Wednesday
January 18, 2017

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 18,386

math
the price of a computer fell 20% this year, if the computer now cost $850, how much did it cost last year?
September 26, 2014 by Barbara

Math
The cost of a video game is $29.95 and sales tax is 6%. About how much will the game cost, including tax?
June 17, 2015 by Anonymous

MATHS LIT
THE COST TO MAKE MUFFINS USING THIS RECEIPT IS R25,00. DETERMINE THE COST TO MAKE 54 MUFFINS
March 7, 2016 by TSHEPO

English (Check)
Indicate which aspects of the Puritan Plain Style (short words, direct statements, and references to ordinary, everyday objects) are displayed by each poetry excerpt. 1. If ever two were one, then surely we. If ever man were lov'd by wife, then thee. A: Short words and direct ...
February 20, 2016 by Victoria

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...
September 13, 2011 by David

Math
The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures. Company A: C = 15 + 0.10n Company B: C = 0.25n ...
September 13, 2011 by David

statistics
Terms and Definitions matching ___ Statistics ___ Discrete variable ___ Statistics ___ Continuous variable ___ Population ___ Qualitative data ___ Population parameters ___ Quantitative data ___ Sample ___ Mean ___ Bias ___ Mode ___ Representative sample ___ Median ___ ...
December 14, 2010 by Anonymous

Statistics
The number of arrivals per period is distributed according to the poisson with the expected value of 0.75 unit per period. the cost of waiting per unit per period is $3.20. The facility cost for serving one unit per period is $5.15. What expected service rate should be ...
November 17, 2012 by FRED

math
i am supposed to solve this word problem using system of quatino methods The annual cost of owning and opearting a car, C dollars, is a linear function of the distance, d kilometers, it is driven. C=md+b the cost is $4600 for 10 000km and $9100 for 25 000km. Determien the ...
February 8, 2010 by jake

Math
Given (a+2,a-2)= a for all integers a, (6,2)= a) 3 b) 4 c) 5 d) 6 e) 8 The cost of a drive-in movie is $y per vehicle. A group of friends in a van shared the admission cost by paying $0.40 each.If 6 more friends had gone along,everyone would have paid only $0.25 each. What is ...
August 2, 2012 by Grace

Statistics
In order to compare two kinds of feed, thirteen pigs are split into two groups, and each group received one feed. The following are the gains in weight (kilograms) after a fixed period of time: Feed A: 8.0 7.4 5.8 6.2 8.8 9.5 Feed B: 12.0 18.2 8.0 9.6 8.2 9.9 10.3 We wish to ...
February 18, 2013 by Bill

Computers
I am trying to do a formula/function in excel 2003 for this: IF(Qtr Growth Rate<0, Revenue*(Qtr Cost Rate + Extra), Revenue*Qtr Cost Rate) Qtr Growth Rate is B10 Revenue is B4 Qtr Cost Rate is B11 Extra is B12 I keep coming up with the wrong total and this is where I think ...
June 29, 2007 by Dee

Math
One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
March 23, 2013 by Shannon

Operations Management
The maintenance department of a hospital uses 816 cases of liquid cleanser annually. Ordering costs are $12, carrying costs are $4 per case a year, and the new price schedule indicates that orders of less than 50 cases will cost $20 per case, 50 to 79 cases will cost $18 per ...
March 7, 2009 by Bob

Math
How do you solve this problem: Jack brought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of mushroom pizza? a. $...
May 25, 2009 by Angie

Science 2
For a few of the largest stars, direct measurements of their disks are possible. True False
November 21, 2006 by Liz

Algebra 1
The ordered pairs in each exersise are for the same direct variation. Find each missing value. (-2,8) and (x,12) (4,y) and ( 16,12)
April 8, 2008 by Kirstin

Algebra 1
(x,8) and (6,-16) (3,y) and ( 9,15) (2,y) and (10,15) The ordered pairs in each exersise are for the same direct viration. find each missing value.
April 8, 2008 by Kirstin

Urdu-------needed by tommorow!
Tum kahan jaarahe ho? What is the noun and direct object in this? thanks -mysterychicken
October 28, 2008 by mysterychicken

Earth Science
Is there a direct relationship between the eccentricity of its orbit and the distance a planet is from the sun?
June 4, 2009 by Anonymous

electrical
what tpye detectric motor operate on both alternating current and direct circuit
November 1, 2009 by john

