Wednesday

August 24, 2016
Total # Posts: 11,947

**Physics**

Distance = 10 + 15 = 25 m. X = -10 m. Y = -15 m. Q3. Tan A = Y/X = -15/-10 = 1.50. A = 56.3o S. of W. = 236.3o CCW. Displacement = -15/sin236.3 = 18 m[236.3o] CCW.
*October 18, 2015*

**math**

b. 36cookies/2hr. = 18 Cookies/hr. T = 120Cookies * 1hr/18Cookies = 6.67 hrs.
*October 18, 2015*

**Physics**

Wb = M*g = 10 * 9.8 = 98 N. = Normal force, Fn. Fs = Force of static friction. Fap-Fs = M*a. 8 - Fs = M*a = M*0 = 0. Fs = 8 N. Fs = u*Fn = 8 N. u = 8/Fn = 8/98 = 0.082.
*October 18, 2015*

**physics**

Wc = M*g = 1.3 * 9.8 = 12.74 N. Fp = 12.74*sin25 = 5.38 N. = Force parallel to the incline. a. Fap-Fp = M*a. Fap-5.38 = M*0 = 0. Fap = 5.38 N. = Force applied.
*October 18, 2015*

**Physics**

M*g = 2.9 * 9.8 = 28.4 N. = Wt. of the brick = Normal force, Fn. Fk = u*Fn = 0.33 * 28.4 = 9.38 n. = Force of kinetic friction. Fap-Fk = M*a. Fap-9.38 = M*0 = 0. Fap = 9.38 N.
*October 17, 2015*

**maths**

5 yrs. ago: Amreen was X yrs. old. Juhi was 3x yrs. old. 10 years later: Amreen is x+10 yrs. old. Juhi is 3x+10 yrs. old. (3x+10) = 2(x+10). 3x + 10 = 2x + 20. X = 10. Amreen = x+10 = 10 + 10 = 20 yrs. old. Juhi = 3x+10 = 3*10 + 10 = 40 yrs. 0ld.
*October 17, 2015*

**Science**

1. False. The forces are balanced. 2. Air resistance. 7. Size of an object.
*October 17, 2015*

**physics**

M*g = 82 * 9.8 = 803.6 N. = Wt. of crate. = Normal force, Fn. Fk = u*Fn = 0.3 * 803.6 = 241 N. = Force of kinetic friction. F-Fk = M*a. 314-241 = 82*a. 82a = 73. a = 0.890 m/s^2. Vf^2 = Vo^2 + 2a*d. Vo = 0. Vf = ?.
*October 16, 2015*

**PHYSICS**

See previous post: Fri, 10-16-15, 12:41 AM.
*October 16, 2015*

**physics**

a. h = 0.5g*Tf^2. h = 414.1 m. g = 9.8 m/s^2. Tf = ? = Fall Time. Dx = Xo*Tf. Dx = 95.3 m. Xo = ? = Initial hor. speed. b. Y = Yo + g*Tf. Yo = 0. Y = ? = Ver. component of total velocity. Speed = Sqrt(Xo^2 + Y^2).
*October 16, 2015*

**physics**

Fo = (340+Vo)/(340-Vs1)*Fs1. Fo = (340+0)/(340-20) * 500 = 531.25 Hz. = The freq. heard by the observer. Fo = (340+0)/(340-23) * 500 = 536.28 Hz. Fb = 536.28 - 531.25 = 5.028 Hz = Beat freq. Note: The Freq. of S1 and S2 are equal, but their velocities are different. Therefore...
*October 16, 2015*

**Physics**

Dx = Vo^2*sin(2A)/g. Vo = 11 m/s. A = 30o g = 9.8 m/s^2. Dx = ?
*October 16, 2015*

**Physics**

a. h = 0.5g*t^2. g = 9.8 m/s^2. h = 1.05 m. t = ? b. Dx = Xo*t. Xo = 1.90 m/s. t = Value calculated in part a.
*October 15, 2015*

**physics**

Dx = Vo^2*sin(2A)/g = 44. m. Vo^2*sin(68)/9.8 = 44. Vo^2*0.0946 = 44. Vo^2 = 465.1. Vo = 21.6 m/s. at 34o below the hor. Xo = Vo*Cos A = 21.6*Cos34 = 17.9 m/s. Dx = 17.9*T = 44. T = 2.46 s. = Time in air.
*October 15, 2015*

