# Posts by joe

Total # Posts: 2,598

**Maths**

A monument is to be constructed in the form of a pyramid with base ABC in which AB = AC = 15M and BC = 20m. The vertex,v is 12m vertically above A Calculate the area of triangle VAB Calculate the area of triangle VBC Special bricks for the outer faces are required and 14 ...

*March 21, 2017*

**Maths**

An item of jewellery consists of two identical pyramids, PABCD and QABCD, joined at their common rectangular base. AB = 8mm, BC = 12mm and PQ = 30mm. The line pq passes through the centre of the rectangle ABCD. Calculate the area of triangle ABP Calculate the area of triangle ...

*March 21, 2017*

**math**

solve for x 4x+5=8+x

*March 8, 2017*

**chemistry**

3.05 g hydrated copper sulfate produces 1.94 g of anhydrous salt.Assuming complete removal of all water of crystallisation,determine tha formula of hydrated copper sulfate.

*March 2, 2017*

**Physics**

I have this very confusing two part question that i am having trouble understanding. For the first question i first created a free body diagram to show the forces acting on both the boxes. However i am unsure of what to do after this since i don't understand how to use ...

*February 7, 2017*

**Math**

8 bags

*February 7, 2017*

**Math**

A restaurant uses 80 pounds of potatoes per week. The restaurant owner buys the potatoes in 10-pound bags from a local farmer. How many bags will the owner need to buy this week?

*February 7, 2017*

**math**

Hi can someone help me i am takeing a test i am in connexus adamaey i need help on my test

*February 7, 2017*

**enviromental chemistry**

If 10 ppm of nitrogen dioxide is present 1000 L of air at a pressure of 1 atm and temperature of 27 °C, what is the amount of ammonia necessary to react?

*February 4, 2017*

**Math**

Martin has 12 times as many baseball cards as Josie. Josie has 29 more cards than Kal. How many baseball cards does Martin have?

*January 31, 2017*

**Physics**

Im doing an egg car crash project, is there any tips and tricks to protect your egg in a made car?

*January 27, 2017*

**Physics**

Two movers are attempting to push a 300kg piece of furniture across the floor. One man pulls horizontally with a force of 45N while the other pulls with 80N at a 25 degree angle. If the crate slides with an acceleration of 9.15m/s^2, what is the frictional force between the ...

*January 27, 2017*

**Math**

A shipping box shaped like a rectangular prism has a height of 6ft and a volume of 96ft3, what is the length and width of the base for the box? Show the description whit a grid.

*January 23, 2017*

**Math**

if tina deposits $500 into a bank account that earns 4.5% interest compounded continuously, how long will it take for her account to have $2500 in it

*January 19, 2017*

**Physics**

A bullet of mass m travelling at speed vo in the direction shohwn above strikes a block of mass M and embeds itself in it. The block is sitting on the edge of a frictionless table of height H and is knocked off of the table by the collision. a) What is the speed vb of the ...

*January 9, 2017*

**math**

If i buy an annual coupon bond with a coupon rate of 7% for $875.00. the bond will mature in 10 years to maturity. What rate of return do you expect to earn ?

*January 7, 2017*

**math**

The measurements in the list below have a characteristic in common. 6x5 2 miles 6x5 72,000 inches 6x5 3,000 feet Which statement describes the common characteristic? A Each measurement is greater than 4,000 yards. B Each measurement is equivalent 1,760 yards. C Each ...

*January 6, 2017*

**Mathmatics**

Prove algebraically that the difference between the square of any two consecutive integers is equal to the sum of these two integers. First number = n Second number = n+1 Square the second number: (?????)^2 Difference between the squares: ????? Sum of the consecutive integers...

*January 3, 2017*

**Mathmatics**

Show that the equation 3x^2 - x^3 + 3 = 0 can be rearranged to give: x = 3 + 3 ---- x^2 x^3 = Divide by ? = x = 3 + 3 ---- x^2 Using Xn+1 = 3 + 3 with x0 = 3.2 ---- x^2n find the values of x1 x2 and x3? What to the values of x1 x2 and x3 represent? The represent estimates of a...

*January 3, 2017*

**Algebra**

If I were to make an equation so that the left side were reciprocal function and the right side were an absolute value function then the equation would be guaranteed to have at least one solution. Why?

*January 2, 2017*

**Algebra**

Ok thanks

*January 2, 2017*

**Algebra**

Create an equation where the left side is a cubic function and the right side is a cube root function. Make it so that the equation has exactly one solution.

