Monday
April 27, 2015

Search: A 3-mile cab ride cost $3.00. A 6-mile cab ride cost $4.80. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d

Number of results: 108,240

Math
A 3-mile cab ride cost $3.00. A 6-mile cab ride cost $4.80. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d
March 31, 2010 by Cynthia

algebra 3-4
a 3 mile cab ride cost $7.00. A 7 mile cab ride cost $11.50. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d.
August 31, 2011 by vanessa

ALGEBRA
A 5-mile cab ride costs $9.30. A 11-mile cab ride costs $17.70. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d.
March 31, 2010 by Cynthia

algebra
A 5mile cab ride costs$7.20 a 9 mile cab ride costs $11.60 find a linear equation that models a relationship between cost c and distance d? Answers are C =1.44 d +4.40 C=1.10 c +4.40 C=1.29 d+1.70 C=1.10 d +1.70 Thanks
March 14, 2014 by snow

Math
An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $3 for the first mile and $0.20 for additional 1/10 mile. Write the formula for the cost of the cab ride function C(x). - did not match any documents. No pages were found containing " An average cab ride is 7.3 miles. The cost is $...
January 23, 2014 by Pea

Algebra
A 2 mile cab cost $5. A 6 mile cab costs $9. Write an equation to model the cost: c of a cab ride miles: m.
September 7, 2014 by Kate

algebra 2
A 2-mi cab ride costs $1.70. A 7-mi cab ride costs $3.70. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d. a. c = 0.53d + 0.90 b. c = 0.85d + 2.00 c. c = 0.40d + 0.90 d = 0.40c + 2.00
October 26, 2014 by nino

Math
A 3-mi cab ride costs $4.50. A 7-min cab ride costs $8.10. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d.
September 16, 2013 by Victoria

algebra
A 3-mi cab ride costs $3.00. A 6-mi cab ride costs $4.80. Find a linear equation that models cost c as a function of distance d. write your linear equation using function notation.
January 13, 2010 by marc

Intermediate Algebra
The average cab ride cost per mile(x) is given by f(x)=2x+3.50, where x is miles and f(x) is money. A. Find the cost of a 5 mile ride. B. Find the cost of a 3/4 mile ride. C. How many miles can you go in $50?
April 1, 2012 by Raul

help
a 2-mi cab ride costs $4.25. a 7-mi cab ride costs $8.50. which equation models the cost y of a cab ride that is x miles?
May 21, 2013 by Anonymous

Algebra
A taxicab charges $.90 for the first 1/5 mile and $.60 for each additional 1/5 mile. If a customer rides in this cab for m miles (m>1/5) , which of the following functions descibes the cost,c(m), of this tax ride in dollars?
August 9, 2013 by Anonymous

Algebra
Please show your work... How do you do this? A taxicab charges $.90 for the first 1/5 mile and $.60 for each additional 1/5 mile. If a customer rides in this cab for m miles (m>1/5) , which of the following functions descibes the cost,c(m), of this tax ride in dollars?
August 10, 2013 by Anonymous

Algebra
Please show your work... How do you do this? A taxicab charges $.90 for the first 1/5 mile and $.60 for each additional 1/5 mile. If a customer rides in this cab for m miles (m>1/5) , which of the following functions descibes the cost,c(m), of this tax ride in dollars?
August 10, 2013 by Anonymous

algerbra
A ride in a cab costs $0.40 plus $0.15 per mile. a.Write an equation for traveling x miles in the cab.
November 16, 2011 by Pearl

MATH......
Please show your work... How do you do this? I do not get how the answer is c(m)=0.9+0.6(5m-1) especially where 5m-1 comes from...please explain. A taxicab charges $.90 for the first 1/5 mile and $.60 for each additional 1/5 mile. If a customer rides in this cab for m miles (m...
August 11, 2013 by Anonymous

pre calculus
A taxi company charges $2.00 for the first mile (or part of a mile) and 20 cents for each succeeding tenth of a mile (or part). Express the cost C (in dollars) of a ride as a piecewise-defined function of the distance x traveled (in miles) for 0 < x < 2
March 27, 2014 by Danielle