**physics**

Vo = 15 m/s. Yf^2 = Yo^2 + 2g*h. Yf = 0. g = -9.8 m/s^2. h = 2 m. Yo = ?. sin A = Yo/Vo. A = ?
*October 15, 2015*

**Physics**

Vo = 120m/s[25o]. Xo = 120*Cos25 = 108.8 m/s. Yo = 120*sin25 = 50.71 m/s. Yf = Yo + g*Tr = 0 at max h. Tr = -Yo/g = 50.71/-9.8 = 5.17 s. = Rise time. Tf = Tr = 5.17 s. = Fall time. a. T = Tr + Tf = Time of Flight. b. Range = Xo*T. c. h max = Yo*Tr + 0.5g*Tr^2. g = -9.8 m/s^2.
*October 15, 2015*

**physics**

Wb = M*g = 330 * 9.8 = 3234 N. Fp = 3234*sin A = Force parallel to the incline. Fn = 3234*Cos A = Force perpendicular to the incline. Fs=u*Fn = 0.25 * 3234*Cos A = 809*Cos A = Force of static friction. Fp-Fs = M*a. 3234*sin A-8o9*Cos A = M*0 = 0. 3234*sin A = 809*Cos A. Divide...
*October 15, 2015*

**Physis**

h = 0.5g*t^2.
*October 15, 2015*

**Algebra 2**

If you mean: (x-3)/x = 3/5. Multiply Eq by 5x: 5x-15 = 3x. 5x - 3x = 15. 2x = 15. X = 7.5.
*October 13, 2015*

**Algebra 2**

x - 3/x = 3/5. Multiply Eq by 5x: 5x^2 - 15 = 3x. 5x^2 - 3x -15 = 0. Use Quad. Formula. X = -1.46, and 2.06.
*October 13, 2015*

**Algebra 2**

In Eq2, replace Y with 5: x - 5 = 2. X = 7. (x, y) = (7, 5).
*October 13, 2015*

**college algebra**

V = Vo + g*Tr = 0 at max h. Tr = -Vo/g = -108/-32 = 3.375 s. = Rise time. Tf = Tr = 3.375 s. = Fall time. A. T = Tr+Tf B. h = Vo*t + 0.5g*t^2 = 180 Ft. 108t - 16t^2 - 180 = 0. -16t^2 + 108t - 180 = 0. Use Quad. Formula. t = 3.0 s.
*October 13, 2015*

**algebra**

V = 460mi/1h = 460 mi/h. Or V = 920mi/2h = 460 mi/h. Or V = 1380mi/3h = 460 mi/h. Or V = 1840mi/4h = 460 mi/h. Get it? d = V*T = 5060 miles. 460*T = 5060. T = 11 h.
*October 13, 2015*

**Science**

A. M*V
*October 13, 2015*

**Science**

A. m*V.
*October 13, 2015*

**Revolution and frequency i need help physics**

P = 15min/60rev = 0.25 min./rev. F = 1/P = 1/0.25 = 4 rev./min. Or F = 60rev/15min. = 4 rev/min.
*October 13, 2015*

**math**

2. Cr = 2pi. C = 2pi/r. Not equivalent.
*October 13, 2015*

**science**

d = 600 + 420 = 1020 km.
*October 13, 2015*

**Algebra**

2.28*10^-8 = 0.0000000228. 7^-2 = 1/7^2 = 1/49. I'm not sure what they want here.
*October 13, 2015*

**Math**

3.56*10^-5 = 0.0000356
*October 13, 2015*

**physics**

M*g = 16.5 * 9.8 = 161.7 N. = Wt. 0f cart. a. F*Cos27.9-Fk = M*a. 0.884F - 48.1 = M*0 = 0. 0.884F = 48.1. F = 54.4 N. = Force exerted. b. Work = F*d = 54.4 * 36.6 = 1992 J. c. Work = Fk*d = 48.1 * 36.6 = 1760 J. d. Work=Mg * d = 161.7 * 36.6 = 5918 J.
*October 13, 2015*

**algebra**

2.7*10^-5 / 9*10^-6 = 0.3*10^1 = 3. When dividing, subtract the exponent in the denominator from that in the numerator.
*October 13, 2015*

**physics**

h = 0.5g*t^2.
*October 13, 2015*

**science**

g on the moon = 1/6 g on earth: 1/6 * 60N = 10 N. = Wt. on the moon. Or M*g = 60 N. M*9.8 = 60. M = 6.122 kg. g = 9.8/6 = 1.633 m/s^2. on moon. M*g = 6.122 * 1.633 = 10 N.
*October 13, 2015*