*January 2, 2017*

**Algebra**

Create an equation where the left side is a linear function and the right side is a square root function. Make it so that the equation has exactly two solutions.

*January 2, 2017*

**Algebra**

Two graph never intersect. As such, the equation has no solutions. Create an equation where the left side is a linear function and the right side is a square root function. Make it so that the equation has exactly one solution.

*January 2, 2017*

**algebra**

what is the solution of the system? Use substitution. 3x-y=-9 4x -y=-4 my answer is (-5,-6) can you please help

*December 24, 2016*

**algebra**

(4t)^-2 t^0/t^6 v^-8 = [(4t)^-2][t^0/t^6][v^-8] = [(1/16)(t^-2)][(v^-8)/t^6] = (1/16)(t^-8)(v^-8) = Since t^0 = 1 AND Assuming that the But...Your notation is unclear. You may also write: (4t)^-2 t^0/t^6 v^-8 = [(4t)^-2](t^0)/(t^6 v^-8) = [(1/16)(t^-2)][(v^+8)/t^6] = (1/16)(t...

*December 21, 2016*

**math**

2+3 = 5 5+5 = 10 10+7 = 17 3, 5, 7 are the first three prime numbers after [1 and] 2. Let p1 = 3, p2=5, p3=7, etc. It is logical to assume that the next terms in the sequence are 17+11 = 28 28+13 = 41 etc. so that we have 2+p1 = t1 (first term in sequence) t1+p2 = t2 t2+p3 = ...

*December 21, 2016*

**Math**

y = -2x + b, b not equal to 4

*December 20, 2016*

**english**

I need a Christmas word with all these letters in it RODDNE

*December 19, 2016*

**Math**

x - .33x - .50x =3.21 x = 3.21/1.83 x = pocket money

*December 19, 2016*

**Fractions**

(3 1/2 mi)×(3/4 cups)/(1/2 mi) = 7/2 × 3/4 × 2/1 = 21/4 cups

*December 18, 2016*

**Calculus Help 3 Questions**

Differentiate the given equation to obtain: 2xdx+cos(xy)(xdy + ydx)+6ydy = 0 2xdx+cos(xy)ydx = -cos(xy)xdy-6ydy dy = (2xdx+cos(xy)ydx)/(-cos(xy)x-6y) At (x,y) = (1,1), and dx =0.01 we find: dy = [2×(0.01)+0.01×cos(1)]/[-cos(1) - 6] cos(1) = 0.54 so that dy = .025/-...

*December 18, 2016*

**Calculus Help 3 Questions**

Prob. 5: Let base measure b×b Let height = h Vol = h × b^2 = 245 cm^3 Material = 2×b^2 + 4×bh b = sqrt(245/h) Material = 2×(245/h)+4×sqrt(245h) SOLVE: d(Material)/dh = 0 to find h.

*December 18, 2016*

**Calculus Help 3 Questions**

EITHER: s' = ds/dt s' = 8t + 4 = speed in ft/sec At t = 0, speed = 4 ft/sec At time t =10, speed = 84 ft/sec Avg Speed = 0.5(84 + 4) = 44 ft/sec OR: At time t = 0, s = 0 ft At time t = 10, s = 440 ft Avg. Speed = 440 ft/10 sec = 44 ft/sec

*December 18, 2016*

**Calculus**

Use the form: f'(x^n) = nx^(n-1)

*December 18, 2016*

**Physical science**

1.5m/2 = .75m

*December 18, 2016*

**Calc**

What is the question?

*December 18, 2016*

**Geometry**

Ext.Ang.Bases = 150 Int.Ang.Bases = 180-150 = 30 each For whole triangle: 30+30+x = 180 Int.Ang.Vrtx. = x = 120 Ext.Ang.Vrtx. = 150 Int.Ang.Vrtx. = 180 - 150 = 30 Int.Ang.Bases = 180 - 30 = 150 Base angles are 0.5×150 = 75 each

*December 18, 2016*

**Bayes' Theorem**

Please ignore my entry: there is an error in the above calc. that I offered.

*December 18, 2016*

**Bayes' Theorem**

Here is my solution: Given probabilities: P(A) = 1/200 = 0.005 P(B) = 199/200 = 0.995 P(B|A) = 0.9 P(B|~A) = 0.1 Infer: P(~B|A) = 0.1 P(~B|~A) = 0.9 Then: a.) Find P(A|B) P(A|B) = P(A)P(B|A) = 0.005×0.9 = 0.0045 rounds ...

