Tuesday
September 16, 2014

Posts by dani


Total # Posts: 224

math
use distibutive property. three loaves of bread at $1/99 each
September 30, 2008

woodwork
how to shape and edge a cam
September 30, 2008

History
What were some problems during the Renaissance. I am supposed to make an invention to help people during the renaissance.
May 21, 2008

poetry
i need help with penn foster examination 00779000
March 25, 2008

poerty
i need help penn foster examination 00779000
March 25, 2008

earth science!!!
what are the main differences between a chain formed at a divergent plate boudary and those developed at convergent plate boundaries? explain the differences
March 9, 2008

earth science
what are the main differences between a chain formed at a divergent plate boudary and those developed at convergent plate boundaries? explain the differences
March 9, 2008

earth science
how is the andean type subduction zone different from the aleutian type subduction zone? are there pictures?
March 9, 2008

earth science
what mountain chain has formed at a divergent plate boundary?
March 9, 2008

math UNIT RATE
an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. an 12 12 once can costs $1.75. which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK
January 5, 2008

Reading
I have to read "Farewell To Manzanar" and come up with ten ways that Jeanne searches for herself in the story. So far, I've only come up with five. Help!
November 5, 2007

math
how do i solve this problem 2(2.5B-9)=-7 and 0.7w+16+4w=27.28
November 2, 2007

Math
do you provide assistance for calculus problems?
October 31, 2007

world history
try searching him on wikipedia.
October 18, 2007

science project
i need help comeing up with a question for my topic? topic:how do perservitives affect the growth of microorganism? Question:??
October 18, 2007

science
I am also learning about simple machine a doorknob is a wheel-and-axle I do not know about the scissors
October 1, 2007

MAth
how old was a person exaactly one year ago is exactly x years ago the person was y years old? choices y-1 y-x-1 x-y-1 y+x+1 y+x-1
September 19, 2007

Science
I'm doing a project on human population growth and the ecosystems. Does anyone know of any good websites that explain how china is affecting its ecosystems and why is chinas population growing so fast (technologically)?
September 16, 2007

calculus
if i graphed the function, the tempt(vertical) will go down and then increase with time(horizontal)?
August 27, 2007

calculus
You put some ice cubes in a glass, fill the glass with cold water, and then let the glass sit on the table. Describe how the temperature of the water changes as time passes. *as time passes the tempt. rises so the ice cube starts melting, right?
August 27, 2007

calculus
give 3 examples of functions from everyday life that are described verbally.what can you say about the domain and range of each of your functions?
August 27, 2007

calculus
give 3 examples of functions from everyday life that are described verbally.what can you say about the domain and range of each of your functions?
August 27, 2007

Math(geometry)
I need to know how to find the meausure of a triangle using vertical angles, and also how to measure a triangle using linear pairs... Oh, I hope I'm not too late with an answer for you... To measure a triangle using linear pairs, you have to use the distance formula (which...
October 2, 2006

math (unit rate)
An 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. A 12 ouncecan cost $1.75. Which can of tomatoes has the better unit price? PLEASE SHOW WORK
August 22, 2006

Pages: <<Prev | 1 | 2 | 3

Search
Members