Friday

December 19, 2014

December 19, 2014

Total # Posts: 9,752

**physics**

A. Np/Ns = Vp/Vs = 120/12 = 10/1. Turns Ratio = 10:1 Ts = Tp/10 To find the number of turns on the secondary(Ts), we need to know the number of turns on the primary(Tp). B. 120 * I = 6 W. Solve for I. Fr = 1/(2pi*Sqrt(LC) Fr = 1(6.28*Sqrt( 0.40*30*10^-9) = 8.33 Million Hertz...
*July 27, 2014*

**science**

d = (V^2-Vo^2)/2a=(0-(20^2)/-8.6=46.51 m = Stopping distance. d = 55+22+5 = 82 m. = Distance through intersection. d = Vo*t + 0.5a*t^2 = 20*(3-0.25) + 0.5*2*(3-0.25)^2=62.6 m. Therefore, the driver must step on the brakes; because he or she cannot drive the required 82 meters ...
*July 27, 2014*

**physics**

Wt. of Cart=m*g = 250kg * 9.8N/kg=2450 N Fp = 2450*sin50 = 1877 N. = Force Parallel to the incline. Fn = 2450*cos50 = 1575 N. = Normal force Fk = u*Fn = 0.22 * 1575 = 346.5 N. = Force of kinetic friction. Fe-Fp-Fk = m*a Fe-1877-346.5 = m*0 = 0 Fe-2223 = 0 Fe = 2223 N. = Force ...
*July 27, 2014*

**trigonometry**

Smaller Pulley: V=15rev/12s * 6.28rad/rev = 7.85 rad/s Larger Pulley: V = (6cm/20cm) * 7.85 = 2.36 rad/s.
*July 26, 2014*

**physic**

da = 0.5g*t^2 = 4.9*2^2=19.6 m. in 2 s. Va = Vo + g*t = 0 + 9.8*2 = 19.6 m/s in 2 s. Da = Db - 19.6 19.6t + 4.9t^2 = 30t + 4.9t^2 - 19.6 19.6t - 30t + 4.9t^2 - 4.9t^2 = -19.6 -10.4t = -19.6 t = 1.88 s. to reach gnd. h = 30t + 4.9t^2 = 30*1.88 + 4.9*1.88^2 = 73.9 m.
*July 25, 2014*

**PHYSICS**

Circumference=pi*2r = 3.14 * 20=62.83 m. d = (270o/360o) * 62.83m = 47.12 m. = Distance traveled. d = r*t = 47.12 m. r = 47.12/t = 47.12/20 = 2.36 m/s=Speed. Displacement = 10m[270] - 10[0o] -10 - 10i = -14.14m.[45o] = 14.14m[-45o]
*July 23, 2014*

**Math**

1344 = 1*1344 = 1*2*672 = 1*2*3*224 = 1*2*3*4*56 = 1*2*3*4*7*8. 1440 = 1*1440 = 1*2*720 = 1*2*3*240 = 1*2*3*4*60 = 1*2*3*4*5*12=1*2*3*4*5*6*2 2160 = 1*2160 = 1*2*1080 = 1*2*3*360 = 1*2*3*4*90 = 1*2*3*4*5*18=1*2*3*4*5*6*3 GCF = 4. 2. Income = $X. (1/10+1/3+1/5)X + 1320 = X (3/...
*July 22, 2014*

**Math**

1. 40%/100% = 40/100 = 2/5. 2. The largest side should be less than the sum of the two smaller sides: 9cm, 16cm, and 8cm. 16 < 9 + 8.
*July 22, 2014*

**algebra**

6x - (2/5) 6*0 - (2/5) = -2/5 6*1 - (2/5)=6/1 - 2/5 = 30/5 - 2/5=28/5. 6*2 - 2/5 = 12/1 - 2/5 = 60/5 - 2/5=58/5 (6x-2)/5 (6*0-2)/5 = -2/5 (6*1-2)/5 = 4/5 (6*2-2)/5 = 10/5 = 2.
*July 22, 2014*

**Math**

D. A,C,B,D.
*July 22, 2014*

**Math 221**

2 < Y <= 7.
*July 20, 2014*

**mat/117**

F(x) = -3x^2 + 3x + 9 = 0 Divide by -3: x^2 - x - 3 = 0 Use Quadratic Formula and get: X = 2.30, and -1.30 = Approx. 2, and 3.
*July 20, 2014*