Precalc
A taxi company charges $4.00 for the first mile (or part of a mile) and 40 cents for each succeeding tenth of a mile (or part). Express the cost C (in dollars) of a ride as a piecewise-defined function of the distance x traveled (in miles) for 0 < x ≤ 2.
September 7, 2014 by Alexa

verbal linear equations
a taxi costs $2.75 for the first quarter of a mile and $0.85 for each subsequent quarter mile.A ride that cost $23.15 is how many miles longer than a ride that costs $17.20?(please i don't want example show me how u work it out )
February 5, 2012 by tanya

college algebra
A limousine service charges  $20  plus  $0.50  per mile and a taxicab company charges  $1.50  per mile. Write and graph a system of equations for the cost of each ride, find the number of miles for each ride to cost the same, and determine ...
February 5, 2015 by mako

maths
The cost of a taxi is $1.80 plus $10 per eight of a mile .write an expression for the nth mile of a taxi ride.evaluate the expression for the cost of 4.5 miles.
August 14, 2014 by firdous

algebra
The total charge for a taxi ride includes an initial fee of $2.75 plus $2.25 for every 1/2 mile traveled. Joe took a taxi, and the ride cost him $56.75. How would this be put in a equation? Show your work.
March 20, 2013 by syram

math,correction
Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost function is linear, which is probably what your ...
May 25, 2007 by mathstudent05

algebra
The total charge for a taxi ride includes an initial fee of $2.75 plus $2.25 for every 1/2 mile traveled. Joe took a taxi, and the ride cost him $56.75. How many miles did he travel in the taxi? What is the equation? Show your work.
March 19, 2013 by syram

Pre-algebra
If m is the number of minutes a taxi ride lasts, then 2 + 0.35m can be used to find the cost of a taxi ride with Bill's Taxi Company. How much will it cost for a 12-min taxi ride? I don't understand how to calculate this, thank you!
August 31, 2012 by Susan

Math
If taxi 1 charges 2.50 to ride and 20 cents for every 1/10 of a mile, and taxi 2 charges 3.25 to ride and 15 cents for every 1/10 of a mile at what point will they cost the same thing
February 20, 2014 by Sharkiesha

math
A taxi company charges passengers $1.00 for a ride, and an additional $0.30 for each mile traveled. The function rule C = 0.30m + 1.00 describes the relationship between the number of miles m and the total cost of the ride c. If the taxi company will only go a maximum of 40 ...
January 11, 2015 by SkatingDJ

Math
The weekly rental cost of a 20 foor recreational vehicle is $129.50 plus $0.15 per mile. -Find a linear function that express the cost C as a function miles driven m. - What is the rental cost if 860 miles are driven? -How many miles were driven if the rental cost is $213.80?
March 7, 2010 by Rony

algebra
To take a taxi in downtown, it will cost you $3.00 to go a mile. After 6 miles, it will cost $5.25. The cost varies linearly with the distance traveled. Write the equation expressing cost (c) in terms of miles (d) traveled.
November 19, 2014 by huma

maths
The cost of a taxi is $1.80 plus $10 at eight of a mile .write an expression for the nth mile of a taxi ride.evaluate the expression for 4.5 miles.
August 14, 2014 by adiba

Calc
The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $380 to drive 480 mi. and in June it cost her $460 to drive 800 mi. a) Express the montly cost C as a function of the distance driven d, assuming that a linear ...
September 20, 2010 by Chelsea

Math
Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost to manufacture each additional Xbox? (Do I ...
February 19, 2012 by Amie

Algebra
Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the cost to manufacture each additional Xbox? (Do I ...
February 19, 2012 by Max

