Monday
December 22, 2014

Search: Direct Labor: Variable or Fixed Cost..

Number of results: 14,818

college algebra
Solving for a variable 4x^2+3y=y+1/3 I'm stuck thanks
February 18, 2013 by Anonymous

math
40 is 42% of what number? (set this up with a variable,simplify)
March 6, 2013 by Shorty

math
Solve for the variable h: 5r - 6h = m Is it h = 5/6m +r If not, please explain. Thanks
May 10, 2013 by Jane

Algebra 1
Solve for the indicated variable. a + b + c = 180
September 30, 2013 by Anonymous

Anyone want to help me?
Solve the equation or formula for the indicated variable. s=6r^5t for t
January 10, 2014 by Heather

math
Define variable. Show work 3/8 = 7/x+1
February 20, 2014 by Arica

Math
Need help with this problem: Isolate the variable: -4(2x - 7) = -36
February 25, 2014 by James

MATH
10x+5y=500 What is the independent variable
December 6, 2014 by Anonymous

Finite Math
A Specialty shop owner used a revenue function and a cost-volume function to analyze his monthly sales. one month he found that with a sales volume of 1465 items he had revenues of $32,962.50 and a total cost of $26,405.50. Another month he had total costs of $17,638 on a ...
March 16, 2013 by Matt

Differential Equations
Model radioactive decay using the notation t = time (independent variable) r(t) = amount of particular radioactive isotope present at time t (dependent variable) -λ = decay rate (parameter) Note that the minus sign is used so that λ > 0 a) Using this notation, ...
January 17, 2013 by Quinn

Accounting
I am not even sure where to get started on this. Reisen Travel offers helicopter service from suburban towns to John F. Kennedy International Airport in New York City. Each of its 10 helicopters makes between 1,000 and 2,000 round-trips per year. The records indicate that a ...
June 15, 2008 by ACC Help

math
am not even sure where to get started on this. Reisen Travel offers helicopter service from suburban towns to John F. Kennedy International Airport in New York City. Each of its 10 helicopters makes between 1,000 and 2,000 round-trips per year. The records indicate that a ...
June 15, 2008 by Mary

algebra
jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. whay is the cost of one slice of mushroom pizza?
June 14, 2010 by Anonymous

MATH
I'm totally lost as to how to address this. Given the following which statement is correct? Y=1250(X)-0.120294 Four (4) Possible answers: a)The slope equals 1 - 0.120294 = .8797 or 87.97% b)Y is the cost of the first unit. c) Y represents the cost of the 1250th unit d)The ...
December 5, 2008 by bestoftwo

CALCULUS HELP ASAP! please:)
If C(x) = 15000 + 600x − 0.6x^2 + 0.004x^3 is the cost function and p(x) = 1800 − 6x is the demand function, find the production level that will maximize profit. (Hint: If the profit is maximized, then the marginal revenue equals the marginal cost.)
November 2, 2011 by Latisha

maths
determine the cost ratio (Retail Method) for Twilight Games and Comix Store if the cost of goods available for sale is $36,000 and the retail value of good available for sale is $90,000(express your answer to the nearest one-thousandth)
April 6, 2012 by JIM CHARLES

Finance
A firm with 50% debt to equity ratio has a cost of equity capital of 15%, a cost of debt of 9% and a tax rate of 33%. The firm is considering a project costing 5,000 that will generate an annual cash flow of 1,000 for the next 8 years. What is the projects NPV?
June 30, 2013 by Fred

Math
Jennifer plans to fence a rectangular area around her rectangular swimming pool. The total area enclosed by the fence, including the pool, should be 5 times the area of the pool alone. The pool is 20 feet by 17 feet. A.)What is the total area enclosed by the fence? B.) fencing...
November 19, 2012 by Vic

Economics - Cost benefit analysis
Imagine that there are two cohorts of 100 patients each. One group got the flu vaccine and other group did not. Outcomes Vaccine Group Outcomes = 90 patients without the flu No-Vaccine Group Outcomes = 50 without the flu Costs Vaccine Group Costs = $100 per vaccination; $200 ...
April 16, 2011 by Hung