**physics**

3[90o] + (-4) + F = 0 3i + (-4) + F = 0 F = 4 - 3i = 5N[-37o] = 5N[37o] S. of E. =5N[53o] E. of S.
*July 20, 2014*

**math**

X oz. of black beans. (X+180) oz. of red beans. Total = X + (X+180) = 2x + 180. X/(2x+180) = 0.20 x = 0.4x + 36 0.6x = 36 X = 60 Oz. of Black beans. X+180 = 60+180 = 240 Oz. of red beans. Total = 60 + 240 = 300 oz. of beans. 0.3 * 300 = 90 oz. of mixed beans.
*July 17, 2014*

**math**

We need the height. A = 2*W*h + 2*L*h A = 2*6*h + 2*9*h
*July 16, 2014*

**math**

A = 2.60*r^2 = 2.60 * 5^2 = 65 Ft.^2
*July 16, 2014*

**trig**

X = 60 Ft. = Run Y = Rise A = 21o Tan 21 = Y/X = Y/60 Y = 60*Tan 21 = 23.0 Ft. = Rise
*July 16, 2014*

**physics**

Ma*V = 1500*25 = 37,500 = Momentum of Boxcar A. (Ma+Mb)*V = 37,500 (1500+2000)V = 37,500 3500V = 37,500 V = 10.71 m/s.
*July 14, 2014*

**physics**

r = 60km/h = 60,000m/3600s. = 16.67 m/s. d = d1 + d2 d1 = r*t = 16.67m/s * 1s = 16.7 m. d2 = (V^2-Vo^2)/2a d2 = (0-(16.7)^2/-6 = 46.3 m. d = 16.7 + 46.3 = 63.0 m.
*July 12, 2014*

**electric circuit**

We can build 3 12V batteries: 36/12 = 3. We can connect them in parallel to make a 12V-4.5A battery: I = 3 * 1.5 = 4.5A. P = V*I = 12 * 4.5 = 54 Watts.
*July 12, 2014*

**finance**

Amount = -12-145+3.50+80 = -$73.50
*July 11, 2014*

**PHYSICS**

The given numbers doesn't make sense; please double check the numbers and show all units.
*July 11, 2014*

**PHYSICS**

m*g = 2kg * 9.8N/kg = 19.6 N. = Wt. of object being pushed. Fp = 19.6*sin50 = 15.0 N. = Force parallel to the incline. Fn = 19.6*cos50 = 12.6 N. = Normal = Force perpendicular to the incline. Fk = u*Fn = 0.40 * 12.6 = 5.0 N. = Force of kinetic friction. a=(Fap-Fp-Fk)/m = (50-...
*July 11, 2014*

**environmental engineering**

120Lbs/h * 454g/Lb. * 1h/3600s=15.13 g/s of flyash. 25Ft^3/s * 1m^3/35.94Ft^3 = 0.696 m^3/s. Concentration = 15.13g/s * 1s/0.696m^3 = 27.75 g/m^3 = 2.775*10^6 ug/m^3.
*July 10, 2014*

**environmental engineering**

a. 0.05mg/L * 8L = 0.40 mg. b. Yes, there are 0.05mg/L.
*July 10, 2014*

**Physics**

Same direction: I = I1 + I2. Opposite direction: I = I1 - I2.
*July 9, 2014*

**physics**

a=F/m = N[90o]/220 = 0.00455N[90o] m/s^2
*July 9, 2014*

**physics**

Reading=mg*sin A = 980*sin32.7 = 529 N. = Wt. parallel to the incline.
*July 9, 2014*

**Physics**

h = L*sin A = 8.33*sin 24.5 = 3.45 m. V^2 = Vo^2 + 2g*h V^2 = 4.12^2 + 19.6*3.45 = Solve for V.
*July 8, 2014*

