Sunday
May 29, 2016

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 17,480

Algebra II
You have purchased a VCR for $180. You also joined a video rental store where you can rent movies for $3 each. Suppose that the cost of admission to a movie theater is $6.00. How many videos must you rent to make your average cost per video less than $6.00?
December 2, 2012 by Anonymous

Math
John wants to hire an editor to check his thesis paper. The editor charges a flat rate of $50 and $2 per page. Write a polynomial to describe the cost. Find the cost of editing 75 pages. Calculations: Answer: Polynomial: ____________________Cost:_________________
February 24, 2014 by Teresa

planning & implementing for the environment
An advantage of ordering equipment through catalogs is that A. there's no transportation cost (usually added to the cost at retail stores).B. prices are always cheaper than at retail stores.C. there's a wide selection of materials.D. you aren't billed for 60 days. My answer is B
October 15, 2014 by Amanda

Math
County fair tickets can be ordered in advance. There is a one time processing fee of $10 per order. Individual tickets cost $3 a piece for rides and food. Write an algebraic expression to represent the total cost for a visit to the fair.
January 3, 2016 by Devin

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 5. He removed the picture from ...
September 7, 2014 by Anonymous

Quick English check
The sentences below have transitive verbs so each verb has a direct object. Read each sentences and underline its direct object. (Underline the subject once, and double underline the action verb and circle the do. please correct me if I'm wrong! 1. He removed the pictures from...
September 8, 2014 by Anonymous

Economics/Algebra
Can someone help with the following: I know how to get the MC and AC; however I'm not sure on the algabraic part. Given the following short-run total cost function, answer the following questions. TC = 3q2 + 5q + 300 a. Find the marginal and average cost functions. b. Show ...
October 25, 2009 by cb

5th grade
The Chang Toy Factory in China can produce 35 mini toy care each minutes at a cost of 77 cents. then, a package of 35 is put in a cardboard box that holds 350. What does it cost to procuces 285 toy cars? can you show me how to solve this problem .? do you divide or X it?
January 26, 2011 by pat

Algebra
One adults ticket to an amusement park costs d dollars. One child's ticket costs $19 less than twice the cost of an adults ticket. Write and simplify an expression for the cost of one child's ticket. If an adults ticket is $28, what is the cost of a child's ticket?
January 8, 2013 by Jose.

Physics
On the lower left corner of a square is a fixed charge qLL = 1.5x10^-9 C and on the loser right corner is a fixed charge qLR = 4.0x10^-9 C. The square has a side length L = 0.25 meters. a) Find the electric potential energy of a third charge q = -6x10^-9 C placed at the upper ...
January 26, 2010 by Diane

quant. methods
Kim is deciding between two cell phone plans. Plan A charges a fixed monthly fee of $100 for 1200 minutes and .25 per minute over 1200. Plan B charges a fixed monthly fee of $55 for 1000 minutes and .33 per minute over 1000. At what point of usage would Kim be indifferent ...
January 13, 2011 by Christina

Calculus
A three-sided fence is to be built next to a straight section of a river, which forms the fourth side of a rectangular region. The enclosed area is to equal 3200 m2. What is the minimum perimeter that such a fence can have? I developed two equations: 3600=xy & 2x + y = P .... ...
November 23, 2006 by Ian

Physics
1.There are four charges, each with a magnitude of 2.5 µC. Two are positive and two are negative. The charges are fixed to the corners of a 0.29 m square, one to a corner, in such a way that the net force on any charge is directed toward the center of the square. Find the ...
February 7, 2007 by Todd

math
Children's tickets to a movie cost $7.00. Adult tickets cost $12.00. If 1275 tickets were sold for a total of $2490.00, how many of each type were sold?
June 24, 2013 by Monica

math
Children's tickets to a movie cost $7. Adult tickets cost $12. If 275 tickets were sold for a total of $2490.00, how many of each type were sold?
June 24, 2013 by Monica

math
Susie bought 5 kg of flour and 4 kg of sugar for $14.80.If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar,find the cost of 1kg of sugar.
April 6, 2015 by harry

MATH- URGENT!
the athletic department ordered a total of 29 basketballs and footballs for $1000. if the basketballs cost $30 each and the footballs cost $40 each, how many footballs were purchased?
July 21, 2015 by candie

answer
Suppose Meagan needs to drive the truck 10 miles to her new home. a) What is the cost of using Truck A? b) What is the cost of using Truck B?
August 17, 2015 by Anonymous