Calculus
A steel storage tank for propane gas is to be constructed in the shape of a right circular cylinder with a hempishere at each end. The cost per square foot of constructing the end pieces is twice that of contructing the cylindrical piece. If the desired capacity of the tank is...
July 2, 2012 by Rae

health
identify two key health care related challenges of the aging population such as increase in health care cost, increase in prescription drug cost or the need for in home medical care
July 28, 2012 by Archie

Microeconomics
In a natural monopoly: A) Society would be better off if antitrust laws were used to create many different firms in the market B) The marginal cost curve is positively sloped C) If the government requires marginal cost pricing, it must pay the monopolist subsidy D) The ...
September 23, 2008 by G

biology
trying to find the sims and differences for the following --------------------------------------- fertilization v pollination sim's both part of the process of sexual repro diff. pollination doesnt involve direct contact since it is transfer from the anther to the stamens by ...
July 27, 2009 by Jim_R

algebra
samantha is buying carpet for her bedroom floor, which is a 15-foot-by-12-foot rectangle. if carpeting cost $1.2 per square fot, how much will it cost samantha to carpet her bedroom?
September 1, 2010 by alks

Math
Write an equation showing how much each of you would spend, s, if you evenly split the cost of the combined order. The cost of the combined order was 16.84 dollars. So would the equation be s= 16.84 divided by 2?
February 15, 2013 by Jerald

Algebra
I am stuck on this question The length of a rectangle is fixed at 26 cm what widths will make the perimeter greater than 82 cm?
July 9, 2008 by kelli

college
the width of a rectangle is fixed at 22cm. what lengths will make the perimeter greater than 84cm.
February 11, 2009 by kecy

math (final one)
the length of rectangle is fixed at 17 cm. What widths will make the perimeter greater than 82 cm?
July 4, 2009 by scooby9132002

To Writeacher
Are you still on here. I just posted my "fixed" critical analysis essay. Thanks again!
November 25, 2009 by Crystal

college
The width of a rectangle is fixed at 16cm. What lengths will make the perimeter greater than 84cm?
November 28, 2009 by Terri

algebra
the lenghth of a rectangle is fixed at 20cm what widths will make the perimeter greater than 72cm?
January 22, 2010 by lori

Rectangles
The width of a rectangle is fixed at 18cm. What lengths will make the perimeter greater then 74cm?
January 31, 2010 by Amber

math
the width of a rectangle is fixed at 30cm. What lengths will make the perimetear greater than 88cm
February 6, 2010 by jen

math
The width of a rectangle is fixed at 24 cm. What length will make the perimeter greater than 88 cm? I got 21 is that correct?
February 19, 2010 by Katelynn Renee

Math
The length of a rectangle is fixed at 20cm. What widths will make the perimeter greater than 78cm?
February 26, 2010 by Anthony

geometry
the lenght of a rectangle is fixed at 24cm. what withs will make the perometer greater than 76cm
April 16, 2010 by Anonymous

algebra
The width of a rectangle is fixed at 11cm. What lengths make the permeter greater than 96m?
July 5, 2010 by Janet

algebra
The width of a rectangle is fixed at 30cm. What lengths will make the perimeter grater than 82cm.?
August 20, 2010 by Jackie

Finance
What factors limit the use of the fixed-asset turnover ratio in comparative analyses?
December 15, 2010 by Sandy

Algebra
The width of a rectangle is fixed at 17cm. What length will make the perimeter greater than 94cm?
January 16, 2011 by Terry

Algebra
The length of a rectangle is fixed at 27cm. What widths will make the perimeter greater than 100cm?
February 12, 2011 by Kimi

physical science
A painter uses a fixed pulley to raise a 1-k can of paint a distance of 10 m,what is the ima??
April 26, 2011 by Liam

algebra
the length of a rectangle is fixed at 23cm what lengths will make the premiter greater than 72cm
April 14, 2012 by dede

Algebra
the length of a rectangle is fixed at 16cm what lengths will make the premiter greater than 82cm
April 14, 2012 by Anonymous

Algebra
the length of a rectangle is fixed at 16cm what lengths will make the premiter greater than 82cm
April 14, 2012 by Anonymous

physics
a 125 cm long string has a mass 2.0g and it is stretched with a tension of 7.0 IN between fixed support
March 28, 2013 by pooja