Grammar
Which sentence does the verb have a direct object? She is insecure. or They won the game. I cannot tell which is correct.
November 11, 2009 by Pam

english
A transitive verb with a direct object is in the ___ voice. a.active. b.passive. c.subjunctive.
January 3, 2011 by derek

nutrition
Could someone direct me to some websites that list the nutritional needs for men and women? Thanks
February 17, 2011 by net

algebra
Is this statement true or false? The constant of proportionality, k, in the direct variation model y=kx is the slope
March 17, 2011 by Candice Watt

eng 125
How is the more direct performative aspect of drama and/or poetry reflected in these forms?
November 10, 2011 by andre

grammar
what is the direct object in the head of the stables often mistreated agba and the young colt
February 14, 2012 by tyler

English
Bullying is comprised of direct behaviors such as teasing,taunting,threatening and stealing
April 29, 2012 by Anelisa

Discrete Mathematics
Show that the square of an oddnumber is an odd number using a direct proof.
September 22, 2013 by Anal

trignometry
,linytron reduce amount of gas tons chase direct deposit. Deactivate ac.done
September 27, 2013 by Nasanasa

trignometry
,linytron reduce amount of gas tons chase direct deposit. Deactivate ac.done
September 27, 2013 by Nasanasa

Lotto game
This is success,55 80 83 65 3, please help me predict the three direct numbers out of it, pls help me.
January 31, 2014 by Adekunle

Biology
Compare and contrast indirect versus direct values of biodiversity, and provide examples.
October 17, 2014 by David

Grammar
What is the direct object of the sentence? Gardeners must thank worms and bees for beautiful flowers.
October 21, 2015 by Mortal Kombat

Algebra
1. determine whether the equation represents a direct variation , if it does find the constant of the vartion 2y=5x+1
November 24, 2015 by Sarah

Algebra
Suppose that Y varies directly with X, and Y=4 when X=16 (a) Write a direct variation equation that relates X and Y (b) Find Y when X=3
March 13, 2016 by Anonymous

Math-Direct Variation
can you please show me how to set this up? The variables x and y vary directly. When x is 3, y is 6. Find x when y = 2/3
August 12, 2016 by Lucas

english
what is the direct characterization of passerby often heard her voice raised in arguments with her husband
December 7, 2016 by lamisha

Economics
a firm in a purely competitive industry is currently producing a 1000 unir per day at a total cost of $450. if the firm produced 800 units per day, it total cost will be $300, and it it produced 500 units per day, it total cost will be $275. Requirements: (1) what are the firm...
January 27, 2013 by Mary

Maths
3 part question. 1. 4 peaches and 3 grapefruit cost £1.30. Write down an algebraic equation to illustrate this. 2. 2 peaches and 4 grapefruit cost £1.20. Write down an algebraic equation to illustrate this. 3. Find the cost of 3 peaches and 2 grapefruits Please help!
October 29, 2007 by Gavin

finance
The Nutrex Corporation wants to calculate its weighted average cost of capital. Its target capital structure weights are 40 percent long-term debt and 60 percent common equity. The before tax cost of debt is estimated to be 10 percent and the company is in the 40 percent tax ...
June 10, 2012 by sara

Calculus Help and Check
The marginal cost of manufacturing x yards of a certain fabric is C'(x) = 3 − 0.01x + 0.000012x2 (in dollars per yard). Find the increase in cost if the production level is raised from 2000 yards to 4000 yards. $186,000
April 29, 2014 by Tenshi

economics
Question.1 Your aunt is thinking about opening a hardware store. She estimates that it would cost $500,000 per year to rent the location and buy the stock. In addition, she would have to quit her $50,000 per year job as an accountant. a. Define opportunity cost. b. What is ...
December 9, 2016 by meh

statistics
Refer to the Baseball data, which report information on the 30 Major League Baseball teams for the 2010 season. Let the number of games won be the dependent variable and the following variables be independent variables: team batting average, number of stolen bases, number of ...
December 2, 2012 by Shawn

Social Studies
A these statement about the goals of the labor movement in the 1800's and the barriors to achieving these goals
October 17, 2010 by Sam