**phyisics**

D = 28m[325o]CCW + 45m[270o]CCW. X = 28*Cos325 + 45*Cos270 = 22.9 + 0 = 22.9 m. Y = 28*sin325 - 45*sin270 = -16.1 - 45 = -61.1 m. Q4. Tan A = Y/X = -61.1/22.9 = -2.66812. A = -69.5o = [E69.5oS] = 290.5 CCW. D = Y/sin A = -61.5/sin290.5 = 65.2 m. V = D/T = 65.2m/6.9s = 9.5 m/s...
*October 12, 2015*

**Math**

a. h = -4.9*1^2 + 24.5*1 + 1. b. Y = Yo + g*Tr = 0 at max h. Tr = -Yo/g = -24.5/-9.8 = 2.5 s. = Rise time or time to reach max h. c. h max = -4.9Tr^2 + 24.5Tr + 1 d. h max = 0.5g*Tf^2 Tf = ?. T = Tr + Tf.
*October 12, 2015*

**physics**

Wb = M*g = 12 * 9.8 = 117.6 N. = Normal force, Fn. Fx-Fk = M*a. Fx-Fk = M*0 = 0. Fk = Fx = 30 N. Fk = u*Fn. u = Fk/Fn = 30/117.6 = 0.255. Note: Since the velocity is constant, the acceleration is zero.
*October 12, 2015*

**Physics**

Xo = 96.8 mi/h * 5280Ft/mi * 1h/3600s = 142 Ft/s. Dx = Xo*Tf = 60 Ft. 142Ft/s * Tf = 60. Tf = 0.423 s. = Fall time. d = 0.5g*Tf^2 = 16*0.423^2 = 2.86 Ft., Vertically.
*October 12, 2015*

**Physics**

See related Questions: Tue, 9-2-14, 11:13 AM.
*October 12, 2015*

**Physics**

1. Dx = Xo*Tf = 8.2 m. h = 0.5g*Tf^2 = 3.3 m. 4.9*Tf^2 = 3.3. Tf^2 = 0.673. Tf = 0.821 s. = Fall time. Xo*0.821 = 8.2 m. Xo = 10.0 m/s. 2. Dx = Xo*Tf. h = 0.5g*Tf^2 = 1.6 m. 4.9*Tf^2 = 1.6. Tf^2 = 0.327. Tf = 0.571 s. Dx = 10m/s * 0.571s. = 5.71 m.
*October 12, 2015*

**Math**

60mi/h=60mi/3600s. * 1600m/mi = 26.7 m/s 10mi/h = 10/60 * 26.7 = 4.44 m/s. 500Ft. * 1m/3.3Ft = 152 m. a = (Vf-Vo)/t = (26.7-0)/7.6 = 3.51 m/s. Vf^2 = Vo^2 + 2a*d. Vo^2 = Vf^2-2a*d = 4.44 - (-8.88)*152 = 1354.2 Vo = 36.8 m/s. = Max. initial velocity for the given stopping ...
*October 12, 2015*

**Physics**

Wc = M*g = 60 * 9.8 = 588 N. = Normal force, Fn. Fk = u*Fn = 0.3 * 588 = 176.4 N. Work = Fk*d = 176.4 * 12 = 2117 J. Fap-Fk = M*a. 200-176.4 = 60*a. 60a = 23.6. a = 0.393 m/s^2. Work = M*a * d = 60*0.393 * 12 = 283 J.
*October 12, 2015*

**applied mechanics**

Incomplete.
*October 12, 2015*

**Physics**

A = 0o: Fn = Wb = 120 N. = Normal force Fn = 120-F*sin A = 0.5*120. 120-100*sin A = 60. -100*sin A = -60. sin A = 0.60. A = 36.9o.
*October 11, 2015*

**Physics**

W1*d1 = W2*d2. 45*0.6 = 60*d2. d2 = 0.45 m.
*October 11, 2015*

**Science**

F = 0.060m * 950N/m = 57 N. Work = F*d = 57 * 0.06 = 3.42 J.
*October 11, 2015*

**science**

There are too many errors in your problem. Please retype.
*October 10, 2015*

**PHYSICS**

M*g = 25 N. M*9.8 = 25. M1 = 2.55 kg. h = L*sin30 = 1 * sin30 = 0.5 m. PE = Mg*h = 25 * 0.5 = 12.5 J. at top of incline. KE = 0.5M*V1^2 = 12.5 J. at bottom of incline. 0.5*2.55*V1^2 = 12.5. 1.28V1^2 = 12.5. V1^2 = 9.8. V1 = 3.13 m/s. at bottom of incline. M2 = 40/g = 40/9.8 = ...
*October 10, 2015*

