th grade
1)Bradley is buying ice cream cones. a double scoop cone cost x dollars. A single scoop costs $0.50 less than a double csoop. A triple scoop cone costs twice as much a single scoop cone. Write an expression to represent the cost of 3 double scoop cones and 1 single scoop cone...
March 10, 2009 by roy

Statistics
Hi! I had this one last question on my homework that I wasn't sure about, but, I need someone to check this for me and see if this is right. Thanks so much! Question: The study that looked at prevalence of various appliance in homes in 2001 made a comparison to the percentages...
September 16, 2014 by Beck J

math
four apples and 2 ponkans cost 53.two apples and four ponkans cost 75.how much will half a dozen apples and half a dozen ponkans cost?
October 31, 2013 by feneya

strategic manaement
Prepare an 8- to 10-slide PowerPoint® presentation evaluating the rival companies’ business competition strategies. o Identify the type of business level strategy each firm is using and evaluate its effectiveness. Consider cost leadership, differentiation, focused cost ...
November 21, 2011 by rains

algebra
Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts? Evaluate the function for 5 t-shirts.
September 27, 2012 by kayla

5TH GRADE MATH PLEASE HELP
Draw an equation or function table. The cost of shipping mittens purchased online is $2 plus $6 for each of pair of mittens. What is the total cost of buying 5 pairs? P = pair of mittens. Can you please help me with this problem?
January 14, 2014 by TIFFANY

math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) =-5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 17, 2015 by Rose

Math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. a) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 21, 2015 by Christine

math
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost function C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. a) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even
March 22, 2015 by Krystal

math.
Kool Klothes has determined that the revenue function for selling x thousand pairs of shorts is R(x) = -5x^2 + 21x. The cost functiom C(x) = 2x + 10 is the cost of producing the shorts. A) How many pairs of shorts must the company sell in order to break even. Do i use the ...
March 25, 2015 by Jessica

cultural diversity
were Irish Immigrants to United States faced with environmental justice issues, redlinig, affirmative action, dual labor market, institutional or reverse discrimination, and double jeopardy?
January 21, 2008 by Barbara

U.S.History
please check Which of the following made possible the American industrial growth of the late 1800s? a. the household economy b. technological advances c. government reforms d. the developement of labor unions i chose B
February 4, 2009 by y912f

history
is this correct? which of the following contributed to the migration from farms to cities in the late 1800s? a. streetcars b. a sharp decline in the need for farm labor c. cheap housing d. decreased demand for agricultural products B
April 20, 2009 by history

Anthropology
Colonizers successfully changed the colonized from subsistence activities to wage labor with: (Points : 1) rewards and incentives. taxes that had to be paid in cash. persuasion and education. mutual trust and affection
October 11, 2012 by Geraline

Please Algebra 1
Roberta sold fifty tickets for the school play. Roberta sold ten more student tickets than adult tickets. How many student tickets did Roberta sell? From this result, if the total cost of a student ticket was three-fourths the cost of an adult ticket, and Roberta collected a ...
October 17, 2010 by JJ

Algebra 1- PLEASE help
Roberta sold fifty tickets for the school play. Roberta sold ten more student tickets than adult tickets. How many student tickets did Roberta sell? From this result, if the total cost of a student ticket was three-fourths the cost of an adult ticket, and Roberta collected a ...
October 18, 2010 by 123ABC

business math
Break-even Analysis. the R from selling x units of a product is R=139.95x the Cost C of producing units is C=97X+850. In order to obtain a profit, the revenue must be greater than the cost. A)complete the table x 10 20 30 40 50 60 R C B) for what values of x will this product ...
May 25, 2014 by bibi

physics
A shop prepares fresh takeout where 40 baked chicken dinners were prepared at a cost of $3.20 each. A 20% spoilage rate is anticipated. The shop sells the dinners at an 80% markup based on cost. They decide to offer a $1-off coupon in a newspaper ad so, what markdown ...
October 20, 2014 by stacy

