Tuesday

July 26, 2016
Total # Posts: 11,914

**physics**

M*g = 25kg * 9.8N/kg = 245 N. = Wt. of block. = Normal(Fn). Fap = 120 N. = Force applied. Fk = u*Fn = 0.34 * 245 = 83.3 N. a = (Fap-Fk)/M m/s^2.
*June 2, 2015*

**Digital Circuits**

b. Limit current.
*May 31, 2015*

**geometry**

(8,-1), (5,-2), (x,y) 5-8 = 1/3(x-8) -9 = x-8 X = -1 -2-(-1)) = 1/3(y-(-1)) -1 = 1/3(y+1) -3 = y+1 Y = -4
*May 31, 2015*

**geometry**

(8,-1), (5,-2), (x,y) x-5 = 1/3(x-8) 3x-15 = x-8 2x = 7 X = 3.5 y-(-2) = 1/3(y-(-1)) y+2 = 1/3(y+1) 3y+6 = y+1 2y = -5 Y = -2.5
*May 31, 2015*

**mechanics of dynamic**

55km/h * 2h = 110 km Head start. d1 = d2 110 + 55*t = 80t -25t = -110 t = 4.4 Hours.
*May 31, 2015*

**math**

Tan 45 = h/d1 h = d1*Tan45 Tan55 = h/(d1-40) h = (d1-40)*Tan55 h = d1*Tan45 = (d1-40)*Tan55 d1*1 = (d1-40)*Tan55 Divide both sides by Tan55: 0.7d1 = d1-40 0.3d1 = 40 d1 = 133.3 Ft. h = d1*Tan45 = 133.3 * 1 = 133.3 Ft.
*May 30, 2015*

**physics**

Tan A = Y/X = 35/-12 = -2.91667 A = -71.1o = 71.1o N. of W.
*May 30, 2015*

**college geometry**

Another Method: a. X = (3+5)/2 = 4 Y = (4+1)/2 = 2.5
*May 28, 2015*

**college geometry**

a. A(3,4), C(x,y), B(5,1). Points A and B are equidistance from C: x-3 = 5-x X = 4 y-4 = 1-y Y = 2 1/2 b. A(0,2), C(x,y), B(0,6). x-0 = 0-x X = 0 y-2 = 6-y Y = 4 c. Same procedure as a, and b. d. A(2a,0), C(x,y), B(0,2b). x-2a = 0-x 2x = 2a X = a y-0 = 2b-y 2y = 2b Y = b
*May 28, 2015*

**science**

F = M*a a = F/M = 52.2/3.47 = 15 m/s^2 V = Vo - a*t V = 0 Vo = 17.4 m/s a = 15 m/s^2 t = ?
*May 28, 2015*

**Trig/Geometry**

Tan 15 = h/d Tan 15 = 145/d d = 145/Tan 15 = 541.2 Ft. Or if the angle between the line of sight and the ver.(145Ft) is 15o, then Tan 15 = d/145 d = 145*Tan 15 = 38.85 Ft.
*May 28, 2015*

**physics eduction**

k = 50N/(25-20)cm = 10N/cm. Length = 20cm + 100N*1cm/10N = 30 cm.
*May 28, 2015*

**physics**

Fn = 8.7[125o] + 12.9[0o] X = 8.7*Cos125 + 12.9 = 7.91 N. Y = 8.7*sin125 = 7.13 N. Fn = sqrt(X^2+Y^2) = sqrt(7.91^2*7.13^2) = 10.65 N.
*May 28, 2015*

**Science**

Correct.
*May 27, 2015*

**physics**

a = F/M = 35/0.2 = 175 m/s^2 V = Vo + a*t = 0 + 175 * 0.018 = 3.15 m/s
*May 27, 2015*

**Algebra 1**

Eq1: Y = x^2 + 5x - 9 Eq2: Y = 2x + 1 ? In Eq1, replace Y with 2x + 1 2x + 1 = x^2 + 5x - 9 x^2 + 5x - 9 - 2x - 1 = 0 x^2 + 3x -10 = 0 -10 = -2*5. Sum = -2 + 5 = 3 = B. (x-2)(x+5) = 0 x-2 = 0 X = 2 Y = 5.(Substitute 2 for x in Eq1 or Eq2) x+5 = 0 X = -5 Y = -9(Substituted -5 ...
*May 25, 2015*

**Algebra**

Viruses = 30 * 9/3 * 2 = 180
*May 25, 2015*

**math**

P = Po(1+r)^n r = (0.06/4) = 0.015 = Quarterly % rate expressed as a decimal. n = 4Comp./yr. * 5yrs. = 20 Compounding periods. P = 8500(1.015)^20 = 11,448.27 I = = (P-Po)/T = (11448.27-8500)/5 = 589.65 = Int. per yr. APR = 589.65/8500 = 0.0694 = 6.94%
*May 22, 2015*

