Post a New Question

Posts by mythreyee

Total # Posts: 167

4th grade math
1) If a number has 2 and 6 as factors, then it has 12 as a factor 2) if a number has 12 as a factor, then both 2 and 6 are factors. The first statement is false. The second statement is true. Explain why, using words

8th grade math
The diameter of the sun is approximately 1.4x10 to the power 9 km and the diameter of earth is approximately 1.28 x10 to the 4th power km. About how many times earths diameter is the suns diameter. Write in scientific notation.

4th grade math
A poster is 3 inches long. its 4 times as wide as it is long. a. draw a diagram of the poster and label its diagram b. find the perimeter and area of the poster

4th grade math
solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 1861, the newpaper headlines stated there were about 30,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest thousand, what is the largest number and smallest number of ...

4th grade math
solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 2005, the newpaper headlines stated there were about 400,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest ten thousand, what is the largest number and smallest ...

4th grade math
solve the following problems using pictures, number or words. At president's inaguration in 2013, the newpaper headlines stated there were about 800,000 people in attendance. If the newpaper rounded to the nearest hundred thousand, what is the largest number and smallest ...

7th grade math
1 5/6 divided by 5 2/5

7th grade math
parmesan cheese was on sale for $13.60 per pound. wesley bought a piece of the parmesan cheese that weighed 1 1/8 punds. how much did he pay

7th grade math
Gerald found a $24.99 backpack that he’d like to purchase from the sporting goods store. The current promotion involves scratching a card to reveal a discount that can be 5% off, 15% off or 25% off. Each of the three discount options is equally likely. After the discount ...

7th grade math
When paying for the her back-to-school clothing purchase, Kristal learned that it was the final day of her state’s tax-free holiday. Kristal decided to purchase a pair of earrings using the $15 she would have paid in taxes on her original purchase. If the tax rate is 6.25...

7th grade math
Eugene is purchasing clothing to make different outfits. Each outfit consists of a top, a bottom and a pair of shoes. Eugene found 2 pairs of shoes and 4 bottoms he would like to purchase. What is the minimum number of tops Eugene needs to purchase to make at least 35 ...

3rd grade math
Angies grandma lives in cleveland, ohio,and is going to drive to minneapolis, minnesota to vist Angie and her family. The two cities are 752 travel miles apart, and it takes 12 hours to drive that far. a) Angies grandma wants to do the drive in two days. If she drives the same...

5th grade math
16 times 1=16 what property is this 1 times 18 =18 what property is this

5th grade math
What is he price of a hamburger and cheeseburger at this restaurant h+3c=$9.00 2h+c=$5.50

5th grade math
51 is 4 times the number of books, less 13

5th grade math
51 is 4 times of book is less 13

5th grade math
The sum of 6 and the product of 7 and a number is 75

5th grade math
how can you use compatible number to estimate 14675 divided by 7 so that the estimate is greater that the actual quotient? how can you use compatible numbers so the estimate is less that the actual quotient.

5th grade math
Find the value of 'n' to make each statement true. 1. 22 times n is between 80 and 85

5th grade math
Find the value of 'n' to make each statment true. 1.22 x n is between 80 and 85

5th grade math
solve 1. 8/11 divided by 4 2. 3/8 divided by 3/10 3. 6 divided by 3/4 4. 1/6 divided by 5/6 5. 2 3/4 divided by 11 6. 3 1/2 divivded by 7/8 7. 1 7/8 divided by 1 1/2 8. 5 divided by 4 1/3

2nd grade math
Can all 4 sided figures be made from triangle? why?

2nd grade math
take a shape with 4 sides. draw a line between two vertices that do not share a side. how many shapes does that make? how many sides do they have

2nd grade math
A number has more ones than tens. the value of the tens digit is 50. the ones digit in the number is less than 7. what are the possible numbers

5th grade math
the park family is staying at a hotel near an amusement park for 3 nights. the hotel costs $129 per night. how much will their 3-night stay in the hotel cost.

5th grade math
vidal bought 2 pizzas and cut each into 8 slices. he and his friends ate 10 slices. write an expression to match the words.

5th grade math
Joan has a cafe. Each day she bakes 24 muffins. she gives away 3 and sell the rest. Each day, she also bakes 36 bagels. she gives away 4 and sells the rest. write an expression to represent the total number of muffins and bagels joan sells in 5 days.

5th grade math
A small company packs 12 jars of jlly into each of 110 boxes to bring to the farmers market. how many jars of jelly does the company pack in all

5th grade math
What is the value of n 9*27+2*31-28=n

5th grade math
what is the best estimate for the product of 289 and 7

4th grade math
For a survey, 20 students in one class were asked to name their favorite sport. the tally chart shows the result. Basket ball - 6 soccer-7 hockey - 5 volleyball - 2 suppose all 100 students in the grade were asked to name their favorite sport. how many students would you ...