Accounting Please help me
Bethany Link delivers parts for several local auto parts stores. She charges clients $0.75 per mile driven. She has determined that if she drives 2,100 miles in a month, her average operating cost is $0.55 per mile. If Bethany drives 4,200 miles in a month, her average ...
September 27, 2014 by Vanessa

math
the diamond taxi company charges an initial fee of $3.00 plus $2.00 per mile for each ride. a) using the table show the cost (C) of taking a taxi 0-5 miles number of miles cost(c) 1 ? 2 ? 3 ? 4 ? 5 ? can you show me to do the number of miles for 1 and then i'll try to do 2-5
March 28, 2013 by Anonymous

math
the diamond taxi company charges an initial fee of $3.00 plus $2.00 per mile for each ride. a) using the table show the cost (C) of taking a taxi 0-5 miles number of miles cost(c) 1 ? 2 ? 3 ? 4 ? 5 ? can you show me to do the number of miles for 1 and then i'll try to do 2-5
March 28, 2013 by Anonymous

algebra
A certain office can purchase a photocopier for $5600 with a maintenance fee of $15 a month. On the other hand, they can rent the photocopier for $95 a month (including maintenance). If they purchase the photocopier, each copy would cost 3; if they rent, the cost is 6 per ...
May 3, 2013 by Maho

calculus
Suppose that the cost of operating a truck in Mexico is cents per mile when the truck runs at a steady speed of v miles per hour. The top speed of the truck is 100 mph. Assume that the driver is paid 10 dollars per hour to drive the truck, and he is to begin a 1600 mile trip. ...
November 10, 2007 by annoymous

Algebra
A cab charges $1.75 for the first mile and $0.25 for each additional mile. Write and solve an inequality to determine how many miles Eddie can travel if he has $15 to spend
September 25, 2013 by Jim

math
michelle went on a 24-mile bike ride by lunchtime, they had ridden 5/8 of the total distance.How many miles did they have left to ride after lunch.
December 6, 2007 by milan

Calculus
The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $410 to drive 300 mi and in June it cost her $470 to drive 600 mi. (a) Express the monthly cost C as a function of the distance driven, d, assuming that a linear ...
January 17, 2011 by Ethan

Calculus 1
14. The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $380 to drive 480 mi and in June it cost her $460 to drive 800 mi. a) Express the monthly cost C as a function of the distance driven d, assuming that a linear ...
February 7, 2010 by Syed

geometry
a taxicab charges $1.45 for the first 1/5 mile and 25 cents for each additional 1/5 mile... determine the cost of a 12 mile trip!!
August 30, 2011 by Anonymous

Math
Gerald and Michelle went on a 24 mile bike ride. By lunchtime they had ridden 5/8ths of the total distance. how many miles did they have left to ride after lunch ?
January 10, 2011 by Stacy

math
A tire company determines that to manufacture a certain type of tire, it costs $9000 to set up the production process. Each tire that is produced costs $21 in material and labor. The company sells this tire to wholesale distributors for $49 each. (a) Find a linear function C ...
August 4, 2014 by Marie P.

Accounting 5
Bethany Link delivers parts for several local auto parts stores. She charges clients $0.75 per mile driven. She has determined that if she drives 2,100 miles in a month, her average operating cost is $0.55 per mile. If Bethany drives 4,200 miles in a month, her average ...
September 26, 2014 by Vanessa

Algebra
George paid $31.25 in taxi fare from the airport to the hotel. The cab charged $3.75 for the first mile plus $2.50 for each additional mile. The equation to find the number of miles, m, from the airport to the hotel would be: a. 3.75 + 2.50m + 31.25 = 37.50 b. 3.75 + 2.50m = ...
March 11, 2008 by Mike

Math
I need help with these 3 problems. 1. An amusement park charges admission plus a fee for each ride you go on. 2 admissions and 5 rides cost $22. 2 admissions and X rides cost $24. What is the charge for 1 admission and the charge for 1 ride. 2. Find the lenght of the ...
June 28, 2010 by Jessica

math
Megan rented a car that cost $35 per day plus $0.20 per mile for each mile driven. Which expression shows the cost of renting the car for 2 days and driving 180 miles?
December 15, 2014 by Carvin