Psychology
Using the format of an experimental write-up*, describe (and illustrate) 2 of the following 3 important Behavioral/Learning experiments: 1) Seligman’s “Learned Helplessness” experiment 2) Skinner’s “Latent Learning” experiment 3) Bandura’s Observational Learning (Modeling) “...
January 31, 2012 by Giselle

Statistics
A regression equation was calculated and is given below. The values for Miss America are values such as 0, 1, 2, 3, 4, etc. Regression Analysis: GPA versus Miss America The regression equation is GPA = 3.32 - 0.0890 Miss America b. What is the response variable? The values of ...
July 26, 2012 by Sheri

math
Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.What is the cost of a loaf of bread?
March 17, 2015 by Athansia

algebra
A building is 4 feet higher than twice the height of a tree. Define variable expressions for the height of the building and the height of the tree? A companys profit for the third quarter is 22,300 more than the profit for the first quarter. Define variable expressions for the...
July 3, 2012 by Ariel

finite math
A company installs different POS computer systems. POS system A requires two hours to configure and one hour for assemble. POS B requires three hours to configure and one hour to assemble. POS C requires two hours to configure and two hours to assemble. The company has up to ...
September 22, 2012 by cheryl

Finance
1. Briarcrest Condiments is a spice-making firm. Recently, it developed a new process for producing spices. The process requires new machinery that would cost $2,218,246. have a life of five years, and would produce the cash flows shown in the following table. Year Cash Flow 1...
August 23, 2013 by Inquiring Mind

computer science
Write a method main that demonstrates class Employee's capabilities by creating two Employee objects. Initialize one of the objects (give values to the instance variables) using the constructor and display its instance variable values through the display method. Using the set ...
October 27, 2012 by sim

Geometry
A floor measures 19' by 16'. There is a rug centered on the floor with a 2'border all the way around the rug. If the carpet cost 415.00 per square yard, find the cost of the rug. Remember: convert yards to feet.
June 8, 2011 by jean

maths
solve the word problem (rates per kg) 1) Mary buys 7 kg peaches,and 5 kg bananas . what is the totala cost? 2)Sarah buys 1kg apple for herself and another 1 kg grapes for her brother . she also buys 2 kg peaches . what is the total cost?
July 30, 2012 by Anonymous

social studies
The guild system of the Middle ages is analogous to what current-day organization? A. royal family B. a craft(labor) union C. a farmer's co-op D. a political party
April 7, 2011 by Rebecca

SS7R - HW Qs. Check (Q2)
The principle of ________________ _________________ gave the right to new states to choose if it's labor would be free or slave answer - popular sovereignty am i correct????
June 10, 2012 by Laruen

Socail Studies
Select all that apply. Three ways that unions made their opinions known were through: strikes collective bargaining support of labor legislation blacklisting
February 20, 2014 by sweets

Cultural Anthropology
Contrast the four types of subsistence strategies, be sure to include differences in lifestyle, kinship, property, ownership, distribution of resources and division of labor. Thank you!
April 11, 2014 by Eric

Civics
4.   The term suffrage refers to the  A. freedom to make one's voice heard. B. Soviet labor camps. C. right to vote. D. extermination of Jews under Hitler. C?
March 6, 2015 by Sarah

maths
Mr.Wang spent $40 for 5 picture cards, 2 note book and a vase. The cost of 1 picture card and the vase was $16. The cost of 1 picture card and 1 note book was $10. What was the cost of the vase?
September 1, 2007 by Danial

English - Parts of Speech
In the sentence "He is projected to win," what part of speech is "to win"? I'm having trouble deciding between noun, adjective, or adverb... Thank you! he is going to win adverd 6th grade. I don't know how to do this can you help me please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! how ...
August 18, 2005 by Ben

algebra
a jeweler purchased 5 oz of a gold alloy and 20 oz of a silver alloy for a total cost of $540. The next day at the same price per ounce, the jeweler purchased 4 oz of th egold alloy and 25 oz of the silver alloy for a total cost of $450. Find the cost per ounce of the gold and...
April 29, 2011 by julie