**Physics**

u = 75/400 = 0.1875
*July 8, 2014*

**Physics**

d = 300 m = 0.3km t = 15 min. = 0.25 h. a. V = d/t = 0.3km/0.25h = 1.2 km/h c. Tan A = 4/1.2 = 3.333 A = 73.3o West of North due to wind. Heading = 73.3o East of North = 16.7o CCW. Vw + Vs = 1.2i -4 + Vs = 1.2i Vs = 4 + 1.2i = 4.18km/h[16.7o] CCW = 4.18km/h[76.3o] East of North.
*July 8, 2014*

**mechanism physics**

(m1+m2)V = m1*V1 (10+5)V = 10*10 Solve for V.
*July 8, 2014*

**Math**

P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t) 2. Po = $146,800 r = (5.25%/12)/100% = 0.004375 = Monthly % rate. t = 30yrs. * 12mo./yr. = 360 Months. Plug the above values into the given Eq and get: P = $291,828.61 Monthly Payment = P/t 4. Same procedure as #2. 6. I = P-Po 8. I = P-Po
*July 7, 2014*

**Physics**

Vo = 26m/s[60o] Yo = 26*sin60 = 22.5 m/s. a. Y = Yo + g*Tr = 0 @ max. ht. Tr = -Yo/g = -22.5/-9.8 = 2.30 s. = Rise time. b. h max = -(Yo^2)/2g = -(22.5)^2/-19.6 = 25.83 m. h = 0.5g*t^2 = 25.83/2 = 12.91 m. 4.9t^2 = 12.91 t^2 = 2.64 Tf = 1.62 = Fall time. Tr+Tf = 2.30 + 1.62 = ...
*July 7, 2014*

**Physics**

A. Momentum = m*V. Case A: Change = 0 - mV = -mV. Case B: Change = -mV - mV = -2mV. Answer: Case B. B. Case A: a1 = -mV/T. Case B: a2 = -2mV/T. a2/a1 = (-2mV/T)/-mV/T = 2 a2 = 2a1. Answer: Case B.
*July 7, 2014*

**Physics**

a. KE = 0.5m*V^2 KE = 0.5*11300*19.3^2 = 2,104,569 J. b. Momentum = 5 * m*V = m1*V1 5 * 11,300*V = 11,300*19.3 56,500V = 218,090 V = 3.86 m/s. KE = 0.5*5m*V^2 KE = 0.5*5*11,300*3.86^2 = 420,914 J.
*July 7, 2014*

**Physics**

a. Momentum=m1*V1 = 12,400 * 7.7=95,480 b. Momentum = (m1+m2)*V = 95,480 m1 = 12,400 kg m2 = 18,700 kg Solve for V.
*July 7, 2014*

**Math**

P = Po - Po*r*t P = 2000 - 2000*(0.09/360)*181 P = 2000 - 90.50 = $1909.50 = Proceeds. Discount = $90.50
*July 6, 2014*

**Math**

P = Po + Po*r*t - 4,000 P = 12000 + 12000*(0.095/360)*30 - 4000 P = 12000 + 95 - 4000 = $8,095 Bal.=8,095+8095*(0.095/360)*60=$8,223.17 Due at maturity.
*July 6, 2014*

**physics**

F1 = 35 N. F2 = -45 N. a=(F1+F2)/m = (35 + (-45))/20=-0.5m/s^2= 0.5 m/s^2 To the left.
*July 6, 2014*

**physics**

300 mA = 0.300 Amps. 1 Amp = 6.241*10^18 electrons/s. 0.300 Amps = 1.872*10^18 electrons/s. 1.872*10^18e/s. * 180s = 3.37*10^20 Electrons pass through in 3 minutes.
*July 6, 2014*

**physics**

F = m*a = (50+250)*4 = 1200 N.
*July 6, 2014*

**Math**

P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t). 100% 20% = 80% = 0.8 Po = 0.8 * 198,500 = $158,800 r = (5.75%/12)/100% = 0.00479 Monthly % rate. t = 25yrs. * 12mo/yr. = 300 Months. Plug the given values into the Eq and get: P = $299,706.29 I=P-Po=299,706.29 - 158,800=$140,906.29, Total. Monthly ...
*July 4, 2014*