Math
Trevor went to an amusement park where ride tickets cost $2.50 each. He plans to spend $15.00 on refreshments while at the park. He has a total of $65.00. Write an equation to find the number of ride tickets he can buy.
March 25, 2015 by Brooke

algebra
Cupcakes cost $1.50 each to produce with fixed cost of $50. a) Express the cost C, of producing the cupcakes as a linear function of x cupcakes produced. b)Find the average cost, C=C/x and simplify appropriately. c) What is the horizontal asymptote of C? Interpret. d) Graph C ...
April 16, 2012 by Bryan

math
write an equation for the linear function: The cost of renting a car is a flat$26, plus an additional 0.23 cents per mile that you drive. How far can you drive for $87?
November 27, 2011 by stella

human relations
one taxi cab company charges 75 cents for the first quarter mile and 15 cents for each additional quarter mile. the competing taxi company charges 1.00 for the first quarter mile and 10 cents for each additional mile. what distance would produce the same fare for the two taxi ...
February 15, 2011 by eva

business and finance
The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. Could someone help me please with ...
March 29, 2007 by cheryl

Math
It cost 4$ to enter the fair.Each ride cost $2.50.You have $21.50.How many rides can you go on?
December 4, 2014 by Belle

calc
15. Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the shoreline The ...
May 8, 2013 by Ryan

calculus
Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. -The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline -The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the shoreline -The intake and ...
May 8, 2013 by James

calculus
In your new job as a strategic planner at BusCalcInc, you have been asked to evaluate a proposal for manufacturing a new product. Other analysts have determined that a linear function is a reasonable estimate for the total cost C(x) in dollars to produce x items. Another team ...
September 28, 2009 by sue

math
Rafael walked mile 2/3 mile and then rode his scooter 5/6 mile. Look at the models to compare the distances. Which distance is farther?
March 13, 2013 by Mrs.Vargas

algebra
a truck rental company rents a truck for one day charging $29 plus $0.10 per mile. Write a linear equation that relates the cost C in dollars, of renting the truck to the number x of the miles driven. Also, what is the cost of the truck for 185 miles & 363 miles?
October 22, 2011 by beechst

math
Bob finds that the cost of driving his truck is 92 cents per mile. Give a symbolic and graphical representation for a function f(x) that computes the cost in dollars of driving x miles. Assume 0<x<60
March 25, 2012 by Kate

Pre algebra
My problem says The cost of a cell phone for one month is a linear function of the numbers of minutes used. The total cost for 20, 35, and 40 additional numbers Re shown. Then it gives a table where it's 20/48$, 35/54$ and 40/56$ The first question is , Find the linear ...
November 24, 2014 by Alyssa

9th grade
it cost $2 per day to place a one-line ad in the classifieds plus a flat service fee. one day cost $3 and four days cost $9. write a linear equation that gives the cost in dollers, y, in terms of the nunber iof days,x. find the cost of a six-day ad.
March 7, 2010 by Amy

Algebra!Problem Solving!PLZ HELP!
Sunset rents an SUV at $21.95 plus $0.23 per mile. Sunrise rents the same vehicle for $24.95 plus $0.19 per mile. For what mileage is the cost the same? This means that one cost equals the other. Let X stand for the number of miles. Thus the basic cost plus the mileage costs ...
November 5, 2006 by Matthew

Algebra
how do you write a polynomial equation that represents the cost of renting a car for m miles.The cost to rent a car for a day is $15 plus $0.15 for each mile driven. help please!!!!
December 1, 2011 by chelsea

Maths
Demand function P=50-Q Average Cost 5Q + 40 +10/Q Calculate the firm's total cost function Find the marginal cost function and evaluate it at Q=2 and Q=3 What is the total revenue function Find the firms's revenue maximising output level Find the firm's profit function Take a ...
November 30, 2006 by Jen

