Wednesday
October 22, 2014

Posts by Sarah


Total # Posts: 4,202

Health
:)
October 7, 2014

Health
Thank you Brady I got a 100%. Ohh this might be a little personal about you but is Brady a Boys or a Girls name?
October 7, 2014

Health
14. How can you help to prevent muscle mass loss as you age? A. You can't prevent muscle mass loss; it's inevitable as you get older. B. Cut back on the amount of calories you eat during the day. C. Maintain a regular exercise program. D. Lift weights twice a week. D...
October 7, 2014

Health
13. How does regular exercise help to reduce the effects of mental stress? A. People who regularly exercise are happy people and are fun to be around. B. Regular exercise gives you better mental discipline, so you're better able to ignore stress. C. Regular exercise gets ...
October 7, 2014

Health
Ms.Sue would you mind looking over the questions for Health at the bottom of page one.I know Brady answered but I just like to hear your okay correct on everything. :-)
October 7, 2014

Health
13. How does regular exercise help to reduce the effects of mental stress? A. People who regularly exercise are happy people and are fun to be around. B. Regular exercise gives you better mental discipline, so you're better able to ignore stress. C. Regular exercise gets ...
October 7, 2014

Health
12. What is one of the most important rules to remember about healthy eating? A. Eat 10 or more servings of fruit or vegetables daily. B. Eat a variety of foods, with moderation in everything. C. Eat only low-fat, low-salt foods while training. D. Eliminate snack foods and ...
October 7, 2014

Health
10. What does a measure of your cardiorespiratory endurance tell a fitness professional? A. Your anaerobic fitness, or how well your leg and arm muscles work B. Your aerobic fitness, or how efficiently your heart is working C. What type of exercises you've been doing D. ...
October 7, 2014

Health
9. Which of the following is a good example of behavior modification for changing snacking behavior? A. I won't purchase any extra food. B. When I want a snack, I'll take a 20-minute walk, then reevaluate whether or not I still want it. C. I won't eat dessert so I ...
October 7, 2014

Health
1. If you're aerobically fit, you can A. run a marathon without experiencing fatigue. B. quit your normal exercise routine without any negative effects. C. sustain a regular routine of exercise for 30-60 minutes with minimal fatigue. D. lift very heavy weights without ...
October 7, 2014

Atmosphere
What is the approximate cloud top height? if I am giving different heights, environmental temps, Relative Humidities, and parcel temps, how can I calculate this ^^ Thanks!
October 7, 2014

Stats
Which of the following numbers could be a proabilty of an event 0, 1.15, 0.03, -0.43, 1, 0.34
October 7, 2014

Math
A conical water tank with vertex down has a radius of 10 feet at the top and is 22 feet high. If water flows into the tank at a rate of 30 {\rm ft}^3{\rm /min}, how fast is the depth of the water increasing when the water is 14 feet deep? I have tried several times but keep ...
October 5, 2014

Math
A conical water tank with vertex down has a radius of 10 feet at the top and is 22 feet high. If water flows into the tank at a rate of 30 {\rm ft}^3{\rm /min}, how fast is the depth of the water increasing when the water is 14 feet deep? I have tried several times but ...
October 5, 2014

Physics help please
i understand i would use Rydberg formula but what is the values of n
October 5, 2014

Physics help please
Calculate the allowed wavelengths for the emission of a photon initially in the n=3 state in a hydrogen atom
October 5, 2014

Math
Thank you Ms.Sue for always being here to help out when ever I need it! :-)
October 4, 2014

Math
20. Find the product of 987.2365 and 1,000. A. .9872365 B. .09872365 C. 987,236.5 D. 9,872,365 Ohh now I see it is C
October 4, 2014

Math
18. The least common multiple of 3, 4, 6, and 8 is A. 24. B. 96. C. 72. D. 8. A? 19. Solve the following problem: 28 – 18 – 10. A. 18 B. 8 C. 10 D. 0 D I am pretty sure :-) 20. Find the product of 987.2365 and 1,000. A. .9872365 B. .09872365 C. 987,236.5 D. 9,872,365 D?
October 4, 2014

Math
C?
October 4, 2014

Math
15. At a local store you find the following prices listed: Cellophane tape 2 rolls for $1.28 Note pads 3 pads for .87 Highlighters 1 for 1.59 Ink cartridges 2 boxes for 1.98 How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two boxes of ink ...
October 4, 2014