**Physics- check answer please**

1. PE = mg*h = 15 *9.8*0.5 = 73.5 J. 2. 0.5*0.25*V^2 = 15 0.125V^2 = 15 V^2 = 120 V = 11 m/s. 3. KE1 = 0.5m*V^2 KE2 = 0.5*(0.5m)*(3V)^2 = 0.5*0.5m*9V^2 = 0.25m*9V^2 = 2.25m*V^2. KE2/KE1 = 2.25m*V^2/0.5m*V^2=4.5 = 9/2. 4. You didn't show the choices. However, PE = mg*h. ...
*July 4, 2014*

**physics**

Glad I could help.
*July 4, 2014*

**physics**

V1/V2 = cos35/sin35 = 1.428
*July 4, 2014*

**physics**

1. The solution is incomplete.
*July 2, 2014*

**physics**

1. Wt = m*g = 15kg * 9.8N/kg = 147 N. = Weight of trunk. Fk = u*mg = 0.58 * 147 = 85.26 N.=Force of kinetic friction. 2. Fap = 1300 N.? Mass = 236 kg u = 0.44 Wc = m*g = 236kg * 9.8N/kg = 2313 N. = Weight of crate. Fk = u*mg = 0.44 * 2313 = 1018 N. a=(Fap-Fk)/m=(1300-1018)/236...
*July 2, 2014*

**Physics**

h = (6/1) * 64 = 384 m.
*July 2, 2014*

**math**

Correction: n = 2yrs. * 2comp/yr. = 4 Compounding periods.
*July 2, 2014*

**math**

P = Po(1+r)^n = $125,000 r = (6%/2)/100% = 0.03 = Semi-annual % rate. n = 2yrs. + 2comp./yr. = 4 Compounding periods. Po(1.03)^4 = 125,000 Po = 125000/(1.03^4) = $111,060.88
*July 2, 2014*

**Physics**

F = m*a a = (V^2-Vo^2)/2d a = (0-(1.5^2))/4 = -0.5625 m/s^2. F = 42 * (-0.5625) = -23.63 N. The negative sign means the force opposes the motion.
*July 2, 2014*

**science**

r = 54km/h = 54000m/3600s = 15m/s. a = (V-Vo)/t = (-15-15)/10 = -30/10=-3.0 m/s^2.
*July 2, 2014*

**physics**

Vo = 46.3m/s[36o]. Xo = 46.3*cos36 = 37.5 m/s. Yo = 46.3*sin36 = 27.21 m/s. h = (Y^2-Yo^2)/2g = (0-(27.21^2))/-19.6= 37.8 m. Above gnd. Y = Yo + g*Tr = 0 Tr = -Yo/g = -27.21/-9.8 = 2.78 s. = Rise time. d = 0.5g*t^2 = 37.8-5.8 = 32 m. to fall 4.9t^2 = 32 t^2 = 6.53 Tf = 2.56 s ...
*July 2, 2014*

**Science**

Wb = m*g = 60kg * 9.8N/kg = 588 N. = Wt. of box. Fp = 588*sin25 = 248.5 N. = Force parallel to the slope. Fp-Fk = m*a 248.5-Fk = 60 * 2 = 120 Fk = 248.5 - 120 = 128.5 N. = Force of kinetic friction. Work = Fk * L = 128.5 * 10 = 1285 Joules
*July 2, 2014*

**physics**

d = 0.5a*t^2 = 0.5*0.02*8*2 = 0.64 m.
*July 2, 2014*

**Physics- check answer please**

1. F1 = 40*cos30=34.64 N., Horizontally. F2 = 40N., Horizontally. My answer: less than. 2. My answer: its'
*July 2, 2014*

**science**

Work = F*d = 440 * 5 = 2200 Joules.
*July 2, 2014*

**math**

P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t) Po = $100,000 r = (4%/12)/100% = 0.003333 = Monthly % rate expressed as a decimal. t = 5yrs * 12mo./yr. = 60 Months. Plug the given values into the Eq and get: P = $110,499.13 = Pay-back amount. Interest=110,499.13 - 100000=$10,499.13 Monthly Payments...
*July 1, 2014*

**mathematics of investment**

Since no compounding frequency was given, I will assume simple interest. I = Po*r*t = $136.48 5000*(0.05/12)*t = 136.48 20.833t = 136.48 t = 6.6 Months.
*July 1, 2014*