Economics
“Many countries peg their own currencies to the greenback; these countries import U.S. inflation when the Fed makes a mistake.” Why would these countries “import” inflation. A. this is incorrect because countries only import goods or services B. this is correct because...
March 27, 2011 by CLA

economics
cattle rancher (A) owns a property next to an apple farm (B) cattle sometimes tent to roam into B's land and damage the trees. The rancher can choose the size of the herd. revenue form cattle is $6 per head. The following schedle lists A's marginal prodction cost(MPC) and the ...
September 10, 2006 by Nadia

Math
Adjusting a budget - Given the net income, the percent budgeted for two variable expenses, and the amount of an unexpected bill, determine if there is enough money in the variable expense items to cover the amount of the unexpected expense or if the bill should be covered with...
May 22, 2012 by Cody Davidson

chemistry
homer notices that his shower is covered in a strange green slime. His friend Barney tells him that cocnut juice will get rid of the green slime. Homer decides to check this out by spraying half the shower w/ coconut juice. he sprays the other half of the shower with water. ...
September 25, 2007 by Anonymous

Finance 200
11. The Sterling Tire Company’s income statement for 2008 is as follows: Given this income statement, compute the following: STERLING TIRE COMPANY Income Statement For the Year Ended December 31, 2008 Sales (20,000 tires at $60 each...
February 26, 2010 by teena

Word Problem
Photography reprints cost $0.52 each at a local photo shop. Through the mail, they cost $0.44 each plus $1.20 postage and handling. How many reprints must a customer purchase to make it less expensive to use mail order? Thanks!
February 18, 2009 by Michelle

MATH
A CIRCULAR COFFEE TABLE HAS A DIAMETER IF 5FT. WHAT WILL THE COST BE TO BE REFINISHED IF THE COMPANY CHARGES $3.00 PER SQUARE FOOT? A+=+pi%2Ar%5E2 r+=+2.5 A+=+pi%2A2.5%5E2 A+=+pi%2A6.25 A+=+19.635 ft2 If cost = C C+=+3%2A19.635 C = $58.90 answer
December 2, 2010 by TANGIE

math
james said that it would cost him $6.55 per day to ski each of the five days if he bought a weekday pass. Why is his answer incorrect? type of ticket cost days used weekday $327.50 mon-fri
April 11, 2012 by stephanie

Math algebra 1
The cost of renting a circular saw at a hardware store is described by the function f(x) = 25x - 10 in which f(x) is the cost and x is the time in days. If lewis has $200 to spend, what is the maximum number of days that he can rent a saw if tax is not considered?
April 30, 2012 by Dayana

math hw
steven bought four rare books that cost $130, $120, $80 and $75 respectivily. if he paid 1/3 of the total cost immediatly and the remainder in three equal payments, how much was each of the equal payments? please show work.
November 17, 2012 by ellis

math
a carpet for a small room measuring 4 ft by 7.5 ft cost $120 how much would it cost for a carpet (with the same price per square foot) for a bigger room that measures twice as long and three times as wide
December 5, 2012 by Lily

Math
Sam and two friends went to the movies for Sam's birthday. They shared a large box of popcorn costing $6, and they spent a total of $21. The expression below can be used to find c, the cost of each ticket. $21 = 3c + $6 How much did each ticket cost?
December 14, 2013 by Eden S.

Algebra
Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B) C(n)=0.4n-0.4;$11.60 C) C(n)=0.4n-.025;$11.75 D) C(n)=0.4n;$12....
October 27, 2016 by Leslie

algebra
It would cost $79.59 to buy three tickets in Japan plus two tickets in Switzerland. Three tickets in Switzerland plus two tickets in Japan would cost $75.31. How much does an average movie ticket cost in each of these countries?
August 13, 2012 by Christina

statistics
1.For 10 pairs of data, the correlation coefficient is computed to be r = -1. Wht do you know about the scatter diagram? 2.You are considering the most expensive purchase that you are likely to make: the purchase of a home. Identify at least five different variables that are ...
August 5, 2010 by Kasi

economics
Read the Case Exercise Cost Analysis (pp. 327-328 of the Textbook) - Answer the following questions: 1. Calculate the incremental, or marginal, cost per chair to Leisure Products of accepting the order from Southeast? 2. What assumptions did you make in calculating the ...
December 2, 2010 by Anonymous