**physics**

Vo = 30mi/h = 30*5280Ft/3600s = 44 Ft/s V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 h = -Vo^2/2g + ho = -(44^2)/-64 + 160 = 190.25 Ft above gnd. V^2 = Vo^2 + 2g*h = 0 + 64*190.25 = 12,176 V = 110.3 Ft/s.
*May 21, 2015*

**physics**

D = -52 + 44[146.8o] + 25i D = -52 + -36.8 + 24.1i + 25i D = -88.8 + 49.1i, Q2.
*May 21, 2015*

**physics**

Density = M/V = 7.55kg/680m^3 = 0.0111kg/m^3 Note: The vol. of the water dispersed = The Vol. of the statue.
*May 21, 2015*

**math**

V = Vo + Vo*r*t V = 8000 + 8000*(0.10/360)*240 = $8,533.33
*May 20, 2015*

**physical science**

Fg = M*g = 675 N. M*9.8 = 675 M = 69 kg
*May 20, 2015*

**Physics**

Fp = Mg*sin A = Force parallel to the incline and acting downward. When the angle is increased, Fp increases which increases the acceleration: a = Fp/M. Friction is assumed to be negligible. The increase in acceleration results in an increase in velocity: V = a*t.
*May 19, 2015*

**physics**

Xo = 40*Cos60 = 20 mi/h.
*May 18, 2015*

**math**

An oil painting is worth $400. Its value increases by 7% each year(compounded annually) What is the value of the painting after 6 years? How would the graph change of the initial value of the oil painting was more than $400? Less than $400?
*May 18, 2015*

**math**

V = Vo(1+r)^6 Vo = 400 r = 0.07 V = ?
*May 18, 2015*

**science**

PE = M*g*h Joules M = 5kg g = 9.8 m/s^2 h = 100 m PE = ?
*May 18, 2015*

**physics**

Vbc = Vb + Vc = 6m/s[115o] Vb - 3 = 6*cos115 + 6*sin115 Vb - 3 = -2.54 + 5.44i Vb = 0.46 + 5.44i, Q1 Tan A = Y/X = 5.44/0.46 = 11.82609 A = 85.2o N. of E. = 4.8o W. of N. = Direction. Vb = Y/sin A = 5.44/sin 85.2 = 5.46 m/s.
*May 18, 2015*

**Physics**

F = -40 + 50[23o] X = -40 + 50*Cos23 = 6.02 N. Y = 50*sin23 = 19.5 N.
*May 18, 2015*

**physics**

M*g = 8 * 9.8 = 78.4 N. = Wt. of block. Fp = 78.4*sin40 = 50.4 N. = Force parallel to the incline. Fn = 78.4*cos40 = 60.1 N. = Normal force Fk = u*Fn = 0.35 * 60.1 = 21 N. = Force of friction. a = (Fp-Fk)/M = (50.4-21)/8 = 3.68 m/s^2 d = 0.5a*t^2 = 0.5*3.68*3^2 = 16.54 m.
*May 18, 2015*

**PHYSICS**

Vbw = 1km/15Min = 1km/0.25h = 4km/h = Velocity of boat with respect to the water. Vbw = Vb + Vw = 4i 5i + Vw = 4i Vw = -1i = 1km/h[-90o] = 1km/h Due South
*May 18, 2015*

**PHYSICS**

Vsw = Vs + Vw = 10 + 5i, Q1. Tan A = Vw/Vs = 5/10 = 0.500 A = 26.6o E. of N. Direction = 26.6o W. of N.
*May 18, 2015*

**math**

P = Po + Po*r*t P = 10000 + 10000*(0.1219/360)*60 P = 10000 + 203.17 = $10,203.17 On 60th day. I = (10,203.17-5000)*(0.1219/360)*60 = $105.71 For last 60 days. It = 203.17 + 105.71 = $308.88 = Total int. paid. I = 10000*(0.1219/360)*120 = $406.33 For 120 days. 406.33 - 308.88...
*May 16, 2015*

**algebra**

12x + 16y = 150
*May 14, 2015*

**math**

See Related Questions: Fri, 8-31-12, 1:49 AM.
*May 14, 2015*

**math**

See previous post: Thu, 5-14-15, 1:23 PM
*May 14, 2015*

**math**

1. 16t^3 - 50t^2 + 36t = 2t(8t^2 - 25t + 18) A*C = 8*18 = 144 = -9*(-16). Sum = -25 = B. 2t((8t^2-16t) - (9t-18)) 2t(8t(t-2) - 9(t-2)) = 2t(8t-9)(t-2) 4. y^2 + 12y + 35 35 = 7*5, Sum = 7 + 5 = 12 = B. (y+7)(y+5)
*May 14, 2015*