**Physics**

a. Wb = m*g = 20kg * 9.8N/kg = 196 N. = Wt. of box. Fp = 196*sin30 = 98 N.=Force parallel to the incline. Fn = 196*cos30 = 169.7 N. = Normal or Force perpendicular to the incline. Fk = u*Fn = 0.2 * 169.7 = 33.95 N. = Force of kinetic friction. a = (Fp-Fk)/m = (98-33.95)/20=3....
*June 30, 2014*

**math**

(-2,4), (3,2) d^2 = (3-(-2))^2 + (2-4)^2 = 25+4 = 29 d = 5.39
*June 30, 2014*

**Math**

1. E(2,6), M(x,y), F(4.-2). m1 = (-2-6)/(4-2) = -8/2 = -4 m2 is the negative reciprocal of m1: m2 = 1/4 x = (2+4)/2 = 3 y = (6+(-2))/2 = 2 Y = mx + b = 2 (1/4)*x + b = 2 3/4 + b = 2 b = 2-3/4 = 5/4 Eq: Y = x/4 + 5/4 2. D(2,6), E(-2,-3), F(4,-6). m1 = (-3-6)/(-2-2) = -9/-4 = 9/...
*June 30, 2014*

**algebra**

post it.
*June 30, 2014*

**Algebra**

x^2 - 4x => 0 All values of x that gives an output equal to or greater than zero is part of the solution. Solve: x^2 - 4x = 0 x(x-4) = 0 x = 0 x-4 = 0 x = 4. Solution: 0 => X => 4. Graph: x^2 - 4x = 0 (x,y) (0,0) (0.5,-1.75) (1,-3) (1.5,-3.75) V(2,-4) (2.5,-3.75) (3,-...
*June 30, 2014*

**physics**

Vavg = (210+350)/2 = 280 m/s. t = d/V = 0.04/280 = 0.00014286 s. = 142.86 uS.
*June 30, 2014*

**Physics**

Correction: b. d=0.5a*t^2 = 0.5*4.20*2.5^2=13.125 m Revs = 13.125m * 1rev/1.76m = 7.46 c. V = 7.46rev/2.5s * 6.28rad/rev=18.73 rad/s. d. V=18.73rad/s * 1.76m/6.28rad=5.25m/s.
*June 29, 2014*

**Physics**

a. Circumference=pi*2r = 3.14 0.560=1.76 m. a=15rad/s^2 * 1.76m/6.28rad = 4.20 m/s^2 b. V = a*t = 4.20m/s^2 * 2.50s=10.51 m/s d = 0.5a*t^2 = 0.5*10.51*2.5^2 = 32.84 m Revs = 32.84m * 1rev/1.76m = 18.7 c. V = 18.7rev/2.5s * 6.28rad/rev = 46.9 rad/s. d. V = 46.9rad/s * 1.76m/6....
*June 29, 2014*

**Physics**

1. Vo = 10m/s[40o] Xo = 10*cos40 = 7.66 m/s. Yo = 10*sin40 = 6.43 m/s. Range = Xo*T = 24 m. 7.66 * T = 24 T = 3.13 s. = Fall time. h = Yo*T + 0.5g*T^2 h = 6.43*3.13 + 4.9*3.13^2 = 68.1 m.
*June 27, 2014*

**Science**

To avoid confusion, the sides of the triangle should use lower case letters: A = B+C a = 5 b = 4 c = 3 Angle between a and c = ? We have a 3-4-5 rt. triangle. A = B+C = 90o The longest side is always opposite the largest angle: a = hyp. = 5 Units. b = 4 Units. c = 3 Units. Tan...
*June 27, 2014*

**Physics**

V^2 = Vo^2 + 2a*d = 16^2 10^2 + 2a*200 = 256 400a = 256-100 = 156 a = 0.39 m/s^2.
*June 27, 2014*

**math**

a. DF =(1-r)^t DF = Decay Factor. r = Depreciation rate expressed as a decimal. t = Time in years. b. V = Vo*DF = Vo*(1-r)^t. V = Value after t years. Vo = Initial Value or value when new. c. V = 26,500(1-0.13)^10 = $6,583.22
*June 27, 2014*