Algebra
3 pounds of squash and 2 pounds of eggplant cost $2.85. The cost of 4 pounds of squash and 5 pounds of eggplant is $5.41. What is the cost of each pound? 3p + 2e = $2.85 4p + 5p = $5.41 Answer? .58 cents a pound
January 13, 2015 by HELP!

math,correction
The problem states: In planning for a new item, a manufacturer assumes that hte number of items produced X and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000 to produce and that 300 items will ...
January 24, 2007 by Jasmine20

marketing
Matt owns a donut shop. He rents a space for $1500 a month and pays his only employee $300 a month. Matt can serve 1000 donuts each month. His variable cost per donut is $2. what price does Carlos need to charge in order to make a profit of $2000 per month? A. $3.80 B. $5.80. ...
December 9, 2006 by Kay

chemistry
why is the bond length an average rather than a fixed number ?
October 21, 2012 by eddie

algebra
kaylas cell phone plan as a fixed fee of $45
March 17, 2014 by linda

Science asap!!!
This question is about energy efficiency. e.g. more efficient A= B C D E Less Efficient my question An old freezer has an energy consumption per year of 350kwh use the equation in the box to calculate the extra cost of using the old freezer for one year compared with using a ...
September 20, 2013 by HS

math
Part 1: Using the Library, web resources, and/or other materials, find a record-breaking temperature (in degrees Celsius) for a town or city in a country other than the United States. Include the name of the town and country along with the temperature, and what record was ...
November 2, 2009 by Samantha

AIU
Part 1: Using the Library, web resources, and/or other materials, find a record-breaking temperature (in degrees Celsius) for a town or city in a country other than the United States. Include the name of the town and country along with the temperature, and what record was ...
January 3, 2010 by Feguens Mileon

Math
What is variable
September 13, 2013 by Kiran

Math
14 + y/8 = 10 What is the variable?
January 27, 2016 by Joseph

Linear Equations
Kathleen is ordering wraps from a local sandwich shop. The total charge includes a set delivery fee plus the price per wrap. Each rap is the same price. Kathleen asks about specific orders and is given the following info: If she orders 20 wraps, the total cost will be $100 If ...
April 12, 2015 by Kimbo

Finance
Firm A has $20,000 in assets entirely financed with equity. Firm B also has $20,000 in assets, financed by $10,000 in debt (with a 10 percent rate of interest) and $10,000 in equity. Both firms sell 30,000 units at a sale price of $4.00 per unit. The variable costs of ...
May 29, 2012 by Jane

writing
word puzzle about labor day. wondeful workers. we have most of the answer we have United states and what
September 2, 2008 by tori

Compensation
How would the compensation system change if the minimum wage provision of the Fair Labor Standards Act of 1938 were repealed
April 30, 2009 by Jessica

american history
under the system,spanish conquistadores were rewarded with local villages and control over the local labor force
April 25, 2011 by Anonymous

Economics
Joe's utility over consumption and leisure is given by c^(1/2)+@l^(1/2), where @ is a positive constant. Find and graph Joe's labor supply.
February 18, 2013 by Corey

Math
You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples as the other two fruits combined. A.) write a...
April 10, 2016 by Jude

math
I know that on this forum you can't graph but can someone help me with where to plot my lines... Here is the question and my solution...(need to shade solution)will draw two lines(solid) and shade below but need to verify line equation points A small company produces both ...
August 12, 2007 by Dori

MATH
lWhat is the PROCUREMENT cost of the below systems? Cost Types Cost (in millions) Research/Development $400 Procurement of Prime mission $800 Procurement of support equipment $100 Procurement of Initial Spares $100 Operations & and Support $70,000 Disposal $100 ANWERS! (A). ...
February 16, 2013 by Willaim

Statistics
Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand for scissors has been about 45 scis¬sors ...
September 24, 2011 by Running Out of Time dee

Math
Jan Gentry is the owner of a small company that pro¬duces electric scissors used to cut fabric. The annual demand is for 9,000 scissors and Jan produces the scissors in batches. On average, Jan can produce 185 scissors per day. Demand for scissors has been about 45 scis¬sors ...
September 25, 2011 by Deana

physics
A concave spherical mirror forms an inverted image different in size from the object by a factor a > 1. The distance between object and image is d. Find the focal length of the mirror. (Use any variable or symbol stated above as necessary.) (b) Suppose the mirror is convex...
March 16, 2016 by Anonymous

physics
(a) A concave spherical mirror forms an inverted image different in size from the object by a factor a > 1. The distance between object and image is d. Find the focal length of the mirror. (Use any variable or symbol stated above as necessary.) (b) Suppose the mirror is ...
March 17, 2016 by Bisi urgent

