Saturday
February 13, 2016

Posts by Ms. Sue

Total # Posts: 129,680

Technology
Yes, 3 C
January 26, 2016

Technology
2 is a close one. I see FAQ as an abbreviation since I don't pronounce it as a word.
January 26, 2016

Technology
1 A - yes 2 D - yes 3 A - no
January 26, 2016

History
Yes, D.
January 26, 2016

History
Absolutely right!
January 26, 2016

English
Nope. What is the prefix in irregular. What does it mean?
January 26, 2016

English
I agree.
January 26, 2016

English
You're right.
January 26, 2016

Language Arts
Yes, A.
January 26, 2016

Language Arts
I disagree.
January 26, 2016

Language
I agree with you.
January 26, 2016

English
I grew up in Chicago -- so my idea of a city is probably different from yours. What are your opinions?
January 26, 2016

Math
(127 - 7)/15 = ?
January 26, 2016

Words
http://www.thesaurus.com/browse/fierce?s=t
January 26, 2016

Math
Yep.
January 26, 2016

Anime
http://deathnote.wikia.com/wiki/Kira
January 26, 2016

Math
Correct.
January 26, 2016

Math
Right.
January 26, 2016

HISTORY
1.c - yes 2. d - no
January 26, 2016

Science
You're welcome, Charlie.
January 26, 2016

Science
You should be able to find your answers here. http://www.google.com/#q=pluto+being+demoted+as+a+planet
January 26, 2016

5 QUESTIONS PLZ HELP!
1, 2, 3. To change a percent to a decimal, move the decimal point two places to the left. 1) 20% = 0.20 Both 4 and 5 are wrong.
January 25, 2016

History Help Please!!
You're welcome, Jenny.
January 25, 2016

History Help Please!!
Check the population of cities on this map. http://geology.com/cities-map/map-of-oklahoma-cities.gif http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_towns_and_cities_in_Oklahoma_by_population
January 25, 2016

History Help Please!!
Which Panhandle?
January 25, 2016

help
I can't help you with that. Please click Post a New Question and post that question.
January 25, 2016

help
What is your math question?
January 25, 2016

help
We're all volunteers and tutor when we have time. Also -- none of us is an econ expert. What did you learn from the websites I posted for you about a nation's output?
January 25, 2016

ECONOMICS
Click on the above link and read several of the websites. That will help you understand what a nation's output is.
January 25, 2016

ECONOMICS
http://www.google.com/#q=nation+output
January 25, 2016

Math
a a x x x x
January 25, 2016

Economics
You need to understand what a nation's output is before you can answer the question.
January 25, 2016

Economics
http://www.google.com/#q=nation+output
January 25, 2016

Economics
What goes into a nation's output? How is that figured?
January 25, 2016

Math
Yes. A. Divide 240 by 4
January 25, 2016

Math
No.
January 25, 2016

Math
So??
January 25, 2016

FSU
What does this particle have to do with FSU?
January 25, 2016

math
4/n
January 25, 2016

History
Please look up the meaning of benevolent.
January 25, 2016

math
4 pennies 3 nickels 2 dimes Does that work?
January 25, 2016

Econ
Does your instructor want my opinion -- or yours?
January 25, 2016

Biology
Pay close attention in class. Ask questions about anything you don't understand. Take notes. Study your notes as well as your assigned reading every day. Be sure to learn the vocabulary.
January 25, 2016

Social Studies
You're very welcome. And congratulations!
January 25, 2016

Social Studies
Yay! :-)
January 25, 2016

Social Studies
Check this map for North America. http://wwnorton.com/college/english/naal8/section/volA/maps/american5_3.jpg
January 25, 2016

Social Studies
If you're asking about North and South America, it must be Spain. Native American is not a country.
January 25, 2016

math
8/8 - (4/8 + 1/8) = ?
January 25, 2016

Help plz!
___meters or ___ miles?
January 25, 2016

World history
You're welcome.
January 25, 2016

World history
Yes.
January 25, 2016

science
Yep.
January 25, 2016

business communications
I vote for C.
January 25, 2016

business communications
Yes, A.
January 25, 2016

business communications
Only one of those is absolutely right. What do you think?
January 25, 2016

Math
Let's look at the areas and the cost per square inch of each of these pizzas. A = pi * r^2 A = 3.14 * 6^2 A = 113.04 square inches 14 / 113.04 = $0.12 per square inch A = 3.14 * 9 A = 28.26 sq. in. 5/28.26 = $0.18 per square inch Yes. The larger pizza is a better buy.
January 25, 2016

