Wednesday
May 22, 2013

# Posts by Henry

Total # Posts: 6784

maths- urgent
sin18o - sin66o + (sqrt3)/2 = 0.26,150

Science
m*g = 24,500 N. m = 24500/g = 24500/9.8 = 2500 kg Ek=0.5m*V^2 = 1250*(100/20)^2=31,250 J.

conceptional physics
C = pi * 2r = 3.14 * 70cm = 219.9 cm V = 72Rad/s * 219.9cm/6.28Rad=2521cm/s = 25.21 m/s.

math
1. P = Po + Po*r*t P = 500 + 500*0.05*2 = \$550. 2. Same procedure as #1. 3. P = Po(1+r)^n r = 5%/100% = 0.05 = Annual % rate expressed as a decimal. n = 1comp/yr * 2yrs = 2 compounding periods. Plug the above values into the given Eq and get \$661.50. 4. Same procedure as #3.

physics
a. I = E/R = 12/0.05 = 240A. 0.95I = 0.95*240 = 228A. Vr + Vc = 12 228*0.05 + 12/e^(t/T) = 12 11.4 + 12/e^(t/T) = 12 12/e^(t/T) = 12-11.4 = 0.6 e^(t/T) = 12/0.6 = 20 t/T = 3. T = L/R = 0.09/0.05 = 1.8=Time constant. t/1.8 = 3 t = 5.4 s. b. Energy = 0.5L*I^2=.5*0.09*(228)^2 = 2...

physics
Please ignore my 1st response. My computer malfunctioned. I will have to repeat the entire process.

b. I = E/R = 12/0.05 = 240A, =

algebra
V = Vo + g*Tr Tr = (V-Vo)/g = (0-45)/-32 = 1.41 s. = Rise time or time to reach max. ht. hmax = -16t^2 + 45t + 1 hmax=-16(1.41)^2 + 45*1.41 + 1=32.64 Ft. = 9.89 m. Will not hit roof. Note: Your Eq is not correct.

phics
Incomplete.

maths
d1 = 90*t. d2 = 100*(t-1). 1. d1 = d2. 90t = 100(t-1) 90t = 100t-100 90t-100t = -100 -10t = -100 t = 10 h. d = 90*10 = 900 km 2. V = d/t=(2*900)km/(10+9)h=94.74 km/h.

Pages: <<Prev | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | Next>>