Algebra
Write and solve an equation to find the number of miles you must drive to have the same cost of the car rentals. $15 plus $0.50 per mile $25 plus $.25 per mile
October 13, 2014 by Cricket

math
mario paid $44.25 in taxi fare from the hotel to the airport. the cab charged $2.25 for the first mile plus $3.50 for each additional mile. how many miles was it from the hotel to the airport?
May 30, 2008 by derek

math
Mario paid $44.25 in taxi fare from the hotel to the airport. the cab charged $2.25 for the first mile plus $3.50 for each additonal mile. how many miles was it from the hotel to the airport? 1 10 2 11 3 12 4 13
May 9, 2009 by Anonymous

calculus
Given ensuing information, determine the least cost and the least cost mix of on- and off-shore pipe. The intake facility is in the water 2 miles vertically north of the shoreline The water filtration plant is on land 1 mile vertically south of the shoreline The intake and ...
May 8, 2013 by James

algebra
The one day cost of renting a truck for a local move is a function of the number of miles put on the truck. The cost c in dollars is determined from the mileage m by the linear function C(m) = 0.42m + 39. Find the cost for 66 miles.
October 2, 2011 by Anonymous

Calculus
A freight company will move one truck load of material according to the following cost schedule: The base shipping fee is $400 for any distance up to and including 150 miles and an additional $50 for each 50 mile increment over 150 miles. The cargo cost is 15 cents per pound ...
September 7, 2008 by George

epoka university
1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost
November 21, 2012 by evisa gjoni

devry
If my total cost per month is $773.02 and my mile of 180 driven a month. So what would my total be for cost per mile
June 24, 2013 by Shelia

math,algebra,help
Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost ...
January 16, 2007 by jasmine20

Algebra II
A rental cas cost a minimun charge plus a fixed chrger per mile drive. One customer drove 280 miles and paid (0$. Write an equation relating the total cost, C (in dollars), to the miled driven, X.
October 14, 2007 by Luis

calculus
You work for the silver there is a home with a driveway 2 miles long extending to the house from a nearby highway. the nearest connection box is along the highway but 5 miles from the driveway. it costs the company $100 per mile to install cable along the highway and $140 per ...
February 15, 2011 by scott

Algebra
Dan works at a hardware store. The employee discount is determined by the formula d = 0.15 (c − 10 ). Use the inverse of this function to find the cost of the item for which Dan received an $18.00 discount. a. Find the inverse function that models cost as a function of ...
December 6, 2014 by Anonymous

elements of calculus
cost, revenue, and profit are in dollars and x s the number of units cost: if the cost function for a particular good is C(x)= 3x^2 +6x + 600, what is the (a) marginal cost function (b) marginal cost if 30 units are produced? (c) interpretation of your answer in part (b)?
October 11, 2011 by tara

Consumer math
Determine the cost of a taxi trip of 9 2/3 miles if the fare is $1.10 for the first 1/6 mile and $.20 for each additional 1/6 mile (or fraction). a. $11.90 b. $11.20 c. $12.50 d. $12.80 Determine the cost of a taxi trip of 9 miles if the fare is $1.10 for the first 1/6 mile ...
April 22, 2015 by Caleb

Finite Math
A Specialty shop owner used a revenue function and a cost-volume function to analyze his monthly sales. one month he found that with a sales volume of 1465 items he had revenues of $32,962.50 and a total cost of $26,405.50. Another month he had total costs of $17,638 on a ...
March 16, 2013 by Matt

Intermediate Algebra
Environmental scientists often use cost-benefit models to estimate the cost of removing a pollutant from the environment as a function of the percentage of pollutant removed. Suppose a cost benefit function for the cost C (in millions of dollars) of removing x percent of the ...
November 11, 2014 by Anonymous1234

Intermediate Algebra
Environmental scientists often use cost-benefit models to estimate the cost of removing a pollutant from the environment as a function of the percentage of pollutant removed. Suppose a cost benefit function for the cost C (in millions of dollars) of removing x percent of the ...
November 13, 2014 by Anonymous1234