Science
Homer Notices that his shower is covered in a strange green slime. His friend, Barney, tells him that coconut juice will get rid of the green slime. Homer decides to check this out by spraying half of the shower with coconut juice, and half with water. After three days of '...
September 2, 2008 by Summer

science
I am having trouble with independent and dependent variables. Here is a problem from my home work. Krusty Krabs Breath Mints: mr. K created a secret ingredient for a breath mint that he thinks will cure bad breath people get from eating his crabby patties. he asked a 100 ...
September 6, 2006 by Kate

business
1. An auto manufacturer negotiates a deal to have its cars appear in a Hollywood film. This is an example of A. publicity. C. media placement. B. product placement. D. image exposure. 2. To affect market _______, a company’s framework could be geographic, demographic, ...
June 6, 2012 by nick

Vba
I'm trying to write a sub that asks how much oil I made, and then gives me number of barrels needed to hold oil, cost of producing oil, and profit from oil. This is what I have so far, I'm not sure what to do. Sub Oil() Dim barrels As Variant Dim tons As Integer InputBox "How ...
July 8, 2013 by Dom

algebra
The St. Mark's Community Barbecue served 250 dinners. A child's plate cost $3.50 and an adult's plate cost $7.00. A total of $1347.50 was collected. How many of each type of plate was served
June 24, 2010 by Denise

algebra
The model t=100+12 x represents the cost, in dollars of renting a car, where x is the number of days the car rented. What’s the total rental cost if one rents the car for 5 days.
February 7, 2013 by lyn

Business Math
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? Round
September 5, 2014 by Joan

finite math
A company installs different POS computer systems. POS system A requires two hours to configure and one hour for assemble. POS B requires three hours to configure and one hour to assemble. POS C requires two hours to configure and two hours to assemble. The company has up to ...
September 22, 2012 by cheryl

history
He organized a labor union in order for members to get better pay and working conditions A. J.P. Morgan B. Corneilus Vanderbilt C. Andrew Carnegie D. Samuel Gompers
April 17, 2012 by Seger, Megan R

literature
In "Life without Principle," Thoreau writes, "If my wants should be much increased, the labor required to supply them would become a drudgery." What does this statement mean?
December 12, 2012 by michelle

World History
Why did Mesopotamia city-states flourished? Was it due to specialized labor or conquered an area large enough to make themselves self-sufficient.
August 8, 2015 by Ken

social studies
Which type of economic institution works to provide services to a community and does not pay taxes? A bank B market C non-profit D labor union (?)
August 19, 2015 by nina

math
Warner Cable Company needs to replace 5 vehicles. It considering 2 different types: Type HC with a higher cost and higher gas mileage and Type LC with a lower cost and lower gas mileage. Vehicle HC is $35000 and Vehicle LC is $28000. HC averages 43 miles per gallon of gas and ...
December 1, 2016 by Audrey

Math
An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $3 for the first mile and $0.20 for additional 1/10 mile. Write the formula for the cost of the cab ride function C(x). - did not match any documents. No pages were found containing " An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $...
January 23, 2014 by Pea

Math
The cost C, in dollars, to produce graphing calculators is given by the function C(x)=57+4500, where x is the number of calculators produced. How many calculators can be produced if the cost is limited to $129,900?
June 19, 2010 by Anonymous

Finance
The average cost for a vacation is $1,050. If a family borrows money for the vacation at an interest rate of 11.9% for 6 months,what is the total cost of the vacation including the interest on the loan?
March 22, 2011 by nessa

math
The cost of a certain new car is g dollars. The car is on sale for h% off this price. What is the total cost of the car on sale after the addition of 7% sales tax?
August 13, 2013 by mike

math
average cost for traning is $200 per hour per person 60 person is employs and scheduled for 25hours per year. how much would it cost
October 13, 2014 by milton

Algebra
23. The ___ axis represents the independent variable. X? 21. Name the set(s) of numbers to which 1.68 belongs. a. rational numbers b. natural numbers, whole numbers, integers, rational numbers c. rational numbers, irrational numbers d. none of the above I'm not sure 27. The ...
May 6, 2010 by y912f

College Algebra
Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using proportions will help. [Hint: How many ...
September 23, 2010 by Frances