4th grade math
find the median: 116,119,121,122,124,128

4th grade math
sam has 7 17/20 dollars. write 7 17/20 dollars in decimals

4th grade math
Bart rates to and from San Francisco international Airport from the Embarcadero hotel - $5.15 from Daly city - $4.50 from oakland airport - $5.80 from San leandro - $6.05 from richmond - $6.15 The price of BART tickets is based on the distance traveled. how much would a ...

4th grade math
unleaded regular - $1.89 per gallon unleaded premium - $1.94 pr gallon diesel - $2.10 per gallon Micah nows that their flower shop's delivery van uses 50 gallon of diesel a week. she estimates to the nearest dollor that they spend $600.00 on diesel each month. what has she...

4th grade math
What is 1. 2/3 + 3/6 = 2. 3 1/10 + 17/5 = 3. 3 2/6 - 1 5/6 =

4th grade math
Suppose 8 kids are running a mile. 3/4 of the kids ran the mile in less than 10 minutes. How many kids finished the mile in less than 10 minutes.

4th grade math
kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether? write your answer as an improper fraction and as a mixed number.

4th grade math
In the school walkathon, Bev walked 2 1/5 miles, Dennis walked 3 2/10 miles, and Natalie walked 2 3/5 miles. what was the total distance they walked. write your answer as a whole number and as an improper fraction.

4th grade math
han ate 3 apples out of a bag of 6 apples. lester ate 2 apples out of a bag of 5 apples. use equivalent fractions to decide if han or lester ate a larger part of the total apples from each bag. explain your answer

4th grade math
Billy shaded 6/8 of a circle. mary shaded 15/16 of congruent circle. who shaded more. how do you know

4th garde math
J.T. shaded 3/5 of a rectangle. Mary shaded 4/12 of a congruent rectangle. who shaded more. how do you know

4th grade math
Grace also bought 2 lengths of ribbon to trim a picture frame. one length was 18 inches. the sum of both lengths was 4 feet. what ws the length of the second piece of the ribbon

4th grade math
Grace wants to put a wallpaper border around the top of the room. Each roll of the wallpaper border is 120 inches long. how many roll will she need.

4th grade math
Mrs. Franks bought 6 large jugs of milk. A large jug holds 4 liters of milk. A serving size size is 250 mL. if each of the 4 people in Mrs. Franks family has 2 serving of milk a day, will 6 jugs be enough milk for one week?

4th grade math
A serving of juice is 250 mL. How many servings are in a dozen liters of juice?

4th grade math
A granola bar weighs 30 g. 100 granola bars are in a shipping carton. how many kilograms do a dozen shipping cartons weigh?

4th grademath
A serving of green beans is 125 g. The cafetreia has 10 5 kg cans of green beans. does the cafeteria have enough green beans to server 350 studens?

4th grade math
A serving of chicken noodle soup is 120 milliliters. how many liters of soup will the cafeteria need to serve 350 students

4th grade math
A box of hot cocoa packets has 30 grams of hot cocoa mix. how many boxes of mix can be made from 6 kilograms of hot cocoa mix

4th grade math
When the sale ended, there were 10 hardcover books, 26 paperback books and 6 CDs that didn't sell. The students decided to donate them to 3 area children hospital. If the items were divided equally, how many books and CDs will each hospital receive?

4th grade math
Marcia collected a number of used DVDs for the sale. There were 12 action movies, 7 comedies, and 8 animated films. she decided to put them on sale at 3 for $5. how many groups of 3 DVDs went on sale? How much money did they bring in?

4th grade math
there were 106 paperbacks books on sale. Benita came up with a good way to sell them. she placed 10 books each in bags and sold each bag for $2. How many bags of books did she make and how many books were left over?

4th grade math
Bobby read 20 pages of a book one week. he read 3 times as many pages the following week. how many pages did be read in the 2 weeks

4th grade math
it takes jupiter 12 years to orbit the sun. how many days does it take jupiter to orbit the sun?. add 3 days for leap years

4th grade math
In a functional table, the input (a) is 10 and the output is 30. what are two possible rules? output = ____________________ output = ______________________

4th grade math
solve the equation. check the solution 1. a divided by 7= 20 2. d divided by 2=8 3. c divided by 3=15

4th grade math
laura is 2 inches taller than rebecca. maxine is 4 inches taller than rebecca. the total height for the three girls is 150 inches. how tall is rebecca

4th grade math
5 less than three times the number of chipmunks

4th grade math
Analee earjs $45 for every 5 hours of work. how much money can she earn for H hours of work

4th grade math
Emma seems M movies in 3 weeks. what is an expressions for the number of movies emma sees in 12 weeks.

4th grade math
max has 5 more than twice as many cookies as chris. write an expression that shows the number of cookies max has if chris has C cookies.

4th grade math
Joshua has 3 quarters. alex has 10 more than 2 times as many quarters as joshua. write an expression for how many quarters alex has?

4th grade math
If A is 5 less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.

4th grade math
If A is less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.

4th grade math
Write the square numbers between 1 and 40. describe the patterns the square numbers make on the multiplication table

english
i need some good sentence for the sociology. can somebody help

4th grade math
Brad took the photos at his aunt's wedding. he took 22 picture before the wedding. half as many many pictures during the wedding and twice as many pictures after wedding. how many wedding pictures did brad take in all?