*December 18, 2016*

**math**

FV = PMT ([1+I]^N - 1)/I FV = future value I = interest N = number of periods PART A: Set FV = $550,000 Set I = 0.048/4 = 0.012 Set N = 35yr×4qtr/yr = 140 qtr PMT = 550,000×I/([1+I]^N - 1) PMT = 550,000×0.012/([1.012]^140-1) = $1,530.55 PART B: $1,530.55 &...

*December 18, 2016*

**math**

I agree, unless you also use m = i^2 where i = sqrt(-1) There is no possible solution for m =+1.

*December 18, 2016*

**Physics**

Hint: Stress in steel = 40N/1mm^2 Stress in aluminum = 40N/3mm^2 Speed of sound = (stress/density)^1/2 Wavelength × Frequency = Speed Minimum frequency corresponds to a half wavelength in one of the two wires. Find out which wire and use the corresponding frequency.

*December 18, 2016*

**Math**

Check your sign error: 21 = x(2x-1)

*December 18, 2016*

**Algebra II Honors**

1,000 = (25 + x)(10 + x)

*December 18, 2016*

**math**

Hint: Starting equation: x^2 + (y - 5)^2 = [3/4(y - 8)]^2

*December 18, 2016*

**Savings**

What instrument are you using: annuity, bonds, savings account? Different instruments earn in different ways.

*December 17, 2016*

**Stats: Counting Techniques Fundamental Theorems A**

12!/(3!×9!) + 10!/(3!×7!)

*December 17, 2016*

**algebra**

Same caveat as previously: Vertical = +2 Horizontal = +4

*December 17, 2016*

**cal**

Int(x^3 + x)dx = (x^4)/4 + (x^2)/2 + c With x = 0, Int = 1 therefore c = 1 The complete antiderivative is: (x^4)/4 + (x^2)/2 + 1 QED

*December 17, 2016*

**algebra**

Change that: The horizontal displacement is -5. The qty (X + 5) is the independent variable. X + 5 = 0 when x = -5, hence the "origin" is displaced to the left. In your other problem, the qty (x -4) is the indep. var. x - 4 = 0 when x = +4. If correct, these problems...

*December 17, 2016*

**algebra**

If I am correct, the vertical displacement is 3 and the horizontal displacement is 5. Please double check this answer.

*December 17, 2016*

**algebra**

(3x-2(2x-3)) = 3x-4x-6 = -x+6 Error is in first step: misapplication of distributive function.

*December 17, 2016*

**Algebra 1 Please help**

PART A: f(n) = 8 × (1.05)^n At n = 0 days, the plant was 8 cm high, according to this rule. (Note: 1.05^0 = 1) The difference in growth is: 11.26cm - 8cm = 3.26cm The time taken for this extra growth is found from: 3.26 = 8×(1.05)^n ln(3.26) = ln(8) + n ln(1.05) 1....

*December 17, 2016*

**Calculus!! HELP!!**

Prob. 1. Not sure... Prob. 2. The slope of the curve is df/dx = 3x^2. At (x,y) = (2,4), df/dx = 12. The normal line must have slope -1/12, which suggestscanswer b. Prob. 3. Area/Radius = meter^2/meter = meter (Or cm, whatever units your book specifies).

*December 17, 2016*

**Physics**

Static friction exists between whatever is rolling and the surface that it is rolling on. Consider a passive tire on the road. The tire would not rotate at all if the friction were zero at the point of contact; it would merely slip along, as when you try to brake on ice. The ...

*December 17, 2016*

**English**

Water's Wells's Julius's

*December 17, 2016*

**Math**

Ten cuts produce eleven pieces. The two end pieces will only be affected on one end while the interior pieces will be affected on both ends. Without the effect of the blade, the pieces would all be: 16/11 ft = 1.455 ft. The two end pieces will be reduced by half of the blade ...

*December 17, 2016*

**Geometry**

Only possible if BC is a perpendicular bisector of AD. But this is not given as part of your problem statement.

*December 17, 2016*

**Physics**

Let s = rate of rotation Let r = radius of earth = 6,400km Then solving (s^2) r = g will give the desired rate, from which length of day is inferred. People would not be thrown off. They would simply move eastward in a straight line while the curved surface of earth fell away ...

