Wednesday

April 16, 2014

April 16, 2014

Number of results: 534

**physics**

If the body "barely floats" in water, that means that the density is the same as that of water, equal to 1 kg/l. The weight, mg = 2N, its mass, m = 2N/g = 0.204 kg Therefore the volume is 0.204 kg / (1 kg/l) = 0.204 l. = 204 cm³
*Friday, June 25, 2010 at 9:57am by MathMate*

**math**

Your data tells us that if x = 4.25, y = 204 sub into the equation 204 = 4.25kk = 204/4.25 = 48 so y = 48x
*Wednesday, November 17, 2010 at 8:14pm by Reiny*

**MATH**

Construct both an ungrouped and a grouped frequency distribution for the data given below: 207 211 204 208 202 203 211 202 205 212 210 212 204 199 204 201 213 200 204 207
*Friday, November 11, 2011 at 1:18pm by Jennifer*

**Only math nerds should read**

If you are estimating to get 2/17, and then using a calculator to divide, why not just divide 204/1700 to get .12 or 12% (Some of us old timers actually had to memorize the 12 times table. I recognized 204 = 120 + 84 120 = 10x12 84 = 7 x 12 so 204 = 17 x 12 then 204/1700 = 204...
*Thursday, February 6, 2014 at 7:54am by Reiny*

**algebra**

then (5x+6)(5x+6) = 204 (5x+6)^2 = 204 5x+6 = ± √204 but x is sureley positive, so x = (√204 - 6)/5 = (2√51 - 6)/5 or appr. 1.6567
*Monday, May 18, 2009 at 10:51pm by Reiny*

**physics**

Da = 204 + Db Da = 22.9t = 204 + 18.6t 22.9t-18.6t = 204 4.3t = 204 t = 47.44 s. To catch up.
*Sunday, September 22, 2013 at 3:28pm by Henry *

**maths**

x^2 = (3+√8)^2 = 9 + 6√8 + 8 = 17 + 6√8 x^4 = (17+6√8)^2 = 289 + 204√8 + 288 = 577 + 204√8 so x^4 + 1/x^4 = (577 + 204√8) + 1/(577 + 204√8) = etc (getting messy, work patiently)
*Wednesday, August 3, 2011 at 11:52am by Reiny*

**Math**

looks good to me. ps since division is not commutative like multiplication, it makes no sense to say you "divided 12 and 204". Better would have been either divided 12 into 204 or divided 204 by 12
*Monday, March 5, 2012 at 4:26pm by Steve*

**Maths**

ribbon left = 204 cm percentage left = 204/420 = .4857 = appr 48.6%
*Thursday, October 4, 2012 at 8:16am by Reiny*

**math**

8' 6" = 102 inches V = 102 * 4 * (1/2) V = 204 cu. in. 204 * 0.25 = _____ weight of iron bar
*Monday, July 16, 2012 at 4:55pm by Ms. Sue*

**Trig**

250 @ N35E = (143.4,204.8) 25 @ E = (25,0) add them to get (168.4,204.8) = 265.1 @ N39.5E
*Sunday, April 21, 2013 at 1:05pm by Steve*

**math**

69 + 75 + 60 = 204 400 * 0.74 = 296 296 - 204 = ?
*Sunday, September 4, 2011 at 12:10pm by Ms. Sue*

**physics**

KE = 0.5m*V^2 = 0.1 J. 2.395*V^2 = 0.1. V^2 = 0.04175. Vo = 0.204 m/s. a = (Vf^2-Vo^2)/2d. a=(0-(0.204)^2) / 8.06=-5.16^10^-3 m/s^2
*Friday, February 24, 2012 at 12:28pm by Henry*

**physics**

Raul pushes a stalled car with a force of 204 N. If the required force decreases at a constant rate from 204 N to 44.0 N for a distance of 16.3 m in 16.0 s, calculate the average power required to move the car. 204-44=160 160*16.3/16 2608/16 answer: 163 W
*Thursday, April 3, 2008 at 5:32pm by Jon*