**Physics**

F1 + F2 = 19[58o] + -25+16.5i = 19*Cos58+i19*sin58 -25 + 16.5i = 10.1 + 16.1i - 25 + 16.5i=-14.9+32.6i,Q2 = 35.8N.[65.4o] N. of W. = 35.8N[144.2o] CCW.
*October 10, 2015*

**Calculus**

Also isn't there an infinite number of solutions to this equation? How are you supposed to solve it then?
*October 10, 2015*

**Calculus**

Can you show some more steps in between I can't get how to solve for y and x with only 1 equation.
*October 10, 2015*

**Calculus**

(x^2+y^2)^2=16y Find all values of x where the tangent line is vertical I found the derivative and looked for where it was undefined but it didn't work
*October 10, 2015*

**Physics**

T1*sin148 + T2*sin74 = 725 N. Eq1: 0.53T1 + 0.96T2 = 725. T1*Cos148 + T2*Cos74 = 0. Eq2: -0.85T1 + 0.28T2 = 0. -0.85T1 = -0.28T2. T1 = 0.324T2. In Eq1, Replace T1 with 0.324T2: 0.53*0.324T2 + 0.96T2 = 725. 0.172T2 + 0.96T2 = 725. 1.13T2 = 725. T2 = 640.5 N. T1 = 0.324*640.5 = ...
*October 10, 2015*

**Calculus**

what is the limit as h approaches 0 of ((x+h)^pi-x^pi)/h? Multiple choice answers: A: lnx B: lnx (x^pi) C: Pi lnx D: (pi^2) ln (x^2) E: (pi^x) lnx I know this is d/dx x^pi, or Pi x^(Pi-1)
*October 10, 2015*

**Physics**

Yf^2 = \Yo^2 + 2g*h = 0. Yo^2 = -2g*h = -2*(-9.8)*25 = 490. Yo = 22.1 m/s. a. Yf = Yo + g*Tr = 0. 22.1 - 9.8Tr = 0. Tr = 2.26 s. = Rise time. Tf = Tr = 2.26 s. = Fall time. Xo = Yo = 22.1 m/s. = Hor. velocity. Dx = Xo*(Tr+Tf) = 22.1 * 4.52 = 100 m. b. Range = Vo^2*sin(2A)/g. ...
*October 10, 2015*

**Science**

V = 1.23m/4.66*10^-8s. = 2.639*10^7 m/s.
*October 9, 2015*

**Conversions?**

1. 4106/1000 = 4.106 kilomockingbirds. 2. 10^-3 * 10^6=10^3 = 1,000 Microphones
*October 9, 2015*

**math**

Glad I could help.
*October 9, 2015*

**math**

9 yrs. ago: Valerie's age = X yrs. Jose' age = 3x yrs. The present: Valerie: (x+9) yrs. old. Jose: (3x+9) yrs. old. x+9 + 3x+9 = 78. 4x + 18 = 78. 4x = 60. X = 15 yrs. 3x+9 = 3*15 + 9 = 54 yrs. = Jose's age.
*October 9, 2015*

**Algebra**

See previous post: Fri, 10-9-15, 2:o4 PM.
*October 9, 2015*

**Algebra**

P = Po(1+r)^n. Po = $4185. r = (4.1%/4)/100% = 0.010. n = 4Comp./yr. * t yrs. = 4t Compounding periods. P = 4185(1.010)^4t = 5019. 1.010^4t = 1.19928. 4t*Log 1.010 = Log 1.19928. 4t = Log 1.19928/Log 1.010. 18.26. t = 4.57 Yrs.
*October 9, 2015*

**Algebra**

Molly's Time = 3 + 2 = 5 h.
*October 9, 2015*

**Algebra**

Molly: d1=V*t = 27 * 2 = 54 Miles head- start. d2 = d1 + 54. 45*T = 27*T + 54 18T = 54. T = 54/18 = 3 h.
*October 9, 2015*