Politics
Which one of the following budget items would probably be considered a fixed expense?
September 10, 2013 by Jay

Managerial Accounting
What is FedEx’s strategy for success in the marketplace? Does the company rely primarily on a customer intimacy, operations excellence, or product leadership customer value proposition? What evidence supports your conclusion? What are FedEx’s four main business segments? ...
June 10, 2012 by James

ALGEBRA 1 A
Would someone check my answer please? Thank you. A bank offer two checking plans. the anywhere plan charges 30 cent per check, the accucheck plan cost $0.64 a month, plus 22cent per check, for what number of checks will the accucheck plan cost less than the anywhere plan? ...
November 8, 2009 by Terri

Algebra
What would the currency be from Afghanistan currency if sunglass cost $169.40 U.S. dollar amount, so my question would be how do I solve the equation if S=C(1+r/100)^5 to find the inflated cost S, in 5 years, where C is the current price of that country's currency and where ...
June 23, 2010 by Mayl

finance
FF has an annual credit sales of $250,000 units with an average collection period of 70 days. The company has a per unit variable cost of $20 and a per unit sale price of $30. Bad debts currently are 5% of sales. The firm estimates that a proposed relaxation of credit would ...
January 1, 2012 by Vanessa

5th grade math
A company spent $100.80 to purchcase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer. 5. How many flyers did the company buy? 6. How much did each flyer cost? Thank...
October 29, 2009 by Please Help

5th grade math
A company spent $100.80 to purchase flyers for their grand opening. The flyers cost between $0.50 and $0.70 each. The price was a multiple of $0.05. The company paid the same amount for each flyer. How many flyers did the company buy? How much did each flyer cost? Thank you
October 29, 2009 by Please Please Help

Math
i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing .
December 1, 2011 by hiba

word problem 3
Rosie's Palm Pirates, a manufacturer of electronic organizers, estimates that when x hundred Palm Pirates are made, the average cost per unit is given by C(x) = 0.4x^2 -3.68x+9.524, where C is in hundreds of dollars. What is the minimum cost per unit? is the answer $ 10.60
November 9, 2008 by Shawn

math
In a restaurant, a man ordered soup for $3, an appetizer for $4.25, dinner for $17.90, a beverage for $1.50, and dessert for $3.75. He left the server a 15% tip. What was the total cost of the man’s meal, including the tip? A. $36.11 C. $30.40 B. $34.96 D. $4.56 my answer is (...
May 14, 2009 by Emma

math
The roof of a building is shaped like a square pyramid, with a base of 18m by 18m. If the slant height of the roof is 12m and roofing costs 5.75m2, how much will it cost for roofing material? This is the last question for my homework could u answer this for me to find how much...
February 29, 2012 by timmy

Finance
Calculating Cost of Equity. The Lo Tech Co. just issued a divident of $2.20 per share on its common stock. The company is expected to maintain a constant 6 percent growth rate in its dividends indefinitely. If the stock sells for $43 a share, what is the company's cost of equity?
December 1, 2012 by Jina

pre algebra
Ellen buys 6 more paperbacks than hard covers. Paperbacks cost $8 each and hard covers cost $15 each. If Ellen spends a total of $117 on the books, how many of each type does she buy? Give a complete algebraic solution, using the distributive property.
January 8, 2013 by beth

math
A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost $0.75 each, and the date books cost $0.40 each. She ordered a total of 600 promotional items and spent $380. How many of each item did she ...
September 8, 2013 by Jameson

Math
A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost $0.75 each, and the date books cost $0.40 each. She ordered a total of 600 promotional items and spent $380. How many of each item did she ...
September 8, 2013 by Jameson

history
can i please get some help with this question? which of the following contributed to the migration from farms to cities in the late 1800s? a. streetcars b. a sharp decline in the need for farm labor c. cheap housing d. decreased demand for agricultural products
April 20, 2009 by history

algebra
Average movie ticket prices in the united states are, in general, lower than other countries. It would cost in $80.22 to buy three tickets in Japan plus two tickets in Switzerland. Three tickets in Switzerland plus two tickets in Japan would cost $75.53. How much does an ...
August 22, 2014 by need help