4th grade math
Vic puts his photos in albums. He has 1 album of 25 pages. There are 4 photos on each page. He also has a 20 pages album with 3 photos on each page. how many photos doe he have in the two albums

4th grade math
brendan has 75 stamps in his collection. he puts 8 stamps on each page in his album. how many more stamps does he need to fill 10 pages with no stamps left over

4th grade math
kareem put 5 carrot sticks on each of 8 plates. he had 4 carrot sticks left over. how many carrot sticks does he have

4th grade math
Endangered species Group number clams 62 birds 14 more than clams mammals 9 fewer than birds fish 70 insects half as many as fish reptiles 21 fewer than insects snails 10 more than reptiles Write an inequality to compare the number of endangered birds and clams

4th grade math
the tallest mountain in california is Mt. whitney. it is 14,491 feet tall. what is the height of mt. whitney rounded to the nearest hundred. the nearest thousand

4th grade math
David asked the park ranger how old she was. she said when you round my age to the nearest 10, its 30. what is the youngest age the ranger can be? what is the oldest?

4th grade math
round to the value of the underlined digit. 1. 6,820 8 is underlined 2. 714,396,283 6 is underlined 3. 85,026,288 2 is underlined after 0.

math
A media company divides 1 million copies of a new music CD into 100 equal groups before shipping the CDs to 100 stores. how many CDs is the company shipping to each store?

math
how many hundreds are there in 1 million

math
how many ones are there in 1 million

3rd grade math\
A hlaf dozen hair clip cost 43.90. maria wants to buy 4 hair clips. how much will she pay for them?

3rd grade math
a package of 4 button costs $1.30. how much will 4 package cost?

3rd grade mah
mrs. rothenberg bought a bag of 6 pears for $5.40. what was the unit price per pear?

3rd grade math
A hlaf dozen hair clip cost 43.90. maria wants to buy 4 hair clips. how much will she pay for them?

3rd grade math
evan drove into the country for a long weekend. he planned to drive 118 miles on each of 4 days, however his car broke down and he was only able to drive 43 miles on the first day. how many miles per day must he drive to reach his destination.

3rd grade math
Benny is using base ten blocks to model 57 divided by 3. he divided the tens in to equal groups. he converted the remaining 10's in to 20 ones. then he divided 20 by 3, and put the ones into equal groups of 6, with 2 leftover. what did he forget to do?

3rd grade math
which fraction is less than 2/5 A. 2/3 B. 3/5 C. 3/4

3rd grade math
which fraction is grater than 1/3 A. 1/2 B. 1/4 C. 1/5 D. 1/6

3rd grade math
there are 6 teams in the youth basketball league. during the season, each team plays 15 games.how many total quarters of basketball are played in all of the teams games during the season. each game made up of 4 quarters.

3rd grage math
there are 6 teams in the youth basketball league. during the season, each team plays 15 games.how many total quarters of basketball are played in all of the teams games during the season.

3rd grade math
yolanda plays basketball in a youth league. each game is made up of 4 quarters, and each quarter is 8 minutes long. if yolanda plays every quarter during 7 games, how many minutes does she play in all.

3rd grade
Jan's parents gave her $12. each week after that they give her $5. how much money withh jan have at the end of four weeks? A. $20 B. $32 c. $28 D. 436

3rd grade
you have 3 dimes. you need a quarter to use a public telephone. what can you do?

3rd grade math
one 10 is regrouped as 10 ones in each number. work backwards. write the number with 10 ones grouped as 1 ten again. 1.tens ones 5 15

3rd grade math
A 16 wheler truck has 16 tires. The cab of a 16 wheeler has 6 tires. how many tires are on 11 truck cabs?

3rd grade math
write greater than, lesser than, or equal: 25 cents --------------- 3/10 of a dollar.

3rd grade math
enzo and eric are a sharing a pie. if enzo eats 1/3 of the pie and eric eats 1/5 of the pie, is there more than 1/2 of the pie remaining.

3rd grade math
use a table and play money to solve the problems. item prices: postcard($1.13), keychain($3.87), park ranger patch($5.33) and stuffed animal($8.79). Jamie spent $5.00 on postcard and key chain, Darla sepent $9.20 on park ranger patch and key chain and Abraham had $5.10. Who (...

3rd grade math
in a survey, 8 out 10 students said they would like more time for recess. out of 100 teachers, 78 said they would not like to add more time for recess. write these figures as decimals and compare them

3rd grade math
on one test, chi answered 76 out of 100 questions correctly. on another test, he answered test, he answered 7 out of 10 questions correctly. write these scores as decimals and compare them.

3rd grade math
kira's winter break lasted 10 days. it snowed on 6 of those days. write a fraction and an equivalent fraction to show what part of all the days it snowed.

3rd grade math
erins summer vacation lasted 100 days. she kept track of the number of rainy days. it rained on 30 days. write a fraction and an equivalent fraction to show what part of all the days it rained.

  1. Pages:
  2. 1
  3. 2
  4. Next>>

Post a New Question