**physics repost**

Raul pushes a stalled car with a force of 204 N. If the required force decreases at a constant rate from 204 N to 44.0 N for a distance of 16.3 m in 16.0 s, calculate the average power required to move the car. 204-44=160 160*16.3/16 2608/16 answer: 163 W
*Friday, April 4, 2008 at 12:10pm by Jon*

**algebra 1**

1st number ---> x 2nd number -- > x+1 3rd number --> x+2 x+x+1+x+2 = -204 3x = -207 x = -69 largest is -67 or let the 3 numbers be (x-1) , x , (x+1) x-1 + x + x+1 = -204 3x = -204 x = -68 largest number is -68+1 = -67 notice that in my second solution, the equation ...
*Monday, March 17, 2014 at 9:38pm by Reiny*

**Chemistry**

No. I don't get that. I will work in millimoles and convert mols. mL x M NaOH = 3.4 x 60 = 204 millimoles = 0.204 mols. mL x M MgCl2 = 39.0 x 1.50 M = 58.5 mmols = 0.0585 mols. Convert 0.204 mols NaOH to mols Mg(OH)2. That's 0.204 x (1 mol Mg(OH)2/2 mols NaOH) = 0.204 x 1/2 = ...
*Friday, October 5, 2012 at 3:35pm by DrBob222*

**4th grade math**

I think 96 seconds is wrong. There are 60 seconds in 1 minute. Multiply 60x3=180+24=204. Your answer is 204 seconds.
*Tuesday, March 10, 2009 at 10:36pm by Mbaintu*

**Maths**

circumference = diameter * pi thus 204 cm = diameter (x) * 3.14159265358... or about 3.14. use division: 204/ 3.14 = ?
*Tuesday, January 1, 2013 at 10:12am by Knights*

**physics**

a. X = -204 km/h. Y = -46.8 km/h. tanA = Y/X = -46.8/-204 = 0.22941. Ar = 12.9o South of West. The plane should head 12.9o North of West. b. A = 180 + Ar = 180 + 12.9 = 192.9o V = X/cosA = -204/cos192 = 209.3 km/h.
*Thursday, December 13, 2012 at 8:08pm by Henry*

**maths**

I will assume the . is a multiplication sum(1) = 24 Sum(2) = 24 + 60 = 84 sum(3) = 84 + (4)(5)(6) = 204 sum(4) = 204 + (5)(6)(7) = 414 sum(5) = 414 + (6)(7)(8) = 750 .... investigate the sequence: 24 84 204 414 750 .. I took differences, and the 1st, 2nd, and 3rd differences ...
*Wednesday, August 24, 2011 at 12:07pm by Reiny*

**Math**

2bags * 8.5Lbs/bag = 17 Lbs of mints. 17/(1/12) = 17 * 12/1=204 Place setting. 256-204 = 52 Short.
*Wednesday, December 11, 2013 at 6:18pm by Henry *

**math 140**

no. of months in 17 years = 204 monthly interest rate = annual rate/12 = 0.44% So, now just plug in your handy dandy interest formula: 123875 = P*(1.00416666)^204 and solve for P
*Tuesday, November 15, 2011 at 9:02pm by Steve*

**Is there a trick to dividing numbers ending in 0**

the only thing I can think of is to knock the trailing zeros, so you can work with smaller numbers. Then at the end, adjust the decimal point to account for the changes. 204/17 = 12 so, 204/1700 = .12
*Sunday, February 9, 2014 at 10:30am by Steve*

**Basic Math**

Reiny this are my mult. choice that I need to choose from I'm studying for my exam for next week. A) 204 : 13 B) 191 : 13 C) 13 : 204 D) 13 : 191
*Sunday, August 9, 2009 at 8:17pm by George*

**math**

Well you see that answer does not match with one of the multiple choice rather it's and we know that it's not D so I'm assuming it's A then. A) 204 : 13 B) 191 : 13 C) 13 : 204 D) 13 : 191
*Friday, August 7, 2009 at 4:46pm by Garcia*