Math Help
The New York Times study of homes reported average house size in 2001 to be 2,428 square feet, compared with an average of 2,150 square feet in 1987. Suppose a study of homes over the years recorded the year from 1987 to the present, as well as the size of the house in square ...
November 4, 2014 by Lori

MATH URGENT!!!!
An investigator was interested in studying the effect of taking a course in child development on attitudes toward childrearing. At the end of the semester, the researcher distributed a questionnaire to students who had taken the child development course. Questionnaires were ...
November 21, 2011 by Jill

math
A rental truck costs $50 plus $0.50 (67) per mile. (a) Write an equation that gives the cost C of driving the truck x miles. (b) Use the intersection-of-graphs method to determine the number of miles that the truck is driven if the rental cost is $80. (c) Solve part (b) ...
May 22, 2013 by Anonymous

math
A rental truck costs $50 plus $0.50 (67) per mile. (a) Write an equation that gives the cost C of driving the truck x miles. (b) Use the intersection-of-graphs method to determine the number of miles that the truck is driven if the rental cost is $80. (c) Solve part (b) ...
May 22, 2013 by Anonymous

math..help again
A photo lab manager graphed the cost of having photos developed as a function of the number of photos in the order. The graph is a line with a slope of 1/10th that passes through (10,6). Write an equation in slope-intercept form that describes the cost to have photos developed.
April 1, 2014 by ava

Science
Writeacher, I urgently need you to check these sentences, though I believe they don't make sense. Although I'm not a mechanic, I don't think the use of scientific English is correct. 1) I would like to focus on a kind of technology which is used to increase the efficiency and ...
June 14, 2012 by John

Science
Writeacher, I urgently need you to check these sentences, though I believe they don't make sense. Although I'm not a mechanic, I don't think the use of scientific English is correct. 1) I would like to focus on a kind of technology which is used to increase the efficiency and ...
June 15, 2012 by John

algebra
if you buy 10 pizzas and cheese pizzas cost $11, write equation giving the cost "C" in dollars as a function of the number "P" of cheese pizzas you buy
October 6, 2010 by Don

Science
Writeacher, can you ask a science teacher to help me with my application? (methods adopted when analyzing experiment data concerning biodiversity in water) I would be extremely grateful to you. Approach 1) Task organization and information distribution The various tasks will ...
February 2, 2012 by Henry2

math
A computer technician charges $40 for a house call and $38 per hour. The expression 40 + 38t is used to find the cost of a house call that lasts t hours. What is the cost of a house call that last 3 hours?
March 7, 2011 by Jay

pdhpe
Is there any direct links to get graphs and tables on CVD in Australia from 1988-2008 or around those times possibly? Ive tried ABS.
November 30, 2008 by maryd

algebra
Direct and Joint Variation 2. The volume V of a rectangular prism of a particular height varies jointly as the length l and the width w, and V = 224 ft when l = 8 ft and w = 4 ft. Find l when V = 210 ft and w = 5 ft.
January 26, 2009 by bob

math
Direct and Joint Variation 2. The volume V of a rectangular prism of a particular height varies jointly as the length l and the width w, and V = 224 ft when l = 8 ft and w = 4 ft. Find l when V = 210 ft and w = 5 ft.
January 26, 2009 by bob

Chemistry 130
Can someone please help me with this question? I don't even know were to begin! 1. What is the relationship (i.e. direct or inverse) between pH and hydrogen ion concentration? Remembering that pH= -log[H+]. Thanks for the help!
October 13, 2009 by Taylor

Government
The hacienda system in latin america most closely resembled? A. communist states B. fuedal systems C. modern parliaments D. direct democracies Is it B?
April 3, 2012 by Anonymous

vocab
__________ definitions are made up of the set of associations implied by a word in addition to its literal meaning. A. Connotative B. Direct C. denotative D. None of the Above.
May 13, 2013 by cbaby

Chemistry
Which direct measurement would provide evidence that the energy of a substance had changed? A. temperature B. heat C. mass D. volume I think the answer is a or b
November 6, 2014 by Morgan

