Wednesday
July 23, 2014

Posts by dani


Total # Posts: 224

math
use distibutive property. three loaves of bread at $1/99 each

woodwork
how to shape and edge a cam

History
What were some problems during the Renaissance. I am supposed to make an invention to help people during the renaissance.

poetry
i need help with penn foster examination 00779000

poerty
i need help penn foster examination 00779000

earth science!!!
what are the main differences between a chain formed at a divergent plate boudary and those developed at convergent plate boundaries? explain the differences

earth science
what are the main differences between a chain formed at a divergent plate boudary and those developed at convergent plate boundaries? explain the differences

earth science
how is the andean type subduction zone different from the aleutian type subduction zone? are there pictures?

earth science
what mountain chain has formed at a divergent plate boundary?

math UNIT RATE
an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

Reading
I have to read "Farewell To Manzanar" and come up with ten ways that Jeanne searches for herself in the story. So far, I've only come up with five. Help!

math
how do i solve this problem 2(2.5B-9)=-7 and 0.7w+16+4w=27.28

Math
do you provide assistance for calculus problems?

world history
try searching him on wikipedia.

science project
i need help comeing up with a question for my topic? topic:how do perservitives affect the growth of microorganism? Question:??

science
I am also learning about simple machine a doorknob is a wheel-and-axle I do not know about the scissors

MAth
how old was a person exaactly one year ago is exactly x years ago the person was y years old? choices y-1 y-x-1 x-y-1 y+x+1 y+x-1

Science
I'm doing a project on human population growth and the ecosystems. Does anyone know of any good websites that explain how china is affecting its ecosystems and why is chinas population growing so fast (technologically)?

calculus
if i graphed the function, the tempt(vertical) will go down and then increase with time(horizontal)?

calculus
You put some ice cubes in a glass, fill the glass with cold water, and then let the glass sit on the table. Describe how the temperature of the water changes as time passes. *as time passes the tempt. rises so the ice cube starts melting, right?

calculus
give 3 examples of functions from everyday life that are described verbally.what can you say about the domain and range of each of your functions?

calculus
give 3 examples of functions from everyday life that are described verbally.what can you say about the domain and range of each of your functions?

Math(geometry)
I need to know how to find the meausure of a triangle using vertical angles, and also how to measure a triangle using linear pairs... Oh, I hope I'm not too late with an answer for you... To measure a triangle using linear pairs, you have to use the distance formula (which...

math (unit rate)
An 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. A 12 ouncecan cost $1.75. Which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK

Pages: <<Prev | 1 | 2 | 3

Search
Members