Algebra
A car rental company charges $24 per day plus $0.75 per mile driven. a) Let C = total cost; D = number of days and M = number of miles b) Write the equation for the total cost in terms of C, D and M c) Use the equation to determine the total cost for a customer who rented the ...
December 4, 2012 by Randy

math
Help I can go this far and then lost. In planning for a new item, a manufacturer assumes that the number of items produced x and the cost in dollars C of producing these items are related by a linear equation. Projections are that 100 items will cost $10,000to produce and the ...
May 24, 2007 by Dee

Math
A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write an equation for the xost function (B) The ...
June 18, 2013 by sandra

Math
Please help! 1. A taxi cost $2.25 for the first mile plus .15 for each additional tenth of a mile. For a 5.2 mile trip Eric paid $10 and told the driver to keep the change. How much was the drivers tip? 2. 2 trillion is how much more than seven hundred fifty billion. Write the...
April 1, 2013 by Erin

math
I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and the ...
December 22, 2006 by jasmine20

math
my equation is m 2=c. I want to use my equation to find the cost of a 60-mile trip.
October 17, 2011 by Christina

math word problems
(24 cents) per mile. Toyotas rent for $31 per day and $.19 (19 cents) per mile. Write a cost equation for each rental car. Would the equation be in the form of y = mx + b y = .24x + 25 y = .19x + 31 The second one looks ok to me. All of the information from the first problem ...
August 20, 2007 by Michelle W.

Math
the taxi fare for the first half mile is $2.40 an additional charge at the rate 0.20 for each additional mile how many miles can i ride with $10.00 dollars and a $2.00 tip
January 21, 2014 by Anonymous

Calculus
Given that C(x)=2x^3-21x^2+36x+1000 is a cost function, determine the intervals for which the cost is increasing. Determine any intervals for which the marginal cost is increasing. Marginal cost is when you derive the cost function, correct? So do you do the second derivative ...
December 7, 2013 by Lindsay

accounting
# 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost
July 10, 2007 by lia82

math
A taxi charges a $5 fee plus $3 for each mile. Mrs. Gonzalez paid a total of $41 for a taxi ride. The equation below represents the situation. 3m+5=41 How many miles did Mrs.Gonzalez ride in the Taxi?
April 25, 2011 by olvia

Calculus PLEASE HELP
Given that C(x)=2x^3-21x^2+36x+1000 is a cost function, determine the intervals for which the cost is increasing. Determine any intervals for which the marginal cost is increasing. Marginal cost is when you derive the cost function, correct? So do you do the second derivative ...
December 7, 2013 by Lindsay

English III
Which words are an example of a slant rhyme? A. thou and know B. tide and ride C. mask and mile I say C because mask and mile don't ryme at all to me.
June 10, 2012 by Anonymous

math
A car company charges $35 per day plus 20 cents per mile to rent a car. Write an equation to express the average cost per x mile.
January 24, 2014 by lisa

economics
During the Enlightenment, the City of Calgary had a more-or-less free market in taxi services. Any respectable rm could provide taxi service as long as the drivers and cabs satis ed certain safety standards. Let us suppose that the constant marginal cost per trip of a taxi ...
October 22, 2014 by AAAAAA

math 111
The overhead or fixed cost for the company is 1,000 per week. In addition, the cost of manufacturing each boat costs$200. Find an equation C=f(x) for the total cost per week where x is the number of boats manufactured in a week. b) Graph the total cost function for 0<x<30
July 3, 2013 by tbcc

Calculus
Could someone help me setup an equation for this equation? --------------------------------- A city bus system carries 4000 passengers a day throughout a large city. The cost to ride the bus is $1.50/person. The owner realizes that 100 fewer people would ride the bus for each...
March 7, 2012 by Jake

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5
  7. 6
  8. 7
  9. 8
  10. 9
  11. 10
  12. 11
  13. 12
  14. 13
  15. 14
  16. 15
  17. Next>>

Members