**math**

12N * 20N = 360 240N^2 - 360 = 0 2N^2 - 3 = 0 2N^2 = 3 N^2 = 1.5 N = 1.225 = 122.5% %Increase = 122.5% - 100% = 22.5% = The amount each dimension is increased. Length = 20 * 1.225 = 24.5 Ft. Width = 12 * 1.225 = 14.7 Ft. Area = 24.5 * 14.7 = 360.15 Ft^2.
*May 13, 2015*

**Math**

d = 15*cos58 = 7.95 m. = Distance from base of the wall. Cos A = d/L = 7.95/12.6 = 0.63086 A = 50.9o
*May 13, 2015*

**geometry**

a. (h,k) = (2,-3) b. r = sqrt 9 = 3 D = 2*r = 2 * 3 = 6
*May 13, 2015*

**Math**

P = Po + Po*r*t P = 2500 + 2500*(0.11/12)*6 = Note: (0.11/12) = Monthly % rate.
*May 13, 2015*

**Physics**

2Hz = 2 cycles/s(c/s). Circumference = pi*2r = 3.14 * 10 = 31.4 m. V = 2c/s * 6.28rad/c = 12.56 rad/s
*May 13, 2015*

**Math**

Score = 4 * 14 = 56 Points
*May 13, 2015*

**Math**

P = Po + Po*r*t = $1312.50 1200 + 1200*(r/12)*9 = 1312.50 900r = 1312.50 - 1200 = 112.50 r = 0.125 = 12.5% APR.
*May 13, 2015*

**Math**

Cost = 100% - 3% = 97% of original price 0.97Po = 4195.25 Po = $4,325
*May 13, 2015*

**Electronics, Physics, Math**

E = 30 Vdc R1 = 80 Ohms R2 = 1,000 Ohms R3 = 4,200 Ohms V2 = ? I = E/(R1+R2+R3) = 30/5,280 = 0.00568A V2 = I * R2 =
*May 12, 2015*

**Physics**

Impulse = F*t = 25 * 0.16 = 4
*May 12, 2015*

**algebra 2**

Y = x^2 - 5x + 4 h = Xv = -B/2A = 5/2 = 2.50 = Value of X at the vertex. k = 2.5^2 - 5*2.5 + 4 = -2.25 = Value of Y at the vertex. D(2.5,Y1), V(2.5,-2.25), F(2.5,Y2) In a y-parabola, the y-coordinates vary while the x-coordinates remain constant and is equal to h(2.50). The ...
*May 12, 2015*

**physics**

M1*V1 + M2*V2 = M1*V + M2*V 1030*3.4 + 1140*0 = 1030V + 1140V V = ?
*May 12, 2015*

**physics**

Select: R1 = 33k R2 = 120k R3 = 120k 1/Req = 1/33k + 1/120k + 1/120k = 0.0469697k Req = 21.3k
*May 12, 2015*

**Electronics, Physics**

Correction: Rt = 10 + (60*5)/(60+5) = 10 + 4.62 = 14.62 Ohms.
*May 12, 2015*

**Electronics, Physics**

Rt = 10 * (60*5)/(60+5) = 10 + 4.62 = 14.62 Ohms = Total resistance. Note: Based on the values given, the total resistance will be less than 15 ohms.
*May 12, 2015*

**Electronics, Physics**

Another Method R1 = 10 Ohms R2 = 60 Ohms R3 = 5 Ohms Rt = R1 + (R2*R3)/(R2+R3)
*May 12, 2015*

**math**

r = 4 in. h = 12 in. V = pi*r^2 * h = 3.14*4^2 * 12 = 602.88 m^3. r = 4.2 in. h = 12.2 in. V = 3.14*4.2^2 * 12.2 = 675.75 in^3 Error = 675.75 - 602.88 = 72.87 in^3
*May 11, 2015*

**math**

The degree is the largest exponent(3).
*May 11, 2015*

**Calc 2**

∞ Σ n/(√n^7+5n+1) n=1 I just tried using a sub n and b sub n and got the limit = 1, therefore it diverges right? but I'm not sure
*May 11, 2015*