**Algebra**

C = pi * d C = 3.14 * 13 C = 40.82 inches 40.82 * 5 = 204.1 inches 204.1 / 12 = 17 feet
*Tuesday, January 14, 2014 at 5:46pm by Ms. Sue*

**Physics**

A cable pulls a crate of mass 19.0 kg across the floor in 6.8s. If the total distance traveled is 5.40 m, find the power used by the cable. (19)*(9.8)*(5.4)/(6.8) ) 147.9 W Raul pushes a stalled car with a force of 204 N. If the required force decreases at a constant rate from...
*Thursday, May 14, 2009 at 12:06pm by Damian*

**Math**

by 11 pm, ship1 has gone 17*12 = 204 miles east Also, ship2 has gone 180 miles north the final separation is thus d^2 = 204^2 + 180^2 d = 272.1 miles
*Monday, September 3, 2012 at 1:06pm by Steve*

**Algebra 1**

-.02x + .08(15000-x) = 204.00 x = 9960.00 check: 8% of 5040 = 403.20 2% of 9960 = 199.20 subtract: 204.00
*Monday, July 9, 2012 at 6:58pm by Steve*

**MATH**

0.15x = 36 x = 36/0.15 x = 240 240 - 36 = 204 0.2 * 204 = ?
*Monday, November 16, 2009 at 10:46pm by Ms. Sue*

**trig**

we want θ such that sin θ = -0.204 sine is negative in the 3rd & 4th quadrants, so we will only have one answer between 90° and 270° Arcsin .204 = 11.77° so, we want 180° + 11.77° = 191.77°
*Wednesday, October 5, 2011 at 3:36pm by Steve*

**inorganic chem really**

pH = -log[1.6 x 10^-7] = - [log 10^-7 + log 1.6] = -(-7) - .204 = +7 - .204 = 6.8 note if H+ were exactly 10^-7 it would be neutral It is more, so acid Therefore the pH must be LESS THAN 7
*Friday, June 18, 2010 at 8:41pm by Damon*

**percentage**

420 cm - 216 cm = 204 cm ribbon remaining. % ribbon left = (204/420)*100 = ?
*Saturday, February 11, 2012 at 9:09pm by DrBob222*

**math (correction)**

The 15% = $36, so the original price is much higher than $42. 15%x = $36 x = 36/.15 = $240 240 - 36 = 204 20% of 204 = $40.80
*Friday, March 26, 2010 at 11:17am by PsyDAG*

**Math**

12 * 17 = 204 square feet 1 square foot = 0.111111 square yard 204 * 0.111111 = 22.67 square yards 22.67 * 27.5 = $623.43
*Sunday, October 27, 2013 at 2:42pm by Ms. Sue*

**Algebra**

perimeter = 2(width+length) length = width+5 a = w(w+5) so, given the limits on the area, 204 <= w(w+5) <= 750 if w(w+5) >= 204, w^2 + 5w - 204 >= 0 w>=12 if w(w+5) <= 750 w^2+5w-750 <= 0 w<=25 so, 12 <= w <= 25
*Monday, March 26, 2012 at 10:01pm by Steve*

**Chemistry**

For my first trial KHP was 1.00g and for the second trial it was the same. So to find moles of KHP would I do 204.44g/mol X 1/1g which would be 204.44g/mol?
*Sunday, October 23, 2011 at 3:30pm by Hannah*

**Chemistry**

A quantitative amino acid analysis reveals that bovine serum albumin (BSA) contains 0.58% tryptophan (Mr 204) by weight. A) Calculate the minimum molecular weight of BSA (i.e. assume there is only one Trp residue per protein molecule) B) Gel filtration of BSA gives a molecular...
*Sunday, September 14, 2008 at 3:10pm by chemstudent*

**chem**

How much H2SO4 was spilled(how many moles?) M x L = 6.0 x 0.035 = 0.204 Convert moles H2SO4 to moles NaHCO3. That will be 0.204 x 2 = 0.408. Now convert moles NaHCO3 to grams. g = moles x molar mass.
*Thursday, December 9, 2010 at 5:25pm by DrBob222*