*December 17, 2016*

**Finite Math**

A=infected ~A=not infected (+)=positive diagnosis (-)= negative diagnosis We seek P(~A|(-)) We are given: P(A) = 1/500 = 0.002 P((+)|A) = 0.9 P((+)|~A) = 0.1 We infer P(~A) = 1 - P(A) = 499/500 = 0.998 and that P((-)|~A) = 1 - P((+)|~A) = 0.9 We now find that: P(~A|(-)) = P(~A...

*December 17, 2016*

**MATH**

Let x = cost truck Let y = cost motorcycle Then (1/3)x - y = 200 And x + 3y = 35,400 Solving simultaneously: x = $18,000 Y = $5,800

*December 17, 2016*

**precalculus**

For n odd, the sign of the y-ters differ: (+) for the first expansion, (-) for the second. (For n even, the signs are the same.)

*December 17, 2016*

**Math**

Future value = Principle × e^(interest rate × time) = 16,000 = 8,000e^(0.07t) 2 = e^(0.07t) ln (2) = 0.07t 0.693 = 0.07t t = 0.693/0.07 = 9.90 years which rounds to 10 years. QED

*December 17, 2016*

**Math**

How long is the drawn line in inches? If the length of the line in inches is s, and x is the corresponding distance in miles, then: 1/50 = s/x.

*December 17, 2016*

**math**

Oops, my diagram didn't transmit as I had hoped...sorry. Joe

*December 17, 2016*

**math**

B is at (-3,4). Let the "?" represent the origin on the diagrwm below. B | |y=4 | x=3 |_ _ _?_ _ _ X = -3 | |y = -4 | | A

*December 17, 2016*

**Engineering Mathematics-I**

The given curves are: y=2x^2 and y=2x^(1/2) The desired area lies between x=0 and x=1 The differential area is: [2x^(1/2) - 2x^2]dx The integral has limits: x = 0, x = 1. The result of integration is: Area = 2/3. QED

*December 17, 2016*

**Algebra**

Let n = number of rocks in bag. The clues suggest: n + 100,000,000 = 36 + 10,000n - 5n. Solving for n gives: n = 10,006 rocks. Those rocks must be pretty small, or the bag pretty big!

*December 17, 2016*

**Algebra 1- Urgent**

PART A: 1. The curve of cost vs time is concave down. 2. This suggests a power curve of the form: a(time)^n = rent, where a and n are to be determined. 3. Write: at^n = r 4. Take nstural logarthm of both sides: ln(a) ÷ n[ln(t)] = ln(r) 5. Use given data: r = 225 when t...

*December 17, 2016*

**Maths**

Please check problem statement and repost.

*December 17, 2016*

**Sets**

Sets A and B have 13 elements in common. The total of their union is 107. But this 107 only accounts once for the 13 elements in common. Thus, the two sets actually possess a total of 107 + 13 = 120 elements between them. Finally, 120 - 69 = 51. The number of elements in set B...

*December 16, 2016*

**Maths fractions**

(41/2)x = 111/4 Write: x = (2/41)×(111/4) = 111/82 Proof: Given: (41/2)x = 111/4 Multiply both sides by 2/41: (2/41)×(41/2)x = (2/41)(111/4) Note: (2/41)×(41/2) = 1 Note: (2/41)×(111/4) = 111/(41×2) Therefore: 1×x = x = 111/(41×2) x = ...

*December 16, 2016*

**math**

(4b^6)/9 = [(2b^3)/3]^2

*December 16, 2016*

**physical science**

99gm/22cm^3 = 99/22 gm/cm^3 = 4.5 gm/cm^3 (Don't forget the units!) Density is mass divided by volume.

*December 16, 2016*

**math**

v cannot equal 4 when t = 1. When t = 1: v = t^2 - 2t + 1 = 1 - 2 + 1 = 0. Please check the problem statement.

*December 16, 2016*

**Math**

It is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distributed, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. My cereal box has 147 raisins. What is the z-score for this box of cereal?

*December 15, 2016*

**Math**

In a study of 800 men,diastolic blood pressure was found to be approximately normally distributed, with a mean of 84 millimeters (mm) of mercury and standard deviation of 10 millimeters. Use the 68-95-99.7% rule to determine what percentage of the test group had a diastolic ...

*December 15, 2016*

**Chemistry**

How much Zn is mixed with 2HCl = ZnCl + H2 ?

*December 13, 2016*

**algebra**

Solve the problem. The pressure of a gas varies jointly as the amount of the gas (measured in moles) and the temperature and inversely as the volume of the gas. If the pressure is 1170 (kiloPascals) when the number of moles is 6, the temperature is 260 kelvin , and the volume...