**physics**

Let u = Vo = 10 m/s. g = 10 m/s^2. hmax=(V^2-Vo^2)/2g = (0-100)/-20 = 5 m. (3/4)hmax = (3/4)*5 = 3.75 m. V^2 = Vo^2 + 2g*h V^2 = 100 - 20*3.75 = 25 V = 5 m/s. @ (3/4)hmax. When h = 0, KE + PE = 0.5M*V^2 + 0 = 0.5M*V^2 = 0.5M*10^2 = 50M. = KE. M = Mass. When h = (3/4)hmax, KE...
*June 27, 2014*

**math**

Change = 22,682 - 20,128 = 2554 %Change = (2554/20128)*100% = 12.69% = 12.69% increase.
*June 27, 2014*

**math**

1. P1 = Po(1+r)^n Po = $2,000 r = 0.06 n = 35yrs * 1comp./yr. = 35 Compounding periods. P1 = 2000(1.06)^35 = $15,372.17 2. Use same Eq as above with a 25-yr. investment(60-35). P2 = Po(1+r)^n Difference = P1-P2. 3. Use your table and compare with calculated values below. P = 1...
*June 26, 2014*

**physics**

d = pi*2r/2 = pi*r = 3.14 * 70 = 219.9 m = Total distance covered. = Total Dis- placement.
*June 26, 2014*

**physics**

144km/h = 144,000m/3600s = 40 m/s. V = (60+40)/2 = 50 m/s.
*June 25, 2014*

**physics**

a = F/m = 18.1/2.92 = 6.20 m/s^2. V = Vo + a*t = 0 + 6.20*4.48 = 27.77 m/s P=F*(d/t) = F*V = 18.1 * 27.77=502.6 J/s = 502.6 Watts.
*June 25, 2014*

**math**

P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t) Po = %73,700 r = (10%/12)/100% = 0.008333 = Monthly % rate expressed as a decimal. t = 25yrs. * 12mo./yr. = 300 Months. Plug the above values into the given Eq and get: P = $200,913.71 P/t = 200913.71/300mo = $669.71/mo.
*June 24, 2014*

**math**

Po = 800 - 0.05*800 = $760 P = 65.41/mo. * 12mo. = $784.92 I = P-Po = 784.92 - 760 = $24.92 %I = (I/Po)*100% = (24.92/760)*100% = 3.3 = APR.
*June 24, 2014*

**pre cal**

1. F(x) = 2/(x^2-2x-3) C = -3 = 1*(-3). 1+(-3) = -2 = B. F(x) = 2/(x+1)(x-3) x+1 = 0 X = -1, Denominator = 0. x-3 = 0 X = 3, Denominator = 0. Domain = All real values of x except -1, and 3. Y-int. = 2/(0+1)(0-3) = 2/-3 = -2/3 No x-intercept, because the numerator is constant ...
*June 23, 2014*

**pre cal**

(1/sqrt2,-1/sqrt2). sqrt = Square root of 2.
*June 23, 2014*

**pre cal**

Cos(-45) = 1/sqrt2 = X/r x^2 + y^2 = r^2 1^2 + y^2 = ((2)^1/2)2 1 + y^2 = 2 y^2 = 2-1 = 1 Y = sqrt1 = +-1. Y = -1(Q4). P(x,y) = (1,-1).
*June 23, 2014*

**Physics--check answers please**

1. X = 40*cos25 = 36.21 m/s^2. Y = 40*sin25 = 16.90 m/s^2. 2. d2-d1 = 25 m. d2 = 25 + d1 d2=25 + 35[230o]=25+35*cos230+i35*sin230 = 25 - 22.50-26.81i = 2.50 - 26.81i = 27m[-84.7o] = 27m[275.3o] = 27m[5.3o E. of S.] 3. Correct.
*June 23, 2014*

**math**

F(x) = 5x-1 F(-6) = 5*(-6) - 1 = -31. g(x) = -4x^2 - 3 g(5)=-4*5^2 - 3 = -100 - 3=-100 + (-3) = -103.
*June 22, 2014*

**math**

Eq1: D + C = 24kg Eq2: D + R = 20kg Eq3: C + R = 10kg Subtract Eq2 from Eq1: D + C = 24 D + R = 20 Diff: C-R = 4 R = C-4 In Eq3, replace R with C-4: C + C-4 = 10 2C = 14 C = 7 kg In Eq1, replace C with 7: D + 7 = 24 D = 17 kg R = C-4 = 7-4 = 3 kg C + D + R = 7 + 17 + 3 = 27 kg.
*June 22, 2014*