**physics**

A certain elevator cab has a total run of 204 m and a maximum speed is 321 m/min, and it accelerates from rest and then back to rest at 1.21 m/s2. (a) How far does the cab move while accelerating to full speed from rest? (b) How long does it take to make the nonstop 204 m run...
*Tuesday, October 16, 2012 at 7:35am by LIN*

**Chemistry(Please help, thank you!)**

I shall be glad to check your results; however, you provided only the mass of the KHP. I need the volume of the NaOH solution used if you want the molarity of the NaoH. For the 1.00 g KHP, yes, moles KHP = 1.00/204.44 = ? but you did not do that correctly. It is 1.00g KPH x (1...
*Monday, October 24, 2011 at 8:25pm by DrBob222*

**Math**

Remark: 204 = 200 + 4 _______________ 200 - 150 = 50 50 + 4 = 54 204 - 150 = 54
*Thursday, January 23, 2014 at 11:03pm by Bosnian*

**math**

Recall that the circumference of a circle is equal to C = pi*d where d is the diameter. First we get the circumference, then we multiply it by the number of revolutions, which is 20: C = 3.14 * 65 C = 204.1 cm (this is only equal to 1 revolution) Therefore, total distance ...
*Saturday, October 5, 2013 at 5:26pm by Jai*

**Chemistry - Second Try**

Is this the wrong forum for these type of questions or can I improve the way I'm asking. If so, let me know. Thanks :) ------------- A quantitative amino acid analysis reveals that bovine serum albumin (BSA) contains 0.58% tryptophan (Mr 204) by weight. A) Calculate the ...
*Sunday, September 14, 2008 at 7:43pm by chemstudent*

**math**

eastbound ship went for 17 hrs at 12 mph ---> 204 miles northbound ship went for 12 hrs at 15 mph ---> 180 solve right-angled triangle , by finding hypotenuse with legs of 204 and 180
*Friday, July 5, 2013 at 9:37am by Reiny*

**math**

(a) (0.15) x (regular price) = $36 Regular price = 36/0.15 = $240 (b) First sale price = 240 - 36 = $204. Second discount = 0.20 x $204 = _____
*Tuesday, December 8, 2009 at 6:35am by drwls*

**physics **

(a) For BeIII with Z=4, use the Rydberg equation for the energy levels. They will be 4^2 = 16 times more widely separated than for hydrogen. E(m) = 13.58 eV*16/n^2 = 217.3 /m^2 eV For a transition from the ground state (m=1), 204 eV = 217.3/1 - 217.3/m^2 217.3/m^2 = 16.4 m = 4...
*Monday, April 25, 2011 at 9:12am by drwls*

**algebra**

Your equation should read h(t) = -9.8t^2 + 100 when t = 3 h(3) = -9.8(9) + 100 = 11.8 it will be 11.8 m above the ground how long to hit ground ?? when h(t) = 0 0 = -9.8t^2 + 100 9.8t^2 = 100 t^2 = 100/9.8 = 10.204.. t = √10.204.. = appr 3.2 seconds
*Sunday, September 23, 2012 at 10:51pm by Reiny*

**Chemistry**

yes thank you i understand the parts for moles of KHP and NaOH. So the mw of KHP was given to me which was 204.44g/mol so for moles of KHP i did 1/204.44 and got 0.004 and then for NaOH i got 0.004 as well. Then for the concentration of NaOH would i do 0.004/0.0145 and 0.004/0...
*Wednesday, October 26, 2011 at 10:55am by Hannah*

**physics**

V = Vo + at. V(hor) = 8.3 + 8.8*0.5 = 12.7m/s. V(ver) = 9.6 + (-6.1)*0.5 = 6.55m/s. a. V^2 = (12.7)^2 + (6.55)^2 = 204.19, V = sqrt(204.19) = 14.3m/s = Magnitude. b. tanA = Y/X = 6.55 / 12.7 = 0.516, A = 27.3Deg. = Direction. V = 14.3m/s @ 27.3Deg.
*Thursday, February 10, 2011 at 1:03pm by Henry*