History
http://en.wikipedia.org/wiki/George_W._Plunkitt
January 25, 2016

Socialsl studies
http://www.ushistory.org/civ/8b.asp
January 25, 2016

math
Let's estimate. 10/20 = 1/2 11/13 is way over 1/2. You know that your answer must be over 1. Your answer looks right to me, too.
January 25, 2016

Math
Rutger -- Don't you think Anonymous could have figured this out -- perhaps with a little help? Jiskha tutors try to help students not cheat for them. We're teachers not cheaters!
January 25, 2016

Art
http://www.google.com/search?q=mohenjo-daro&biw=1913&bih=929&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwi3vcrzg8bKAhWIMSYKHRCQD74QsAQIMA
January 25, 2016

Math
You're welcome, Amy.
January 25, 2016

Math
5 / (5/6) 5 * (6/5) = 30/5 = 6
January 25, 2016

History
http://dictionary.reference.com/browse/ironmongery
January 25, 2016

History
ironmongery
January 25, 2016

Math
You're welcome.
January 25, 2016

Math
x + 1.5 <= 5
January 25, 2016

History
http://en.wikipedia.org/wiki/Kannada_alphabet#Vowel_letters
January 25, 2016

Math
If it's very important to your grade, then it's very important that try to do it yourself. We'll be glad to check your answer. If you show your work, we'll be able to see if and where you've made an error.
January 25, 2016

math
42, 44, 46, 48 None of those numbers meets your criteria.
January 25, 2016

History
http://www.etymonline.com/index.php?term=buxom
January 25, 2016

operations
https://order.pizzahut.com/home? What do you think?
January 25, 2016

@Connections Academy Student
Please do not post these answers. Jiskha is a help board, not a cheat board. Besides your Connections teachers do not allow students to share test answers.
January 25, 2016

History
ironmongery http://dictionary.reference.com/browse/ironmongery
January 25, 2016

History
http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_alphabet
January 25, 2016

math
http://en.wikipedia.org/wiki/Amortization_schedule
January 25, 2016

SS
http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_United_States_diplomatic_history
January 25, 2016

READING ASAP ASAP PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Another copy of this exercise shows C as a wild little child. That does rhyme.
January 25, 2016

READING ASAP ASAP PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1. I don't see any rhymes. 2. is right 3. B is right.
January 25, 2016

Language Art
2. The question asks you the meaning of grasp.
January 25, 2016

Language Art
Yes, 1 is C.
January 25, 2016

Language Art
We'll be glad to check your answers. Also -- be sure to post the answer choices for the second question.
January 25, 2016

Language Arts
All are right! :-)
January 25, 2016

Maths
http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1453747398
January 25, 2016

U.S. History
I thought Reed gave you plenty of information yesterday.
January 25, 2016

U.S. History
https://www.quora.com/What-was-it-like-living-in-America-during-the-Cold-War Also go back and review all of the posts that Reed gave you about this subject.
January 25, 2016

maths literacy, life sciences,geography, hustory
That depends upon what you're looking for. Also -- where are you looking?
January 25, 2016

Maths
(3/4) * 120 = 360/4 = 90
January 25, 2016

Art
It could be either C or D. Check your text materials.
January 25, 2016

Art
No.
January 25, 2016

Social Studies
What things? What do you mean?
January 25, 2016

Social Studies
Have you Googled him?
January 25, 2016

SCIENCE HELP PLZ HELP PLZ
I disagree with all of you. Why would asexual reproduction produce fewer offspring?
January 25, 2016

MATH
http://www.google.com/#q=calories+in+one+banana
January 25, 2016

Algebra
(y-5)/3 = 1 y - 5 = 3 y = 8 You're right.
January 25, 2016

World History
Read, read, read! http://www.eternalegypt.org/EternalEgyptWebsiteWeb/HomeServlet?ee_website_action_key=action.display.topic.details&language_id=1&trait_item_id=10000234 http://www.ancient.eu/Greek_Philosophy/ http://www.ancient.eu/Greek_Religion/
January 25, 2016

English
Be sure you double space your essay. Read this for more essay-writing tips. http://canuwrite.com/essay_length.php
January 25, 2016

Math
24 feet = 8 yards 36 feet = 12 yards P = 2L + 2W
January 25, 2016

Language Art
None of the above
January 25, 2016

ss
11 -- You didn't answer the question. What were the natural resources? 12 -- http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_treaties 13 -- http://www.socialstudieshelp.com/lesson_29_notes_sec_ho.htm
January 25, 2016

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 5
  4. 6
  5. 7
  6. 8
  7. 9
  8. 10
  9. 11
  10. 12
  11. 13
  12. 14
  13. 15
  14. 16
  15. 17
  16. 18
  17. 19
  18. Next>>