Math
14. At the beginning of the week the balance in your checkbook was $298.72. During the week you made a deposit of $425.69. You also wrote checks for $29.72, $135.47, and $208.28. At the end of the week you received a letter from the bank indicating that they had deducted a $5....
October 4, 2014

Math
10. Over a four-week period, Gail earned the following commissions? Week 1 $250.00 Week 2 310.00 Week 3 275.00 Week 4 195.00 What was her average weekly commission for the period? A. $207.50 B. $240.00. C. $205.00 D. $257.50 D? 11. The telephone rates between your city and the...
October 4, 2014

Math
6. If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost? A. $.20 B. $.14 C. $.28 D. $.18 C? 7. A used car is priced at $2,695. If you borrow the money for the car, your payments will be $122 a month for 30 months. How much will you save by paying cash? A. $965 B...
October 4, 2014

Math
5. A real estate broker sold your house for $72,000. The broker's commission was 6% of the selling price. How much would you get for the house after the commission is paid? A. $67,680 B. $70,800 C. $73,200 D. $76,320 A?
October 4, 2014

Math
4. Subtract the quotient of 15 ÷ 3 from the sum of 33 and 7. A. 37 B. 21 C. 23 D. 35 D?
October 4, 2014

Math
3. A used motorcycle is priced at $3,438. If you borrow the money for the motorcycle, your payments will be $165 a month for 24 months. How much will you save by paying cash? A. $500 B. $350 C. $522 D. $272 C?
October 4, 2014

Math
2. A real estate broker sold your house for $189,000. The broker's commission was 4.5% of the selling price. How much would you get for the house after the commission is paid? A. $180,495 B. $129,000 C. $150,000 D. $182,545 A?
October 4, 2014

Math
1. A strip of wood 78 inches long is to be cut into pieces 3 3/4 inches long. How many pieces can be cut? A. 12 B. 26 C. 20 D. 21 C?
October 4, 2014

Math
6. The ratio of an object's weight on Earth to its weight on Neptune is 5 : 7. How much would a person who weighs 150 pounds on Earth weigh on Neptune? A. 170 pounds B. 750 pounds C. 107 1/7 pounds D. 210 pounds D?
October 4, 2014

Math
This question is based on the following circle graph. The graph represents the results of a survey in which 400 people were asked to identify the TV channel on which they preferred to watch the evening news. WKOD=13% WCLM=24% WWCN=41% WANR=22% 4. How many people preferred WCLM...
October 4, 2014

Math
19. Paul can type 60 words per minute and Jennifer can type 80 words per minute. How does Paul's typing speed compare to Jennifer's? A. Paul can type 1/3 as fast as Jennifer. B. Paul can type 3/4 as fast as Jennifer. C. Paul can type 11/3 times as fast as Jennifer. D...
October 4, 2014

math
X = 20 because you get 4x=80 then you divide 80 by 4 and get 20.
October 4, 2014

Math
18. Xavier worked 10 hours on Monday and 15 hours on Wednesday. His total pay was $280.00. What is his rate per hour? A. $11.20 B. $15.00 C. $7.50 D. $18.25 A?
October 4, 2014

Math
17. Quinzel earns $1,254 each month. His total deductions are 20% of his pay. How much is deducted from his pay each month? A. $62.70 B. $250.80 C. $245.72 D. $627.20 B?
October 4, 2014

Math
WANR=22% WCLM=24% 16. Write a ratio to express the number of people who preferred WANR to those who preferred WCLM. A. 3 : 50 B. 46 : 100 C. 11 : 12 D. 23 : 100 I am sure the answer should be C.
October 4, 2014

Math
Ohh for #9 is it 5%
October 4, 2014

Math
15. A certain alloy contains 5.25% copper. How much copper is there in a piece weighing 200 pounds? A. 1.05 pounds B. 10.5 pounds C. 105 pounds D. 1050 pounds B?
October 4, 2014

Math
12. Of the runners in a marathon through Northeastern Pennsylvania, 94.12% finished the race. If 2,125 runners started the race, how many finished the race? A. 2,227 B. 2,000 C. 1,500 D. 1,854 B?
October 4, 2014