**Physics**

F = m a F = charge on electron * E F = 1.6*10^-19 * 1.16*10^4 = 1.856*10^-15 N m = mass of electron a = F/m which is constant a = 1.856 * 10^-15/9.1*10^-34 = .204 * 10^19 m/s^2 V = Vi - a t solve for t, when it stops 0 = 2.35*10^7 - .204 *10^19 t t = 11.52 * 10^-12 seconds I ...
*Sunday, February 16, 2014 at 9:00pm by Damon*

**Algebra**

No first of all the function should say f(t)=151e^0.051t and not f(x)=151e^0.051t replace the t with 4 and you get f(4)=151e^0.051(4) = 151e^.204 = 185 (on your calculator you should have a function called e^x, usually found as the inverse or second function of the "ln" key. ...
*Thursday, October 25, 2007 at 9:40pm by Reiny*

**Chemistry 3A**

This one requires the conversion of a mass of a chemical to moles of a chemical. This can be done using the molecular weight of KHP: MW of KHP = 204.22 g/mol You need to make a correct conversion factor, since you have your mass in grams: 1.106g KHP * 1 mol/204.22g KHP = 0....
*Thursday, December 6, 2012 at 6:02pm by Anonymous*

**physics**

North component of air speed must be 42.7 If angle west of north is T 204 cos T = 42.7 T = cos^-1 (42.7/204) T = 78 degrees west of north or 12 degrees north of west
*Sunday, September 23, 2012 at 6:25pm by Damon*

**Algebra**

Pt = Po(1 + rt), r = 1.7% / 100% = 0.017 = Annual % increase expressed as a decimal. t = 2012 - 2000 = 12yrs. rt = 0.017/yr * 12yrs = 0.204. Pt = 100.35*10^6(1.204), Pt = 120.8214*10^6 = 120,821,400 = population in 2012.
*Tuesday, March 1, 2011 at 12:14pm by Henry*

**trig**

so Ř must be in quadrant II or III , but in II the sine would be positive, so Ř is in III get the "angle in standard position" by using +.204 sin^-1 (.204) = 11.77° so in III, the angle is 180 + 11.77 = 191.77° = 191.8° correct to one decimal check with your calculator: sin ...
*Tuesday, January 8, 2013 at 10:58pm by Reiny*

**Physics**

I gues I'm looking at this the wrong way i do not understand the work you do to get to the answer Question: Find the air velocity of a plane that must have a realtive ground velocity of 250.0 h^-1 km norht if it encounters a wind pushing it toward the northeast at 75 h^-1 km ...
*Friday, September 18, 2009 at 9:18pm by Physics*

**statistics**

a. Mu = np = .89(204) = 181.56 p(r => 49.5) sd = 4.469 z = (49.5-181.56)/4.469 = b mu = .13(204) = 26.52 Sd = 4.803 z = (49.5-26.52)/4.80 = 4.7875
*Thursday, November 14, 2013 at 12:45am by Kuai *

**Math: Help: probability**

Which answer, if any, is correct to: Two cards are drawn without replacement from an ordinary deck of 52 playing cards. What are the odds against drawing a club and a diamond? My options are 13:204; 204:13, 13;191; or 191:13 I had two different people help me and here are the ...
*Sunday, May 16, 2010 at 5:43pm by bart*

**Calculus**

This problem is the most popular lead-in question to "rate of change" questions for almost any Calculus text I have seen Let the ladder be x ft from the wall, and y m up the wall we know x^2 + y^2 = 100 2x(dx/dt) + 2y(dy/dt) = 0 given: dx/dt = 1 ft/s find dy/dt when t = 2 or ...
*Thursday, May 6, 2010 at 9:53pm by Reiny*

**Geometry**

base of a ||gm is base x height base --- x height --- x+5 s(x+5) = 204 x^2 + 5x - 204 = 0 (x-12)(x+17) = 0 x = 12 or a negative base is 12, height is 17
*Wednesday, March 6, 2013 at 8:23pm by Reiny*