HSM/220
How do I increase a fixed sum by 50% properly?
October 25, 2013 by Holly

Math
1. If the cost to recover the 60 to 70 foot cypress trees is $375 each and the cost to harvest the larger trees is $500, how much it cost to recover all of the trees if 2/5 of the trees are more than 70 feet long? 4. Because the harvested lumber depletes the amount of natural ...
June 23, 2014 by kml

healthcare
Most people feel health care is priceless; however, health care comes with a steep cost. What factors must be considered when looking at the true cost of care?
June 23, 2011 by bobbi

math
do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?How do you get the answer for X +X+3.50 = 30.50. Trying to explain how to get answer to a 5th grader.
November 14, 2012 by Anonymous

math
do not know how to get answer on kathleen spent $30.50 on two shirts. One shirt cost $3.50 more than the other. How much did each shirt cost?How do you get the answer for X +X+3.50 = 30.50. Trying to explain how to get answer to a 5th grader.
November 14, 2012 by Anonymous

math
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? (Round to the nearest cent.)
March 1, 2014 by jessica

math
At a local restaurant, you order a cheesburger that costs $3.75, an order of french fries that cost $2.95, and a small drink that costs $1.30. There is 7% sales tax added to the order. What is the total cost of your meal?
April 21, 2014 by anonymus

Math
the cost of renting a speed boat is $25 plus an additional fee of $12 for each hour the boat is rented. which equation can be used to find the c, the cost for renting the boat for h hours. a. c= 12h +25 b. c= 25h + 12 c. c= 12(h+25) d. c= 25 (h+12)
April 12, 2015 by Angelina

Algebra
The cost of a large pizza is $7.99 plus an additional $0.99 for each topping. Tom ordered a large pizza that cost $10.96. Write and s olve an algebraic equation to find the number of toppings on the pizza.
March 20, 2016 by Natoutou

math
on the way to the Open Air Museum Jaz and Kim stop to buy petrol.The petrol costs $3.15 for one USE gallon. Kim wants to compare the cost of petrol in America with the cost of petrol in England. Kim uses this information - 1 US gallon=3.875 litres - 1 litre of petrol in ...
October 3, 2016 by Anonymous

probability
t the discrete random variable X be uniform on {0,1,2} and let the discrete random variable Y be uniform on {3,4}. Assume that X and Y are independent. Find the PMF of X+Y using convolution. Determine the values of the constants a, b, c, and d that appear in the following ...
March 28, 2014 by JuanPro

capitalization
Should country be capitalized in the sentence: On Monday,September e, our country will celebrate Labor Day?
April 25, 2012 by stephanie

WM
What training is required fo this career and where can the training be taken? How much does it cost. I understand the question, but can't find out the cost of the training. By the way, the career is "webmaster" Help please.
November 29, 2008 by Larry

Microeconomics
Why do consumers dislike the bundling of goods? How do consumers respond to free goods? What are the cost components for electrical products? What is the cost structure for information goods?
September 18, 2011 by Ms. Johnson

Math
Adult tickets cost $6 and children’s tickets cost $4. Mrs. LeCompte says that she paid $30 for tickets, for both adults and children. How many of each ticket did she buy?
October 30, 2013 by Hero

Algebra 1
The profit of a company can be modeled using the rule P = -C2 + 10C - 16 where P represents the profit and C represents the cost of the item sold. What cost will produce the maximum profit?
August 14, 2015 by Jamie Ciacico

math
when no more than 110 units are produced, the cost of producing x units is given by C(x)=.2x^3 - 25x^2 + 1531x + 25,000 How many units should be produced in order to have the lowest possible average cost?
February 12, 2011 by anonymous

Math Lit
A Maths Literacy tutor charges R200 for an hour lesson. A)how much would it cost for a private lesson? B)What Would it cost for two learners to hav a lesson together?
February 14, 2012 by mtano

BUSINESS MATH
Dylan's Bicycle Shop offers a new bicycle on sale for $259.92 after a 10% markdown. What was the cost of the bicycle to Dylan if the markup was 30% based on the cost? (Round to the nearest cent.)
May 30, 2014 by misty

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 31
  4. 32
  5. 33
  6. 34
  7. 35
  8. 36
  9. 37
  10. 38
  11. 39
  12. 40
  13. 41
  14. 42
  15. 43
  16. 44
  17. 45
  18. Next>>