**Math**

3/4 + 1/8 + 1/2 = 6/8 + 1/8 + 4/8 = 11/8 = 1 3/8 Glasses.
*October 9, 2015*

**adv functions urgent**

Yes, what is your question?
*October 9, 2015*

**Physics**

Vo = 36 m/s. @ What angle?. We need the angle.
*October 9, 2015*

**business mathematics**

V = Vo + Vo*r*t. V = 20,000 + 20000*(0.07/360)*75 = $20,291.67
*October 9, 2015*

**FINANCE SIMPLE INTEREST**

I = Po*r*t = 665*(0.099/365)*80
*October 8, 2015*

**physics help**

Fn = 32 N. = Normal force. Fap = 8 N. = Force applied. Fap-Fs = M*a. 8-Fs = M*0 = 0. Fs = 8 N. = Force of static friction. Fs = u*Fn = 8. u*32 = 8. u = 0.25.
*October 8, 2015*

**MAth**

(Vs - Vc)*t = 8 Miles. (15 - Vc)t = 8. Eq1: 15t - Vc*t = 8. (15 + Vc)*t = 12. Eq2: 15t + Vc*t = 12. Add Eqs #1 and #2: Sum: 30t = 20. t = 2/3 s. In Eq2, replace t with 2/3 s. and solve for Vc. Vc = 3 m/s.
*October 8, 2015*

**physics help**

Note: Co-linear forces act along the same line but not necessarily in the same direction.
*October 8, 2015*

**physics help**

F1 = -45 N. F2 = 63 N. F3 = ?. Fr = -12. Fr = F1 + F2 + F3 = -12 N. -45 + 63 + F3 = -12. 18 + F3 = -12. F3 = -30 N. = 30 N., West.
*October 8, 2015*

**physics**

X = Vw = -100 m/s. Y = Vp = 350 m/s. Q2. Vr = Sqrt(X^2 + Y^2). Tan A = Y/X = 350/-100 = -3.500. A = -74o = 74o N. of W. = 16o W. of N. = Direction. d = Vr * 3600s = Meters. Note: 3600 s = 1 hour.
*October 8, 2015*

**Physics**

Vo = 22.6 m/s[60o]. Xo = 22.6*Cos60 = 11.3 m/s. Yo = 22.6*sin60 = 19.6 m/s. Y = Yo + g*Tr = 0 @ Apex. 19.6 - 9.8*Tr = 0. Tr = 2.0 s. = Rise time or time to reach apex. Tf = Tr = 2.0 s. = Fall time. Range = Xo*(Tr+Tf) = 11.3m/s * 4s. = 45.2 m. Note: Your procedure is correct, ...
*October 7, 2015*

**physics**

The angles = 70o?. T1*sin70 + T2*sin70 = 1530 N. T1 = T2. 2T1*sin70 = 1530. T1 = 814 N. = T2.
*October 7, 2015*

**Physics**

F*d = 48 * 10.3 =
*October 7, 2015*

**Physics**

a. Fn = Mg-200*sin30. b. 200*Cos30-Fk = M*a. Fk = ?. c. u = Fk/Fn
*October 7, 2015*

**Physics**

h = Vo*t + 0.5g*t^2. h = 3.40 m/s. Vo = -2.65 m/s. g = +9.8 m/s^2. t = ?.
*October 7, 2015*

**Finance**

Correction: P1 = Po(1+r)^n.
*October 7, 2015*

**Finance**

P1 = Po(1=r)^n. Po = $100. r = 10%/100% = 0.10. n = 1Comp./yr. * 1yr. = 1 Compounding period. P1 = ?. P2 = Po(1+r)^n. Po = $.100 r = (10%/2)/100% = 0.05. n = 2Comp./yr. * 1yr. = 2 Compounding periods. P2 = ?. P3 = Po(1+r)^n. r = (10%/4)/100% = 0.025. n = 4Comp./yr. * 1yr. = 4 ...
*October 7, 2015*

**physics**

F = M*a. a = (Vf-Vo)/t. Vf = 43.7 m/s. Vo = 0.
*October 7, 2015*

**Physics**

X = Vc = 3 m/s. Y = Vb = 5 m/s. Tan A = Y/X = 5/3 = 1.66667. A = 59o N. of E. = 31o E. of N. Direction = 31o W. of N.
*October 7, 2015*

**Physics**

Fn = Mg-F*sin29.4.
*October 7, 2015*

**algebra please help**

1. 2x + 3y = 1470. 3y = -2x + 1470. Y = (-2/3)x + 490. m = -2/3, b = 490 = y-intercept.
*October 6, 2015*