Math
11. Which one of the following statements expresses a true proportion? A. 3 : 5 = 12 : 20 B. 2 : 3 = 3 : 2 C. 42 : 7 = 6 : 2 D. 14 : 6 = 28 : 18 A because when you cross multiply you get 60 = 60.
October 4, 2014

Math
10. Ebony earns $2,000 per month. If she spends $450 on rent each month, what percent of her income does she spend on rent? A. 22.5% B. 10% C. 25% D. 17.24% A?
October 4, 2014

Math
9. Kent worked in the housewares section of a department store. This year he set a record high for vacuum sales with 567 vacuums sold. The previous high was last year, when 540 vacuums were sold. What is the percent of increase in sales from last year to this year? A. 5% B. 20...
October 4, 2014

Math
7. Theresa worked 9 hours on Monday and 7 hours on Wednesday. Her total pay was $116.00. What is her rate per hour? A. $7.25 B. $12.89 C. $8.29 D. $16.57 A?
October 4, 2014

Math
5. Angelo earns $2,080 each month. His total deductions are 30% of his pay. How much is deducted from his pay each month? A. $69.33 B. $693.33 C. $624.00 D. $62.40 C?
October 4, 2014

Math
2. Lavina wants to buy a rocking chair for $160. She will pay 10% down and pay the rest in six monthly installments. What will be the amount of each monthly payment? A. $27 B. $16 C. $24 D. $26 C?
October 4, 2014

Math
Thank you Ms.Sue for your help I am so happy.
October 3, 2014

Math
16. If a sports shop sold 1,500 dozen golf balls last week, how many individual golf balls did the shop sell? A. 180 B. 125 C. 12,500 D. 18,000 D? 20. How many yards are in 7 miles? A. 12,320 B. 700 C. 36,960 D. 252 A?
October 3, 2014

Math
19. If John ran a 5-kilometer marathon, how long was that in meters? A. 500 m B. 1000 m C. 5,000 m D. 50 m C?
October 3, 2014

Math
Why is 15 not C, Volume = length times width times height?
October 3, 2014

Math
18. Which of the following is equal to 4 kilograms? A. 4,000 mg B. 4,000 g C. 40 g D. 4,000 cg B?
October 3, 2014

Math
16. If a sports shop sold 1,500 dozen golf balls last week, how many individual golf balls did the shop sell? A. 180 B. 125 C. 12,500 D. 18,000 I think it is B?
October 3, 2014

Math
Ohh #13 is B?
October 3, 2014

Math
15. What is the volume of a block of ice measuring 3 meters long, 1.5 meters wide, and 2 meters high? A. 12 cu. m B. 900 cu. m C. 9 cu. m D. 6 cu. m C.9?
October 3, 2014

Math
Ohh #9 is C.
October 3, 2014

Math
14. How many pints are in 6 gallons? A. 48 B. 12 C. 96 D. 24 A?
October 3, 2014

Math
13. What is the sum of 6 feet 10 inches and 8 feet 9 inches? A. 15 ft. 19 in. B. 15 ft. 7 in. C. 14 ft. 7 in. D. 13 ft. 19 in. D?
October 3, 2014

Math
8 is C right?
October 3, 2014

Math
9. A merchant bought 30 dozen pairs of gloves. How many individual gloves did the merchant buy? A. 300 B. 420 C. 720 D. 360 D? 10. The Patels took out a 15-year mortgage. How many monthly payments will they have to make on this mortgage? A. 180 B. 90 C. 360 D. 60 A? 11. Walt ...
October 3, 2014

Math
8. The gross weight of a package and its contents is 11 pounds 5 ounces. If the packaging weighs 1 pound 15 ounces, what is the net weight of the contents? A. 12 lb. 20 oz. B. 10 lb. 5 oz. C. 9 lb. 6 oz. D. 10 lb. 6 oz. D or B?
October 3, 2014

Pre-Calculous
Convert Q = 17(0.887)^1.2t to the form Q = ae^kt Round all calculated values to three decimal places Q = ? My answer was 17e^-0.099t, but I do not think that it is correct
October 3, 2014