A. Production
A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual demand (D)=50,000 units Set-up cost(S)=$85 per ...
April 26, 2007 by D.Martin

Algebra
The attendance at a baseball game was 400 people. Student tickets cost $2 and adult tickets cost $3. Total ticket sales were $1050. How many tickets of each type were sold? Instructions: Write an equation to model each situation. Can someone please tell me HOW to do this and ...
October 3, 2007 by mimi

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
March 22, 2013 by Kaleia

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0 x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1011st and the 1821st disc? (Round your answers to the ...
March 23, 2013 by Kaleia

math
The total weekly cost (in dollars) incurred by Lincoln Records in pressing x compact discs is given by the following function. C(x) = 2000 + 2x - 0.0001x2 (0x 6000) (a) What is the actual cost incurred in producing the 1041st and the 2141st disc? (Round your answers to the ...
March 28, 2013 by Kaleia

Math
Assume that the retail price of the product is $85, the cost is $47, and the expenses are $13. Compute a new sale price using the formula for markdowns, assuming a 15 percent discount. This is what I did, but I don't know where to incorporate the $13 expenses. $85 retail price...
December 7, 2015 by Justine

economics
Inreference to opportunity cost: If a snowstorm occurs who will most likely to attend a concert. Person A pays $5.00 for his ticket, whereas person B is a winner of a $5.00 concert ticket? What are the benefits/cost?
January 10, 2008 by Maj

5th grade math
it cost $0.38 to produce and mail a newsletter.each week,475,000 newsletters are mailed to subscribers. about how much does it cost to produce and mail the newsletter each month
October 7, 2008 by katy

ACC305 Accounting for Decision Making
What is the difference between the flow of products and cost in a manufacturing organization to the flow of products and cost in a service and merchandising organization, please provide an example?
November 22, 2012 by Anonymous

Algebra 1- Math
The owner of a pet store spent $236 on 10 dogs and cats. The cats cost &18 each and the dogs cost &26 each. How many of each did the owner buy? Mrs. Sue Please help or any other person
January 30, 2013 by Anonymous- Mrs Sue pleasse

Math
The cost of renting a car for one day is $32 plus $.08 per mile. How much would it cost to rent a car for one day if the number of miles driven is 250?
November 6, 2013 by Evy

College Algebra
Pencils cost 20 cents and pens cost 50 cents. Mabel buys x pencils and y pens, spending $2.00. Write an equation in standard form with integer coefficients that relates x and y.
November 20, 2013 by Haley

Math
Inventory cost at Tech Co. is 35 percent per year. What is the per unit inventory cost for an MP3 player sold at $50? Assume that the margin corresponds to the retailer's average margin.
March 24, 2014 by Kelbo

percentages/word problem
The Quick Plumbing Supply sells a set of faucets for $79.75. If a 45% markup based on cost was used, what was the cost of the faucets to Quick Plumbing? (Round to the nearest cent.)
April 3, 2014 by Anthony

MATHS
A manufacture finds the total cost “C” for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue “R” by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 11, 2015 by vinny

MATHSS
A manufacture finds the total cost “C” for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue “R” by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 11, 2015 by VINNY

Maths help
A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 12, 2015 by Ryan

Maths
A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
April 14, 2015 by Maths urgent!

sales tax
here is my problem. The tax rate in a certain state is 5% Find the total price payed for shoes that cost 52 dollars Total price = cost + salestax =52 + 52*.05 =52+2.60
August 9, 2005 by masha

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information what was the wholesale cost of the earrings?
July 11, 2009 by shannon