**Algebra**

(-4,6), (1,1). m = (1-6)/(1-(-4)) = -5/5 = -1. Y = mx + b = 6. -1*-4 + b = 6. b = 2. Y = -x + 2.
*October 6, 2015*

**Physics**

Vo = 21 m/s. Vf = Vo + a*t = 21 + 1.6*6.8 = 31.9 m/s.
*October 6, 2015*

**Physics**

Vo = 72m/s[Ao]. Xo = 46 m/s. Xo = 72*Cos A = 46. Cos A = 46/72 = 0.63889. A = 50.3o
*October 6, 2015*

**Physics**

Vo = 24.3 m/s.[29o] Yo = 24.3*sin29 = 11.8 m/s. Yf = Yo + g*Tr = 0 at max h. 11.8 - 9.81Tr = 0. Tr = 1.20 s. = Rise time. h = Yo*Tr + 0.5g*Tr^2. g = -9.81 m/s^2.
*October 6, 2015*

**science**

Vo = 2 m/s. t = 4 s. a = 3 m/s^2. d = Vo*t + 0.5a*t^2.
*October 6, 2015*

**math**

Correction: V = 69.3 Ft/s.
*October 6, 2015*

**math**

1. h = 75 Ft ?. V = Sqrt(64*75) = Sqrt(4800) = 69.3Ft^2. 2. Sqrt(N) = N^(1/2). Curt(N) = N^(1/3).
*October 6, 2015*

**Physics**

Vo = 15 m/s?. V1 = 15 m/s. Vf = Vo + g*Tr = 0 at max h. 15 - 9.8*Tr = 0. Tr = 1.53 s. = Rise time. Tf = Tr = 1.53s. = Fall time. T = Tr+Tf = 1.53 + 1.53 = 3.06 s.
*October 6, 2015*

**Physics**

Vo = 15m/s[39o]. Yo = 15*sin39 = 9.44 m/s. Y = Yo + g*Tr = 0 @ h max. 9.44 - 9.8Tr = 0. Tr = 9.44/9.8 = 0.96 s. = Rise time. Tf = Tr = 0.96 s. = Fall time. T = Tr+Tf = 0.96 + 0.96 = 1.92 s.
*October 6, 2015*

**physics**

1. Vo = 55m/s[52o]. Xo = 55*Cos52 = 33.9 m/s. Yo = 55*sin52 = 43.3 m/s. h = Yo*t + 0.5g*t^2 = g = -9.8 m/s^2. h = ?. 2. Range = Vo^2*sin(2A)/g. Vo = 22 m/s. A = 30o. g = 9.8 m/s^2.
*October 5, 2015*

**physics**

C = C1*C2/(C1+C2) = 3*6/(3+6) = 2 uF. Ct = C + C3 = 2 + 4 = 6 uF. Total Energy = 0.5C*E^2 = 0.5*6*6^2 = 108 J.
*October 5, 2015*

**Physics**

Vf = Vo + a*t = 0. 3.08 + a*0.21 = 0. 0.21a = -3.08. a = -14.7 m/s^2. F = M*a.
*October 5, 2015*

**Physics**

Tr = 23.2/2 = 11.6 s. = Rise time. Vf = Vo + g*Tr = 0. 16 + g*11.6 = 0. 11.6g = -16. g = -1.38 m/s^2.
*October 5, 2015*

**Physics**

All angles are CCW from +x-axis. Vp + Vw = 420km/h[97o]. 420[90o] + Vw[225o] = 420[97o] 420i + Vw*Cos225+Vw*sin225 = 420*Cos97 +420*sin97 = 420i - 0.707Vw - i0.707Vw = -51.2 + 417i = -51.2 -3i. 0.707Vw (-1-1i) = -51.2 - 3i. 0.707Vw(1.41[225o]) = 51.3[183.4o]. Vw[225o] = 51.3[...
*October 4, 2015*

**PHYSICS**

X = -47.9 N. Y = 81.2 N. Q2. a. F3 = Sqrt(X^2 + Y^2) b. Tan A = Y/X = 81.2/-47.9 = -1.69520. A = -59.5o = 59.5o N. of W. Direction = 59.5o S. of E.
*October 4, 2015*

**PHYSICS**

See previous post: Sat, 8-15-15, 7:29 AM
*October 4, 2015*