Math
A photographer sells two photo packages as shown. Package 1 ---- cost is 81 6 1x1 ID photos 3 wallet size photos Package 2 ---- cost is120 10 1x1 ID photos 4 wallet size photos How much does a 1x1 ID photo cost? A wallet size photo?
January 15, 2014 by Ashley Kate

algebra 2 word problem
1) a fitness club advertises a special for new members. each month of membership cost $19, with an initial enrollment fee of $75.00. write an expression for the total cost. Then evaluate your expression for 8 months of membership i wrote: $75.00 + 19m = ? $75.00 + 19(8)= $227....
October 20, 2011 by marko

Math
A first time car buyer is looking for a good used car to purchase. In addition to the cost of the car, there is a licensing fee of $140 and sales tax of 10% of the cost of the car. If the buyer only has $6740 to spend, what is the most expensive car that can be purchased?
September 23, 2007 by Jessica

accounting
Can someone please tell me how to set these problems up? I am confused! Lear, Inc., has $800,000 in current assets, $350,000 of which are considered permanent current assets. In addition, the firm has $600,000 invested in fixed assets. a.) Lear wishes to finance all fixed ...
June 22, 2009 by Angel

supply chain
Suppose that a manufacturer of men's shirts can produce a dress shirt in its Houston, Texas, plant for $8 per shirt (including the cost of raw materials). Chicago is a major market for 100,000 shirts per year. The shirt is priced at $15 at Houston. Transporta¬tion and storage...
November 8, 2013 by sam

MATH
Finding the variable 27x -3 (X-6) = 6
November 13, 2007 by Chris

PreCalc
How do i solve for the variable 3x= sqrt5x+1
December 12, 2007 by LT

Alegbra
Can you solve for a variable in an equation?
February 18, 2008 by greatdanelola

Math
Find the Variable. 6-22p=6
June 18, 2008 by LILAY

science
The variable that the experimenter changes are
September 11, 2008 by ciara

Math
How do you solve for x with one known variable?
December 28, 2008 by Jimmy Boldt

4th grade
what are variable symbols
August 27, 2009 by Kennedi

algebra
2x-3y=16;(x,4) solving for the missing variable
February 4, 2010 by kentreivia

Algebra
40. Solve for the variable in the equation 3(-2 - 3x) = -9x -4. x=2/3 ?
May 7, 2010 by y912f

AP Physics
K=1/2kx^2 solve for the variable x
August 1, 2010 by Lisa

AP Physics
qV=1/2mv^2, solve for the variable v
August 1, 2010 by Lisa

4th grade
What is the independent variable?
August 30, 2010 by Daniela

algebra
solve for the variable in the equation 3(-2 - 3x) = -9x - 4
September 19, 2010 by teri

Science
Define reacting variable.
January 23, 2011 by Landon

algebra2
what is the missing variable? 3a^2bx(?)=6a^2b^2x
January 26, 2011 by janelle

Math
y= x-7 3x+6y=-6 I don't understand how to solve for the x-variable.
March 28, 2011 by Erika

algebra 11
Solve the following for the variable x. 4/X-2+3/X+2=-3X/X^2-4 thank you.
March 16, 2011 by estherw

Algebra 2
Solve the following for the variable x. (7/x-2)+(1/x+2)=(3x/x^2-4) Thank you.
March 16, 2011 by Esther

algebra 2
Solve the following for the variable x. (7/x-2)+(1/x+2)=(3x/x^2-4) Thank you.
March 17, 2011 by Esther

calculus
how do you separate this variable dy/dx=(x^2)/y given y=-5 and x=3
March 20, 2011 by linda

separation of variables
how do you solve the variable dy/dx=-x^2y^2, y(4)=4
March 21, 2011 by josh

separation of variables
how do you separate the variable dy/dx=-xy^2, y(1)=-0.25
March 21, 2011 by josh

statistics
what number is 16 percent of the variable y
April 10, 2011 by kelly

Geomatry
What is the value of the variable and BC if B is between A and C. AB=4x BC=5x AB=16
September 13, 2011 by Chase

geometry
What is the value of the variable and bc if b is between a and c. Ab=4x,bc=5x;ab=16
October 1, 2011 by kelvyn

geometry
find the value of each variable 3m+5+4m-10
October 3, 2011 by ana

psychology
what are variable that influence memory
November 5, 2011 by brandy

geometry
whats the value of each variable (7x-27)(4x+12)
September 16, 2012 by Diana

geometry
find the value of each variable (6y-16) (4y+6)
September 16, 2012 by Diana

statistics
can a placebo be an explanatory variable?
February 10, 2013 by anonymous