**ALGEBRA help ASAP**

At 0o: Tan A = Y/X X = r Tan A = Y/r = Sin A.
*May 11, 2015*

**pre calculus**

sin A = 3/5 = y/r, Q2. x^2 + y^2 = r^2 x^2 = r^2 - y^2 = 5^2 - 3^2=25 - 9 = 16 X = -4, Q2. Cos A = X/r = -4/5 Tan A = Y/X = 3/-4 = -3/4
*May 11, 2015*

**Physics**

Eq1: R1+R2 = E/I = 12.4/2.13 = 5.82 Ohms (R1*R2)/(R1+R2) = 12.4/9.01 = 1.38 Ohms Replace R1+R2 with 5.82 Ohms: R1*R2/5.82 = 1.38 R1*R2 = 5.82*1.38 = 8.0 R1 = 8/R2 In Eq1, replace R1 with 8/R2: 8/R2 + R2 = 5.82 8 + R2^2 = 5.82R2 R2^2 - 5.82R2 + 8 = 0 Use Quadratic Formula. R2...
*May 11, 2015*

**Math 12A Plain Trigonometry**

sin70.5 = 13/d d = 13/sin70.5 = 13.8 Miles.
*May 11, 2015*

**Analytic Geometry**

h = 0.5g*t^2 = 3 m. 4.9t^2 = 3 t^2 = 0.612 Tf = 0.782 s. = Fall time. Dx = Xo*Tf = 5 m. Xo * 0.782 = 5 Xo = 6.39 m/s = Hor. component of initial velocity. h = 0.5g*t^2 = 12 m. 4.9t^2 = 12 t^2 = 2.45 Tf = 1.56 s. Dx = Xo*Tf = 6.39m/s * 1.56s. = 10 m. From water outlet.
*May 11, 2015*

**Geometry**

C(x,y) B(8,2) x-8 = (8-0)/2 = 4 X = 12 y-2 = (2-0)/2 = 1 Y = 3 C(12,3) D(x,y) 12-x = 8-0 = 8 X = 4 3-y = 2-0 = 2 Y = 1 D(4,1)
*May 10, 2015*

**math**

P = Po + Po*r*t P = 7,000,000 + 7,000,000*0.05*12 = 11,200,000
*May 10, 2015*

**Math**

x-3y+9 = 0 -3y = -x - 9 Y = (1/3)x + 3 m = 1/3 b = 3
*May 10, 2015*

**Physics**

Out of phase.
*May 10, 2015*

**algebra**

N + .22N = 3,200,000 1.22N = 3,200,000 N = 2,622,951 or 2,623,000
*May 9, 2015*

**math**

Tan60 = 15/x X = 15/Tan60 = 8.66 Side = 2x = 2 * 8.66 = 17.32
*May 9, 2015*

**Physics**

Distance Traveled = 300 + 400 = 700 mi. Displacement = sqrt(300^2+400^2) = 500 m
*May 9, 2015*

**Math**

Tan26 = h/50 h = 50*Tan26 = 24.4 m.
*May 9, 2015*

**Simmons**

M*g = 2kg * 9.8N./kg = 19.6 N. = Wt. of box. Fp = 19.6*sin65 = 17.76 N. = Force parallel to the incline. Fn = 19.6*Cos65 = 8.28 N.=Perpendicular to the incline = Normal. Fs = u*Fn = 0.3 * 8.28 = 2.48 N. = Force of static friction. Fap-Fp-Fs = M*a Fap-17.76-2.48 = M*0 = 0 Fap...
*May 8, 2015*

**Physics**

Work = Energy output(Eo). Eff. = Eo/(Eo+800) = 0.20 Eo = 0.2(Eo+800) Eo = 0.2Eo + 160 0.8Eo = 160 Eo = = 200 J.
*May 8, 2015*

**Physics**

1609m/5280Ft * 100cm/m * 1Ft/12in = 2.54 cm/in.
*May 8, 2015*

**Physics**

Correct.
*May 8, 2015*

**Math**

850x > 300x + 7500 850x - 300x > 7500 550x > 7500 X > 13.6 Weeks.
*May 7, 2015*

**PreCal**

2|5x-5| + 4 = 20 2|5x-5| = 20-4 = 16 |5x-5| = 8 5x-5 = 8 5x = 13 X = 13/5 -(5x-5) = 8 -5x + 5 = 8 -5x = 3 X = -3/5
*May 7, 2015*

**math**

William: $X Jan: $2X Greg: $11. x + 2x + 11 = 26 x = ?.
*May 7, 2015*

**math**

PART A: Mr. Parker: $100/(5.4*3) = $6.17/m^2 Mr. Lewis: $115/(5.7*3.2) = $6.30/m^2 PART B: Mr. Parker: 49 Min./(5.4*3) = 3 Min/m^2 PART C: Mr. Lewis: (5.7*3.2)m^2 * 3Min/m^2=55min
*May 7, 2015*