Math
8. The gross weight of a package and its contents is 11 pounds 5 ounces. If the packaging weighs 1 pound 15 ounces, what is the net weight of the contents? A. 12 lb. 20 oz. B. 10 lb. 5 oz. C. 9 lb. 6 oz. D. 10 lb. 6 oz. D or B?
October 3, 2014

Math
6. Firewood is often sold by the cord. A cord of wood is a bundle measuring 4 feet by 4 feet by 8 feet. What is the volume of a cord of wood in cubic feet? A. 64 cu. ft. B. 128 cu. ft. C. 4.74 cu. ft. D. 3,456 cu. ft. B?
October 3, 2014

Math
5. If military time is 0145, what time is it on a regular clock? A. 12:45 P.M. B. 12:45 A.M. C. 1:45 A.M. D. 1:45 P.M. C?
October 3, 2014

Math
C°~F° Celsius and Fahrenheit in Temperate Range Other ranges °F °C 0 -17.8 1 -17.2 2 -16.7 3 -16.1 4 -15.6 5 -15.0 6 -14.4 7 -13.9 8 -13.3 9 -12.8 10 -12.2 11 -11.7 12 -11.1 13 -10.6 14 -10.0 °F °C 15 -9.4 16 -8.9 17 -8.3 18 -7.8 19 -7.2 20 -6.7 21 -6....
October 3, 2014

Math
2. If a thermometer indicates 40 degrees Celsius, what is the temperature in degrees Fahrenheit? A. 72°F B. 54°F C. 104°F D. 22°F C?
October 3, 2014

geometry
The melting point of mercury is -36 degrees fahrenheit and its boiling point is 672 degrees fahrenheit what is the difference between the boiling points and the melting points
October 3, 2014

english
what is the symbolism and theme in the story Royally Crushed by Niki Burnham? I need it for an essay and I'm having trouble with it.
October 2, 2014

Math
18. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth. A. 3.55 B. 3.75 C. 3.86 D. 3.64 I think it is B.
October 2, 2014

Math
17. Kim works as a salesperson for a photo studio. To find his earnings for the week, he multiples his total sales by 0.175. His sales for the week of October 10 total $2,507.47. What did he earn for the week? (Round your answer to the nearest cent.) A. $388.06 B. $880.60 C. $...
October 2, 2014

Math
Ohh D?
October 2, 2014

Math
15. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $1.65 B. $6.55 C. $.65 D. $.66 C?
October 2, 2014

Math Help!!
15. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. A. $1.65 B. $6.55 C. $.65 D. $.66 C?
October 2, 2014

Math Help!!
12. The layer of gold coating on a ring should be 0.03 millimeters thick when the ring is completed. A coating of 0.021 millimeters has already been applied. How many more millimeters of gold coating must be added to finish the ring? A. 0.09 millimeters B. 0.018 millimeters C...
October 2, 2014

Math Help!!
What about #8 I don't see any dots at the end of any numbers.How could I tell which one repeats?
October 2, 2014

Math Help!!
Ms.Sue what do you think about 3 and10?
October 2, 2014

Math Help!!
For 3 it says round to the nearest hundredth wouldn't it be B?
October 2, 2014

Math Help!!
4. Find the value of 5.8 ÷ 1.2. A. 5.24 B. 4.6 C. 4.83 D. 6.96 C? 5. Find the value of 45 – 0.023. A. 45.023 B. 44.977 C. 43.023 D. 42.977 B? 6. Change the fraction 93/1,000 to a decimal. A. 0.93 B. 0.00093 C. 0.093 D. 0.0093 C? 7. 0.34 x 9 = ? A. 0.306 B. 0.0306 C...
October 2, 2014

Math Help!!
3. 7.2 x 12 x 0.23 = ? Round to the nearest hundredth. A. 19.43 B. 19.88 C. 19.87 D. 19.44 B?
October 2, 2014

Math Help!!
Thank you Brady!
October 2, 2014

Math Help!!
3. Which one of the following pairs of numbers contains like fractions? A. 6/7 and 60/70 B. 1/2 and 3/2 C. 4/8 and 12/16 D. 5/4 and 4/5 17. Which of the following pairs of numbers contain like fractions? A. 5/6 and 10/12 B. 6/7 and 15/7 C. 3/2 and 2/3 D. 31/2 and 43/4 Ms.Sue ...
October 2, 2014