Econ - urgent please help
Suppose local govt decides that a tax is the best way to address the inefficiency created by outdoor concerts. Assuming the social cost curve and the private cost curve are parallel to each other, how much does the tax on concerts have to be to achieve the socially optimal ...
November 14, 2011 by Anil

finance
It’s been two months since you took a position as an assistant financial analyst at Caledonia Products. Although your boss has been pleased with your work, he is still a bit hesitant about unleashing you without supervision. Your next assignment involves both the calculation ...
May 4, 2014 by mamey

Physics
Ken has five 200W security lights on outside of home. How much energy do the security lights use in 8 hrs? If the cost of electricity is 8 cents per kWh,what is the cost of operating the security lights ? Please help I'm not sure which formula to use?
March 12, 2014 by Cherie

math Please help me with part b
The average cost per item, C, in dollars, of manufacturing a quantity q of cell phones is given by C= (a/q) + b where a and b are positive constants a.Find the rate of change of C as q increases. What are its units? b. Currently, 5000 phones are being made and production is ...
April 8, 2010 by joelle

Statistics Homework Check
Hi! I had this one last question on my homework that I wasn't sure about, but, I need someone to check this for me and see if this is right. Thanks so much! Question: The study that looked at prevalence of various appliance in homes in 2001 made a comparison to the percentages...
September 15, 2014 by Becky

Statistics Homework Check
Hi! I had this one last question on my homework that I wasn't sure about, but, I need someone to check this for me and see if this is right. Thanks so much! Question: The study that looked at prevalence of various appliance in homes in 2001 made a comparison to the percentages...
September 15, 2014 by Becky

microeconomics
A monopsonistic firm, as compares to a perfectly competitive firm, pays _____ wage and hires _____ labor.
August 18, 2007 by sheila

MATH
Furnace repairs A repairman purchased several furnace -blower motors for a total cost of $210. If is cost per motor had been $5 less, he could have purchased one additional motor. How many motors did he buy at the regular rate? Please help
September 25, 2008 by jennifer

math
An advertisement states that 8 thermometers cost 12.42 minus a 3% disc. Dr. wants to order a dozen to take advantage of the savings sales tax is 5%. What would the cost be? I divided 8 into 12.42 wich gives you 1.55 per thermometer 1.55 x 12 thermometers = 18.60 18.60+93 cent ...
May 9, 2010 by JOHNSON

Algebra
The floor of a dance studio is covered with 615 tiles. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of her 34 students over a 6-month period to cover...
February 26, 2013 by David

Algebra
The floor of a dance studio is covered with 435 tiles. The owner of the studio replaced the tiles last year. The tiles cost $15 for a set of 8 and $2 for each additional tile. What is the monthly increase the owner charged each of her 34 students over a 6-month period to cover...
February 26, 2013 by Aimee

math
Starbucks sells a slice of Iced Lemon pound Cake for $2.45 and a bottle of Apple Juice for $1.75. If they run a food cost of 18% and a beverage cost of 8%, what is the gross profit on an order of 10 slices of pound cake and 6 bottles of Apple juice. Please show your work.
September 5, 2014 by kim

Project Management
Discuss the relationship between the quality of a project and its scope, cost, and schedule. Does quality drive the scope, cost, and schedule, or is it the other way around?
March 11, 2007 by Christian

Physics
At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to operate a 10.0 hp motor for 6.00 hr? At 7.65 cents per kilowatt-hour, what does it cost to leave a 75.0 W light burning 24.0 hours a day?
March 6, 2011 by Ana

Managerial Economics
(Long-Run Average Cost Curve) Explain the shape of the long-run average cost curve. What does “minimum efficient scale” mean?
November 11, 2011 by Cindy

geometry
concrete can be purchased by the cubic yard. how much will it cost to pour a slab 17 feet by 17 feet by 2 inches for a patio of the concrete cost $ 40 per cubic yard
April 29, 2014 by joe

English+D.O and I.O
Can someone teach me how to locate direct objects and indirect objects in a sentence?
January 26, 2009 by Chopsticks

social studies
can you please compare and contrast ; direct democracy and representative democracy?
February 19, 2010 by Sally

Chemistry
How much ethanol can be vaporized in 10 min. When under under direct sunlight?
August 16, 2012 by Jim

Chemistry
What is the relationship between temperature and the equilibrium constant k? Is it a direct or indirect relationship? And why?
January 1, 2014 by Anonymous

Pages: <<Prev | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | Next>>

Search
Members