**gbgfddfdf**

It is easiest to compare fractions when you have a common denominator. Just go ahead and multiply your denominators together and whichever numerator is bigger is the larger number. 13 x 15 = 195 (numerator) 17 x 15 = 255 (denominator) 12 x 17 = 204 (numerator) 15 x 17 = 255 (...
*Tuesday, February 5, 2008 at 3:14pm by msp*

**counting**

how many squares are in an 8x8 checkerboard? (the answer is not 64 because thats too low.) Thank you for using the Jiskha Homework Help Forum. Unfortunately, you don't state the size of each square. Hopefully the following will answer your question! Continuing in this way we ...
*Sunday, October 22, 2006 at 11:43am by Seth*

**math 30 applied**

A small aircraft leaves Calgary on a heading of E30deg S (30 degrees south of east) travelling 200 km/h. it is affected by a 40 km/h wind blowing toward S60deg W (60 degrees west of south). After one hour the plane’s position relative to Calgary will be? A) 183 km E45deg S B) ...
*Saturday, August 7, 2010 at 5:35pm by jim bean*

**chemistry**

here is what I did (check my work, because something isnt right): 15g C6H6/78.12gC6H6 = .19 mol C6H6 85g C8H18/114.26g C8H18= .74 mol C8H18 X-benzene: .19/.93= .204 X-octane: .74/.93= .796 pBen: .204*95=19.38 pOctane: .796*11=8.756 19.38+ 8.756= 28.136
*Friday, September 14, 2012 at 9:18pm by Wiped Out*

**Chemistry(Please help, thank you!)**

For a chemistry lab the experiment was to carry out an acid-base titration to determine the exact concentration of a sodium hydroxide solution. Two trials were completed and the data collected was: mass of weighing paper, mass of weighing paper + KHP, mass of KHP, initial ...
*Monday, October 24, 2011 at 8:25pm by Hannah*

**Math**

2009 20,480/.98^4 2010 2011 2012 20,480/.98 2013 20,480 20,480/.98^4 = 22,204 domain is 2009 to 2013 as far as we know and the range is 20,480 to 22,204
*Tuesday, March 11, 2014 at 8:53pm by Damon*

**english 1**

http://www.nexuslearning.net/books/holt_elementsoflit-3/Collection%204/new%20directions.htm
*Monday, January 28, 2013 at 1:50pm by Ms. Sue*

**Inorganic chemistry**

Potassium hydrogen phthalate (molar mass = 204.2g/mol) is used to standardize sodium hydroxide. If 26.37 mL of NaOH(aq) is required to titrate 0.7719g KHP to the equivalence point, what is the concentration of the NaOH(aq) (26.37 mL NaOH)(x) = (1 mol KHP/.7719g KHP)(204.2g KHP...
*Tuesday, April 14, 2009 at 11:40am by Steve*

**Physics 204**

Than you for your help
*Monday, January 21, 2008 at 10:57am by Charles*

**AED 204**

thank you
*Thursday, April 1, 2010 at 9:01pm by Tina*

**AED/204**

ok, thank you
*Thursday, October 11, 2012 at 9:58pm by LaTonia*

**History 204**

Thank you
*Sunday, November 3, 2013 at 7:49pm by Anonymous *

**PSSA**

Here are a few questions from an old test. http://www.ocasd.org/webpages/tspuck/files/Student_Grade%204%20Science%20PSSA%20Sampler_v2.pdf
*Saturday, April 21, 2012 at 9:00pm by Ms. Sue*

**maths**

n = 2b n = 5l 2b+3n+4l > 200 2(n/2) + 3n + 4(n/5) > 200 n + 3n + 4n/5 > 200 24n/5 > 200 24n > 1000 n > 41.666 n >= 42 b >= 21 l >= 9 2*21 + 3*42 + 4*9 = 42 + 126 + 36 = 204 So, N >= 204 leaves in total
*Saturday, October 8, 2011 at 12:42am by Steve*