Math
What is the coffient of the variable 2x+17y
March 6, 2013 by Lethabo

Alg 1
Solve for the variable h: 5r - 6h = m Is h=5/6m +r Correct?
May 9, 2013 by Jane

Algebra
Solve the formula for the variable S p = s/n
September 20, 2013 by John

geometry
what is the value of the variable and bc if b is between a and c if AB=17, BC=3m, AC=32
October 31, 2013 by Anonymous

Maths
Hi! How do I do this? Solve the following for the variable: d=rt for r Thanks!
November 16, 2013 by Nana

Calculus
x(x^2-1)^3 using change of variable
May 21, 2014 by Kenny

MATH
Is X always the independent variable
December 6, 2014 by Anonymous

Mat
Write equation for the variable R. P = R + C
February 26, 2015 by Anonymous

Human service administrator
Why are cost per output and cost per outcome calculations valuable to a human service agency?
November 23, 2007 by Marie

math
If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?
December 20, 2010 by tenesha

Prevents
If a book would cost 36 dollars and it had 10 percent of discount how much would the book cost after the discount
May 28, 2014 by Brittany

math
A test is conducted in 22 cities to see if giving away free transit system maps will increase the number of bus riders. In a regression analysis, the dependent variable Y is the increase in bus riders (in thousands of persons) from the start of the test until its conclusion. ...
December 9, 2009 by Anonymous

Math
Miss Emily spent 5/9 of her money on 10 stuffed bears and 5 dolls. She could buy 20 stuffed bears with the rest of her money. What was the ratio of the cost of a doll to the cost of the stuffed bear?
May 29, 2014 by Sharisse

Math
Write an expression for the total of movie tickets and popcorn for a group of friends attending a movie. Movie tickets cost $8.50 each and each friend will have a box of popcorn that cost $2.25.
March 30, 2015 by Amy

accounting help
Please help Tevin Trader starts a merchandising business on December 1 and enters into three inventory purchases. December 7 10 units @ $6 cost December 14 20 units @ $12 cost December 21 15 units @ $14 cost Trader sells 15 units for $25 each on December 15. Eight of the sold ...
June 24, 2008 by hello

statistics
A study was conducted to investigate the relationship between the cost, y (in tens of thousands of dollars), per unit of equipment manufactured and the number of units produced per run, x. The resulting equation for the line of best fit is given below, with x being observed ...
December 6, 2010 by edwin

Principles of Business
What are sources of fixed and working capital? Give some examples of each.
January 5, 2009 by Shabida

algebra
The width of a rectangle is fixed at 27 cm. What lengths will make the perimeter greater than 96cm?
September 9, 2009 by Frustrated

Algebra
The length of a rectangle is fixed at 17cm. What widths will make the perimeter greater than 98 cm?
May 26, 2010 by JOHN H

Algebra
The length of a rectangle is fixed at 13cm. What widths will make the perimter greater than 92 cm?
June 10, 2010 by Linda

math
a rectangle is fixed at 17cm. what width will make the perimeter greater than 80cm
August 14, 2010 by cindy

algerbra 116
the length of a rectangle is fixed at 12 cm what widths will make the primeter greater then 90 cm
September 4, 2010 by cassie

chemistry
What is composed of atoms in fixed proportions? A. mixtures B. compounds C. electrons D. elements
September 14, 2010 by junior

math
the length of a rectangle is fixed at 26m. what widths will make the perimeter greater than 90 cm
September 27, 2010 by jean

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>

Members