5th grade math
A girl bought a card and then returned it. The second card cost $1.50 less than the first card. She got 75 cents in change. How much did the first card cost?
October 8, 2009 by lesa

economics
apples cost £2 and pears cost £4. For John the marginal Utility (MU) of the last apple consumed was 4 and MU of pears was 12. For Paul MU of last apple was 3 and MU of last pear was 6. Which person is not maximising utility and how can you tell? What should they do?
November 8, 2009 by remy

prealgebra
You are ordering food for home delivery. The cost of your food is $26. You want to give the delivery person an 18% tip. What is the total cost with the tip? How do you show your work and solve this problem up above?????
February 27, 2012 by vick

math
a retail jeweler sells a pair of gold earrings for $213.90. The jeweler uses a 130% markup based on cost. Based on this information, what was the wholesale cost of the earrings
November 9, 2012 by Anonymous

Corporate Finance
Taxes and WACC. Rainbow in the Dark Manufacturing has a target debt-equity ratio of .65. Its cost of equity is 13%, and its cost of debt is 8%. If the tax rate is 35%, what is the company's WACC?
November 10, 2012 by Susanne

easy algebra!
C(x)=x^2−20x+111 represents the total cost, in dollars, to produce x gallons of paint. How many gallons of paint should be produced to minimize the total cost?
March 18, 2013 by please..anyone help!!

Math
Mrs. Daniel pays $324 for a handbag and 3 pairs of shoes. The handbag cost half as much as the 3 pairs of shoes combined. Find the cost of the hand bag.
October 14, 2014 by Amber

math
A factory produced 65, 160 sweets. The sweets were packed in packets each holding sweets. The cost of each packet was $72. All the packets were then equally put in 15 cartons. What was the cost of the sweets in each carton?
January 20, 2015 by kudu

math
Carlos joins a DVD club.The membership cost$49 per year. Each DVD cost$4. supose carlos buys 28DVDs this year . How much money will he make?
July 29, 2015 by kayla

maths
the cost to travel in a local minibus is R2.50 for each trip and 50cent for each completed kilometre:what would a ticket cost for a journey of 24 kilometre (2):if nomthi paid R6.50 for her ticket how far did she travel
August 25, 2015 by dimpho

algebra
The revenue achieved by selling x graphing calculators is figured to be The cost of each calculator is How many graphing calculators must be sold to make a profit (revenue - cost) of at least $466.20?
November 16, 2015 by Sara

Math
A set costs half as much as a book.A book costs 600$ more than a pen.If the total cost of the three items is 6900$,find the cost of a set.
November 16, 2015 by David

Math
Denise is saving for a new bicycle. The bike cost $89 and she already has $54. What percent of the total cost of the bicycle has Denisa already earned (rounded to the nearest whole percent)
January 6, 2016 by Sheila

math
a 6-pack of under shirts costs $13.98. This is $3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts. if each undershirt costs the same amount, how much does each undershirt cost when purchased individually?
February 3, 2016 by Sara

Macroeconomics
How do you calculate the nominal GDP and the real GDP of something? I know the formula for GDP is y=c+I+G+NX but in a problem like an economy produced this many of good#1 and this many of good#2 last year. The price of each good #1 was $8 last year, and each good#2 cost $7 ...
March 16, 2011 by y912f

algebra
One adult ticket and seven children's tickets cost $62. Two adult tickets and eight children's tickets cost $79. How much does one adult ticket cost? How much does one children's ticket cost?
March 31, 2016 by Z

math
a school playground is in the shape of a rectangle 700 feet long and 200 feet wide. if fencing cost 20 dollars per yards what will it cost to place fencing around the playground
January 11, 2012 by ash

geometry
a school playground is in the shape of a rectangle 500 feet long and a 100 feet wide if fencing cost 15 dollars per yard what will the cost be to place fencing around the playground ?
March 1, 2012 by ash

math
how do u solve the follow question? you are selling tickets to a football game. Student tickets (x) cost $4 and general admission tickets (y) cost $7. You sell 26 tickets and collect $140. How many of each type of ticket did u sell?
March 3, 2013 by kim

math
Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?
September 18, 2013 by Anonymous

math
Barbra has a coupon for 5% off of the cost of her dinner, She tips the waiter 20% of the discounted priice of her dinner, and pays a total (discounted dinner price + tip) of $18.24, how much did her dinner cost before the discount?
September 18, 2013 by Anonymous

Math/Algebra
Delivery company charges $10 plus 40¢ per kilometer or part of a kilometer. Find the cost for a trip of: a.5 kilometers b.7.5 kilometers c.3.2 kilometers d.Graph the ordered pairs (kilometers, cost). Is this a function?
January 29, 2014 by Judy Conrad

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>