**Algebra Readiness**

Slope = Y/X = 6/10 = 0.6 Note: 6/10 = 3/5(D).
*May 6, 2015*

**Physics**

Xc = 1/2pi*F*C = 79.62 Ohms. I = V/Xc = 30/79.62 = 0.377A = 37.7 mA.
*May 6, 2015*

**Physics**

Xl = 2pi*F*L = 6.28*25*30 = 4710 Ohms. I = V/Xl = 30/4710 = 0.0064 A = 6.4 mA
*May 6, 2015*

**physics**

4.5kW = 4500 W. = 4500 J./s Work = F*d = Mg * d = 3.56*10^7 * 1741.4 = 6199.4*10^7 = 6.199*10^10 J. T = 6.2*10^10J. * 1s/4500J = 1.38*10^7 s = 833.3 Hours.
*May 6, 2015*

**Physics**

See previous post: Wed, 55-6-15, 1:26 PM.
*May 6, 2015*

**Physics**

M*g = 40*9.8 = 392 N. = Wt. of sled. Fp = 392*sin 0 = 0 = Force parallel to the surface. Fn = 392*Cos 0 = 392 N. = Force perpendicular to the surface. Fs = u*Fn = 0.4 * 392 = 156.8 N. = Force of static friction. Fk = 0.25 * 392 N. = 98 N. = Force of kinetic friction. a. Fap-Fs...
*May 6, 2015*

**Trig**

sec A * sin A = 1/Cos A * sin A = Sin A/Cos A = Tan A.
*May 6, 2015*

**Physics**

X = 4 km/h Y = 3 km/h V = sqrt(X^2+Y^2)
*May 5, 2015*

**IDOC**

1/b(2b-10) = 17 Multiply both sides by b: 2b-10 = 17b 15b = -10 b = -2/3
*May 5, 2015*

**IDOC**

Multiply both sides by b: 2b-10 = 17b
*May 5, 2015*

**Physics**

V^2 = Vo^2 + 2g*h Vo = 12 m/s. g = -9.8 m/s^2 h = 5 m. V = ?
*May 5, 2015*

**science**

X = 3 km Y = 4 km D = sqrt(X^2+Y^2)
*May 5, 2015*

**chemistry**

what is the volume occupied by 2 moles of ammonia at s.t.p(1mole of gas at s.t.p=22.4)
*May 4, 2015*

**Physics**

I = 24/8 = 3A = Lamp current. Vr = 117-24 = 93 V. = Voltage across the resistor. R = Vr/I = 93/3 = 31 Ohms.
*May 4, 2015*

**math**

V = Vo(1-r)^t = 35,000/2 35,000(1-0.12)^t = 17,500 Divide both sides by 35,000: (0.88)^t = 0.5 Take Log of both sides: t*Log(0.88) = Log 0.5 t = Log 0.5/Log(0.88) = 5.42 Years.
*May 4, 2015*

**science**

Work = F*d = Mg*d = 80*9.8 * 6 = 4704 J
*May 3, 2015*

**math**

a. 19/20 - 5/8 - 7/10 = 38/40 - 25/40 - 28/40 = -15/40 = -3/8. b. (24/40)/(30/14)(25/63) = (3/8)/(15/7)(25/63) = (7/8)/(375/441) = 7/8 * 441/375 = 3087/3000 = 1029/1000 c. (-24/1)(1/1)(-1/1)(1/1)(-1/1)(1/30) = -24/30 = -4/5.
*May 1, 2015*

**Math**

22/7
*May 1, 2015*

**Physics**

1A = 1C/s 1.1*10^-3A = 1.1*10^-3 C/s. T = 3.40C * 1s/1.1*10^-3C = 3090 C.
*April 30, 2015*

**Math**

There appears to be a typo in your problem. So I'm assuming b = h = 14 in. At = bh/2 = 14*14/2 = 98 in^2 = Area of triangle. As = 7^2 = 49 in^2 = Area of the square. Ar = At-As = 98 - 49 = 49 in^2 = Area remaining.
*April 30, 2015*

**Consumer math**

I = Po*r*t = 4000*(0.095/360)*270 = $285
*April 30, 2015*

**Financial math**

Po = 0.80 * 235,000 = $188,000 P = (Po*r*t)/(1-(1+r)^-t) r = (4.5%/12)/100 = 0.00375 = Monthly % rate expressed as a decimal. t = 30yrs. * 12mo/yr. = 360 Months. Monthly Payments = P/t
*April 30, 2015*