*December 8, 2016*

**Algebra II**

Area rectangle = x (x + 4) = x^2 + 4x Perimeter of rectangle = 2 (x + x + 4)= 4x + 8 Perimeter of square = perimeter of rectangle = 4x + 8 Therefore length of square side = .25 (4x + 8) = x + 2 and area of square = (x + 2)^2 = x^2 + 4x + 4 Area of square + area of rectangle = ...

*December 8, 2016*

**Social studies please help**

The answers are B and C

*December 5, 2016*

**Math**

Jamilla is throwing a small party she has 4 pizza and decides that everyone at her party should have a serving of 3/5 of a pizza jamilla says she has a 6 2/3 servings but Devon says she has 6 2/5 servings who is correct and how many slices does each person get

*December 2, 2016*

**Math**

Diana and Jonah ordered at pizza Diana at 2/5 of the pizza and Jonah ate 1/3 of the remaining pizza if there were 10 slices to begin with how many slices were uneaten

*December 1, 2016*

**Geometry**

Use algebra to classify quadrilateral JKLM. Select all the apply. -Trapezoid -Kite -Square -Rhombus -Rectangle -Parallelogram Point J (2,1) Point K (8,-1) Point L (2,-6) Point M (-4,-4)

*November 29, 2016*

**math**

how many pairs of numbers between 1-100 has LCM less or equal to 20?

*November 28, 2016*

**Mathmatics help please**

a and b are two positive intergers which are greater than 5. The hcf of a and b is 5. The lcm of a and b is 75. What is a and b. Thank you.

*November 26, 2016*

**maths**

Using trigonometric ratios find the remaining side lengths and angle measurements to 2 decimal places each: (a) ? = 35°, ? = 90°, a = 30 (b) ? = 90°, b = 7, c = 6 (c) a = 33, b = 56, c = 65

*November 18, 2016*

**Marh**

A carpenter divides a board that is 3.5 inches wide into four pieces of equal width by cutting it in three places what is the finished width of each piece?

*November 17, 2016*

**Chemistry**

Elemental analysis of a compound, once used as a pesticide, was found to be 74.2% carbon, 8.64% hydrogen, and 17.2% nitrogen. This compound has a molecular mass of 162.23g/mol, what is the molecular formula for this compound?

*November 15, 2016*

**physics**

A body is in equilibrum when three forces act on it.Two of the forces are F1 of magnitude 8Newtons acting due east and F2 which is 5Newtons acting 060. find the magnitude and direction of the third force.

*November 15, 2016*

**maths**

Two vectors P and Q of magnitudes 5 and 3 units respectively are inclined at an angle of 30 to each other.calculate the component of the resultant in the direction of Q.

*November 15, 2016*

**Chemitry**

Consider the neutralization reaction that takes place when hydrochloric acid reacts with aqueous calcium hydroxide Write a conversion factor that relates moles of hydrochloric to moles of calcium hydroxide for this reaction

*November 14, 2016*

**Chemistry**

Potassium chlorate, KCIO3, acts as an oxidizing agent in matches, explosives, flares, and fireworks. In the equation below, it is formed from the element chlorine and potassium hydroxide. 3 Cl2+ 6KOH=KCIO3+5KCL+3H2O Write a conversion factor that could be used to convert ...

*November 14, 2016*

**Chemistry**

In 1985 benitoite became the California "state gemstone." Found only in a tiny mine near Coalinga, California, it is a silicate of barium and titanium with trace impurities that cause a range of hues from colorless to blue to pink. Its general formula is BaTi(SiO3)3...

*November 14, 2016*

**Chemistry**

Normal glucose levels in the blood are from 70 to 110 mg glucose per 100mL of blood. If the level falls to low, there can be brain damage. If a person has a glucose level of 92 mg/ 100mL, what is the total mass of glucose in grams in 5.10 L of blood?

*November 13, 2016*

**Math**

Vector u has a magnitude of 5 units, and vector v has a magnitude of 4 units. Which of these values are possible for the magnitude of u + v? There is more than one answer... 1 9 11 13

*November 3, 2016*

**math**

My 3-digit number has a 4 in the hundreds place. It has a greater digit in the tens place than the ones place. The sum of the digits is 6. What is my number?

*November 1, 2016*

**history**

Thank you Anonymous you got me a 100%.

*November 1, 2016*

**brief calc**

Calculate the total area of the region described. Do not count area beneath the x-axis as negative.Bounded by the line y = 6x, the x-axis, and the lines x = 4 and x = 5

*October 31, 2016*