**physics**

http://gmanacheril.com/PHY2048/Text%20Materials/Lesson%204.4%20Conditions%20of%20Equilibrium.pdf Example #2
*Monday, June 24, 2013 at 7:20pm by Elena*

**AED 204**

Thank you both for your help
*Sunday, August 16, 2009 at 6:23pm by Punkie*

**Chemistry**

What does the 'M' in "0.204 M" stand for?
*Tuesday, March 30, 2010 at 6:47pm by Joan*

**AED 204**

You're welcome.
*Thursday, April 1, 2010 at 9:01pm by Ms. Sue*

**AED 204**

Thanks maam!
*Friday, June 25, 2010 at 1:41pm by TY*

**History 204**

You're welcome.
*Sunday, November 3, 2013 at 7:49pm by Ms. Sue*

**HIS 204**

And you think the answer is ... ?
*Saturday, December 21, 2013 at 8:56am by Writeacher*

**HIS 204**

And you think the answer is ... ?
*Saturday, December 21, 2013 at 8:59am by Writeacher*

**physics**

First you need to know what angle from horizontal gives maximum range. With no air friction it is 45 degrees but you need to show that. V = throwing speed u = V cos A Vo = V sin A R = range = u T = V T cos A = 97.8 speed up = Vo - (9.8) t = 0 at top where t = T/2 because half ...
*Wednesday, November 25, 2009 at 6:10pm by Damon*

**204**

I say do whatever is necessary or can be done.... I really do not know
*Wednesday, December 10, 2008 at 8:51pm by troyer0269*

**AED 204**

What is your question on this topic?
*Thursday, June 25, 2009 at 12:25pm by GuruBlue*

**algbrea**

he wieghed 204 pounds?
*Friday, October 16, 2009 at 5:28pm by cody*

**College chemistry**

0.204 gm
*Saturday, January 23, 2010 at 12:31pm by Anonymous*

**AED 204**

Thanks, I just did the best I could!
*Thursday, January 6, 2011 at 11:28am by Shelly*

**Physics**

10 N*0.2 = M g M = 2 N/9.8 m/s^2 = 0.204 kg
*Sunday, August 7, 2011 at 12:37am by drwls*

**math**

204 - 81 = ?
*Sunday, October 2, 2011 at 2:38pm by Ms. Sue*

**aed 204**

What is your question?
*Monday, October 15, 2012 at 11:55am by Ms. Sue*

**Chemistry please help**

Elemental mercury was first discovered when a mercury oxide was decomposed with heat, forming mercury metal and oxygen gas. When a 0.204-g sample of the mercury oxide is heated, 0.189 g of mercury metal remains. a)what is mole ratio of mercury to oxygen in the sample? would it...
*Wednesday, February 15, 2012 at 2:50pm by Adam*

**maths**

f(208)=208/207+208/207×206/205+208/207×206/205×204/203+… =208 This can be obtained by induction: Let f(n) be the function such that: f(n)=n/(n-1) + n/(n-1)*(n-2)/(n-3) + … n/(n-1)*(n-2)/(n-3)…(2/1) where n is even. Then f(2)=2/1=2 f(4)=4/3+(4/3)*(2/1)=4/3+8/3=4 f(6)=6/5+(6/5...
*Wednesday, June 5, 2013 at 4:38am by MathMate*

**204**

Or maybe it's Brave New World!
*Wednesday, December 10, 2008 at 8:51pm by Ms. Sue*

**AED 204**

Is this what is meant by speaking in tounges?
*Thursday, June 25, 2009 at 12:25pm by bobpursley*

**AED 204**

You're very welcome, TY.
*Friday, June 25, 2010 at 1:41pm by Ms. Sue*

**business matha**

35,204/52
*Saturday, October 30, 2010 at 11:45pm by Jen*

**Math correction**

2.204 pounds/kg
*Sunday, April 24, 2011 at 5:22pm by Damon*

Pages: **1** | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Next>>