Thursday

September 29, 2016
Total # Posts: 128

**chemistry**

Concentrated hydrochloric acid has specific gravity of 1.18 and 36% hcl weight. What volume of concentrated hcl must be diluted to give 50 gm of 10 percent. My calculation 50gm x 0.1 = 5gm 5gm x 36.5 = 182.5 182.5 / 0.36 = 506.9 506.9 / 1.18 = 430 ml This is answer. I am not ...

*August 9, 2012*

**chemistry **

A 0.446g sample of an unknown monoprotic acid was titirated with 0.105M KOH the molar mass is 120g/mol. What is the PKA value? Who helps me to solve it for me. Step by step.

*August 5, 2012*

**chemistry**

I do not still understand how to calculate PH 1.9 = 0.0126M I want step by step to calculate for me. Thank you for your help.

*August 5, 2012*

**chemistry**

How to calculate PH 1.9 = 0.0126M Why? How to calculate PH 1.8 = ? How to calculate PH 20 = ? How to calculate PH 21 = ? Pls helps me

*August 5, 2012*

**chemistry**

A solution of sodium cyanide NACN has a PH of 12.10. How many grams of NACN are in 425ml of solution with the same PH? Please helps me to solve it for me

*August 5, 2012*

**chemistry**

A 0.446g sample of an unknown monoprotic acid was titrated with 0.105M KOH the molar mass is 120g/mol. What is the PKA value Who helps me to solve it for me. Please help

*August 4, 2012*

**chemistry**

how to calculate PH =1.9 therefore =0.0126M I do not understand only this part about PH = 0.0126M Please tells me how to calculate the PH = 1.9 = 0.0126M Other way to calculate 0.0126Moles = PH 1.9 0.0126M x 4.85L=0.061mole 0.061mole x 36.46 = 2.22g 2.22g /0.36 = 6.16 6.16/1....

*August 4, 2012*

**chemistry**

What volume of a concentrated hcl solution which is 36% by mass and has a density of 1.179 g/ml to make 4.85L of an hcl solution with ph of 1.9? Who helps me to solve it for me.

*August 4, 2012*

**chemistry**

A sample of solid monoprotic acid with molar mass equal to 169.7 g/mol was titrated with 0.1599M sodium hydroxide solution. Calculate the mass in grms fo acid to be used if the volume of NAOH to be used is 25ml. My calculation 0.1599 x 0.025L = 0.00399 0.00399 x 1000 = 3.9975 ...

*August 4, 2012*

**chemistry**

A volume of 40.0 of aqueous potassium hydroxide was titrated against a standard solution of sulfuric acid h2so4. What was the molarity of the solution if 20.02 of 1.50M h2s04 was needed? Who helps me to solve it for me.

*July 31, 2012*

**Pure pharmacy math**

How many ml of terpin hydrate elixirs containing 33mg/5ml and 5mg/5ml needed to prepare 6 fl oz of an elixir containing 4mg terpin hydrate per ml? My calculation: 33mg/5ml = x/100ml - 660mg changes 0.66gm 5mg/5ml = x/100ml - 100mg - 0.1gm 4mg/1ml = x/100ml - 400mg - 0.4gm 1oz...

*July 31, 2012*

**Chemistry**

How much ethanol C2H50H in liters d=0.789g/ml must be dissolved in water to produce 190.5 of 1.65M c2H50H ? Molarity problem. Who helps me to solve it for me. My calculation 0.789g/ml x 1000ml/46.06 = 17.12M 17.12M = 190.5 x 1.65 17.12M = 314.325 x= 314.325/17.12 x = 18.36ML I...

*July 30, 2012*

**chemistry**

How much concentrated hydrochloric acid solution 36% HCL by mass d=1.18g/ml in milliliters is required to produce 11.0L of 0.296 M HCL? My calculation 1.18 x 1000ml x 0.36/36.5 = 11.6M 11.6M = 11000ml x 0.296 11.6m = 3256ml x= 3256ml/11.6 x= 280ml. I am not sure the right ...