**Survey of Mathematics**

Jan. 5th thru Dec. 9th = 338 Days. a. I = Po*r*t = 6500*(0.085/360)*338 = $518.74 b. P=(6500 + 6500*(0.085/360)*118)-1500 = $6681.10 - 1500 = $5181.10 After May 3. P = 5181.10 + 5181.10*(0.085/360)*128 - 2500 = 5337.68 - 2500 = $2837.68 After Sept. 11 P = 2837.68 + 2837.68*(0....
*June 22, 2014*

**Physics**

Work = Fap*cosA * d=74.1*cos32.3 * 72.4 = 4535 J.
*June 22, 2014*

**physics**

V = Vo + a*t. Vo = Initial velocity.
*June 21, 2014*

**ap physics**

See previous post: Fri,6-20-14,11:33PM.
*June 21, 2014*

**ap physics**

d = d2-d1 = 120m[105o]-60m[15o] X = 120*cos105 - 60*cos15 = -89.0 m. Y = 120*sin105 - 60*sin15 = 100.4 m. Tan Ar = Y/X = 100.4/-89.0 = -1.12789 Ar = -48.44o = Reference angle. A = -48.44 + 180 = 131.6o = Direction. d = Y/sinA = 100.4/sin131.6 = 134.3 m. [131.6].
*June 20, 2014*

**math**

a ball is thrown down ward from a 320 ft building at a initial velocity of 32 ft per sec. How long would the ball take to reach a height of 48 feet?' 16t^2+32+320
*June 20, 2014*

**Please help! Urgent**

Po =(1-0.08) * 8500 = $7820. P = 243.07/mo. * 36mo. = $8750.52 P = Po + Po*r*t = 8750.52 7820 + 7820*r*3 = 8750.52 7820 + 23,460r = 8750.52 23,460r = 8750.52-7820 = 930.52 r = 3.97% or 4.0% = APR.
*June 20, 2014*

**Survey of mathematics**

Solved under a later post.
*June 20, 2014*

**Survey of Mathematics**

Correction: 100%-5% = 95% borrowed.
*June 20, 2014*

**Survey of Mathematics**

100% - 5% = 95% Down payment. Po = 0.95 * $289,000 = $274,550.=Amount of loan. P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t) r = (6%/12)/100% = 0.005=Monthly % rate. t = 25yrs. * 12mo./yr. = 300 months. Plug the above values into the given Eq and get: P = $530,678.85 = Total cost of the house. 2 ...
*June 20, 2014*

**Survey of mathematics**

Po = P - 0.08P = 8500-(0.08*8500)= $7820 243.07/mo. * 36mo. = $8750.52 Paid back. I = Po*r*t = 8750.52-7820.00 = 930.52 7820*r*3yrs. = 930.52 23460r = 930.52 r = 0.0397 = 3.97% = APR.
*June 20, 2014*

**physics**

Vp+Vw = 275km[45o] Vp + 55km[90o] = 275[45o] Vp + 55i = 275*cos45 + i275sin45 Vp + 55i = 194.45 + 194.45i Vp = 194.45 + 194.45i - 55i Vp = 194.45 + 139.45i = 239.3km[35.6o] = Velocity and heading of plane. Check: 194.45+139.45i + 55i = 194.45 + 194.45i = 275[45o]
*June 19, 2014*

**trig**

V(0,0), T(-12,5) X = -12 - 0 = -12. Y = 5- 0 = 5. r = Sqrt(X^2+Y^2) = Sqrt(144+25) = 13 Sin A = Y/r = 5/13. Cos A = X/r = Tan A = Y/X CSC A = r/Y Sec A = Cot A = NOTES: V = Vertex. T = Terminal side. Sqrt = Square root.
*June 19, 2014*

**Algebra**

(2b-2)/(2b^2-8) 2b^2-8 = 0 2b^2 = 8 b^2 = 4 b=+-2 Gives a denominator of zero which makes the expression Undefined. Domain: All real values of b except +2 and -2. Mathematically: -2 > b > 2.
*June 19, 2014*

Pages: <<Prev | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | **10** | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | Next>>