Math Help!!
Someone please help.
October 2, 2014

Math Help!!
20. In a booster club, 1/8 of the 128 members are men. How many male members are in the club? A. 112 B. 64 C. 1 D. 16 D? 128 times 1/8 = 16
October 2, 2014

Math Help!!
19. A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be saved by taking the express? A. 2 hours B. 1 1/4 hours C. 5 3/4 hours D. 3/4 hour D?
October 2, 2014

Math Help!!
17. Which of the following pairs of numbers contain like fractions? A. 5/6 and 10/12 B. 6/7 and 15/7 C. 3/2 and 2/3 D. 31/2 and 43/4 A?
October 2, 2014

Math Help!!
16. A family spends 1/10 of its annual income for housing, 1/4 for food and clothing, 1/5 for general expenses, and 2/15 for entertainment. What fractional part of their income is spent on these items altogether? A. 41/60 B. 1/7 C. 6/41 D. 11/12 A because I multiplied all of ...
October 2, 2014

Math Help!!
13. Simone has 5 employees in her flower shop. Each employee works 6 4/15 hours per day. How many hours, in total, do the 5 employees work per day? A. 30 B. 28 C. 31 1/3 D. 30 2/3 6 4/15 * 5 = 31 1/3
October 2, 2014

Math
17. Which of the following pairs of numbers contain like fractions? A. 5/6 and 10/12 B. 6/7 and 15/7 C. 3/2 and 2/3 D. 31/2 and 43/4 A?
October 2, 2014

Math
16. A family spends 1/10 of its annual income for housing, 1/4 for food and clothing, 1/5 for general expenses, and 2/15 for entertainment. What fractional part of their income is spent on these items altogether? A. 41/60 B. 1/7 C. 6/41 D. 11/12 A because I multiplied all of ...
October 2, 2014

Math
13. Simone has 5 employees in her flower shop. Each employee works 6 4/15 hours per day. How many hours, in total, do the 5 employees work per day? A. 30 B. 28 C. 31 1/3 D. 30 2/3 6 4/15 * 5 = 31 1/3
October 2, 2014

Math
10. Yolanda spends 8 2/3 hours per month playing soccer. Approximately how many hours does she play soccer in a year? A. 416 B. 104 C. 197 D. 28 I think it is B because there are 12 months in a year.So I took 8 2/3 and multiplied it by 12 and got 104 for my answer.
October 2, 2014

Math
No problem :-)
October 2, 2014

Math
If you write down the equation as you read you will end up with the correct answer of C.
October 2, 2014

Math
8. 7/8 = ?/48 A. 13 B. 42 C. 1 D. 6 I think it is B because 48 divided 8 = 6 and that means 7 * 6 = 42
October 2, 2014

Math
3. Which one of the following pairs of numbers contains like fractions? A. 6/7 and 60/70 B. 1/2 and 3/2 C. 4/8 and 12/16 D. 5/4 and 4/5 A?
October 2, 2014

Math
2. Jane is making a suit which requires 2 5/8 yards for the jacket and 1 3/4 yards for the skirt. What is the total amount of material she needs? A. 4 3/8 yards B. 3 2/3 yards C. 4 yards D. 3 1/2 yards A?
October 2, 2014

Calculus
f(x)= ln[(x(x-1))/(x-2)] f(x)= ln(x(x-1)-ln(x-2) f(x)= ln(x)+ln(x-1)-ln(x-2) f'(x)=1/x+1/(x-1)+1/(x-2)
September 30, 2014

English - grammar
We can not eat before him.
September 30, 2014

Physics
In an experiment done by scattering 5.5 MeV α particles on a thin gold foil, students find that 10,000 α particles are scattered at an angle greater than 90 degrees. How many α particles will be scattered between 60 degrees and 80 degrees?
September 30, 2014

7th grade math
7/20= 0.35 -4/5= -0.80 0.35-4.8-0.80+4.9=-0.80
September 30, 2014

Chemistry
M=mol/L use stoichiometry 0.160M=0.160mol/L find mol 0.160mol/L*0.240L=0.0384 mol multiply by molar mass of silver nitrate 0.0384mol*169.87g/mol=6.523g AgNO3
September 30, 2014

Pages: <<Prev | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | Next>>

Search
Members