*July 29, 2012*

**Pharmacy Math**

A prescription calls for 250ml of a 0.1N hydrochloric acid HCL solution. How many ml of concentrated hydrochloric acid are needed to make this solution? The specific gravity hydrochloric acid is 1.18 the molecular weight is 36.46 and the concentration is 37.5% because ...

*July 29, 2012*

**chemistry**

A solution of sodium cyamide nacn has a ph of 12.10. How many grams of nacn are in 425ml of solution with the same PH Who helps me to solve it for me. Step by step

*July 29, 2012*

**chemistry**

Calculate the PH concentrated hydrochloric acid if this solution is 24.8% HCL by weight and has a density of 1.16g/ml. I do not understand the right answer 0.90PH Why? Please help My calculation 1.18g/ml x 1000ml x 0.248/36.5 = 7.8M I cannot do?

*July 29, 2012*

**Chemistry**

Concentrated hydrochloric acid is a 38% solution of HCL in water and has a density of 1.18g/ml. How many milliliters of concentrated hydrochloric acid are needed to prepare 500ml of 1:200 HCL solution? The answer is not 2.12ml My calculation: 1.18g/ml x 1000ml x 0.38/36.5 = 12...

*July 29, 2012*

**Pharmacy math**

How much dil HCL (10% w/w) HCL specific gravity = 1.045 would be required to prepare 2000ml of a solution containing 0.005 molar HCL? HCL m.w.t = 36.5 Who try to solve for me. Please help The right answer is 34.9ml

*July 28, 2012*

**Pharmacy math**

concentrated hydrochloric acid is a 38% solution of hcl in water and has a density of 1.18g/ml. How many milliliters of concentrated hydrochloric acid are needed to prepare 500ml of a 1:200 hcl solution? Who helps me to solve it for me. I think 2.12 ml is not right.

*July 24, 2012*

**Intermediate algebra**

Factor the following expression completely: 9x^4-81y^2

*May 2, 2012*

**chemistry**

1.2g/ml x 1000ml x 0.37 / 36.5 = 12.16M 12.16m= 2500ml x 0.5 12.16m = 1250ml x = 1250ml/12.16 x = 103 ml This is answer.

*November 6, 2011*

** I am a certified pharmacy technician**

1ounce= 30ml 12x30ml =360ml 360ml x 9% = 32.4ml 4%X + 12Y(360ml-X)= 32.4ml 0.04X + 43.2ml + 0.12X = 32.4ml 0.076X = 10.8ml x= 142.ml 4% y = 360-142.1ml y= 218ml 12%

*March 9, 2011*

**Adult education- child care development**

number rxam

*December 26, 2010*

**chemistry**

My own calculation 1.179g/ml x 1000ml x 0.36/36.5 x = 11.62 11.62M = 4.6 L change 4600ml 11.62 M = 4600ml x 1.9 11.62M = 8740ml X= 8740ml/11.62 x= 752ml

*December 6, 2010*

**Chemistry**

0.79g/ml x 76.9ml = 60.7g 60.7g /46.06 = 1.3 mole 1.3/ 0.25 L = 5.2M

*May 6, 2010*

**Chemistry**

My calculation 0.791g/ml x 75ml /46 g/mol = 1.29M 1.29M /0.15KG x= 0.116M

*February 10, 2010*

**Chemistry**

0.1879M x 0.025L = 4.6975 mols 4.6975 x 137.9 = 647.78 changes 0.647gm I am not sure answer who tells me the right. Pls help

*October 8, 2007*

**surface energy budget**

I'm give the following data: Q*, QG, QH, QE for a 24-hour period, i'm required to plot these 4 data on the same graph, which I've already done. I'm also required to compute these 24 hours totals - transfer of sensible heat to the atmomsphere - transfer of ...

*October 2, 2006*